Docente met hoofddoek volgend jaar welkom 'Varkensstal' bij Turnvereniging Cronesteyn REGIO Bakker Bart in nieuw pand aan Haarlemmerstraat Nieuw leven voor Leidse fietswrakken Goedemorgen Wat een krant. Gemeente en personeel Lucas van Leydenschool verbaasd over actie van ouders sken man I op auto sstein opent [lemisch jaar :-7® manager inaldhuis ,,s CDA-raadslid int. weblog Politie pakt goedbedoelende insluiper Oud-hoogleraar Muller overleden ling (D66) lijk in raad terentie van en in LUMC Lees nu Leidscli Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) Naam: Adres: Postcode Plaats ÖM deren in Tiitte reinhobbyist ir Utrecht met kkendoos Jaap LEIDEN door Nienke Ledegang leiden - Er is een gerede kans dat de islamitische docente die, wat enkele ouders betrof, niet welkom was op de Leidse Lucas van Leydenschool, over een jaar alsnog gaat lesgeven op die school. Het Bureau Openbaar Onderwijs (BOO) van de ge meente Leiden zegt niet gevoe lig te zijn voor de klachten van een viertal ouders over de hoofddoek van de vrouw. Boven dien heeft de docente formeel recht op een aanstelling. De vrouw zou met ingang van dit schooljaar gaan lesgeven op de Lucas van Leydenschool. Zij werd daar geplaatst omdat zij in vaste dienst werkte van het onlangs afgeschafte OALT (On derwijs Allochtone Levende Ta len) en dus recht heeft op een vaste aanstelling binnen het openbaar onderwijs in Leiden. De docente, die in het bezit is van een Nederlands pabodiplo ma, kon aan de slag op de Lu cas van Leydenschool. Toen enkele ouders er lucht van kre gen dat de docente een hoofd doek draagt, schreven zij een bezorgde brief naar de directie van de school, wethouder Hes- sing (onderwijs) en het BOO. Volgens de ouders is de hoofd doek symbool van vrouwenon derdrukking. Zij betwijfelen of de vrouw wel onafhankelijk is. Patrick Went van het BOO is het daar volstrekt mee oneens. „Wat ons betreft is er geen en kel beletsel om de leerkracht aan te stellen. Ik vind de komst van een islamitische docente juist een verrijking van het openbaar onderwijs. Bovendien onderschrijft zij de principes van het openbaar onderwijs. Wij zullen haar dus ook niet verbieden een hoofddoek te dragen." Toch zal de vrouw volgende week niet als docente beginnen op de Lucas van Leyden. De leerkracht is teruggeplaatst naar de school waar zij ook als OALT-docente werkte, de Tel- dersschool. Went benadrukt dat die overplaatsing niets te maken heeft met de klachten van de ouders. ,,Als een aantal mensen de indruk heeft: we hebben het voor elkaar, dan moet ik ze teleurstellen. De re den dat de vrouw is terugge gaan naar de Teldersschool is dat daar plotseling een vacature voor een jaar ontstond. De Tel dersschool gaf aan de docente graag te willen behouden en de vrouw, die inmiddels op de hoogte was van de commotie rond haar aanstelling op de Lu cas van Leyden, gaf eveneens te kennen graag op de Telders school te blijven. Maar over een jaar moeten we alsnog kijken waar de vrouw terechtkan. Zij is in dienst van het openbaar on derwijs in Leiden en is feitelijk al aangenomen op de Lucas van Leydenschool. In principe zullen we voor haar dus een plek zoeken op die school." Op de Lucas van Leyden, waar na het vertrek van een tijdelijke kracht een vacature ontstond, gaat komend jaar een aantal leerkrachten meer uren draaien om zo het ontstane personeels probleem op te lossen. Went zegt verbaasd te zijn over de gang van zaken op de Lucas van Leydenschool. „De ouders hebben het behoorlijk hoog op gespeeld. We hebben wel meer docenten met een islamitische achtergrond op Leidse scholen, ook op de Lucas van Leyden. Overigens draagt die leerkracht geen hoofddoek." Went vertelt dat hij de discussie is aangegaan met de ouders. „Het is duidelijk dat we een verschillende opvatting hebben over wat openbaar onderwijs is. Zij leggen de nadruk op de neu traliteit, terwijl wij het bijbren gen van respect en het kweken van wederzijds begrip bena drukken. Wij zien juist graag dat ook het team multicultureel is." Dat geldt ook voor de scholen zelf. „Het BOO maar ook de directeur van de Teldersschool en die van de Lucas van Leyden hebben het voor de