Amerikanen klaar voor aanval Najaf BUITENLAND Het wil niet sporen tussen Spanje en Frankrijk Stam uit Namibië wil vier miljard van Duitsland Doden en gewonden bij Palestijnse aanslag Lees trekken in Singapore aan touwtjes Sji'iten dreigen oliepijpleidingen op te blazen 'Al-Motassadeq geen lid van terroristenceP Biometrisch paspoort in 2005 verplicht Welpen op verkenning p- _>ralens van belletjes dik rnc enuitse wetenschappers h^oor onder meer came- telefoons een n een dikte van drie vel- o^öntwikkeld. De 0,4 er lens is volgens de rant Die Welt een door- prndat tot dusver 0,7 ■^er de grens was. De enzen zijn gebaseerd pncipe van de facet- ce Insecten. Daarbij gaat f ,|en uitgekiende samen- yan talrijke kleinere 0 vie samen een lens met ndlt bereik vormen. De re- an de beelden is nog maar het is volgens ^zoekers een kwestie voordat ook de beeld- e zal toenemen. aeda zet ouwen in' iton - Het terroristen- is begonnen tei in te zetten om poten- neiöristische doelen te ob- vr<en mogelijk ook om rdaanslagen uit te voe- eh(berichtte The Was- r \Mmes gisteren. De m(Jat bekend om zijn goe- (cten binnen de Ameri- pet dagblad veronder- erreurgroep dat vrou- langs contro- komen op bijvoor- i:hthavens. Op basis jiieme bronnen zegt de ~\veten dat al-Qaeda een ierie aanslagen zal in- iet een aanslag op een jlaatste politicus. llen sneller zet in VS in - Amerikaanse issen die de lange lewaken met Mexico krijgen vanaf deze bevoegdheid om op- legale vreemdelingen it te zetten zonder van een rechter. (heeft het ministerie ■"ienlandse veiligheid De maatregel is on- yan de strijd tegen ter- De Border Patrol en Iewakers aan de lands- sluiten illegalen nu op hting van een oordeel rechter. Die moet be- iemand kan worden of mag blijven. Jjkhanen op piaar Darfur sprinkhanen op weg naar te door geweld geteis- 10 van het Afrikaanse i. Dat heeft de voed- ridbouworganisatie erenigde Naties (FAO) De sprinkhanenplaag is in vijftien jaar. De in- èbben al meer dan zes hectare landbouw- ïgevreten. De sprinkha- g kan desastreus zijn bevolking van Darftir, ;e miljoen mensen een ïbben aan eten en me- we hoofdstad lid-Korea tuid-Korea heeft de re- tgi-Gongju uitgekozen ie voor een nieuwe be- hoofdstad. Dat is cir- /jlometer ten zuiden van ge hoofdstad Seoul. De in de nieuwe hoofdstad 12007. De verhuizing ministeries, de volksver- tordiging, het hoogge- )f en de presidentiële ie begint naar verwach- jaar later. De belang den voor de verhuizing jrbevolking en de ver- n Seoul. .idgasten weg hls bomalarm ha - De Spaanse politie jtermiddag in San Car- ■j Rapita vijf stranden antruimen na een a dding. Na drie uur zoe- "c dat het om een vals j en konden de hon- öfoèristen hun badlakens ^preiden. Een anonie- ;r zei dat er een bom ikilo in een plastic zak èt zand zou zijn ver- je regionale regering /Van een 'ernstige grap', gt elke waarschuwing te nemen. eurverdachte' I vasthouden' - De Britse regering Itenlanders die worden t van terroristische acti- :iAUfzonder aanklacht en 156 bepaalde tijd in de cel Dat bleek uit een uit- h hoger berqep van een 0 'tik in Londen, zo be- le BBC. De rechtbank p een verzoek tot vrijla- itien buitenlandse 'ter- lachten', van wie er al meer dan 2,5 jaar vast- B grond van de Britse urwetgeving. Die werd d na de aanslagen in II september 2001. najaf/gpd-anp-rtr - SjiTtische strijders in Irak hebben gedreigd vitale oliepijpleidingen in het zuiden van het land te zullen op blazen, als de Amerikanen de heilige stad Najaf aanvallen. Hun leider, Moqtada al-Sadr heeft zijn aanhangers opgeroe pen door te blijven vechten, ook als hijzelf wordt gedood. Het Amerikaanse leger kondig de gisteren aan de beslissende aanval voor te bereiden op al- Sadrs strijders in Najaf. Het le ger heeft toestemming van