REGIO 'Str eekmark en Vebo ga» goed samen! Naar Utrecht met Blokkendoos Jaap I Een loopspel, of toch maar een muziek-dvd? Weer een KPN MobielPlus-punt. €0,- 'Begrazing door runderen noodzakelijl Alphen lost woningnood op nj nieuwe huizen en nieuwe rege; Gratis Nokia 66iOi woensdag 11 AUGUSTUS* Schennispleger op naaktstrand katwijk/wassenaar - De poli tie heeft gisteren een 48-jarige Alphenaar een proces-verbaal gegeven voor het plegen van openbare schennis op het naaktstrand tussen Katwijk en Wassenaar. De man bevredigde zichzelf ten overstaan van twee vrouwen. Die waren daar niet van gediend en schakelden de politie in. Zwemverbod voor speelvijver voorschoten - De provincie Zuid-Holland heeft gisteren aan het eind van de middag een zwemverbod afgekondigd voor de speelvijver Vlietland, de meest noordelijke plas van re creatiegebied Vlietland bij Voorschoten. In het water is een te hoge concentratie giftige blauwwieren vastgesteld. Bin nen de provincie is de speelvij ver Vlietland de zesde zwem- plek waarvoor inmiddels een zwemverbod geldt.Binnen de regio blijft, afgezien van Vliet land, het zwemwater nog alle maal binnen de normen. Bromfietser raakt rijbewijs kwijt alphen aan den rijn - Een 54- jarige Nieuwkoper moet zijn rij bewijs inleveren omdat hij on der invloed op zijn bromfiets heeft gereden. De man werd gistermorgen om vijf uur door de Alphense politie staande ge houden omdat hij zonder helm over de Prins Bernhardlaan slingerde. Hij bleek bijna drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed te hebben. Technisch speelgoedwinkel De Tombe op excursie met trouwe klanten door Marijn Roos oegstgeest - Vijftig treinliefheb- bers kunnen op 26 september hun hart ophalen. Zij mogen dan een ritje maken van Leiden naar Utrecht en terug in Blok kendoos Jaap. Technisch speel goedwinkel De Tombe uit Oegstgeest heeft deze trein uit 1924 op die dag afgehuurd voor zijn klanten. Eigenaar Thomas de Tombe voelt zich verplicht naar zijn klanten toe. „Twee jaar geleden ging ik met veertig van hen - per touringcar - naar de Markl- infabriek bij Stuttgart. Dat is dé fabriek op het gebied van mo deltreinen. En als je eenmaal iets georganiseerd hebt, kun je niet meer terug. Ik kreeg heel vaak de vraag wat de volgende excursie zou zijn. Dat wordt dus de rit met Blokkendoos Jaap." Treinen van het type Blokken doos waren de eerste treinen die op elektriciteit reden. Als een van de weinigen kwam Jaap zonder kleerscheuren de oorlog door. Beginnende machinisten uit Eindhoven leerden in de ja ren zeventig het vak in het voer tuig. Toen kreeg de Blokken doos pas zijn tweede naam, Jaap, naar groepschef Jaap Mol. Uiteindelijk werd de trein te duur. Wegens het historische belang is hij echter bewaard ge bleven en staat hij nu in Haar lem bij de hobbyclub van de hoofdwerkplaats van de NS. Zelf heeft De Tombe niet het ty pische gevoel dat zijn klanten wel ervaren bij het aanschou wen van een nieuw model mi- Thomas de Tombe: „Als ik er één verkoop, heb ik wel een dubbel gevoel." Foto: Henk Bouwman nitrein. „Maar ik begrijp wel htm gekte tot in detail. Soms heb ik het bij schaalmodellen van zeldzame trams. Ik vind het leuk om die te verzamelen, maar niet om ze te houden. Ze staan gewoon in de winkel te koop. Als ik er één verkoop, heb ik echter wel een dubbel gevoel. Ik verdien een stevig bedrag, maar ik heb ook een beetje pijn in mijn hart." Hij vindt het mooi dat alle ver schillen tussen de liefhebbers vervagen, zodra het over hun hobby gaat. „Ze komen uit alle lagen van de bevolking. Het gaat echt van een timmerman tot iemand uit de raad van commissarissen van Heineken. Elke vrijdagavond houd ik in de winkel een bijeenkomst, waar mijn klanten hun nieuwste er varingen over treinen uitwisse len. Er is een groepje van vier mannen dat de oude spoorlijn tussen Noordwijkerhout en De Zilk tot in de perfectie nabouwt. Uiteraard rijden er de juiste treinmodellen. Maar verder