Toeristen doelwit van aanslagen BUITENLAND Nederlandse toeristen overleven bomaanslag 'Ossies': We worden bestolen Veteraan Porter Goss nieuwe baas CIA Palestijnse parlement hekelt optreden Arafat I' - Marokkaanse verdachte 9/11 weer voor Duitse rechter Claims van Koerden en al-Qaeda VS zeggen burgers Najaf weg te gaan Schadevergoeding Libië na aanslag Berlijnse discotheek Meer loon! Ongeval Japanse centrale door slecht onderhoud Downtown Manhattan mi tegen Istraf in Irak agen - De Deense troe- rak zullen geen enkele >ne overdragen aan de autoriteiten, als deze >pt de doodstraf te krij- Kc maakte afgelopen I jde bekend de doodstraf |te voeren voor bepaalde lis drijven. Het Deense ent in Basra valt onder mmando. irlander vast lood tieners list( De politie van de 25neilanden heeft een nder aangeklaagd we- idood van twee tieners, irige verdachte zou (i roekeloze gedrag met edboot de rubberboot tweetal hebben overva- aanklacht kan nog wor- I;breid met doodslag, rlander kan dan wor- ordeeld tot levenslang. ese gijzelaars elaten in Irak uiman - Iraakse ont- hebben gisteren weer mezen vrijgelaten. Dat vader van Antoun be- ^ïaakt, nadat zijn zoon gebeld. Die had hem at er geen losgeld was Gen werknemer van die ook was ontvoerd, Indag al vrijgelaten. stuurt tuig terug Een vliegtuig van de 77e maatschappij SN 4 Airlines dat op weg -4 Wenen, heeft gisteren gge rechtsomkeert ge- gar de thuisbasis Brus- nt cockpit was een kat geslopen en die had zich ._fessiefgedragen, zei dvoerder van SN giste- op besloten de piloten ;eren. Frans-joods ,g1iof beklad Ib/aj ^onpor de derde maal dit is ^Frankrijk een joodse ilaats ten prooi gevallen lalen. In de oostelijke itie h werden ongeveer jven beklad met ha- en en antisemitische Jok een monument jlachtoffers van de ho- noest het ontgelden. man te gevraagd 'Op de Filipijnen zijn en zijn twee zonen ge- 3n id op verdenking van I34|isme. De drie zouden niettman hebben gedood jeten. Het slachtoffer en feestje over de voe len vrouwelijk familie- e daders zijn gestrui- de toom van de vader ps wekte. Dat heeft de i politie gisteren ge- woensdag 11 augustus 2004 wijnoogst door onze correspondente Fidan Ekiz Istanbul - In een maand waarin Turkije het drukst wordt bezocht door toeristen is Istanbul weer getroffen door bomaansla gen. Dit keer was de trieste balans: twee doden en negen licht gewonden. Onder de gewonden twee Nederlanders uit het Holiday Hotel in de toeristische wijk Sul tana h met. Voor Eric Hoogerwerf stond de tijd gis ternacht stil om 01.40 uur. „Ik rende naar het licht", vertelt de 21-jarige uit Alphen a/d Rijn. „Alles in het hotel was zwart en stoffig, overal staken ijzerdra- den uit de muur. Toen ik zag dat de ex plosie de hele achtergevel van de hotel muur emit geslagen had, wist ik dat springen de enige manier was om daar weg te komen. Het is een wonder dat ik het heb overleefd." Eric sprong en kwam op glasscherven terecht. Hij werd, na in het ziekenhuis te zijn behandeld aan zijn lichte verwon dingen, met zijn vrienden en de andere hotelgasten overgebracht naar het Arca dia Hotel in dezelfde wijk. Met twee personeelsleden van het Ne derlandse consulaat wachten Erics vrienden en andere hotelgasten buiten het hotel tot ze het pand binnen mogen. De jongens staan zorgzaam om een ge wonde Chinese toerist heen. „Ik heb een beschermengel", herhaalt Chien Pingz- hou een paar keer met gesmoorde stem. De Chinees