i Milieuplatform i> Leiderdorp stopt? REGIO Alphense zwemmers naar Athene Leiderdorps restaurant maant crème Fresh gaat 'Acht uur? Dan ga ik net slapen brandsticfj over in andere handen r Gnephoek Ook Schoolstraat wil IJsselsteenf Nieuwe weg in Oegstgeest: Ommevoort f Weinig erkenning en geen opvolgers 12.500 euro voor Kankerbestrijding koudekerk aan den rijn - De collecte voor de Kankerbestrij ding die zaterdag tijdens de Trekkertrek is gehouden, heeft maar liefst 12.500 euro opge bracht. Vorig jaar bleef de teller nog steken op 5000 euro, een bedrag dat de organisatie van de Trekkertrek toen al tot tevre denheid stemde. De opvallend hoge opbrengst heeft ongetwij feld te maken met de ziekte van Jack van der Salm, de man ach ter de Trekkertrek. Vijf meisjes uit Koudekerk hielden vorige week aan de Lagewaard al een actie voor de Kankerbestrijding. Ze wilden daarmee Van der Salm een hart onder de riem steken. De meisjes hebben in totaal ruim 110 euro ingeza meld. oegstgeest - Ommevoort is de naam van de nieuwe weg die bij winkelcentrum Lange Voort in Oegstgeest wordt aangelegd. De bedenkster van de naam gaat zelf in een appartement aan die straat wonen. Wethouder De Ruij- ter heeft de straatnaam gis termiddag samen met de be denkster ter plekke onthuld. Oegstgeest heeft enige tijd geleden zijn inwoners ge vraagd een naam te beden ken voor de nieuwe weg die rond de winkelpassage bij Lange Voort komt te liggen. De Ruijter: „Maar liefst 81 verschillende namen zijn er voorgesteld. Met name Korte Voort werd door veel men sen genoemd." In het boekwerk van Abts- poelhof naar Zoutkeetlaan wordt de oorsprong van de naam Lange Voort verklaard, zo vertelde De Ruijter gister middag. „Het betreft waar schijnlijk een verzonnen naam, bedacht naar aanlei ding van oude namen als Hoge Voort en Lage Voort." Mevrouw L. Meerman-Klein- veld is met haar Ommevoort tot winnaar uitgeroepen. De jury koos voor die naam om dat Ommevoort duidelijk re fereert aan de plaats van de weg en met drie lettergrepen ook nog eens goed in het ge hoor ügt. Wethouder de Ruijter zei dat hij het bijzon der vindt dat de winnares in feite haar eigen adres heeft bedacht. Boven de winkel passage worden apparte menten gebouwd. Meer- man-Kleinveld betrekt één van die woningen. X .1 i VAKANTIESPELEN Leidenaar Klerks geïnteresseerd door Janneke Oijke leiderdorp - Het Leiderdorpse restaurant Crème Fresh in park De Houtkamp wordt naar alle waarschijnlijkheid overgeno men door de Leidse horecaon dernemer Johan Klerks. Hij is in onderhandeling met de eige naar, Van Vulpen van De Mun- nikhof BV. Uitbater Ton van der Horst had zijn personeel in juni al laten weten dat ze er reke ning mee moesten houden dat de zaak verkocht zou worden. Behalve de mededeling dat hij in onderhandeling is, wil Klerks niets zeggen. Ook Van der Horst reageert niet. Klerks is ei genaar van café-restaurant De Póórt van Leyden, gevestigd in de £ijlpoort. Daar heeft hij een restaurant en een zaal die wordt verhuurd voor bruiloften en partijen. In die ruimte boven I de poort organiseert Klerks zelf 'met enige regelmaat feest- en dansavonden. i In de oude boerderij in park De 'Houtkamp kan Klerks op de- zelfde manier te werk gaan. Het Restaurant bestaat uit verschu ilende ruimtes: een grote eet- izaal, een huiskamer en een 1 hooiberg. De eigenaar mag het 1 oude scoutinggebouw naast het 1 boerderij-restaurant verbou- «wen tot feestzaal. Van der Horst ihad net, na een tijdlang gepro cedeerd