vrouw, die zeer geschokt is door de gang van zaken, opgenomen. De twee directeuren hebben regel matig met haar gesproken. Ook heb ik begrepen dat het perso neel van de Lucas van Leyden school teleurgesteld is over de reactie van deze ouders. De teamleden gaan het komende jaar nog eens goed duidelijk maken wat zij onder openbaar onderwijs verstaan." Een 44-jarige Leidse •gfder van een snorfiets is jjAgavond op de Boshui- ix p op een aan de rechter- gityi de weg geparkeerde ,^potst. De man bleek on- loed van alcohol te zijn hem is bloed afgeno- HEet hand- en beenletsel flergebracht naar het Europees Commissaris ';estein opent het aca- jaar 2004-2005 van de iiteit Leiden op maan- jen 6 september in de ;erk. Het College van Be de universiteit heeft ;in, die afgelopen zomer tnoemd tot hoogleraar iversiteiten van Lei- telft, gevraagd om te over 'onderwijs en on- in Europees perspec- legevoorzitter Awé Kist ïsluitend zijn visie op tschappelijke verant- j Rijkheden van de univer- \n Het Ronald McDonald- n de Boerhaavelaan ||br 1 september een nieu- lager: Nancy Haanappel, t Ellen Reuter op, die ïteJugustus vertrekt. Haan- Hl sinds 2000 assistent Bnager. Reuter emigreert ;;»r partner in oktober 3stralië en gaat daar een Jreakfast beginnen. Zij zeven jaar bij het Ronald laldhuis Leiden. Jaarlijks laar onderdak geboden èeveer 350 gezinnen en leden van ernstig zieke jn die in het LUMC wor- llhandeld. Het wel en wee van het IDA-raadslid Jan-Jaap kan voortaan gevolgd op zijn eigen 'weblog'. Iging van zijn ffactiege- ida Lieverse en de idsleden Marije van :g en Liesbeth Hesselink Haan dagelijks verslag politieke reilen en zei- eiden en andere zaken bezighouden. „Met dit t-dagboek hoop ik te la- waar een raadslid zich mee bezighoudt", laat :n verklaring weten. Zo- hoopt de CDA'er de po tts dichter bij mensen te en iets toegankelijker n jen'. In zijn eerste week ;en' kwamen lokale on- en als meeuwenover- Oostvlietpolder en de [belastingmix voorbij. leiden - Je begint je dag vol goe de moed, raakt je portemonnee kwijt en sluit de dag tot over maat van ramp af met een paar handboeien om de polsen. Het overkwam een student uit Lei den afgelopen maandagnacht. De politie greep op de Voor- schoterweg in Leiden-Zuidwest op aanwijzing van omwonen den een vermeende insluiper in de kraag. De jongen had zich verdacht gedragen door in tui nen te loeren en zoekend over paadjes te lopen. Hij werd zon der pardon door een motor agent in de boeien geslagen en ter plekke ondervraagd. Wat was er gebeurd? De jongen, een student uit de Merenwijk, was zojuist op de Apollolaan geweest. Vriendelijke bewoners hadden die dag op straat zijn goedgevulde portemonnee ge vonden en waren zo eerlijk ge weest de eigenaar direct in te lichten. Verheugd was de stu dent op zijn scooter gespron gen en naar Zuidwest gereden. Zich bewust van het late uur, had hij zijn scooter echter op de Voorschoterweg geparkeerd om het laatste eind te lopen en de buurt niet op te schrikken met geknetter. Maar toen hij weer naar huis wilde kon hij in het donker en in de hem onbe kende buurt zijn scooter niet direct terugvinden. En daar door werd hij dus per abuis aangezien voor een insluiper. De politie heeft de jongeman uiteindelijk met excuses weer vrijgelaten. leiden - Prof. dr. CJV. Muller, voormalig hoofd van de Radios terrenwacht Dwingeloo en emeritus hoogleraar Sterren kunde aan de universiteiten van Leiden en Twente is zon dag op 81-jarige leeftijd in zijn woonplaats Delden overleden. Dat heeft zijn familie maandag bekendgemaakt. D66-raadslid Sabine lor wordt gedurende rangerschapsverlof ver- i door Olav Welling. Wel ls tot zijn vertrek in 2003 en actief in de Leidse ge- raad voor D66, onder Js fractieleider. De Leide- emt van Verschoor de Ifaille ruimtelijke orde- 'd(- Het LUMC biedt van 115 tot en met donder- augustus onderdak aan tifójkse conferentie van de rational Society for Clini- statistics. In Nederland it vak bekend als medi- jitistiek. In totaal komen ,2j>0 medici uit de hele we- *Tar Leiden, die zich met van medisch onder gehouden. Medische Hi onderzoeken vooral de >6jingsgraad van grote 2p patiënten die een spe- medische