'Belasting voor rijken omhoog5 BINNENLAND Studenten steken zich dieper in de schulden Rode Draad stopt er volgend jaar mee y y y De Geus: Geld nodig voor armen Gedode Duitser liet brief achter Jamworstelen 'Meer mogelijkheden voor vastbinden dementerenden' SBS dumpte klusjesman op aanraden RTL-baas Ramkraak Te hoog voltage fataal voor tvs, magnetrons en modems Omroep moet weer bezuinigen Genieten is stF rdam streng toffeeshops - Van de vier groot- si heeft Rotterdam dit jeeste coffeeshops ge- ok treedt de gemeente in het strengst op als er jigen aanwezig zijn in [ar de verkoop van i wordt gedoogd. Dit i v®en vergelijking van [i en de praktijk ten erjran coffeeshops in Rot- Den Haag jit. Amsterdam telt ver- ljmeeste coffeeshops en[ama volgen Rotterdam :et|Haag (40) en Utrecht e1 iti^ j kritiek VS reringsregels - De Verenigde Staten rftjmstige kritiek op de rt- idse procedures voor ïn Bring van verdachten, rleh die log en hinderlijk. ;rs| uit een brief van het ®nse ministerie van de Nederlandse au- Behalve dat de VS de procedures te om- e (Hnden, stuit het de m oen flink tegen de op! hun straffen in Neder- hastal worden ingekort, vie; 'schiet pelf in been iaiM - Een 19-jarige Rot- taer is gisteren door de vervallen toen bleek dat ir j^hotwond in zijn been naprzaakt had. Eerder hij de politie dat er auto op hem ge- as. De man verzon de ïdat hij het vuurwa- ijsrmee hij zichzelf vorige anderdag per ongeluk in ilijk schoot, onrechtmatig J omstreden teeën mag q - De Raad van State teren alsnog het om- plan voor de bouw van ise en een Marokkaan se in Driebergen goed- iHet hoogste bestuurs- llege heeft alle bezwa- imwonenden tegen het de moskeeën van ta- ;d. Aanvankelijk zette .college afgelopen juni jje rechtszitting nog gro- jekens bij de gevolgde fes. De moskeeën zijn zogeheten 'rode i jltour' rond Driebergen li Om die reden moest t.cie Utrecht afwijken eigen, strenge streek- straf voor tenluider - De officier van justi- Igisteren voor de recht- ap Alkmaar 120 uur taak- dejst tegen Fons Schirris. 4ige medeoprichter van dejre politieke partij Ne- Anders heeft zich vol- ijkf openbaar ministerie in viig002 schuldig gemaakt "unheid in geschrifte, hejtoonde in oktober 2002 leepoek en op televisie aan veejroudig het is misbruik van de automatische henachtiging die veel be- Hij incas- e ahet behulp van Rabo vajderen ruim 700.000 eu- ïesjedrijven en instellingen ers/D, Philips en Sanoma heidslimiet 'festerschelde' /eei rgeftM - Zeeschepen op de e pthelde moeten vaart ial(|n om overlast voor de en ander verkeer gtiater terug te dringen, zerfef aan minister Peijs toQeer en waterstaat heeft Schuttevaer, de he Organisatie van de bin- te ftschippers, gisteren ge in jien snelheidslimiet van i veongeveer 24 k 25 kilo- ira^er uur in te voeren. De rg lfaart ondervindt vooral kan de hoge golven, die zeeschepen ver- vergrijpt zich vrouw van 82 ïogl De politie in West- dal is op zoek naar de da- eveeen verkrachting van er jarige vrouw. Een onbe- weaan drong in het week- dn 24 en 25 juli een be- iertfehuis in Wester-Kog- vel binnen. Hij vergreep apjir aan de bewoonster. 