ECONOMIE KPN ten strijde tegen mobiele concurrentie Geheimzinnigheid troef rond miljoenenclaim NS Doorstart en staatssteun voor DCA Een op de zeven werkt 40 uur of meer Free Record Shop gaat gevecht aan met Apple w schandaal srgeld in Italië >ord sociaal :»bij Telegraaf en verhogen fdstoftoeslag 3 nodigt ook leden uit ned vergroot it en winst 1 i klassen in Cityhopper dreigt met is bij AH re verkoop •ndanks hitte Easyjet ontvlucht 'duin' schiphol Dexia versoepelt regeling schulden voor beleggers 'Sponsorgraffiti' op speciale trein Ruim voldoende reserve voor stroomvoorziening Onderzoeksrechter Sal- -^lilaan is naspeuringen >n bij meer dan tien be- "lie smeergeld hebben ian managers van •r, dochter van staats- |oncern ENI. Twee tus- t>nen zijn al gearres- jfeldde de krant La Re- i. Het Zweeds-Zwitserse dekte onregelmatighe- >en Italiaans dochterbe- n ex-manager van »r gaf toe 400.000 dollar j-medewerkers te heb- jegen voor het verstrek- een order. i.h. >m - Er is gisteren een so bereikt met De Tele ur een sociaal plan. ogde bonden verdeeld ,8ï een regeling voor '0clige, oudere werkne- 'jgDrdt dit onderdeel wel [sard. Werknemers vanaf die boventallig raken, |50de helft minder gaan i43tegen 75 procent van '°|is. Journalistenvak- 84/J ging akkoord, FNV ,73 CNV Dienstenbond 'ggïen afspraken maken los ouderenplan omdat de ■^.plannen op dat punt ;3jJ definitief zijn. Bij De !o9jf verdwijnen ruim 350 JflOO banen. !37j 'ao- British Airways ver- .'20e brandstoftoeslag op '^oor lange vluchten van- van 2,5 naar 6 pond ,56(9,10 euro) in veband ■^aanhoudende stijging loóilieprijzen'. British Air- dit jaar 225 miljoen '2340 miljoen euro) meer 761 aan brandstof dan vo- '|jjDe hogere toeslag moet ;94jen pond opleveren. ,43jit niet uit dat de reizi- QK!en hogere heffing dan moet gaan betalen. [50 ,55 - De Organisatie van porterende Landen (OP- ;68: ook niet-leden uitno- ,00ior haar vergadering opeptember in Wenen. |8o; wordt aan grote pro- 2% als Rusland en Ango- 44PEC-voorzitter Yusgian- 75|eren. Hij hoopt dat de ■gjjing een stabilisering 'ooilieprijs oplevert. !80| [32! ,421- De arbodienst Arbo- 75ft in de eerste zes '92in van dit jaar een om- ,25jald van 74,5 miljoen ■|3t is 6 procent meer dan S6fde periode in 2003. De ,25|ram uit op 5,8 miljoen ,25iprocent meer dan een Ier. Arboned helpt be- jiun ziekteverzuim on- 'joneel terug te dringen. '5 4 6 een - KLM Cityhopper 7 teert nog dit jaar op 0 1 die langer duren dan 5 (ten een duurdere en ükopere variant. Passa- 1 prijs stellen op bij- 2 !ld een luxe maaltijd, {vanaf 1 november een 16 cket kopen. Dat kost 9 meer. Reizigers kunnen 10 dkoper vliegen in de dinsdag io augustus 2004 amsterdam/gpd - voof KPN- topman Ad Scheepbouwer is de maat vol. „Het wordt tijd dat ons marktaandeel weer groeit", sprak hij gisteren strijdvaardig. Veertig procent het minimum. Het aantal mobiele bellers bij KPN groeit weliswaar nog steeds (nu 5,4 miljoen), maar de concur rentie in Nederland groeide har der. Daardoor is het marktaan deel het afgelopen jaar gedaald van 40,7 naar 39,3 procent. Voor al de percentages van Telfort, Orange en T-Mobile nemen toe. „Het is welletjes, we gaan nog agressiever de markt in." KPN richt zich daarbij in eerste instantie op jongeren, een doel groep waarbij de marktleider nauwelijks scoort. Met een be tere positionering van het merk Hi wil Scheepbouwer dat ver anderen. KPN presenteerde gis teren een verdubbeling van de winst in het tweede kwartaal: 369 miljoen euro. De omzet daalde