Amerikanen Evacuaties en overlast door Charley en Rananim openen jacht op al-Sadr BUITENLAND Italië steeds zenuwachtiger over terreurdreiging Oostenrijks priesterseminarie dicht na seksschandaal Pakistan pakt nog twee kopstukken al-Qaeda Ook hevige gevechten in al-Kut Guiliani ultieme wapen van Bush tegen Kerry Paus wijkt voor steenanjer en rugstreeppad Schroder bezoekt vaders graf Hof: Duizenden huwelijken van homo's ongeldig -g- ntiende Igasramp De gasexplosie van 30 Belgische Ghisleng- gisteren een negen- ren geëist. Een arbei- et bedrijf Diamant i een ziekenhuis in i zijn verwondingen i, zo heeft het Belgi- isterie van volksge- B laten weten. jaar cel j^r Papua's Een rechtbank in de ie provincie Papua •paratistenleider Yan- ng wegens hoogver- ien jaar cel veroor- it heeft de krant The jst gisteren gemeld. 50-jarige Hembring jaar cel geëist. Hij gaat o tegen zijn veroorde- ffljechter achtte bewezen ijring in 2003 en 2004 rtatnsten had bijgewoond verd gesproken over de eidirop Papua zich kan van Indonesië. eria, _kt na doden ;ers en cavia Italiaanse politie gepensioneerde man len die zijn cavia en :ers van het balkon ipartement had ge- s'man kan maximaal f jaar celstraf krijgen. in uit de kustplaats =^en zuidwesten van Ge lat hij de dieren per zijn balkon had ge- •~*1n hij aan het vegen avia sloeg te pletter op Ciit van een auto. De ■^ïd de lichaampjes van ^fers op straat. iir dood bij ^pterongeluk en Amerikaanse mari- teren in Afghanistan ij een ongeluk met een copter. Veertien ande- »n raakten gewond. De r van het type Black liet beschoten. Hij er in de provincie het zuidoosten van an. Het leger heeft een k ingesteld. in 41 jaar iuldig in cel ti de Amerikaanse is heeft een 76-jarige j veertig jaar onschul- gevangenis gezeten, er in Lufkin, in het n Texas, heeft de ver- ;tot levenslang uit og ongeldig verklaard. 5 Robert Carool Coney snslang voor een roof je hij niet heeft be- had een valse beken- legd, nadat de politie had gebroken en had hem dood te schieten. dan negen in Zweden M - Zweden heeft g de grens van negen ïwoners doorbroken, grafische groei is voor- olg van immigratie, miljoenste inwoner 14:58 uur precies ge el. Zweden telde toen oen mannen en 4,541 rouwen. De grens van ten dateert van 1969. htstbevolkte land van irië werden in het eer- ir 52.005 geboorten erd tegenover 45.728 len. islang voor crimineel du - Een rechtbank in ïft de Franse crimineel Dbhraj gisteren tot le- veroordeeld. Dat is in du vernomen. Sobhraj ildig bevonden aan de 1 twee buitenlanders itische land 29 jaar lobhraj (60), in Saigon ls zoon van een Vïet- ïoeder en een Indiase rdt ervan verdacht dat iren zeventig in Azië eeker twintig jonge aeeft vermoord. Hij ds ook twee Neder- en koppel, hebben in Thailand. r getroffen geelzucht In het Sudanese cri- Darfur zijn na een an geelzucht in een genkamp zeker 22 verleden. Dat heeft de irenigde Naties wer- i Henia Dakkak tegen >mroep BBC gezegd, dat de ziekte (hepati- als gevolg van de giënische omstandig- d kan uitbreiden, mde de situatie id'. Vooral zwangere >pen volgens haar tisico. De Britse hulp- e Oxfam vreest in het genkamp Kalma in van Darfur een cho- mie. vrijdag H AUGUSTUS 2004 najaf/gpd-anp-rtr - Het Ameri kaanse leger heeft gisteren een groot offensief uitgevoerd tegen de sjiTtische strijders van Moqta- da al-Sadr in de Iraakse stad Na- jaf. De Amerikanen, die ook het huis van al-Sadr binnenvielen, slaagden er niet in de geestelijke te arresteren. Aangenomen wordt dat die zich verborgen houdt in de Imam Ali-moskee. Uitschakeling van de militie van al-Sadr is een belangrijk doel van de Amerikanen, die al langer grote weerstand onder vinden van de sjiTtische strij ders in Najaf. De omsingeling van al-Sadr's verblijfplaats volg de na een week van zware ge vechten, die aan ruim 400 men sen het leven hebben gekost. De VS hebben gezegd dat ze niet op het gebied van de mos kee zelf, een van de heiligste plekken voor sji'itische mos lims, zullen opereren. Iraakse