Brand verwoest groot duingebied 3Als dat paard op hol slaat, spring ik er af 'Polypil verlengt leven 55-plusser' gtudent krijgt cursus: [floe steel ik een fiets Veetentoonstelling na 70 jaar buiten Leiden Goedemorgen Wat een krant. el tips treinmishandeling Politie verspreidt signalement van mogelijke dader DOE MEE AAN COACH VAN HET JAAR EN STEL JE EIGEN STERRENTEAM SAMEN! JE VINDT DE SPELREGELS 3 ELDERS IN DEZE KRANT! W°%\ Speel mee met Coach van het Jaar! Schrijf je nu in via www.leidsChdagblad.nl/coachvanhetjaar. COMMENTAAR RIAGG IN TURKIJE a liatrische hulp op vakantie door de Rotterdamse Ria- >t het takenpakket gere- De hulpverleners staan vorig jaar zomer in het kkaanse Rif-gebergte psy- rische patiënten bij, en wil- dat ook in Turkije gaan Minister Hoogervorst «gezondheid) wil daar te- een stokje voor steken. Al it internationale optreden e Riagg minder gek dan het is makkelijk la- g te doen over de i^jse en Marok- Tse dependance de Rotterdamse y t Of dcmago- K* te verwijzen naar de knel den in de Nederlandse ge- ïeidszorg. Waar bezuini- op verpleeghuizen en de stenverzekeringen aan Ie van de dag zijn, klinkt wrang dat de Riagg wel Ittrekt voor internationale itreden van de Riagg ver- echter een serieuzere be- ig. De hulpverlening in ikko heeft duidelijk succes: veer 150 chronisch psychi atrische patiënten kregen tij dens hun vakantie hulp. Het Riagg-personeel gaf driehon derd keer telefonisch advies en hielp bij vijftien crisisgevallen. Het voorkomen dat psychiatri sche patiënten tijdens hun va kantie figuurlijk de weg volledig kwijt raken, is ook voor de maatschappij van belang. Hoogervorst vindt de zo ver leende zorg te duur. Dat is een beetje onzin: het project in Ma rokko kost slechts 20.000 euro, en is getui ge de resultaten geen weggegooid geld. Veel belangrijker is dat de hulpverlening zich zo op een hellend vlak be geeft. Ook voor psychiatrische patiënten geldt dat de overheid zich niet te allen tijde en overal over hen kan ontfermen. Dat bij acute medische problemen in het buitenland de verzekerings maatschappijen de soms hoge rekening betalen, is terecht Dat een arts bezorgd z'n patiënten tot op het vakantieadres volgt, is overdreven. Hoezo Zwitserle- vengevoel? Peter de Vries Erik Huizebosch in Noordwijk door Jan Preenen noordwijk/gramsbergen - Hij is marathonschaatser, skeele raar, zanger, presentator van onder meer modeshows en koeschijterijen, maar op een paard heeft hij nooit gezeten. Toch doet Erik Huizebosch uit Gramsbergen erg laconiek over zijn debuut als ruiter volgende week donderdag op de Dag van het Paard in Noordwijk. Daar moet hij het opnemen tegen wielrenner Bram de Groot. „Het maakt me niet uit wat ze me laten doen. Ik vermaak de mensen wel. En als dat paard er vandoor gaat, spring ik er ge woon af. Simpel toch?" Vorig jaar werd Huizebosch ook al door de Stichting Vrienden Harddraverij Noordwijk als en tertainer aangetrokken. Hij zweepte het publiek op de Ko ningin Wilhelminaboulevard op met liedjes en acts op hoog ni veau. „Ik ga een nummer zin gen en dat gaat halverwege van hé, hé, hó, hó. Echt iets voor paardenmensen. Goed luuste- ren. Daar gaat-ie. Jij bent de zon, jij bent de zee, jij bent de liefde, ga met me mee. Alle maal." De kennismaking met Noord wijk waar hij de prijzen uitreik te van de kortebaandraverij be viel Huizebosch zo goed dat hij toen al aangaf graag te willen terugkomen. Aan die wens werd door de stichting graag voldaan. Ook nu reikt Huize bosch 's middags de prijzen uit. Bovendien treedt hij op in het avondprogramma dat om half zeven begint. In twee of drie rit- Bram de Groot. Foto: GPD ten neemt hij het op tegen Bram de Groot. Die heeft al eer der op een paard gezeten. Hui zebosch nog nooit. „Maakt niet uit. Ik ben niet bang. Of ik nu ga oefenen? Ik zou niet weten hoe. Ik heb geen paard. Dus waarop moet ik dan oefenen? Ik laat het gewoon over me heen komen." Voorzitter Henk Hoogervorst van de stichting ziet er de hu mor wel van in: „Het leek ons aardig om twee bekende Ne derlanders tegen elkaar te laten rijden. En ach, dat Erik geen er varing heeft, lijkt me geen pro bleem. Als je naar een manege gaat, word je ook zo op een paard gezet. Ze geven je echt geen wild paard mee, maar een beestje dat de weg kent. Zo is het ook bij ons. Bovendien val je niet hard. Overal op de bou levard ligt straks zand." Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 11 AUGUSTUS 2004 Alphenaren in Istanbul gewond Istanbul - Zowel een nog onbe kende Koerdische groepering als een organisatie die gelieerd zou zijn aan al-Qaeda heeft gis teren de aanslagen op twee kleine hotels in Istanbul opge ëist. Daarbij vielen twee doden en zeker negen gewonden, on der wie de Nederlanders Eric Hoogerwerf en Abdelmajid Azaghouagh uit Alphen a/d Rijn. Pagina Buitenland Alphense flat ontruimd alphen aan den rijn - De Al- phense politie heeft gisteren aan het eind van de ochtend een zes verdiepingen hoog flat gebouw aan de Herculesstraat ontruimd. Dat gebeurde nadat er op de eerste verdieping brand was ontstaan doordat een 8-jarig meisje per ongeluk met een kaarsje een jas vlam had doen vatten. De rookont wikkeling was vervolgens zo heftig dat uit voorzorg het hele gebouw ontruimd werd. De brandweer had het vuur overi gens snel onder controle.Er raakte niemand gewond. Duitser schoot met 'nepwapen' Amsterdam - De 20-jarige Duit se man die zondagmiddag in Amsterdam werd gedood door kogels van de politie, blijkt te hebben geschoten met een gas pistool. Met een dergelijk pis tool kun je wel iemand verwon den, maar niet doden. Dat liet een woordvoerder van het openbaar ministerie (OM) in Amsterdam gisteren weten. Doden busongeluk in Oostenrijk wenen - Zeker vijf passagiers van een Oostenrijkse bus zijn gisteren omgekomen toen het voertuig ten zuiden van Salz burg van de weg raakte en in een dertig meter diep ravijn stortte. Tientallen mensen raak ten gewond. De bus had vol gens de woordvoerder 54 inzit tenden. De meeste van hen hadden de Britse nationaliteit. De Geus blokkeert stijging CAO-lonen Dromen uit de wereld van het onbewuste Antonino Furfaro nieuw lichtpuntje op Nieuw-Zuid Enkele buien - De politie heeft 45 tips over de mis- iling van een 44-jarige ictrice. De tips zijn bin- ikomen naar aanleiding :n getuigenoproep maan mand in het televisiepro- na Opsporing Verzocht de treinkrant Spits. „En emt hoopvol", aldus een Ivoerder. /e inductrice betrapte op 13 de trein van Amsterdam aar Den Haag CS vlak ij Leiden een zwartrijder, ze de jongeman aansprak el op het'feit dat hij zonder kaartje reisde, sloeg en schopte de man er op los en greep hij de vrouw bij de keel. Nadat omstanders er met moeite in slaagden de vrouw uit de wurggreep van de knaap te bevrijden, trok de jon gen aan de noodrem en sprong uit de trein ter hoogte van het station Den Haag Laan van Nieuw Oost-Indië (NOI)- De agressieve treinreiziger is nog steeds voortvluchtig. Hem wordt poging tot doodslag ten laste gelegd. (advertentie) rotterdam/anp - Verscheidene farmaceutische bedrijven werken aan een 'polypil' die het leven van 55-plussers met gemiddeld 3,5 jaar verlengt. De pil is ook de meest effectieve strategie tegen hart- en vaatziekten, zegt internist dr. R. Nijhuis van het Erasmus Medisch Centrum (EMC) in Rotterdam. Nijhuis verwacht dat de polypil, waarin verschil lende medicijnen zijn verwerkt, er over een twee jaar zal zijn. Dat zei hij gisteren in het Eras mus MC-blad Monitor. Nijhuis pleit ervoor de combinatiepil aan alle 55-plussers voor te schrij ven. De internist promoveerde onlangs aan de Erasmus Universiteit Rotterdam op onderzoek naar verschillende methoden om hart- en vaat ziekten te voorkomen. Hij gebruikte een compu termodel waarmee de effecten van preventiestra tegieën kunnen worden uitgedrukt in gewonnen levensjaren. Uit het onderzoek bleek dat niet al leen hartpatiënten, maar