'Het is net of je bij familie logeert' 15 Minpunt van de verjaardag jwi ab de kijkers SCXt" NAVRAAG VRIJDAG 13 AUGUSTUS omer Hannie Janson verzorgt in Noordwijk het ontbijt voor Ine van der Linden, Uesbeth Lansbergen, Nel van Bijlevelt en Ria van der Eijk uit Overschie. Op de achtergrond de 'Pipowagen'. „We hebben 'm ge kocht voor de kinderen. Nu wordt die gebruikt voor gasten van Vrienden op de Fiets." Foto: Henk Bouwman Stichting Vrienden op de Fiets: overnachten voor een vriendenprijs Een 'Pipowagen' als tijdelijke woning. Zonder clown, maar ook zonder wc, douche en de mogelijkheid om de deur op slot te doen. Ine van der Linden en Nel van Bijlevelt uit Over schie moesten even slikken toen zij hun overnachtings adres aan de Leeweg in Noord- wijk zagen. „Als je gewend bent aan luxe is dit wennen. Vooral omdat je de boel niet kunt afsluiten. Wij wonen vlak bij Rotterdam. Daar moetje al les dichtdoen en vastzetten. Maar hier hoeft het niet. Dit is toch fantastisch. Kijk eens hoe gezellig we hier buiten zitten. Midden in de natuur." Gezelligheid, avontuur, ge moedelijkheid, vertrouwelijk heid, goedkoop overnachten. Die woorden keren als een re frein terug in de lofzang die steeds wordt aangeheven als de Stichting Vrienden op de Fiets ter sprake komt. De or ganisatie in Houten is twintig jaar geleden opgericht om het recreatieve fietsen en wande len te bevorderen. Degenen die meerdaagse tochten wil len maken, kunnen inmiddels bij 2500 particulieren terecht, verspreid over heel Nederland en stukjes van België en Duitsland. Voor een vrienden prijs van 15 euro per persoon per nacht, inclusief ontbijt. Het aantal slaapplaatsen vari eert van twee tot zeven, ver deeld over één of meer slaap kamers. Meestal worden kamers in woningen beschikbaar ge steld. Maar ook tuinhuisjes, woonboten, of, zoals in Noordwijk een Pipowagen. Eigendom van de familie Jan son. „We hebben 'm gekocht voor de kinderen. Er bleven wel eens vriendinnetjes sla pen. Op internet zijn we gaan zoeken en kwamen we uit bij een bedrijf in Oirschot, dat oude schaftketen verkoopt. Op een gegeven moment zei de moeder van één van de vriendinnetjes: 'waarom meld je je niet aan bij Vrienden op de Fiets? Je zit hier op een heel mooi plekje'." Hannie Janson kende de or ganisatie niet, omdat ze niet zo'n fietser is. Ze fietst alleen vanaf het bloemenbedrijf van haar man aan de N206 naar het dorp en, eenmaal per week, als ze de post bezorgt. Janson heeft de stichting dan ook op een heel andere ma nier leren kennen dan de meeste andere verhuurders. Onder wie Paula Breeman uit Leiden. „We fietsen zelf heel graag en zijn al jaren lid. Om dat we een groot huis hebben, leek het ons wel aardig om een kamer te verhuren. Niet zozeer vanwege het geld. Want wat houd je nou over per persoon? Vijf euro? Dan heb je het wel gehad. Net als de meesten doen we het voor al voor het sociale contact. Fietsers zijn gezellige klanten. Ze hebben geen haast en doen niet moeilijk. Vaak zitten we hier genoeglijk aan tafel met elkaar te kletsen. In een hotel wordt bij de receptie wel tegen je gelachen, maar ver der kan het ze niet schelen wie je bent. Hier krijgen we van alles te horen." Verhalen worden opgerakeld van mensen uit het voormali ge Oost-Duitsland, die geno ten omdat ze weer mochten reizen. En van oudere Ameri kanen, die met hun vouwfiet sen in de koffer naar Neder land waren gekomen. Maar niet alleen 55-plussers passe ren de revue. Ook ouders met tieners. „In zo'n geval staat meteen de hele tuin vol met fietsen. Heel motiverend. Het nodigt je zelf ook weer uit om te gaan fietsen. Als we eropuit gaan, ervaar ik precies hetzelf de. Even praten, ergens an ders wat eten, slapen, ontbij ten en dan weer verder." Zo fietsen ook Henny en Mat- thé Rietbroek uit Oude Wete ring door Nederland. Vorig jaar zijn ze voor 6,50 euro lid geworden van de stichting en reden ze de Maasvestingrou- te. Het afgelopen weekeinde deden ze