SPORT 6 Kezman moet wennen Lofzang Ferrari, dank aan onooglijke 'dirigent' Makaay helpt Bayern aan puntje He Gerards kampioene balster irs terug Iweer dert cross B triatleten >t op doping Engels debuut Van der Weijden snelste op zwemmarathon Chelsea-aanvaller is slechts invaller tegen Manchester United elle Gerards is zater- Nederlands tennis- geworden. De 20- urgse versloeg routi- ke Ketelaars uit Veg- 2. Michelle Ge- met haar eerste [titel Michaëlla Kraji- k titelhoudster nam •t deel. Zij speelt een jiaal toernooi in het Koksijde. im - Natasja Burgers komende seizoen ederland. De interna- •elde het afgelopen 1 Denemarken bij top- rg HK, maar ze heeft terug te keren naar vereniging De Vole- Amsterdam-Noord. in langdurige knie- de ploeg blij dat r loopbaan in Am- voortzetten. „We een zeer welkome onze jonge selectie it aantal jeugdin- aldus de club in [rklaring. F De dertiende en jge race om het wereld- chap zijspancross is gelast. Het weer in de Grote Prijs nd zou worden verre- te slecht. Grote gevol- ïet klassement heeft ting niet, want de Ne- Daniel Wïllemsen en bakkenist Kaspars eroverden vorige ïtland al de wereldti- bste WK-cross voor de «o is gepland op 5 sep- Shet Belgische Neer- )e Duitse Triatlon J) heeft drie doping- emeld. Het gaat om eten die in het bui- jsitief zijn bevonden N|uw die bij een wed- üitsland is betrapt, ivan de sporters wor- i een tweede doping- dgemaakt. Het zou 1 Cam een van de vijf etjtleten die aan de ïe Spelen meedoen, and werd de Duitse jomas Braum voor -Jschorst, wegens ge verboden middelen. maandag l6 AUGUSTUS 2004 Alan Shearer verlaat het veld om plaats te maken voor Patrick Kluivert. De voormalige Barcelona-spits speelde met zijn nieuwe dub Newcastle United 2-2 tegen Middlesbrough. Jimmy Floyd Hasselbaink zorg de met een treffer in blessuretijd voor de gelijkmaker. Bellamy en Shearer hadden Newcastle twee keer op voorsprong gezet. Naast Hasselbaink was Downing succesvol voor Middlesbrough. Foto: Reuters/Darren Staples medemblik - Maarten van der Weijden heeft zaterdag de IJs- selmeermarathon op zijn naam gebracht. De 24-jarige langeaf- standszwemmer uit Warmen- huizen legde de 25 kilometer tussen Stavoren en Medemblik af in de nieuwe recordtijd van 4 uur, 20 minuten en 17,58 se conden. Het oude record stond sedert vorig jaar op naam van de Duitser Leuchtmann met 4.34.00,04. Van der Weijden deed mee aan de race onder het motto 'Na kanker het IJssel- meer overzwemmen'. In maart 2001 werd acute lymfatische leukemie bij hem vastgesteld. Na vier chemokuren en stam celtransplantatie herstelde hij en begon hij weer fanatiek te sporten. Daarnaast wilde hij wat terugdoen voor KWF Kan kerbestrijding en begon hij geld in te zamelen. Het bedrag is in middels opgelopen tot ruim 22.000 euro. door Leon ten Voorde londen - Mateja Kezman weet al na één wedstrijd hoe het er aan toegaat in de malle wereld die Chelsea heet. De topscorer van de voorbereiding zat gister middag in de openingsklassieker tegen Manchester United (i-o) 'gewoon' op de bank. De held van PSV is in Londen vooralsnog één van de velen. Als Chelsea en Manchester United het vuur op Stamford Bridge ontsteken, is het licht in de ogen van de killer gedoofd. Mateja Kezman is er wel, maar eigenlijk ook weer niet. In bijna alle voorbeschouwingen werd zijn naam als basisspeler ge noemd, maar bij Chelsea ge beuren wel vaker wonderlijke dingen. Niet hij, maar Eidur Gudjohnson - ook al een spits met een PSV-verleden - speelt. En dat niet alleen: de IJslander maakt na vijftien minuten ook nog eens de enige treffer