Zorgbijdrage van AÓW'ers ter discussie BINNENLAND Mededinging: Hard werkenweinig politiek Overzicht 'Alles wat Nederlands is, wordt je opgedrongen' De overstap van legergroen naar politieblauw verdeling portefeuilles Europese Commissie KLM-piloot verliest baan na Expeditie Robinson Witsnuitdolfïjnen in Waddenzee Kroes achtste Nederlander Jeugdzorg in Difference ver onder de maat 'Draken' in dierenpark 20 J verwoest Tial Kampen In Kampen is gister- sporthal in vlammen Tijdens het ontstaan nd waren circa vijf- rs aanwezig. Ze heb- een veilig heenkomen zo meldde de politie, •n uur 's avonds irandmelding bin- |i de brandweer arri- tond sporthal De Ree- %hterlaaie. Volgens een Oordvoerder ter plaatse ^1 als verloren worden j/d. De oorzaak van de s nog onbekend. nachtkapel ist kroontje Door de reorganisa- militaire orkesten, hninklijke Militaire 'kroontje' kwijt. De traditiecommissie idmacht zet echter al om te zorgen dat tt 'koninklijk' be- ijft voor een van haar jbelooft staatssecreta- "Jr Knaap (defensie) in liaan de Tweede Ka- ~7VD is bezorgd dat het definitief verdwijnt. jecommissie gaat ko- Jatrix verzoeken het ^koninklijk voor een p jtorkest te mogen be- )et >den hond te 'op internet De Algemene In- ist (AID) waarschuwt len pitbullachtige ie via internet te koop igeboden. De dieren oop op sites als __ats.nl en viavia.nl. Het ~om american staf terriërs en staffördshi- riërpups die illegaal ijn met de in Neder- oden pitbullterriërs. tussen de 300 en 700 ntberen een FCI- n. Alleen staffords met iboom zijn legaal, aan de prijs te zien of in illegale hond gaat p wordt aangeboden. Aerican Staffordshire ^Staffordshire bullter- 1200 tot 1500 euro. springlevend 'llissement }^j- De Lijst Pim For- i het faillissement 1 |gd om er weer bo- Ypmen. De partij pt hoge schulden en ?ei mogelijkhedèn die af eDe twee grootste :rs staan achter de R Door een faillisse- ®de partij een door- e5m zonder dat er een molensteen om haar Het eventuele faillis- ^eft geen gevolgen Terk van de LPF-frac- .^weede Kamer. is> >slaaf gaf ^opdracht' '^Justitie heeft volgens vBoone nieuwe belas- jtrmatie over een be- ^Tnineel uit het voor- ;nlgoslavië. Volgens de fY kreeg zijn cliënt 'van iemand van de 5"liligde gevangenis in joren dat justitie in- leeft dat hij de op- ln-er zou zijn voor de Martin Hoogland, is de man die in juni 5 "s Bruinsma dood- ^tj zat daarvoor een .sfeen open inrichting s maart in Hoorn geli- lijk F-i6's Afghanistan - Nederland over- eus in te gaan op het in de NAVO om F16 tuigen in te zetten luilleactiviteiten tij- irkiezingen in Afgha- amaast bekijkt De- ok een KDC-10 tan ig meegestuurd kan lat blijkt uit een brief nisters Kamp (defen- t (buitenlandse za- isteren naar de Twee- is gestuurd. e laks met ermist kind k De voorzitter van de r Cinderontvoering he- B in het moordonder- >or. Voorzitter Smits inbegrijpelijk dat jus- isdagavond heeft ge- Nt het verspreiden van in het 2-jarige meisje ïr Burg. Maandag- d Isra's moeder - in der Burg - ver tonden. Van het kind- kt elk spoor. De poli- I aarstig naar de Libi- R iend van het slachtof- heeft meerdere keren kinderen naar Ne- I ruggehaald. „Ik roep tl: als er een kind bij is, zo snel mogelijk kinschakelen." den haac/anp Minister De Geus (sociale zaken) gaat de ei gen bijdrage in de gezondheids zorg voor mensen die enkel AOW krijgen aan de orde stellen in het kabinet. Die toezegging heeft hij gisteren gedaan in een gesprek met de ouderenbonden. Zij hadden gevraagd om het af schaffen van de eigen bijdrage. De ouderenbonden wilden aandacht voor de