met vrienden Edam- /Volendam aan. Henny Riet- broek: „Waar je ook komt, overal ben je welkom en heb je die huiselijke gezelligheid. In Edam ging die gemoede lijkheid zelfs zover dat we meteen de huissleutel mee kregen. Terwijl we elkaar nooit eerder hadden gezien. Het vertrouwen is groot. Het is een aanrader voor mensen die fietsen. Vooral voor men sen met een smalle beurs." Liesbeth Lansbergen moet la chen om die opmerking. Ter wijl ze voor de Pipowagen in Noordwijk het ontbijt geser veerd krijgt door Hannie Jan son, wijst ze erop dat de prijs van een hotelkamer voor haar en haar drie vriendinnen geen probleem vormt. „Ons gaat het om het avontuur, de ver rassing. Onze mannen zou den dit nooit doen. Die zitten liever in een 3- of 4-sterren- hotel. Maar een beetje afzien is toch niet erg." Zelfheeft ze twee nachten doorgebracht in een rolkas op het bedrijf van de Jansons, sa men met Ria van der Eijk. Hannie Janson: „Toen de be langstelling voor de Pipowa gen vooral vanaf juli erg groot werd, hebben we besloten om één van de kassen als slaapge legenheid in te richten, 's Winters staan daar de bloe men, 's zomers staat die leeg. Een bed erin, klamboe erover heen, tafel en stoeltjes en een schilderij. Bij ons in huis kun nen de gasten naar de wc en onder de douche. Dat geldt ook voor de mensen in de Pipowagen. Overdag is het warm in zo'n kas, maar dan wordt toch gefietst, 's Avonds en 's nachts is het koel." Voor Liesbeth Lansbergen is het zonder meer genieten: „Het is net of je in een hemel bed ligt. 's Nachts kun je naar de sterrenhemel kijken en de volgende dag zie je de zon op komen. Toen we belden en te horen kregen dat we in een kas moesten slapen, schrok ken we. Maar het is ons goed bevallen. We hebben wel ge vraagd om wat kleedjes op het zand te leggen." Dat bellen moet bij voorkeur uiterlijk enkele dagen van te voren gebeuren, zo luidt een regel van de stichting. Uitzon deringen zijn echter mogelijk. Paula Breeman uit Leiden: „We kwamen een keer tegen de avond thuis. In huis was het een puinhoop. Belde een vrouw met een tienerzoon. Normaal kampeerden ze, maar omdat het slecht weer zou worden, wilden ze ergens binnenzitten. Of ze bij ons konden overnachten. Nou, zei ik, als u de puinhoop geen be zwaar vindt, prima. Als je el kaar kunt helpen, waarom niet? Toen ik een keer met mijn dochter aan het fietsen was, kregen we in Sint Maar- tensvlotbrug vreselijke zadel pijn. De vrouw bij wie we wa ren, gaf ons meteen zadel hoesjes. Een dochter van haar woonde in Leiden. Daar moesten we ze maar weer af geven. Alles gaat in goed ver trouwen. Het is net of je bij fa milie logeert. Het ergste was nog dat we zonder te betalen wegreden. Toen ik daar ach terkwam, belde ik meteen. 'O', zei die vrouw, 'daar zat ik niet over in, omdat ik dacht: die belt wel'." Jan Preenen TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van de ze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en ach tergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld be staan? In Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Het ging even mis op mijn vrije woensdag, toe vallig dit jaar ook mijn verjaardag. Aan het klas sieke rokje dat ik in Har- lingen speciaal voor de gelegenheid heb gekocht, blijkt een torntje achter bij de rits te zitten. In de winkel niets van gezien. Theo ontdekt het en vindt dat ik de rok on middellijk naar mijn buurvrouw moet bren gen, want die kan dan de naaimachine er over la ten gaan. Vier uur, over een paar minuten staan de eerste gasten voor de deur, namelijk mijn ou ders en die zijn altijd stipt. „Ik wil het nu aan", roep ik gestrest. Ik ben niet handig met naald en draad. Toch geef ik ieder een opdracht deze attri buten voor me te zoeken, want het naaidoosje staat weer eens niet op de vas te plaats. Sam brengt uit sluitsel. Het doosje staat nog op zijn kamer. Een paar maanden geleden heb ik hem opdracht ge geven een knoop aan zijn