1 Maastricht gaa het best om mi verkeerslichter Sterke toename glasschade aan voorruit Eerste Rover verscheen een eeuw geleden M5 overtreffende trap in BMW's 5-serie Antislingerpakke voor de aanhang AUTO HEEMSKERK Autoprijzen 5,7 procent gestegen Hybride auto's meer problemen Fietsenrek voor Hybride Prius raamsdonksveer - De hybride Prius van Toyota is een ver koopsucces, maar de auto ken de geen mogelijkheid om fiet sen achterop mee te nemen, omdat een trekhaak niet bij de motorisering past. De impor teur heeft nu een speciale mon- tagesteun laten maken waarop een fietsendrager kan worden gemonteerd. Op de steun kan een Twinny Load Gassic voor twee fietsen worden gemon teerd. De montagesteun is bij de dealer te koop voor iets meer dan 212 euro, een universele 7- polige contactdoos met bijbe horende kabelset komt op ruim 74 euro. Een Twinny Load Gas sic heeft de Toyotadealer ook voor een bedrag van 105 euro. Nieuw testcircuit voor autobanden Amsterdam - Bridgestone heeft een gloednieuw Europees proefterrein in gebruik geno men in het Italiaanse Aprilia, vlakbij Rome. Op een ovale baan met een lengte van vier ki lometer worden banden voor personenwagens, lichte be drijfswagens, bussen, vrachtwa gens, landbouwvoertuigen en motorfietsen getest. In het voorjaar van 2006 komen er baanonderdelen voor aquapla ning en slipbaanrotondes met nat wegdek. KALENDER AUGUSTUS 2004 t/m 22 Tentoonstelling 125 jaar Stoomtram in Nederland, Boni- faciuskerk, Medemblik 14 Oldtimerdag, Kampen. 038 3315 777. 14-15 British Gassic Car Festival, TT-circuit, Assen. www.tt-assen.com 15 GP Hongarije, Formule 1, Hungaroring, Boedapest, 13de Grand Prix www.hungaroring.hu 20 Street Legal Night, vliegveld Drachten, www.oslracing.com 21-22 Zomer Oldtimerbeurs, Autotron, Rosmalen. 073 5233 310. www.autotron.nl, www.expodia.nl 21-22 American Power on Wheels, Scheldekaai, hangar 15a, Antwerpen. 22 Internationaal Toyota Treffen 2004, Tuincentrum Leurs, Venlo. www.tacn.nl 22 Team Mustang Center Meeting Noord-Nederland. www.fordmustangclub.nl 27-29 Vehikel oldtimermarkt, Veemarkthallen, Utrecht. 030 2258 262. www.vehikel.com 28-29 Concours d'élégance Paleis Het Loo, Apeldoorn. 057 8575 100. www.concourselegance.com 28-29 Dutch Finals dragrace, Drachten, www.explosion.nl 28-29 Jubileum evenement Citroën ID/DS Qub, Archeon, Alphen aan den Rijn. www.citroeniddsclub.nl 28-29 24 uur van Nederland, Venray. 28-29 40-jarig bestaan HAV, De Rijp. 022 9551 529. 28-29 Spettacolo Sportivo, Stichting Club van Alfa Romeo bezitters, Circuit Park Zandvoort. 030 6878 232. www.cpz.nl,www.alfaclub.nl 29 All American Ford Festival, Poeldijk. 070 3262 963. www. fullsizefordclub.tk 29 Midland Gassic Show, Almere. 29 Keverdag Limburg 2004, Schinveld, Limburg. 29 GP België, Formule 1, Circuit de Spa-Francorchamps, 14de Grand Prix www.spa-francorchamps.be SEPTEMBER 2004 2-5 WK Superbike, Assen. 3-5 Deutsche Tourenwagen Masters (DTM), Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl,www.dtm.de 3-5 Goodwood Revival, Good wood circuit, West Sussex, Groot-Brittannië. www.goodwood.co.uk 4-5 Int. Spitfire weekend, Recreatiepark Oostappen, Asten-Ommel. www.spitfire.nl 4-5 Int. BMW 02-Treffen, Midland circuit, Lelystad. www.bmw02club.nl 10 Street Legal Night, vliegveld Drachten, www.oslracing.com 10-12 Jaartreffen Big Opeis Nederland, Enschede. 11 Oldtimerdag, Alphen a/d Rijn. 017 2422 152. www. ritzsitenet otdalphen 11-12 Beaulieu International Autojumble, Beaulieu, Enge land. www.beaulieu.co.uk 12 European Ford Event, Landgraaf. 12 GP Italië, Formule 1, Autodromo Nationale di Monza, 15de Grand Prix www.monzamet.it 12 Engelse Ford Nazomerrit Model Plaza, Purmerend, www.engelsefordclub.nl 12 Lions Oldtimer Festival,*' Blaricum. 