overname door Total' 'Shell vreest eewijk vreest voor komst slaapzaal studenten tijdens El Cid FEI3D Zilver, brons en tranen in Athene Bloedbad in Burundi OLYMPISCH MENU Een olympisch reisje Concern is kwetsbaar 2,50 Goedemorgen Wat een krant. Bond vraagt meer bescherming militair maandag l6 AUGUSTUS 2004 ijk voor meer informatie op www leiaschdcrgblad.nl Wisselvallig jzw ,21/22° b"4 Vader en dochter dood bij ongeval OPGERICHT 1 MAART 1860 Meekijken op internet naar het leven van een ander Dagblad Met het woord van God de straat op Dance Parade: de grens lijkt bereikt Ajax ontkomt na rust aan een blamage londen/anp - Shell maakt zich op voor een overnamebod van de Franse branchegenoot Total. Het Brits/Nederlandse oliecon cern vreest een bod, nu het kwetsbaar is voor overnames. Er zijn echter nog geen gesprekken geweest tussen beide onderne mingen. Dat meldde de Britse zondags krant The Observer, die zich ba seert op bronnen binnen Shell. Een woordvoerder van het con cern wilde gisteren niet op „speculaties in de media" in gaan. Ook een zegsvrouw van Total weigerde te reageren op het artikel. Total wordt volgens de krant als enige partij gezien die toe stemming van de kartelautori teiten kan krijgen om Shell over te nemen. De Franse onderne ming is de op drie na grootste oliemaatschappij ter wereld. Shell is nummer drie. Shell kwam in de problemen nadat de multinational dit jaar de bewezen reserves voor olie en gas met 23 procent, ofwel 4,4 miljard vaten, moest af waarderen. De affaire gaf het imago van Shell een flinke op doffer. Drie topbestuurders moesten het veld ruimen we gens de afwaardering. Shell-bestuurders erkennen volgens The Observer dat de re serves door een overname kun nen worden aangevuld. Daar komt bij dat Shell en Total goed bij elkaar passen, stellen analis ten in de krant. De sterke posi tie van de Franse onderneming in het Midden-Oosten vult die van Shell in dat gebied goed aan. De olieconcerns zouden bovendien samen de grootste speler in Nigeria worden. De afgelopen jaren heeft er een consolidatie in de olie-industrie plaatsgehad, waaraan Shell nauwelijks heeft meegedaan. Het huidige Total is bijvoor beeld het product van het sa mengaan van Total, Petrofina en Elf. Concurrent Exxon is sa mengegaan met Mobil en Texa co heeft Chevron gekocht. Pagina Economie: Vernieuwing Shell treft alleen bestuur bujumbura/anp-afp-rtr - Met geweren en kapmessen gewa pende mannen hebben vrijdag avond laat een bloedbad aange richt in een vluchtelingenkamp in Gatumba in Burundi, vlak bij de grens met Congo. Zeker 159 vluchtelingen uit Congo zijn om het leven gekomen. De meesten van hen zijn Banyamulenge, een Congolese Tutsi-stam. Een aantal slachtoffers was ver brand, anderen waren door ko gels of met kapmessen afge slacht. Er zijn meer dan hon derd gewonden, deelde een woordvoerder van de strijd krachten van Burundi zaterdag mee. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties kwam gister avond in New York in een spe ciale zitting bijeen voor infor meel overleg. Het vluchtelin- dubai - De islamitische groepe ring Islamic Tawhid dreigt aan slagen tegen Nederland en Ita lië te plegen, als beide landen hun troepen niet terugtrekken uit Irak. Dit staat te lezen op de internetsite van de militante or ganisatie. „Wij zijn er klaar voor en wachten op het juiste mo ment om in alle Europese lan den die soldaten naar Irak heb ben gestuurd, een schokreactie teweeg te brengen. We raden de Nederlanders aan hun troepen uit Irak terug te trekken, anders staan we niet in voor de gevol gen", aldus de verklaring van Islamic Tawhid. Meer opnamen in ziekenhuizen utrecht - Het aantal opnamen in de Nederlandse ziekenhui zen is sinds 2000 met 16 pro cent toegenomen. Per duizend inwoners steeg het aantal op namen van 139 tot 162. Daarte