te hebben, toestem ming van de Raad vpn State ge kregen om een partycentrum in dit aanpalende gebouw te be- ginnen. Dat Van der Horst wü stoppen Lmet Crème Fresh is geen ver- z:rassing. Tijdens de rechtszaken a over de uitbreiding van zijn res- dtaurant gaf hij herhaaldelijk aan ddat dat nodig was omdat hij wniet kon leven van de inkom- bsten. „Pas als ik het voormalig tc scoutinggebouw geschikt kan b maken voor grote partijen en presentaties van bedrijven, krijg ik een rendabel bedrijf en kan ik het hoofd boven water hou den", aldus Van der Horst. Ruim een half jaar geleden ver anderde Van der Horst de naam en de stijl van het restau rant. Van het klassieke k la car te-restaurant In den Houtkamp dat een groot deel van de week geopend was, werd het een res taurant dat onder de naam Crè me Fresh op een jonger publiek mikte. Onder de nieuwe naam is het aUeen op vrijdag, zaterdag en zondag open en moet het klan ten trekken met vaste menu's. Bmüoften en partijen kunnen de hele week gehouden wor den, maar dat loopt minder goed dan gedacht. Dit voorjaar probeerde Van der Horst nog meer aanloop te creëren door dat hij een overeenkomst te kende met de gemeente Leider dorp. Het restaurant is nu ook een officiële trouwlocatie. De buurtbewoners zijn onzeker over wat er in het restaurant gaat gebeuren als er binnenkort een nieuwe eigenaar is. Volgens de vergunningen mogen er dis coavonden in het partycentrum naast het restaurant gehouden worden. „Wij hebben steeds ge zegd dat we Van der Horst best vertrouwen dat hij het netjes oplost, maar dat we niet weten wat een volgende eigenaar doet. Die fase is nu aangebro ken. Een nieuwe eigenaar kan met de vergunning doen wat hij wil", zegt overbuurman M. van de Leur, die namens zijn buren de rechtszaken aanspande. Het vertrouwen in Van der Horst was eigenlijk al geknakt toen hij voor de koerswijziging koos. „Die stijlverandering was al een teken aan de wand." Ze ver wachten niet dat de gemeente in de gaten houdt of het feest gedruis binnen de perken blijft. „De houding van de gemeente is me sowieso tegengevallen." De laatste dagen van de zomer vakantie vormen in veel ge meenten traditioneel een week vol activiteiten voor basisschool leerlingen. Een feestweek waar mee de ouders bij hun vakantie planning maar beter rekening kunnen houden. En een week, die voorzichtig het begin van het nieuwe schooljaar aankondigt. Het Leidsch Dagblad volgt de va- kantiespelen in de Leidse regio. Vandaag: Zoeterwoude. Het vakantiespel in Zoeterwou- de-Dorp is kort maar krachtig. Bijna vierentwintig uur duurt dit spektakel, van twaalf uur 's middags tot een uur of elf de volgende ochtend. Niet iets waar je als ouder de hele week voor hoeft te reserveren, wel een happening om als kind reikhalzend naar uit te zien. Want wie wil dat nou niet: de hele avond spelletjes doen in het zwembad en daarna lekker slapen of keten in je tent. Evenals op warme dagen is het zwembad aan de Nieuweweg deze avond al van verre waar neembaar door het gegil. Het vakantiespel in Zoeterwoude heeft geen stampende disco- muziek nodig om het spelletjes doen gezellig te maken. Die dis- comuziek, die komt later wel als er gedanst gaat worden. Nu, aan het begin van de avond, is het kledingvoorschrift 'badkle ding' en het motto 'ga er lekker tegenaan'. In groepjes leggen de kinderen van zes tot en met twaalf een parcours af waarbij ze afwisselend fanatiek water poloën, op opblaasbeesten klimmen, over een baan in het