veiligheidstroepen, die vlak achter de Amerikanen optrek ken, zullen, indien mogelijk, de ontwapening van de milities op het complex ter hand nemen. Het offensief zorgde voor aan zienlijke schade aan huizen en hotels voor pelgrims in de heili ge stad. De meeste inwoners van de centrale buurten van Najaf en de gebieden waar veel wordt gevochten, hebben hun huizen verlaten. Ooggetuigen spreken van een 'spookstad'. Hoeveel slachtoffers er bij de gevechten zijn gevallen is on duidelijk. Volgens een woord voerder van al-Sadr kwamen zeker vijf burgers om, maar het is waarschijnlijk dat er veel meer doden zijn gevallen. Ook in al-Kut, ten oosten van Najaf, is de algelopen dagen hevig gevochten. Daar zouden door een Amerikaans bombar dement in de nacht van woens dag op donderdag 84 mensen om het leven zijn gekomen. Een meerderheid van het lokale bestuur van Najaf is gisteren af getreden uit protest tegen het offensief van Amerikaanse en Iraakse troepen in de stad. Zes tien van de dertig leden van de provincieraad stapten op. Het coalitie-offensief in Najaf en al-Kut wekte eveneens woe de in verscheidene andere ste den. In Bagdad en Karbala gin gen honderden mensen de straat op om te protesteren te gen het geweld. Zij eisten niet alleen het vertrek van de Ameri kanen maar ook dat van leden van de Iraakse interim-regering en de gouverneur van Najaf. De Iraakse autoriteiten hebben een belangrijke pijpleiding voor de export van olie in het zuiden van het land weer in werking gezet. Die was stilgelegd voor reparaties na een aanslag. SjiTtische strijders kondigden eerder aan belangrijke pijplei dingen te zullen opblazen als de Amerikanen hun acties in Najaf voortzetten. Een satellietfoto van de orkaan Charley (beneden) en de tropische storm Bonnie die de kust van de Ame rikaanse staat Florida bedreigen. Foto: Reuters/NOAA de bilt/anp - De orkaan Charley, de tropische storm Bonnie en ty foon Rananim leiden momenteel op verschillende plekken op aar de tot evacuaties, doden en ge wonden, schade en overlast. Zo kwamen gisteravond on danks de evacuatie van 300.000 mensen zeker 29 mensen om toen tyfoon Rananim de kust streken van de zuidoostelijke provincie Zhejiang in China teisterde. Aan de andere kant van de wereld houden de or kaan Charley en de tropische storm Bonnie grote delen van het Caribisch gebied in hun greep. Beide stormen zijn op weg naar de Amerikaanse staat Florida. De naamgeving voor de stor men bestaat al sinds de 19e eeuw, maar pas sinds de jaren vijftig van de vorige eeuw be staan er internationale afspra ken over. De Wereld Meteorologische Or ganisatie (WMO), onderdeel van de Verenigde Naties, coör dineert de naamgeving, maar er zijn regionale verschillen. In het Caribisch gebied, Mexico en Califomië worden tropische stormen van orkaankracht (ge middeld 118 kilometer per uur of meer) hurricanes genoemd. In de maanden augustus, sep tember en oktober is de kans op zulke stormen hier het grootst. In de 19e eeuw kreeg een hurricane de naam van de heilige die hoorde bij de dag waarop de orkaan verwoestin gen aanrichtte. In de Tweede Wereldoorlog be gonnen meteorologen met na men in alfabetische volgorde: de eerste storm van het seizoen kreeg een naam die begon met een A, de tweede met een B etc.. Later kwamen Amerikaan se legermeteorologen op het idee de namen van hun familie of vrienden aan orkanen te ge ven. De Amerikaanse weer- dienst nam dat in 1953 over en stelde alfabetische namenlijs ten op, die om de vier jaar wer den herhaald. In 1970 besloot het National Hurricane Center in Miami om -,; dat om de tien jaar te doen en de directeur koos voor namen van de vrouwelijke tak van zijn familie. Protesten van feminis- IK ten leidden in 1979 tot een 0 nieuwe naamgeving met afwis selend namen van vrouwen en >12 mannen. 