genover staat dat de gemiddel de verpleegduur al tientallen ja ren daalt. Dit blijkt uit cijfers van het onderzoeksinstituut Prismant, dat zich baseert op een vergelijking van nieuwe ge gevens uit de Ziekenhuisstatis tiek 2003. Het bureau spreekt van een forse groei van het aan tal dagopnamen en een sterke daling van de gemiddelde ver pleegduur. (advertentie) Ruim 150 vluchtelingen komen om genkamp ligt vlak bij een mili tair kampement van de Burun dese strijdkrachten. President Domitien Ndayizeye beschul digde tijdens een bezoek aan het kamp „elementen uit Con go" van de aanval op het kamp. Nederlandse Tweede-Kamerle den willen dat er een interna tionaal onderzoek wordt inge steld. Kamerleden van CDA, PvdA en D66 zijn rondgeleid door het kamp. Zijmaken een reis door het Grote-Merenge- bied in Afrika. Ze wilden kijken hoe de Nederlandse ontwikke lingshulp in Burundi functio neert. Patates met fritessaus Rundvleeskroket Blikje Pepsi cola Voor slechts Geldig van 16 t/m 29 augustus Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 steenbergen - Een41-jarige man en zijn 2-jarige dochter uit het Groningse Tolbert zijn gis termiddag om het leven geko men bij een verkeersongeval in het Drentse Steenbergen. De man die met het kind achterop de fiets van een bospad af kwam, werd gegrepen door een auto met aan het stuur een 31- jarige man uit Veenhuizen. Va der en dochter zijn ter plaatse overleden. De bestuurder van de auto bleef ongedeerd. Nederland met aanslag bedreigd de Hugo de Grootstraat. De omwo nenden zijn boos omdat ze daarvan pas een week van tevoren op de hoogte zijn gesteld. Ze vrezen voor 'behoorlijke overlast', schrijven ze in een brief aan onder meer de gemeen te, de politie en de universiteit. De bewoners klagen dat er geen en kele inspraak is geweest. Ook verba zen ze zich erover dat er blijkbaar geen vergunning nodig is om de stu denten tijdelijk in het complex onder te brengen, terwijl voor het uitbaten van een eenvoudige verenigingsstand of terrasboot tijdens El Cid wel aller lei vergunningsprocedures moeten worden gevolgd. De brief die omwo nenden pas vorige week hebben ont vangen, zou uitgerekend bij de direc te buren niet zijn bezorgd. M. Bakkum van de Initiatiefgroep Hugo de Groot is kwaad. „De reden dat we nu zo fel reageren, is dat we bang zijn dat er de komende jaren steeds weer dit soort plannetjes voor het complex zullen komen, waar wij niets van weten. De gemoederen lo pen hier behoorlijk op. Ik heb zelf ge studeerd en heb toen met veel plezier aan de El Cid-week meegedaan, dat is het probleem niet. Maar niemand had er enig idee van wat ons boven het hoofd hing." De rechtenfaculteit is verhuisd naar het Kamerlingh On- neslaboratorium aan het Steen- schuur. Een deel van het Hugo de Grootcomplex staat nu leeg. Ook van de verhuizing heeft de buurt veel last gehad, zegt Bakkum. „Een paar och tenden was er veel geschreeuw toen de verhuizers om half zes 's ochtends begonnen." De initiatiefgroep wil de universiteit aansprakelijk stellen voor de 'materiële en immateriële schade die in de buurt wordt geleden'. De le den eisen dat de universiteit er alles aan doet om nachtelijk lawaai te voorkomen. Bovendien dreigt de groep met juridische stappen zodra er opnieuw plannen zonder inspraak op het complex worden losgelaten. Pagina Ri: 'Het is niet de bedoeling dat ze gaan vozen' Leontien van Moorsel wordt na haar val geraakt door achteropkomende wielrensters. Foto: GPD/Peter Schols finales bleken ze op internatio naal niveau geen enkele rol van betekenis te kunnen spelen. Badmintonster Jie Yao haalde nog wel de tweede ronde, maar werd in een spannende drieset ter uitgeschakeld. Twee dagen na de openingsceremonie kan zij naar huis. De teamsporters zijn het olym pisch toernooi voortvarend be gonnen. Ze wonnen