kloppen ook alle stations en het landschap voor bijna honderd procent." Gijs Kras (22) werkt sinds twee maanden bij De Tombe. Hij be grijpt de treinverslaafden pre cies. „Ik heb het ook. Twee jaar geleden is het weer begonnen. Ik erfde de treinbaan van mijn opa van vijftig vierkante meter. Die verkocht ik, omdat ik er geen ruimte voor had. Maar de liefde vanuit mijn jeugd voor het spoor was weer helemaal terug. Nu verzamel ik Minitrix, dat zijn minischaalmodellen." Volgens De Tombe gaat het zo met iedere treinofiel. „Rond hun tiende krijgen ze een star terset. Dan komt de periode tussen het twaalfde en acht tiende levensjaar. Die is belang rijk, want dan kohit aan het licht wie er later door gaat. Na hun achttiende krijgt ook de treinliefhebber meer aandacht voor vrouwen en uitgaan dan voor de eigenlijke hobby. Maar dan, als ze zo midden in de twintig zijn, staan ze weer in de winkel. Eerst zijn ze op zoek naar wat olie voor de locomo tief, maar voor ze het weten, hebben ze de treinliefde weer helemaal te pakken." VAKANTIESPELEN De laatste dagen van de zomer vakantie vormen in veel ge meenten traditioneel een week vol activiteiten voor basisschool leerlingen. Een feestweek waar mee de ouders bij hun vakantie planning maar beter rekening kunnen houden. En een week, die voorzichtig het begin van het nieuwe schooljaar aankondigt. Het Leidsch Dagblad volgt de va- kantiespelen in de Leidse regio. Vandaag: Oegstgeest. Ze krijgen er maar niet genoeg van. De jongens en meisjes die meedoen aan de KIVA-week zijn helemaal gek op O-Zone. De zomerhit van het Roemeen se jongensbandje met de onuit spreekbare titel Dragostea Din Tei wordt luidkeels meegezon den in de kantine van voetbal en golfclub UDO. En iedere keer wanneer het lied is afgelo pen, begint de zaal te joelen. Nog een keer!!! Vandaag verzorgt UDO een deel van het programma van de kindervakantieweek. Op het programma staan een fotozo- ekspel en een Zweeds loopspel. Verspreid over sportpark De Voscuyl krijgen de kids stukjes van een foto, die ze bij aan komst bij het clubhuis moeten proberen aan elkaar te puzze len. Twintig vierkantjes die sa men een foto vormen. Het lijkt eenvoudig, maar dat valt best nog wel tegen. Eén van de be geleidsters loopt daarom rond Verspreid over sportpark De Voscuyl krijgen de kids stukjes van een foto, die ze bij aankomst bij het clubhuis moeten proberen aan elkaar te puzzelen. Foto: Henk Bouwman met een voorbeeld, een groeps foto van de KTVA van vorig jaar voor 't Groot Proffijt, het multi functioneel centrum dat deze week voor het laatst dienst doet als het centrale punt in de kin dervakantieweek. „Zal ik jullie nog één keer het voorbeeld la ten zien?" Wie de puzzel af heeft, wordt beloond met een lootje. „Daar kunnen jullie straks leuke prij- zen mee winnen." Maar de grootste beloning lijkt te zijn dat iedereen even op de bank jes kan gaan zitten die in de kantine voor het grote video scherm zijn opgesteld. Video clips op groot scherm en de muziek die keihard uit de boxen komt. Wat is er nou nog leuker? Ook de heren die op het terras aan het bier zitten, genieten mee van de muziek. „Ik ben echt stomverbaasd. Die kinde ren zingen dat hele lied mee. Moet je kijken hoe enthousiast ze zijn. Ik had dat nog nooit ge hoord. Is het Spaans of zo?" De heren zijn op het terras neerge streken omdat er vandaag niet gegolfd kan worden. „Ja, de baan is gesloten voor de kinder activiteiten. Nou, hartstikke leuk, toch?" Wanneer de eerste spetters te gen drie uur beginnen te vallen, kondigt Hans van UDO het vol gende spel aan. Maar net op het moment dat hij aan de uitleg van het Zweedse loopspel be gint, begint het echt hard te re genen. „Oké, dan gaan we eerst de loterij doen." De bonnetjes blijken goed voor lichtgevende golfballen, cd's van DJ Tiësto, springtouwen en viltstiften. Als de prijzen op zijn, regent het nog steeds. „Ik stel voor dat we de dvd nog even opzetten." Dat is een voorstel dat uit de zaal wordt begroet met een enthou siast 'yes!'