'Helft touroperators gaat failliet' ECONOMIE Actie voor arme naaisters krijgt steun van Kamiel Maasei Basiq Air profiteert van ingreep easyjet Over jaar één mobieltje op iedere Nederlander Teer herstel econorr Hotel Russia wordt geslooopt Arcadis schrapt weer 60 banen Opschudden bed Woltc Kluwer loopt voorspoef Casino's Trump in faillissen j in Londen eerste Britse moslimbank londen- Een vreemde eend in de bijt. Dat wordt Islamic Bank f of Britain temidden van alle grote financiële instellingen in Londen. Het bedrijf beweert als eerste Britse bank geheel vol gens de sharia-wetten van de islam te opereren. Dat betekent onder meer dat klanten geen rente betalen of ontvangen. Volgende maand gaat de eerste vestiging open in Edgware Road, een rijke Arabische buurt in Londen. Daarna zullen kan toren in Birmingham en Leices- ter volgen, waar veel moslims wonen. De bank kreeg vrijdag van de financiële autoriteiten 2 de felbegeerde banklicentie. Nieuwe voorzitter 'Abvakabo FNV zoetermeer - Voorzitter Guus r van Huygevoort vertrekt we- gens gezondheidsredenen bij Abvakabo FNV. De huidige vi- ce-voorzitter Edith Snoey is door het bondsbestuur naar vo ren geschoven als kandidaat voor het voorzitterschap. Zij neemt de functie per direct waar. Dat heeft de vakbond r voor de publieke sector met ruim 360.000 leden gisteren be- 1 kendgemaakt. Van Huygevoort was 2,5 voorzitter en daarvoor ongeveer 18 jaar gewoon lid van het dagelijks bestuur. I Snoey zit sinds zeven jaar in het bestuur voor de zorgsector, de overheid en het onderwijs. Dwangarbeidzaak tegen Mitsubishi tokyo - Dertien Chinezen heb ben de metaalsmelterij Mitsu bishi Materials en de Japanse staat aangeklaagd wegens hun dwangarbeid tijdens de Tweede Wereldoorlog in een Japanse ertsmijn. Ze eisen 184 miljoen yen (1,35 miljoen euro) aan schadevergoeding plus veront- I schuldigingen. In de aanklacht staat dat van de ongeveer 250 I Chinezen die in de mijn moes- ten werken 77 zijn overleden. Japan haalde in de oorlog zeker 39.000 Chinezen naar zijn ei landen om er dwangarbeid te verrichten. Naar schatting 7000 zijn daar omgekomen. Heineken koopt belang in Rusland amsterdam - Heineken heeft met de aankoop van het Russi sche bedrijf Cebco een comple te bierbrouwerij en een groot belang in een andere brouwer gekocht. Cebco houdt alle aan delen van Volga Brewery in 1 Nizny Novgorod en een grote J meerderheid van de aandelen in Shikhan Brewery in Sterlita- mak. De Nederlandse bierbrou wer wilde gisteren niet zeggen hoeveel voor de overname is betaald. Shikhan verkocht vorig jaar 1,4 miljoen hectoliter bier, fris en mineraal water. Volga Brewery was goed voor 0,7 mil joen hectoliter bier. Forse boete voor Tetra Pak in Italië milaan - De Zweedse verpak kingsfabrikant Tetra Pak heeft - in Italië een boete gekregen van 95 miljoen euro wegens het ontduiken van een overname verbod uit 1993. De autoriteiten weigerden Tetra Pak toen goed keuring voor de aankoop van branchegenoot Italpack, maar gebleken is dat de Zweden dat bedrijf in feite toch bestuurden alsof het een dochter was. 40 Buschauffeurs weg bij NoordNed Leeuwarden - Ongeveer veertig buschauffeurs van vervoersor ganisatie NoordNed verliezen met ingang van volgend jaar hun baan. Ook wordt een on bekend aantal kantoormede werkers ontslagen. De ontsla gen zijn het gevolg van de rijks bezuinigingen waardoor het busvervoer in Friesland op de helling gaat. Friesland kreeg vanaf dit jaar 3 miljoen euro minder voor het openbaar ver voer. De vervoersbedrijven NoordNed en Arriva moeten ie der 1,5 miljoen euro bezuini gen. De provincie Friesland leg de dit geld op tafel, maar doet dat niet opnieuw in 2005. Chinezen azen op Hongaarse Malev pekinc - De Chinese luchtvaart maatschappij Hainan Airlines wil een bod