allemaal him eerste wedstrijden. De vrouwenacht roeide zich naar de finale, de honkballers ver sloegen Griekenland met 11-0, de hockeyers wonnen met 3-1 van India en de hockeysters versloegen Zuid-Afrika met gro te cijfers (6-2). Voor de grootste verrassing zorgden de volley ballers. Zij wonnen met 3-2 van het onverslaanbaar geachte Rusland. Meer nieuws over de Olympische Spelen op de sportpagina's Kpn Schoonhoven K# Bewoners van de Hugo de it in de Leidse Vreewijk in tegen de komst van zo'n rd studenten naar hun :omende eerstejaarsstu- ie nog geen kamer hebben, lens de komende kennisma- (E1 Cid) hun slaapzak uit ialige rechtenfaculteit aan [et was een weekein- ten voor de Neder- de Olympische Spe- •ne. Tegenover de van wielrenners Le- Moorsel en Michael »^n de wegwedstrijd, drie zwemmedailles. jrkelijkste was het zil- le mannen estafette- e aanvankelijk op grote ind lag, maar dankzij 'n den Hoogenband jid-Afrika naar de its zwom. De vrou- :tteploeg won brons Bruijn werd derde meter vlinderslag, is Willem-Alexander [e uittredend olym- ipioene, die boos was "omdat ze verkeerd ij de finish. „Dat mag ipische Spelen niet 'an Moorsel keerde id ontgoocheld terug ipisch dorp. De ge- de klap op het asfalt vooral hoofdpijn igen - vormen moge- i-in-de-weg voor een iensdag haar olympi- op de individuele tijd- pngeren. 34) vroeg om daar nu iets jen. Ik ga het van ig bekijken en zo goed iroberen te herstellen, ie hoofdpijn maar is", verzuchtte de olympisch kampioe- iey 2000. waren ook de mis- iies van badminton- en Lotte Bruil, Sonja Tol en de iuzanne Harmes en Leeuwen. Het echt- werd in de eerste linnen een half uur rij door de wereldkam- '.uid-Korea. Sonja Tol (tranen uit na haar Ige uitschakeling, ze ekprioment in de wed- 0,bmen. Voordat ze het t: te ook haar olympi- Qm uiteen. - (imsters kunnen met HefTijdens de kwalificatie leer kamp- en toestel- COMMERCIËLE TROS den haag/gpd - Nederlandse militairen in Irak moeten zich niet meer in ongepantserde jeeps verplaatsen. Dat vindt de soldatenvakbond Acom. De 29-jari- ge wachtcommandant Jeroen Severs die zater dagnacht omkwam was met vier andere militai ren in twee ongepantserde jeeps op weg van de basis Ar Rumaythah naar het basiskamp in As Samawah toen zij beschoten werden. De vier raakten ernstig gewond. ,,'s Nachts kunnen ze beter in pantservoertuigen gaan rijden, dat geeft veel meer bescherming", aldus voorzitter Jan Kleian van de vakbond. Kleian vindt het onverstandig dat militairen zich nog zonder bescherming verplaatsen. Regering en Tweede Kamerfracties hebben ge schokt gereageerd op het incident. Zij vinden echter niet dat de Nederlandse troepen uit Irak moeten worden teruggetrokken.De 29-jarige wachtmeester is de tweede Nederlandse militair die om is gekomen in Irak. Pagina Binnenland: Nederland wijkt niet voor tereur COMMENTAAR ïndiging van de Tros fellicht vanaf volgend Jer door het leven wil commerciële omroep, discussie over het Hil- hej omroepbestel op vaszet Dat is een goede ,(K verouderde bestel van :nke omroep valt nu uit lan een revolutie ten egi tsdndt dat ze haar credo ledste familie van Neder- iltfcen de publieke om- isn meer vol- rtkan waar- letDe Hihrer- leknroepver- o(t zien zich vdsi steeds rieten te wer- ia£door de eigen identi- Frltert De publieke om- eklt langzamerhand een D, Ige structuur, waarbin- H»s zich niet meer thuis 88 commerciële alliantie lefcamse zender VTM en 29che krantenmagnaat ark) moet daarentegen 29eg armslag bieden. YVde Tros uit het bestel 991* ze natuurlijk geen epW eisen. Wie het eigen d;l beproeven op een en®arop ook RTL4 en ei®f zijn, moet de bijbe- isico's lopen. Voor het handbal moet je naar Piraeus, waar enkele prachtige olympische accommodaties liggen. Je neemt daarvoor de metro, die in deze dagen wer kelijk prachtig