3mj donderdag 12 augustus 2004 enoude ontdekt den haag/gpd - Studenten steken zich steeds dieper in de schulden en hebben meer moeite hun studieschuld na hun studie af te betalen. De gemiddelde schuld is sinds 2002 met zeshonderd euro gestegen tot 6800 euro. Bij 54.000 oud-studenten kwam een deurwaarder langs. Het aantal ex-stu denten dat aanspraak maakt op een re geling om tijdelijk minder terug te beta len neemt toe. Studenten lenen gemiddeld steeds meer bij. In 2001 leende een student 75,89 per maand bovenop zijn studiebeurs. In de eerste zes maanden van dit jaar was dat gestegen tot 109,47 per maand. Die ten dens is ook te zien aan de totale leen- som. In 2002 was de totale schuld van studenten aan de Informatiebeheer groep (IBG) drie miljard euro. Dit nam in 2003 met een half miljard toe tot 3,5 miljard euro. Studenten moeten na afloop van hun studie terug betalen wat ze bovenop hun beurs geleend hebben. Als ze geen diploma of bul halen moeten ze ook de hele studiebeurs terugbetalen. Het aantal oud-studenten dat een ge rechtsdeurwaarder op de stoep krijgt neemt toe. In 1998 werden 42.000 ex- studenten op die manier tot betalen ge dwongen. Dat waren er afgelopen jaar 54.000. „Mensen betalen niet zo vlot meer terug", concludeert een woord voerder van de IBG. De instantie heeft geen verklaring voor de stijging, maar ziet wel dat ook het beroep op de zoge noemde draagkrachtregeling toeneemt. Wie kan aantonen dat hij niet genoeg in komen heeft om maandelijks een deel van de studieschuld af te lossen, mag een lager maandbedrag betalen of de af betaling uitstellen. Kim Toering, voorzitter van de Landelij ke Studentenvakbond (LSVB) conclu deert uit de nieuwe cijfers dat een groot deel van de oud-studenten hun lening écht niet terug kan betalen. Ze wijst erop dat tachtig procent van de studenten zestien uur of meer werkt om niet of minder te hoeven lenen. In een onder zoek van de LSVB zegt bijna één op de drie studenten niet te gaan studeren of te kiezen voor het goedkopere hbo bo ven een universitaire studie, als ze meer moeten gaan betalen. „Leenangst be staat écht", zegt Toering. Wie vijftien jaar na zijn studie nog steeds niet terug kan betalen krijgt (de rest van) zijn studieschuld kwijtgescholden. ooi - Bij opgravingen in •ck'ïiiddeleeuwse kelders n Woutmarkt in Zutphen t vftouren ontdekt van een iteir oude stadsgracht. De veffiaakte deel uit van een gingslinie tegen aanval- et f de Vikingen. De nu en'p gracht vormde een 'Oolijke schakel in de verde- l inÜnie van de Hanzestad. den haag/gpd - Om te voorko- men dat de minima er volgend jaar te veel op achteruitgaan, wil minister De Geus (CDA, sociale zaken) de hogere inkomens meer belasting en premies laten betalen. De bewindsman liet dit gisteren weten nadat het Cen traal Plan Bureau had berekend dat de minima er volgend jaar gemiddeld twee procent in koopkracht op achteruitgaan. Het kabinet begint volgende week met de begrotingsonder handelingen voor 2005. Dan zal De Geus zijn precieze plannen op tafel leggen, aldus zijn woordvoerder. Welke premies of belastingen de minister wil verhogen, wilde hij niet zeggen. Wel zei hij dat hij het 'dubbele spaarloon' wil aanpakken. Iedere werknemer mag per jaar een bedrag tot 613 euro van zijn salaris belasting vrij sparen. Maar heeft iemand twee banen dan mag dat be drag twee keer gespaard wor den. De Geus vindt één keer ge noeg. „Dat voordeel is niet echt nodig", meent hij. De Geus rekent op solidariteit van de ene inkomstengroep met de andere: „Mensen die het goed hebben, zijn bereid ietsje in te leveren als ouderen en mensen met een uitkering geholpen worden." De minister bespreekt vandaag met de ou derenbonden de slechte finan ciële situatie waarin veel oude ren verkeren. In de Tweede Kamer is er al een meerderheid die wil dat het ka binet maatregelen neemt om de koopkracht van de minima te repareren: zowel de rege ringspartijen CDA en D66 als de oppositie. „Twee procent inleveren is te veel. Dat moet gerepareerd worden", aldus Frans de Nerée, financieel specialist van de CDA-ffactie. Hij