echter licht van 2,96 naar 2,92 miljard. Over die sta biel blijvende bedrijfsopbreng sten maken analisten zich zor gen. Zij willen, net als de aan deelhouders, groei zien. Door de inkoop van eigen aan delen voor één miljard euro maakte het concern eind juni al duidelijk dat het voorlopig af ziet van grote overnames. Na het mislukken van het binnen halen van het Britse mm02 ziet Scheepbouwer vooralsnog geen Resultaten KPN 2e kwartaal 2004 in miljoenen euro Bedrijfsresultaat in miljoenen euro Vaste Netdiensten KPN Mobile Overige activiteiten Totaal 2003 452 161 -24 2004 468 162 369 183 andere overnamekandidaten in Europa. „We concentreren ons op onze huidige bedrijven in Nederland, Duitsland en België. Alleen groei is voor ons niet be langrijk. We willen er ook iets aan verdienen." KPN zal het dus voorlopig met de mobiele dochters E-Plus (Duitsland) en Base (België) moeten doen. Bij beide bedrijven was in het tweede kwartaal eindelijk flinke groei waarneembaar. De netto- omzet van E-Plus steeg met 12,7 procent en van Base zelfs met 30 procent. De totale om zet van de mobiele divisie steeg met 6,3 procent. Bij de vaste telefonie moet KPN het vooral hebben van de op brengst uit adsl-aansluitingen. Ten opzichte van vorig jaar ver dubbelde het aantal klanten tot ruim 1 miljoen. Verder onder- anp - bron: kpn vindt KPN nog steeds veel last van goedkope aanbieders als Tele2 en Scarlet. De omzet daalde van 1,9 naar 1,8 miljard. KPN streeft ernaar begin 2005 een 'totaalpakket met elektroni sche diensten' aan te bieden, zo maakte Scheepbouwer gisteren bekend. Consumenten kunnen dan niet alleen bellen (vast of mobiel) en internetten (via breedband of mobiel), maar ook tv kijken. Het gebruik van deze drie toepassingen komt op één rekening. „Telefoneren via het vaste net verdwijnt lang zaam. Daarom boren we nieu we markten aan, waarbij breed bandinternet de motor is", al dus Scheepbouwer. KPN wil straks bijvoorbeeld de voetballiefhebber een complet pakket bieden. Overdag krijgt hij via sms-berichten of korte filmpjes het laatste nieuws, thuis kijkt hij op zijn gemak naar de wedstrijd en vlak voor het slapen gaan bestelt hij via internet kaartjes voor het vol gende duel. Het eigen netwerk wordt nu geschikt gemaakt om via breedband radio- en tv-pro- gramma's te versturen. Daar naast heeft KPN al een belang in Digitenne, de joint venture met Nozema, de NOB en de omroepen voor digitale etherte levisie. Het duurt echter nog even voordat via het netwerk tv-beelden van voetbalwedstrij den verstuurd kunnen worden en Digitenne komt maar moei zaam op gang. KPN wil daarom ook een plek op de kabel. Scheepbouwer is ervan over tuigd dat de kabelaars hun net werk moeten openstellen. „Ze verzetten zich nu en reageren zoals wij destijds bij andere aanbieders van vaste telefonie hebben gedaan. Het is herken baar. Uiteindelijk zal de OPTA wel een oordeel moeten vel len." Opmerkelijk is dat KPN ja renlang met de toezichthouder over straat rolde om de concur rentie van het lijf te houden en dat de OPTA straks beslist in het voordeel van datzelfde tele- combedrijf. Gezien de nieuwe Telecomwet zal de telecomtoe- zichthouder namelijk weinig anders kunnen. Om het dien stenpakket compleet te maken gaat KPN ook telefonie via in ternet aanbieden.. Topman Ad Scheepbouwer (rechts) kondigde gisteren met zijn collega Maarten Henderson aan dat KPN de strijdbijl heeft opgegraven. Foto: ANP/Juan Vrijdag amsterdam/gpd - De noodlij dende Antilliaanse luchtvaart maatschappij