uiflict bij useum voor rlkenkunde ES99L» iderdduizenden in ida geëvacueerd De reus die met de hinde danste Te veel en te vol Kroes krijgt 'droomportefeuille' rouwensbreuk met directie Athene klaar voor de Spelen Goedemorgen Wat een krant iC 13 AUGUSTUS 2004 OPGERICHT 1 AAAART 1860 as Leidsch ÉlH Dagblad Britten woedend over loterijprijs voor verkrachter 3«ing/anp-dpa - De au- n de Amerikaanse hebben de evacua- i.OOO inwoners van last. De orkaan Char- It de stad vandaag treffen. De tropische nnie, die gistermiddag fop weg naar Florida niddels sterk in kracht rd. iwoners van de zuide- da Keys, een lint van geldt een orkaan- De eerste be- deze vakantieregio hun koffers gepakt. Jeb Bush van Flori- van de Amerikaanse riep de burgers van op goed te luisteren jële bekendmakingen icties van de be- toriteiten op te vol- Computerspel 'Doom3' vliegt de winkels uit Van Erven Dorens droeg in 1960 de vlag in Rome De olympische droom van roeier Gijs Vermeulen Kinderboek Vals van Carry Slee wordt verfilmd gen. Hij riep woensdag al de noodtoestand uit. De orkaan en de tropische storm hebben al geleid tot wateroverlast, aard verschuivingen en evacuaties op Jamaica, de Caymaneilan- den en Cuba. Op dat laatste ei land zijn 25.000 mensen naar veiliger oorden gedirigeerd, on der wie ook 1300 toeristen. Ook delen van China worden geteisterd door tropische stor men. De autoriteiten hebben ongeveer 300.000 mensen ge- evacueerd. Toch zijn zeker 29 mensen omgekomen door de tyfoon Rananim, die gister avond de kuststreken van de zuidoostelijke provincie Zhe- jiang trof. Pagina Buitenland: Evacuaties en overlast door Charley, Bonnie en Rananim door Fred Segaar bloemendaal - 25 AugUStUS 1960 is een gedenkwaardige dag in de internationale sport. Niet alleen omdat de Olympi sche Spelen van Rome officieel werden geopend. Ook vanwege de extreem hoge temperatuur in het stadion - sommigen spreken van 42 graden - is de parade van 1960 legendarisch geworden. De ploegartsen had den die avond handenvol werk om flauwgevallen atleten bij bewustzijn te brengen. Natuurlijk hadden ze geen om kijken naar Abebe Bikila, de Ethiopische gardist van keizer Haile Selassie die later bloots voets de marathon zou winnen. En uiteraard bleef ook Wilma Rudolph, de Amerikaanse hin de, op de been. Ook in de Nederlandse afvaar diging geen slachtoffers. Ze oogden fris, met name Jan Wil lem van Erven Dorens, de hoc keyer van Laren die de vlag mocht dragen, een eer die van avond in Athene judoka Mark Huizinga te beurt valt. Van Erven Dorens keek bijna 44 jaar geleden in Rome vol ontzag naar een Russiche basketballer 'van wel twee meter vijf en veertig'. Wat hem ook opviel, was de mini-ploeg die Surina me had gestuurd: één atleet, Wim Esajas, en één official, de heer Glans. Van Erven Dorens nestelde zich enkele jaren na de Spelen in een huis op het Kopje van Bloe- mendaal en woont daar nog steeds. De nu 69-jarige vader van televisiebekendheid Beau van Erven Dorens herinnert zich vooral de ellenlange toe spraken van de Italiaanse presi dent Andreotti en IOC-voor- man Avery Brundage. Vier jaar eerder was Nederland thuis gebleven uit protest tegen de Russische invasie in Honga rije. „Terwijl we toen juist zo'n goede ploeg hadden", zegt Van Erven Dorens. Wat Van Erven Dorens zich het best herinnert van de Spelen van 1960, is een feestavond waarop de Russische reus van de opening Wilma Rudolph ten dans vroeg. „Hij tilde haar ge woon op en begon te dansen, terwijl de benen van