KUNST CULTUUR Dance Parade: de grens lijkt bereikt 'Eerst spelen, dan pas naar het theater' Uitmarkt: meer aandacht voor kleinschalig en onbekend Dichter van compromisloze sche Gemoedelijke kunst Arjan Duine van 'Scheepsjongens van Bontekoe' naar 'Hokwerda's kind' Harmoniekapel in Leidse Hout leiden - De Leidse Harmonie- kapel geeft zondag een concert in de Leidse Hout. Het optre den heeft plaats in 'De Waterle lie' bij het theehuis en begint om 14.00 uur. Op het program ma staan onder meer 'El Cami no Real' van Alfred Reed, Phantom of the Opera' van An drew Lloyd Webber en 'Fan dango' van Frank Perkins. Het orkest staat sinds februari on der leiding van Jan Wijenberg. De zondagmiddagconcerten worden georganiseerd door de Stichting Muziek Leidse Hout in samenwerking met de Fede ratie Leidse Amateur Muziek verenigingen. House in In Casa leiden - Victor Coral en Little Tim treden zaterdag vanaf 23.00 uur op in In Casa aan de Lammermarkt in Leiden. De ster van Coral is op dit moment duidelijk rijzende. Hij draait met name 'sexy, true House Music'. Little Tim alias Tim Bontje begon ooit te draaien bij Club Risk. Zijn muziekstijl is langzaam in de richting van deep /garage en house geëvolu eerd. Aanhoudingen op Dance Parade Rotterdam - De jaarlijkse Dance Parade in Rotterdam heeft afgelopen zaterdag weer een aantal onrustige momen ten gekend, met als uitschieter vechtpartijen bij de Witte de Wïthstraat. De stoet werd hier door ongeveer twintig minuten opgehouden. De politie arres teerde zaterdag in totaal 61 per sonen, onder wie vier drugs dealers. Het feest op het festi valterrein op Katendrecht is zonder grote incidenten verlo pen. Van de 61 aanhoudingen, vonden er 24 plaats tijdens de optocht. Herakles in Leeuwarden Leeuwarden - Op de woensdag middagen van 18 en 25 augus tus is de Griekse halfgod Hera kles in het Fries Museum in Leeuwarden, met verhalen over zijn heldendaden. Tegelijkertijd is in het museum de tentoon stelling 'De twaalf werken van Herakles, hedendaagse land schappen van Fred Thoolen' te zien. Volgens de mythe moest Herakles als straf twaalf bijna onuitvoerbare opdrachten ver vullen, wat hem op wonder baarlijke wijze lukte. Shantyfestival in Rotterdam Rotterdam - De Oude Haven in Rotterdam is van 3 tot en met 5 september het decor voor het Internationaal Shantyfestival. Na een groot openingsfeest op de openingsavond, zullen ver schillende koren het weekend in de haven hun liederen ten gehore brengen. Voor de gele genheid ligt deze dagen in de Oude Haven een groot aantal historische (zeil) schepen. maandag 16 augustu! amsterdam/anp - De Uitmarkt in Amster dam besteedt dit jaar meer aandacht aan kleinschalig, nieuw en onbekend talent. Naast gevestigde namen als Brigitte Kaan dorp, Huub van der Lubbe, idol Boris en Jörgen Raymann geven beginnende arties ten op het gebied van theater en muziek acte de présence tijdens de 27e editie van de Uitmarkt in het weekeinde van 27 au gustus. Zo is er voor het eerst een Culturele Speur tocht, een tocht langs bijzondere pieces waar het publiek waarschijnlijk nog nooit is geweest. Dat varieert van een huiskamer- theater tot een leegstaand restaurant. Hier vinden kleinschalige optredens plaats, van toneel tot acrobatiek en van vertellingen tot marionettentheater. Nieuw is ook het Ka mermuziekconcours. Jonge ensembles gaan de strijd met elkaar aan, waarbij het publiek de favorieten mag kiezen. Voor de eerste keer zal ook Big M de Uit markt aandoen. In deze opblaasbare tent kunnen bezoekers kennismaken met vi deo- en mediakunst. Na het succes van vo rig jaar krijgt de 'Remix' een vervolg, dat zich richt op de jongerencultuur. Het pro gramma omvat onder meer reggae, hiphop, poetry-slamms en een catwalk met mode- en dansshows van aanstormende ontwer pers en choreografen. De Uitmarkt opent vrijdagavond 27 augus tus op het Museumplein met een concert van zeshonderd blazers. Zij brengen de compositie 'Traffique' van de jonge com ponist Merlijn Twaalfhoven ten gehore. Brigitte Kaandorp presenteert daarna het openingsprogramma, dat live wordt uitge zonden op Nederland 3. Aan het eind doet Kaandorp een poging met het publiek het 'Grootste Koor Ooit' samen te stellen. De vrijdagavond