ROS weg een ramp bor bestel' Deeltijdstudie? beslis!-dag Nieuwe Spelen openen met lofzang op de oude ITDEK HET EUWE STUDEREN gjf+^ <m m RO zinspeelt ook op vertrek Bagage 'Grease' mooiste corsowagen van OERLE mm Goedemorgen Wat een krant. ac 14 AUGUSTUS 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Opklaringen Wisseling van de troon in Liechtenstein :ntf .Lij M/gpd - Het plan van >m uit het publieke om- >l te stappen, heeft in 1 tot grote beroering EO noemt het 'een V het bestel'. AVRO- Mart ij n Sanders zei ti Twee Vandaag dat de Jdu worden gemargina- fnders zinspeelde daar- op een vertrek uit tke bestel. Als de TROS kou benaderen om ge- I weg te gaan, zou San- iver 'een serieus ge- Daalmeijer, netcoör- 1 Nederland 2 waar- ROS de meeste van ffamma's levert, rea- ïschrokken op het i steekt veel geld in fel. We hebben deze ■broodnodig. Ik heb jnalen ontvangen dat fevreden is. Ook voor ■jaar hebben we een jogrammaschema ge ilede dankzij de in- jen van de TROS." De pntvangt jaarlijks zo'n liljoen euro uit rijks- om programma's te ^irzitter Karei van Herd vindt dat het pu- itel op een staatsom roep gaat lijken, waardoor de herkenbaarheid van zijn om roep langzaam maar zeker ver dwijnt. De kans dat de TROS vertrekt is 'nog nooit zo groot geweest', zegt hij tegenover de ze krant. De beoogde nieuwe partners van de TTtOS zijn de Vlaamse commerciële zender VTM en Belgische zakenman Van Thillo. De Belg zou bereid zijn geld te steken in een nieuwe omroep. De omroepvoorzitters vinden dat de politiek nu snel duide lijkheid moet geven over de toekomst van de publieke om roep. Staatssecretaris Medy van der Laan (D66, media) neemt een zakelijke houding aan. „Van mij mogen zij gaan. Maar ik heb net zo lief dat de TROS blijft." Over de suggesties die de TROS te genover haar zou hebben ge daan (opheffen van Sterreclame en een tv-net) zei ze in Twee Vandaag dat besluitvorming daarover aan de Tweede Kamer is. Zij noemde de suggesties van de TROS overigens 'niet irreëel'. Van der Laan komt volgend voorjaar met een toekomstplan voor de omroep. Pagina Binnenland: TROS-plan noopt tot discussie toekomst publieke bestel (advertentie) INSCHRIJFDAG 24 AUGUSTUS MEER INFORMATIE OP WWW HESAMSTERDAM.NL JOL VOOR ECONOMISCHE STUDIES AMSTERDAM PAL ACHTER DE ARENA COMMENTAAR _J OLYMPISCHE GEDACHTE ipische vlam brandt en Athene, de geloftes ke en vreedzame com- n uitgesproken, maar Isieke sportevenement 9); der een ongemakkelijk Dro. Nooit eerder zijn de :bi( «maatregelen rond de :he Spelen zo uitge- duur geweest als in de hoofdstad. De angst reur vormt ie«ere scha- an oproep van ;elJigde Naties wereld om Ie de Spe- vijandelijk- staken, is even terecht er stemmend, rlijn 1936 ontaardde in onstratie van het nazi- 16. lijn de sportieve presta- 26 de atleten niet meer 'kend het ijkpunt igde Spelen. Tot er- veel sporters maakte *iek' zich regelmatig ■an het evenement. Dat in Montreal (1976, de |g van Taiwan), her- Eh toen de Amerikanen 8t tegen de inval in Af- n in 1980 wegbleven uit en keerde terug toen De openingsceremonie van de Olympische Spelen was een lofzang op het Griekenland van weleer. Foto: EPA/Louisa Gouliamaki door Wessel Penning athene/gpd - Blote borsten, die de naaktheid van de oude Grie ken symboliseerden, waren - naar verluidt uit vrees voor bo ze reacties van televisiekijkers in verre landen - uit de ope ningsceremonie geschrapt. Maar dan nog was de ope ningsceremonie van de Olym pische Spelen van Athene giste ren een aangrijpende lofzang op het Griekenland van weleer. Op de goden, natuurlijk, op Co- roebus, die drieduizend jaar ge leden de eerste olympisch kam pioen was, en op de Griekse zee die er toen ook al was. Die zee lag dit keer in het Olympisch Stadion zelf, bovenop de met een zeil afgedekte grasmat. Het water spiegelde de toeschou wers. In en om die grote vijver liepen trommelaars, dreef een fris jochie in zijn bootje voorbij, klonk de stem van Maria Callas en dook een stoet goden, my thologische types, helden en mensen van vlees en bloed op. Daarboven zweefden engelen en andere vliegeniers. Uiteindelijk was de Griekse pre mier Karamanlis, die de Spelen voor geopend verklaarde, een van de weinige hoofdrolspelers uit het nieuwe Griekenland. De vooraf reeds aangekondigde