water rennen of voetballen. Wim Siera denkt dat het Zoeter- woudse vakantiespektakel het enige is dat zich rond een zwembad afspeelt. „Ik zie dit nog niet gebeuren bij zwembad De Vliet in Leiden." Siera zorgt er in de zomermaanden samen met een stel andere betaalde De loopbaan over het water is een van de populaire onderdelen bij het zwembad in Zoeterwoude. Foto: Hielco Kuipers krachten voor dat het zwembad open is. Het kampeerfestijn is een extraatje voor hun jongste klanten. Ook voor de senioren is er een bedankje: zij gaan op 30 augustus waterpoloën en barbecuen. „In een kleine ge meenschap doe je zoiets ex tra's." De belangstelling valt dit jaar een beetje tegen, maar dat was vorig jaar al te voorspellen. „Toen waren er tachtig kinde ren, maar daarvan waren er dertig van 12 jaar. Die zijn dit jaar 13 en mogen niet meer meedoen." De teller blijft daar door steken op 43 deelnemers. Voor 5 euro vermaken zij zich en krijgen ze eten en drinken. De kampeernacht begint stee vast met het tenten opzetten, vanaf twaalf uur in een hoekje van de ligweide. Wie dat wil neemt zijn eigen tent mee, maar je mag ook een plekje zoeken in de legertent van de scouting, 's Middags zijn er spelletjes of wordt er een film gedraaid in jongerencentrum Utopia. Om zes uur staan dam pende patat, kroketten, frika dellen en kaassoufflés op tafel, gevolgd door een tweede spel letjesronde. Daarna is het tijd voor de disco en het nachtspel. Tot slot mogen de oudsten nog even zwemmen, mits het goed weer is. De volgende dag begint om acht uur met ochtendgym nastiek en ontbijten en eindigt met een gezamenlijk spel. Acht uur ochtendgymnastiek? Dan ga ik net slapen", zegt de 12-jarige Jonas. De medewerkers Emst-Jan van Leeuwen, Jeroen Tamming en Siera zijn erg tevreden over het weer. Om acht uur 's avonds schijnt de zon nog en rennen de kinderen rond in zwem broek en bikini. De moeheid is ver te zoeken. Bij de loopbaan over het water zijn discussies over wie gewonnen heeft. De jongens vinden dat de meiden in hun turkooise en roze biki ni's hands maken bij het voet bal. Siera is intussen blij dat hij een dierengeluidenspel heeft kunnen verzinnen, waaraan vrijwilligers van Utopia mee doen. „Dat spel verzinnen vind ik altijd een crime. Volgend jaar ga ik maar eens advies vragen aan iemand van de scouting." Janneke Dijke den haag/alphen aa rijn - De 19-jarige Alp die in november vor brand stichtte in een gr drijfsverzamelgebouw Alphense Gnephoek, n na weer naar huis. Hij i ren door de meervoud mer van de Haagse ree veroordeeld tot zes m cel. Die straf heeft hij L arrest al bijna volledig i ten. Naast de onvoorwa ke celstraf werd de Alp nog veroordeeld tot eei waardelijke straf vai maanden, een taakstr 240 uur en een besct schadevergoeding. De verdachte, die twee geleden voor de tweec voor de rechter stond, hj tijd ontkend dat hij ietsi ken heeft gehad met de I stichting. Desondanks vi rechter dat voldoendi worden bewezen dat hi nacht van 8 op 9 nov vorig jaar samen met ei jarige man uit Woubrug lappen in brand had ge bij de ingang van het verzamelgebouw. Dit was er de oorzaak van k bedrijfsverzamelgebouw dig in de as werd gelegd^ De straf die de rechtba de Alphenaar heeft opg< lager dan de eis van de van justitie, die vond man zestien maanden slot en grendel moest, i gelegde straf is gelijk i veroordeling die de i verdachte van de bran ting in mei aan zijn kreeg. Verschillende bedrijve door de brand getrofff ren, dienden tijdens de zaak