PSV toont toch te weinig lef SPORT Amerikanen raken sprinttroef Torri Edwards kwijt Vraag het Jeroen Straathof FC Barcelona trekt Eto'o aan Soetaers vier duels geschorst Boven blijft bij Raboploeg Bogarde traint - met Jong Ajax Van den Berg mag weg van Cullit Achttien maanden voor Bruylandts PAOK bestraft door UEFA Leidsch iËk Dagblad UITSLAGEN ATHENS 2004 JA SOU! De olympische leiden - Leidenaar Jeroen Straathof neemt in Athene voor de derde keer deel aan de Olympische Spelen. Tijdens het grootste sportevenement zal hij vragen beantwoorden van le zers van deze krant. Op 22 au gustus komt de 31-jarige baan- wielrenner met zijn teamgeno ten in actie op de vier kilometer ploegachtervolging. Gaat alles goed dan volgen een dag later de beslissende races. De Leide naar nam in 1994 al deel aan de Winterspelen van Lillehammer. Op de schaats werd hij toen ne gende op de 1500 meter. In 2000 pakte hij op de Paralym pics van Sydney met Jan Mul der het goud op de tandem. Ook in Athene maakt hij een goede kans op een medaille. Tijdens de WK werd de Neder landse equipe vierde. Wilt u een vraag stellen aan Jeroen Straat hof - over Athene, zijn voorbe reiding, de sfeer of een ander onderwerp - dan kunt u die e- mailen naar sportredactie.ld@hdc.nl. Uiter aard kunt u ook schriftelijk vra gen stellen. Het adres luidt: Spprtredactie Leidsch Dagblad, Poktbus 54, 2300 AB Leiden. Barcelona - FC Barcelona heeft gisteren de aanvaller Eto'o overgenomen van Real Mallor- caJ De Kameroense internatio nal zal een vierjarig contract ondertekenen in de Catalaanse hoofdstad. Hij gaat twee mil joen euro per seizoen verdie nen. FC Barcelona betaalt 24 mfljoen euro voor de 23-jarige spjts, die eigendom was van Re^l Mallorca en Real Madrid. zetST - De tuchtcommissie van de: KNVB heeft Tom Soetaers, linkerspits van Ajax, voor vier wedstrijden geschorst, waarvan éép Voorwaardelijk. De Belg kreeg afgelopen zondag rood wegens ernstig gemeen spel tij dens de wedstrijd om de Johan Criiijff Schaal tegen FC Utrecht. utrecht - Jan Boven heeft giste- m ren zijn contract bij de wieler ploeg van de Rabobank met een jaar verlengd tot eind 2005. Hij gaat daarmee zijn tiende seizoen bij de Rabobank in. Bo- V ven is een van de vier coureurs die sinds de oprichting van de f ploeg in 1996 onafgebroken voor de Rabobank uitkomt. De andere drie zijn Erik Dekker, Boogerd en Groenendaal. Amsterdam - Winston Bogarde traint sinds deze week mee met Jong Ajax. De 33-jarige verdedi ger heeft geen club en houdt bij Ajax zijn conditie op peil. De af gelopen jaren stond hij onder contract bij Chelsea. Daar kwam hij nauwelijks aan spelen toe. In zijn eerste jaar kwam hij negen keer in actie, in de daar opvolgende drie jaar niet één keer. Rotterdam - Peter van den Berg H mag vertrekken bij Feyenoord. Trainer Gullit voorziet weinig speeltijd voor de 32-jarige ver- m dediger, die nog een contract C heeft tot medio 2005 met een optie voor nog een jaar. Zijn oude club RKC en NAC Breda hebben belangstelling voor de centrale verdediger. Van den Berg kwam in de zomer van 2003 over van RKC Waalwijk. brussel - De op doping betrap- te Belgische wielrenner Dave Bruylandts (28) is voor ander half