Rudolph maar een beetje onder haar li chaam bungelden." En hoe verging het Wim Esajas? Van Erven Dorens: „Dat is een heel treurige anekdote. De or ganisatie had de starttijd van de series van de 800 meter ver vroegd van 's middags naar 's ochtends. Het is niet bekend of Wisselvallig Jan Willem van Erven Dorens, centraal met vlag, tijdens de openings ceremonie in Rome. Tweede van links hockeycoach Jan Anjema. Particuliere foto het een fout is geweest van het IOC of dat de heer Glans was vergeten het door te geven aan Wim. Hoe dan ook, zonder te hebben gelopen keerde Esajas terug naar Suriname." ■jzw |l22/24° b-4 Scoubidou is niet gevaarlijk den haag - Spelen met de ra- zendpopulaire Scoubidou- touwtjes is niet gevaarlijk voor de gezondheid. De weekmakers in de touwtjes komen in zulke kleine hoeveelheden vrij dat het speelgoed niet schadelijk is. Dat heeft de Voedsel en Waren Au toriteit gisteren meegedeeld. De inspectie zet het onderzoek wel voort omdat in twee van de 25 onderzochte monsters stoffen met een dibutyitin-verbinding zijn aangetroffen. VWA onder zoekt hoeveel van deze stof kan vrijkomen om te kunnen be oordelen of er sprake is van een schadelijk effect op de gezond heid. Pagina Economie Automobilist rijdt in op tien mensen steenwijk - In het Overijsselse Steenwijk zijn in de nacht van woensdag op donderdag tien mensen gewond geraakt nadat een automobilist op hen was ingereden. Alle slachtoffers ver keren buiten levensgevaar. De bestuurder van de auto, een 27- jarige man uit Steenwijk, reed op de groep in nadat een ruzie tussen hem en een bekende uit de hand liep. Nadat omstan ders zich met de vechtpartij be moeiden, vluchtte de Steenwij- ker zijn auto in. Samen met zijn vriendin reed hij vervolgens in op de groep. De meeste slacht offers, allemaal in de leeftijd van 15 tot en met 20 jaar, raak ten zwaargewond. Omstanders wisten de auto enkele meters verderop tot stoppen te dwin gen. athene - De olympische accommodaties in Athene zijn allemaal op tijd gereed. Het is slechts een kwestie van finishing touch zoals in het zwembad waar een monteur aan de tijdregistratie sleutelt. Morgen beginnen in de Griekse hoofdstad de eerste wedstrijden met meteen een interessant onderdeel: de 4 x 100 meter vrij voor vrouwen. Mede door de aanwezigheid van Inge de Bruijn heeft Oranje op deze discipline medaillekansen. Foto: EPA/Alberto Estevez Om de Spelen in Athene bij te wonen, hebben mijn vrouw en ik voor zo'n 1500 euro aan plaatskaarten aangeschaft. Het meest gaan we naar atletiek. Ook op het programma staan, één of meer keren: handbal, hockey, tennis, honkbal, tur nen, volleybal, basketbal en wielrennen. Turnen is het duurst: 120 euro per kaart. Over het algemeen zijn de prijzen in Athene schappelijk. Ze liggen zo'n 30 procent lager dan vier jaar geleden in Sydney. Voor zwemfinales heb ik nog geen kaart kunnen veroveren, maar dat lukt misschien nog wel. Hoe dichter je op de Spelen zit, des te minder zie je ervan. Raar maar waar. Van de dertig tak ken van sport in Athene zullen er zo'n twintig geheel aan mij voorbijgaan. Ik heb helaas slechts één lijf en dat kan niet overal zijn. Van daar dat ik altijd aan het thuisfront vraag om de dage lijkse tv-samenvat tingen op video vast te leggen. Kan ik na afloop zien wat ik al lemaal gemist heb. Nu hoor ik u al roe pen: waarom blijft die man dan niet gewoon thuis? Ja, hoor eens, de sfeer proeven van dat gigantische sportevenement doe je nu een maal niet achter een tv-toestel. Er