De Bruijn boort zichzelf goud door de neus ATHENE 2004 'Calimero' baart opzien Honkbalteam overklast Grieken pe Meltemi blaast ieiers van de baan tl Brits protest na verwonding van Sarah Price De Mixed Zone Stoute droom van Phelps nu al verstoord ENS 2004 Bronzen medaille voor onttroonde kampioene na 'stomme fout' wint race ije duo's slaan n vierde race Jmsick laat erslag vallen :o Uchishiba ban bij -66 tepunten 'HaS 16 augustus A sel Tijd* Bijzonderheden 07.30 Skiff vrouwen, herkansing 08.10 Skiff mannen, herkansing eybal 08.00 - 22.00 vrouwen, voorronde (Kadijk Leenstra) 08.00 - 23.00 Vrouwen enkelspel, kwartfinale (15.00 uur Audina - Hallam) en vrouwendubbel, athene/anp - Het Nederlands honkbalteam is sterk begoniien aan hun olympische missie. De ploeg van bondscoach Robert Eenhoorn was gisteravond dui delijk te sterk voor Griekenland: 11-0. Het gastland kon drie innings voorkomen dat de Nederlan ders tot scoren kwamen. Bij de vierde slagbeurt doorbrak Yur- rendel DeCaster de Griekse muur. Hij sloeg een homerun, met twee mensen op de hon ken: 3-0. In diezelfde inning liep Nederland nog uit naar 6-0, mede dankzij fouten van de Grieken. Daarmee was de wed strijd gespeeld. Honkbal in Griekenland was enkele jaren geleden net zo po pulair als curling in Nederland. Op het moment dat Juan Anto- Athene - Britse officials heb ben protest aangetekend bij het IOC omdat hun zwem ster Sarah Price gisteren ge wond aan de halve finale van de 100 meter rugslag moest beginnen. Price eindigde als laatste. De Engelse zwemster sprong tij dens de warming-up voor de race in het zwembad en kwam terecht op een onder watercamera. Zij haalde daardoor haar beide benen open. Het Britse team probeerde het wedstrijdschema nog te veranderen om Price de kans te geven te herstellen, maar dat lukte niet. Price zegt de camera door de reflectie op het water niet gezien te hebben. De ongelukkige zwemster ,,Het deed erg pijn, maar het was natuurlijk uitgesloten dat ik niet mee zou doen. Het pijnlijkst was mijn zwempak aantrekken. Ik ben trots dat ik toch gezwom men heb. Maar daar heb ik niet vier jaar voor getraind." nio Samaranch bekendmaakte dat de Olympische Spelen van 2004 in Athene werden gehou den, werd razensnel een Grieks honkbalteam opgericht. Elke Amerikaanse of Canadese honkballer met een druppeltje Grieks bloed werd gevraagd of hij 'zijn vaderland' wilde verte genwoordigen. Daarom bestaat het team - op twee spelers na - uit buitenlanders en luisteren ze naar typisch Griekse namen als Robert Kingsbury of Cory Harris. Initiatiefnemer van dit project was Peter Angelos, eigenaar van de Amerikaanse profclub Balti more Orioles. Hij ontpopte zich tot de grote financier. De Griek strooide met dollars en stond garant voor elke transactie. Van vliegreizen tot de kledij, Ange- Mart Smeets en Herbert Dijk stra hebben het warm tijdens de wegwedstrijd van de man nen op zaterdag- Het duo heeft door de rare lichtinval nauwe lijks zicht op de tv-schermen en kan de renners amper her kennen: ,,U zou eens moeten zien. Jut en jul onder een parasol." Roeier Diederik Simon: Als het zover zou komen dat we die waterpompjes in de boot nodig hebben, dan is de wedstrijd allang afgelast. Die pompjes zijn wel handig als je de Noordzee wil oversteken." Herbert Dijkstra relativeert de ellende van de commentato ren: „Het is in ieder geval een hele verbetering