Leidsch Blond bier lijkt een blijvertje Zorgen over opheffen ozb en Zalmsnip REGIO Vliegtuigen recht Olympische Spelen over Leidse centrum? Wondermiddel voor Zijlpoortgras bestaat niet Goedemorgen Wat een krant. lervervoer over van naar Lubbe etstoerist en vliegtuig rachtwagén snt dertiende speedcubing ,e"De Leidse student Joël s" irt is afgelopen week- Amsterdam dertiende sn bij het EK speedcu- deden ruim 100 deel- tnee. Van Noort kwam 1 ride door de eerste de maar eindigde in de l' e ronde uiteindelijk op »nde plaats, terwijl de a' ht zich voor de finale i. Het EK werd gewon- r de Belg Lars Vanden- 1" ij speedcubing gaat het n' in verdraaide kubus ik zo snel mogelijk zes l" van gelijke kleur te ge- Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! LEIDEN LEIDSE KWESTIES LEIDERDORP - Taxi uit Zoeterwoude het leerlingenvervoer het failliete Leidse j Eltax. Het gaat om pr tachtig leerlingen speciaal onderwijs voor langdurig zie- idicapte of moeilijk kinderen). Na het tent van Eltax be- zekerheid of de kin- het nieuwe seizoen ji en naar hun school i worden gebracht, klingenvervoer in Lei- P was voor Eltax een rijke bron van inkom- let Leidse bedrijf had [k overgenomen toen [rijf Koenes twee jaar b failliet ging. Eltax pt jaar daarvoor juist leschoven door de ge- is bankroet gegaan s)è liberalisering van de n)*kt en het verlies van [t)hjke contracten, zoals •taxi (vervoer van ge- ipten en ouderen) en itaxi. Of het bedrijf in :e vorm een door maken, is nog niet Het personeel krijgt een maand salaris ld. iedere ochtend t t1 1 het laatste nieuws over door Rody van der Pols leiden - Er was al Leidsch Grachtenwater, Lakenwater en Kaagwater; twee kruidenbitters en een jonge jene ver. Dit voorjaar is aan dit rijtje ook nog een 'eigen' biertje toegevoegd: Leidsch Blond. Bij de slijterijen doen ze goede zaken met dit 'lokale' product. En ook in de kroegen wordt er enthousiast van geproefd. Maar is het een blijvertje of toch niet? Bij de ingang van de Gall Gall aan de Raamsteeg staan de dozen met Leidsch Blond hoog opgestapeld. Je herkent de flessen meteen: 75 centiliter en met champagnekurk. Op het etiket staat een toepasselijk schilderij van Jan Steen, Vrolijk gezelschap op een ter ras' geheten. Slijter Rob van der Zeeuw heeft al een flink aantal van die joekels over de toonbank zien gaan. Veelal als presentje. „Maar er zijn ook Leidenaars die het voor 'eigen gebruik' kopen", voegt hij eraan toe. „De vraag naar 'Leidse producten' groeit. Bovendien is het gewoon een goed biertje. Geen La Chouffe, maar desalniettemin erg lekker." Ook Monique Coster, eigenares van de gelijknamige slijterij in de Haarlemmerstraat, is het niet ontgaan dat 'Leidse producten' het goed doen. Onder de namen 'Leidse kopstoot' en 'Leids duet' verpakt zij het blonde biertje samen met Lakenwater of Kaagwater, een krui denbitter en een jonge jenever die speciaal voor haar winkel worden geproduceerd. „Hiermee doe ik goede zaken, vooral in de cadeausfeer. Bedrijven vinden het leuk om aan relaties te geven. Maar ook als afstudeer- cadeau of presentje aan buitenlandse vrienden is het gewild. Mond-tot-mondreclame, daar moet je het van hebben. En die begint zeker zijn vruchten af te wer pen." Bij de café-restaurant Dé Grote Beer in de Rembrandt - straat is Leidsch Blond sinds de introductie in april op tap verkrijgbaar. Zo'n tien vaten van dertig liter zijn er doorheen gegaan, schat barman Louis de Voogd. „Je moet het wel een beetje promoten. Maar als het een maal aan één tafeltje wordt gedronken, dan volgt de rest vanzelf. Mensen zijn toch nieuwsgierig." Vooral buitenlandse klanten bestellen het regelmatig. „Die willen graag iets lokaals proberen. En dan kom je hier op uit." In dat opzicht verwacht De Voogd heel wat van Leidsch Blond in het Rembrandtjaar. „Als er dan veel toeristen naar Leiden komen, is dit een heel leuk drankje om te