uitbrengen op de dit jaar te privatiseren Hon gaarse branchegenoot Malev. De grootste aandeelhouder van Hainan Airlines, de op drie na grootste maatschappij van Chi na, is George Soros. Deze Ame rikaanse financier \pn Hon gaarse afkomst bezit 14,8 pro cent van de aandelen. Hainan Airlines sloot in juni al een sa menwerkingsakkoord met Ma lev dat onder meer voorziet in vluchten tussen Peking en Boe dapest. De maatschappij wil uitbreiden om grotere concur renten Air China en China Sou thern Airlines te kunnen bijbe nen. Ook Air France-KLM zou interesse hebben. woensdag 11 AUGUSTUS 2( door Wessel Penning athene - Puma's, Reeboks, Adi- dasjes, Fila's - Pakrati heeft als naaister misschien wel duizen den van die supersonische, ve derlichte sportschoenen onder haar vingers gevoeld. Nu de In donesische een paar dagen in de rijke Eerste Wereld verkeert, ziet ze hoe cool de westerling van vandaag zulke 'sneakers' vindt. Je ziet hoe die schoenen hier gekoesterd worden", zegt Pakra ti. Je ziet hoeveel ze waard zijn. Gek gevoel. Voor mij waren die schoenen vroeger de keiharde realiteit van de dag. Bovendien zag ik meestal alleen de zool." Pakrati (22) was naaister. Werk te, zoals zoveel meisjes van haar leeftijd, dag in dag uit ach ter de lange rijen van naaima chines in een van de vele ate liers in de Indonesische export zone Tangerang. Het was een leven temidden van sportkle- ding, die door de grote merken sinds jaar en dag aan de snel werkende arbeiders in de lage- loonlanden wordt uitbesteed. Het was een zwaar bestaan. Onrechtvaardige bazen, lange werkdagen (12 tot 17 uur), zes daagse werkweken en slechte beloning. Een cent of dertig per uur. Overwerk diende zich al tijd aan, soms net voor het eind van de dag, want er was altijd haast. Maar wie nee zei tegen die extra uurtjes werd ontsla gen. Toen Pakrati het op een dag niet meer pikte en een sta king van naaisters op poten kreeg, werd ze ontslagen door haar werkgever P.T. Tae Hwa. Voor haar tien brave anderen. Voor mensen als Pakrati - giste ren met haar Turkse lotgenoot Sedat op uitnodiging even in Athene - houden Novib, FNV Misstanden in Chinese Puma-fabriek Een bedrijf in China dat in opdracht van de Duitse sportartikelenfabrikant Pu- ma sportschoenen maakt, Iaat zijn werknemers 75 tot 100 uur per week weiken te gen een loontje van omgere kend 28 eurocent per uur. Dit staat in een rapport van de Amerikaanse arbeidsor ganisatie National Labor Committee. Puma liet giste ren weten dat het al een on derzoek heeft lopen naar de omstandigheden in de Chi nese fabriek. Het bedrijf in China is eigendom van de Taiwanese onderneming PouChen. Er werken 3000 mensen, die bovendien het recht is ontzegd lid te wor den van een vakbond en die vaak te maken hebben met intimidatie, aldus het NLC. Deze organisatie heeft Puma gevraagd erop toe te zien dat het uurloon omhoog gaat en de arbeidsomstandigheden beter worden. Puma maakte gisteren bekend dat in febru ari 2004 uit een onderzoek is gebleken dat de interne be- drijfscode niet is geschon den. Deze code, die uit 1993 dateert, garandeert vak bondsrechten waar de over heid die toestaat, en de beta ling van het minimumloon. De werkweek mag niet lan ger zijn dan 60 uur. en soortgelijke organisaties in het buitenland, de actie 'Play Fair at the Olympics'. In de aanloop naar de Spelen moet zo de wereld nog eens op de hoogte worden gebracht dat al die superhippe shirtjes en schoenen worden geknipt en genaaid door slechtbetaalde mensen (bijna altijd vrouwen) uit landen als Thailand, Turkije, Indonesië, Zuid-Korea en Chi na. Meestal gaat het om straatar me, kwetsbare meisjes van het platteland, die door familie naar de grote stad zijn gestuurd om geld te verdienen. Volgens de Novib moeten ze zich in de ateliers alle