ten opzichte van Sydney, vier jaar geleden. Toen zaten we onder een vuilniszak." Volleybalcoach Bert Goedkoop na de zege van Oranje: „Voor mij zijn de Russen geen favoriet hier. Ik zie ze in het olympisch dorp eten. Het zijn McDonald's-fans. Daar lopen wij langs." Opnieuw Smeets en Dijkstra los betaalde alles. Grote man aan Griekse zijde is Clayton Bellinger. De derde honkman speelde enkele jaren geleden met New York Yankees in de World Series. Maar ook Bellinger kon geen vuist maken tegen Nederland. Hij liet geen enkele honkslag noteren. Nadat Nederland een 6-0 voorsprong had genomen, kwam het team van bonds coach Eenhoorn dan ook am per in problemen. In de negen de inning gaf Oranje nog even gas en werd de eindstand - me de dankzij een homerun van Balentien - bepaald op 11-0. Vandaag wacht een zwaardere klus wanneer Japan de oppo nent is. De Aziaten zijn samen met Cuba favoriet voor het goud. op zaterdag: „We zitten er hier wel netjes bij met onze fiTa parasol met bloe metjes." Tim Duncan, sterbasketballer bij de San Antonio Spurs en het nationaal team van de VS: „Was ik lid van het Dream Team van 1992, zou ik waar schijnlijk het hele toernooi op de bank hebben zitten M>plau- disseren." Dijkstra krijgt zware armen en vraagt Smeets om hulp: „Wil jij nu even die parasol vasthouden?" Leontien van Moorsel, daags voor de race van gisteren over haar eeuwige rivale Jeannie Longo: „Ze feliciteerde me met het we relduurrecord. Ik dacht dat ik van m'n fiets viel..." Smeets en Dijkstra verslaan zondag ook de wegwedstrijd voor vrouwen en hebben het aan de stok met collega's om dat ze die het zicht ontnemen: „Er is hier wat discussie met de Amerikanen over de parasol die wij gisteren voor 6,90 euro heb ben gekocht." athene/anp - De StOUtSte droom van de Amerikaan Michael Phelps om landge noot Mark Spitz te overtref fen door in Athene acht gou den medailles te verzamelen is wreed verstoord. Dat ge beurde door onder anderen de Nederlandse estafette- zwemmers. De 19-jarige Phelps had op de 4x100 vrij zijn tweede titel moeten pak ken, maar slaagde niet. Zuid- Afrika en het oranje-kwartet met Pieter van den Hoogen- band gooiden die gang van de goudmijn dicht. Phelps kan nu nog zesmaal winnen. Als dat lukt, maakt sponsor Speedo een miljoen dollar over op zijn rekening. Vandaag komt daarover dui delijkheid, in de finale van de 200 vrij. Van den Hoogen- band, onder contract bij concurrent Nike, kan ook dan een grote sta-in-de-weg zijn. Hij was in de halve eindstrijd in elk geval al een stuk sneller. Laure Manaudou verbaasde zichzelf bij de Olympische Spelen van Athene danig door de 400 vrij te winnen. De 17-jarige Fran9aise, die een Nederlandse moeder heeft, miste het belegen we reldrecord van de Ameri kaanse Janet Evans (4.03,85 uit 1988) maar net, door een lichte inzinking in het twee de gedeelte van de race. Met 4.05,34 ging de bijna even oude Europese toptijd van de Oost-Duitse Anke Möhring (4.05,84 uit 1989) er wel aan. De jonge Franse bleef de Poolse Otylia Jedrze- jczak en de Amerikaanse Kaitlin Sandeno voor. „Het was mijn doel olym pisch kampioene te wor den", zei Manaudou blij, „maar ik had niet verwacht dat het al zo snel zou gebeu ren". Ze startte zondag ook op de 100 rug en had het in de halve finale fysiek moei lijk. „Toen voelde ik pijn. La ter op de vrije slag juist hele maal niet." n*an Oosten 'li lt)e strandbaas