Volleyballers relativeren superstart OOO Hockeysters al vroeg op temperatuur ATHENE 2004 Doelman Vogels houdt Oranje op de been Verrassende zege op Rusland ATHENS 2004 Wereldkampioen Iran mag mat niet >e Ster van mor De Tsaar wil nog één keer schitteref Springruiters alweer thuis athene - Na drie dagen Athene zijn de Nederlandse springrui ters als eerste van de NOC *NSF-ploeg naai- huis gegaan. Ze gaan hun paarden ophalen. Vandaag keert het vijftal terug naar de olympische stad. Direc teur topsport van de KNHS George de Jong vond dat de sporters er goed aan hadden gedaan voor de openingscere monie even over te komen. „Het is belangrijk dat ze even de sfeer hebben geproefd." Poolse turnster breekt nekwervel athene - De Poolse turnster Jo anna Skowronska heeft bij de training een nekwervel gebro ken. Dat hebben doktoren za terdag vastgesteld. De turnster kwam twee dagen geleden ten val bij haar oefening aan de brug. Skowronska is in een zie kenhuis in Athene opgenomen. Haar toestand is stabiel. Haar plaats in de olympische compe titie wordt ingenomen door de Argentijnse Celeste Carnevale, de eerste reserve. Bokser Pownceby snel uitgeschakeld athene - Het olympische avon tuur van de omstreden Nieuw- Zeelandse bokser Soulan Pownceby heeft nog geen drie ronden geduurd. Zijn Turkse tegenstander Ihsan Tarhan-liet weinig heel van de man die in 1995 tot vier jaar cel werd ver oordeeld wegens de dood van zijn vijf maanden oude dochter. De arbiter greep in de derde ronde van het ongelijke gevecht in bij een stand van 26-6 voor de Turkse bokser. De afvaardi ging van Pownceby leidde tot een storm van kritiek in Nieuw Zeeland. Nomura schrijft geschiedenis athene - De Japanse judoka Tadahiro Nomura heeft ge schiedenis geschreven door za terdag zijn derde olympische ti tel op rij te pakken. In de klasse tot zestig kilo won Nomura de finale van de Georgiër Nestor Khergiani. Op de Spelen in At lanta en Sydney was de Japan ner ook de sterkste. Nomura trok in de weinig verheffende fi nale aan het langste eind door de strafpunten waar zijn tegen stander tegenop liep. Verdacht pakje in olympisch dorp athene - De Griekse politie heeft zaterdag een verdacht pakketje onderzocht en uit voorzorg een appartementen complex naast het olympisch stadion in Athene afgesloten. Volgens officials ging het om een tas die aan niemand toebe hoorde, waarna de politie werd ingeschakeld. Het complex waar verschillende buitenland se media verblijven, werd na onderzoek vrijgegeven. Trinko Keen door naar derde ronde athene - Trinko Keen heeft zijn eerste optreden in het olym pisch toernooi in Athene afge sloten met winst. De 32-jarige tafeltennisser won in zeven games van de Duitser Torben Wosik. Keen kreeg in de eerste ronde een bye en hoefde pas in de tweede ronde te spelen. Thaise schrijft historie op Spelen athene - De Thaise gewichthef ster Udomporn Polsak heeft tij dens de Olympische Spelen ge schiedenis geschreven voor haar land. Ze is met haar gou den medaille in de gewichts klasse tot 53 kilogram de eerste Thaise vrouw ooit die goud wint op de Spelen. De 22-jarige Polsak kwam tot een totaal van 222,5 kilogram. Carolijn Brouwer gediskwalificeerd athene - Zeilster Carolijn Brou wer is gisteren door de jury uit de uitslag van de tweede olym pische race in de Europe ge haald. Het college kende een protest toe van de Tsjechische Smidova over een voorrangssi tuatie met de tweevoudige we reldkampioene. Brouwer ein digde in de tweede manche op de achtste plaats. Door de dis kwalificatie zakt ze van de der tiende naar de 25ste en laatste plaats van het klassement. Navratilova begint met zege athene - Martina Navratilova heeft haar debuut tijdens het olympische tennistoernooi ge vierd met een overwinning. De 47-jarige Amerikaanse en haar partner Lisa Raymond wonnen tijdens de eerste ronde van het vrouwendubbelspel van het Oekraïense duo Julia Beygel- zimmer/Tatjana Perebiynis: 6-0 6-2. door Pim van Esschoten athene - Hoe verrassend de 3-2- zege op Rusland ook was, hoe sterk de volleyballers in het oranje ook speelden, minuten na de laatste klappen in de specta culaire vijfde set trok Richard Schuil alweer zijn