functioneert, daarna moet een trammetje je naar het Faliro-complex bren gen. Hier gaat het een en ander mis. Op het tramstationnetje zijn vier perrons, maar niemand weet op welk platform je moet zijn.Vreemd dat hier geen vrij williger staat, terwijl een kwart van de Atheense bevolking een helperstenue draagt. Eindelijk komt er eentje van beperkt for maat. Iedereen poogt naar bin nen te dringen, al blijft nog lang onzeker of dit exemplaar wel naar het handbal gaat. Sar dines zitten comfortabeler in blik dan wij in de tram. En dit Dat heeft ook een ander doel. Water, frisdrank, voedsel en vruchten worden meteen ge confisqueerd. Er ligt al een hele stapel van die dingen op de grond. De bedoeling is dat je die koopt bij de neringdrijven- de pachters op het stadionter rein, uiteraard tegen pittige prijzen. Tot drie keer toe moet ik door twee poortjes, maar steeds wordt mijn passage afgekeurd. De cerberus van de politie be gint me al te bekijken met ogen als koplampen. Maar dan mag ik opeens toch door. Juichend steek ik de armen in de lucht, alsof ik een medaille heb ver overd. Van het handbal heb ik toch nog wat kunnen zien. Ruud Paauw Maar minstens zo belangrijk is dat de andere omroepen in nood komen wanneer de Tros commercieel gaat Feitelijk teert het publiek bestel op het succes van enkele grote omroepvereni gingen. De familieprogramma's van de Tros behoren tot de grote trekpleisters. Zonder dat succes is het onmogelijk alle drie de publieke netten in de lucht te houden. Anders dan de Tros doet ver moeden, is de afgedwongen sa menwerking tussen de verenigingen een goede zaak. Nu probe ren omroepbazen - gesteund door belas tinggeld én Sterin komsten, en met een monopolie op publicatie van de programmagegevens - kramp achtig hun eigen positie te handhaven tegen de veel succes vollere commerciële omroepen. Het resultaat daarvan is een bu reaucratie en een gebrek aan sa menwerking die berucht zijn. Het is niet te hopen dat de poli tiek ervoor kiest dat systeem in stand te houden om zo de Tros te paaien, maar bij de Hilver- sumse familie te blijven. Dan blijft de revolutie onvoltooid. Peter de Vries i i/i Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochland 1 Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen J 0,41 per dag! 1 Poetcode/Plaats: i Geboortedatum: i e-mailadree: J Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar I www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig I tot 31 december 2004) I I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon I gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere I informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. J Leidsch Or Dagblad allemaal bij een graad of 35. Gaan we nu meteen? Geen denken aan. De trambestuur der gaat eerst eens royaal met zijn chef zitten bellen om, zo vermoed ik, te vragen of hij krachtens de CAO wel verplicht is dit zootje samengeperst on geregeld te vervoeren. De Grie ken in de tram gaan zich roe ren. Wat ze zeggen weet ik niet, maar zo te horen zijn het woorden van onderuit de rug zak. De tramdeuren gaan dicht, wat enig gejuich ople vert. We gaan zo waar rijden, maar staan na 20 meter alweer stil. Er val len denk ik enkele geheel nieuwe Griekse vloeken. Met horten en stoten bereiken we dan toch eindelijk het handbalstadion. Daar wachten ons nieuwe ob stakels, in de vorm van veilig heidscontroles. Heus, je komt gemakkelijker op Schiphol een vliegtuig in dan hier het stadi on. Nu heeft iedereen al kleine tassen bij zich, omdat het ver haal gaat dat je met grote niet wordt toegelaten. Dus als die security-lui even in je tasje kij ken dan kunnen ze direct zien of er granaten dan wel brandbom men in liggen. Maar nee, alles wordt gescand en nog eens ze nuwachtig be keken.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1