schenken." Bij de stamgasten van biercafé Lemmy's op de Mors- straat is het Leidsch Blond inmiddels tamelijk ingebur gerd, laat barman Jan-Willem Mulder weten. „Het wordt goed besteld. Zeker toen we het op de tap had den. Nu verkopen we flesjes. De tapbieren wisselen hier telkens, vandaar." Of het een echt 'blijvertje' is, vindt Mulder moeilijk te beoordelen. „Als je alleen maar voor Leiden brouwt, blijft het toch bij kleine hoe veelheden. Ik weet niet of dat vol te houden is." Maar aan de smaak zal het niet liggen, wat hem betreft. „Het is een echt 'doordrinkbiertje'." De bierbrouwer zelf, Leidenaar Jan-Willem Fukkink, is tevreden over de verkoop van 'zijn' Leidsch Blond. Was het aanvankelijk bij zes cafés in Leiden verkrijgbaar, in middels wordt het op 22 plekken geschonken, waaron der kroegen in Lisse, Zaandam en Haarlem. Daarnaast hebben negen slijterijen het biertje in het assortiment opgenomen. Negenduizend liter is reeds verkocht, zegt Fukkink. Tegen september hoopt hij op twaalfduizend liter te zitten. Winst maakt de Leidse informaticus nog niet, maar op termijn is dat wel de bedoeling. „Zodra ik de aanloop kosten eruit heb, kan ik heel bescheiden gaan verdie nen." Om wat extra inkomsten te genereren, wil de Leidenaar binnenkort de boer op met een zelfgebouw de, mobiele brouwinstallatie. „De bedoeling is om daarmee workshops te geven bij restaurants en andere horecagelegenheden. Een soort kookcursus, maar dan met bier." Daarnaast wil hij een tweede bier introduce ren. Hoe dat gaat heten, houdt hij nog even geheim. Met deze twee projecten erbij verwacht Fukkink bin nenkort als bierbrouwer volledig van zijn hobby te kunnen leven. En van het Leidsch Blond een blijvertje te maken. kunt die zien als een soort op ritten van de grond naar een van vijf 'snelwegen', hoog in de lucht, waarvan het vliegverkeer boven ons land gebruik maakt." Voor landende vliegtuigen gel den die vastgelegde routes niet, althans niet overdag. „Een vliegtuig dat van een 'snelweg' afkomt, krijgt van de luchtver keersleider instructies om naar de baan te vliegen die in ge bruik is. Zou je dat doen via die vaste naderingsroutes, dan haal je niet de vereiste capaciteit van ruim honderd vliegbewegingen per uur." Daarom komen lan dende vliegtuigen uit verschil lende richtingen aanvliegen voordat de verkeersleiders de stroom vliegtuigen in elkaar 'vlechten'. „Vliegers krijgen in structies over richting, hoogte en snelheid. Zo krijg je uitein delijk een treintje van vliegtui gen die recht voor de baan uit komen." Voor Leiden is vooral de Kaag baan van belang. Die loopt in noordoostelijke richting. „Het gebied waar de stroom verkeer voor die baan in elkaar wordt gevlochten, ligt boven de Kaag. Gemeente wikt tussen klimop, kunstgras, hanggras en stapelgras door Floor Ligtvoet leiden - De Leidse CDA-fractie maakt zich zorgen over de af schaffing van de zalmsnip en de onroerendezaakbelasting (ozb). Als het aan het kabinet ligt be horen de Zalmsnip en de heffing van de gemeentelijke ozb vol gend jaar voorgoed tot het verle den. De gemeente zal hierdoor wel een belangrijk deel van haar belastinginkomsten moeten mis sen, vreest raadslid Jan-Jaap de Haan. Het CDA-gemeenteraadslid wil van het gemeentebestuur snel meer duidelijkheid over de fi nanciële gevolgen van de af schaffing voor de stad en zijn inwoners. Het vervallen van de Zalmsnip betekent voor alle Nederlanders een strop. Iedere burger loopt vanaf 1 januari 45,38 euro per jaar mis. Met de maatregel verwacht het kabinet in totaal 325 miljoen euro te be sparen. De afschaffing van de ozb daar entegen houdt een verlichting in van de jaarlijkse lasten. De afgeschafte ozb moet de oplo pende kosten voor het nieuwe zorgstelsel enigszins goed ma ken. „Op zich prima dat minis ter Zalm met het vervallen van de ozb de mensen een financië le meevaller wil geven", vindt De Haan. „Maar niet als de