Studeren in de hitte 1 Leidsch Dagblad Stokbroden, sloten ST 1er en heel veel rose -éde a- NAVRAAG WOENSDAG 11 AUGUSTUS 2004 omer Geschiedenisstudente Linda (20, links) en vriendin Leonie (20, culturele antropologie) moeten elk twee tentamens doen, maar van harte gaat het niet. „Het is niet normaal warm." Foto: Hielco Kuipers DE FAVORIETE VAKANTIESTEK VAN: (advertentie) Studenten die het een beetje handig aanpakken, kunnen lang op vakantie. Tenminste, als ze niet voor een her tentamen op moeten. Die vinden steevast halverwege augustus plaats, als de studieboeken alweer weken stof hebben verzameld. De 'pechvo gels' verzamelen zich in de Universi teitsbibliotheek, studentencentrum Plexus of met de grassprietjes in hun neus in de Hortus Botanicus. Tropische bomen en planten in alle soorten en maten staan uitgestald voor de Oranjerie van de Hortus Bo tanicus. Een warme bries ritselt tus sen de bladeren, ergens tussen de takken laat een vogel zijn exotische roep horen. De perfecte omgeving om even weg te dromen. Of voor een romantisch onderonsje met een ge liefde. Recbtenstudent Erik Kok heeft vooi dat soort luchtkastelen echter geen tijd. Volgende week staan er vier hertentamens op het programma; voor die tijd moet er nog heel wat stof 'ingestampt' wor den. Toch verhoudt de schilderachtige omgeving van de Hortus zich uitste kend met de droge realiteit van wetsartikelen en studiestof, vindt Kok. Sterker nog, de student put er juist inspiratie uit. „Ik ben dan ook een echt buitenmens. De frisse lucht, het geluid van een sproeiertje in de verte, soms een paar kinderen die voorbij komen: daar raak ik juist ontspannen van. Als ik het zat ben, maak ik even een ommetje. Op deze manier studeren, werkt voor mij veel beter dan in een donkere kamer ach ter een bureau zitten." Bovendien, zo vindt Kok, verenigt hij op deze manier het nuttige met het aangename. Slechts gekleed in een wijdvallende broek met daaronder sandalen, zorgt de student wel dat hij een kleurtje krijgt. Net zo goed als wanneer hij op het strand had liggen eerlijk gezegd wel mee", zegt Linda. „Als je even stil zit, dan is het best te doen." Ook studievrienden Rens en Tjarda kiezen welbewust voor de Universi teitsbibliotheek. „Ik heb wel eens ge probeerd te studeren in de Hortus, maar dat lukt mij echt niet", zegt Rens, aankomend tweedejaars ge schiedenis. „Dan komt er weer een boot voorbij. Of een mooie vrouw. Dan kan ik mijn aandacht echt niet bij de studiestof houden." In de Uni versiteitsbibliotheek lukt dat wel. Ze ker nu het er redelijk rustig is. „En koel", voegt Tjarda eraan toe. Het strand en de terrassen lokken weliswaar, maar de studentenver enigingen zijn gesloten, veel vrien den vieren nog vakantie. En echt lange dagen maken Rens en Tjarda toch al niet. „Meestal beginnen we rond een uurtje of twaalf. En tegen vieren is het dan toch wel bekeken. Linda en Leonie willen wel 's avonds in de UB blijven, maar dat kan niet. „In de zomer sluit de UB om vijf uur! Dus zitten ze ook 's avonds op hun kamer nog te studeren. Hoe druk het ook is, wie nu studeert, heeft iets goed te maken. Scheikun- destudent Arjaan zegt dan ook dat hij 'zijn winterslaap betreurt'. Linda en Leonie zijn enkele tentamens 'vergeten'. Linda, die lid is van Mi nerva, was er, toen de tentamens kwamen, 'gewoon even niet bij'. Leonie was op vakantie toen zij het tentamen 'ontwikkelingsproblema tiek' moest doen en voor 'methoden en technieken' had ze 'niet genoeg gedaan'. Als ze de tentamens nu niet halen, is er weinig aan de hand, vin den ze. „We hebben allebei genoeg studiepunten om door te mogen", rekent Linda voor.Alleen hebben we dan onze propedeuse niet. Dat is niet zo erg, alleen wil je het op den duur graag een keer halen, ja." Rody van der Pols en Wilfred Simons niksen. Alleen zijn het readers en studieboeken die op het tafeltje naast hem liggen, in plaats van een koud glas bier of een cocktail met een rietje. Dat zijn vakantie nu ten einde is, maakt hem niet zoveel uit. „Die va kanties van de