bij het le et kustplaatsje Schi- so oorden van Athene, oefederlandse olympi- >loeg verblijft, vertelde ijr weekeinde enthousi- 'goed weer' op komst rïnd draait naar het Lisfn zwelt aan tot wind offen: zijn surfschool 2, open. Maar de om- ij den zijn zo goed voor 10t roeien onmogelijk is P De herkansingswed- ptpe vanochtend zouden nahouden, zijn om die delast. )o«ni-wind is de spelbre- olympisch roeitoer- meteorologische fe il Griekenland ont staat door een hogedrukgebied boven de Balkan en een relatief lagedrukgebied boven Turkije. De in mei geformeerde Neder landse vrouwenacht bewandel de de kortste weg naar de finale van zaterdag door, net als de Amerikaanse acht, hun serie te winnen. Diederik Simon, net hersteld van een rugblessure, is in de acht van positie verwisseld met Matthijs Vellenga waardoor hij nu op boeg zit. Simon merkte gisteren nog niet veel van de wind („We kwamen goed over de golven heen") maar ver wacht het ergste voor de ko mende dagen. De baan, een voormalig vliegveld, is op een ongeschikte locatie aangelegd. „De piloten waren als de dood om hier te landen." Prins Willem-Alexander en Inge de Bruijn maakten er gisteravond in Athene een knuffelfeest van. Foto: ANP/Robin Utrecht haar op te vangen en bij te stu ren. Toch denkt Verhaeren niet dat De Bruijn alleen onder een combinatie van trainers kan werken. „Je kunt wel gevoelig zijn voor een aai over je bol, dat wil niet zeggen dat je anders niet kunt presteren. Inge zwemt wat ze kan zwemmen", meen de Verhaeren. „Dat zag je zater dag ook. Ze kreeg kritiek maar herstelde zich goed in de halve finale." In die halve finale plaatste De Bruijn zich inderdaad als snel ste voor de eindstrijd. In de fi nale kon ze dat niveau niet meer halen, vooral dus door die slechte eindfase. Goud verloren of brons gewonnen? Brons ge wonnen, stelde de Baren- drechtse. „Dat zeg ik vol over tuiging." Kampioen worden is gemakke lijker dan kampioen blijven. „Ik ging voor een medaille tijdens deze Spelen. Natuurlijk win ik het liefst goud. Maar ik denk dat die gouden medaille nog komt." Op de 50 meter vrij bij voor beeld. De Bruijn lijkt er de snel heid voor te hebben. „Onder schat die 50 meter niet", repli ceerde ze echter. „Van tevoren dacht ik dat ik op de 100 vlinder de meeste kans op goud zou hebben. Maar goed, ik ben nog niet klaar." De keuze om terug te gaan naar Bergen was een goede, vindt De Bruijn. „Gisteren ging het beter dan vandaag, maar ik ben in vorm. Ik voel me perfect, ben beresterk." De echte perfectie benaderde De Bruijn in de praktijk echter nog niet. Ze heeft nog twee kansen op goud, op de 50 me ter en 100 meter vrije slag. Coach Bergen maakte zich za terdag zorgen. „Haar voorberei ding is niet zo goed als vier jaar geleden, simpel. Het wordt een zwaar gevecht om hier echt goed voor de dag te komen." 'Willem is een topkoning' Kroonprins Willem-Alexan der dook gisteravond in de zwoele Atheense nacht op in het Holland Heineken House. Hij huldigde op spontane wijze zwemster In ge de Bruijn, die een paar uur eerder op de 100 meter vlinderslag een bronzen me daille had gewonnen. „Wil lem is een topkoning", zei een uitgelaten fan. Willem-Alexander riep de zwemkomngin van vier jaar geleden - De Bruijn - op de Olympische Spelen van Syd ney bij zich. „Zoenen! Zoe nen!", schreeuwde het pu bliek. „Komt straks, komt straks", stelde de kroonprins de oranjeschare genist. De Bruijn werd door de kroonprins gelukgewenst, ge knuffeld en, inderdaad, ge zoend. Ze moesten er allebei van blozen. 