jaar geschorst. De discipli- naire commissie van de Belgi sche wielerbond KBWB sprak gisteren de straf uit. In juli raak te bekend dat Bruylandts, dit voorjaar derde in de klassieker Ronde van Vlaanderen, was be trapt op het gebruik van epo. De renner werd meteen ontsla gen door zijn ploeg Chocolade Jacques en hoorde aanvankelijk een schorsing van vier jaar ei sen. Uiteindelijk is de straf mil der uitgevallen. Zurich - PAOK Saloniki is giste ren door de UEFA bestraft om dat de club dinsdag een ge- schorste speler inzette in de Champions League-wedstrijd ■i tegen Maccabi Tel Aviv. Het verlies (1-2) werd door de UEFA omgezet in een reglementaire nederlaag met 0-3. PAOK kreeg de straf omdat de trainer in de tweede helft de Griek Louka in het veld bracht. De speler was officieel geschorst voor de Eu ropese bekerwedstrijd. donderdag 12 AUGUS door Frans van den Nleuwenhof Belgrado - Geheet in de stijl van de laatste jaren heeft PSV weer een valse start gemaakt in de Champions League. Na een sterk begin gaf de Eindhovense ploeg het duel met Rode Ster gister avond op knullige wijze uit han den. De 3-2-nederlaag in Belgra do houdt PSV veertien dagen ge vangen in onzekerheid. Het is de club in acht jaar tijd pas één keer gelukt om de eer ste wedstrijd van het toernooi te winnen. Dat gebeurde in 2000, toen PSV aan de hand van Erik Gerets met 2-1 won van Dinamo Kiev. Nu dreigt de club zich, voor het eerst onder het voorzitterschap van Harry van Raaij, niet eens te plaatsen voor het hoofdtoernooi. Het financi ële tekort, in vergelijking met deelname aan de UEFA Cup, schat Van Raaij op zo'n vijf mil joen euro. Als het tot een dergelijk ramps cenario komt, heeft PSV dat he lemaal aan zichzelf te wijten. De openingsfase van het duel bewees dat de zwakte van dit jonge Rode Ster achterin ligt. PSV anticipeerde daar aanvan kelijk goed op door, zoals coach Hiddink vooraf had geëist, veel lef aan de dag te leggen. Lee en Park zorgden vanaf de flanken voor druk, Beasley drib belde onbevangen op zijn te genstanders af en Vennegoor of Hesselink was een sterk aan speelpunt. Na negen minuten legde hij de bal uit een lange pass van Bogelund rustig in de rechtervoet van Park. De Kore- aan, ook al zelfbewust, kapte een tegenstander uit en vond de korte hoek: 0-1. Het ontbreken van Cocu was nauwelijks voelbaar in het eer ste kwart van de wedstrijd. Ro de Ster toonde meer enthousi asme dan vernuft en slaagde er amper in de gevreesde spitsen Pantelic en Zigic te bereiken. PSV kon Ooijers duelkracht goed gebruiken op het midden veld, waar de Eindhovenaren de slag wonnen. Als Rode Ster al eens door de linies heen brak, was daar altijd nog Alex om direct doelgevaar in de kiem te smoren. Het was daarom onbegrijpelijk dat PSV de grip op het duel in één klap verloor. Een vrije trap van Lukovic zorgde voor zo veel onrust in de verdediging dat ie dereen zich liet verrassen door de kopkracht van centrumver dediger Dudic. Vreemd, want om die kwaliteit staat Dudic in eigen land bekend. Ook vreemd, omdat Newcastle Uni ted PSV in april al een lesje gaf in luchtduels. Tien minuten later leverde een indirecte vrije trap van Jankovic PRIJSVRAGEN Lucky Day, 11 augustus 2004. 