slechte finan ciële positie waarin veel oude ren verkeren. De Geus herhaal de nog eens dat hij de koop krachtdaling voor minima, dus ook veel ouderen, voor volgend jaar wil beperken. Hij zei woensdag al te verwachten dat mensen met een hoger inko men wel iets willen inleveren voor minima. Voorzitter Sturkenboom van de ouderenorganisaties die zijn verenigd in het CSO was niet te vreden over het gesprek. Hij wil dat de minister de eigen bijdra ge direct afschaft. Hij zei te ver wachten dat de minister 'zich sterk maakt voor ouderen'. „Dat krediet wil ik hem geven. Hij moet zijn kompanen goed toespreken." De Geus zei dat hij zich alleen sterk maakt voor de afschaffing van de eigen bijdrage van men sen met enkel AOW. Het gaat dan om ongeveer 200.000 men sen. Andere groepen met een laag inkomen, zoals mensen in de bijstand, hoeven voorlopig geen afschaffing van de eigen bijdrage te verwachten. Hoe De Geus het schrappen van de eigen bijdrage wil be kostigen, liet hij in het midden. Formeel valt de eigen bijdrage onder het ministerie van volks gezondheid. Staatssecretaris Ross (volksgezondheid) wilde nog niet reageren, omdat zij formeel het standpunt van haar collega nog niet kent. Volgens een woordvoerder van het departement moet een al leenstaande AOWer per jaar 208 euro aan eigen bijdrage be talen. Voor een gepensioneerd stel met alleen AOW is dat 460 euro per jaar. De Geus en zijn collega's praten de komende weken over de be groting van volgend jaar, die op Prinsjesdag wordt gepresen teerd. Daarin moet De Geus er onder anderen met WD-minis- ter Zalm (financiën) zien uit te komen over de compensatie van verlies van koopkracht. Het kabinet heeft al eerder afge sproken dat die niet meer mag bedragen dan 1 procent. Het Centraal Planbureau verwacht dat het verlies in koopkracht in 2005 gemiddeld 1 procent be draagt. Minima dreigen er 2 procent op achteruit te gaan. lijkt het vooralsnog aannemelijk dat het ontslag in stand blijft. De 43-jarige piloot uit Lelystad moet om zijn gelijk te halen een bodemprocedure starten. De piloot verkeerde in de ver onderstelling toestemming té hebben. Maar volgens de rech ter had Groenink moeten be grijpen dat een administratief medewerkster van de perso neelsafdeling hiervoor geen toestemming kan geven. Ook aan een toezegging van KLM- woordvoerder Baas kent de rechter geen enkele waarde. Groenink vertrok op 19 april van dit jaar naar Maleisië. Toen hij toch bleek te zijn ingeroos terd, meldde zijn vrouw hem ziek. amsterdam/anp - Het aVOntUUT Expeditie Robinson heeft voor KLM-piloot Ronald Groenink een vervelend staartje gekregen. Hij werd op staande voet ont slagen door de luchtvaartmaat schappij. Groenink vocht zijn ontslag aan, maar de kort ge dingrechter in Amsterdam stel de KLM gisteren in het gelijk. Groenink vroeg twee maanden onbetaald verlof voor de opna men van het SBS-programma Expeditie Robinson in Maleisië. Tussen de KLM en Groenink bestaat verschil van mening over of hij nu wel of geen toe stemming had voor het onbe taalde verlof. Het conflict is te ingewikkeld voor een kort ge ding, maar volgens de rechter den helder/gpd - Voor de kust van Den Helder en de Waddenzee kust van Texel is gisteren een school van tientallen witsnuitdolfij- nen gesignaleerd. De dolfijnen maakten vele buitelingen en zagen er volgens deskundigen van het NIOZ, het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee, goed uit. De dolfijnen trokken vanaf de Noordzee via het Marsdiep de Waddenzee binnen, hetgeen erg ongebruikelijk is. De zeezoogdieren leven in groten