heeft verband om zijn hoofd en armen. Hij sliep op de eerste verdie ping, waar de bom afging. „Een knal, en daarna was het donker. Toen ik weer wat kon zien, zag ik dat alles om me heen was verdwenen in een groot gat. Alleen mijn bed stond er nog." De zes Nederlanders verbleven op de zelfde verdieping. Zij hadden geluk, om dat de meesten van hen op het moment van de explosie in de lobby stonden. Al leen Eric Hoogerwerf lag op de kamer. „Eric rende zijn kamer uit", vertelt vriend Thijs de Graaf uit Delft. „In de kamer naast hem zag hij een vrouw on der de kast liggen. Hij hielp haar en sprong vervolgens naar buiten door het gat in de muur. Buiten stortte hij in." Alle ooggetuigen hebben gezien hoe Erie ('de Nederlandse jongen met de boxers') buiten het hotel op de grond lag te hui len. „Het ging niet goed met hem. Hij was gewond aan zijn voeten. Ik riep dat iemand hem moest helpen", zegt de Chinees Chien. Erie werd naar het ziekenhuis gebracht door zijn vriend Abdelmajid Azag- houagh uit Alphen. De twee werden be handeld aan lichte verwondingen door het rondvliegende glas. Eric en Abdelmajid waren met hun vrienden Thijs de Graaf en Ronald Root uit Delft en Ferdinand Devilee en Pieter van Oers uit Alphen via Kroatië en Alba nië in Istanbul aangekomen. Vandaag zouden de zes studenten volgens plan weer richting Nederland rijden. „Het scheelde een haartje", vertelt Pieter. „We stonden op het punt om naar onze kamer te gaan. Als de bom 30 seconden later was afgegaan, stonden we hier nu niet meer. We voelden alleen de doffe dreun, daarna werd alles gehuld in don kere stofwolken. We hebben echt geluk gehad." Nadat hun behandeling in het zieken huis moesten Abdelmajid en Erie een verklaring afleggen op het politiebureau. „Van agenten van de afdeling terreurbe strijding hoorde ik dat rond twaalf uur twee Turken hadden ingecheckt in het hotel en vervolgens weer weggingen. Niet veel later ging de bom af. Eén van die agenten had het de hele tijd over de Koerdische guerrillabeweging PKK, die wordt verdacht", zegt Abdelmajid. De jongens hebben hun belangrijkste ei gendommen op zak, zodat ze snel naar huis kunnen: „Dat waren we toch al van plan. Maar deze aanslagen zijn geen re den om weg te blijven uit zo'n mooi land." De aanslagen in Istanbul vorig jaar hadden de vrienden niet afge schrokken. Zij lachen wanneer Ronald Root vertelt dat hij juist in Sultanahmet geen aanslagen verwachtte omdat het daar stikt van de moskeeën: „Welke ex tremist bombardeert nou een moskee, dacht ik nog." new york - Een zwaarbewaakte politieman staat op de treden van Federal Hall en kijkt uit over Wall Street, hoek Broad Street. Rechts bij de pilaren is de bezoekersingang van de New York Stock Exchange. De bewaking op straat in New York is verscherpt sinds de meest recente waarschuwing door de Amerikaanse autoriteiten. Foto: EPA/Peter Foley jar overdadig j)e Franse ministerie bouw verwacht dit jaar Dogst van ongeveer 57 hectoliter. Dat is 20 meer dan vorig jaar. De iiërmee ook forser dan n 2002, maar komt niet r 4 van 1999 uit. Toen de wijnoogst 62,93 mil- toliter. itische spion' »ofd in Irak igdad - Een Arabische ïeeft een video ge- laarin de onthoofding nan is te zien die vol- ibeulen een „Egypti- Jn" was die voor de fien in Irak werkte. Met ordt de man de keel leden. op 4500 r verlaten manier waarop een 'dierenvriend' zich rote zwarte bastaard- [ft ontdaan, zorgde in vette