Emigratie neemt sterk toe BINNENLAND Hulshoff Opgesloten meisjes vroegen eerder hulp Klusjesman Nico wint rechtszaak tegen Privé Juf of meester maakt geen verschil Verbazing over subsidie voor bedrijven die grens over gaan Nieuwe arrestaties na fatale brand 5 wil ook in Turkije ;zi nieuwe ïtje bekent d op dieren |tertje dode r vermist jchrikt van |n etalage 'agne tegen ^".lak Viagra te te warm machinisten rg wil ruimte I gebruik qat Prestaties leerlingen hetzelfde Grootste vertrekoverschot sinds jaren '50 Ik ben zat... en wie ben jij? Romeintje Zoek de verschillen woensdag 11 AUGUSTUS 2004 im - De Riagg in Rotter- ^Volgend jaar zomer ook rische hulp leveren aan pnten in Turkije. Als de -tekeraars de hulp willen ^n, kan het project be- pe Riagg voert sinds t zomer een project uit -x J-gebergte in Marokko, Ongeveer 150 chronisch ische patiënten tijdens ntie hulp krijgen. Bo- gaven de hulpverleners jlerd keer telefonisch hielpen ze bij vijftien Uen. Het project kost ro. Dit alles is zeer te- ,1 van minister Hoo- ,/an volksgezondheid, j de zorg te duur en f de Rotterdamse Riagg «en hellend vlak be- nW v:: i.j mag niet ït sip - De nieuwe partij head Transparant mag in. die naam meedoen en prkiezingen voor de ^bb^amer. Dat heeft de i State gisteren be- rug.^t bestuursrechtscolle- kefiat bij de kiezer ten ach de indruk kan ont- /ant Nederland Transpa- ar jjerdeel is van cje partij innfransparant van Euro- datptariër Paul van Buite- juvfiaam van partij is in- i gewijzigd in Nederland ïe partij voor alle Ne- =irs. )e politie heeft een 9- ;etje uit Assen aange- dat heeft bekend vori- ben aantal dieren te vermoord op een kin- lerij in zijn woonplaats, loces-verbaal werd op- I is het kind overgedra- lijn ouders. Hetjonge- jt een konijn, een kui ler cavia's om het le- rHe politie is een zoek- ^onnen naar een 2-ja- uit Goor. Het gaat om :ertje van de vrouw die dood in haar woning jrijsselse plaats werd "ren. De 25-jarige moe- ir een misdrijf om het jracht. Van het meisje jen niets meer verno- ichten in de buurt dat :nd van de vrouw bij ijf is betrokken, wil de 'estigen noch ontken- Een 22-jarige jongen lagmiddag een laptop imputerzaak in het im wegnam, heeft winkel gemeld. Hij imdat de winkeleige- 's van de dief op inter net en in zijn winkel lymfhangen. De ouders |ef, die in de buurt van wonen, hadden hun j takend en drongen er bij /eg ian dat hij zich bekend e vifen. hiji de,MOnder het motto OOBzomaar alles' lanceert ns 2|tisch bedrijf Pfizer bngeen landelijke cam- na fcen nep-Viagra. Fol- i- Djpothekers moeten rjerejer op wijzen dat het erd&n illegale erectiepillen herkan zijn. De omvang n B(alafide handel in deze |len neemt aanzienlijke fan, stelt een woord- fan Pfizer. is dt r Atl i - De Nederlandse gen moeten maatrege- in om te voorkomen linisten in te warme lo- fen moeten werken. de Arbeidsinspectie bor te hoge temperatu- le aandacht van de |ten kunnen verslap- iwel het spoorbedrijf al Igekondigd uiterlijk in pcomotieven van air- ling te hebben voor de inspectie dat er in itijd ook iets gebeurt. De gemeente Tilburg igebruikersruimte voor lierdoor hoopt de ge lat de overlast door het an qat op straat en in pen afneemt. Qat is (verruimend middel iamelijk door Soma- pt gebruikt. Het gaat ien woordvoerder van )nte Tilburg om een int van een jaar dat on- p voorwaarden plaats- eindhoven/gpd - De politie heeft gisterochtend opnieuw twee aanhoudingen verricht in verband met de brandstichting in de Jan Hollanderstraat in Eindhoven, waarbij twee broer tjes om het leven kwamen. Het gaat om een 36-jarige man en een vrouw van 22, beiden uit Eindhoven. Eerder waren al twee mannen (23 en 31 jaar) opgepakt. Het viertal wordt ver dacht van betrokkenheid bij de brandstichting. De ouders wer den met diverse verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. (advertentie) Lelden: Nieuwe Rijn y Dsn Haag Leidschandam Rotterdam Amsterdam Voorschoten I Het gezin is van Turkse af komst. De politie werkt met een team van 25 rechercheurs aan de zaak. De twee mannen die zondag zijn opgepakt, worden vandaag voorgeleid aan de rechter-com- missaris in Den Bosch. Ze wa ren onder meer aangehouden op basis van verklaringen en technisch onderzoek, dat heeft uitgewezen dat bij de brand stichting vluchtige stoffen zijn gebruikt. Het motief van de brand is nog steeds niet duide lijk. Vanmiddag trekt een stille tocht door de buurt ornde om gekomen kinderen tè^geden- ken. De woordvoerder van de politie wil niet ingaan op ver klaringen van bewoners van de Jan Hollanderstraat, dat de aan gehouden 36-jarige man de buurman is van de familie. Ook suggereren buurtbewoners dat deze man kort voor het drama nog bezoek zou hebben gehad van de twee eerder aangehou den mannen. De man zou het tweetal na eni ge tijd buiten hebben gezet. Dat gegeven heeft de buurt tot de opvatting gebracht, dat de brandstichting in het verkeerde huis heeft plaatsgevonden. De politie heeft gisterochtend ook de auto van de 36-jarige man en enkele goederen in zijn woning in beslag genomen. den haag/gpd - Het maakt voor de prestaties van een leerling geen enkel verschil of er een juf of meester voor de klas staat. Dat blijkt uit een onderzoek in opdracht van het ministerie van onderwijs. De afgelopen jaren is er discus sie ontstaan over de vraag of de toestroom van vrouwelijke leer krachten op de basisschool na delige gevolgen heeft voor de prestaties en ontwikkeling van jongens. Acht van de tien leer krachten in het basisonderwijs zijn nu momenteel vrouw. In groep 2 is het aandeel vrouwen zelfs 98 procent. Ook in andere Westerse landen is de populariteit van het le raarsvak onder vrouwen groot. Engeland, de Verenigde Staten en Australië hebben maatrege len genomen om meer mannen aan te trekken. Als het gaat om verschillen in prestaties is dit in Nederland niet nodig, oordeelt onderwijs minister Van der Hoeven. Het onderzoek door ITS (Instituut voor Toegepaste Sociale Weten schappen) toont aan dat het ge slacht van de leerkracht geen enkel effect heeft op houding, gedrag en prestaties van leerlin gen. Het sociaal gedrag van meisjes is in zijn algemeenheid positiever dan dat van jongens, stellen de onderzoekers, maar dat staat volledig los van de aanwezigheid van een juf of meester. Het enige duidelijke verschil dat het onderzoek aan toonde is ervaring: mannen hebben gemiddeld vijf jaar meer onderwijservaring dan vrouwen. De uitkomst van het onderzoek geldt waarschijnlijk ook voor het voortgezet onderwijs. Daar is in België onderzoek naar ge daan, met soortgelijke uit komst. Het grote aandeel van vrouwen is overigens niet terug te vinden in de top van onder wijsinstellingen: tachtig procent van de directeuren is man. Van der Hoeven blijft streven naar meer mannen voor de klas, 'uit oogpunt van evenwichtige per- soneelsopbouw en voor de beeldvorming van het onder wijs als werkgever'. den haag/gpd - Het afgelopen jaar zijn veel meer mensen uit Nederland vertrokken dan er binnenkwamen. Vooral Turken keren ons land massaal de rug toe. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekend heeft gemaakt. In de eerste helft van dit jaar lag het aantal emigranten volgens het CBS 13.000 hoger dan het aantal mensen dat ons land bin nenkwam. Dit zogenoemde vertrekover schot is sinds de jaren vijftig niet meer zo hoog geweest. Volgens woordvoerder J. Latten van het CBS zijn het vooral asielzoe kers die terugkeren. Verder zijn veel Euro peanen, zoals Belgen en Duitsers, naar him land teruggegaan. Zij kwamen rond 2000 naar Nederland, toen de werkgelegenheid hier grenzeloos leek. De economische te ruggang heeft er volgens het CBS ook toe geleid dat meer jonge Nederlanders elders naar werk gingen zoeken. Opvallend is het aantal Nederlandse oude ren dat verhuist naar minder regenachtige oorden, zoals Frankrijk en Spanje. Het 'warme wonen', noemt Latten dat. Ook ziet het CBS dat veel Nederlanders vanwege de hoge woonkosten het grensgebied opzoe ken. „Iemand die drie kilometer van de Ne derlandse grens af woont, is officieel ge- emigreerd", aldus Latten. De Europese eenwording en de euro hebben de toege nomen mobiliteit vergemakkelijkt. Opmerkelijk is verder de toegenomen emi gratie van Turken en in iets mindere mate die van Marokkanen. Vertrokken er in de eerste helft van vorig jaar nog 834 Turken, in de tweede helft van dit jaar waren dat er al 1462. In de eerste helft van 2003 immi greerden 3192 Turken naar Nederland, in de eerste helft van 2004 waren dat er nog maar 1996. Het Nederlands Migratie Insti tuut (NMI), dat mensen helpt die terug wil len keren naar hun land, en het Inspraak Orgaan Turken in Nederland (IOT), her kennen de CBS-cijfers. Beide organisaties wijten de toegenomen terugkeer aan de Re migratie wet die op de helling staat. Nu kunnen mensen nog terugkeren met be houd van hun uitkering. Dat kan niet meer als de wet, waar de Tweede Kamer nog over moet beslissen, wordt afgeschaft. Volgens beleidsmedewerker A. Odé van het NMI is de economische en politieke situatie in Turkije enorm verbeterd in vergelijking met een paar jaar geleden en zijn de vliegtickets nu spotgoedkoop. Dat maakt het makkelij ker voor Turken om te vertrekken en af en toe terug te keren voor familiebezoek. Bij terugkeer naar het geboorteland speelt voor veel Turken en Marokkanen ook het negatieve vreemdelingenklimaat in Neder land een rol. De aangescherpte regelgeving voor allochtonen, zoals cursussen voor mensen die al een poos in Nederland wo nen dragen daaraan bij. Het NMI ziet bo vendien toenemende belangstelling van jonge Turken om terug te gaan naar het land van hun ouders. amsterdam/anp - TV-klusjeS- man Nico Zwinkels heeft giste ren een kort geding gewonnen tegen weekblad Privé. Het rod delblad schreef dat hij tien jaar geleden een vroegere styliste van zijn klusprogramma 'Eigen Huis Tuin' seksueel had geïn timideerd. Door die publicatie zag Zwinkels een gepland nieuw programma bij "SBS6 aan zijn neus voorbijgaan. De rechtbank in Amsterdam veroordeelde Privé tot het plaatsen van een rectificatie en het betalen van een voorschot op immateriële schadevergoe ding van 5000 euro. Ook mag het tijdschrift van de rechter geen nieuwe verhalen over de zaak schrijven „op basis van het huidige bewijsmateriaal" over de vermeende seksuele in timidaties van de klusjesman. In de uitspraak staat dat het blad onrechtmatig handelde door het verhaal te publiceren zonder de beweringen voldoen de op juistheid te onderzoeken. „Daarbij speelt mee dat hoe langer geleden een gestelde ge beurtenis heeft plaatsgevon den, hoe moeilijker het voor de betrokkene is zich daartegen te verweren, om welke reden des te zwaardere eisen aan het on derzoek naar het waarheidsge halte van die gebeurtenis wor den gesteld. Het verhaal doet sterk afbreuk aan de reputatie van Zwinkels en heeft hem en zijn gezin schade toegebracht", schrijft de rechter. Privé-hoofdredacteur E. Sante- goeds reageert verbaasd op het vonnis. „Wij hebben na dat eer ste artikel voldoende aanneme lijk gemaakt dat er heel wat meer rond Nico aan de hand is dan in dat verhaal stond be schreven. Daar gaan we dus ge woon op door in ons blad. In middels heeft zich een aantal mensen bij ons gemeld dat over recente informatie over Nico's gedrag beschikt, dus daar kun nen we over gaan schrijven. Ni co heeft de eerste ronde ge wonnen, maar er volgen meer rondes." den