daalt in populariteit 'Elk kind datje daar helpt is er één' Twee jaar voor ontuchtpleger Bloederig 'Doom 3' vliegt de winkels uit Universiteit Leiden Studente van Pabo Leiden geeft les in India Uitgekeken op uw collega's Rechten, geschiedenis en psychologie lopen terug Celstraf en tbs na verkrachting Goedemorgen! Wat een krant. den op de vernachten endenprijs fagne tegen jlmisbruik et Nationaal Instituut indheidsbevordering preventie (NIGZ) t Jgende week in Leiden tegen alcoholmis- ij campagne 'Ik ben vie ben jij?' heeft lens de EL CID-week, ïctieweek voor eerste- enten. Uit onderzoek studenten gemiddeld I, azen alcohol per week •zes glazen meer dan Tngeren van vergelijk- ijd. Leden van studen- gingen drinken ge- 3 glazen per week, zij volgens NIGZ- Haerder M. Planken de I r verantwoord ge- nschoots overschrij- t rrimbos-instituut üangs aan dat hoog- I vrouwen (universiteit meer kans hebben op lolverslaving dan ver- vrouwen met een la- iding. >1 mijn krant. door Rody van der Pols leiden Vuurballen die links en rechts van je ontploffen, duivels die in een fontein van bloed ex ploderen, een kettingzaag die door een zombie klieft alsof het een pakje boter is. Het klinkt als een akelige nachtmerrie waar uit de gemiddelde mens blij is te ontwaken. Voor liefhebbers van de computerspellenreeks 'Doom' is het echter een droom die uitkomt: het verschijnen van het derde deel uit deze reeks. Bij computerwinkel Dy- nabyte in de Breestraat in Lei den gingen gisteren de eerste exemplaren als zoete broodjes over de toonbank. „Dat is hem dus", zegt Dirk Biesheuvel (31), wanneer hij het doosje in het oog krijgt waarop in grote letters 'Doom 3' ge schreven staat. Net als tiental len andere Leidse fans heeft hij al maanden geleden een reser vering geplaatst. Vandaag kreeg hij het verlossende telefoontje; de eerste lading van 84 exem plaren is bij Dynabyte gearri veerd, één dag voor de officiële lancering. „Eindelijk", verzucht Biesheuvel, die het spel komt ophalen. „De verschijning is al twee jaar lang keer op keer uit gesteld. Nu kan ik het eindelijk gaan proberen." En met hem de vele andere - vooral manne lijke - liefhebbers van deze bloederige titel. In 'Doom 3' heeft de speler slechts één doel voor ogen: zo veel mogelijk dood en verderf zaaien. Dat je een marinier bent die in de hel is beland, vormt daarvoor een prima 'excuus'. De ongekende populariteit van de reeks is vooral te danken aan de 'gore'-factor, denkt Biesheu vel. Oftewel: de hoeveel bloed, ingewanden en slijm waarmee het spel doorspekt is. „Kronke lende lijken die aan de muren hangen, dat soort gruwelijke details. Heel satanisch en de monisch allemaal. Het is net alsof je een horrorfilm binnen stapt. Je wordt er helemaal door opgeslokt", vertelt Biesheuvel. Over de vraag waarom mensen plezier scheppen in het kapot- schieten van zombies, moet je volgens de Biesheuvel niet te diep filosoferen. „Roodkapje sprookje ook door de wolf opgegeten. De fascina tie voor dit soort gruwelijkhe den zit nu eenmaal in onze cul tuur." Dat computerspelletjes vaak worden aangewezen als oorzaak van excessief geweld, vindt de Leidenaar niet terecht. 'Doom 3': voor liefhebbers een droom die uitkomt. Illustratie: PR Aan de types die plotseling een pistool trekken en ermee in het rond schieten, zit sowieso al een steekje los. Bovendien speelt Doom zich duidelijk in een andere wereld af. Je vecht tegen draken, zombies, demo nen. Dat heeft weinig met de realiteit van alledag te maken." Toch prijkt er op het speldoosje een duidelijke waarschuwing dat het spel niet voor kinderen bestemd is. „Jongeren van on der de achttien krijgen dit spel niet mee", laat een verkoper van de Dynabyte weten, die het spel op een van de pc's aan het uitproberen is. „Dan moeten ze hun ouders maar meenemen." Dat het spel niet geschikt is voor