. En na een paar tel len is het opnieuw O-Zone dat uit de boxen schalt. Ruud Sep vervolg van voorpagina rupwetering - Vebo-secretaris André de Jong ziet het helemaal zitten. Het is de allereerste keer in het 70-jarig bestaan dat zijn tentoonstelling zich niet in de stad Leiden, maar op het platte land afspeelt. Hij is erg blij met de samenwerking met natuur- vereniging Vanade. „We keken elkaar aan en we wisten het: de Vebo en de streekmarkt kunnen we uitstekend combineren," zegt hij. Op zaterdag 28 augus tus krijgt Rijpwetering daarom niet alleen bezoek van kaasma kers, groentetelers en ambachts lieden uit de streek, maar ook van honderden runderen, scha pen en Shetlandpony's uit het hele land. De Vanade-streekmarkt werd de afgelopen keren gehouden op de parkeerplaats van het Hertogspark, bij voetbalvereni ging ROAC. Omdat dit terrein veel te klein is om een veeten toonstelling te herbergen, maakt de Vebo de oversteek naar de weilanden aan de over kant van de weg. Twee loop bruggen over de weg verbinden de streekmarkt en de tentoon stelling met elkaar. Om 5 uur komen eerste de eigenaren en htm dieren al naar Rijpwete ring. Van 9 tot 15 uur kan het publiek zien hoe de jury te werk gaat bij het keuren van de die ren. Ook tonen boeren uit de regio hun Leidse- en Goudse boerenkazen, die de dag ervoor zijn gekeurd door een jury van kaasmeesters. De toegang van de show en de markt is gratis, alleen het parkeren van de auto in het weiland kost twee euro. Dat is het enige wat het Vebo- bestuur meeneemt vanuit de stad. De Jong is er van overtuigd dat het evenement een succes wordt. „Je ziet genoeg veekeu ringen waar alleen kenners op af komen. Maar bij ons zijn er ook pony's en twee zeldzame schapenrassen te zien, ir de rassen Suffolk en ZwF Qua diversiteit zijn we if( geval uniek in Zuid-Ir Dat maakt het toch erg aP kelijk voor het grote pubf] keurmeesters zullen der kers ook duidelijk uir waarom bijvoorbeeld <r koe mooier is dan de F Het enige dat wat ons F roet in het eten kan gcj, slecht weer." De locatie mag dan schiP zijn, het Vebo-bestuurl flinke duit kwijt aan facr om de boel op poten te f zetten. De Jong ziet hetr diepte-investering die f de toekomst hopelijk tf taalt. „In de Groenoor» had je al voldoende baj de dieren aan vast te vertelt hij. „Nu hebben te stukken beton met moeten aanschaffen. Df gaten moeten de kef waarmee we de koeien weiland vastmaken. Ooi! we een tent neer van 10? meter en bouwen we dP bruggen. Onze exploitatf nog niet sluitend, maar t trekken we bij succer sponsors aan." De stree? ten trokken tot nu toe 01 1000 bezoekers per keer* ganisatoren hopen op nr het dubbele. Rijpwetering mag dan' een paar honderd dierf de vloer hebben, het hat nog veel meer kunnen zf komt door de verschep gelgeving na de mkz-cf 2001. De voor de Vebo indringende regel is datf dat bij een show is a minstens 21 dagen op dT derij moet blijven. Boei met een of meerdere meedoen, leggen zich dl perkingen op. „We heb) bijna 50 stuks jong vee schikt is voor de mester^ fokkerij", aldus De Jong' der die regel was dat hg voudige geweest." door Nancy Ubert alphen aan den rijn - nieuwe huizen en nieuwe regels. Daar mee is de woningnood in Al phen bijna helemaal op te los sen, laat wethouder Bas Wien- belt doorschemeren. Wienbelt presenteerde gistermiddag de nieuwe woonvisie die onder zijn verantwoordelijkheid is ge schreven. „Als we niet alleen extra huizen bouwen maar ook de bestaande woonruimte beter verdelen hebben we de boel over 15 jaar goed voor elkaar." Alphen heeft nog ruimte voor zo'n 5.000 woningen. Wienbelt bedelt om 'meer ge reedschap' waarmee hij beter kan opereren op de woon- markt. „De toewijzingsvoor- waarden moeten worden aan gepast. Bijvoorbeeld voor de mantelzorgers." Wie voor een chronisch zieke inwoner van Alphen wil zorgen maar daar voor te ver weg woont, komt niet in aanmerking