koppen in de Iet dier werd onlangs lp een bergtop van ;r hoogte in het Mon- issief. Een berggids [de sporen van het dier die. Uiteindelijk trof :r totaal uitgehongerd ld aan. door onze correspondent Wierd Duk maagdenburg - Het Oosten van Duitsland demonstreert tegen de bezuinigingspolitiek van bondskanselier Schroder. Op maandagavonden, net als in de herfst van 1989, schalt een oude leus weer door de straten van Maagdenburg, Leipzig, Dessau en Berlijn: 'Wij zijn het volk!' Schroder wacht bij terugkeer van vakantie een hete herfst. Kijk naar de stroom van burgers die door het centrum van Maagdenburg marcheert: jong en oud, studenten, arbeiders en werklozen, huisvrouwen en be jaarden. Dit is een dwarsdoorsnee van de Duitse samenleving. „Wij voelen ons door de politiek niet meer vertegenwoordigd", zegt Helmut Amdt, een 55-jarige werkloze machinebankwerker. „We worden aan alle kanten bestolen." Zo'n tienduizend mensen, schat de politie (vijftiendui zend, beweren de organisato ren), hebben gehoor gegeven aan de oproep om de oude 'maandagavondbetogingen' nieuw leven in te blazen. Des tijds in de DDR protesteerde men tegen de communistische dictatuur. Nu richten de 'Mon- tagsdemos' zich tegen een de mocratische gekozen regering. Organisator is de 42-jarige An dreas Ehrholdt, ooit spoorme- dewerker maar al sinds vijftien jaar werkloos. Hij had z'n buik vol van de bezuinigingen van de roodgroene regering en be sloot in de hoofdstad van Sak- sen-Anhalt plakkaten op te hangen met de oproep om te demonstreren. Drie weken later zijn tiendui zenden op de been. 'Bedankt, Andrea'!', roept een vrouw uit de luidruchtige menigte op de Domplatz. Ehrholdt, staand op een betonnen muur, wordt toe gejuicht als was hij een Oost- Duitse Lech Walesa. Per januari 2005 treedt 'Hartz IV' in werking, de nieuwe werk loosheidswet die is vernoemd naar Peter Hartz, geestelijk va der en lid van de raad van be stuur vain Volkswagen. Vooral langdurig werklozen - en van hen zijn er in de oostelijke deel staten bovenmatig veel - krijgen het moeilijker. Zij zakken na een jaar werkloosheidsuitkering tot bijstandsniveau: 331 euro voor een alleenstaande in het Oosten - tegen 345 in het Wes ten. Bovendien wordt onder Hartz IV het inkomen van de partner meegerekend, evenals eigen vermogen in de vorm van een koopwoning, de postzegelver zameling, de auto, de gouden armband van de overleden oma of het spaargeld van de kinde ren. Helmut Amdt rekent graag voor hoeveel hij er vanaf 1 ja nuari maandelijks op achteruit gaat. „Zeshonderd euro." Zijn vrouw Andrea (52) verdient als telefo niste duizend euro. „Hoe moe ten we daar van rond komen?" Hartz IV is het kernstuk van de 'Hervormingsagenda 2010' en er kan geen misverstand over bestaan: deze maatregelen ver anderen de dure Duitse verzor gingsstaat ingrijpend. Niemand wordt vanaf nu nog tot zijn dood door de Staat in de watten hamburg/anp-dpa - De Marok kaan Mounir al-Motassadeq, de enige die is veroordeeld in ver band met de aanslagen van 11 september 2001 in de Verenig de Staten, is dinsdag opnieuw voor een rechter in Duitsland verschenen. Al-Motassadeq werd in 2003 in Hamburg tot vijftien jaar gevangenisstraf ver oordeeld, voornamelijk wegens samenzwering voor het doden van de ongeveer 3000 mensen die omkwamen door de aansla gen. Het hooggerechtshof in Karlsruhe verklaarde het eerste De overheid zorgt alleen nog voor het bestaansminimum. Tot