vrijwel alle 55-plussers baat bij de pil hebben. Nu krijgen alleen risicopa tiënten preventief medicijnen tegen hart- en vaatziekten. De (te ontwikkelen) polypil bevat bloeddruk- en cholesterolverlagers, aspirine en foliumzuur. Nijhuis stelt voor klinisch onderzoek te doen naar de effectiviteit van de pil. Twee af delingen van het Erasmus MC bereiden dat on derzoek voor. De internist verwacht dat mensen met één pil minder snel vergeten de medicatie in te nemen. Volgens hem is het nog wel de vraag of het chemisch kan om alle stoffen in een polypil te stoppen. den haag - Minister de Geus (sociale zaken) heeft besloten vanaf 1 november alleen CAO's algemeen verbindend te verkla ren waarin geen loonstijgingen worden afgesproken. Dit blijkt uit een brief die de minister gis teren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Het kabinet kondigde dit voorjaar na een conflict met de bonden over het prepensioen aan, bedrijfs- tak-CAO's niet meer aan alle ondernemingen in een sector op te leggen als daardoor de loonkosten te hard stijgen. De vakcentrales FNV en CNV zul len nu een klacht indienen bij de internationale arbeidsorga nisatie ILO en stappen naar de Europese rechter. Leidsch Olympische leven Ruud Paauw begint in 1948 'Varkensstal' zorgt voor onrust bij tuinvereniging Twee Chinook-helikopters van de Koninklijke Luchtmacht, afkomstig van vliegbasis Soesterberg, hielpen gisteren bij het blussen van de duinbrand tussen Beverwijk en Castri- cum. Het bluswater -10.000 liter per vlucht - haalden de heli's met een zogenoemde bamby bucket uit zee. Foto: GPD/Marc van der Kort beverwijk/gpd - De duinbrand tussen Beverwijk en Castricum heeft harder om zich heen gegrepen dan aanvankelijk ge dacht. Ging de brandweer maandagnacht nog uit van zo'n vijftig hectare, gister middag was dat opgelopen tussen de ze ventig en tachtig hectare, ruim 140 voet balvelden. De brand was gisteravond rond zes uur onder controle, maar nog niet geblust. Dat zou nog de hele nacht duren. De duinbrand is zo goed als zeker aangestoken. Op verzoek van duinbeheerder en wa terleidingbedrijf PWN hebben twee Chinook-helikopters van de Koninklijke Luchtmacht, afkomstig van vliegbasis Soesterberg, geholpen bij het blussen. De transporthelikopters haalden 120 keer water uit de Noordzee en stortten dat uit boven het moeilijk begaanbare terrein. Bij elke vlucht werd tienduizend liter water vervoerd. De inzet van de he likopters kost PWN per uur 17.500 euro. De brand, die maandagmiddag rond vijf uur uitbrak, vergde veel van de brand weer van Kennemerland. Bij de bestrij ding van de brand boden korpsen uit heel Noord-Holland, waaronder dat van Amsterdam, een helpende hand. In to taal waren er gisteren nog zo'n vijftig brandweerlieden bezig met nablussen, daarbij geholpen door de regen. Er waren gistermiddag nog twee hard nekkige brandhaarden over van de in eerste instantie zeven haarden. Een was onder controle en de ander was nog aan het smeulen. Op sommige plekken was vanaf de grond niet te zien dat het duin in brand stond, maar via de infrarood van een politiehelikopter kon de bran dende ondergrondse humuslaag wor den ontdekt. De politie gaat er vanuit dat de brand in de duinen is aangestoken. Ondanks het feit dat er een lange reeks van branden aan vooraf ging, is de politie niet op zoek naar een pyromaan. „Het is nog veel te vroeg om die conclusie te trek ken", zegt een politiewoordvoerder. „Over de dader of daders is nog niets bekend. Bij een beginnende brand is door een boswachter een man gezien, maar het is niet te zeggen of die er iets mee te maken heeft. Laat staan dat we hier te maken hebben met een pyro maan." Van de mogelijke brandstichter in de Heemskerkse duinen is een signa lement vrijgegeven. Het zou gaan om een man van ongeveer vijftig jaar. rechtkomen. „Het slot dat in een dorp voldoet, is speelgoed voor de dief in een grote stad. Daarnaast moet de fiets in de grote