5. 15. 17, 21. 25, 28. 37. 40. 41. 43. 46. 51.53,57.62,63.64.65. 68,71. (Onder voorbehoud van typefouten) TENNIS Ede. NK. Vrouwen, eerste ronde: Sentis (1) - Schools 6- 3 6-4, Hoogland - Weterings 6-3 6-1, Kete laars (4) - Kaloesnaja 2-6 6-4 6-2. Boonstra - Gomperts 1-6 6-3 6-2, De Beer - Seelen 7-5 4-6 7-6. Trik (3) - Mens 6-2 2-6 7-5. Gerards - Holtkamp 6-2 6-2. Van de Ven (2) - Mekel 6-3 6-4. Mannen, eerste ronde: Bok (1) - Weeda 7-5 3- 6 6-1 6-2, Korteling - Sijsling 7-6 6-3 6-4, Haase - Reuijl (4) 6-7 6-7 7-6 6-0 6-2, Mar- zolla - Struijk 6-2 3-6 6-2 6-2, Beks - Stan daart 7-5 6-2 7-6, Reuter (3) - Van Delft 6-2 3-6 6-3 6-2, Smit - Huta Galung 6-4 6-3 6-3, Van der Meer - Midelkoop (2) 6-3 6-1 6-2 Graz (Oos). Challenger, 25.000 euro. Eerste ronde: Hemmes (Ned) - Scherrer (Zwi) 6-4 6-3, Karanusic (Kro/3) - Logtens (Ned) 7-6 6-2 Tweede ronde: Hemmes - Sabau (Roe/4) 7-6 6-3. Sopot (Pol). Mannen, 500.000 euro. Dubbel, eerste ronde: Garcia/Pietro (Arg/4) - Wassen/Fisher (Ned/lsr) 6-3 6-1. Vancouver. Vrouwen, 90.000 euro. Dubbel, eerste ronde: Granville/Senoglu (VSt/Tur) - Van Exel/Arvisson (Ned/Zwe) 6-4 6- 3. VOETBAL Champions League. Derde voorronde, eerste wedstrijd. Rode Ster Belgrado (Smo) - PSV (Ned) 3-2 (2- 1). 9. Park 0-1, 29. Dudic 1-1, 39. Jankovic 2-1, 59. Pantelic 3-1, 66. De Jong 3-2. Scheidsrechter: Collina (Ita). Toeschouwers: 54.000. Gele kaart: Dudic (Rode Ster Belgra do), Cocu (PSV). Shakhtar Donetsk (Oek) - Club Brugge (Bel) 4- 1 (1-0). 15. Aghahowa 1-0, 50. Balaban 1-1, 70. Marica 2-1, 78. Vorobei 3-1, 90. Brandao 4-1. Scheidsrechter: Ovrebo (Noo). Toeschou wers: 25.000. Ferencvaros (Hon) - Sparta Praag (Tsj) 1-0 (1- 0). 26. Vagner 1-0. Scheidsrechter: Meyer (Dui). Toeschouwers: 10.000. Bayer Leverkusen (Dui) - Banik Ostrava (Slw) 5-0 (1-0). 10. Franca 1-0, 67. Franca 2-0, 74. Juan 3-0, 82. Barbatow 4-0, 88. Franca 5-0. Scheidsrechter: Dougal (Sch). Toeschouwers: 22.500. Dinamo Boekarest (Roe) - Manchester United (Eng) 1-2 (1-1). 10. Fortune 1-0 (eigen doel), 38. Giggs 1-1, 71. Alistar 1-2 (eigen doel). Scheidsrechter: Gomes Costa (Por). Toeschou wers: 25.000. Shelbourne (Ier) - Deportivo La Coruna (Spa) 0-0. Scheidsrechter: Benes (Tsj). Toeschou wers: 30.000. Wisla Krakov (Pol) - Real Madrid (Spa) 0-2 CO OL 72. Morientes 0-1, 90. Morientes 0-2. Scheidsechter: Busacca (Zwi). Toeschouwers: 10.000. Nova Gorica (Slv) - AS Monaco (Fra) 0-3 (0-1). 9. Kallon 0-1, 76. Chevanton 0-2, 89 Kallon 0-3. Scheidsrechter: Temmink (Ned) Toe schouwers: 3000. Rode kaart: 53. Evra (AS Monaco). Rosenborg (Noo) - Maccabi Haifa (Isr) 2-1 (2- 1). 1. Brattbakk 1-0, 9. Solli 2-0,45. Rosso 2- 1 Scheidsrechter: Plautz (Oos). Toeschou wers: 18.482. FC Basel (Zwi) - Inter Milan (Ita) 1-1 (1-1). 19. Adriano 0-1, 25. Huggel 1-1. Toeschouwers: 31.000. Returns op 24/25 augustus. Vrouwen, voorronden olympische spelen. Groep E: Japan - Zweden 1-0. Groep F: Dujts- land - China 8-0. Groep G: Verenigde Staten - Griekenland 3-0, Brazilië - Australië 1-0. Mannen, voorronden Groep A: Griekenland - Zuid-Korea 2-2, Mali - Mexico 0-0. Groep C: Argentinië - Servië&Mon- tenegro 6-0, Tunesië - Australië 1-1. WIELRENNEN Zwolle. Peperbus Profspektakel, criterium. 