overhemd te zetten. Emancipatie moet ergens beginnen, niet waar? Ik aan de slag op de rand van het bed. Niet de meest handige plek. Ik geef het onmiddellijk toe, maar ik sta in zo'n niets verhullende tanga vrese lijk ongelukkig te wezen. Volgens Fré en Fleur kun je onder zo'n rokje geen tent aandoen, want dan zie je alles. Om mooi te zijn, doe ik alles wat die meiden zeggen. Naald, draad - „ik krijg die stomme draad niet meer door dat oogje", krijs ik. Ik zie niets meer. Fré schiet te hulp. Ik pro beer de rits vlak te leggen en ga serieus met de naald door de stof. Het lijkt goed te gaan, behal ve als ik de rok keer. Het is een bobbel geworden. Woedend pruts ik alles er weer uit. Beneden wordt druk overleg gevoerd met mijn zojuist gearriveerde ou ders. „Waar is de jarige? hoor ik mijn vader zeg gen. „Toen ze werd ge boren was het ook zulk mooi weer." En dan struint mijn moeder naar boven. Ze schiet in de lach als ze mij zo ziet zit ten. Ik zie de humor er niet van in. Doe niet zo moeilijk, trek een andere rok aan." „Heb ik niet. Deze heb ik speciaal ge kocht. En dit truitje kan ook nergens anders op", roep ik nodeloos hard. Ik kan haar wel wurgen, met die trutopmerking. „Moet ik zeker ook de boot verkopen", hoor ik mezelf zeggen. Inder daad, slaat allemaal ner gens op. Nu wordt er beneden ge fluisterd, ze schrikken, zo hebben ze me nog nooit meegemaakt. Klopt, ik vind zelf ook dat ik me behoorlijk aanstel, maar ik kan niet meer terug. Einde van het liedje is dat mijn moeder rustig in de stoel in de tuin mijn torntje tracht te dichten. Ze zegt dat het moeilijk is, omdat de naad scheefloopt. Dus je moet die steken ook scheef leg gen. Mijn man en kinder schare knikken begrij pend. Een half uur later doe ik of er niets is gebeurd. Rok zit prachtig, kleedt mooi af, truitje heeft de juiste kleur en de ketting van Theo die ik al in de vroege morgen had mo gen uitpakken, comple teert het geheel. En dan slaat de ellende weer toe. Mijn ouders geven zilve ren oorbellen. „Dat komt mooi uit, want die staan beter bij de ketting", roept iedereen blij. Ik probeer mijn witgou- den subtiele ringetjes die ik al jaren in heb, uit te doen. Geen beweging in te krijgen. Fré probeert te rukken, Fleur doet pogin gen, haar vriendinnetje Barbara hangt aan mijn lellen, Theo bekijkt het mechanisme in mijn oor met een loep en Mare kijkt over zijn schouder mee om technische aan wijzingen te geven. Mijn moeder spreekt haar zorg uit over mijn onverant woorde gedrag om dag en nacht met die ringen te slapen. „Dat is heel ge vaarlijk." Mijn vader vraagt om een biertje. In middels zit de vijf al lang in de klok, meldt hij ou derwets. Na enig wrikken krijgen we er één ring uit, de an der reageert zelfs niet op grof geweld. Ik voel weer zo'n ongerijmde woede aanval opkomen en be slis op een gegeven mo ment dat het zo genoeg is. „Ophoepelenbij mijn oren, dan maarkeen nieuwe oorbellen. Die witgouden zijn trouwens heel erg mooi." De gasten die tegen zes sen binnen lopen, prij zen mij met mijn nog gunstige leeftijd en jeug dige uiterlijk. „Je zit nog net aan de goede kant van de streep". Allemaal bedrog, vannacht werd ik badend in het zweet wakker. Ik weet het ze ker. het is de overgang. Mijn verjaardagscadeau. Saskia Stoelinga Reageren? *.c.nutoeünga# hdc.nl Har is al veel langer een bekende verschijning in Leiden en n, maar sinds een aantal dagen weet ook FIK MEIJER het II licht van de schijnwer- its van Opsteken senteerde de Oegstgees- 1. tenaar, hoogleraar Oude |nis aan de Universiteit van Amsterdam, vertaler en schrij- 'jibriek over de Olympische Spelen in de Oudheid. Voor de ^t programma Studio Sportzomer. Een heel leuke ervaring. 