is al vaak kritiek geuit op het overvolle programma van de Spelen. Al meer dan een halve eeuw hoor je dat. Het Interna tionaal Olympisch Comité heeft ooit een commissie ingesteld om het aantal takken van sport terug te brengen. Kwam niets van terecht. Wat volgde was al leen maar uitbreiding. Als een tak van sport eenmaal olympi sche status heeft verworven, klemt hij zich aan de Spelen vast gelijk een mossel aan een scheepswand. Vervolgens pro beren ze binnen het eigen do mein het aantal nummers te vergroten. Een sport moet in principe in ten minste drie werelddelen en in veertig landen worden beoe fend. Dan kan de tak van sport aan de slag gaan om de olym pische citadel binnen te drin gen. Kwestie van geduld en bepaalde men sen voor je kar retje weten te spannen. Ruud Paauw den haag/anp - Nederland krijgt de voorspelde zware post in de Europese Commissie. De Nederlandse kandidaat, WD'er Neelie Kroes, wordt eurocom missaris Mededinging. De functie wordt beschouwd als één van de vier belangrijkste in het dagelijks bestuur van de Europese Unie. Alom was er gisteren lof voor de strategie van premier Balkenende. Partij en noemden de post voor Kroes de hoofdprijs, of een droom portefeuille. Kroes (63) gaat de komende vijf jaar bepalen of fusies tussen bedrijven, overnames of over heidssteun aan bedrijven of be drijfstakken wel mogen. Ook kan ze in het geheim onderzoek doen naar geheime prijsafspra ken. Bedrijven die hun positie misbruiken, kunnen een Brus selse boete krijgen. Het belang van de Europese burger staat daarbij voorop, zei een trotse Kroes gisteren. Ze wil een open Europese economie met helde re spelregels en eerlijke concur rentie. „Zodat er aan het einde van de dag in Europa meer wel vaart is. Dat is ons evangelie." Ze noemde zichzelf een geluk kig mens met een 'dijk van een baan'. Ook premier Balkenende was zichtbaar trots. De premier (advertentie) VERLENGDE INSCHRIJFTERMIJN! VANDAAG DE ALLERLAATSTE KANS OM JE IN TE SCHRIJVEN VOOR COACH VAN HET JAAR! er r—tt1 1 'C Schrijf je in via www.leidschdagblad.nl/coachvanhetjaar. Inschrijven kan tot vanavond 18.00 uur! noemde het 'een mooie dag' voor Nederland. Pagina Binnenland Meer over benoeming Kroes door vogelgriep geneve - In Vietnam zijn de af gelopen weken drie personen overleden aan de menselijke variant van de vogelpest. Dat heeft de Wereldgezondheidsor ganisatie WHO gisteren gezegd. De drie slachtoffers werden sa men met een nog onbekend aantal andere mensen in zie kenhuizen behandeld tussen 19 juli en 8 augustus. De ziektege vallen volgen op nieuwe uitbra ken van de voor mensen ge vaarlijke H5N1 variant van vo gelgriep in Vietnam en in Thai land. MflAC Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9.75 SZfja ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: DM V Adres Postcode Plaats Telefoon(i.v.m. bezorgcontrole l Geboortedatum: Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. I8OO VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch (61 Dagblad in Kaam i het Rijksmuseum Tikunde in Leiden is jt ontstaan tussen di- ;elsman en twaalf van vatoren. Oorzaak is (verschil van mening [voeren beleid. De iren verwijten de di- nreel te willen 'scoren 17a'- Eén van de conser- Intussen ontslag aan- n lijmpoging van de l^oezicht liep op niets «ongerecht in Leiden Tteren het arbeidsge- s ontstaan tussen de het rijksmuseum ifd van de sectie On- Fermont. Museum- igelsman wil van grond van 'onver- akters' binnen het sntteam. Maar Fer- zich