1. Basso (Ita) 80 km in 1.53.00, 2. Lotz(Ned) op 0.03, 3. Reinerink (Ned), 4. McEwen (Aus) 0.05, 5. Kemna (Ned), 6. Posthuma (Ned). Ronde van de Ain (Fra). Tweede etappe (Lagnieu - Oyonnax): 1. Cruz (VSt) 142 km in 3.22.51, 2. Eltink (Ned), 3. Pineau (Fra), 4. Baguet (Bel), 5. Edaleine (Fra) 6. Hoste (Bel) 10. Thomas Dekker (Ned). Algemeen klassement: 1. Pineau 6.44.19, 2. Hoste 0.08, 3. Van Gooien (Bel) 0.10, 4. Re- nier (Fra) 0.22, 5. Marichal (Fra) 0.55^,6. Nuyens (Bel) 0.56, 7. Dekker. (advertentie) Mijn wereld, mijn krant. Phillip Cocu (rechts), in duel met Rode Ster-speler Dusan Basta, kwam in de tweede helft in de ploeg van PSV. Foto: Reuters/lvan Milutinovic een tweede doelpunt op. Beide treffers maakten duidelijk dat de communicatie en organisa tie achterin lang niet zo soepel verlopen als Hiddink vooraf veronderstelde. Bij het doel punt van Jankovic was een sim pel tikje langs de muur vol doende om doelman Gomes in verwarring te brengen. De veronderstelde routine van dit PSV bleek een wassen neus. Hiddink reageerde door Cocu nog voor de rust warm te laten lopen. Omdat het meeste Servi sche gevaar vanaf de linkerflank kwam, werd rechtsback Bo gelund vervangen door Ooijer. Het bracht PSV wat meer initia tief, maar geen betere organisa tie. Een snelle counter via Pero- vic en Bisevac bracht Pantelic vrij voor Gomes, waar hij op zijn gemak kon inkoppen. Bij zo veel chaos wordt de stu rende hand van een keeper ge vraagd en mag worden gere kend op de ervaring van spelers als Bouma, Ooijer en Cocu. Zij keken elkaar allemaal verbou wereerd aan toen de 3-1 viel. Het Servische vuur leek toen niet meer te doven. Maar net zo onverwacht als PSV het duel uit handen gaf, kwam de ommekeer. De Jong scoorde nadat Park zijn inzet zag gestuit door doelman Disjlenkovic: 3-2. De flair van Beasley gaf de ploeg nog even vleugels. Park kreeg een uitgelezen kans op de 3-3. Opnieuw bleek de defensie van Rode Ster uiterst kwets baar. PSV deed gisteren veel te weinig met die RODE STER vic; Lukovic, Dudic, sevac; Perovic (88. cic en Jankovic (90. en Pantelic (77. PSV: Gomes; Bogelun Alex, Bouma en Lee; Ooijer en De Jong; Park, Hesselink en Beasley. Met de Acropolis als voornaamste attractie verkenden de reeds aanwezige wielrenners en wielrensters in Athene gisteren het parkoers van de olympische wegrace. Erik Dekker kende het traject al van een ver kenning afgelopen winter. „Toen, met al het verkeer, leek het een stuk langer. Het is een intensief rond je, zonder rustmoment. Het is niet de klim die het zwaar zal maken, maar het geheel." Leontien Zijlaard- Van Moorsel vond het een parkoers dat voor mannen goed te doen is. „Die wedstrijd zie ik in een massa sprint eindigen, bij ons gebeurt dat zeker niet", meende de titelverdedigster, die zondag met Mirjam Melchers tot de favorieten voor olympisch goud behoort. Foto: GPD/Peter Schols renners. Inmiddels is circa 85 procent van de Nederlandse sporters neergestreken in Athe ne. De baanatleten, judoka's en baanwielrenners zijn nog niet in de Griekse hoofdstad. Voor de Amerikaanse zwemmer die in Athene olympisch goud op de 1500 meter vrije slag wint in een nieuw