GESPREK VAN DE DAG Afghanen vechten voor Spelen Loterijvreugde Britse gevangenen over and out Kinderen komen op voor hun rechten met KidzWise Bokser na vele oorlogsjaren nog niet uitgekeken op geweld I Pain in the stress DAGELIJKS LEVEN WAT NOU MENSELIJK De Amerikaanse acteur TOM CRUISE verblijft tijdens de op namen voor zijn nieuwe actiefilm Mission Impossible 3 in een luxueus paleisje aan de Wannsee in de Duitse hoofdstad Berlijn. Dat berichtte de Duitse krant Berliner Morgenpost. De huur van het optrekje bedraagt een slordige 30.000 euro per maand. Cruise (42) en zijn hof houding hebben in PALAIS PARKSCHLOSS de beschikking over 2745 vierkante meter woon ruimte, verdeeld over drie villa's en een oud hotel. De tuin meet 12.000 vierkante meter en is voorzien van onder meer een he likopterplatform. De opnamen beginnen naar verwachting in ok tober en hebben plaats in Berlijn en Potsdam. Volgens een mede werker van de opnameploeg heeft Cruise lang gezocht naar de perfecte woonplaats in de om geving van Berlijn. De keuze is volgens hem gevallen op Palais Parkschloss wegens de uitste kende beveiliging. Foto: Reuters Na drie weken stroomt er weer water door het monument dat ter nagedachtenis aan PRINSES DIANA werd gebouwd in het Londense Hyde Park. Kort na de of ficiële opening begin juli kreeg het publiek geen toegang meer omdat drie mensen gewond raakten toen ze uitgleden in een waterloop. Volgens de BBC gaat de Princess of Wales Memorial Fountain op 20 augustus weer open voor het publiek. De toegang tot het monument zal door middel van hekken wel worden beperkt en er komen waarschuwingsbordjes. Critici denken overigens dat het kwestie van tijd is voordat er nieuwe ongelukken gebeuren en het mo nument permanent wordt afgesloten. Radiopresentator TOM MULDER is verleden week getroffen door een HERSENBLOEDING. Zijn herstel verloopt voorspoedig, maar het nog niet bekend wanneer hij zijn werk zaamheden bij Radio 10 Gold kan hervatten, zo meldde een woord voerster van die zender gisteren. Het radioprogramma van Mulder wordt tijdelijk overgenomen door Peter Rijsenbrij. Vanaf vandaag doet hij de ochtendshow van Radio 10 Gold. „Zodra het binnen de mo gelijkheden ligt zal Tom Mulder zijn vertrouwde plek achter de micro foon weer innemen", aldus de zegs vrouw. Mulder vierde onlangs nog zijn 35-jarig radiojubileum. Foto: All In Produkties De gloednieuwe website KidzWise roept kinderen tussen tien en twaalf jaar op in actie te komen voor kinderrechten. Met een leuke, spannende, ontroerende of gekke actie moeten ze aandacht vragen voor hun eigen recht of dat van an dere leeftijdsgenootjes. Tot en met 6 september kunnen kinderen zich met een actiegroepje aanmelden op de website (ww- C. Buddingh' Vaak put men troost uit het ongeluk van anderen w.kidzwise.nl), waarna ze op 27 ok tober in Rotterdam deelnemen aan de speciale Kidz in Actie Dag. Daar krijgen de tien groepjes met het beste plan tips van mensen uit de praktijk om hun idee zo goed mo gelijk uit te voeren. Op deze dag wordt tevens het start schot gegeven voor November Kin- derrechtenmaand, maakte Unicef gisteren bekend. Die maand staat in het teken van het VN-Verdrag voor de Rechten van het Kind, dat dit jaar vijftien jaar bestaat. In deze periode voeren de deelnemers van KidzWise hun actieplannen ook uit. KidzWise volgt het Kinderrechten- festival op, dat de afgelopen negen jaar plaatshad. Dit nieuwe initiatief moet kinderen aanmoedigen om rechten, voor henzelf en voor an deren wereldwijd, te realiseren. Unicef Nederland, Defence for Children International. Plan Neder land, Stichting Kinderpostzegels Nederland en de gemeente Rotter dam hebben het project opgezet. Gedetineerden in Engeland kun nen in de toekomst niet meer pro fiteren van de winsten uit een lo terij. Die belofte deed David Blun- kett gisteren in een persoonlijk geschreven artikel in de Engelse tabloid The Sun. De minister van binnenlandse zaken reageerde daarmee op de publieke woede over de meervoudige