ge meente voor de kosten van dit cadeautje moet opdraaien." De gemeenten horen door het rijk voor de toekomstige daling aan belastinginkomsten ge compenseerd te worden, vindt de CDA'er. Tot nu toe heeft het raadslid echter nog geen nieuws over enige financiële compensatie ontvangen. „Daar maak ik me boos over. Ik gun iedereen een belastingvoordeel, maar Zalm moet dat dan wel uit eigen zak betalen." In Leiden zijn de rioolwaterhef fing, de afvalstoffenheffing en de hondenbelasting opgeno men in de onroerendezaakbe lasting. De samenvoeging Er zijn kwesties die als een eeu wig vraagteken boven de stad hangen. Is de Leidse bevolking echt zo dom? Wie kiest de lied jes van het carillon uit? Wie is de rijkste man van Leiden? De rubriek Leidse Kwesties biedt een antwoord op vragen die el ke Leidenaar zich wel eens stelt. Aflevering 8: Waarom vliegen landende vliegtuigen recht over het centrum van Leiden? In Leiden zie je vooral het ver keer dat van de zuidelijke of zuidwestelijke snelweg komt, op weg naar dat in draaipunt voor de Kaagbaan." De indruk dat vliegtuigen met opzet op de Leidse binnenstad mikken voor die aanvliegroute, is dus onterecht. „Het is toeval. Ze volgen daar nog geen vaste route. Liggen de vliegtuigen al keurig achter elkaar, dan lijkt het of de een na de ander pre cies over hetzelfde punt komt." Ten slotte de hoogte. Soms kan je de krasjes op de onderkant van de vleugel tellen, lijkt het. Maar Bentink verzekert dat het verkeer op minimaal tweedui zend voet blijft, zo'n zevenhon derd meter dus. „Lager mag niet, veel hoger kén niet. Een vliegtuig moet tenslotte dalen. Dat doet-ie in een hoek van drie graden. Veel steiler kan niet; een vliegtuig is geen heli kopter." Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mail naar re dactie. Id#hdc.nl onder vermelding van Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426. ran Schoonhoven vroeger waren de aar- en bedoeld om kanons- pte vangen. Nu moeten I mooi zijn. De flanken ffijlpoort, met het restau- loort van Leyden, liggen lij sinds het oorspronke- 1 de strijd tegen de (tracht opgaf. De ge preekt zich het hoofd (oplossing. tang dat het kunstgras [zegt J. Klerks, eigenaar oort van Leyden. „We die tijd maar niets van :ente. Het is toch een :elijk gezicht, zo." ;en van de Zijlpoort lig- iruin en dor bij, als na egering. Van het ont- in ce Leidse architect ^sjik is weinig over. De ikelijke groene hellin- gaan schuiven en ver- H Nu schieten aan de lin- alleen nog droeve n onkruid uit de be- r g. Aan de rechterkant is jroen gaas over de hel- S BL« y pannen in een poging e van gras nog overeind n, van grote afstand al- ,Een noodmaatregel", in van Es, technisch be- van de gemeente. B buitenwacht, legt ge- vvoordvoerder Delemar- lijkt het misschien of er ,.jZijlpoort niets gebeurt, achter de schermen koortsachtig nagedacht jerstel van de groene li. Dat dat veel geld gaat 9lis duidelijk. -ae grashelling heeft het verduren. Regenwater le grondlagen weg. Bla- Adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit (ARK, de voormalige welzijnscommissie). Kunstgras is relatief goedkoop en duur zaam. „Maar de ARK wil écht gras", zegt Van Es. Echt gras kost wel het dubbele. En een garantie dat de hellin gen tot in eeuwigheid groen blijven, durft geen bedrijf te ge ven. „Vergeet niet dat de hel- lingshoek van de flanken 55 graden is", zegt Delemarre. „Het is moeilijke materie", ver zucht Van Es. „Van sommige bedrijven die we om een offerte vroegen, hebben we nooit meer iets gehoord. Die zien er ge woon geen gat in. Probleem is ook dat je - in elk geval hier in de omgeving - geen vergelijkba re projecten hebt waar je van kan leren. Hédden we dat maar." Om te voorkomen dat gras gaat schuiven, moet de bouwkundi ge dus inventief zijn. Houten tengels, T-profielen aan kettin gen, bouwstaalmatten, anti-af schuifsystemen: het zijn alle maal mogelijkheden