verheerlijking van de oudheid was de Griekse art-director Di- mitri Papaioamou deze week nog op kritiek komen te staan. Te oubollig, zo klonk het in de publieke opinie. Maar Papaioamou sloeg giste ren terug met een door jonge Griekse kunstenaars bedachte, soms abstracte show. En met DJ Tiësto, de persoonlijke favo riet van de art-director. Toen de zee was weggespoeld en de opzwepende klanken van de Bredase DJ klonken, kreeg de binnenkomst van de olym pische landenploegen wel iets van de gehoopte eigentijdse 'parade van jonge mensen'. Waar vroeger nog wel gemar cheerd werd, lieten nu de Kenteris en Thanou blijven in ziekenhuis De Griekse atletiekhelden Kostadinos Kenteris en Ekaterini Thanou moeten nog minstens 48 uur in het ziekenhuis blij ven. De Griekse sporters raakten donderdag gewond bij een verkeersongeval, enkele uren nadat zij op een verplichte do pingcontrole in Athene hadden moeten verschijnen. Ze kwa men daar niet opdagen. Voorzitter Jacques Rogge van het IOC verordonneerde de twee atleten daarop gisteren naar een dis ciplinaire hoorzitting te komen, maar ook daar verschenen zij niet, omdat zij nog in het ziekenhuis lagen. De hoorzitting is met 72 uur uitgesteld tot maandag. Het IOC zal dan ook niet eerder een uitspraak doen. Het is nog onduidelijk of Kenteris en Thanou ondanks hun verwondingen mee kunnen doen aan de Spelen. (advertentie) het Oostblok in 1984 verstek liet gaan in Los Angeles. De schone idealen klonken in de loop der jaren ook holler door de onbeteugelde invloed van de commercie, de corruptieschan dalen binnen het IOC en de do- pingaffaires. In Athene is een keiharde lijn tegen doping aan gekondigd, die meteen wordt beproefd nu de Griekse atleten Kenteris en Thanou zijn weggebleven bij een controle. Een keer eerder wer den de Spelen opge schrikt door een grote terreuraanslag, toen Palestijnse commando's in München in 1972 de aanval openden op Israëlische sporters. De Spelen gingen door. De Grie ken hebben dit keer veel in het werk gesteld de moderne ter reurdreiging het hoofd te bie den. Maar van de olympische wapenstilstand komt, getuige de aanhoudende strijd in Irak en de Palestijnse gebieden, weinig terecht. En in Athene is het een gewapende vrede. Enkel de brandende vlam laat de hoop flakkeren. Peter de Vries meeste aüeten Tiësto's compo sities huppelend, wiegend en hossend tot zich komen. De in smetteloos wit gestoken Nederlanders hoorden, aange voerd door vlaggendrager Mark Huizinga, tot de meest vrolijke gezelschappen in het met meer dan tienduizend aüeten, coa ches en bestuurders volge stroomde veld op het midden terrein. De blauwe Grieken werden gek toen de vlag voor het eerst het stadion in werd gedragen. Uit eindelijk werd het olympisch vuur aangestoken door Nikos Kaklamanakis, winnaar van olympisch goud in 1996 bij het windsurfen. Hier en daar werden in het sta dion tranen weggepinkt - het zijn spannende jaren geweest. Maar Griekenland lijkt nu klaar voor de Spelen. (advertentie) I www.haagsehogeschool.nl rijnsburg - De wagen 'Grease' is door de vakjury uitgeroepen tot mooiste praalwagen van het Rijnsburgs Bloemencorso, dat van daag door de streek rijdt. De start van het corso is vanmiddag om half twee in Rijnsburg. Een uur later arriveert de stoet in Katwijk aan den Rijn om vervolgens naar Katwijk aan Zee te rijden. Vanaf half zeven is het corso te zien in Noordwijk waar de tocht rond half acht eindigt bij de vuurtoren. Pagina R2: 'Die auto met de minste bloemen vind ik het mooist' (advertentie) maandag 23 augustus 18.00 - 21.00 uur I www.haagsehogeschool.nl De reis naar Athene had een stop in Rome van vijf uur, waarna ik met een ander toe stel naar de Griekse hoofdstad zou doorvliegen. Over de baga ge hoefde ik me niet te bekom meren, dat zou piekfijn in orde komen. Ik houd eerlijk gezegd niet zo van dat soort transfers en zeker dit keer niet, nu honderddui zenden uit de hele wereld op Athene afkomen. Er hoeft maar één overlader er even niet met de kop bij te zijn en je bagage verdwijnt naar pakweg Dakar of naar een plek die minstens zo erg is. In Athene zou de bagage vol gens schema binnenkomen op band 7. Honderden koffers en pakketten trokken een half uur aan ons voorbij, maar geen koffer uit Amsterdam. O god, toch naai Dakar? Een