haag/gpd - Een eerdere schreeuw om hulp van de twee Turkse meisjes die in Den Haag door him ouders waren opgesloten en mishandeld, is geïnterpreteerd als grap en daarom genegeerd. Een jong meisje uit de Kaapstraat, waar de twee zussen van 16 en 19 jaar vermoedelijk maanden zijn vast gehouden, zegt 'een paar maanden gele den' op het pad achter de woningen in de straat een briefje te hebben gevonden. Daarop stond in koeienletters 'Help ons'. „Maar ik dacht dat het een grap was", zegt het meisje nu. De directe buurvrouw van het Turkse ge zin, 'buurvrouw Sylvia', werd vrijdag door de meisjes gealarmeerd: „Ik hoorde een tik op de serre. Dat bleek een cassettebandje te zijn. Waarschijnlijk gooiden ze dat om aandacht te trekken. In de tuin lag een pen met een briefje eraan. Daar stond op dat ik de politie moest bellen, omdat ze waren mishandeld." Toen de Haagse omhoog keek, zag zij ach ter een raam van de woning de twee zussen staan. „Ze keken me smekend aan. Ik kreeg er koude rillingen van", vertelt de buur vrouw. Ze maakte haar man wakker, die adviseerde om de politie te bellen. Korte tijd later werden de ouders aangehouden en de zussen door een ambulance wegge- Verdachten langer vast De ouders van de twee zussen die moge lijk meerdere jaren werden vastgehou den in het ouderlijk huis, zitten nog ze ker tot volgende week vast. Dat geldt ook voor de broer van de slachtoffers. De 21- jarige man werd zaterdag opgepakt. De rechter-commissaris besloot gisteren dat het openbaar ministerie de man langer mag vasthouden. De politie wil over het motief voor de opsluiting en mishande ling van de zussen nog niets zeggen. Vol gens de advocaat van de vader hebben de meisjes om aandacht gevraagd omdat zij bang waren te worden uitgehuwelijkt. „Daar is in het gezin over gesproken, maar er was nog niets definitief." De ad vocaat zegt dat de vader de beschuldi gingen ontkent „Er waren wel beperkin gen in de vrijheid van de twee, maar ze gingen naar school en werk. bracht. De vrouw heeft evenals de medebe woners uit de straat in de Haagse wijk Transvaal nooit vermoed dat er iets niet in orde was in het huis waar de meisjes door hun ouders werden vastgehouden en mis handeld. Toen het gezin ongeveer een jaar geleden in de Kaapstraat kwam wonen, za gen buurtbewoners in elk geval één doch ter nog wel eens buiten. „Maar het werd wel steeds minder", zegt buurvrouw Sylvia. Ze trok daar geen Conclusies uit. „Je gaat je achteraf afvragen: wat heb ik al die tijd nu eigenlijk van die meiden gezien?" Ook an dere buren hadden geen flauw benul van wat zich in de woning afspeelde. Sommi gen wisten zelfs niet dat het gezin twee dochters had. Bijzonderheden hoorden of zagen de bu ren nooit. „Natuurlijk hoorde ik ze wel eens praten, maar het moeilijke is dat je geen Turks verstaat. Als je wat hoort, weet je niet wat er wordt gezegd", zegt Sylvia. Ze gelooft niet dat de meisjes het verhaal heb ben verzonnen, zoals de vader van de twee beweert: „Natuurlijk is het wel waar. Zoiets ga je niet verzinnen. Bovendien zijn ze met de ambulance afgevoerd." Ook andere buurtbewoners geloven het verhaal van de twee zussen. Zeker omdat zij de vrouwen zelden buiten zagen en nie mand in de straat contact had met het ge zin. De buurt is geschokt. „We leven in 2004, dan gebeuren dit soort dingen toch niet meer?", vraagt een buurman zich af. scheveningen - Het strand van Scheveningen was maandag nog overvol (boven). Gisteren (onder) waag de zich dankzij de hoosbuien die over Nederland trokken, slechts een enkeling op het strand. Foto: ANP/Ed Oudenaarden woerden/anp - Met de lan delijke studentencampagne „Ik ben zat ...en wie ben jij?" besteedt het Nationaal Insti tuut voor Gezondheidsbe vordering en Ziektepreventie (NIGZ) aandacht aan het drankgebruik van studenten. Het