de gouverneur van de provincie Najaf, Adnan al-Zorfi, de Imam Ali-moskee te bestormen. Een dag eerder riep het Amerikaan se leger inwoners van delen van Najaf al op hun huis zo snel mogelijk te verlaten. In Falujah, 50 kilometer ten westen van de Iraakse hoofd stad Bagdad, is gisteren voor het eerst sinds weken weer ge vochten tussen Amerikaanse soldaten en Iraakse milities. Vier Irakezen werden gedood en zes anderen raakten ge wond. De Amerikanen zetten gevechtsvliegtuigen en tanks in. In de zuidelijke stad Nasiriya gingen duizenden demonstran ten de straat op om het aftre den te eisen van premier Iyad Allawi. De demonstranten ver wijten hem samen te werken met de Amerikanen en Iraakse militairen in te zetten tegen de strijders van al-Sadr in Najaf. De Iraakse vice-president Ibra him Jaafari riep de Amerikanen gisteren op hun soldaten terug te trekken uit de omgeving van Najaf. Daardoor zou een eind kunnen komen aan de hevige gevechten met sji'itische mili ties, die de afgelopen dagen aan een kleine vierhonderd mensen het leven hebben gekost. Jaafari wil dat alleen Iraakse eenheden rond Najaf overblijven. Sji'itische leiders in Irak en el ders hebben al diverse keren gewaarschuwd dat als de VS een grootschalige aanval inzet ten tegen Najaf, de gevolgen niet te overzien zullen zijn. We reldwijd zal een golf van aansla gen tegen Amerikaanse doelen ontketend worden. Ook Nederlanders waren giste ren doelwit van verzet tegen de Amerikanen en hun bondgeno ten in Irak. Onbekenden vuur den twee mortiergranaten af op Camp Smitty, de basis van on geveer 650 Nederlandse militai ren in de zuidelijke stad As- Samawah. De projectielen vlo gen echter over het kamp heen, zonder letsel of schade aan te richten. Schadevergoeding en excuus geëist voor eerste genocide twintigste eeuw den haag/gpd - De Herero, een stam uit Namibië, eist vier miljard dollar schade vergoeding van een aantal Duitse bedrij ven voor het leed dat hen 100 jaar gele den is aangedaan toen het land een Duitse kolonie was. De stam eist van de Duitse regering een officieel excuus voor een militaire actie die door historici wordt betiteld als de eerste genocide van de twintigste eeuw. Tot de aangeklaagde firma's horen het mijnbouwbedrijf Terex Corporation, Deutsche Bank en scheepvaartbedrijf Deutsche Afrika Linie. Deze en andere bedrijven hebben volgens de Herero op grote schaal geprofiteerd van de Duitse bezetting van Namibië, dat destijds Zuidwest-Afrika heette. De schadeclaim is ingediend bij een rechtbank in de Verenigde Staten omdat die volgens de Duitse rechtspraak ver jaard zou zijn. De indiening valt samen met de honderdste herdenking van de bloedige Duitse onderdrukking van een opstand van de Herero. Voor het eerst is er dit jaar ook een Duitse regeringsfunc tionaris bij de herdenking, ontwikke lingsminister Wieczorek-Zeulmaar. De kans is klein dat hij namens zijn regering officieel excuses zal aanbieden. Ook schadeclaims zijn door Berlijn steeds af gewezen, met als argument dat de Duit se regering een belangrijke leverancier van ontwikkelingshulp aan Namibië is. Toenemende spanning tussen de bezet ters en stammen in Namibië, dat van 1884 tot 1915 een Duitse kolonie was, leidde in januari 1904 tot een gewapen de actie van Herero-strijders. Ruim 200 Duitse soldaten en kolonisten werden gedood uit wraak voor de onderdruk king, de diefstal van land en andere be zittingen. De Duitsers sloegen meedogenloos te rug, precies honderd jaar geleden, op 11 augustus 1904. Troepenversterkingen en wapens werden naar de Afrikaanse kolo nie gestuurd met als doel, 'de Herero te vernietigen in rivieren van bloed'. De Herero werden naar de Omaheke woes tijn gedreven en totaal afgesloten van voedsel en water. Tussen de 65 en 80 duizend