behandeling ondergaan. De Leidse T raar Hans van Houwe- LJieeft een internationale tie op dit terrein en [laarom op als gastheer. door Eric-Jan Berendsen leiden - Metershoog onkruid, ratten en een enorme stank. Het zijn verschijnselen waar Koos van Vlaanderen dagelijks mee te maken heeft. Van Vlaan deren heeft een volkstuintje bij Turnvereniging Cronesteyn aan de Vrouwenweg langs de A4. Hij heeft de pech dat zijn direc te buren al drie jaar niet meer op hun tuintje zijn geweest, met alle ellende van dien. Zo is het tuinhuisje uitgewoond door zwervers en de omringende tuin is een bijna ondoordring bare rimboe die als vuilstort wordt gebruikt. De gemeente, eigenares van het volkstuin complex, weigerde vorige week de troep op te ruimen. „Het lijkt wel een varkensstal", aldus Van Vlaanderen. „Het tuinple- zier voor mij en mijn vrouw is goed vergald." Vuilniszakken, vloerbedekking, etensresten. Het zijn zomaar een paar dingen die in de tuin van zijn buren liggen tussen metershoog onkruid. Volgens Van Vlaanderen wordt het vuil daar 's nachts gedumpt door mensen op brommers met daarachter een karretje. „Door andere gebruikers van Cro nesteyn? Dat sluit ik niet uit, al is het hier natuurlijk wel dag en nacht open." Een klacht van Van Vlaanderen bij het bestuur van de turnver eniging leverde vooralsnog geen schoonmaakactie op. „De grond is van de gemeente. En het bestuur is weliswaar bezig om mijn buren middels een procedure van het complex te krijgen, maar dat kan nog wel jaren duren. En zolang die pro cedure loopt, mag er niemand van Cronesteyn de tuin van mijn buren in." Dus telefoneerde Van Vlaande ren naar de gemeente, de eige nares van de grond. „Ik heb de Milieupolitie gebeld en gezegd dat er vooral last is van stank en ratten. Ze zijn toen komen kij ken en er is toegezegd dat de troep zou worden opgeruimd. Vervolgens is er volgens mij contact geweest met het be- Het 'interieur' van het verwaarloosde tuinhuisje bij vereniging Cronesteyn. Rechts op de inzet de totaal verwilderde tuin annex vuilstort. Foto's: Henk Bouwman stuur, waarna ineens werd be sloten de troep toch maar niet op te ruimen." Van Vlaanderen was uiteraard niet blij met die beslissing. „Mijn vrouw is zwaar ziek en heeft altijd genoten van onze volkstuin. Maar momenteel heeft zij het hier na een uur al weer gezien, als de wind ver keerd staat en de stank onze kant uitkomt. Of als er een joe kel van een rat door de tuin schiet. Mijn plezier hier is in middels goed verziekt en komt pas weer terug als die tuin hier naast eens flink wordt uitge mest." Het bestuur van de turnvereni ging wil niet reageren. Volgens een woordvoerder van de ge meente kan Leiden niks doen omdat het vuil op particulier terrein ligt. „Het terrein is na melijk van de huurder. Op juri dische gronden mogen wij daar niet op." door Floor Ligtvoet leiden - Bakker Bart heeft een nieuw pand aan de Haarlem merstraat gevonden. De bak kersketen verhuist uit de winkel op de hoek van de Dullebak- kersteeg in de richting van de Pelikaanstraat. In het pand op nummer 213 is nu nog de zaak Sneakers Sportschoenen geves- tigd. Wanneer de bakkerij de winkel betrekt is onduidelijk. Daar wordt nog over onderhandeld. Wel moet Bakker Bart voor het begin van het nieuwe jaar de huidige winkel tegenover de Jan Vossensteeg verlaten. Dan loopt namelijk het huurcon tract af. De uitbaters van de ffanchisezaak, de Valkenburgse Rob en Marcel Schrama, had den het liefst met hun bakkers winkel op de 'toplokatie' willen blijven. Franchisehouder Bak ker Bart heeft echter het sle pende conflict met de boven buurman van de Leidse vesti ging van de bakkerijketen verlo ren. De man deed jarenlang zijn be klag over de geuren van gebak ken brood, uien en kaas, die da gelijks vanuit de winkel tot de bovenliggende woning door dringen. De Raad van State stel- door Floor Ligtvoet leiden - Frames zonder wielen, mountainbikes zonder stuur en een felgekleurde opoefiets die een trapper mist. Ze horen bij de 130 afdankertjes die onlangs door de gemeente Leiden van straat zijn verwijderd. Rijtech- nisch in onvoldoende staat, is het oordeel. Maar sinds giste ren maken ze kans op een