DCA mag een doorstart maken. Met 'staats steun', de overname van de meeste aandelen door concur rent Avior uit Venezuela en een nieuwe naam: Curasao Airlines. Zaterdag staakte DCA al haar vluchten van Amsterdam naar Curasao. DCA moet voortdu rend vliegtuigen huren. En dat is in de drukke zomerperiode peperduur en uiterst moeilijk. Vrijdag lukte het niet meer. DCA is volledig eigendom van het eilandbestuur van Curasao. Dat stelde, om te voorkomen dat zijn bezit door een failliss- ment waardeloos zou worden, zaterdag een 'overbruggings krediet' beschikbaar van omge rekend 2,2 miljoen euro. De maatschappij moet daarvoor 2500 gestrande passagiers als nog vervoeren. Maar het geld is ook bedoeld voor een doorstart van DCA. In het vervolg dient de maat schappij zich alleen met het uitvoeren van vluchten bezig te houden. Afhandeling, onder houd en catering moeten afge stoten worden. De huidige di rectie wordt aan de kant gezet en er komt een nieuwe eige naar. De tweede luchtvaart maatschappij van Venezuela, Avior, wil 51 procent van de aandelen overnemen. De rest blijft bij de eilandraad, inclusief een 'gouden aandeel'. De concurrentie ziet niets in de plannen. Harm Prins van Exel, luchtvaartdochter van de Imca- groep: „Ik vind het prima dat ze blijven bestaan. Maar dan wel onder dezelfde voorwaarden als waaronder Exel op de Antillen vliegt: zonder staatssteun." Prins vreest dat banen op Cura sao verdwijnen als goedkopere piloten uit Venezuela vluchten gaan uitvoeren. amsterdam/anp - Een op de zeven mensen werkt 40 uur of meer per week. Een op de 10 werknemers heeft een contract van veertig of meer uren. De rest komt aan zijn lange werkweken door overuren te draaien, zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren gezegd. „In december 2002 werkten 570.000 werknemers langer dan de voor hen overeengekomen wekelijkse arbeids duur. Als deze overwerkuren meegeteld worden, stijgt het aantal werknemers dat 40 uur of meer werkt tot een mil joen", aldus het CBS. December is tra ditioneel een drukke maand. Toch is het verschil in overwerk met andere maanden klein, aldus een CBS-woord- voerder. Van de ruim zeven miljoen werknemers hadden 717.000 mensen een arbeidscon tract van 40 uur en 35.000 een contract van meer dan acht uur per werkdag. „Tot begin jaren tachtig was de 40-urige werk week de norm in Nederland. Drie van de vier werknemers werkten toen minstens veertig uur per week", aldus het CBS. Na Duitsland, België en Frankrijk gaan er in Nederland steeds meer stemmen op voor een langere werkweek. Met name het kabinet en werkgevers zien hierin het me dicijn voor de kwakkelende economie. Vakbonden noemen de discussie achter haald door de wens van veel Nederlanders om juist korter te werken. Bovendien neemt de werkloosheid nog verder toe als de mensen met een baan meer uren gaan draaien, aldus de bonden. Eind 2002 werkten twee van de drie men sen met een contract van 40 uur bij kleine en middelgrote bedrijven. Van hen zijn vier op de vijf een man. Een lange werk week komt het meest voor in de delfstof fenwinning en het minst in het openbaar bestuur, het onderwijs en de gezondheids- en welzijnszorg. Van de ruim zeven miljoen mensen met een baan heeft 55 procent een voltijdbaan. Gemiddeld werken zij ruim 38 uur per week met vier dagen per jaar arbeidsduur verkorting. -IA, 5 m - FNV Bondgenoten 'l5 ij Albert Heijn met ac- 5 aerhandelingen over de 9 [van uitzendkrachten in |8 (butiecentra liepen gis- 1 ist. Bestuurder Wester- In