schouders op. Je mag hier geen conclusies aan verbinden. Rusland was niet best. Bovendien, we wonnen vo rig jaar op het EK ook van Rus land. Daarna ging het toch fout." Laconiek als hij is, vond de Fries dat er voor zijn ploeg dan ook geen enkele reden was om nu met het hoofd in de wolken te gaan lopen. „Ik doe het in elk geval niet." Schuil weet hoe het werkt op een groot toernooi. Vandaag de vreugde, morgen weer iets an ders. Bondscoach Bert Goed koop zoekt daarin een balans voor zijn team. „De Olympi sche Spelen moet je beleven", zei hij nog maar eens. Dus mochten zijn mannen gister avond even naar het Holland House. Vandaag is alles weer gericht op de volgende wed strijd, morgen tegen de VS. Het zal lastig worden, weet Goed koop. Natuurlijk was de coach meer dan gelukkig met de zege (25- 23, 19-25, 17-25, 27-25, 18-16) op de Russen. „Een droomstart. We verliezen negen van de tien keer van Rusland." Hij was vooral blij dat zijn ploeg zich mentaal zo sterk had getoond. „Dat was de sleutel, dat wisten we." Zijn ploeg schoot gisterochtend agressief uit de startblokken. Nederland speelde met emotie, Rusland leek nog niet wakker. In de beslissende fase van de eerste set was het vooral Rob Bontje die van zich deed spre- De Nederlandse volleyballers vieren de 3-2 overwinning op Rusland. Foto: ANP/Toussaint Kluiters ken met twee 'kill blocks'. Oranje viel vervolgens terug, verloor de tweede set en zakte diép weg in de derde. De strijd leek beslist, maar juist toen toonde Nederland veerkracht. In die heerlijke vijfde set haal den Reinder Nummerdor en li bero Marko Klok onmogelijke ballen van de grond. Schuil, spelend met een verdoving in de geblesseerde knie, en Guido Görtzen piekten aanvallend in het slotstuk. Bovendien, het Russische kanon Stanislav Di- neykin maakte fouten. Reinder Nummerdor: „Ze vielen uit el kaar. En dan zie je dat de Rus sen niet echt een team vor men." „Normaal gesproken", zei Goedkoop, „serveren de Russen ons de hal uit." Dat was giste ren zeker niet het geval. Maar ook Nederland serveerde matig. Van het aanvankelijke plan de Russische krachtvolleyballers te ontregelen met gevarieerde ser vices, kwam zo niets terecht. Goedkoop had echter nog wat achter de hand. Albert Cristina en Jeroen Trommel bijvoor beeld. Hij wisselde ze tijdens de vierde en vijfde set voor een servicebeurt en met succes. Vooral de ace van Cristina waarmee Oranje op matchpoint kwam in de vijfde set was van groot belang. „Dat is de sleutel Ploeg van coach Mare Lammers wint overtuigend van Zuid-Afrika door Mare Molenaars athene - Hockeycoach Mare Lammers moet het in Athene stellen zonder zijn beroemde videobril. De frequentie waarop hij belangrijke wedstrijdinfor matie krijgt doorgestraald, blijkt geblokkeerd. Zijn speelsters ga ven in het openingsduel met Zuid-Afrika wel een signaal af. Oranje won overtuigend met 6- 2. Lammers beschikt over een speciaal vizier waarin hij tijdens de wedstrijd spelffagmenten kan terugzien. De videobril heeft in het verleden al zijn nut bewezen bij het doorgronden van de verdedigende tactiek van de tegenstander, met name bij de strafcorner. „De organi satie zegt dat onze frequentie is voorbehouden aan de persfoto grafen. Zelfs bij de Olympische Spelen heeft de sport blijkbaar niet altijd voorrang", klaagde hij na afloop. Veel viel er voor Lammers ove rigens niet te mopperen. Ook zonder visuele hulpmiddelen toonde Oranje zich uiterst tref zeker. Uit de drie strafcomers werd zelfs een maximaal rende ment gehaald. Mijntje Donners, Ageeth Boomgaardt en Maartje Scheepstra dwarsboomden al voor rust de snode plannen van de vooraf toch wel gevreesde Zuid-Afrikaanse ploeg, die on langs in een oefenwedstrijdje nog gelijke tred hield met de Nederlandse ploeg. Die was toen overigens nog maar koud met de voorbereiding begon nen. In het snikhete Athene gelden andere wetten. Met nog eens twee velddoelpunten van Don ners, waarvan één kort na rust en een fraai backhand-schot van Fatima Moreira de Melo, werd de wereldorde in het mondiale vrouwenhockqy vlot jes hersteld. Lammers, die aan de voor avond van het toernooi zijn speelsters trakteerde op een paar