een schadeclaim in taal voor meer dan 3,5 i euro. Slechts één clain door de rechters toege en dan nog maar voor drag van 300 euro - he risico van de verzekerii de eigenaar van het pani donderdag 12 AUGUSTUS door Janneke Dijke leiderdorp - Het Milieuplatform in Leiderdorp bestaat niet meer. De bestuursleden hebben het platform opgeheven omdat ze geen opvolgers kunnen vinden. Hun motivatie is geslonken doordat de gemeente, die het platform in 1996 heeft opge richt, al die jaren nooit advies vroeg en met ongevraagde ad viezen niets deed, aldus het plat form. Het is niet de eerste keer dat de leden van het Milieuplatform met de handen in het haar zit ten. Vorig najaar vroegen ze zich ook al af of het wel zin had om door te gaan. Pogingen tot een discussie over loslopende honden in de natuur, een maai- bootje dat slootkanten bescha digt en het groenbeleid van de gemeente liepen op niets uit Ze stuurden toen een boze brief naar de gemeenteraad. Hoewel niet alle raadsfracties bemoedi gend reageerden, kregen de le den wel veel enthousiaste reac ties van Leiderdorpers die von den dat het platform moest blij ven bestaan. Daarom besloot het Milieuplatform om toch door te gaan. Amper een jaar later gaat toch de stekker eruit. In een brief aan het college en de raad schrijven de bestuursleden dat ze wegens gebrek aan belang stelling en opvolging niet meer doorgaan. „Wrang blijft dat noch van de kant van de ge meenteraad, noch van de kant van het college van burgemees ter en wethouders, ooit om enig advies werd gevraagd", schrijft het platform. „In de praktijk bleken duurzaamheid en groen steeds minder aandacht te krij gen, een tendens die ook lande lijk en mondiaal valt waar te nemen." Ex-secretaris Bert Prang vertelt dat het platform sinds de op richting eigenlijk steeds minder aandacht van de gemeente kreeg. .Aanvankelijk maakte een ambtenaar onze notulen, later mochten we onze post nog naar het gemeentehuis la ten sturen. Vorig jaar hebben we een brief geschreven over het groenonderhoud. Die moet nog steeds behandeld worden." Oud-voorzitter Joop van Huut wilde al geruime tijd opstappen en ook Prang had zijn vertrek al eerder aangekondigd. „Het en thousiasme van een meerder heid van de leden laat te wen sen over", aldus Prang. De tuinkeuringen van de sub commissie van het Milieuplat form 'Mooi Leiderdorp' gaan hl ïh wel door. Vorig jaar tycj platform deze oude je dorpse traditie nieuw en loofde prijzen uit ai u naren van mooie tuin^ willigers zijn al geruimegt zig met het keuren va%f Dit najaar worden dei uitgereikt. De kans is gjfa dat dan weer de laatstqii dorpse tuinkeuring wase Milieu-wethouder Maijie heeft de brief van het ;d nog niet gezien. „Gek.Vc ben alweer drie dagen |E werk. Als het zo is, daffi dat heel jammer vindft; adviezen hebben altij ruime belangstelling is Hun mening dat er onigr de met hun adviezen (ie deel ik niet. Sommir^ kunnen niet zo makkefe geld worden, want dim soms bij het waterschap Gillavry begrijpt niet i geen nieuwe bestuurslej schikbaar zijn. „We (si 26.000 inwoners, dan& er toch twee mensen g$ c kunnen worden." Hi gemeente indertijd form heeft opgericht, niet dat de gemeente i moet naar nieuwe meiu zijn nu zo lang bezig, <u wacht ik dat ze in slh zichzelf draaiende te hotn door Marijn Roos voorschoten - De bewoners en winkeliers van de Voorstraat in Voorschoten hoeven niet bang te zijn voor het verlies van IJs- selsteentjes. Dat zegt Willem van Dam, de voorzitter van de