mensen kwamen om. Historici hebben de militaire actie van de Duit sers omschreven als 'schaamteloos ter rorisme'. Twee maanden na dit bloedbad van Wa terberg reageerden de Duitse bezetters op gelijksoortige wijze toen een andere stam, de Nama, een guerrillaoorlog startte. Een van de maatregelen was het vergiftigen van drinkputten, waardoor duizenden mensen stierven. Overleven den werden in concentratiekampen op gesloten en vrouwen en kinderen moes ten gedwongen meewerken aan de bouw van havens en spoorlijnen. Reden genoeg, vindt de Herero People's Reparation Corporation, voor een fikse schadeclaim. In het Duitse weekblad Der Spiegel haalde de voorzitter van de organisatie, Arnold Tjihuiko, hard uit naar Berlijn vanwege de weigering om tegemoet te komen aan de eisen van de Herero. „De Duitsers hebben laten zien zeer racistisch te zijn en geen respect te hebben voor zwarte mensen." Begin dit jaar zei de Duitse ambassadeur in Namibië de militaire reactie op de op stand van de Herero te betreuren. Aanhangers van de Sji'itische leider al-Sadr in gebed voordat zij ten strijde trekken tegen de Amerikaanse militairen. Foto: Reuters/Ali Jasim hamburg/anp-dpa - De Marok kaan Mounir al-Motassadeq was geen lid van de al-Qaeda- cel in Hamburg die de aansla gen van 11 september 2001 in de Verenigde Staten voorbe reidde. Dit opzienbarend be wijs, dat de VS hebben gele verd, werd gisteren gepresen teerd op de tweede dag van het proces in Duitsland tegen de vermeende terrorist. Vlak voor het begin van het proces ontving de rechtbank in Hamburg een fax van het Ame- rikaanse ministerie van justitie, dat zij de rechters zou voorzien van onder meer afschriften van een gedeelte van de ondervra- gingen van Ramzi Binalshibh en Khalid Sheik Mohammed. Deze vermeende al-Qaeda-le- den zitten in de VS vast op ver denking van betrokkenheid bij terrorisme. Beide mannen hebben ver klaard dat al-Motassadeq geen lid was van de cel in Hamburg en dat hij geen weet had van het plan om vliegtuigen te ka pen en ze in het World Trade Center in Washington en het Pentagon in Washington te bo ren. washington/anp-afp-dpa - De Amerikaanse president George W. Bush heeft bevriende lan den, waaronder Nederland, nog een extra jaar gegeveiüm high tech paspoorten te ontwikke len. Oorspronkelijk zouden rei zigers uit de 27 landen zich op 26 oktober bij de Amerikaanse douane moeten melden met een paspoort met biometrische gegevens, zoals een ge zichtsscan en vingerafdrukken. De autoriteiten waren bang voor een verstoring van het in ternationale verkeer, omdat de meeste landen deze deadline onmogelijk kunnen halen. De reizigers kunnen de VS nu ne gentig dagen zonder visum in. Wel moeten zij aan de grens di gitale vingerafdrukken afgeven en worden zij gefotografeerd. De Europese Unie verwacht pas uiterlijk eind 2005 te kunnen beginnen met de uitgifte van paspoorten met biometrische gegevens. door onze correspondent Henk van den Boom canfranc - Dit jaar had de AVE, de Spaanse hoge snelheidslijn, door de Pyreneeën moeten flitsen om de reiziger in luttele uren van de Spaanse hoofdstad Madrid naar Parijs te voeren. Maar de nieuwste berichten zijn somber. De AVE zal niet al leen veel minder snel worden, het zal zeker nog driejaar duren voordat de lang beloofde liaison tussen AVE en de Franse TGV een feit is. Zolang er treinen rijden dromen de Spanjaarden ervan hun schiereiland via het spoor te koppelen aan de rest van Europa. Maar de enige verbin ding zijn de twee boemeltreintjes die voorzichtig hun weg zoeken langs de hellende uiteinden van de meer dan vijfhonderd kilometer lange bergke- ten:,aan de oostkant bij Port Bou, aan de( west kant bij Irun. Voor de romantische treinliefheb- bers een droom, maar voor de gehaaste reiziger