getale in de noordelijke Noordzee ter hoogte van Schotse oostkust en kunnen door verschillende redenen in de Waddenzee zijn beland. Een daarvan is voedseltekort. Ook het zeewater is nu warmer dan ge bruikelijk. Rijswijk/ANP - Oud-minister Neelie Kroes, gisteren voorge dragen als kandidaat-Europees Commissaris voor mededinging (concurrentiebeleid), is niet de eerste Nederlandse politicus die in het dagelijks bestuur van de EU zitting neemt Een over zicht van Kroes' voorgangers. FRITS BOLKESTEIN (1999- 2004, interne markt) HANS VAN DEN BROEK (1993- 1999, buitenlandse betrekkin gen en uitbreiding) FRANS ANDREESSEN (1981- 1993 concurrentie, land- en bosbouw, buitenlandse betrek kingen en handelspolitiek) HENK VREDELING (1977-1981, sociale zaken en werkgelegen heid, vice-voorzitter) PIERRE LARDINOIS (1973- 1977, landbouw) MAAN SASSEN (1967-1971, concurrentie) SICCO MANSHOLT (1958- 1973, landbouw; 1972-73, voor zitter) brussel/anp - Mededinging, de post die de Nederlandse kandi daat-eurocommissaris Kroes moet leiden, is een buitenbeen tje in de Europese Commissie. Kroes zal, net als haar voorgan ger Monti, de scheidsrechter zijn van het internationale be drijfsleven. Ze staan bekend als de hardste werkers van de Europese Com missie: de scherpe en intelli gente economen en juristen van directoraat-generaal mede dinging. Met lobbyisten hebben ze weinig te maken. Hun tegen standers zijn de duurste advo- catenfirma's ter wereld, die niet aarzelen om bij de kleinste vormfout in beroep te gaan bij het Europees Hof. Samen met haar ambtenaren moet Kroes bepalen of grote fu sies en overnames zijn toege staan. Als Kroes van oordeel is dat een bedrijf te groot wordt, zodat er te weinig concurrentie overblijft, dan kan ze een fusie simpelweg verbieden. Ze moet dan juridisch wel sterk in de schoenen staan. Daarnaast kan mededinging een onderzoek beginnen naar verboden prijsafspraken tussen bedrijven die geacht worden met elkaar te concurreren. De boetes kunnen in de honder den miljoenen lopen. Bij dit on derzoek maakt mededinging gebruik van een efficiënt klik- systeem. Het bedrijf dat als eer ste toegeeft dat het bij een kar tel betrokken was, hoeft geen boete te betalen. Verder kijkt mededinging kri tisch naar staatssteun. Daarbij gaat het niet alleen om recht streekse subsidies, maar ook naar indirecte steun zoals het geven van garanties bij lenin gen. Kroes zal zich stevig moe ten verweren tegen regeringen die 'hun' bedrijven van de on dergang willen redden. brussel/anp - Sneller dan ver wacht is aankomend voorzitter Barroso van de Europese Com missie erin geslaagd de porte feuilles te verdelen. Hier volgt een overzicht. BELGIË: Louis Michel (liberaal) krijgt ontwikkelingshulp. Hij was tot voor kort minister van buitenlandse zaken. CYPRUS: Markos Kyprianou (liberaal) wordt commissaris van gezondheid en consumen tenbescherming. Hij gaat onder meer over voedselveiligheid. DENEMARKEN: Mariann Fi scher Boel (liberaal), de voor malige landbouwminister, krijgt landbouw. DUITSLAND: Günter Verheu gen (socialist) krijgt onderne ming en industrie en wordt vi ce-voorzitter van de Commis sie. Op die post had de Duitse regering geaasd. Verheugen geldt als een ervaren commis saris, die in de huidige Com missie de uitbreiding van de EU in zijn portefeuille had. ESTIAND: Siim Kallas (liberaal) doet administratie, fraudebe strijding en boekhouding. Wordt vice-voorzitter Commis sie. Sinds mei lid van huidige Commissie en was premier. FINLAND: De huidige, kort zit tende commissaris Olli Rehn (liberaal) krijgt