wordt afgesloten met een La- tin dans- en muziekfeest. Zaterdag staat in het teken van het theater festival De Verleiding, met meer dan dertig complete toneelvoorstellingen op en rond het Leidseplein. Kaarten kosten 2 euro per voorstelling. Alle andere optredens tijdens de Uitmarkt zijn gratis. Na een korte afwe zigheid is theatergroep De Dogtroep weer terug met doorlopende voorstellingen van 'Carwash'. Zaterdag en zondag zijn op di verse podia moderne dansvoorstellingen te zien. Voor de tweede keer kunnen literatuurmin naars zich vermaken bij het Schrijverspodi um, met gasten als Renate Dorrestein, Ka- magurka en Joost Zwagerman. De Amster- damsche Boekenmarkt viert dit jaar zijn 25- jarig jubileum. Zondagochtend geeft caba retier Jörgen Raymann een show en dezelf de avond wordt de Uitmarkt afgesloten met een concert van Acda De Munnik. De Uitmarkt in Amsterdam is het grootste culturele evenement van Nederland en trekt jaarlijks ongeveer een half miljoen be zoekers. Ook dit jaar zijn er weer honder den optredens verspreid over 27 podia in de binnenstad. alphen - Verscheidene beeldend kunstenaars ga ven een demonstratie van hun kunnen, er was mu ziek en er waren sprekers, tijdens de actiedag van het Centrum Beeldende Kunst in Alphen van afge lopen zaterdag. Ook voor de kinderen waren er di verse activiteiten. Dat alles vond plaats in een ge moedelijke sfeer, zonder droevige gezici cies zoals het centrum wenste. Het CBK de actiedag de aandacht vestigen op de sluiting. Onlangs werd bekend dat burgi en wethouders van Alphen de subsidie a centrum willen stopzetten. Foto: Mark L Rotterdam - Bij de FFWD Dance Parade gaat het al lang niet meer om de stoet alleen. Het he le Rotterdamse centrum vormt zich naar de rollende rondgang. Winkels sluiten de deuren uit voorzorg wanneer de parade langskomt, andere etablisse menten pakken de gelegenheid juist aan om klanten binnen te halen met feestelijkheden. De echte Rotterdammers lijken za terdag echter een beetje uitge: keken op de stoet. De parade werd ook ooit ge bruikt om het nachtleven in de stad te presenteren, maar dit jaar ontbreken veel zich onder scheidende Rotterdamse clubs en organisaties die eerdere ke ren wel meededen. Now Wow is al een paar jaar geleden afgehaakt, maar ook Club Las Palmas, Off-Corso en Thalia Lounge ontbraken. Nighttown was wel aanwezig met verschil lende trucks, zoals de Sessions- truck met een grote discobol als dj-behuizing. Op het eindfeest hingen aan een drijvende kraan zelfs nog twee grotere discobol- len. De Mystery Truck wordt bere den door Q Dance en B2S, die een voorproefje geven van hun nieuw te openen club in Rotter dam. Zij nemen het vroegere Tomorrow-land weer in ge bruik. Daar zullen ze zich vast en zeker richten op hun specia lisatie: de stevigere dancesoor- ten. Want stevig, daar houden veel mensen van, vooral ook in Rot terdam. Het grootste terrein op de eindlocatie is voor Dana en haar invités bestemd. De stoet is ook rijkelijk gevuld met trucks die hardcore en hardsty- le boden, inderdaad zeer hard maar wel effectief. De meeste bezoekers lopen en springen het liefst mee met deze trucks. Dansen, dansen en nog eens dansen. De Dance Parade in Rotterdam doet zijn naam elk jaar weer eer aan. Foto: GPD/Victor van Breukelen Af en toe een zijstraat in, dan gaat er urine uit en soms een drogerend middel in. De parade is langdradig, maar niet uitgebreid. Het bekijken van bijna 40 trucks is uitput tend en de verveling slaat met liet vrij eenzijdige aanbod van hardcore en trance toe. Veel trucks lijken bovendien volgens de olympische gedachte inge richt: 'Meedoen is het belang rijkste'. Soms zijn er gelukkig wel opmerkelijke dingen te zien. Een wagen in het begin van de stoet wordt gesponsord door een erotisch blad. De schaarsgeklede vrouwelijke passagiers, eentje zelfs topless, dansen op de parenclubhouse van de dj. Ook het vervoersmiddel van Urbantown springt eruit. Een ouderwetse stadsbus met open dak. Samen met de vorig jaar al aanwezige Big Booty Express zorgen ze voor wat welkome ur banisatie in de stoet. De dance in de stoet wordt zodoende een paar keer onderbroken door hiphop, r'n b en dani dere aangename rij< senkomsten zijn de i