wil echter nog niet ingaan op de 'proefballon nen' van De Geus, zoals hij ze noemt. „Eerst eens zien waar het kabinet straks echt mee komt." Als dat pakket aan maatregelen niet voldoende is om de minima te compense ren, aarzelt het CDA niet om ouderen en uitkeringsgerech tigden te hulp te schieten, aldus De Nerée. Ook D66 wil dat het kabinet de minima compen seert. Alleen de WD eist niet op voor hand compensatie. „Ik schrik niet van twee procent koop krachtverlies", aldus WD-ka- merlid Frans Weekers. „Het gaat er om hoe het totale plaat je er uitziet." neede - Twee deelnemers pakken elkaar stevig aan bij het jamworstelen tijdens de jaarlijkse jammarkt in het Achterhoekse Neede. Voor het glibberige evenement dat gisteren plaatsvond, werd geen echte jam gebruikt, maar een samenstelling van water, bindmiddel en kleurstof. Foto: ANP/Vincent Janink amsterdam/anp - De 20-jarige Duitse man die zondagmiddag in Amsterdam werd gedood door kogels van de politie, heeft een brief achtergelaten bij zijn auto. Deze brief was gericht aan zijn familie, aldus een woord voerder van het openbaar mi nisterie (OM) gisteren. Justitie wil niets zeggen over de inhoud van de brief. „Dat is een privé- aangelegenheid." De brief is den haag/anp - Staatssecretaris Ross (volksgezondheid) wil de mogelijkheden om de bewe gingsvrijheid van dementen te beperken, uitbreiden. Dat heeft ze geschreven in antwoord op vragen van de Tweede Kamer. Op dit moment mogen alleen dementen in instellingen met een speciale BOPZ-aanmerking worden vastgebonden, bijvoor beeld om te voorkomen dat ze een katheter er uit trekken. Naar schatting 90.000 demente rende ouderen wonen echter thuis of in een verzorgingshuis, zonder zo'n aanmerking in het kader van de wet Bijzondere Opnemingen in Psychiatrische Ziekenhuizen (BOPZ) en daar mag het niet. In de praktijk ge beurt het wel. Uit eerder onder zoek blijkt dat 68 procent van de thuiszorgorganisaties wel eens mee te maken heeft met situaties waarin vastbinden no dig is. Jaarlijks komen er naar ver wachting 16.000 dementeren den bij. Ross wil dat ze zoveel mogelijk thuis blijven wonen en daarom wil ze de wet aanpas sen. Uitgangspunt bij de nieu we regeling blijft overigens dat een vrijheidsbeperking in prin cipe het laatste redmiddel moet zijn. Het mag alleen gebeuren ter bescherming van de patiënt of zijn omgeving, door een be voegde zorgaanbieder en onder strikte voorwaarden. Behalve voor dementen zou de regeling ook moeten gelden voor ver standelijk gehandicapten. Eerder maakte het kabinet al bekend dat het de wet BOPZ wil aanpassen om behandeling on der dwang in instellingen mo gelijk te maken. Nu mogen mensen alleen onder dwang worden opgenomen. Deze nog te formuleren aanpassing moet de aanpak van maatschappelij ke verloedering en overlast makkelijker maken. Deze maanden wordt gekeken of dat ethisch, medisch en juridisch verantwoord mogelijk is. Amsterdam - Het artikel in Privé onder de kop 'Worden Nico's handige handjes hem nu fataal' is niet de enige re den dat SBS 6 afziet van het klusprogramma Huis, tuin keuken met het duo Nico Zwinkels en Rob Verlinden. In een telefoontje begin juli waarschuwde RTL-topman Van Westerloo commercieel SBS-directeur Zwaai om in zee te gaan met Nico. Dat bleek gisteren in het kort geding dat Zwinkels, Verlin den en tv-kok Angélique Schmeinck hadden aange spannen tegen SBS en Ivo Niehe Producties, producent van het klusprogramma. Het trio dat vanaf 4 septem ber bij SBS 6 te zien zou zijn met Huis, tuin keuken eist dat SBS het programma als nog op de buis brengt, des noods