035 5382 820. www.lions-otf.nl Ups naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. den haao/cpd - Het aantal au tomobilisten dat zich bij de glasherstelbedrijven meldt om sterretjes in hun voorruit te la ten repareren groeit al enkele jaren explosief. De belangrijkste oorzaak van de schade aan de voorruiten is achterstallig on derhoud aan het asfalt, waar door er meer steentjes op de weg liggen. Ook het toenemend verschijnsel dat bestuurders (te) dicht achter elkaar rijden is hieraan debet. Als gevolg hier van brengen opspattende steentjes vaker schade teweeg bij de achteropkomende auto. Marktleider Car glass heeft in de eerste zes maanden van dit jaar al vijftien procent meer repara ties uitgevoerd in vergelijldng met dezelfde periode vorig jaar. Verzekeraar Interpolis zegt dat het aantal schadeclaims voor autoruiten in de eerste zeven maanden van dit jaar met ne gen procent is toegenomen tot 25.000. (advertentie) 33 JAAR NISSAN DEALER LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX. TEL.: 071-531 08 11 ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1, 2371 EX. TEL: 071-331 28 66 WWWJLVTQHEEMSKERK.COM Directeur D. Bekius van Carg- lass denkt dat de situatie van het wegennet voor de meeste schades zorgt. „In Nederland is men ongeveer tien jaar geleden grootschalig begonnen met de aanleg van zoab, het zeer open asfaltbeton. De voordelen daar van zijn dat het geluid wordt gereduceerd en dat er beter zicht is tijdens regenbuien. Maar zoab bestaat uit losse steentjes die vastgelijmd zitten, en na een aantal jaren begint dat te slijten." Ook zijn in Nederland de auto ruiten in de loop der jaren gro ter geworden, waardoor de kans op schade is gestegen. Volgens Bekius is het aantal vervangingen van met name voorruiten in de eerste zes maanden van dit jaar stabiel gebleven. „Een voorruit is niet langer een stuk glas meer. Er zitten sensoren in, vaak zelfs ook verwarming. Veel autobe zitters die een sterretje consta teren, kloppen nu eerder bij een herstelbedrijf aan. Een ster retje repareren is immers een stuk goedkopen dan een dure ruit vervangen." Het ministerie van verkeer en waterstaat erkent het probleem van het achterstallig onderhoud aan het Nederlandse wegennet. Minister Peijs heeft al eerder toegezegd maatregelen te ne men om de kwaliteit van het wegdek te verbeteren. Uit cij fers van Carglass blijkt dat au tobezitters in de provincie Utrecht het meest moeten vre zen voor schade aan hun voor ruit. Vorig jaar telde Nederland circa 1,5 miljoen gevallen van schade aan de autoruit, bijna een kwart van alle personenauto's die in Nederland geregistreerd staan. De zomer- en wintermaanden zijn voor Carglass de drukste periodes van het jaar. Grote temperatuurverschillen zijn im mers de voornaamste oorzaak van glasbreuk als zich in de ruit al een sterretje bevindt. Dat komt bijvoorbeeld voor als het vriest en de bestuurder de ver warming op volle toeren zet of wanneer de zon fel op de voor ruit schijnt en de bestuurder de airco flink laat draaien. Honderd jaar Rover in beeld met van links naar rechts de allereerste met 8 pk, de P3, de allemachtig chique P5 en de huidige 75. Foto: GPD Het Britse automerk Rover lan ceerde 100 jaar geleden de eer ste auto met ruggengraatchas- sis. De voorloper van de auto producent was fietsenbouwer Rover Company, die in 1877 opgericht werd en tot 1903 de Rover Imperial motorfiets maakte. In de Eerste Wereld oorlog leverde Rover motorfiet sen aan zowel het Engelse als het Russische leger. In de Tweede Wereldoorlog bouwde Rover vliegtuigmotoren, later werd die klus overgedragen aan Rolls-Royce. In 1948 kwamen de Rovers 60 en 75 met nieuwe motoren en een nieuw chassis met onafhankelijke voorwielop hanging. Een jaar later was de P4 gebaseerd op Amerikaanse stijl. In 1958 kwam de fraaie P5, de eerste Rover met zelfdragen de carrosserie. De 3.0 en 3.5 li ter modellen werden favoriet bij Britse hoogwaardigheidsbe kleders. In 1963 deed Rover haar intrede in een nieuw marktsegment met de