verkrachter, die vorige week 10,5 miljoen euro won. De 52-jarige Iorworth Hoare zit een levenslange straf uit voor aan randingen en verkrachtingen, die hij pleegde tussen 1973 en 1989. Tijdens zijn weekendverlof kocht hij een lot van de Britse nationale loterij dat hem in één klap miljo nair maakte. Hij won een derde van de jackpot. Camelot, organi sator van de loterij, verklaarde dat het speelreglement niets meldt over winst door gevangenen en zij daarom wettelijk verplicht is het geld uit te keren. De verontwaardiging die daarop losbarstte, noopte Blunkett in te grijpen. Hij verzekerde dat gevan genen én hun families binnenkort niet meer kunnen profiteren van een loterij, zolang een straf moet worden uitgezeten. „We kunnen helaas niet voorkomen dat ver oordeelden en hun families een lot kopen, maar we kunnen er wel voor zorgen dat ze voor de duur van een gevan genisstraf van geen penny kun nen profiteren", aldus Blunkett. Hij komt dit na jaar met een wetswijziging die gevangenen tevens zal dwin gen een deel van de winst te schenken aan een compensatie fonds voor slachtoffers van geweld. Kranten koppen in Groot-Brit- tannië schreeuwen dat Hoare de hele prijs van 10,5 miljoen euro moet terugge ven of uitbetalen aan zijn slacht offers. Die kunnen waarschijnlijk geen compensatie claimen, nu hij opeens zo rijk is, wegens verjaring van zijn daden. De familie van Hoare is buiten zinnen. „Wat hij heeft gedaan is onvergeeflijk. Hij zou er niets van uitgekeerd moeten krijgen", aldus broer Dilwyn, die vindt dat Came lot het geld rechtstreeks moet overmaken aan de misbruikte vrouwen. Echtgenote Irene, die altijd heeft gedacht dat Hoare een straf uitzat voor beroving van een bank (ze trouwde hem in de gevangenis), A i s v, s "v- 5 »vy blijkt recht te hebben op een deel van de jackpot. „Maar", zegt ze, „ik hoef geen penny van die gore klootzak. Wel wil ik iedereen hel pen die hij pijn heeft gedaan. Wat ik krijg, geef ik aan de vrouwen die hij heeft aangevallen." Het is gevangenen in Engeland verboden om tijdens hun verlof wedwinkels te betreden. „De re gels zijn vastgelegd voordat de na tionale loterij bestond, maar dat gaat veranderen", zegt een woordvoerder van het gevange niswezen. „Het ondermijnt het al gemeen vertrouwen als gevange nen miljoenen winnen. Wij zuilen ambtenaren vragen te zoeken naar mogelijkheden die ervoor zorgen dat dit nooit meer ge beurt." C H in Ener heeft;r speel in Ne<r niet kunn£s beuren, zegt m j? voerder van de N p landse Staatslote van Dijk. „Een p r rel zou nooit kun5] barsten, omdat wij de anc van spelers waarborgen. 1 krijgt te weten wie de lote e< gewonnen. Sterker nog, o<? kennen hun achtergrond^* „Als een gedetineerde opf1 kan hij een staatslot kopei anoniem een prijs incasso hij giraal speelt, dus een a)( ment op de Staatsloterij hi wij niet bij machte zijn de* te trekken via zijn bank."] beaamt dat gevangenen i{" land in theorie meerdere r een jackpot hebben ku nen, zonder dat daar ructf heid aan is gegeven. GPD Afghanistan doet weer mee mee aan de Olympische Spelen, die vanavond worden geopend. Met name bij boksen hopen de Afgha nen op een succesje. Want na bij na 25 jaar van oorlog is vechten een beetje een manier van leven geworden. Het begon in 1979 en hield op in 2001: de oorlog in Afghanistan. Het resultaat: twee miljoen do den, vijf miljoen vluchtelingen en een land dat volledig in puin ligt. Je zou denken dat de huidige vre de - al is het een wankele - heeft geleid tot een afkeer van geweld. Op het sportfront zou dat tot ui ting moeten komen in een enor me populariteit van, oneerbiedig gezegd, suffe sporten als schaken, korfbal of scrabble. Niet in Afghanistan. Want scha ken wordt geassocieerd met de voormalige Russische bezetter. Korfbal valt af wegens de gemeng de teams van jongens en meisjes. Scrabble dan? Mmmm. Slechts dertig procent van de bevolking kan een klein beetje lezen en schrijven. Dus kom je al snel uit bij vecht sporten. Ófte wel: voetbal, boksen en