zonder Nico. Ze eisen bovendien een voorschot op schadevergoeding van 750.000 euro. Van Westerloo, de voormali ge baas van SBS die vorig jaar overstapte naar concur rent RTL, wees SBS op enke le incidenten met vrouwen op de set van Eigen huis tuin, aldus advocaat E. Key- zer van SBS. Op basis daar van is afgezien van een sa menwerking met Zwinkels. Volgens de advocaat van Zwinkels, Verlinden en Schmeinck was de beslissing van SBS om het nieuwe pro gramma te schrappen puur gebaseerd op het 'zwembadincident' dat werd genoemd in de publicatie in Privé. „Een ondeugdelijk ar tikel", aldus advocaat W. Reddingius, verwijzend naar de uitspraak van dinsdag, waarin de rechter Privé recti ficatie oplegde. Uitspraak op 19 augustus. den haag/gpd - Tienduizenden prostituees in Nederland kunnen in geval van mishande ling, geslachtsziekten of andere problemen met hun werk niet meer terecht bij hun be langenvereniging, de Rode Draad. De vraag baak voor hoeren, die tevens bemiddelt bij conflicten, wordt eind dit jaar opgeheven. Binnen de prostitutiebranche, ook van de kant van de werkgevers, is verontwaardigd gereageerd. De Rode Draad gooit het bijltje erbij neer als gevolg van de bezuinigingen van minis ter Hoogervorst van volksgezondheid. De organisatie krijgt niet langer een jaarlijkse subsidie van circa 200.000 euro. Volgens woordvoerder Metje Blaak is het daardoor onmogelijk om de vereniging draaiende te houden. De organisatie ontvangt jaarlijks nog circa 150.000 euro voor specifieke projecten, maar die middelen mogen niet worden in gezet voor huur van pand en personeel. Bij de Rode Draad, sinds enkele jaren aange sloten bij vakbond FNV, werken vier partti me medewerkers voor wie binnenkort ont- slag wordt aangevraagd. Het opdoeken van de belangenvereniging is voor de prostitutie een catastrofe, meent Blaak. De medewerkers zoeken prostituees immers op en behandelen vragen en klach ten. „Prostituees lopen niet te koop met hun problemen. Wij werken in het veld en kennen de meisjes, waardoor ze hun pro blemen wel aan ons vertellen. Maar straks kunnen we niets meer voor hen doen." Het Prostitutie Informatie Centrum (PIC) spreekt van 'een zeer beroerde situatie'. „De seksbranche moet in deze roerige pe riode veel overleggen om voor goede maat regelen voor prostituees te zorgen. Nu valt de belangenvereniging voor prostituees van tafel weg", zegt woordvoerder Mariska Majoor. Zelfs de Vereniging Exploitanten Relaxbe- drijven (VER), waarmee vooral de Rode Draad wel eens in de clinch ligt, vindt de si tuatie 'te absurd voor woorden'. „Dit bete kent een verzwakking van onze positie. Om misstanden in de prostitutie te voorkomen moet je onderhandelen met alle partijen, dat kan straks niet meer. Ook prostituees hebben een lobby nodig, maar nu wordt de Rode Draad eruit gewerkt', aldus André van Dorst. Blaak van de Rode Draad noemt het zuur dat vier jaar na het opheffen van het bor deelverbod de subsidie wordt gestaakt. „Er is veel verbeterd, maar misstanden als uit buiting zijn nog niet voorbij." De Tweede Kamer spreekt begin september over het prostitutiebeleid. Voor die tijd heeft de Ro de Draad nog enkele acties op stapel staan om het tij te keren. Er komen een benefiet concert en een veiling, waarbij ondermeer een Frans bed onder de hamer gaat waarin 24 jaar is gepeesd. Het voortbestaan van de Rode Draad, die in 1984 is opgericht, was al eerder onzeker. In 1997 legde de belangenvereniging al bij na het loodje doordat het ministerie van volksgezondheid de subsidie dreigde stop te zetten. Destijds gingen de plannen niet door. Het opheffen