Electronation, de dn bij Triple Vision en van Sessions, Bennyj en Dave Clarke opl truck. Clarke en andere gnj landse namen als 0 (ID&T-wagen), Paul (2Recordz) en Kevin son (Club Motion) zij meer van de stad, en| bij daglicht. Norma ken draaien ze tijden telijke uren in de clij voor de rest geen I toerist uit te hangen. De aanwezigheid var te namen toont aan rade steeds groter w de organisatie moet met wat ze nog meei grens lijkt bereikt. D teit van 350.000 schrikt echte liefheb de gepeperde toegan 22,50 euro voor hei zien velen ook al als i mering. De parade-afsluiting wel goed geregeld. I de podia zien er mot gastheren Hitmeiste nix, Michel de Hey, sten en Dreazz heb dj's uitgenodigd op Ook de prijzen vai sumpties zijn relatie lijk en er zijn gelukki ciale muntjes nodig. De sfeer op het eind gemoedelijker dan parade waar de o; dance-stijlen soms sie bij de meelopers mer, want het blijf fenomeen. Bejaarde aandachtig de rom flyers alsof ze die i nog de clubs in zuil kleine kinderen bele hand van de ouders ervaring met het nat door Jacques Geluk Amsterdam - Arjan Duine speelde afgelopen seizoen in de musical 'Scheepsjongens van Bontekoe' en bereidt zich nu voor op een kleinschaliger pro ductie. Een acteur in hart en nieren, maar voor zijn zestien de had hij nog nooit een theater betreden. Acteur worden was niet bij hem opgekomen. Arjan Duine (31) is nog nooit als bezoeker naar een musical geweest in het theater, omdat zijn eerste interesse daar niet naar uitgaat. Toch heeft hij net een half jaar lang met enorm veel plezier overal in het land gespeeld en gezongen in de succesvolle musical 'De scheepsjongens van Bontekoe'. „Mijn eerste musical, mijn eer ste vrije productie. Vlak voor de auditie heb ik snel het boek van Johan Fabricius gelezen. Een geweldige voorstelling. Zo leuk om te doen, met zo'n fantasti sche groep collega's. Ook het reizen was ontzettend leuk. Hiervoor heb ik vooral in klei nere zalen gespeeld, dus dit was echt een stfhril contrast. Het is zo heerlijk allerlei ver schillende dingen te doen." De jonge acteur verheugt zich al op zijn volgende project - een bewerking van de roman 'Hok werda's kind' van Oek de Jong - waarvoor volgende maand de repetities beginnen. „Dat is een stuk van Productiehuis Bra bant. We staan met z'n vieren op het toneel. Het verhaal gaat over een jonge vrouw die niet zo'n goede jeugd heeft gehad en een relatie heeft met twee mannen. Een foute, die ook goede kanten heeft, en een goe de, die ook slecht kan zijn. Ik ben de foute man. We geven jammer genoeg maar vijftien voorstellingen. De première is 20 oktober in 's-Hertogen- bosch." Hoewel Duine zich inmiddels gediplomeerd acteur mag noe men, heeft dat nooit voor de hand gelegen. Hij komt niet uit een toneelfamilie. Tot zijn zes tiende, wanneer hij zich aan meldt bij de plaatselijke ama teurtoneelvereniging in Dode- waard, is hij zelfs nog nooit in een theater geweest. „Ik was zo groen als gras", zegt Duine. „Ik kwam er terecht omdat ik op de kinderen paste van een man die daar speelde, maar in die tijd kende ik het bestaan van to neelscholen en castingbureaus niet eens." Hij gaat vanaf dat moment wel naar het theater. „Tussen mijn 18de en 21ste ging ik overal naartoe, soms vier, vijf keer per week, ik vond alles geweldig. In de loop der jaren ga je beseffen watje echt aanspreekt." Zelf speelt hij eerst twee keer per jaar in kluchten, die het dorpse niveau niet ontstijgen. Later pakken de leden van de toneelvereniging die niet alleen voor de gezelligheid komen, het serieuzer aan en wordt zelfs een stuk van Brecht gespeeld. En wordt deelgenomen aan een eenakterfestival. Arjan groeit mee, maar maakt eerst de mbo- Arjan Duine: „In de loop der jaren ga je beseffen watje echt aanspreekt." Foto: GPD/Ronald Kersten opleiding cultuur- en milieu techniek af. „Op mijn 21ste heb ik auditie gedaan bij de toneel school in Arnhem, maar ik werd niet aangenomen en lag er in de eerste ronde al uit. Dat was een domper." Een jaar later - hij heeft dan een workshop camera-acteren en bij de Stichting Theaterschool Nijmegen een theatercursus ge daan - auditeert hij in Amster dam, Utrecht en Maastricht. De eerste auditie verknalt hij ('ach teraf een