nieuw leven in Rotterdam. Het idee komt van Toon Ariëns van het Rotterdams Albeda Col lege aan de Oostzeedijk. Hij be dacht het EQUAL project waar bij delinquenten en ex-delin quenten onder meer een oplei ding tot 'fietshersteller' kunnen volgen. Tijdens de opleiding die een deelnemer uiteindelijk een offi cieel diploma oplevert, maken de leerlingen daar nieuwe fiet sen met behulp van oude on derdelen. Omdat het project al 900 deelnemers telt, is de oplei ding nu hard op zoek naar extra afgedankte tweewielers. Ariëns benaderde daarom in ie dere stad waar ze actief beleid voeren om het straatbeeld van ontsierende fietswrakken te be vrijden, een willekeurige poli tieke partij. In Leiden werd dat D66. D66-raadslid Peter Boots- ma besloot direct te bemidde len tussen de gemeente en het Albeda College. „Ik heb eerst nog even gekeken of het regio zaak, zal niet gemakkelijk wor den, verwacht Schrama. „Als je in mijn hart kijkt, was ik na tuurlijk liever gebleven. Dit hebben we drie jaar geleden toen we de winkel overnamen, natuurlijk niet voor ogen ge had." Ondanks alles zien bak kers Rob en Marcel Schrama de verhuisplannen redelijk opti mistisch tegemoet. Ze zijn vooral opgelucht nu een ander winkelpand aan de Haarlem merstraat te hebben gevonden. „We wilden heel graag in Lei den blijven maar het is altijd maar de vraag of er op tijd een pand gevonden kan worden. We hebben toch heel wat ruim te nodig. Zeker zo'n tweehon derd vierkante meter." De winkel van Sneakers Sport schoenen voldoet aan deze eis. „Het nieuwe pand is zeker zo groot als het huidige", vertelt Rob Schrama. Daar komt bij dat straks het hele pand tot hun beschikking staat. De bakkerij heeft dan geen bovenburen meer. „Dat geeft een goed ge voel. Maar we houden natuur lijk nog wel buren naast ons." Voordat Bakker Bart de nieuwe winkel op de Haarlemmerstraat betrekt, wordt daarom het pand verbouwd zodat geluids- en geuroverlast beperkt blijft. naai opleidingencentrum (ROC) in Leiden niet zo'n zelfde project had. Dat was niet het geval. Het Is dus prima dat de wrakken naar Rotterdam gaan. Ik vind het uitstekend als (ex)- delinquenten Leidse fietswrak ken kunnen gebruiken voor hun opleiding." De 130 verwaarloosde en in complete fietsen die tijdens een verwijderingactie van drie we ken terug zijn meegenomen door stadstoezichthouders, zijn gisterochtend op kosten van het Albeda College naar Rotter dam vervoerd. „Doel van ons project is om (ex)- gevangenen te laten zien dat ze ook wat kunnen", vertelt Ariëns. „Na tuurlijk hebben ze stuk voor stuk in het verleden rottige din gen gedaan, maar we moeten als maatschappij wel weer met zeverder." De projectinitiator heeft goede hoop dat door de fietsenma kersopleiding de kans op reci dive bij ex-gevangenen vermin dert. „Het fietsenproject draait nu twee jaar. We hebben nog niet gemeten of ex-delinquen ten nu minder snel tot hun ou dé criminele gedrag vervallen. Wel weten we zeker dat een groter aantal jongens uit de bak straks in ieder geval een diplo ma op zak heeft." Dat het project ook goede fiet sen oplevert, is volgens hem bijzaak. Het gaat niet om de de de bovenbuurman in het ge lijk. De bakkerij kon hierdoor een dwangsom van 2500 euro per dag worden opgelegd. In goed overleg tussen de twee partijen is toen besloten dat Bakker Bart het pand spoedig zou verlaten. In ruil voor het vertrek mogen de broers wel tot 1 januari 2005 blijven bakken. Daarna komt in het pand de winkel van een opticiënketen. Afscheid nemen van de huidige i Mijn wereld, mijn krant. I Leidschfc&f Dagblad winst. „We verkopen ze ook len. Ze betalen hooguit de ma niet. We geven de fietsen weg teriaalkosten voor de repara- aan buurthuizen of lagere scho- ties." Mijn wereld, mijn krant. Leidsch£*t Dagblad Bank-/girorekeningnummer' Handtekening: Uitsluitend bij automatische Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad, T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. I8OO VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.lcidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004 n met persoongegevens. In het colofon v,

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11