van dat verbod is onlangs ge- evalueerd door het ministerie van justitie. Daaruit bleek dat er nog een aantal knel punten is, dat met name betrekking heeft op de arbeidsvoorwaarden van hoeren. De Rode Draad kreeg de rol toebedeeld om te helpen zoeken naar oplossingen. Blaak: „Maar nu wordt de stekker eruit getrokken. Dat valt voor ons niet te rijmen." leerdam - Twee mannen ramden gisterochtend rond drie uur met een shovel de gevel van een bank in Leerdam. In de gevel ontstond een gat van twee bij drie meter. De ramkrakers laadden de kluis van de pinautomaat op een aanhangwagen en vluchtten richting de A15. De aanhangwagen met kluis en de vluchtauto lieten ze voor de ach tervolgende politie achter bij het knooppunt Deil. De mannen stap ten over in een andere auto en verdwenen spoorloos. Foto: ANP/William Hoogteyling overgedragen aan zijn familie in Duitsland. Het OM maakte ook bekend dat de politie in totaal 21 kogels heeft afgevuurd op de man, die op het Frederiksplein als eerste op de politie begon te schieten. Dinsdag werd al bekend dat de man schoot met een gaspistool. Dit wapen lijkt op een echt pis tool, maar je kunt er iemand niet mee doden. Hilversum - De Publieke Om roep wacht de komende jaren financiële tegenvallers van op geteld ongeveer vijftig miljoen euro. Dat zegt Harm Bruins Slot, voorzitter van de raad van bestuur van de Publieke Om roep. Daarmee dreigt een nieu we bezuinigingsronde. Op last van de overheid voert de Publieke Omroep voor dit jaar een bezuiniging van 64 miljoen euro door. Volgens Bruins Slot zullen de Ster-inkomsten dit jaar en ko mende jaren flink lager zijn dan verwacht. Volgens zijn mede bestuurder Cees Vis vallen de reclameopbrengsten tussen de veertien en twintig miljoen eu ro per jaar lager uit dan ge raamd. Vis wijt dat aan de te genvallende economie. Volgens Ster-woordvoerder Pe ter Boots komt het ook omdat er steeds minder wordt gekeken naar programma's van de Pu blieke Omroep. „En Radio 3FM is een probleem. Het vertrek van de dj's Rob Stenders en Ruud de Wild voelen we." Als gevolg van de bezuiniging zijn dit jaar al 380 banen verdwenen bij de verschillende omroepen. (advertentie) raalte/gpd - Als gevolg van een te hoog voltage op het elektrici teitsnet zitten veel inwoners van het Overijsselse Raalte en omgeving met kapotte tVs, magnetrons, computermodems en andere apparatuur. Energie bedrijf Essent weet nog niet hoe het mogelijk was dat in de nacht van dinsdag op woens dag de voltages opliepen tot 280 volt (normaal 220) en bij krachtstroom tot 500 volt (nor maal 400). Een 'extreme en hoogst uitzon derlijke storing', zegt het be drijf. Particulieren en bedrijven meldden gisteren op grote schaal schade aan hun elektri sche apparaten. Volgens Essent hebben onge veer tienduizend huishoudens en bedrijven met de stroomsto ring te maken gehad. Particulie ren kunnen hun schade bij het energiebedrijf claimen, zakelij ke ldanten worden verwezen naar hun verzekeraar. Veel mensen hadden niets van de stroomstoring gemerkt. An deren werden midden in de nacht tijdens het internetten spontaan van de lijn gegooid omdat het computermodem doorbrandde. Het opmerkelijke is dat vooral in grotere (be drijfsgebouwen soms sprake leek van zeer plaatselijke pro blemen, waarbij in de ene ruimte de stroom uitviel en in de ruimte ernaast niet. Volgens de Essent-woordvoer- der is een dergelijke storing in ons land vermoedelijk niet eer der in deze omvang voorgeko men. Het onderzoek naar de oorzaak is in volle gang. GALLGALL Genieten Gemeten

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3