54, Vrijdag 13 Augustus Q- Konden we gisteren berichten, dat het weer zijn medewer- rerleend aan de strandfeesten, van de tweede dag kan dit »n gezegd; vele nummers konden 's middags dan ook geen 0/inden of zijn maar gedeeltelijk afgewerkt. Voor het spel •^Tein was veel belangstelling; de poppenkastvertoningtrok lige toeschouwers, de politie had handen te kort om de kin- edwang te houden. Het was-ophangen voor meisjes werd °Jele afgewerkt, de stoelendans werd afgelast. Waver'l kon P'sats vinden en verschafte de jongelui weer veel J|:en plezier. De volleybalwedstrijden werden slechts ten dele het zaklopen werd een succes; wegens het spuien van water e_pbetje varen in de uitwatering geen doorgang vinden, aange varen zou opleveren. In het dorp hadden de kinderen zich jgs al verheugd öp dè lampionoptocht, maar door het slechte per politiewagen de badgasten en bevolking op de hoogte at dit werd afgelast. Al met al een dag, waarin V.V.V. ge- jcl|ft de badgasten en hun kinderen iets te bieden, anl al herkend op straat? ir heb ik weinig last van. Daarvoor moet je bij mijn broer rïedie wordt wel vaak herkend. Ik J verschillende reacties gekregen e]iissen. En van de secretaris van QSht Bond in Nederland. Die vond ve^l te boude uitspraken had ge- n had ik gezegd dat alles was toe- jij freefight. Dat was niet in goe- *jjevallen." Ijja/ een luchtige rubriek die u »ri Wordt u nog wel serieus ge- oor uw collega's? erean een paar collega's gehoord j i leuk vonden. Natuurlijk zullen lijUiensen zijn die het te oppervlak- n. Het zij zo. Er is ook wel het 1 geknipt, er is veel meer opgeno- n jer is uitgezonden. De regisseur, icjs'oedbloed, zei dat het allemaal iains moesten zijn van een paar (Anders waait de aandacht weg, Q_ie er niet veel oud beeldmateri- e^pt. Maar ja, ik vind het al mooi y-giers er iets van opsteken. Ik sta zelf in elk geval helemaal stjê rubriek." jreden op televisie voor herhaling vatbaar? Bent u al be- Iej§n in de toekomst iets dergelijks te gaan doen? iaaranuit ^at eenmalig is geweest. Over een eventueel ver- Hl' jk tenminste nog niets gehoord. Ik zou het wél heel leuk cheb het met veel plezier gedaan." UIT DE ARCHIEVEN 79, maandag 13 augustus IOTEN - Een nat pak. Dat was het resultaat voor de meeste 'irs aan het ringsteken te water, een ludiek evenement, dat ren afspeelde op de Vliet in Voorschoten. Zittend in de boot n soort speer door de bekende ring gestoken worden. De >rgden uiteraard voor veel hilariteit langs de kant. lief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na E 2,SO (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer HDC Media b.v.. Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van j jgbiad, ANNO tLd.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan utyan het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto ar I binnen drie weken thuisgestuurd, sen J COLOFON Leidsch Dagblad jgj^ctle: B.M Essenberg Till: directie.hdcuz@hdc.nl on' ehj - y/edactie: Jan Geert Majoor, Jidrtaan Brandenburg uil: redactie ld@hdc.nl spe 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Putbus 54,2300 AB Leiden. n-5 BS6415 >ch« 071-5 356 325 u(ten fax 023-5150567 ;n Iverkoop /Olhb.t: nt\j!366i adr:023"5!5° 543 >"6813677 landel: 071-5 356 300 Opus kunnen contact opnemen 1SÜI636 16800 j°%N tejtag (acceptgiro) 1 ÜHIeen aut. ine) ie I P'j €216,90 ons een machtiging verstrekken tatisch afschrijven van het geld ontvangen €0,50 korting verzending per post Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag geen krant ontvangen? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) auteursrechten Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. O HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Ijken naar de uitzendingen van de Olympische Spelen? maar ik hoef niet alles te zien. Naar sporten die me niet tl0/en, zoals hockey, kijk ik niet. Waar ik zeker naar ga kijken ietl En zwemmen en waterpolo natuurlijk. Ik ben zelf oud- zwemmer en oud-waterpoloër, bij LZC in Leiden. Ik hoop dat ze aandacht zullen besteden aan Rutger Smith. Die _ey(elstoten in het oude Olympia, die historische plek." j^man Joustra archieffoto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11