opluchting, omdat ik Amsterdam niet echt zag zit ten'), de tweede valt tegen, maar Maastricht - waar hij van 1995-1999 studeert - voelt met een goed. Stage loopt hij bij het Haagse gezelschap De Appel. „Ik speel de in 1998 Ross en Donalbain in een bewerking van Shake- speares 'Macbeth'. In Maas tricht speelde ik veel, maar dit was het echte werk. Ik kwam te recht in een heel hechte groep, die me heel hartelijk verwel komde. Ik voelde me nog steeds groen, maar het was geweldig en spannend met al die kanon nen om me heen. Ik vond er snel mijn plaats. Het was een redelijke rol die ik in de voor stelling had." Met De Appel gaat hij op tour nee met 'De knecht van twee meesters' van Goldoni, waar mee hij ook in Carré staat. Voor hetzelfde gezelschap speelt hij onder meer in 'Salomé' van Os car Wilde en later - bij Het Ver volg - de rol van Harry in 'De gelukkige huisvrouw1 van Leon van der Sanden, naar de roman van Heieen van Royen. In vijf jaar tijd bouwt hij zodoende een aardige cv op. Duine heeft ook enkele gastrol len op tv op zijn naam staan: in de soap 'Onderweg naar mor gen', in 'Rozengeur wodka li- me', 'Ernstige delicten', 'In de praktijk', de telefilm 'De terug keer van Elmer' en in de hon derdste aflevering van 'Baan- tjer'. Duine zou graag langere tv-rollen willen spelen. „Om meer te kunnen leren. Maar als ik word gebeld voor een rol, ben ik vaak net met wat anders bezig en dan kan ik niet. Mijn geschiedenis ligt in het theater, maar het liefst wil ik veel ver schillende dingen doen. Heel klein vind ik leuk, maar het mag ook heel groot en heel commer cieel zijn. In een soap spelen kan ook leerzaam zijn. Toen ik net op de toneelschool zat was dat nog een beetje taboe. De studenten zijn ambitieus, idea listisch en dan hoort een keuze voor soap er niet bij. Het idee heerste dat de meeste acteurs zomaar van de straat worden geplukt en dat zij er straks voor zorgen dat wij zonder werk zit ten. Tegenwoordig worden zelfs de kleinste rollen vaak door ac teurs gespeeld, je ziet zelfs gro te acteurs in soaps en in recla mes verschijnen." den haag - Nobelprijswinnaar Joseph Brodsky beschreef hem ooit als 'een van de grootste poëten van onze tijd, misschien wel de grootste'. Ook kreeg hij erkenning van het Nobelprijs comité, dat hem eerde vanwege de 'compromisloze scherpte' in zijn werk. Zaterdag overleed Czeslaw Milosz, de belangrijk ste hedendaagse Poolse dichter in zijn woonplaats Krakow. Hij werd 93 jaar. Milosz zorgde voor internationale erkenning van de Poolse dichtkunst. Zijn complexe gedichten reflecteer den de turbulentie en chaos van de twintigste eeuw, waar van hij de meeste jaren in balling schap door bracht. De dichter ontving in 1980 de No belprijs voor de Literatuur, op het moment dat de vrije Poolse vakbond Solidariteit steeds meer aan invloed won. „Hij be hoorde tot een verraden gene ratie die niet in staat was geble ken om vrijheid en waardigheid te verdedigen", zei de legenda rische oprichter van Solidariteit en voormalig president Lech Walesa over Milosz. „Maar hij bleef doorvechten en ons aan moedigen en uiteindelijk be reikten we onze doelen." Hij werd op 30 juni 1911 gebo ren in Seteiniai, een dorpje na bij de huidige Litouwse hoofd stad Vilnius, als zoon van Pool se ouders. Aanvankelijk steun de hij de Poolse communisti sche machthebbers, die door de Sovjets in het zad geholpen na de Twe reldoorlog. Tussen 1 1950 werkte hij voor diplomatieke dienst Milosz raakte echter sioneerd in het bele Poolse regering en 1952 naar Frankrijk dat toen schrijven vi Sovjet-model verplii voor Poolse schrijve klaarde hij destijds, scheen zijn 'Captive vernietigende aanvr auteurs die collaboi de machthebbers. F was een schok voor bl Czeslaw Milosz 1911-2004 1960 vertrok Milosz Verenigde Staten wi het schrijven van pt ren literatuur docee universiteit van Cal Berkeley. Milosz schreef bijrn in het Pools, zelfs n: communisten zijn 1 den verboden. Tot s nalatenschap behoi andere de roman 'F de Issa' uit 1981 wa schrijft hoe een Poe opgroeit op het plal essay 'Het land van Verzamelde Gedi< en 'De Geschiedeni Poolse Literatuur' Czeslaw Milosz hee dichtbundels op zij staan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10