gesteund weet tf andere conservato- museum, voert an- ienten aan voor de valt niet meer te lij- includeerde de rech- irhand. Zij doet op uitspraak. Maar dat it veld moet ruimen, Volgens het hoofd Onderzoek bestaat er ten aanzien van het te voeren beleid al jaren ver schil van mening tussen de di rectie en de wetenschappers binnen het museum. De direc tie wil volgens hem vooral 'sco ren aan de kassa' en dat doen met het binnenhalen van popu laire tentoonstellingen. Een ex positie als Kuifje appelleert aan de smaak van een groot pu bliek. Fermont en zijn mede werkers van de sectie Onder zoek vinden dat het museum zijn collectie en middelen moet aanwenden om educatieve en tegelijkertijd mooie exposities te verzorgen. Hij verwijst daar bij naar de Raad voor Cultuur en de staatssecretaris die deze denkwijze zouden delen. Volkenkunde' is binnen een tijdsbestek van een week het tweede Leidse rijksmuseum waar een ernstig conflict tussen directie en personeel aan de oppervlakte komt. Vorige week bleek dat personeelsleden van het Rijksmuseum van Oudhe den van hun directeur afwillen, die zij betichtten van 'wanbe leid'. Pagina R5: 'De sfeer is er niet beter op geworden' COMMENTAAR KLONEN irden er wonderen it, maar op het ethi- dienen zich vooral aan. Het klonen ijke embryo's moet opleveren tegen nu ilijke ziektes. Maar het daar niet toe be is groot ië gaf deze week, id in Europa, toe- lenselijke embryo's voor me- ïrzoek. De •pers zijn zoek naar die kun- tot elke cel in het Op die ma- in theorie mogelijk te produceren of tegen ziektes als AIz- Parkinson. Londen jaar geleden de mogelijkheden voor enigszins, al blijft het J0r de voortplanting er boden. In Nederland !er zeer strikte voor- toegestaan onderzoek 'ar stamcellen uit em- een reageerbuisbe- - djn overgebleven, edische beloftes groot zijn en door ieder weldenkend mens zullen worden toegejuicht, zijn de ethische dilemma's wur gend. Conservatieve religieuze groepen beschouwen het onder zoek als een vernietiging van het menselijk leven. Dat is enigszins overtrokken. Maar de grote vraag is hoe ongewenste toepas singen van de techniek kunnen worden voorkomen. In Amerika heeft een bedrijf via internet een doe-het-zelf-kloonkit op de markt gebracht. Het idee dat klonen wordt gebruikt om perfectere mensen voort te bren gen, is terecht een spookbeeld. En beseft moet ook worden dat medische technieken elders in de wereld anders gebruikt worden: zo wor den in landen als India simpele prenatale tests en reageerbuis bevruchting gebruikt om zo min mogelijk meisjes geboren te la ten worden. De toepassing van medisch on derzoek is geen technische vraag, maar een maatschappe lijke. Grote voorzichtigheid is daarbij op z'n plaats, voordat beloftes leiden tot schuld. Peter de Vries Fans: Vechten op Mystery Land Haarlemmermeer - Fanatieke, rivaliserende voetbalsupporters dreigen dancefestival Mystery Land in Haarlemmermeer vol gende week zaterdag aan te grijpen voor een niéuwe con frontatie. Afgelopen weekeinde gingen tientallen ADO Den Haag- en Ajax-supporters el kaar te lijf op Dance Valley in Spaarnwoude. Op diverse sup porterssites wordt nu opgeroe pen tot een 'rematch' tijdens Mystery Land. ID&T, organisa tor van Mystery Land, denkt dat het allemaal wel mee zal vallen. Als je die sites regelmatig be kijkt, zie je dat er voor bijna elk groot evenement wel zo'n op roep wordt geplaatst", aldus Sander Groet van ID&T. WHO: Drie doden

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1