compac te P6 2000. Rover was intussen gekocht door truckfabrikant British Leyland, dat in 1968 weer samenging met BMC met merken als Austin, Morris, Ja guar en MG. Samenwerking met het Japanse Honda resul teerde in 1984 in de eerste klei ne Rover sinds jaren, de 200. Twee jaar later verscheen de wat bleke Rover 800 en weer twee jaar later werd Rover ver kocht aan British Aerospace, om in 1994 weer verkocht te worden aan de Duitse autofa brikant BMW. Nu vijf jaar gele den verscheen de verrassende Rover 75, nog geen jaar later zette BMW de Engelse fabri kant weer aan de stoeprand. Het Phoenix Consortium ont fermde zich erover en MG en Rover waren plots eigendom van een investeringsmaat schappij. Het merk is momen teel met een enorme 'struggle for life' bezig. Rover heeft de afgelopen 100 jaar ruim 5 miljoen auto's ge produceerd. Het stamt uit Co ventry, ooit hoofdstad van de Britse fietsindustrie. In de Tweede Wereldoorlog werd Co ventry grotendeels verwoest en de productie verhuisde naar Solihull. Later verrees bij Ox ford een nieuwe fabriek (waar BMW nu de Mini bouwt) en kwam het zwaartepunt in de Longbridge-fabriek in Birming ham te liggen. den haag - Weet u hoeveel ver keerslichten Nederland telt? Op de kop af 5460. Bo Boormans van DTV Consultants in Breda heeft het uitgezocht. Van elke stad weet hij het bijna uit het hoofd. Tilburg bijvoorbeeld heeft 118 geregelde verkeerslichtinstal laties, weet Boormans. Hij deed zijn onderzoek om de stad Maas tricht uit te kunnen roepen tot 'Verkeerslichtenstad 2004'. Ook Breda, Roosendaal, Rijs wijk en Utrecht waren genomi neerd. Genoemde steden ge troosten zich de meeste inspan ningen om verkeerslichten zo goed mogelijk te ontwerpen en effectief te laten functioneren. Deel van het onderzoek vormde een telefonische enquête onder de bewoners, waarin hen ge vraagd werd naar de kwaliteit van de verkeerslichtenregelin gen. Maastricht vergaarde de meeste pluspunten, gevolgd door Rijswijk (2) en Breda (3). Utrecht en Roosendaal werden gedeeld vierde. Uit de inventarisatie is gebleken dat het aantal verkeerslichten in Nederland de afgelopen zes jaren met bijna 4 procent is toe genomen. Dit ondanks het feit dat in deze periode ruim 200 verkeersregelinstallaties op kruispunten zijn vervangen door rotondes. Bij maar liefst 45 procent van de (veelal kleinere) gemeenten is het aantal ver keerslichten de afgelopen zes jaren afgenomen. Uit onderzoek in de genoemde steden blijkt dat de wachttijd voor stoplichten voor het auto verkeer in de avondspits ge middeld 31 seconden bedraagt De nieuwe BMW M5 komt eraan. Met V10 en 507 pk. Foto: BMW rijs wij k/gpd - BMW heeft zijn nieuwe M5 af. Het is meteen de sterkste in de reeks: met een motorinhoud van 5.0 liter, 10 cilin ders, 507 pk en een trekkracht van 520 Newtonmeter. En die motor draait dan ook nog eens 8000 toeren. BMW begon in 1984 met de M5-serie en verkocht er tot nu toe in totaal 20.000. Da's duizend stuks per jaar dus. Deze vierde M5 heeft een gerobotiseerde versnellingsbak met zeven trappen en de kracht waarmee de VI0 op de proppen komt is 25 procent groter dan die van de huidige V8. Deze snelste BMW haalt een top van 330 km/u en sprint van 0 naar 100 km/u in nog geen vijf seconden. In 15 seconden haalt hij vanuit stilstand 200 km/u. Elektronisch ge controleerde demping en een knop, waar bij in normaal verkeer de motor 'slechts' 400 pk levert, zijn enkele technische hebbe lijkheden van de nieuwe M5. Met opnieuw een druk op de knop wordt het volledige arsenaal van de motor weer aanspreekbaar. De remmen zijn ook van eenzame klasse: deze race-BMW staat bij 100 km/u in 36 meter ook weer stil. Bij een snelheid van 200 km/u bedraagt de remweg 140-meter. De nieuwe M5 wordt vanaf begin 2005 le verbaar, maar de prijs is nog niet bekend. Het vorige model, dat al even uit productie is, kostte bijna 110.000 euro. Dat belooft