steden vaak buiten wor den gestald, in plaats van in de schuur bij het ouderlijk huis", aldus Arien de Jong van de Fiet sersbond. De studentenvoorlichting is on derdeel van het campagne-of fensief: Houd de Fiets. In deze campagne daagt de bond alle betrokken partijen uit fietsen diefstal met alle mogelijke mid delen te bestrijden. Met goede stallingen bijvoorbeeld, maar ook met een actieve aanpak van helers en stelers, opsporing van gestolen fietsen, vereenvoudi ging van aangifte, betere sloten en met voorlichting. In het kader van de actie heeft de Fietsersbond een aantal tips om diefstal van tweewielers te voorkomen. „Zet de fiets bij voorkeur in een bewaakte stal ling", aldus De Jong. „Gebruik altijd twee sloten: een stevig ringslot door het achterwiel en een goed ketting- of beugelslot om frame en voorwiel vast te zetten. Maak het slot hoog en flexibel vast want als het op de grond hangt, kan de dief het met een steen kapot slaan. En bevestig een beugelslot nooit in het midden van het frame aan een vast object. Door de fiets rond te draaien, knalt het slot open en is de dief er met je kar retje vandoor." rj leiden/rijpwetering - De Vebo wordt na bijna 70 jaar voor het eerst buiten Leiden gehouden. De veetentoonstelling strijkt op zaterdag 28 augustus neer bij het Hertogspark in Rijpwete- ring. Het bestuur van de vereni ging tot het bevorderen van agrarische belangen in de Rijn en Duinstreek werkt hiervoor samen met de natuurvereniging Vanade, die op die dag haar derde streekmarkt van deze zo mer al had gepland. De twee evenementen smelten hierdoor samen tot een groots opgezette Vebo-Streekmarkt,' waar hon derden koeien, schapen en po ny's worden gekeurd en waar diverse ambachtelijke produc ten van het platteland verkrijg baar zijn. In de jaren voor 1969 had de tehtoonstelling plaats rondom molen De Valk in Leiden. Ver volgens werden de Groenoord- •ric-Jan Berendsen Hoe steel je een fiets? Ie meeste mensen een zonder antwoord, maar e aankomende studenten Universiteit Leiden bin- rt gesneden koek. Tijdens oductieweek El Cid ver- Ie Fietsersbond een de- ratie fietsen jatten, etsendief laat dan zien j fietssloten kraakt, welke een makkie zijn om te en welke fietsen moeilij- zelfs geheel niet te stelen )e Fietsersbond waar- rt ook tegen de aankoop istolen fietsen. Wie met s gestolen geregistreerde etrapt wordt, staat een >oete van 100 tot 400 euro :hten. Daarbij komt een ad en inbeslagname van s, aldus de Fietsersbond folder die gratis wordt eid.De Fietsersbond met haar actie, die in alle itensteden in het land gehouden, te bereiken identen hun eigen fiets houden, geen gestolen kopen en zo de vicieuze van fietsdiefstallen hel- oorbreken. ks worden er 800.000 fiet- °/n|stolen. p)e meeste daar- de grote studentenste- erstejaarsstudenten zijn fvaak het slachtoffer als veilige woonplaatsen in sicovolle omgevingen te- hallen de vaste uitvalsbasis voor de Vebo. Totdat de huidi ge eigenaar Libéma besloot niet langer financieel bij te dragen aan een aantal verliesgevende evenementen, waaronder Bees tenspul en ook de Vebo. Vorig jaar konden honderden dieren en hun eigenaren voor de laat ste maal terecht in de Groenoordhallen. De Vebo-bestuursleden stuitten tijdens hun zoektocht naar een nieuwe locatie op Vanade en de streekmarkt, die de natuurver eniging sinds vorig jaar organi seert. Als de combinatie succes vol blijkt, blijft de Vebo in Rijp- wetering. Het staat in ieder ge val vast dat de tentoonstelling er ook volgend jaar gehouden wordt, op zaterdag 27 augustus. Pagina R2: 'Streekmarkt en Vebo gaan goed samen' 2fja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen M DV 0,41 per dag! Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: (i.v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum: e-mailadres: Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratie) of surf naar www.leidachdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1