soorten van intimi datie en mishandeling door hun bazen laten welgevallen. In Nederland heeft langeaf- standsloper Kamiel Maase zich als sporter aan het initiatief ver bonden. De hardloper start vol gende week in Athene op de 10 kilometer, maar maakte giste ren, tussen een paar zware duurlopen in, toch tijd vrij voor de actie. „Want de wereld is groter dan sport alleen", zei hij. Ja, misschien was de gedachte aan al het onrecht bij de pro ductie van sportkleding wel op gekomen tijdens de lange duur- trainingen. „Dan denk je heel wat af. Dus misschien komen andere atleten zo ook nog eens op het idee om zich ook met andere belangwekkende zaken bezig te houden. Je kan wel zeggen dat er van alles mis is in de wereld en dat er dus eigen lijk geen beginnen aan is om daar wat aan te doen. Maar je zou ook een steentje kunnen bijdragen. Als ik als sportman, die door de Spelen in de be langstelling staat, iets zeg over zo n actie dan slaat dat aan. Maase wordt zelf gesponsord door Nike en juist dat bedrijf den haag/gpd-anp - Steven van der Heijden, de nieuwe bestuurs voorzitter van reisorganisatie TUI Nederland, voorspelt dat binnen drie tot vijfjaar tenmin ste de helft van alle touropera tors zal ophouden te bestaan. „Dat zal leiden tot een koude sa nering, dus faillissementen, want voor hun klantenkring en hotelrelaties zal geen belang stelling bestaan. Verder zal de teloorgang van de traditionele reisbureaus zich doorzetten". Steeds meer mensen zetten hun vakantie via internet in el kaar, nu al meer dan 25 pro cent. Zij zoeken hotel, vliegtuig en auto zelf bij elkaar en dat kan thuis op elk moment, zeven dagen per week, is de conclusie van Van der Heijden. „Iedereen concurreert met iedereen. Al leen de grote rijken en de kleine slimme operators op de toeris- tenmarkt zullen overblijven" aldus de kopman van TUI, het grootste reisconcem van Euro pa met 18 miljoen klanten. Van der Heijden: Alleen die touroperators die alles in huis hebben, van reisbureaus, inter netsites tot hotels, van vlieg maatschappijen tot autover huurbedrijven zullen op de snel veranderende wensen en vaar digheden van de klant kunnen inspelen. Er is een overschot aan hotelbedden, een over schot aan vliegtuigstoelen en de klant wacht rustig af met boe ken". Ook liggen er volgens hem kan sen voor superspecialisten, die diepe kennis en ervaring van een bestemming hebben en ook voor de touroperators die op internet tegen zeer lage kos ten vragen uit het publiek aan elkaar knopen. TUI meent deze profielen in huis te hebben. De TUI- kopman vindt het geen slechte ontwikkeling voor de branche. „Kwaliteit blijft over eind, goede vakanties tegen zeer scherpe prijzen, dat is prettig voor de consument." De veranderingen gaan snel. Van der Heijden gaf als voorbeeld Turkije: .Altijd een belofte voor de touroperators, plotseling op gang gekomen, goede hotels, lage lonen. Binnen drie jaar zal meer dan de helft van alle lief hebbers voor een strandvakan- tie aan de Middellandse Zee naar Turkije gaan, ten koste van Spanje." Het Algemeen Nederlands Ver bond van Reisondernemingen onderschrijft de analyse van de TUI-topman. „Het mag helder zijn dat de reserves zijn uitge hold", aldus directeur Enge- man. Ook directeur Silbermann van de Stichting Garantiefonds Reisgelden is ervan overtuigd dat er slachtoffers gaan vallen. „Maar ik word ook altijd weer verrast door de souplesse van de markt." TUI is tevreden over de resulta ten in de eerste helft van het jaar. De omzet van 3 miljard euro van vorig jaar wordt ook in 2004 verwacht. De laatste maanden zijn de last minute- boekingen sterk gestegen, waardoor TUI-onderdelen Hol land International en Arke res pectievelijk 17,5 en 7 procent meer klanten naar zonbestem- mingen brachten. Autovakan ties doen