uitbreiding. Hij was tot voor kort adviseur van de Finse premier. FRANKRIJK Jacques Barrot (conservatief) krijgt transport en wordt vice-voorzitter van de Commissie. Zit (sinds kort) ook in huidige Commissie. GRIEKENLAND: Stavros Dimas (conservatief) gaat milieu doen. Was ook lid van de huidige door Mayke Calls den haagt - Ze wonen al tiental len jaren in Nederland, zijn er vaak geboren, maar voelen zich nog steeds buitenlander. Steeds meer Nederlandse Turken emi greren naar Turkije. De motieven van een antropoloog en een deels arbeidsongeschikte vijfti ger. „Eerst was ik geïsoleerd van wege de taal, nu vanwege mijn islamitische achtergrond." Gepromoveerd antropoloog Kadir Canatan zegt dat zijn kin deren nóg liever dan hij terug keren naar Turkije. Die zijn 13 en 16 jaar, geboren en getogen in Nederland en huilen tranen met tuiten als ze na een vakan tie in Turkije weer terug moe ten. Over twee jaar hoopt hij te emigreren. Dan is hij 45 en kan hij gebruik maken van de remi gratieregeling. Als die dan nog bestaat, want er zijn plannen de regeling af te schaffen. In ruil voor het opgeven van de Ne derlandse nationaliteit krijgt hij een maandelijkse toelage van 500 euro, tot zijn dood. Canatan is niet de enige die plannen heeft Nederland te verlaten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde deze week dat het aantal Tur ken dat het afgelopen jaar is ge- emigreerd naar hun vaderland enorm is toegenomen. Canatan woont nu 23 jaar in Nederland, langer dan hij ooit in Turkije heeft gewoond. Qua werk is hij een beetje uit gekeken op Nederland. „Ik heb er genoeg van alleen op pro jectbasis ergens te worden aan genomen. Ik freelance nu al vijftien jaar." Onder andere voor universiteiten, gemeenten en welzijnsinstellingen. Cana tan heeft het gevoel dat zijn Turkse achtergrond hem op de arbeidsmarkt in de weg zit.Als je eenmaal in een bepaald cir cuit zit, krijg je zo een baan. Maar ken je niet de juiste men sen, vergeet het dan maar. Blijkbaar zit ik niet in het juiste netwerk." Natuurlijk speelt de laatste jaren ook de economi sche teruggang een rol, beseft hij. Canatan vindt het echter wrang dat een hoge opleiding, voltooid in Nederland, niet ge noeg is door te stoten op de ar beidsmarkt. Hij vreest dat de nu studerende allochtone jongeren het nog moeilijk gaan krijgen. Ook zijn vrouw en kinderen willen heel graag terug, daar mee prijst hij zich gelukkig. Dat ligt anders bij de ouders van Sa lih (36), die om privacyredenen alleen met zijn voornaam in de krant wil. Salihs vader Yassar (56) vertrekt volgende maand naar Turkije. Maar zijn vrouw en kinderen blijven in Neder land. Zijn vrouw is aan Neder land gebonden door haar ziekte en medische behandeling. Ook heeft ze volgens Salih veel min der sterke familiebanden met Turkije. Hijzelf hoopt dat hij, als hij 45 is, net als zijn vader gebruik kan maken van de re migratieregeling. Vader Yassar kreeg drie jaar geleden een hartaanval, raakte daardoor deels arbeidsongeschikt en werd vervolgens ontslagen. Het thuis zitten, na 26 jaar te heb ben gewerkt, maakte hem 'he lemaal gek'. Hij ging dromen over Turkije en besloot uitein delijk de stap te wagen. De sfeer in Nederland is veran derd, vinden beide mannen. Af standelijker, negatiever. En bij tijd en wijle hoort Canatan ab surde dingen, zoals een paar maanden geleden het plan een 'smulbos voor allochtonen' aan te leggen; een bos met noten en vruchten omdat allochtonen 'dat in hun eigen land ook zo gewend waren'. Beledigend, vindt Canatan. „De nadruk ligt te veel op het aanpassen. Alles wat