vreselijk visioen duikt op: dat je nog da gen in het snikhete Athene te rug zou moeten naar het vlieg veld met de vraag of je koffer er alsjeblieft mag zijn. Toch maar speuren op andere banden, want je weet maar nooit. Geen resultaat. Wanhopig dwa lend door de hal stuit ik plots op en kele honderden koffers, zomaar uitgestald op de vloer. Geen idee uit welke landen ze allemaal af komstig zijn. Ik ontwaar in één oogopslag mijn koffer, een gif groen ding waarvoor menigeen de neus zou ophalen, maar nu het nut van zijn kleur bewij zend. Een Amerikaanse juffrouw, die hier ook haar koffer heeft ge vonden, wil van een Griekse damesofficial per se weten hoe dit nu in hemelsnaam mogelijk is. Ze raakt daarbij zo verhit dat je bijna de brandweer zou waarschuwen. Verspilling van energie, want die wanhopige damesofficial weet dat natuur lijk ook niet. Door bemoeienis van een vriend hebben we in een bui tenwijk van Athene een flatje kunnen bemachtigen, toebe horend aan een Griekse familie die de Spelen de Spelen heeft gelaten en in het holst van de zomer naar een koel eiland is vertrokken. Verstandige men sen. Bijna elf uur in de avond is het als we eindelijk de sleutel in het slot kunnen steken. De buurvrouw, die van onze komst weet, wacht ons op en reikt een schaal vol stukjes meloen aan. Wat volgt is een Griekse conversatie, hoofdzakelijk ge voerd via armen en benen. Op dit niveau is er niets mis met de olympische gedachte. SCHOONMAAKOTWCEN BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 Daniël Stellwagen schrijft historie VLissiNGEN - Daniël Stellwagen is de jongste Nederlandse schaakgrootmeester aller tijden. De zeventienjarige Soester had gisteravond aan het eind van een sterk gespeeld toernooi in Vlissingen nog een half punt nodig voor zijn derde en beslis sende norm. Zijn tegenstander, de Deense grootmeester Lars Schandorff, bood na zo'n an derhalf uur spelen remise aan, wat door Stellwagen direct werd aangenomen. Vandaag mag de nieuwbakken groot meester nog proberen het toer nooi te winnen. Playboy-interview zit Google dwars new york - De beursgang van Google, de Amerikaanse inter- netzoekmachine, loopt moge lijk stuk op een interview met de oprichters Larry Page en Ser- gej Brin in het blad Playboy. De beurscommissie (SEC) onder zoekt of daarmee regels zijn overtreden. Google kan worden gedwongen de geplaatste aan delen weer terug te kopen als de regels zijn geschonden. Het gaat om de bepaling over de 'quiet period", een periode waarin bedrijven die naar de beurs gaan geen mededelingen mogen doen in de media. Charley eist levens op Cuba havanna - De tropische storm Charly heeft op Cuba drie le vens geëist. Vier personen raak ten gewond toen de orkaan over het Caribische eiland joeg. De hevige winden en slagre gens beschadigden zeker 576 woningen en 48 bedrijven. Bij het ter perse gaan van deze krant was de tropische storm inmiddels bij Florida aangeko men. De kracht van de storm was verder toegenomen. Pagina Buitenland Brandend konijn verwoest schuur londen - Een brandend konijn heeft in het Engelse Wiltshire voor 60.000 pond (ongeveer 90.000 euro) schade aangericht toen het dier een schuur van een cricketvereniging inrende. Het konijn had zich verstopt in een hoop takken op het terrein van de Devizes Cricket Club. Terreinknechten staken de tak ken in brand, waardoor de staart van het knaagdier vlam vatte. Het konijn vluchtte in pa niek de schuur in, die vervol gens volledig afbrandde. Stroomstoring door slakken emmen - Naaktslakken zorgden gistermiddag voor een stroom storing in Emmen. De wijk Bar- geres kwam daardoor een paar uur zonder elektriciteit te zit ten. Volgens energiemaat schappij Essent is in een ver deelkast kortsluiting ontstaan omdat een groot aantal naakt slakken 'het huisje' was bin nengedrongen en zich in de schakelkast had verschanst. Ruud Paauw Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor €9.75 2?Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: DM V Adres: Postcode Plaats Ttelefoon: Geboortedatum e-mail ad res: Stuur deze bon op in een on gefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In hét colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad i. bezorgcontrole)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1