niet veel goeds voor de Nederlandse aan schafprijs van de nieuwe M5. Weg&Wiel vrijdag 13 augustus 2(^_ redactie: Peter! en 18 seconden buiten (1 De kans dat een auto verkeerslicht tot stilstaiT is 60 procent, zowel bii£ buiten de spits. Maasti scoort hier opvallend g 53 procent in de spits e procent buiten de spits De gemiddelde wachtt fietsers bedraagt 17 set en voor voetgangers 21 den, waarbij geen relev schil is gemeten tussen tend- en middagspits. den haag/gpd - Onderzoeksbu reau Eurocarprice meldt dat de gemiddelde prijzen voor nieuwe auto's in ons land in een jaar tijd (tot juli) met 5,7 procent zijn ge stegen. Ongeveer een kwart meer dan in de rest van West- Europa. Tel je alle euro-landen bij elkaar op, dan liggen onze autoprijzen inmiddels al 18 pro cent hoger dan gemiddeld.Wie op zeker speelt, moet naar Hon garije verhuizen, want daar daalden de prijzen juist. Met 3,2 procent om precies te zijn. washington/gpd - In Ameri kaanse media liggen hybride modellen van Toyota en Honda onder vuur. Volgens een be trouwbaarheidsrapport van het internationaal bekende insti tuut J.D.Power hebben consu menten in de praktijk gemid deld tot twee maal zoveel tech nische problemen met hun 2001 Toyota Prius of Honda In sight als vergelijkbare benzine modellen van diezelfde mer ken. Het onderzoek beoordeelt hoe drie jaar geleden aange schafte auto's zich tot nu toe hebben gehouden. werper Allemano, die een klein carrosseri in Turijn had. Maserati heeft de 5000 GT g van 1939 tot 1964 en de auto is te zien in h ni-museum in CHtanova, nabij Modena. Z karakteristiek gerestaureerde boerderij, d dak biedt aan een fraaie collectie Maseral gebroeders Maserati zijn ooit zelf begonm het opzetten van deze verzameling. Foto: A Na twee jaar ontwikkelingstijd komt Opel met een elektro nisch veiligheidssysteem voor het trekken van aanhangers. Het Trailer Stability Program (TSP) voorkomt dat de aanhan ger of caravan gaat slingeren. Wanneer dat dreigt te gebeu ren, reageert het elektronische systeem binnen enkele millise conden en stabiliseert het on middellijk zowel auto als aan hanger. Voor veel zware aan hangers worden mechanische stabilisatoren gebruikt. Opel vervangt dat systeem door lich tere elektronica. Het nieuwe veiligheidssysteem debuteert in de vijfdeurs Astra en de Astra Stationwagon en maakt deel uit van het Trail pakket. Dat bestaat uit het sta- biliteitssysteem, een trekhaak met afneembare kogel, een sen sor voor lage bandenspanning en automatische niveauregeling (dat laatste alleen op de sta tionwagon). Het Trail pakket kost in totaal 1.325 euro voor de vijfdeurs en 1.600 euro voor de stationwagon. Het stabiliteitssysteem treedt in werking als de 13-polige stekker in de contactdoos wordt gesto ken. ESP Plus reageert dan op slingerende bewegingen van de aanhanger. De elektronica ver- Foto: GPD zamelt en vergelijkt alle gevens met de vooraf v< stelde limiet. Zodra de i ger begint te slingeren 1 het TSP razendsnel gas past eventueel een rem toe, totdat de combinal auto en aanhanger weei zijn. Na een eventuele d treme slingerbeweging een krachtige rem-ingn de combinatie weer stal krijgen. Het Trail pakket omvat Start Assist, dat bij wegi een heuvel voorkomt d to terugrolt. Zodoende geen handrem te wordf bruikt. Na het loslaten 1 rempedaal houdt de rei twee seconden aan, wai de bestuurder genoeg t om rustig weg te rijden de auto in beweging ko wordt de remdruk volle genomen. Maserati, een naam die bij velen tot de verbeel ding spreekt, is tegenwoordig het zustermerk van het nog bekendere Ferrari. Beide firma's zijn in handen van de Fiat-groep. Maserati had lang gele den veel succes in de autosport en wordt nog steeds geroemd om zijn fraai gelijnde GT-modellen uit de jaren '6o. Een van die wagens is de 5000 GT coupé, met een koetswerk van de Italiaanse ont-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16