universiteit duren ei genlijk veel te lang. Op 2 juli had ik mijn laatste tentamen. Sindsdien ben ik vrij. Van mij mag het allemaal wel wat korter. Je moet jezelf nu op een gegeven moment echt bezig gaan houden." Toch is de Hortus Botanicus niet dé plek voor studenten die in de zomer-' maanden proberen om achterstalli ge tentamens in te halen. Dat is de universiteitsbibliotheek aan de Witte Singel. Terwijl half Nederland va kantie viert, is het in de UB bijna niet minder druk dan in het seizoen. Twee vriendinnen, Leonie en Linda, nemen in de koffiekamer een kwar tiertje pauze. Thuis studeren, nee, dat vinden ze niets. „Dan komt het er niet van", zegt Leonie. Linda, tweedejaarsstudent geschie denis, moet dinsdag een hertenta men middeleeuwse geschiedenis doen en donderdag een her contem poraine geschiedenis. Haar vriendin Leonie studeert culturele antropolo gie. Zij heeft vrijdag een tentamen 'ontwikkelingsproblematiek' en de maandag daarop 'methoden en technieken'. Vooral tegen het laatste tentamen ziet ze erg op. „Aaarghh! Dat is zo saai." Ze stampen erop los, maar eigenlijk, vinden ze, is het voor studeren te warm. Ze zijn al moe als ze hun boe ken op tafel hebben gelegd. „Eerst gingen we naar Plexus aan de Kai- serstraat, maar daar is het echt niet uit houden", zegt Linda. Niet nor maal heet, vooral in de grote zaal. Ja, er is airconditioning, maar dat ding maakt alleen herrie. Dan zit je dus in de hitte én de herrie." De UB is beter geschikt, vinden ze. „Het valt hier Studeren in de Hortus, met de grassprietjes in je neus. Dat moet je kunnen. Sommige studenten weten zich te concen treren. Rens en Tjarda niet. Passerende bootjes en mooie vrouwen leiden hen af. Foto: Hielco Kuipers Bert Huisman (60), consultant en interim-directeur streekmuziek school Rijnakkoord in Leiderdorp. „Vele plekken op deze aardkloot waar ik naar toe ben geweest, heb ben iets in zich om een favoriete vakantiestek te zijn. Echter, er zijn voor mij drie criteria. 1. Je moet nog precies weten hoe de plek eruit zag. De omgeving moet als het ware op je netvlies zijn gebrand. 2. Je hebt voortdurend een gezond verlangen om er naar terug te keren. 3. Het moet op een gegeven moment niet worden overspoeld door de meute. Voor Ligurië in Italië gelden deze punten. Ik ben ook niet bang dat mensen nu htm auto starten en er naar toe rijden. Ligurië ligt over de grens bij Monaco, tussen Ventimiglia en San Remo. Die kustweg kent iedereen van de wielerklassieker Milaan-San Remo. In de bergen daarboven ligt na een half uur rijden Montalto, een heel klein plaatsje waar je met je vouwwagen nog niet eens door heen kan. De auto moest ik daar achterlaten en met de rugzak, wadend door een klein riviertje trok ik naar boven. In die buurt wonen twee Nederlanders, Gerard en Sjoelde, die daar 20 jaar geleden drie hecta re hebben gekocht om onbespoten spullen op te verbouwen. Op dat stukje grond stonden ook twee huisjes voor de boeren in de omge ving om te schuilen. Die hebben ze wat opgeknapt. Geen elektriciteit en geen waterleiding. Olielampen, een butagasfles en water uit de bergen gaven de luxe aan dit bestaan. Op die afgelegen plek, in de middle of nowhere, zag ik met mijn vrouw de mooiste luchten, de grootste sterren, marmotten die kunnen fluiten en een natuur schoon dat ik daarna nooit meer zo heb gezien. Het kon er ook vol maakt stil zijn, op zo'n manier dat je oren het bijna niet aankonden. Het grootste geluk was op een ochtend toen Gerard met eigen ge bakken warme broodjes aan ons huisje stond. Bij toeval kwamen we trouwens op deze plek. Via Thematours hadden we geïnformeerd naar rare plekken in de wereld. We zijn hier een week gebleven." tekst: Saskia Stoelinga archieffoto: Hielco Kuipers iedere ochtend het laatste nieuws over de Olympische Spelen Mijn wereld, mijn krant. oor slechts ra ^Tectie: B.M. Essenberg leJll: directie.hdcuz@hdc.nl - redactie: Jan Geert Majoor, J^driaan Brandenburg 'Qhail: redactie.ld@hdc.nl %0R *^t 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 