wereldrecord, ligt een miljoen dollar klaar. USA Swimming, de Amerikaanse zwembond, heeft die premie uitgeloofd om zijn lange-af- standszwemmers te prikkelen. Ook voor de Amerikaanse zwemster die de 800 meter vrije slag in een nieuw wereldrecord wint, ligt één miljoen dollar klaar. De Zweedse Gunilla Lindbergh is gisteren in Athene op het 116de IOC-congres gekozen tot vice-voorzitter van het Interna tionaal Olympisch Comité. De 57-jarige vertrouwelinge van IOC-preses Jacques Rogge had geen tegenkandidaten. Zij mag zich nu het belangrijkste vrou welijke sportbestuurslid ter we reld noemen. Lindberg maakte al vanaf 2000 deel uit van het dagelijks bestuur van het IOC, dat vijftien leden telt. Het is onzeker of Diederik Si mon zondag in de Acht zit. De 34-jarige roeier, die in 1996 olympisch goud won in de be faamde Holland Acht, heeft last van een tussenwervel en is mo- gelijk niet op tijd fit voor de se ries die op zondag plaatsvin den. Jurrien Rom Colthoff is in dat geval zijn vervanger. De coaches verwachten dat de Si mon voor de vervolgwedstrij- den in het roeitoemooi wel fit zal zijn. Alan Villafuerte is de eerste trainingsdagen tijdens de Olympische Spelen niet onge schonden doorgekomen. De trampolinespringer belandde tijdens een oefensessie tussen de veren. Hij moest twee hech tingen aan de grote teen van zijn linkervoet laten aanbren gen om de wond te dichten. ,,De wond is niet pijnlijk. Ik kan er vanaf donderdag wel weer mee springen", aldus Villlafuer- te. Tennisster Serena Williams neemt niet deel aan het olym pisch tennistoernooi in Athene. De Amerikaanse winnares van de gouden medaille tijdens het olympisch dubbeltoemooi vier jaar geleden in Sydney heeft nog geen reden voor haar ab sentie gegeven. Ze zou nog last hebben van een knieblessure. Dat het Nederlandse medaille record van de Olympische Spe len in Sydney in Athene geëve naard of verbroken wordt, daar gaat vrijwel niemand van uit. Maar volgens het Amerikaanse sportblad Sports Illustrated komt de Oranje-ploeg er toch verrassend dicht bij in de buurt. In het blad wordt nauwkeurig voorspeld waar de medailles te rechtkomen. Nederland eindigt op 24 stuks, eentje minder dan bij de Spelen van vier jaar gele den. In Sydney stokte de teller op twaalf keer goud, negen keer zilver en vier keer brons. In Athene wordt er volgens het toonaangevende sportblad 'slechts' zes keer goud gepakt, plus negen zilveren en negen bronzen plakken. Inge de Bruijn wordt volgens Sports Il lustrated de succesvolste Ne derlandse sporter. De drievou dig olympisch kampioene pro longeert haar titel op de 50 me ter vrije slag en wordt tweede op de 100 vrij en 100 vlinder. Volgens een computerpro gramma van de Rijksuniversi teit Groningen (RuG), ontwik keld door de Groningse econo men G. Kuper en E. Sterken behalen de Nederlandse spor ters 21 medailles. De voorspel ling is gebaseerd op een statis tisch model, waarin onder meer de uitslagen van eerdere we reldkampioenschappen zijn verwerkt. Ook economische en demografische variabelen zijn meegewogen. Uit het model blijkt dat rijkere landen meer medailles behalen dan armere landen. iedere ochtend het laatste nieuws over Olympische Spelen De