van de wedstrijd. Zeventig minuten lang zit Kez man in de tegenvallende topper vastgeketend op de bank. Dan mag hij erin, maar het duurt wel tot de laatste minuut voor dat hij voor de eerste maal op goal schiet. Chelsea wint, maar in het hoofd van Kezman bruist het nog niet echt. „Het ging in de voorbereiding heel goed en daarom had ik ook niet ver wacht dat ik er naast zou staan", zegt Kezman na afloop in de catacomben. Hij is teleur gesteld, maar zijn trotse ziel kan wel een stootje verdragen. „Ik weet dat de coach (José Mourinho, red.) het in mij ziet zitten, dus het ligt aan mezelf of Robben geniet, alleen nu even niet ionden/gpd - Het had zijn middag moeten worden. Swingend op links, thuis tegen Man chester United, de club die hem ook zo graag had willen hebben. Aijen Robben had zich veel van zijn debuut voor Chelsea voorgesteld, maar net als Ruud van Nistelrooij zat ook hij gistermiddag bij de start van de competitie ge blesseerd langs de kant. Robben is niet blij: „Een blessure is altijd ver velend als je net bent begonnen in een ander land, maar het frustrerende van deze kwetsuur is dat die gozer (Dacourt van Roma, red.) me heel bewust natrapte", aldus Robben. „Dit is zon blessure die nergens op slaat en eigenlijk niets met voetballen te maken heeft." De start bij de miljoenenploeg van Chelsea mag dan buiten zijn schuld mislukt zijn, Rob ben heeft het verder uitstekend naar de zin in de wereldstad Londen. „Deze stap komt precies op het juiste moment in mijn loopbaan", meent hij. „Ik heb nu al ge merkt dat het niveau veel hoger ligt dan bij PSV. Het gaat er een stuk sneller aan toe en daarom kan ik hier ook een betere voetballer worden. Dit is de topclub die ik voor ogen had toen ik hier tekende, dat merk ik aan alles. We hebben ook een verschrikkelijk sterk team, waarmee we zonder enige twijfel voor de titel gaan." En temidden van dat sterrenensemble moet Robben zo snel mogelijk gaan stralen. „Nee, ik vrees de concurrentie niet", zegt hij. „Als ik daarvoor angst moet hebben, had ik bij PSV moeten blijven. Als je hier naar toegaat weet je dat je elke week op het hoogste niveau moet presteren om te overleven", aldus de Gronin ger, die over twee drie weken de training weer hoopt te hervatten. ik het red", reageert Kezman. Kezman moet alleen nog even wennen aan zijn nieuwe rol. De man die we in Nederland ken nen als een spits zonder gena de, is bij de sterrenparade van Chelsea vooralsnog een spits zonder al te veel status. De cij fers spreken wat dat betreft boekdelen. Roman Abramovich gaf deze zomer meer dan 130 miljoen euro uit aan zijn speel tje, maar voor Kezman had hij welgeteld negen miljoen over. En daarmee is hij het koopje van de ploeg. Ter vergelijking: Arjen Robben kostte het dubbe le en voor Kezmans concurrent Didier Drogba telde de Russi sche geldschieter maar liefst 36 miljoen euro neer. Kezman heeft dus nog wat te bewijzen de komende maan den. „Maar dat is niet erg, dat ben ik gewend. Toen ik in Ne derland kwam, was er ook scepsis. Helemaal toen ik op de eerste dag riep dat ik topscorer wilde worden. Dat vonden de mensen een rare uitspraak, maar ik heb het wel waarge maakt. In het begin sprak ieder een bij PSV alleen maar over Ruud van Nistelrooij, maar na een jaar begonnen de mensen plotseling te praten over Kez man." Na vier seizoenen PSV en 105 treffers was de rek uit de ambi tie. Kezman wilde de wereld vanuit de zestien meter gaan veroveren en daarvoor moest hij weg uit Eindhoven, weg bij PSV. „Ik heb in Nederland alles bereikt. Daarom wilde ik ver der. En waar