Nederlands is, wordt je op gedrongen. Niemand mag meer afwijken van het gemiddelde. Verschillen worden negatief ge ïnterpreteerd." Canatin zegt soms het gevoel te hebben te rug te zijn in de tijd. „Toen ik pas in Nederland kwam wonen, was ik geïsoleerd vanwege de taal, nu voel ik mij opnieuw ge- isoleerd vanwege mijn islamiti sche achtergrond." Voor Salih is een belangrijke re den te willen vertrekken het ge voel dat hij heeft in Nederland een buitenlander te zijn. „Wat je ook doet, je hoort er nooit helemaal bij." lelystad/gpd - Is een militair automatisch een goede politie man? Het politiekorps in Flevo land denkt van wel. Veertig overtollige marine- en land machtmensen gaan er als aspi rantagent aan de slag. Ze zijn inmiddels aan hun opleiding begonnen die door Defensie wordt betaald. Zowel voor politie als Defensie is het een mooie deal. Als ge volg van bezuinigingen verdwij nen bij Defensie de komende jaren 12.000 banen. Een groot deel van de mensen moet om kijken naar een toekomst bui ten de poort. En de politie van Flevoland snakt naar nieuwe mensen. Gewone agenten ko men er niet bij - en deze mili tairen vormen een buitenkans. Ze blijken erg geschikt. Van ge wone burgersollicitanten komt slechts één op de acht door de selectie, maar van de militairen (zowel soldaten als burgerper soneel) gemiddeld één op de twee. „Je selecteert ze sneller en ze krijgen ook nog subsidie mee", zegt korpschef Eringa.. „Qua taakstelling zijn defensie en politie dichter bij elkaar ge komen. Het leger vecht niet meer in vuurlinies, maar wordt ingezet bij vredesoperaties en veiligheidsbeheersing. Nu al voerde het leger in plaat sen als Afghanistan politietaken uit. Veel militairen kregen zo ervaring met het omgaan met mensen en problemen, beargu menteert Dick Willemsen van Kansrijk, het project dat af zwaaiers onderdak moet bren gen. Die vaardigheden kunnen ervoor zorgen dat de militairen de (normaal 4-jarige) opleiding versneld doorlopen. Iemand met veel ervaring redt het mis schien in één jaar, zeggen beide partners optimistisch. Willemsen verwacht dat de om mezwaai vrij rimpelloos verlo pen zal: „Veel militairen heb ben interesse in een uniform- beroep. Fernando Nap (20) uit Dronten is één van militairen die zich om laat scholen. Net als de andere nieuwkomers in zijn klasje komt hij uit Flevo land. Zijn functie als chauffeur gewondenhulp in Garderen is opgedoekt en de politie is een mooi alternatief. „In het leger ben je vooral met elkaar bezig in een groep, samen dingen aanpakken, dat is het doel. De politie zit daarentegen in het publieke domein, je kunt met iedereen te maken krijgen, met je buurman zelfs." Net als de overstap van camouflagegroen naar politieblauw is dat even wennen. den haag/anp - De zorg die op vangcentrum Difference in Haaksbergen biedt aan twaalf jongeren met een lichte ver standelijke handicap is 'ver on der de maat'. Deze harde con clusie trekken de Inspectie Jeugdzorg en de Inspectie voor de Gezondheidszorg na een on derzoek naar het centrum. De situatie is zelfs zo erg dat de jongeren, in de leeftijd tussen de 10 en 16 jaar, vóór eind vol gende week naar een andere in stelling moeten worden overge plaatst. De particuliere instel ling wordt daarmee in feite ge sloten. De misstanden in het centrum kwamen vorige week in het nieuws door een reportage in het televisieprogramma Net werk. Kinderen zouden worden geslagen en te weinig eten krij gen. D66 eiste meteen een on derzoek. De inspecties deden al voor de uitzending van Netwerk onderzoek en hebben het rap port versneld