09.30 vrouwen -57 kilo, voorronden (Deborah Gravenstijn) 15.30 Vrouwen -57 kilo, finaleronden (evt. Gravenstijn) 10.00 -12.00 Mannen, dubbelspel derde ronde (Keen/Heister) 17.00 - 20.00 Mannen, enkelspel, tweede ronde (ovJj Heister en Keen) 12.00 -18.00 Finn mannen (Jaap Zielhuis), 470 mannen (Kalle en Sven Coster), Europe vrouwen (Carolijn Brouwer), 470 vrouwen (Margriet Matthijsse-Lisa Westerhof), Yngling vrouwen (Annemïeke Bes-Petronella de Jong-Annelies Thies) 17.30 Japan - Nederland 18.40 - Mannen, 200 m vrij, finale 19.15 Vrouwen, 100 m school (ovb Baans) 19.00 - 20.30 Vrouwen: Nederland - Zuid-Korea 19.00 - 23.30 Mannen, landenwedstrijd d v -vrouwen, m -mannen, ovb -onder voorbehoud door Afjen Vos voorronde (Audina en Bruil) en gemengd dubbel kwartfinale Lippits wekt met roeihelm nieuwsgierigheid door Gijs van Oosten athene - Helemaal zeker wist In ge de Bruijn het zelf ook niet. Moest ze nu echt blij zijn met haar bronzen medaille van gis teravond? Ze was immers in het winderige Athene zojuist ont troond als olympisch kampioene op de ioo meter vlinderslag. Maar tegelijkertijd bevestigde De Bruijn dat ze nog steeds bij de wereldtop hoort. „Ik mag op getogen zijn", concludeerde ze uiteindelijk. De Bruijn was dicht bij goud. Halverwege lag ze nog onder haar eigen wereldrecordsche ma, maar in de eindfase ging het mis. Ze kwam niet goed uit, moest een extra slag maken en tikte aan in 57,99. De Australische Petria Thomas (57,72) en de Poolse Otylia Jedr- zejczak (57,84) waren net iets sneller aan de kant. „Ongeloof lijk stom dat ik niet goed uit kwam. Dat mag op de Spelen niet gebeuren. Het kost me goud", realiseerde De Bruijn zich. De vorm was er wel, stelde ze. Zaterdagmiddag, na de serie wedstrijden, werd ze nog geka pitteld door haar trainer Paul Bergen. De Amerikaan had zich behoorlijk zitten ergeren aan haar tegenvallende optreden. „Misschien moeten we peddels aan haar handen binden en vinnen aan haar voeten om haar harder te laten gaan", merkte hij op. Achttien uur la ter was De Bruijn twee bronzen plakken rijker, want naast de derde plek op de 100 meter vlinderslag patae ze met de es tafettemeiden ook brons. Bergen ziet er erg aardig uit, maar bijt behoorlijk door. Hij noemde De Bruijn zaterdag een angstige kat. Bang om zichzelf uit te dagen. Maar hard of niet, De Bruijn zweert bij de aanpak van Bergen, die haar op Spar taanse wijze laat trainen. Ze verliet hem in het voorjaar van 2003, maar keerde een half jaar later terug. Zonder Bergen kon ze haar topniveau niet halen, vond ze. Haar absolute top, tij dens de vorige Spelen, bereikte ze echter toen ze afwisselend met Jacco Verhaeren en Bergen werkte. Wellicht was dat de ide ale mix Bergen was met zijn methodieken de juiste trainer voor haar, de coach Verhaeren wist wat de juiste toon was om athene - Een autocoureur draagt een helm, een motor coureur, een wielrenner en een ijshockeyer ook. Maar een roei er? Dirk Lippits had gisteren op de olympische roeibaan van Schinias in de eenmansboot de primeur. Olaf Tufte, wereld kampioen skiff uit Noorwegen: „Een helm is niet zo stom als het lijkt." Dirk Lippits kreeg in de voor bije weken van zijn Nederland se ploeggenoten de bijnaam Calimero, naar het kuiken met de