kleine kinderen, onder schrijft Biesheuvel wel. Maar met zijn 31 jaar valt hij al lang niet meer in die categorie. „Ik speel het ook een beetje uit nostalgie. Het eerste deel is al weer tien jaar oud", verklaart hij. Maar nu wil hij snel afreke nen. En dan naar huis en spe len maar.Als mijn pc het ten minste trekt. Anders moet ik daar ook nog geld in investe ren." lan Berendsen ie jaar geleden was ing als rugzaktoerist al lia. Vorige maand terug maar nu in ligheid van onderwij lleiding. Samen met Jl medestudenten van Leiden, het onderwijs :am Leiden, was De eisd op initiatief van is Onderwijsexpeditie iten in Nederland te bij ontwikkelingssa- ng. In het geval van De cende dat les geven op en en Indiase studie- ntmoeten. irbleef vorige maand p twee weken in een stad waar de te- ;en tussen rijk en arm Een van de hoogte- n haar reis was een in klas van 74 kinde met medestudente itmeijer. „Ik had wel lederland voorbereid Linda de Jong (links) en Marije Bastmeijer geven les in India. In die klas zaten 74 leerlingen. Particuliere foto ■(advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in maar het bleef improviseren", aldus De Jong. „Ondanks de aanwezigheid van een tolk bleef de taal een probleem. Het was dus veel werken met handen en voeten." Soms letterlijk want tijdens die les legde zij een van de leerlingen op de grond op een meegenomen rol behang. „Ik heb toen de omtrek van haar lichaam getekend en het papier op het schoolbord ge hangen. Daarna hebben we met de kinderen alle lichaams delen in het Engels benoemd. Dat hebben we ook met dieren geluiden gedaan." Naast lesgeven stonden er ook bezoeken aan de krottenwijken op het programma. Verschrik kelijk", aldus De Jong. „Maar ondanks hun armoe zijn de mensen toch trots en willen ze je hun huisje laten zien. Een onderkomen van drie bij drie meter dat vaak niet meer is dan wat oude platen en stof. Daar wonen dan acht mensen die met z'n vieren in een bed lig gen. Op een dag zat ik in een restaurant iets te eten en aan de overkant was een sloppenwijk. Ik kon meteen geen hap meer door mijn keel krijgen bij het zien van zo veel armoe. Ik vroeg aan de ober wat hij deed met het eten dat over blijft. Dat ging gelukkig naar de overkant." Het doel van de reis was onder meer ervaring opdoen en ver volgens in Nederland op scho len vertellen over haar ervarin gen en diverse projecten in In dia. „En er zijn goede projec ten", heeft De Jong gezien. „Zo is het in India volkomen nor maal dat er kinderarbeid is. Om dat binnen de perken te hou den, is er op een school het project Earn while you Learn, verdien geld terwijl je leert. De kinderen gaan van negen tot drie naar school en werken daarna tot vijf uur. De jongens maken bakstenen, de meisjes gemberdrankjes, pannenkoe ken en schoudervullingen. Het geld dat ze verdienen is voor het onderwijs of voor de familie die deels afhankelijk is van het inkomen van de kinderen." De Jong weet dat een kleine twee weken in India de situatie daar niet verandert. „Maar elk kind dat we hebben geholpen is er één. We proberen de kinde ren en hun ouders daar te laten inzien dat je met een goede op leiding meer mogelijkheden hebt. Dat er meer is dan schoenpoetser worden op je zesde of kartonverzamelaar wat daar ook een beroep is." Ze omschrijft haar verblijf in In dia als 'mooi, indrukwekkend maar ook schokkend'. „Vooral het verschil tussen rijk en arm is enorm. Ik was in een slop penwijk waar ik een meisje van 12 tegenkwam. Dat meisje had een droom en wilde dokter worden. Ik betwijfel of dat lukt maar het is al mooi dat zo'n meisje een droom heeft en naar school gaat. Als ik met mijn op leiding klaar ben ga ik in ieder geval les geven in een ontwik kelingsland." Terug in Nederland probeert het onderwijs expeditieteam Leiden mensen bewust te ma ken van de onderwijssituatie in