een bron van ergernis. Begin vorige eeuw werden grootse plannen ge maakt voor een directe verbinding, onder de Py reneeën door, tussen Madrid en Parijs. Op de grens, meer dan duizend meter hoog, werd sta tion Canfranc gebouwd. Het kolossale bouwwerk met een lengte van 250 meter straalde grandeur en optimisme uit. Maar het moment van de opening had niet be roerder gekozen kunnen worden. Tijdens de cri sisjaren maakten jaarlijks niet meer dan 20.000 passagiers gebruik van de nieuwe verbinding. In de Spaanse burgeroorlog die daarop volgde, kwam het verkeer zelfs helemaal stij te liggen. Franco sloot de acht kilometer lange tunnel af om vijandelijke infiltraties vanuit Frankrijk te voorkomen. Pas in de Tweede Wereldoorlog kwam de spoor lijn tot bloei. Canfranc werd het doorvoerstation voor ijzererts uit Spanje en Portugal voor de oor logsindustrie van Hitier. De grondstoffen werden betaald met goud dat door de nazi's was buitge maakt in Europese banken en concentratiekam pen. Uit vrachtbrieven die een paar jaar geleden in het station werden gevonden blijkt dat ruim 87 ton goud hier de grens passeerde. In 1970 maakte een ongeluk voorgoed een eind aan de internationale spoorlijn. Een onbemande goederentrein met maïs raakte aan de Franse kant van de tunnel op drift en vernielde de spoorbrug van L'Estanquet. Die is nog steeds niet hersteld, ondanks de mededeling op de stations dat de lijn 'tijdelijk' is gesloten. Estación Canfranc is sindsdien veranderd in een spookstation. Veel van de 365 ramen zijn kapot. Een vogel fladdert verschrikt naar buiten als het oranje dieseltje een handjevol rugzaktoeristen af zet op het immense perron. De hoogbejaarde eigenares van Café Bar Interria- cional tegenover het station zet een tafeltje met een paar stoelen op het met onkruid overwoeker de terras. „We dachten dat het hier zou gebeu ren, maar..." Ze veegt met een grijze lap over de tafel en sloft naar binnen. De fototentoonstelling van Alejandro Varela in het gebouwtje van de VW van Canfranc, naast de ingang van het station, benadrukt de schoon heid van het station en de omliggende natuur. Maar meer nog het verloren verleden en de illu sie dat het ooit nog iets zal worden met station Canfranc. De tunnel heeft inmiddels een andere bestem ming. De universiteit van Zaragozza heeft er een laboratorium ingericht voor nucleaire experi menten. „Maar wie weet", zegt Arriel Dominguez van de gemeente Canfranc, „komt er straks weer een regisseur om een film te draaien. Een aantal scènes uit Dokter Zhivago is hier intertijd opge nomen. Een mooiere plek op aarde is er niet te vinden." Johannesburg - Drie van de vier jonge witte leeuwtjes verkennen de omgeving in het dierenpark Muldersdrift in de Zuid-Afrikaan se stad Johannesburg. De wel pen werden twee weken gele den geboren en maken deel uit van een speciaal fokprogramma van het dierenpark. Foto: Reuters/Juda Ngwenya Luchtaanval Israël bij Gaza tel aviv-gaza/gpd-anp - Twee Palestijnse voorbijgangers zijn gistermiddag om het leven ge komen bij een zelfmoordaan slag, even ten noorden van Je ruzalem. Meer dan twintig mensen raakten gewond, onder wie zeven leden van Israëls pa ramilitaire grenspolitie. Een aantal van hen is er ernstig aan toe. De Palestijnse dader is waar schijnlijk afkomstig uit Jenin, in het noorden van de Westelijke Jordaanoever. De plaatselijke afdeling van de Aksa-brigade, de militie van Jasser Arafats Fa- tah-beweging, zegt hem te heb ben gestuurd. Het leger heeft gisteravond Jenin afgesloten. De bom, verstopt in een tas, ex plodeerde bij een militaire con trolepost ter hoogte van het Pa lestijnse dorp A-Ram, aan de weg van Ram all ah naar Jeruza lem. De post is doorgaans on bemand, maar was gistermid dag actief, omdat de veilig heidsdienst