05 Tegenwoordig worden de na- men voor periodes van zes jaar -q vastgesteld door de WMO. De tropische depressies die deze v stormen veroorzaken, krijgen een naam uit de alfabetisch lijst (met uitzondering van de letters h Q, U, X, Y en Z), zodra wind kracht 8 wordt bereikt De na- men worden steeds herhaald, zodat bijvoorbeeld in het jaar 2000 dezelfde namen worden gebruikt als in 1994. Alleen de namen van verwoestende orka nen worden niet hergebruikt. Tropische stormen ontstaan in C gebieden met zeetemperaturen van ten minste 27 graden Celsi-5' us, en dat is in de periode de- "<f1 cember tot en met maart ook i het geval bij Australië. Ze wor den daar geen hurricanes, maaro tropische cyclonen en in Noord-Australië (Timorzee) (J. Willy-Willies genoemd. Ook hier krijgen de stormen ei- gen namen: in het begin van vorige eeuw waren dat de let- ters van het Griekse alfabet en later koos de verantwoordelijke meteoroloog in Queensland voor namen van politici die hij niet mocht. De WMO maakt ook voor dit gebied lijsten met namen die elke zes jaar worden herhaald. Voor zowel het westelijke als het centrale deel van de Grote Oceaan zijn aparte namenlijs ten in gebruik. Hier worden historische namen van goden gebruikt. wenen/anp-afp-rtr - De priesteroplei ding van het Oostenrijkse bisdom St. Pölten is met onmiddellijke ingang ge sloten in verband met het seksschandaal dat daar vorige maand aan het licht kwam. Dat heeft bisschop Klaus Küng van Feldkirch, die in opdracht van paus Johannes Paulus II het schandaal onder zoekt, gisteren laten weten. Justitie in St. Pölten heeft vorige maand een Poolse oud-student van het semina rie aangeklaagd voor het bezit van kin derporno. Hij zou ongeveer 10.000 por nografische afbeeldingen van voorna melijk kinderen naar een computer van de priesteropleiding hebben gedown- load. De rector en plaatsvervangend rec tor van de opleiding zijn wegens de af faire inmiddels opgestapt. Het seminarie heeft zich volgens Küng in de afgelopen jaren te weinig gelegen laten liggen aan de strenge selectiecrite ria voor priesterstudenten. „Helaas wa ren er ernstige misstanden, die in laatste instantie duidelijk werden door de por nografische foto's die diverse studenten bijna als verslaafden van het internet ge- download hebben", aldus de bisschop. „Het was ook erg pijnlijk voor mij om vast te stellen dat zich homoseksuele re laties ontwikkelden." Küng zei verder dat nog niet besloten is wanneer de priesteropleiding weer opengaat. De huidige studenten moeten opnieuw een toelatingsprocedure door lopen en kunnen, als zij geschikt wor den bevonden, waarschijnlijk in andere Oostenrijkse seminaries verder stude ren. Op het seminarie in St. Pölten waren ook foto's opgedoken waarop priester studenten en de leiders van de opleiding te zien zijn terwijl ze elkaar zoenen en onzedelijk betasten. De aartsconserva tieve bisschop Kurt Krenn van St. Pölten heeft die afgedaan als kwajongensstre ken en weigert af te treden. Het Vaticaan legde hem vorige maand een spreekverbod op. Küng wilde niets zeggen over Krenns toekomst omdat zijn onderzoek nog loopt. islamabad/anp-afp - Pakistan heeft gisteren nog eens vijf aan houdingen van vermeende le den van het terreurnetwerk al- Qaeda van Osama bin Laden gemeld. Twee van de arrestan ten zijn kopstukken van de or ganisatie, deelde een functiona ris van de Pakistaanse inlichtin gendiensten mee. De ene is een Pakistaan, Moh- sin, die betrokken zou zijn ge weest bij pogingen de Pakis taanse president Musharraf in december vorig jaar te ver moorden. Hij is maandag in de havenstad Karachi gepakt. Het tweede kopstuk is een Oezbeek die een belangrijke rol zou heb ben gespeeld in hét netwerk van Osama bin Laden dat zich in het bergachtige gebied in het grensgebied van Pakistan en Af ghanistan ophoudt. Hij is maandag aangehouden, in de stad Peshawar. „Hij is een van de personen die actief is bij het organiseren en bevoorraden van de Oezbeken die tegen het leger vechten in het district Wa- na in Zuid-Waziristan." Wana was eerder dit jaar het toneel van acties van het Pakistaanse leger tegen al-Qaeda. new vork/anp - De voormalige burgemeester van New