plan een ultimatum 4 n. Als AH daaraan geen 9 geeft volgen mogelijk q Verbrekingen. Bondge- 8 indt dat uitzendkrach- 5 laid moeten worden i2 de CAO van Albert 9 ïe sinds 21 maart niet p kracht is. Zolang er l4 ;uwe CAO is blijft de 5 m kracht. Uitzendkrach- [p flen nu betaald volgens o -CAO, die volgens de 5 lel ongunstiger is. AH o jdat tegen: •am - Ondanks het war- t blijft de verkoop van k tot nu toe achter bij je zomer. Dat heeft de jng Nederlandse Fris- 1 Industrie gisteren ge- jij aanhoudend goed jje altijd een enorme Van de verkoop van fris- vooral light frisdranken jkjes zonder koolzuur ft goed, aldus een perder. Maar frisdran- fola en sinas hebben ïilijk. rotterdam/anp - Free Record Shop begint vandaag een eigen internetmuziekwinkel waar consumenten 250.000 num mers kunnen kopen. Daarmee gaat FRS de strijd aan met iTu- nes, de populaire online cd- bakken van de Amerikaanse computerfabrikant Apple. Free Record gaat actuele hits en de bestverkochte albums van de afgelopen jaren aanbieden. Hiertoe zijn overeenkomsten gesloten met de vijf grootste platenmaatschappijen die we reldwijd 80 procent van alle muziek uitbrengen. Eind dit jaar moeten 500.000 nummers online beschikbaar zijn. Bij Apples internetmuziekwin kel iTunes kunen 700.000 num mers worden gedownload. FRS wil zich dan ook vooral onder scheiden door Nederlandstalige muziek te verkopen. „Bijvoor beeld Blof, André Hazes, De Dijk, Anouk en Kane", zei de woordvoerder. Later dit jaar voegt FRS ook het repertoire van Marco Borsato toe aan het aanbod. Met het management van Frans Bauer wordt onder handeld. De nummers 0,89 tot 1,19 euro kosten. Bij Apple betalen klan ten 99 eurocent per liedje. FRS mag vooralsnog alleen liedjes in Nederland en België verkopen. Het bedrijf wil binnenkort ook internetmuziekwinkels in Fin land en Noorwegen beginnen. iTunes komt in oktober naar Nederland. In de VS is de site al een groot succes. Daar zijn tientallen miljoenen nummers verkocht. schiphol - Luchtvaartmaatschappij easyjet onderzoekt welke vluchten vanaf Schiphol niet rendabel zijn. De vluchten die on gunstig uit het onderzoek komen, worden waarschijnlijk ge schrapt. Volgens easyjet is Schiphol een relatief dure luchthaven en daarom wordt het aantal vluchten op Schiphol opnieuw beke ken. Nu vertrekken er dageüjks 27 easyjet-vluchten vanaf Schiphol. Daarvan zouden er zes geschrapt worden. Woordvoerster Broos: „Om het dienstverleningsniveau te kunnen handhaven en de prij zen toch laag te kunnen houden, moeten we heel erg op onze kos ten letten. Als sommige bestemmingen niet rendabel zijn, zal de directie waarschijnlijk besluiten die bestemmingen te schrappen." Drempel voor schikking verlaagd amsterdam/anp - Dexia Bank Nederland versoepelt de beta lingsregeling voor beleggers die door aandelenlease diep in de financiële problemen zijn geko men. Door de drempel voor de ze regeling te verlagen, wil de bank een beter onderscheid maken tussen klanten die echt betalingsproblemen hebben en beleggers die wel aan hun ver plichtingen kunnen voldoen maar toch tegen Dexia ageren. De bank begint eerst een proef met de nieuwe regeling onder honderd klanten. Dexia kon gisteren niet zeggen hoeveel klanten hierop naar verwach ting een beroep zullen doen. Dexia stelde vorig jaar al een zogeheten hardheidsclausule in, waarvan ruim inmiddels 1000 klanten gebruik hebben gemaakt. De betalingsregeling moet nu breder toegankelijk worden. Voor de vernieuwde regeling komen onder meer be leggers in