judo. Voetbal is immers oorlog, dus de Afghanen deden hun best. Maar omdat het Afghaanse natio nale team onlangs nog verloor van een gelegenheidselftal dat be stond uit internationale vredes- soldaten, beseften de Afghanen dat het nog een beetje te vroeg was om op olympisch niveau mee te voetballen. Met boksen en judo bleek het be ter te gaan. „Tja, slaan en vech ten, daar zijn we goed in", grijnst Isamil ur-Rehmat, de nationale bokstrainer terwijl hij zijn pupil len in de gaten houdt in de cata- Bokser Basharmal Sultani (19) is laaiend enthousiast over zijn deelname aan de Olympische Spelen. „Een droom die in vervulling gaat." Foto: GPD comben van het nationale stadion in Kabul. „Natuurlijk zijn we blij dat de oorlog voorbij is. Boksen en worstelen zijn sporten waarbij je gecontroleerd vecht. Er zijn re gels waar je je aan moet houden. Wat een verschil met de oorlog hier." Bokser Basharmal Sultani (19) is laaiend enthousiast over zijn deel name aan de Olympische Spelen. „Een droom die in vervulling gaat." Maar is hij na die oorlogsja ren niet uitgekeken op geweld? Ach, het is toch anders wanneer mensen met geweren op elkaar schieten dan wanneer er wordt gebokst. Wat ook scheelt is dat boksen een erg goedkope sport is. Je hebt een paar handschoenen nodig en een maat om tegen aan te slaan." Dat is essentieel in een land als Afghanistan. De meeste bewoners komen per maand rond van een handvol eu ro's. Het stadion waarin de olym pische sporters trainen is half in gestort. De atletiekbaan om het voetbalveld lijkt op een verzakte stoep met ongelijke tegels, de boksers trainen in een stoffige kleedkamer met kapotte ramen. Omdat de Afghaanse boksers zelf geen geld hadden voor hand schoenen, bokszakken en sport- kleding, kwam een Duitse! nitaire organisatie te hulp^ daar ook dat de meeste Ai boksers Duitse vlaggetjes I kleding hebben zitten. Nir echter die daar over klaag Vier jaar geleden, tijdensfl 2000, mocht Afghanistan ai meedoen omdat de iëgerr liban het Afghaanse sport bood om korte broeken tj" Bij wet waren meisjes uitj van sporten en dus ook a name aan de Spelen. Bol Ismail ul-Rahmat is opgei de Taliban niet langer de „Dat was een ramp, we ra niets. Boksers moesten v« lange baarden dragen. B( lijk. Dan kan je niet meert Iedereen zat met elkaar iifT knoop." Hoe anders is dat nu. V< Afghaanse sporters die n: ne gaan, is de helft vroui doka en een atlete. Het isf allereerste keer in de olyn geschiedenis dat Afghani^ vrouwen afvaardigt. Fribaj ee kan nu meedoen aan <F wedstrijden. Tijdens het V bewind vluchtte ze met hi lie naar Pakistan. „Sport i goed iets voor vrouwen aL mannen. Zolang je ergenrt bent moet je er voor gaarïj van de deelnemers denkt; daille te winnen in Athenjjj een schande is dat niet. tan heeft nog nooit een 01 sche medaille gewonnen^ hoogste eer die een natioij sporter bij de Spelen ooit j de was een vijfde plaats ii. Dat was bij het worstelen^ Afghanistan lijkt dus ietsr vechten te hebben, zelfs voor dè oorlog. GPD 'Ik hou het niet meer...zegt hij en doelt daarmee niet op de zoveelste bak sterke koffie die tussen zijn bureau en zijn mond een moment van rust afwacht om een slok te lozen in het hoofd dat de afgelopen dagen non-stop werkverkeer in- en uitademt. 'Ik heb al vier keer aan de bel getrokken, maar ik heb een stel debielen in dienst.Een typisch geval van de bel horen luiden en net doen of ze niet weten waar de klepel hangt. ...Min of meer recht boven hun hoofd, wegend een kilootje of honderd en op het punt om neer te storten op ieder die hem lastig valt. 'Stress? Hoezo stress? Stress is voor wijven uit de cul tuursector. Ik heb werk, veel, nee, teveel werk, snauwt hij tegen degene die op kousenvoetjes zijn werkvloer betreedt. 'Dus hoe hddl je het in je hoofd om te komen zeiken over een factuurtje van 50 eu ro. Kun je verdomme dan helemaal niks zelf rege len? Wegwezen!'Aangeslagen wordt het territorium, dat blauw staat van de sigarettenrook, verlaten. 