koffiezetapparaten, toon de zich zaterdag opgelucht na de geslaagde ouverture. Bij de bestudering van de geschiede nisboekjes was het hem opge vallen dat bij Oranje een slechte start meestal de voorbode is van een teleurstellend toernooi. Vier jaar geleden, bij de Spelen van Sydney, verloor het Neder lands team het openingsduel van China en zakte vervolgens steeds dieper in het moeras. Slechts een bizar toemooische- ma hielp het zwalkende Neder land alsnog richting brons. Wat in dat licht de waarde is van de ruime overwinning op Zuid-Afrika, is volgens routinier Minke Booij, goed voor 137 in terlands, moeilijk te zeggen. „Zelfs de mooiste uitslag biedt op dit podium geen garanties. Voor de wedstrijd tegen Korea beginnen we weer gewoon op nul." Aanvoerder Mijntje Donners onderschrijft de mening van haar ploeggenote. „Wat telt is dat we gewonnen hebben. Dat we vooral in de eerste helft ook nog heel goed speelden, is mooi meegenomen, maar meer ook niet. De speelsters in ons team zijn volwassen genoeg om dat te beseffen. We weten heel goed waar we staan, waar we heen willen en welke weg we daarvoor moeten bewandelen. We zijn hier maar voor één ding en dat is goud winnen. Hoe, dat zal me verder worst zijn." door Mare Molenaars athene - Cijfers vertellen niet altijd het verhaal van de wed strijd. De Nederlandse hockey- mannen hadden gisteren in de openingswedstrijd van het olympisch toernooi tegen India weliswaar de wind mee - Oran je won met 3-1 - maar hadden in doelman Guus Vogels ook de absolute uitblinker. De Griekse weermannen voor spelden noodweer, maar dat bleef uit. Wel kende de wed strijd een stormachtig begin. Zozeer zelfs dat Ajit Singh, die bij de Spelen van Montreal in 1976 al na vijftien seconden scoorde, bijna zijn record kwijt raakte. Ronald Brouwer ontfut selde al in de eerste minuut de bal aan Sandeep Singh en gaf Marten Eikelboom een niet te missen kans: 1-0. Oranje controleerde de wed strijd en hield India, onstuimig als de wind, met verzorgd posi tiespel ver van het eigen doel. De beste kansen waren dan ook voor Nederland. Karei Klaver en Mathijs Brouwer verzuimden het eenzijdige duel vroegtijdig in het slot te gooien. India had aanvankelijk geen antwoord op het totaalhockey van de Nederlandse ploeg, maar de Aziatische pingeldozen werden door individuele fouten alsnog in het zadel geholpen. Floris Evers ruziede in de eigen cirkel opzichtig met de bal, maar doelman Vogels tikte de strafcorner van Harpal Singh met een onwaarschijnlijke re flex uit de kruising. Niet veel la ter hield hij zijn ploeg opnieuw op de been na slordig balverlies van Taeke Taekema. Baljeet Singh mocht van dichtbij uitha len, maar Vogels wierp zich on verschrokken in de baan van het schot. Het zou daar niet bij blijven. Vogels kreeg vleugels en ranselde ook in het tweede be- Marten Eikelboom, de maker van het eerste Nederlandse doelpunt, in duel met Tirkey Dilip van India. Foto: ANP/Olaf Kraak drijf de nodige ballen uit zijn doel. Pas in de slotminuut moest hij capituleren op een inzet van nog een Singh, deze keer Gagan Ajit. Vogels baalde van het tegen doelpunt, dat echter geen con sequenties had. Teun de Nooij- er en Taeke Taekema (strafcor ner) hadden de ploeg van Terry Walsh halverwege de tweede helft al naar een veilige marge gespeeld. „Een beter begin hadden we ons niet kunnen wensen", zei Vogels na afloop. „Dit is lekker voor het team, maar ook voor mezelf. Ik was erg goed bij de les." De verklaring voor zijn goede spel vond Vogels in de werkwij ze van Walsh. De Australische coach weigerde in de aanloop naar Athene een keuze te ma ken tussen Vogels en tweede keeper Veering. „Uiteindelijk stuwt die onderlinge concur rentie je naar een hoger niveau, maar ik vond het in het begin toch vervelend. Ik heb lang ge noeg achter Ronald Jansen op de bank gezeten. Ik wil spelen. De aanpak van Terry heeft me nog meer op scherp gezet." Dat gold ook voor het resultaat van de oefenwedstrijd die Oranje vorige week tegen Korea speelde. De generale repetitie werd met 4-1 verloren. Vogels had dus wel iets goed te maken. „Die nederlaag is misschien wel op een goed moment gekomen. Superklote natuurlijk, want