nog toe was Hartz rv voor de meeste betrokkenen een on doorzichtig pakket maatrege len. Maar inmiddels is de pa niek voelbaar. Helemaal terecht is dat niet, omdat de Staat wel iswaar veeleisender wordt, maar de moeilijkste gevallen juist ruimhartiger ondersteunt. „Wij voelen ons tweederangs burgers", bekent Helmut Amdt. „Wat kan ik eraan doen dat hier geen werk is? Niets. Maar ik wordt er wel voor bestraft. berlun/anp-rtr - Een liefdadig- heidsstichting gelieerd aan de Libische leider Kaddafi betaalt 35 miljoen dollar schadever goeding aan de niet-Ameri- kaanse slachtoffers van een aanslag op een discotheek in Berlijn in 1986. De Duitse regering bevestigde gisteren dat de advocaten van de slachtoffers overeenstem- e steekt edood 3 clica - Een blinde man El andere blinde man iDken in het zuiden ipijnen. Volgens hem achtoffer er de schuld jn vrouw hem heeft De 54-jarige Edmundo i vond het slachtoffer n aldus de Filipijnse 'e dader identificeerde 'lElltoffer door hem naar li te vragen. Porter Goss Foto: Reuters/Man- nie Garcia washington/anp - De Amerikaanse presi dent Bush heeft de Republikeinse Afgevaar digde Porter Goss (65) uit Florida naar vo ren geschoven als de nieuwe directeur van de inlichtingendienst CIA. Bush introdu ceerde „de hervormer" Goss gisteren tij dens een persconferentie in Washington. Goss' kandidatuur moet formeel worden goedgekeurd door de Amerikaanse Senaat. De Amerikaanse volksvertegenwoordiger zei deze procedure met vertrouwen tege moet te zien. De naam van het lid van het Huis van Afge vaardigden werd sinds het vertrek van CLA- directeur George Tenet al nadrukkelijk ge noemd als mogelijke opvolger. Tenet kondigde begin juni zijn vertrek aan, volgens het Witte Huis om persoonlijke re denen. Tenet lag echter al geruime tijd on der vuur wegens diverse misstanden bij de inlichtingendienst. Zo erkende hij voor de commissie die on derzoek deed naar de aanslagen in New York en Washington op 11 september 2001, dat zijn dienst voorafgaande aan die aan slagen grote fouten heeft gemaakt. Goss, geboren op 26 november 1938 in de staat Connecticut, heeft een lange staat van dienst als lid van het Amerikaanse Congres. Hij nam zijn zetel er in 1989 in. Goss was tussen 1962 en 1971 al werkzaam voor de CIA als onder meer undercover- najaf/gpd - Amerikaanse troe pen hebben gisteren bijna on afgebroken de Iraakse heilige stad Najaf gebombardeerd, waar zich milities van de radi cale sjiïtische geestelijke Mo- qtada al-Sadr ophouden. De burgerbevolking is door de Amerikanen gewaarschuwd de stad zo snel mogelijk te verla ten, wat duidt op een nieuw of fensief tegen de milities. Het was de zesde achtereenvolgen de dag van gevechten rond de stad, die 600.000 inwoners telt. Amerikaanse gevechtsvliegtui gen vielen gisteren posities van de milities aan bij de Imam Ali- moskee en het oude sjiïtische kerkhof van Najaf, waar de mili ties zich hebben verschanst en veel wapens hebben verborgen. Van de begraafplaats stegen grote rookwolken op. De Amerikaanse militaire com mandant heeft de milities ge waarschuwd het gebied rond de moskee en de begraafplaats niet te gebruiken voor het lan ceren van aanvallen. „We zul len ze niet toestaan om deze heilige plekken te ontheiligen", zei kolonel Antony Haslam. „Deze boeven zullen in Najaf nergens veilig zijn." Volgens het Iraakse ministerie van volksgezondheid zijn giste ren zeker tien doden gevallen bij