het land en zoveel mogelijk geld in te zamelen voor de Indiase onderwijsprojecten door onder andere acties op basisscholen. Voor meer informatie kan con tact worden opgenomen met Linda de Jong via e-mail lindadejong@zonnet.nl of via de website van onderwijs expe ditieteam Leiden www.helpin- dianaarschool.nl door Wilfred Simons leiden - De opleidingen rechten, geschiedenis en psychologie van de Universiteit Leiden zijn min der in trek dan vorig jaar. Defini tieve cijfers zijn er nog niet, maar nu al is duidelijk dat rech ten tien procent minder studen ten trekt en geschiedenis negen tien procent. De opleiding psy chologie krijgt waarschijnlijk zelfs een kwart minder eerste jaars. Aan de Universiteit Leiden schreven zich vorig jaar ruim 4100 studenten in. Dat was een absoluut topjaar voor de uni versiteit, die de studentenin- stroom over een periode van vijf jaar met meer dan duizend studenten zag toenemen. Het 'marktaandeel' van de universi teit was in het studiejaar 2003- 2004 tien procent. Dit jaar lijkt de trend gekeerd. Het markt aandeel is een procentpunt ge daald en ook in absolute zin verwacht de universiteit onge veer 250 studenten minder dan vorig jaar. Woordvoerders van de betrok ken opleidingen zoeken de oor zaak van de daling in het nieu we beleid van de universiteit Het College van Bestuur kon digde afgelopen voorjaar aan dat zij 'betere studenten' zoekt. De universiteit wil volgend jaar aankomende studenten gaan testen. Nu al moeten eerste jaars meer studiepunten halen dan voorheen. Daarnaast stelde de opleiding psychologie een numerus fixus in van 432 vol tijds- en 84 deeltijdstudenten, die allen wiskunde in hun voor opleiding moeten hebben. Departementsbestuurder Mi- chiel Westenberg van Psycholo gie is blij dat het aangekondig de beleid de gewenste effecten heeft. „Zoals het er nu naar uit ziet, gaan we terug naar de situ atie van drie jaar geleden, toen wij ongeveer 420 studenten trokken. Dan zit de grote colle gezaal nog meer dan vol, maar wij hebben genoeg weten schappelijk personeel om zo veel eerstejaars goed te begelei den. Afgelopen jaar waren wij de grootste psychologieoplei- ding van Nederland, maar zon der de bijbehorende staf." Rechtenwoordvoerder Jeroen van Maarschalkerweerd noemt het daarentegen 'jammer' dat zijn opleiding minder in trek is. „Wij hebben tijdens voorlich tingsdagen uitgedragen dat we op zoek zijn naar goed gemoti veerde studenten, die veertig uur per week willen studeren en die een wetenschappelijke carrière ambiëren. Wij leiden op voor de juridische beroeps praktijk, maar wij zijn óók een onderzoeksuniversiteit en wij willen dat aspect van onze op leiding meer benadrukken. Kennelijk hebben wij daar min der mensen mee aangesproken. De afgelopen vijf jaar zijn wij steeds gegroeid en natuurlijk denken wij na over de vraag waarom het dit jaar minder gaat. Maar de terugloop is niet dramatisch, we draaien mee in de top." Westenberg wijst wel op een 'waterbedeffect'. Nu Leiden meer eisen stelt, wijken aanko mende rechten- en psycholo giestudenten uit naar onder meer de Universiteit Utrecht Waar Leiden zes procent krimpt ten opzichte van vorig jaar, groeit Utrecht met maar liefst achttien procent Deze universiteit verwachtte per eind juli 161 psychologiestudenten en 114 rechtenstudenten meer dan vorig jaar. Utrecht stelt om die reden voor psychologie vol gend jaar ook een numerus fixus in, zegt Westenberg. den haag/ leiden - Een 40-jari- ge Leidenaar is gisteren door de Haagse rechtbank tot drie jaar cel veroordeeld waarvan een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De man werd schuldig bevonden aan het plegen van ontucht met vier minderjarigen in de leeftijd van vier tot acht jaar in de periode 1985 tot 2004. De uitspraak was conform de eis van de officier van justitie. De Leidenaar was