over aanwijzingen beschikte dat Palestijnse mili tanten een terreuractie wilden uitvoeren in het noorden van Jeruzalem. Toen de grenspolitie een auto wilde doorzoeken, ontplofte de bom. De Palestijn se slachtoffers waren omstan ders. Een van de twee doden was een 60-jarige grootvader, wiens 6-jarige kleinzoon ernstig gewond raakte. Eerder op de dag raakten zeker vijftien Palestijnen gewond door een Israëlische luchtaan val op het vluchtelingenkamp Khan Yunis in het zuiden van de Gazastrook. Vijf gewonden zijn er ernstig aan toe. Volgens de Palestijnen bestookten de Is raëliërs Khan Yunis met een ra ket. Palestijnse veiligheidsfunctio narissen erkenden dat verschei dene gewonden gewapend wa- singapore/gpd-rtr - Lee Hsien Loong, zoon van de grondleg ger van het onafhankelijke Sin gapore, zal het moeilijk krijgen om uit de schaduw van zijn va der te stappen als hij vandaag wordt beëdigd als premier. Lee wordt pas de derde minister president in de bijna veertigja rige geschiedenis van de stads taat, die grotendeels door zijn vader is gedomineerd. De 52-jarige Lee, die nu vice- premier is, volgt Goh Chok Tong op, maar volgens velen blijft de nu 80-jarige Lee Kuan Yew achter de schermen aan veel touwtjes trekken. De oude Lee, die met ijzeren hand van 1965 tot 1990 regeerde en Sin gapore transformeerde van een moerassige havenstad in een economische grootmacht, stelt echter dat zijn zoon het alle maal geheel aan zijn eigen kwa liteiten te danken heeft. Toch blijft vader Lee als 'mentor mi nister' de nummer drie in het kabinet. Bovendien wordt de huidige premier Goh, die in 1990 aan de macht kwam en door zijn gematigde opstelling populair is, nu weer tweede man. Het bestuur van Singapo re blijft dus in handen van een klein gezelschap, waarin de Lee's een hoofdrol spelen. De oude Lee zei onlangs dat hij in de politiek zal blijven zolang hij gezond is. Zoon Lee werd al een jaar of tien genoemd als de volgende leider van Singapore - Goh moest alleen zijn stoel warm houden, werd wel gezegd - maar pas in mei dit jaar werd hij door de People's Action Par ty aangewezen. Hij studeerde wiskunde in Cambridge en overheidsadmi nistratie in Harvard, is generaal in het Singaporese leger en spreekt vloeiend Russisch. In 1992 kreeg hij kanker, maar genas en nam daarna ook nog eens de posten van minister van financiën en president van de centrale bank op zich. Zijn eerste vrouw overleed bij de ge boorte van hun tweede kind in 1982. Hij hertrouwde en kreeg nog twee kinderen. Aangenomen wordt dat Lee een meer autoritaire regeerstijl zal hebben dan Goh. Een van zijn grootste uitdagingen wordt de bevolking te overtuigen van de noodzaak van drastische eco nomische hervormingen, nu steeds meer banen verdwijnen naar China en India. De wel vaartsstijging die de vier mil joen inwoners van Singapore de afgelopen decennia hebben doorgemaakt, staat op de tocht. Lee staat bovendien een wat opener samenleving voor. Tot nog toe had Singapore vooral een reputatie van conservatis me, maar een eerste homofesti val in de stad onderstreepte af gelopen weekeinde de verande ringen die gaande zijn. Zelfs het omstreden twaalf jaar oude ver bod op kauwgomkauwen is ver licht. Maar oude gewoonten slijten langzaam. Lee waarschuwde begin dit jaar dat hij zijn tegen standers zou 'vernietigen' als de Lee Hsien Loong. Foto: EPA 'morele autoriteit' van de rege ring in gevaar zou komen. De vertrekkende premier Goh zei vorig jaar al eens dat Lee nog moest leren „zijn zachtere kant te laten zien". Lee nam die raad ter harte: hij hield een publieke verhande ling over de liefde en trad twee maanden geleden in een Simon and Garfunkel-act op bij een reünie met oude studiegenoten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5