halve eierschaal op zijn kop. Het bleef bij dat plaagstootje, want de skiffeur met de witte zonwerende helm wist zaterdag veel nieuwsgierige blikken op hem gericht. Niemand die de 27-jarige 'Willie Wortel' uit Eindhoven uitlacht, althans niet openlijk. Ook wereldkam pioen Tufte niet. De Noorse krachtpatser vindt een roeihelm 'een goed idee'. De zonwerende en lucht door latende helm is evenals de her steldrankjes en de zonwerende roeikleding, ontwikkeld door zijn sponsor en werkgever DSM. De bedoeling is dat de helm het hoofd koel houdt waardoor de mentale focus niet verslapt. Tufte: „Het is niet iets wat ik wil of waarover ik kan beschikken, maar de redene ring is logisch. Ik houd mijn hoofd wel koel met een pet en water." Femke Dekker, de Nederlandse skiffeuse in Athene, denkt dat Lippits er vooral in psycholo gisch opzicht baat bij heeft. De roeister denkt niet dat hij door een helm op te zetten ook snel ler is. „Als Dirk zich er goed bij voelt, dan moet hij dat doen." Lippits voelt zich fnsser met de helm op zijn hoofd, omdat hij onder de brandende zon over vallen wordt door een loom ge voel. „De helm zit lekker, ik merk er niets van." Lippits vindt het opvallend dat roeinaties als Engeland en Au stralië wel over grote budgetten beschikken, maar niet het meest creatief zijn in het onder zoek naar innovaties. „In die Dirk Lippits met roeihelm. Foto: EPA/Achim Scheidemann landen zijn er zelfs mensen full time in dienst. Het gaat om goede ideeën, niet om budget ten of om mensen." Het rendement van de helm is moeilijk meetbaar in prestaties. Lippits, die slecht startte, werd derde in zijn seriewedstrijd en moet daardoor via de herkan sing de halve finale van woens dag trachten te bereiken. De helm biedt bescherming te gen de hitte, waardoor de pres tatie daar minder onder lijdt. De suggestie van de onderzoe kers dat hij een voordeel van een aantal procenten zou heb ben op zijn concurrenten, wijst Lippits af. „Dat is bullshit. Het koelend ef fect kan heel goed een aantal procenten bedragen, maar de prestatie wordt niet met het zelfde aantal procenten ver hoogd. Een half procent zou al heel veel zijn." Olaf Tufte, zwaar favoriet voor de olympische titel:Als hij door het voordeel van de helm drie procent harder zou gaan, dan is dat in een wedstrijd on geveer twaalf seconden. Hij zou mij dan voorbij gaan. Daar ge loof ik niet in." Het zeilteam van An nies heeft zaterdag voor n Athene de tweede :he race in de Yngling- wonnen. Het drietal ft ruime voorsprong op rrentie over de denk- lfinishlijn. Team-Thies I in de eerste race op de jblaats en staat in het jent tweede, op vier n de Franse ploeg van [uw Anne le Helley. f De vierde race in het i zeiltoemooi is voor Nederlandse 470-teams ch verlopen. Zowel Li- iof/Margriet Mat- 5 Sven Coster/Kalle j om bij strakke t vrouwenteam leidde ament, de mannen- j; zesde. Franziska van Almsick le halve eindstrijd van t dieter vlinderslag plaats en f voor de Japanse Yuko De Duitse zwemster (elf met een kwalifica- in 59,53 seconden wei- succes en koos voor n op de 4x100 vrij. Masato Uchishiba teren met olympisch einde gemaakt aan ïrkelijk negatieve reeks igigant Japan in de 66 kilogram. De toon- ide natie had sinds !S grote toernooien 7s) geen medaille innen in deze catego- iba brak de ban door le de Slowaak Jozef te blijven.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15