om de grasmat vast te houden. Een van de mogelijkheden heeft Van Es zelf bedacht. Op de golfbaan zag hij dat grasheu vels gemaakt zijn van op elkaar gestapelde grasmatten. Als het gras langer wordt, zie je niet meer dat de helling bestaat uit een trappetje van gestapelde grasplaggen. Een veelbelovend proefstukje op de Zijlpoort ziet er na een paar maanden nog ongeschonden uit. Wanneer de gemeente de knoop doorhakt, is niet bekend. Eerst worden de resultaten van de proef afge wacht, daarna moeten aanvra gen voor offertes de deur uit. „Elke schatting wanneer het er hier weer groen bij ligt, is dus een slag in de lucht", zegt Dele marre. wordt ook wel 'de Leidse belas tingmix' genoemd. De Haan vraagt zich in schriftelijke vra gen aan het college van B en W af of de afschaffing van de ozb ook de afschaffing van de Leid se belastingmix zal gaan bete kenen. De CDA'er hoopt nog voor de presentatie van de begroting van de gemeente in oktober antwoord te krijgen van wet houder Van der Sande (financi en). De tijd dringt, constateert hij. „Als de begroting voor no vember wordt vastgesteld, blijft er nog maar tweeënhalve maand over om nieuwe maat regelen in te voeren." Volgens het CDA moet Van der Sande ook meer uitleg gaan ge ven over de juni-circulaire van het Rijk die de gemeente eerder ontving. „De wethouder kon digde in de raad opnieuw don kere wolken aan maar wilde nog niet inhoudelijk op de cir culaire ingaan." De tijd is nu aangebroken dat het gemeente bestuur inzicht geeft over het fi nancieel zwaar weer waarin Leiden verkeert, aldus de CDA- fractie. I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch ÊS Dagblad Luchtverkeersleiders vlechten een toestroom van toestellen in elkaar tot een geordend treintje. Foto: ANP Op sommige dagen lijkt het wel of piloten tijdens het aanvlie gen mikken op de torenspits van het stadhuis. Bij een be paalde wind komen vliegtuigen recht over het Leidse centrum scheren. En nog laag ook. Hoe zit dat? De luchtverkeersleiding probeert toch altijd stedelijke zones te vermijden? Marjolein Bentink van Schiphol kan het allemaal precies uitleg gen. Eerst maar het opstijgende verkeer. Inderdaad stuurt de luchtverkeersleiding het ver trekkende verkeer zoveel moge lijk om steden heen. „Er gelden precies omschreven routes. Je I Adres: l Postcode/Plaats: Geboortedatum j o-mailadres: J Bank-7girorekeningnummer* l Handtekening: I I Uitsluitend bij automatische incasso. Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad, T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl J (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 20O4). I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens. In het colofon v; de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. i Leidsch Dagblad Een proefstrookje, opgebouwd uit gestapelde grasmatten, ligt er na een paar maanden op proef nog onaangetast bij. Foto: Mark Lamers kerende zon droogt de korst uit. Pubers nemen een aanloopje en proberen dan of ze de bo venrand kunnen halen. Een verdediging tegen al die bedreigingen is niet gemakke lijk. Drainagebuizen helpen te gen droogte en vocht, maar kunnen een broeinest van le- gionella worden. Tegen vanda lisme is al helemaal weinig te doen. Prikkeldraad om de stadswal heen is geen optie. Een kind kan van het dakterras naar beneden rollen en dan kan je volgens Van Es 'zelf wel in vullen wat er gebeurt'. Verschillende alternatieven zijn voorhanden om de flanken weer blijvend groen te maken. Klimop was een optie, maar is verworpen als onhistorisch. Ook kunstgras is om die reden direct al afgeschoten door de i V Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 1 2 weken gratis! Bovendien spaar ik ais vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservle 4 Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70)^ I Naam: DM

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9