leider bij een scoutingvereniging en viel op jonge jongens. Nadat één van zijn slachtoffertjes vreemd had gereageerd tijdens een les sek suele voorlichting op school, rook een lerares onraad. In een gesprek met een ingeschakelde orthopedagoge vertelde de jon gen jarenlang seksueel mis bruikt te zijn door de scouting- leider. De man was tevens een huisvriend van zijn ouders. Het seksueel misbruik had zowel thuis - bij de jongen zelf en bij de verdachte - als tijdens scou- tingactiviteiten plaats. In april dit jaar werd de man gearres teerd. Bij een inval in zijn wo ning in de Merenwijk werd veel den haag/ leiden - Een 31-jari- ge man uit Rijnwoude is in ho ger beroep veroordeeld tot drie jaar cel plus tbs wegens het ver krachten van een Leidse vrouw (37) en enkele kleinere vergrij pen. De opgelegde straf is gelijk aan de eis van de hofaanklaag- ster en het eerdere vonnis van de rechtbank. De aan cocaïne verslaafde was in hoger beroep gegaan omdat hij het niet eens was met de tbs. Tijdens de behandeling van zijn zaak kon de man geen duidelij ke verklaring geven waarom hij op 6 juli vorig jaar 's morgens vroeg om vijf uur via een raam aan de achterzijde de slaapka mer van de vrouw was binnen gedrongen. „Het was om een slaapplaats voor de nacht", zei de man. Eenmaal in huis sloeg en schopte hij de 37-jarige vrouw en dwong haar tot orale seks. De vrouw wist uiteindelijk aan haar belager te ontkomen door zich op te sluiten op het toilet pornografisch materiaal in be slag genomen. Het onderzoek naar de man le verde al gauw een tweede slachtoffer op. Een minderjarig jongetje dat eveneens lid was van de scouting. Hij bleek ook door de man te zijn benaderd voor het plegen van seksuele handelingen. Deze 'relatie' ver waterde echter snel. Uit het on derzoek kwam verder naar vo ren dat de man zich in het ver leden ook nog aan twee zusjes van toen vier en acht jaar had vergrepen. Omdat hij bij zijn moeder inwoonde, kwamen daar wel eens twee nichtjes op bezoek, bij oma. Beide zusjes werden door hem onzedelijk betast. Naast de celstraf moet de man verplicht het 'reclasseringstra- ject' in, mag hij zich in zijn proeftijd niet aansluiten bij een club of organisatie waar zich kinderen bevinden en moet hij twee slachtoffers in totaal ruim 2600 euro smartengeld betalen. De Leidenaar slikt inmiddels vrijwillig medicijnen die zijn seteuele lusten remmen. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! i^Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: DM V Adres: Ranlt-Zgirnrplfpningnnmmar* Handtekening" Uitsluitend bij automatische incasso. Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, n T a v Afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127 Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar ww (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Mijn wereld, mijn krant. Leidsch til Dagblad (advertentie) (advertentie) MAGIE MET HANS KLOK OP DUINRELL Familietip! Kom deze zomer naar attractiepark Duinrell in Wassenaar. Geniet in de spetterende attracties, en het tropische Tikibad. De gewel dige magische zomershow van Hans Klok - 8 juli t/m 22 augustus - mag je niet missen! Elke smaak slechts tijdelijk verkrijgbaarl Hertog introduceert Hertog Hoogstandjes, een serie favoriete «naken van de ijsmakers. De smaak is iedere keer weer net even anders dan anders. Hoe dan ook het zijn altijd échte Hoogstandjes. De makers van Hertog willen u veel verschillende smaken laten proeven, daarom zijn de Hoogstandjes slechts tijdelijk verkrijgbaar. Het eerste recept Is bananen roomijs met karamelsaus en stukjes peoannoot. Wanneer dit Hoogstandje op is komt hst volgende Hoogstandje, maar dit recept is nog geheim. Hertog Hoogstandjes vindt u ln de j supermarkt verpakt in een gouden llterbak. LEIDEN

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9