York, Rudolph Guiliani, ontpopt zich als het ultiemewapen van pre sident Bush in zijn strijd tegen de Democratische presidents kandidaat John Kerry. Volgens The New York Times van giste ren trekt Giuliani momenteel door het land om Kerry aan te vallen, vaak in bewoordingen die Bush niet snel zou gebrui ken. Giuliani wordt zeer gerespec teerd binnen zowel Republi keinse als Democratische gele deren. Zijn onverschrokken en volgens velen ook hartverwar mende optreden ten tijde van de aanslagen op onder meer New York op 11 september 2001 hebben van hem een na tionale held gemaakt. Over en kele weken houden de Republi keinen hun partijconventie ook in de stad van Giuliani, in hartje Manhattan. De steun van de Giuliani voor Bush is zeker niet vanzelfspre kend. De ex-burgemeester heeft partijgenoot Bush geregeld kwaad gemaakt, onder meer toen hij in 2000 niet Bush maar John McCain steunde in de campagpe. Giuliani steunde zelfs ooit een Democratische kandidaat voor het gouverneur- ceanu mare - De Duitse bondskanselier Gerhard Schroder heeft gisteren voor het eerst het graf van zijn vader in Roemenië bezocht, die daar als militair in 1944 werd gedood. Het privé-bezoek was een onder breking van zijn officiële reis naar Roemenië. Volgens plaatselijke autoriteiten bracht Schroder op de mi litaire begraafplaats enkele minuten door in stille herdenking. Hij legde op het graf een bos witte rozen. Schroder was pas zes maanden oud toen zijn vader, Fritz, in oktober 1944 sneuvelde in de gevechten met het oprukkende sovjetleger in Bergen in het toenmalige Zevenburgen. Foto: Reuters bonn-keulen/anp-dpa - Milieu activisten hebben weten te voorkomen dat paus Johannes Paulus II volgend jaar tijdens de rk-Wereldjongerendagen in Duitsland een mis opdraagt op het luchthaventerrein in Han- gelar bij Bonn. Het terrein, do mein van rugstreeppad, kievit, wintertaling en steenanjer, is volgens de milieubeweging te kwetsbaar voor het geplande mega- evenement. De organisatie van de Wereldj ongerendagen gaat uit angst voor juridische procedures op zoek naar een andere locatie, deelde ze gisteren teleurgesteld mee. Volgens haar heeft de Bond voor Milieu- en Natuur bescherming in Duitsland (BUND) de manifestatie ge bruikt om haar plaatselijke mi lieudoelen gerealiseerd te zien. Bij de afsluitende mis van de Wereldjongerendagen in au gustus 2005 worden bijna een miljoen gelovigen verwacht Volgens BUND zouden die te bedreigend zijn voor onder an dere de rugstreeppadden, kievi ten, vleermuizen, wintertalin gen, nachtegalen, torenvalken en steenanjers in het gebied, dat landschapsbescherming ge niet. door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Het waren woensdag acht helse minuten voor honderden reizigers op het Romeinse vliegveld Fiumicino. Alarm voor een terreuraanslag, een deel van de vertrekhal ontruimd. Het bleek onnodige paniek. De veiligheidsappara tuur bij het inchecken van een El Al- vlucht had de met antistatische zolen uitgeruste sportschoenen van een stu dente voor erger aangezien. Het incident past in het klimaat van nervositeit dat in Italië heerst, en zeker op gevoelige plekken als luchthavens en stations. Volgens minister van bin nenlandse zaken Pisanu hebben isla mitische terreurgroepen de afgelopen drie maanden al vijftien keer gedreigd met acties in het land. In Rome mijdt musicus Giorgio de metro. „Na het drama in Madrid ben ik er zeker van dat ze hier een bom gaan plaatsen. Gewoon een gevoel, en dat is met die waarschuwingen alleen maar sterker geworden." "We zullen Italië laten branden', citeer de dagblad La Repubblica gisteren met vette letters een op de website van de Brigade Abu Hafs Al Masri' geplaatst dreigement. Pisanu neemt het serieus. Italië is vol gens hem een aantrekkelijk doelwit, met het symbool van het christendom, het Vaticaan, binnen de grenzen en vele historische en kunstschatten uit de joods-christelijke beschaving in Ro me, Florence of Venetië. Maar zijn geruststelling dat de autori