het niet goed, voorna melijk door de dure benzine. Volledige catering tijdens de va kantie wordt door een sterk groeiend deel van de markt ge apprecieerd. moskou - Het reusachtige Russia Hotel naast het Kremlin in Moskou valt binnenkort ten prooi aan de slopershamer. Het is een van de grootste hotels in Europa en telt in totaal 2700 kamers. De Moskouse burgemeester Yuri Luzhkov ondertekende juist dezer dagen de contracten voor de bouw van een nieuw multi-functioneel complex op de openvallende plek. En de hotelfunctie gaat niet verloren want er komen in het complex 2000 nieuwe hotelkamers. Foto: EPA/Sergei Chirikov houten/anp - De Nederlandse markt voor mobiele telefonie blijft groeien. Volgens een giste ren verschenen rapport van Te- lecom.paper bereikt de markt binnen 12 tot 15 maanden een penetratiegraad van 100 pro cent. Eind maart waren er 13,9 miljoen sim-kaarten, die onder meer in mobieltjes zitten, in omloop. „Dat kwam neer op 85,6 procent van de bevolking", zei analist Dirk Bout. Inmiddels hebben KPN, Voda- fone en Orange hun halfjaarcij fers bekendgemaakt. Het aantal gebruikers van mobiele telefo nie steeg bij deze concerns met 137.000 (KPN), 109.000 (Voda- fone) en 55.000 (Orange). Bout denkt dat de penetratiegraad de 90 procent inmiddels dicht is genaderd. In de afgelopen 12 tiot 15 maanden groeide de Ne derlandse markt met 2 tot 3 procent per kwartaal. Dit tem po wordt volgens Bout voortge zet. In maart passeerde Zweden amsterdam/anp - Ingenieurs- en adviesbureau Arcadis schrapt 60 banen in Nederland. Gedwongen ontslagen zijn on vermijdelijk. Doordat de over heid minder geld uitgeeft, moet sterker op de kosten worden gelet. Eerdere reorganisaties kostten al 325 banen zonder ge dwongen ontslagen. „De over heidsmarkt verschuift van nieu we projecten (HSL en Betuwe lijn) naar onderhoud en uitbrei ding van bestaande infrastruc tuur", aldus topman Noy. „Ik verwacht volgend jaar een her stel van die markt. Maar we moeten wel concurrerend ope reren, dus moeten we herstruc tureren." De reorganisatie kost 6,3 miljoen euro. De omzet steeg in het tweede kwartaal van 198,1 naar 223,4 miljoen. De nettowinst liep terug van 5,5 tot 4,9 miljoen euro. Het con cern opende recentelijk een kantoor in China. door Richard Mooyman schiphol - Nee, we zitten niet aan de champagne, zo laat woordvoerster A. de Craen van Transavia/Basiq Air weten. Maar duidelijk is wel dat de KLM-doch- ter content is met de plannen van rivaal easyJet om vluchten op Schiphol te schrappen. Basiq Air kan immers profiteren als easyJet later dit jaar stopt met vliegen op de populaire bestem mingen Nice en Barcelona. EasyJet wil met ingang van het winterseizoen het aantal dage lijkse vluchten op Schiphol te rugbrengen van 27 naar 21. Dit om kosten te besparen. De Brit se luchtvaartmaatschappij, na de KLM-groep de nummer twee van Schiphol, heeft het evenals andere prijsvechters door de zware concurrentie moeilijk. Easyjet vindt Schiphol daarnaast een relatief dure luchthaven. Het was easyJet die in de jaren negentig op Schiphol de vluch ten zonder franje introduceer de. De reiziger moest afzien van luxe als maaltijden en een krant, maar kon wel goedkoop vliegen. Het bedrijf van de re belse Griekse oprichter Stelios groeide als kool, maar anderen stapten over op hetzelfde con cept. Zo begon KLM-dochter Transavia onder de vlag Basiq Air in het jaar 2000 ook goedko pe vluchten naar zonbestem- mingen als Nice en Barcelona. De consument profiteert van de tarievenslag, maar de maat schappijen hebben steeds meer moeite om uit de verliezen te blijven. Door de hevige concur rentie, de economische malaise en de hoge kerosineprijzen is het alle hens aan dek. EasyJet moest onlangs een winstwaar schuwing doen, terwijl Basiq Air geen