olympische sprint in Athene is gisteren een belangrijke gega digde voor het goud kwijtge raakt. De Amerikaanse wereld kampioene op de 100 meter Torri Edwards is uit de selectie van de Spelen gezet, omdat ze wegens dopegebruik is ge schorst voor twee jaar. Het Amerikaanse antidopingbureau Usada legde gisteren de straf op. De 27-jarige atlete testte po sitief bij wedstrijden in april. In haar urine waren sporen van het verboden middel niketha mide gevonden. Tweevoudig olympische kampioene Gail Devers neemt de plek van Ed wards op het koningsnummer van de atletiek in. De Nederlandse olympische ploeg woont sinds woensdag avond officieel in het olym pisch dorp van Athene. Een fik se afvaardiging - ongeveer tach tig sporters, begeleiders en offi cials - kreeg met de ploegen van Zwitserland, Israël, Nieuw-Zee- land en Oost-Timor een warm welkom van de burgemeester van het dorp. De Nederlandse vlag ging in top. Onder de Ne derlandse aanwezigen onder meer de hockeysters, volleybal lers, honkballers, turnsters, trampolinespringers en wiel- Platia Syntagmatos heet het plein, maar de eigenwijze Grieken hebben het immense plein in het hart van Athene als Syntagma tot het hunne ge maakt. De Grieken komen hier graag. Werden hier dus gek toen het Griekse voetbalelftal Euro pees kampioen werd, maar to nen hier ook bijna dagelijks hun ongenoegen over de zoveel ste wandaad van de immer te wantrouwen politici van het land. Deze week liep weer eens zo'n delegatie van honderden boze mannen en vrouwen 's avonds over Syntagma. Ze waren door de communistische vakbond bijeengebracht om aandacht te vragen voor de olympische bouwvakkersdoden, de mannen die de afgelopen jaren het slachtoffer werden van de haas tige olympische bouw in Athene. Wie zo'n stel boze, tempera mentvolle Grieken temidden van zenuwachtige agenten en militairen richting parlements gebouw ziet marcheren, kan soms een glimlach niet onder drukken. In dit land is de poli tiek vooral theater en nog lekker ouderwets verdeeld in (uiterst) linkse en (uiterst) rechtse stro mingen die voor het minste of geringste de straat opgaan en in Nederland bijna vergeten dog ma's nog hogelijk waarderen. Geloof het ofniet, maar de com munistische partij KKÉr hoop op een socialistisi 1 staat nog niet heeft opg^ speelt in Griekenland jl, een rol van betekenis. Ir waagt het nog om het df men voor de CubaanseU tuur van Fidel Castro. I, internationale bezoek r ne is in deze olympisch* zelfs de gevel volgekalh Engelse tekst: 'Hands om. lists of Cuba!' Vrij vertM met je klauwen van dec se socialisten af. Wie op zo'n hete zomeri rode, gestaalde kaders ziet trekken, kan een IdT niet altijd onderdrukki goed! Die glimlachend^ der vergeet dan dat zicft bouwplaatsen wantoes\ hebben afgespeeld. Mai len van onveilige steiga derden in niet-omhein gaten. Kregen dodelijke, stoten. Dertien mannen de afgelopen twee jaarl bouw van stadions, spo. en het olympisch dorp. j zestig mannen overledéÈ bouw van hotels en opM vervoerlijnen. Het kan geen kwaad om komende weken bij allë sport in prachtige gloeM stadions af en toe eens I aan deze olympische dfl Wessel Penning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16