kan dat beter dan hier in Engeland? Dit is de mooiste competitie van de we reld. Als je op dit niveau pres teert, tel je pas echt mee. Dat zie je ook aan Van Nistelrooij. Hij is mijn voorbeeld. Wat hij heeft bereikt, wil ik ook. Ja, ik stel hoge eisen aan mezelf. Maar ik barst van het vertrou wen. Ik heb al eens gezegd dat ik topscorer wil worden van het Premiership en ik weet dat ik de kwaliteiten daarvoor heb. Dat gaat me misschien niet in mijn eerste jaar lukken, maar ik ga er de komende seizoenen wel voor." münchen/anp - Enkele dagen voor het Neder lands voetbalelftal een oefeninterland afwerkt te gen Zweden heeft Roy Makaay zijn vorm alvast bewezen. De Nederlandse spits van Bayem Mün- chen hielp zijn ploeg zaterdag aan een puntje in de wedstrijd tegen Hertha BSC. De aanvaller maakte vlak na rust gelijk, 1-1, nadat Hertha voor rust door een goal van Marcelinho op voor sprong was gekomen. Na de tweede wedstrijddag in Duitsland is Wer- der Bremen nog de enige ploeg zonder punten verlies. De kampioen van vorig seizoen had wei nig moeite met Hansa Rostock. Na goals van Klasnic (2) en Micoud maakte oud-Ajacied Petri Pasanen een doelpunt. Hij nam de laatste treffer voor zijn rekening. Doelman Van Duijnhoven van VfL Bochum had gisteren tot drie minuten voor tijd uitzicht op de eerste zege, maar invaller Woronin redde toen het punt voor Bayer Leverkusen: 2-2. Schalke 04 herstelde zich zaterdag goed van de nederlaag in de eerste wedstrijd. Met Niels Oude Kamphuis als invaller won het elftal met 2-1 van Kaiserslau- tern. Ook Borussia Dortmund nam revanche na de thuisnederlaag tegen Wolfsburg in de eerste speelronde. De nieuwe ploeg van trainer Bert van Marwijk won uit bij Borussia Mönchengladbach. Al voor rust nam het elftal van de oud-coach van Feyenoord een 3-2 voorsprong. Golfer McGinley wint laatste major kohler/anp/rtr - De Ierse golfer Paul McGinley heeft gisteren in de Amerikaanse plaats Kohier (Wisconsin) het US PGA Championship, de laatste major in het sei zoen, gewonnen. Hij bleef met een totaal van 282 de Australiër Allenby één slag voor. De Amerikaan Arron Oberholser werd derde met 284. In de slotronde bleef McGinley zondag met 69 sla gen drie onder par. p den Camp 'boedapest - Hij Qzelf wel eens de diri- r dan wel eentje met tkestleden die er m zijn. De buitenwe- ;rrari-teammanager t oral als een aan- uffelbeer, wanneer en trotse vader Mi- imacher omhelst na overwinning. In ladden de twee gis- Ireden tot een feestje, te de constructeurs- irmule 1 (de zesde ijl de Duitser zijn "tand Prix-zege boekte ~"ant nog een fraai re- dat van de meeste llf). igen in één sei- ïtroerend te zien hoe het succes inhaleer- terwijl Ferrari over- l verzamelt met'een die doet vermoeden mule 1 geschapen en 1 is door de Italianen, jjtoe bewogen knuf- jchael Schumacher Barrichello, die het :es completeerde Vj/eede plaats. jaar geleden ge- .et Franse dorpje in zijn voorkomen ie van een topmana- gezet, doorlo- absoluut niet mo- ijn best te vergelijken g jjze ambtenaar die -A verveeld achter zijn gdagen aftelt tot zijn -ï>e werkelijkheid is gjx. Todt is niet alleen [van Ferrari, de tevens organisator, sn bovenal een warm itste is ifi de hoog- klasse een eigen- [lechts met een ver te vinden. In de kil- 1-wereld regeert het ïn is voor emotie en _eid slechts zelden jt bewijst dat het an- 3 rijn opmerking, met- Ie constructeurstitel J jas, typeerde de man. 