we hadden hoge verwachtingen, maar stonden meteen weer met beide voeten op aarde. Ieder een beseft weer dat we het ons niet kunnen permitteren om in te kakken." in modern volleybal: spelers die van de bank komen en iets goeds doen." Die vijfde set was misschien wel de beste die Nederland de laat ste jaren speelde. Goedkoop wilde wel meegaan in die stel ling. „De spelers waren in ba lans, agressief. En het publiek hier heeft ook enorm gehol pen", wees hij op de vele hon derden fans in het oranje. „Dat gaf energie." Opvallend was ook optieden van Rob B ontwikkeling van de j( denaanvaller gaat sne maar ook buiten het hij Schuil zelf is, re ook hij de winst op toch een van de favi Athene. „Een supers Bontje. „Maar je e nuchter blijven. Het f dat we de poule zien ven." athene/anp - Tweevoudig we reldkampioen Arash Mi resmaeili was te zwaar voor de klasse tot 66 kg. De Iraanse ju doka werd gisteren bij de we ging uitgesloten. Hij woog twee kilo te veel, waardoor duidelijk werd dat er sprake was van op zet. Miresmaeili dreigde na de loting waaraan hij gekoppeld werd aan de Israëliër Vaks, het olympisch toernooi te boycot ten. Miresmaeili werd in 2001 en 2003 wereldkampioen in de klasse tot 66 kg. In Athene was hij zwaar favoriet voor het olympisch goud. Direct na- de loting liet hij doorschemeren dat hij uit solidariteit met de Palestijnse zaak niet in actie zou komen tegen Vak1 klaring werd een dag zwakt door de voorzit Iraanse judobond. Die werd op zijn beui floten door de voor het Iraans olympisc die duidelijke instruct heran kreeg. Miresma i onder geen voorwaar1 tegen Vaks maar een worden voorkomen, koos de Iraanse judo: ging voor de gem j weg. Ze propte Mire: vrijdagavond tijdens ning de vlag van Ir zich een paar dagen 1 les wat doorgaans was. Prompt sloeg schaal door bij de wej j Alexander Popov Pieter van den Hoogenband heeft voor al zijn rivalen res pect, maar voor Alexander Pop ov nog wel het meest. De oude meester, 32 inmiddels, draait al sinds mensenheugenis mee in de wereldtop van het zwem men. De Rus won al goud op de sprintnummers tijdens de Spe len in Barcelona, twaalf jaar ge leden, en is ook morgen weer een voorname kandidaat om Van den Hoogenband op de 100 meter vrij van titelprolon- gatie af te houden. Popov was de eerste man die op twee ach tereenvolgende Spelen goud pakte op het koningsnummer sinds Johnny Weismuller - de latere Tarzan - dat in de twinti ger jaren deed. Popov, die vrijdag de Russische vlag droeg tijdens de openings ceremonie, was acht jaar onge slagen op de sprint. „Op een goeie dag kan niemand mij ver slaan. Op een slechte dag ook niet", klonk het zelfverzekerd. Tot 1999 dan. Tijdens het Euro pees Kampioenschap in Istan bul gaf Van den Hoogenband de alleenheerser de eerste waarschuwing. Van den Hoo genband herinnert zich dat mo ment nog maar al te goed: „De dag dat ik Popov versloeg, werd ik een kerel in plaats van het jongetje dat ik was." Een jaar later, tijdens de Spelen in Sydney, dook Van den Hoo genband onder de 48 secon- dengrens en pakte daarmee het goud. Popov werd tweede en reageerde als een goed sport man: „Ik kan niet alles win nen." Vorig jaar, in Barceloi de de Rus de rollen w Tamelijk onverwacht de macht en gaf hij zij hovense concurrent e om de oren. Als bewij sympathie en respect van Van den Hoogenl kus op de wang gedru zen van Popov vindt 1 der erg dan verliezen ander. Popov kende hoge to; ook een diep dal. In 1' hij in het centrum vai neergestoken door ee nenverkoper. Een gro op zijn buik is een h< aan het incident. Hij ge verwondingen op langdurig revaliderei anderde hem. „Ikh< tering van de dood gt hij. De arts die hem opereerde, is nu peel de zoon van Popov. van de sprint' keerdeI rug op zijn troon alsi gebeurd was. Ook to( de hij nuchter. „Mijnl niet beschadigd, mijij ook niet, alleen mijn| 'The Russian Rocket',j re bijnaam, heeft Rus middels verlaten. Pof) 1999 lid van het IOC.I morgen in Athene zijr gouden plak op de 10 vrije slag te pakken. Ij dit jaar nog geen topt! dat wil in zijn geval Popov wil graag nog schitteren op het voi podium. Arjen Vos

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14