NIGZ grijpt de introduc tieweken van universiteiten en hogescholen aan om de actie onder de aandacht van de aankomende studenten te brengen. Enkele introductie weken zijn deze week be gonnen. Het NIGZ ziet in de wijzigin gen van het studiestelsel van de laatste jaren een reden om meer aandacht te blijven besteden aan het alcoholge bruik van studenten. Door de invoering van onder meer de prestatiebeurs is de stu diedruk toegenomen. Vol gens het NIGZ gooit overma tig alcoholgebruik roet in het eten bij deze prestatiegerich te aanpak. Studenten vormen voor al coholgebruik een risico groep. Uit onderzoek blijkt dat bijna alle studenten alco hol drinken. Per week drin ken studenten gemiddeld ongeveer zestien glazen, dat is zes glazen meer dan ande re jongeren van vergelijkbare leeftijd. Leden van studen tenverenigingen drinken het meest, gemiddeld 23 glazen per week.Op een zeer gezel lige avond nuttigen studen ten tien glazen alcohol, stu denten die lid zijn van een vereniging draaien hun hand niet om voor vijfden glazen. De norm voor verantwoord alcoholgebruik die het NIGZ hanteert, ligt voor vrouwen op een tot twee en voor mannen op twee tot drie gla zen alcohol per dag. utrecht - Een patiëntje van het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht waande zich gisteren even een Romeinse legionair. De zieke kinderen kregen gisteren bezoek van de Romeinen van het geschiedenis park Archeon uit Alphen aan de Rijn. In het Archeon wordt sinds een paar dagen een Romeins festival ge houden. Foto: ANP/Juan Vrijdag den haag/anp - De Tweede Ka mer heeft verbaasd gereageerd op een bestaande subsidierege ling waarin bedrijven geld krij gen als zij banen scheppen in opkomende markten. De subsi die is bedoeld om Nederlandse bedrijven te laten investeren in landen als China, maar daar door verdwijnen banen in Ne derland. De regeringspartijen CDA en WD hebben gisteren Kamervragen gesteld aan de minister en staatssecretaris van economische zaken. Het CDA wil de subsidie voorlopig op schorten, totdat duidelijk is welke effecten er zijn voor de Nederlandse economie. Het kan niet zijn dat er met belas tinggeld een „Chinese vlucht route" ontstaat, meent Kamer lid Atsma. „Dit staat haaks op alles wat wij willen." De WD noemt het „subsidië ren van vernietiging van werk gelegenheid onacceptabel". De liberalen willen het overgro te deel van de subsidie afschaf fen in ruil voor verlaging van de vennootschaps- en inkomsten belasting. Oppositiepartijen PvdA en Groenlinks willen de zogehe ten TAOM-regeling direct ge heel afschaffen. Regeringspartij D66 is tegen een subsidieregeling die de Ne derlandse banen exporteert, en wil de regeling zodanig aanpas sen dat de werkgelegenheid in Nederland overeind blijft. Bedrijven krijgen een onkosten vergoeding als zij investeren in lagelonenlanden om zo een po sitie te verwerven in opkomen de markten. Een bedrijf kan tot 275.000 euro aan subsidie krij gen voor het ondersteunen van het management in een opko mend land en tot 90.000 euro voor scholing. De TAOM-rege ling geldt voor het midden- en kleinbedrijf. Staatssecretaris Van Gennip van economische zaken is voorlopig niet van plan de rege ling in te trekken. Volgens Van Gennip is de regeling bedoeld voor bedrijven die het besluit al genomen hebben om productie naar het buitenland te brengen. „Het beeld is niet juist dat wij werkgelegenheid het land uit subsidiëren." Volgens Van Gen nip hebben de afgelopen jaren 94 bedrijven voor in totaal on geveer 12 miljoen euro subsidie ontvangen. Nederland heeft er als handelsnatie volgens haar baat bij dat Nederlandse bedrij ven succes hebben in het bui tenland. Per jaar heeft het mi nisterie 4,5 miljoen euro be schikbaar voor de regeling.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3