'jgofhij een feestje volgde: „Nee, nu Noen we morgen op in Italië in het bijzijn Recordzege Michael Schumacher Jean Todt, teammanager van Ferrari, knuffelt Michael Schumacher (rechts) en Rubens Barrichello. Foto: Reuters/Leonhard Foeger van al onze werknemers." Het is bekend van Todt dat hij van alle bijna 700 mensen die voor het Formule 1-team werkzaam, de naam kent. Dat de kan toordeur openstaat voor ieder een die zijn hart wil luchten, van de technisch-directeur tot de kantinemedewerker. Op die manier heeft Todt van boedapest/anp Michael Schumacher heeft gisteren op de Hungaroring een record verbeterd. De 35-jarige Duit ser behaalde de twaalfde sei zoenzege in de Formule 1. Dat was een nieuw record. Het oude stond sinds 2002 op zijn naam met elf overwinningen. Schumacher won in een Fer rari de Grote Prijs van Honga rije, de dertiende van achttien races om de wereldtitel. Het was zijn derde overwinning in Hongarije, de 82ste in 207 Formule-1-races. Hij vertrok voor de 62ste keer van pole- Ferrari een eenheid gemaakt, waarbinnen iedereen tot het ui terste wil gaan om het ultieme succes na te streven. Natuurlijk slaagde Todt niet een-twee-drie in die opzet Hij belandde in de autosport als navigator in het wereldkampioenschap rallyra cen. Van daaruit klom hij op de managersstoel en vierde suc cessen met Peugeot. Op 1 juli 1993 wist Ferrari-pre sident Luca di Montzemolo hem te strikken de leiding van het Italiaanse Formule 1 -team op zich te nemen. Ferrari was door intriges, achterklap en desorganisatie verworden tot een ordinaire renstal, waar het laatste echte succes dateerde van 1979 toen Jody Scheckter de wereldtitel veroverde. Todt begon een complete reor ganisatie, wist mensen weer te motiveren en te inspireren en deed een meesterzet door in 1996 Michael Schumacher te contracteren. De Duitser nam daarmee een risico. Hij was net twee keer wereldkampioen met Benetton geworden, terwijl Fer rari in de vijf voorafgaande ja ren slechts twee Grand Prix' had gewonnen. Schumacher zwichtte echter voor Todt. Toen een jaar later de Frans man er ook nog in slaagde Ross positie, voor de zevende keer in dit seizoen. Achter Schumacher werd de Braziliaan Rubens Barrichello tweede. Ferrari werd door de dubbelslag zeker van de we reldtitel voor constructeurs. De derde plaats was voor de Spanjaard Alonso (Renault). Met nog vijf races te rijden heeft Schumacher 38 punten in het WK-klassement voor sprong op Barrichello. In de volgende race. op 29 augustus om de Grote Prijs van België, kan hij voor de zevende keer wereldkampioen worden. Brawn en Rory Byme (het tech nisch duo achter het succes van Schumacher bij Benetton) aan te rekken, had Todt eindelijk de belangrijkste orkestleden bin nengehaald. Toch duurde het tot 1999 vooraleer Ferrari weer een titel greep en zelfs tot 2000 voordat ook Schumacher de hoogste troon kon bestijgen. De successen die volgden, leid den opmerkelijk genoeg niet tot verslapping. En daarin sdruilt de grootste kracht van Todt: hij houdt zijn mensen onder alle omstandigheden scherp en ge motiveerd. Exact één jaar gele den werden Ferrari en Schuma cher in Boedapest vernederd door ene Fernando Alonso in de Renault. De Spanjaard reed de Duitser op één ronde achterstand. Fer rari zat in het diepste dal sinds jaren, maar binnen een paar weken slaagde de formatie van Jean Todt erin het tij te keren. Met als gevolg een ongekende dominantie: van de zestien ra ces die er sinds Boedapest 2003 zijn verreden, won Ferrari er vijftien. Zoals ook gisteren, in een Grand Prix die als saaiste van het jaar in de boeken zal komen. Maar daar hebben Fer rari en Schumacher uiteraard geen boodschap aan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19