naar buiten ge bracht. Volgens beide inspecties zijn de begeleiders, die allemaal via uitzendbureaus in dienst waren gekomen, in Difference niet ge noeg geschoold. Verder is de huisvesting onacceptabel. De kamers in het voormalige hotel zijn te donker en er is geen tuin. emmen - Twee kinderen keken gisteren van achter glas naar een van de twee Indische varanen in het Noorder Dierenpark in Emmen. Deze draken uit het oerwoud, zoals de dieren ook wel worden genoemd, kunnen meer dan 2,5 meter lang worden. Het is de eerste keer dat deze gevaarlijke hagedissen een plekje krijgen in Emmen. Foto: ANP/Vincent Jannink Blair. Was al minister van han del en later van Noord-Ierland. HONGARIJE: Lézló Kovócs (so cialist) krijgt energie. Hij was minister van buitenlandse za ken. IERLAND: Charlie McCreevy (conservatief) krijgt interne markt, nu beheerd door de Ne derlander Bolkestein. Was mi nister van financiën. ITALIË: Rocco Buttiglione (christen-democraat) wordt commissaris voor justitie, vrij heid en veiligheid, en boven dien vice-voorzitter van de Commissie. Was minister van europese zaken. LETLAND: Ingrida Udre (groe nen) krijgt belastingen en doua ne. Dat maakt nu nog deel uit van het pakket van Bolkestein, dat gesplitst is. Was parle mentslid. LITOUWEN: Dalia Grybauskai- te (partijloos) krijgt begroting. Was minister van financiën en zit sinds mei in huidige Com missie. LUXEMBURG: Viviane Reding (christen-democraat) krijgt in formatiemaatschappij en me dia. Zit ook in huidige Commis sie. MALTA Joe Borg (conservatief) krijgt Visserij, dat vroeger bij Landbouw hoorde. Borg zit sinds mei in de huidige Com missie. NEDERLAND: Neelie Kroes (li beraal) krijgt mededinging. Was onder meer minister van ver keer. OOSTENRIJK: Benita Ferrero- Waldner (christen-democraat) krijgt buitenlandse zaken en Europees buurlandbeleid. Zo dra de Europese Grondwet van kracht is, neemt de Spanjaard Solana dat eerste van haar over. Waarschijnlijk blijft ze dan zit ten met de betrekkingen van de EU met de buurlanden. Ze was minister van buitenlandse za ken. POLEN: Danuta Hübner (socia list) krijgt regiobeleid (steun aan arme gebieden in Europa). PORTUGAL: José Manuel Bar roso (conservatief) wordt voor zitter. Gaat ook een informele groep commissarissen voorzit ten die zich buigen over Lissa- bon-strategiè, alsmede een groep commissarissen voor buitenlandse zaken. Was pre mier. SLOVENIË: Janez Potocnik (li beraal) krijgt wetenschap en onderzoek. Zit sinds mei in hui dige Commissie. SLOWAKIJE: Jan Figel' (chris ten-democraat) krijgt onderwijs en cultuur. Zit sinds ntf in hui dige Commissie. SPANJE: Joaquin Almunia (so cialist) krijgt economie en mo netaire zaken. Moet onder meer waken over toepassing van het stabiliteitspact voor de euro. Zit sinds kort in huidige Commis sie, met dezelfde portefeuille. TSJECHIË: Vladimir Spidla (so cialist) krijgt werkgelegenheid, sociale zaken en gelijke kansen. Was premier. ZWEDEN: Margot Wallström (socialist) gaat een geheel nieu we portefeuille leiden: institu tionele relaties en communica tiestrategie. Ze moet onder meer contacten leggen met na tionale parlementen. Wordt vi ce-voorzitter Commissie. Wall ström zit in huidige Commissie. Neelie Kroes gistermiddag tijdens een persconferentie in Den Haag. Foto: ANP/Rob Keeris Commissie. GROOT-BRTITANNIË: Peter Mandelson (socialist) krijgt handel. Moet onder meer na mens EU onderhandelen over vrije wereldhandel. Meester- spindoctor Mandelson geldt als politieke vriend van premier U 1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3