voorspellingen meer durft te doen over het financië le resultaat. Als easyJet daadwerkelijk de be stemmingen Nice en Barcelona schrapt, heeft Basiq Air een ronde gewonnen. Maar woord voerster De Craen reageert te rughoudend. „We kijken hoe we hierop inspelen zodra we weten hoe dit uitpakt." Basiq Air krijgt in ieder geval de mo gelijkheid meer passagiers te vervoeren en de gemiddelde ticketprijs te verhogen. Schiphol betreurt dat easyJet na een jarenlange groei het net werk wil inkrimpen, maar vol gens woordvoerster M. Snoer- wang is dit nog geen reden tot grote zorg. „Het is een logische ontwikkeling. EasyJet was een van de eerste lowcostcarriers, maar ondervindt nu de concur rentie van de vele nieuwko- den haag/anp - Uit nog vertrouwelijke cijfers van het Planbureau blijkt dat de economische groei in ons land jaar iets hoger zal uitkomen dan twee maanden geleden Toen gingen de rekenmeesters van het kabinet nog uit groei van 1,25 procent voor volgend jaar, in de jongste cijfe 1,5 procent. Het kabinet gebruikt de cijfers voor het opstellen van de b( voor volgend jaar. Met de nieuwe verwachte groei van 1,5 is het CPB weer terug bij zijn eigen eerdere voorspelling v; De voorspelling voor de groei in dit jaar blijft onveranderd procent. De lichte opleving is ook te zien in de werklooshei de koopkracht en het begrotingstekort. In juni ging het uit van 520.000 werklozen dit jaar. Die prognose is bijgesfi 505.000. Ook voor volgend jaar schatten de rekenmeesters 1 tal werklozen 15.000 lager in: 550.000. Overigens is er in king met eerdere jaren nog altijd wel een flinke stijging te zi Het koopkrachtverlies wordt 0,25 procent lager ingescha voor dit jaar (0,25 procent) als volgend jaar (1 procent). He tingstekort kan ook iets lager uitvallen. Waar gerekend w( procent dit jaar, komt het nu waarschijnlijk uit op 2,8 voor volgend jaar is dat 2,6 procent in plaats van 2,7 proi derland blijft dan binnen de EU-norm van maximaal 3 proi Resultaten Wolters Kluwer 1e halfjaar 200' met 9 miljoen gebruikers al de grens van 100 procent. Overi gens zitten landen als Taiwan, Israël en Luxemburg daar al ver boven. Veel Nederlanders ge bruiken al meer dan één sim kaart. Zo zijn er mensen die voor zakelijk en privé-gebruik aparte zaktelefoons hebben. Verder hebben jongeren vaak twee mobieltjes om hun kosten te spreiden. „Een om het goed koopst mee te bellen en de an der om te sms-en", aldus Bout. Verder worden steeds vaker sim-kaarten gebruikt. „Bijvoor beeld in luxe auto's als BMW en Mercedes om een signaal te ge ven als het oliepeil te laag is", legde Bout uit. Ze zijn ook in zwang binnen de koeltechniek. Als de temperatuur van vries- installaties te hoog wordt, kan er alarm worden gegeven." Niet elke sim-kaart wordt even in tensief gebruikt. Veel ouderen hebben alleen een mobieltje met beltegoedkaart voor nood gevallen. omzet naar divisie in miljoenen euro 1e halfjaar Health 318 295 Corporate Financial Services (CFS) 225 222 Tax, Accounting Legal (TAL) 339 309 Legal, Tax Regulatory Europe (LTRE) 677 650 Education 121 127 Totaal 1.680 1.603 nettowinst in miljoenen euro 1e halfjaar 2003 B 15 -88 1 anp bron: Wo/# mers. Snoerwang erkent dat Schiphol duurder is dan veel regionale luchthavens. „Maar dit is een grote mainport, daar betaal je voor." Schiphol studeert al eni ge tijd op plannen om de ha vengelden te verlagen voor vliegmaatschappijen die genoe gen nemen met minder voor zieningen. Een besluit hierover is nog niet genomen. De luchthaven blijft optimis tisch over de toekomst van de lage kostenmaatschappijen. De nieuwkomers Thomson Fly en EU-Jet gaan vanaf volgende maand van Schiphol naar Britse bestemmingen vliegen, waar mee het aantal budgetmaat schappijen op tien komt. Behalve easyJet en Basiq Air voeren