gevechten in Sadr-City, de sjiïtische wijk van Bagdad. Het Amerikaanse leger zegt sinds vorige week vrijdag zeker 360 rebellen te hebben gedood in Najaf, een aantal dat door de milities wordt bestreden. istanbul/gpd - Zowel een tot nog toe onbekende Koerdische groepering als een organisatie die gelieerd zou zijn aan al-Qae da hebben gisteren de aanslagen op twee kleine hotels in Istanbul opgeëist. Daarbij vielen twee do den en zeker negen gewonden Eerst werden de aanslagen op een Arabische internetsite op geëist door de Abu Hafs al- Masri Brigades, een aan al-Qae- da gelieerde groepering. Maar gisteravond volgde een verkla ring van de Koerdische Vrij heids Haviken, waarin gesteld wordt dat de aanslagen een ver gelding zijn voor recente acties van het Turkse leger tegen Koerdische rebellen in het oos ten van het land. De ontploffingen in Istanbul vonden omstreeks twee uur 's nachts plaats in de districten Laleli en Sultanahmet, waar veel toeristen verblijven. In ho tel Pars in Laleli waren op het moment van de ontploffing 37 mensen. De tweede aanslag werd gepleegd op het Holiday Hotel in Sultanahmet, dat twin tig gasten telde. Na de explosies bij de hotels ontstond grote paniek. De do delijke slachtoffers waren een Turk en een Iraniër. De gewon den zijn naar ziekenhuizen ge bracht in de districten Capa en Cerrahpasa, vlakbij toeristische hotels. De twee lichtgewonde Nederlanders werden naar een ander hotel gebracht. De explo sies werden gevolgd door ont ploffingen in een opslagplaats voor gas in het district Eseny- urt. Hierbij vielen geen gewon den. De Abu Hafs al-Masri Brigades 1 dreigen met meer aanslagen. In hun verklaring zeiden zij dat dit de eerste was van een serie operaties die gericht zijn tegen Europese landen omdat ze „het bestand van onze sjeik (Osama bin Laden) hebben afgewezen." Bin Laden bood Europa op 15 april een bestand aan. Voor-, waarde was dat alle Europese troepen binnen drie maanden zouden worden teruggetrokken uit Irak en Afghanistan. Istanbul kreeg vorig najaar te maken met bloedige zelf moordaanslagen op Britse en joodse doelen. Daarbij vielen 62 doden. Ook die aanslagen wer den opgeëist door moslimextre misten die banden zouden hebben met al-Qaeda. Zij wa ren bedoeld als afstraffing voor de goede relatie die Turkije on derhoudt met Groot-Brittannië, de VS en Israël. ongeldig, omdat daarin een be langrijke getuige niet was ge hoord. De Verenigde Staten hebben in een brief, die de rechtbank slechts enkele minu ten voor het begin van het pro ces ontving, gemeld dat zij de rechters zouden voorzien van onder meer afschriften van een gedeelte van de ondervraging van Ramzi Binalshibh. Deze zit in de VS vast op verdenking van betrokkenheid bij terrorisme. Hij zou een belangrijk lid van al-Qaeda zijn. Jeruzalem - Een onderzoeks commissie van de Palestijnse Wetgevende Raad, het Pales tijnse 'parlement', vindt dat Pa lestijnse Autoriteit en haar lei der Yasser Arafat verantwoor delijk zijn voor de huidige cha os en anarchie binnen de Pales tijnse Autoriteit. De commissie hekelt vooral het uitblijven van politieke beslui ten door het Palestijnse leider schap waardoor er geen orde en gezag meer is in de Palestijn se gebieden, zo berichtte de Is raëlische krant Haaretz giste ren. De commissie, die bestond uit hervormers en vertrouwelingen van Arafat, ondervroeg vorige maand tientallen mensen, on der wie premier Qurei, com mandanten