Centrum Ondernemers Voor schoten (COV), die zijn leden vooral in de Schoolstraat heeft. „Ik heb het woord IJsselsteen nooit in mijn mond gehad." Afgelopen maandag uitte Kees Grooss, voorzitter van de Ver eniging Voorstraat-Belangen, in deze taant zijn zorgen over de herinrichting van zijn straat. Hij was bang dat de winkeliers in de Schoolstraat de historische IJsselsteentjes, die nu nog het plaveisel vormen in 'de mooiste straat van Zuid-Holland', wil den vervangen door dezelfde stenen die in de Schoolstraat liggen. Van Dam zegt dat zijn COV nooit over de Voorstraat praat. „Daarover hebben wij nog nooit een mening gehad. Wel hebben wij onlangs een mailing naar onze leden gestuurd met de vraag of de Voorstraat in hun ogen autovrij moet wor den. In de toekomst is daar na melijk ruimte voor, omdat er veel extra parkeerplaatsen in Voorschoten komen. Het be- i stuur van COV staat nei,, deze kwestie, maar pei| denk ik dat een autovriL straat nog veel mooier ir nu al is. En natuurlijk L daarin dezelfde klinken1 als nu het geval is.' Ook de gemeente is ir6 plan het aangezicht t Voorstraat te verande: voorlichtster meldt dal meente 'de intentie huidige materialen matf hergebruiken en waar6 vervangend materiaal tee met dezelfde uitstraling zelfde kwaliteit'. Over' weken neemt het coll^ definitief besluit alphen aan den rijn - Twaalf zwemhelden zijn gisteren vanuit Alphen aan den Rijn naar de 'olympische hoofd stad' Athene vertrokken. De professionals van Avifauna hebben geen olympische as piraties, maar sluiten zich aan bij andere meester- zwemmers in de dierentuin van Athene. Iedereen heeft het over de medailles die Pieter van den Hoogenband en Inge de Bruijn vier jaar geleden bij elkaar zwommen in Sydney. Toch zouden de Nederland se helden van de vorige Olympische Spelen kansloos zijn in een wedstrijd tegen de Alphense zwemmers. Als Van den Hoogenband hal verwege zijn eerste baantje is, beginnen de pinguïns aan hun derde. Ze halen zeker een snelheid van 36 kilome ter per uur. Ook op andere onderdelen kunnen zij een topsporter met gemak ver slaan. Zo kan de zwartvoet- pinguïn zonder moeite mi nutenlang onder water blij ven en duikt hij wel 130 me ter diep. Vogelpark Avifauna, lid van de Europese koepelorganisa tie voor dierentuinen, doet mee aan internationale fok- programma's. Bedreigde diersoorten proberen die rentuinen met elkaar voor de toekomst te bewaren. Jonge dieren worden onderling ge ruild om voor nieuw nage slacht te zorgen. De zwartvoetpinguïn, die van oorsprong uit Zuid-Afri- ka komt, wordt ook in de na tuur met uitsterven be dreigd. In Avifauna zijn het afgelopen jaar heel wat jon gen geboren. De zwartvoet broedt twee keer per jaar; in april en in september. Met gepaste trots liet Avifauna gisteren twaalf jongen over vliegen naar de dierentuin in de Griekse hoofdstad, waar de zwartvoetpopulatie nieuw bloed kan gebruiken. De dieren zijn vervoerd in speciale kisten. Om de die ren aan zo min mogelijk reis- stress bloot te stellen is een speciale luxe vervoersbox ontwikkeld. Die is bekleed met een soort schuimrubber dat vochtig is. Via kleine kijk gaatjes kunnen de dieren naar buiten kijken. Dat ze tij dens de vliegreis niet kun nen zwemmen is volgens hun coach geen probleem. Die schade halen ze in Athe ne wel in. Twaalf jonge pinguïns zijn gisterochtend in speciale vervoersboxen gestopt. Avifauna schenkt de dieren aan een dierentuin in Athene. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12