'DEUR DICHT!' Na drie nachten tot het oplaaiende ochtendlicht te hebben doorgewerkt, een paar uurtjes slaap en weer vroeg verder zwoegen in de verstikkende hitte... niet verwonderlijk dat 'meneer' lichtelijk overhit raakt. Als werken je passie is, is door-werken geen pro bleem. Pas als blijkt dat de rest van je leven passief aan je voorbij gaat, wordt het oppassen. Tijd voor een pas op de plaats. Zoals altijd heeft hij, ook nu, een passende oplossing. Mijn inbox meidteen nieuw bericht: Nu...misschien wel de laatste kans op geluk... DEGENE DIE DIT BERICHT ALS EERSTE BEANTWOORDT.. WINT EEN ALL-EXCL USIVE- VIP- WEEK- TO-SUN-&- STRONG-LOVING. Een 8-daagse geheel verzorgde vakantie inclusief meerdaagse bitterzoete bemin ning ontspanning van kantoorbillen, een kast vol botte maar liefbedoelde verbale ellende en nog veel meer.... Ik antwoord: Ja! JA! JAAAAAAAh! We weten het meteen: Portugal. Hij is daar eerder geweest en verzekerd mij romantiek, schoonheid en rustiek pur sang. Vol enthousiasme stort ik me op internet, waar de oppoppende last-minutes de afge lopen weken pijn deden aan mijn ogen. Vol. Vol. Vol. Of ik kan niet zoeken. Het EK was toch voorbij? Ik google me gek, er zit weinig schot in de zaak. Onhandig surfend dreig ik kopje onder te gaan in de vloedgolven van aanbiedingen die het net over spoelen. Niet aardig, wel verstandig dat ze pas na de mooie plaatjes en prachtige beschrijvingen de beschikbaarheid geven. En dat blijkt elke keer een dubbelklik te ver. Tot tien keer toe denk ik kwijlend mijn koffers te kunnen pakken, als het tergend langzame zandlopertje, na eindeloos beraad met de operator een einde maakt aan de pré-vakantiepret: Helaas, de door u gekozen vertrekdatum is niet lan ger beschikbaar. Probeer alternatieve data... Heb ben we niet!!! En door. Hebbes! Een echt walhallaatje, geen prijs, geen beschikbaarheid. Zonder tijd te verspillen grijp ik de telefoon. 'Allo?' 'Yes hello, I'm looking at your site and wondering if there's still a suite available for next week... 'Nééh mevrouw, alles zit allang vol', antwoord een Amsterdams accent. Niets over friet van Piet op de site. En hoe is het mogelijk dat ik zo diep verdwaald in de krochten van het web een paradijsje vind, wat al door zovelen voor mij is ontdekt! 'Nou, het is hier natuurlijk fantaaaastisch. Kom in september, ook leuk hom...' 'Zal best, vriend, maar tijd is factor 1.'Zoals het er nu uitziet, ben ik nog ver verwijderd van een in- smeersessie met factor 8. Hoe langer ik bezig ben, des te harder ben ik toe aan vakantie. Ja... als dat er nog van komt. Dan eindelijk heb ik beet. Weinig grip weliswaar, want gezien de last-minute kan boeken alleen op aanvraag. Dat betekent boeken, wachten en hopen op een bevestigend telefoontje. Kan enkele dagen duren. Wat? Dat is onze resteren de tijd tot onze enig mogelijke vertrekdatum. Laat ste minuut wel heel letterlijk genomen. Toch durft de reisagent te vragen of we een annuleringsverze kering willen. Huh? Als je last-minute boekt, hoe kan je je dart nog last-minute bedenken? 'Briljant!' Brult tien ton zware energie vanachter zijn bureau. 'Laat haar eerst maar zorgen dat het doorgaat!' 'Nee mevrouw, wij gaan sowieso.' Na dagen te laat voor alles te zijn, zijn we nu te vroeg. Zo dra ik heb opgehangen en trots de anderen vermeld dat we wat hebben gevonden, zegt er eentje, die alweer de bel te laat hoort lui den: 'Joh, had dat dan gezegd! Mijn vader heeft een villa daar met zwembad. Had je zo in gekund... Misschien toch even annu leren?' 'Dat zeg ik toch... doen we niet aan!'Rea geer ik gepikeerd. Grinnikend verlaat hij de kamer. 'DEUR DICHT!'roep ik. Oh...ohhh... Enfin, we zijn weg. Als we nu de bel luiden, reageert de roomservice met onverwachte snelheid. Bovendien lijkt hij te snappen dat wij verlangen naar rusten romantische pri vacy. Geruisloos sluit hij de deur en draait zonder dat we er om hoeven te vragen het bordje om: DO NOT DISTURB... Reageren? column@hotmail.com

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2