van veiligheids diensten en leden van Arafats Fatah-beweging. De vijfkoppige commissie vindt het hoog tijd voor een daadkrachtiger optre den van Arafat, het aftreden van de regering en voor nieuwe ver kiezingen. Het bestuur van de Palestijnse gebieden verkeert al geruime tijd in een crisis. Behalve aan houdende beschuldigingen over corruptie, is er ook nog al tijd de machtsstrijd tussen de premier en de president over de zeggenschap over de veilig heidsdiensten. Die leidde weer tot een strijd tussen Palestijnse facties in de Gazastrook. Qurei diende kort geleden nog zijn ontslag in, maar Arafat accepteerde dat niet. De commissie vindt dat Arafat en Qurei nieuwe wetgeving moeten opstellen die de kwes tie rond de Palestijnse veilig heidsorganisatie regelt. Arafat zou in afwachting van nieuwe wetten per presidentieel de creet voorlopig orde op zaken moeten stelllen. ming hebben bereikt met de Kaddafi-stichting, die geleid wordt door een zoon van de Li bische leider. Bij de aanslag op disco La Belle kwamen drie mensen om het leven, twee Amerikanen en een Turkse. Er vielen driehonderd gewonden. De uitgaansgele genheid was favoriet bij Ameri kaanse militairen. Chandigarh - Indiase reservisten protesteren in Chandigarh tegen de lage betaling voor hun werk, dat soms zelfs levensgevaarlijk is. Ze krijgen daarvoor slechts 90 roepia's (anderhalve euro) per dag. Foto: Reuters/Ajay Verma agent. Daarop volgde een politieke loop baan in de staat Florida, waar hij onder meer gemeenteraadslid en burgemeester (van Sanibel) was. In Washington geldt de Republikein als een uitgesproken aanhanger van president Bush. Hij heeft zich als voorzitter van de vaste commissie voor de inlichtingendien sten van het Huis van Afgevaardigden de afgelopen jaren intensief bemoeid met de nasleep van de aanslagen van 11 septem ber 2001. Hij gaf ook leiding aan een onderzoek van het Huis naar het falen van inlichtingen diensten voorafgaand aan '11/9'. mihama/anp-afp - De beheer der van de Japanse kerncentra le waar maandag vier mensen door een ongeval omkwamen, heeft toegegeven dat het onder houd van onderdelen van de centrale bijzonder slecht is ge weest. De slachtoffers bezweken aan brandwonden en hart- en long- falen als gevolg van het vrijko men van stoom uit een gebro ken pijpleiding. De beheerder zei gisteren dat de bewuste pijp 28 jaar lang niet was geïnspecteerd. De pijpleiding was 10 millimeter dik, toen die in 1976 werd geïn stalleerd. Nu was de pijp nog slechts 1,4 millimeter, veel min der dan de de 4,7 millimeter die volgens veiligheidsvoorschrif ten het minimum is. Het onderzoek van de Japanse politie naar het ongeluk con centreert zich op de staat van onderhoud van de centrale. Volgens Japanse media was de directie van de kerncentrale al in november 2003 gewaar schuwd voor een mogelijk pro bleem met de pijpleiding. Door het ongeval Welen ook ze ven gewonden. Een van hen verkeert nog in levensgevaar. Er zou overigens geen radioactieve straling zijn vrijgekomen. De Ja panse regering riep alle beheer ders van kerncentrales gisteren op extra veiligheidscontroles te houden. Milieuorganisatie Greenpeace liet maandag weten dat in de kerncentrale van Mihama de af gelopen tien jaar al vijftien on gelukken waren gebeurd. Vol gens Greenpeace worden in de meeste Japanse .centrales de veiligheidsvoorschriften niet nageleefd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5