inktbus 54,2300 AB Lelden. n0P-5 356415 lejx 071-5 356325 |Cjten fax 023-5150 567 Verkoop I ejn.b t, 13661 d: 023-5150 543 t-68i 3677 Clahandel: 071-5 356 300 lus kunnen contact opnemen 3636 ri(E hatis) 1S 5196800 ij (rat [Ogling (acceptgiro) 0Ü>lleen aut ine.) OP P'i €216.90 bons een machtiging verstrekken VJatisch afschrijven van het mjgeld ontvangen €0,50 korting Leidsch Dagblad verzending per post Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. geen krant ontvangen? Voor nabezorglng: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) auteursrechten Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. rse dagen verkoopt MENNO BOUT, eigenaar van de beste regio-west, gevestigd in Hazerswoude-Dorp, zomaar 300 fn. En dat is niet de enige trend die Bout bespeurt. Naast bier 4 111 f flessen deur Jj79, zaterdag 11 augustus zifle Leidse reder Slingerland is woedend op de gemeente, ^intal bruggen in de binnenstad aan het zandstralen is. eif ik met een rondvaartboot door de stad vaar, dan worden en bijna de boot uitgespoten. De mensen moeten met hun ie hun hoofd gaan zitten vanwege de enorme stofwolken." ïlqief Leidsch Dagblad vd S deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van ^jgblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. (I COLOFON kuen blijft een topper in de zomer, maar de eenvoudige hamburgers willen de klanten niet meer. In de zomer I >1 meer geld uitgegeven aan lekkere dingen. Ze gaan voor L it het is vakantie. Zelfs water moet uit een fles komen. de mensen op warme dagen? ^>en makkelijk. Ze gaan bewust op zoek naar lekkere din- /$ere buitenlandse kazen, en bijzondere salades. Er wordt 'laar een de- op groene fl#''Nee Uierlei ver- Je soorten, dressing jrt zijn. 'pet zalm- Ihuzaren- (horen ook u ;e tot het ITL0,"26 jijkennu r naar klei nte hapjes in jakjes. Liefst vers. Filet Americain gaat ook veel harder in Dat spul is vers niet aan te slepen, evenals de kruiden- 3tj 13,1 het met de barbecue? ;en durven tegenwoordig veel meer met vis te experi- afgewisseld met het gemarineerde duurdere vlees, zoals p'rsteak of een lamskoteletje. Gemarineerde speklapjes gaat En een smakelijk shaslickje blijft een klassieker. Barbe- bk veel meer een groepsgebeuren geworden. Mensen wil- A de zomer gezellig maken in hun tuin. Ik krijg de indruk qBI meer met vrienden doen. Ik ben begonnen met het ver ijl grote barbecues voor tien tot veertig personen. Een atjces'" x\ je erbij? 'ip dit moment een enorme trend. In mijn assortiment maar liefst 14 verschillende soorten. En alles wordt ge- In deze regio loopt het bier ook prima. Vorige week was "hbieding. Ongelofelijk, meer dan 1700 kratten Heineken iggetild. Zeg maar een sloot bier. Nieuw is het water in de dat fenomeen is stevig aangetrokken. De één kiest voor >rf»s, de ander wil gewoon zuiver mineraalwater." \ent voor u zomer? jken en gezellige mensen in mijn winkel. De klant is ge- Sl aardiger en geeft meer uit. Toch stijgt de omzet in de planden niet, omdat er ook veel klanten op vakantie gaan. natuurlijk niet in een echt toeristengebied." kia Stoelinga archieffoto: Hielco Kuipers eU ST DE ARCHIEVEN :b) ej 2I154, Woensdag 11 Augustus ig hf)0P - De watertoeristen in Nieuwkoop hebben het zwaar, jouden vol. Sommigen van hen gaan ondanks regen en storm _op. Ongelukken deden zich gelukkig niet voor. Toch vergist ^neel sterk indien men van mening is, dat de stemming onder fan de Unie van Watertoeristen welke momenteel in Nieuw- [Jjaarlijkse bijeenkomst hebben, door het wel zeer abnormaal »erte lijden heeft. Natuurlijk moet er nu veel geïmproviseerd P doet men alles anders dan bedoeld was. Het is dan ook de- jeweest, dat wij eens een kijkje gingen nemen op en rond het hter het nieuwe complex van de heer Tijsterman, waarop niet n jn 150 boten, waaronder de meest moderne kruisers, ge- e%en. Ook tijdens ons bezoek gisteren was het weer zodanig, ^gramma voor die dag grotendeels afgelast moest worden. 3 I

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13