Virgin Express, Sky Eu rope, BMI-Baby, Jet2, Smartwings en Helvetic reeds goedkope vliegdiensten uit op Schiphol. amsterdam/anp-gpd - Het Op- schudden van het bed' bij Wol ters Kluwer door de nieuwe topvrouw Nancy McKinstry verloopt voorspoedig. Het uit geversconcern meldde gisteren een halfjaarwinst van 15 mil joen euro, waar in dezelfde pe riode van 2003 nog een verlies van 88 miljoen euro werd gele den. Wolters Kluwer verhoogde danook eerder uitgesproken winstverwachtingen voor 2004. De plannen van McKinstry moeten leiden tot nieuwe groei. Daarbij vervallen in drie jaar tijd 1600 banen. De plannen voor dit jaar voorzagen in een verlies van 500 arbeidsplaaten. Die doelstelling is nu al ge haald. Het aantal medewerkers daalde tot en met juni met 7 procent naar 17.769. De omzet daalde iets tot 1,6 miljard euro als gevolg van de koersdaling van de dollar ten opzichte van de euro. De echte, eigen groei bedroeg 1 procent. d Het optimisme wordt onderstreept door de diging het dividend oi op 55 eurocent te houdi maal wil Wolters KluyY derde van de gewoni winst per aandeel aan houders uitkeren. Het Finse mediaconceifc maWSOY - uitgever v% griet, Libelle, Donald$ Nieuwe Revu en Playbof de eerste jaarhelft af£ met een winst van 45,8)s euro. In dezelfde peril» 2003 was dat nog 35,41 euro. De omzet steejL procent tot 1,17 milja?| Sanoma Uitgevers, waL Nederlandse tijdschrift^ temetuitgever Ilse Mef ondergebracht, zag de iets dalen naar 249,6 euro. De advertentiec sten daalden, de tijdsi verkopen bleven op peil new york/anp - De Amerikaan se zakenman Donald Trump vraagt faillissement aan voor zijn verlieslijdende casinoimpe rium. Dit is hij overeengeko men met schuldeisers, die in ruil daarvoor 1,8 miljard dollar aan schulden herstructureren en extra financiering verstrek ken. Trump moet zelf 55 mil joen dollar bijdragen aan de redding van vier hotels" sanering zal de flairf ondernemer de macl^ Trump Hotels Casino^ verliezen. Zijn belang gi naar 25 procent, terwijl de dagelijkse leiding uitr geeft. Zakenbank CSFfe het voor het zeggen, jd koord beëindigt een mC lang getrouwtrek. JJ Gemaskerde naaisters achter in rijen opgestelde zoemende naaimachines op het dak van een hotel in het vragen voor uitbuiting door sportkledingbedrijven. Foto: GPD/Peter Schols heeft volgens de Novib, net als Adidas, Reebok en Puma, in middels beterschap beloofd. De uitbuiting wordt inmiddels als probleem erkend en er zijn voorzichtig klachtenregelingen voor personeel opgestart. Probleem is dat de plaatselijke naaibazen niet op klagers zitten te wachten en dat de grote sportmerken de ateliers niet be heren. „In juridisch opzicht zijn de bedrijven niet verantwoor delijk", zegt Kamiel Maase. „Maar een morele verantwoor delijkheid is er natuurlijk wel." Daarbij kan het gevecht tegen de slechte omstandigheden al leen plaatsvinden wanneer alle grote merken betere werkom standigheden gaan eisen. Voor alsnog gaan volgens de Novib vooral Kappa, Asics, Lotto en Mizuno bepaald niet voor in de strijd. Volgens Maase blinkt ook de in ternationale olympische bewe ging uit in desinteresse. „Het machtige IOC draagt hele mooie gedachten uit over nor men en waarden in de wereld. Laat het IOC haar machtsposi tie dan ook eens echt gebrui ken. Ik bedoel, elk land op deze Spelen wordt gesponsord door een van de grote merken." Als protest zette de Novib gisteren 17 gemaskerde naaisters achter 17 in rijen opgestelde, zoemen- hart van Athene om aandad :t de naaimachines op een( van een hotel in het hartjl Athene. De naaisters waren tieners uit Athene. Sedat, de enigen op dit d ras die vakkundig zo'n n chine zouden kunnen b< hoefden zodoende niet te komen. Want naaien, hebben ze in hun leven gedaan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8