teiten de zaak onder controle hebben en de burgers gerust met vakantie kunnen, duidt ook op inflatie. Sinds de aanslagen van 11 september in de VS is Italië bang voor soortgelijk drama. Het regent waarschuwingen over aan slagen; soms lijkt het of de geheime diensten een lijstje met terroristische tips willen geven. Zoals dit voorjaar, toen de binnenlandse veiligheids dienst ROS waarschuwde voor aansla gen op 'soft targets' als kerken. Er gebeurde niets, maar dat wil niet zeggen dat er geen dreiging was. Maar er is wel een patroon in de aanwijzin gen: afgelopen voorjaar werden 20 maart (de dag in 2003 waarop de oor log tegen Irak begon) en het weekend van de Europese verkiezingen (12/13 juni) genoemd. Nu gaat het om Maria Hemelvaartsdag, 15 augustus, traditio neel de dag waarop miljoenen Italia nen met vakantie gaan. „Dit zijn terroristen met grote kennis van de binnenlandse situatie", meldt de krant Corriere della Sera droog, met verwijzingen naar opmerkingen over het media-imperium en belangente genstellingen van de premier. Berlus- coni-krant II Giornale is ervan over tuigd dat de terroristen hun kennis krijgen ingefluisterd door diens ex treemlinkse vijanden. „Deze groepen haten Berlusconi meer dan Bush of Blair." Maar als het om de ernst van de drei gementen gaat, is er weinig concreets. Zo hebben correspondenten in Ameri ka daar bij de autoriteiten geen beves tiging kunnen krijgen van het bestaan van een Brigade Abu of dat in al-Qae- da-documenten Italië speciaal wordt genoemd als doelwit. Bij de bloedige aanslagen in Madrid in maart was er geen enkele waarschu wing vooraf. In Italië regent het juist waarschuwingen. Met zekerheid kan slechts worden voorspeld dat vanaf vandaag tot maandag tussen de 60 en 100 Italianen uit het leven zullen wor den weggerukt. Door verkeersongeluk ken. schap van de staat New York. Giuliani is in tegenstelling tot Bush ook een voorstander van het homohuwelijk, van het recht op abortus en van stren gere regels voor wapenbezit. 3) In de campagne richt Giuliani zich evenwel op de aanslagen en op de daaruit voortkomende internationale strijd tegen ter reur. Volgens Giuliani heeft Bush zich een standvastig lei der getoond terwijl 'de meeste linkse senator Kerry' zich vooral 'besluiteloos en inconsistent' heeft getoond. De toon die Giu liani gebruikt is opvallend scherp en lijkt een antwoord te moeten zijn op figuren als do cumentairemaker Michael Moore, die Bush hard en voor een groot publiek afkraken. De voormalige eerste burger van de 'Big Apple' moet vooral die Amerikanen overhalen die nog niet weten op wie ze gaan stemmen. Door Giuliani en Bush als partners te presente- ren denkt het campagneteam van de president politiek voor deel te kunnen behalen. Giuliani zal uiteraard een van de prominente sprekers zijn tij dens de partijconventie die van 30 augustus tot 2 september wordt gehouden in Madison Square Garden. san francisco/anp-rtr-afr - Het hooggerechtshof van de J Amerikaanse staat Califomië heeft gisteren meer dan 4000 homohuwelijken die in San, Francisco zijn gesloten, ongel dig verklaard. Volgens het hof~ heeft de stad onrechtmatig ge handeld door de huwelijken toe te staan, omdat de wetgeving van de staat huwelijken var* personen van hetzelfde ge slacht niet erkent De burgemeester vanfen Fran-j cisco, dat bekendstaat om zijn grote gemeenschap van homo seksuelen, bracht in de VS een heftige discussie op gang door homoseksuele paren de kans te geven te trouwen. Van deze mogelijkheid maakten 4037- stellen gebruik. Na vier weken maakte het hooggerechtshof daaraan een einde, totdat het over de toelaatbaarheid van het homohuwelijk zou hebben be slist. In het besluit benadrukken de rechters dat de burgemeester buiten zijn bevoegdheden heeft gehandeld. Het gaat niet over de grondwettigheid van het ver bod. „Onze beslissing is niet bedoeld, en moet ook niet wor^ den opgevat, als een standpunt in deze kwestie."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5