voor een betaalbare woning in de ge meente. „Ik heb een paar ver zoeken liggen. Ik voel er veel t voor om de regels aanj, sen." Wie belangeloos eft bare verpleegt, ontziet c( liere zorgverlening, is dachte. Wie naar inkomen gemi een te goedkoop huis moet een zetje in de r gen. Het moet aantrekki om te verhuizen. „We die mensen voorrang gi leuke bouwprojecten", Wienbelt. Koop of huu in dit geval niet uit, goedkope woning ma komt voor een plaatsgei het huis écht nodig heef Nieuwe woningen en tieprojecten moeten vo jongeren en senioren richt. Tegenwoordig lat deren zich niet langer '3 wegstoppen in een verza huis. Om de vergrijzii hoofd te bieden heeft Alj de toekomst meer seij ningen nodig. 1 Volgens Wienbelt zou he slok op een borrel schelf neer elk appartement vo zonder deurdrempels 1 opgeleverd. (advertentie) Vanaf €75»- extra bundeltegoed. Bij een KPN MobielPlus abonnement.' Met camera Lichtgewicht (87 gram), 300 uur standby-tijd Handsfree, polyfone beltonen, geïntegreerde FM-radio Wereldwijd te gebruiken dankzij triband-technologie Met het KPN MobielPlus abonnement krijg je alle voordelen in één. Toch is dit abonnement nu blijvend voordeliger. Te koop bij www.kpn.com, 0800-0105, Primafoon en alle bekende telecomwinkels. KPN MobielPlus. Het alles-in-één-abonnement.ftP 1 altijd dichtbij 1 Primafoon www.kpn.com 0800-0105 Lö> j Vraag naar de voorwaarden. katwijk/wassenaar - Runde ren die onder meer in de dui nen tussen Wassenaar en Kat wijk grazen, eten zeldzame planten. Maar de voordelen we gen op tegen de nadelen. Daar is Pim Louwaars, boswachter van Staatsbosbeheer, van over tuigd. „Runderen eten ook or chideeën op. Maar ook andere begroeiing en daar gaat het ons om. Ik ben ervan overtuigd dat de orchideeën juist op lange termijn verdwijnen, zonder de Schotse Hooglanders", zegt Louwaars. Bovendien worden niet alle orchideeën opgevreten en blijven er nog genoeg staan zegt de werknemer van Staats bosbeheer. Louwaars reageert hiermee op uitspraken van botanicus Ruud van der Meijden. Die stelde in de Volkskrant dat het grazen van runderen en paarden in na tuurgebieden schadelijk is voor orchideesoorten en andere flo ra. Staatsbosbeheer laat nu een jaar Schotse Hooglanders (twaalf in Berkheijde, zes in Lentevreugd) grazen in de dui nen, terwijl Natuurmonumen- wkêêê. HHHH De runderen houden de duinbegroeiing op natuurlijke wijze in de hand. Archieffoto: Henk Bouwman ten al dertien jaar vee laat rond lopen in Duin- en Kruidberg en de Heerenduinen in Velsen. Hun positieve ervaringen brachten Staatsbosbeheer er toe om ook grote grazers in te zetten in overige delen van de duinen. De dieren nemen het werk van de konijnen over die sinds enige tijd door ziektes vrijwel zijn uitgestorven. „Begrazing is echt de enige ma nier om de duinbegroeiing op natuurlijke wijze in de hand te houden", vindt een collega van Louwaars, boswachter C. Van Oosterom van het drinkwater bedrijf PWN, eigenaar van een deel van Kennemerduinen, waar de runderen al langer gra zen. „Je kunt het bovendien op ieder gewenst moment aanpas sen, verminderen, uitbrei zelfs stopzetten. Als je hel niets doet, heb je over je een aantal jaar een duinll die waardeloos is." Dat aanpassen gebeurt jij weer veel te weinig, vind boswachter J. Doornbosd „Dat grazen zou periodic moeten gebeuren. Pas alj planten zijn opgekomenl gebloeid, moet je de runé loslaten. Als in je tuin del men opkomen, ga je tocc niet maaien?" Er is er al een lange tijd el tenschappelijke discussie de tussen voor- en tegen] ders. Louwaars: „En iedej kijkt er naar vanuit zijn ej vakgebied. Van der Meijd een botanicus, dus die rij zich vooral op plantjes. 1] waarheid zal vast ergens I midden liggen. Maar wijl ken dat begrazen een goe manier is om de begroeil de hand te houden." Van terum vult aan: „En we la beesten niet overal los. M kijken waar begrazing ml kan en waar niet."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12