aanmerking met een maandelijkse aflossing van meer dan 1000 euro en klanten met een bijstandsuitkering. Naast de hardheidsclausule heeft Dexia in 2003 ook gepro beerd via een aanbod aan allé klanten rechtszaken te voorko men. Beleggers konden instem men met soepelere voorwaar den voor de afwikkeling van hun contract voor aandelenlea se. Voorwaarde was wel dat de klant afzag van juridische pro cedures. Tienduizenden klanten van Dexia zijn akkoord gegaan met het aanbod. Daarnaast hebben een kleine 100.000 beleggers rechtszaken aangespannen te gen de bank. Veruit de grootste groep klanten is daarbij ver enigd in de stichting Leasever- lies. Beleggers in aandelenlease zijn met geleend geld naar dé beurs gegaan. Omdat in 2000 de aandelenkoersen een lang-'- durige daling inzetten, brach ten de beleggingen onvoldoen de op om de lening terug te be talen. Amersfoort - Normaliter hebben NS een grote he kel aan mensen die het materieel bespuiten of be krassen. Maar Erica Terpstra, voorzitter van NOC *NSF, werd gisteren in Amersfoort uitgenodigd haar handtekening op een speciale 'Olympische trein' te zetten. NS-topman Aad Veerman deed even later hetzelfde. De Nederlandse Spoorwegen sponsoren vanaf i januari 2004 de sportkoepel ge durende vier jaar. De trein met de vijf Olymjische ringen en de twee handtekeningen wordt de ko mende tijd ingezet in de normale dienstregeling. Foto: ANP/Jasper Juinen heerlen/gpd - Op het eerste ge zicht is Jan Wachelder uit Heer len een startende ondernemer. Maar als directeur-eigenaar van Rolling Stock Supply Services (RSSS) bv, eist hij 20 miljoen euro van de Nederlandse Spoorwe gen. RSSS zou Nedtrain in 2002 in contact hebben gebracht met bedrijven in China. Dat zou de NS-dochter een kostenbesparing opgeleverd hebben van tiental len procenten. Wachelder zou Nedtrain maandenlang begeleid hebben in China, maar toen de samenwerking eenmaal goed liep, zouden NS hem na betaling van 46.000 euro aan de kant ge schoven hebben. Wachelder bevestigde gisteren dat hij 20 miljoen euro van de NS claimt. Maar hij wilde ver der niets kwijt over de kwestie. „Zolang de zaak onder de rech ter is, ga ik niet op vragen in." Ook over zijn eigen achter grond en die van zijn bedrijf wilde hij weinig zeggen. „Wij bemiddelen voor spoorwegbe drijven in China. Dan gaat het om de productie van spoorweg materiaal, maar ook om com plete treinstellen." Op wie hij doelt met 'wij' en met welke andere spoorbedrij ven hij zaken doet, zegt hij niet. Uit gegevens van de Kamer van Koophandel blijkt dat hij RSSS in november 2002 heeft opge richt, een half jaar nadat NS be kend hadden gemaakt delen van Nedtrain naar China te wil len verplaatsen. Bedrijfsom- schrijving: bemiddelaar in Chi nees spoorwegmaterieel. RSSS, is een dochteronderneming van Wachelder Beheer bv, net als RSSS gevestigd in een huurwo ning in Heerlen. Dit bedrijf telt één medewerker: Jan Wachel der. Volgens het Algemeen Dagblad werd Wachelder in 2002 per soonlijk door oud-Philips top man Jan Timmer bij de directie van Nedtrain geïntroduceerd. Timmer was in die periode commissaris bij de NS. Direc tieleden van het spoorbedrijf zouden vol lof zijn over Wa chelder s verrichtingen. Wat is de staat van dienst van Wachel der? Waarom ging de NS in 2002 met hem in zee? Die vragen blijven vooralsnog onbeantwoord. Wachelders ad vocaat G. van Meeteren uit Eindhoven is al net zo zwijg zaam als de Heerlenaar zelf. Hij wil niets zeggen over de staat van dienst van zijn clië'nt. „Ik denk niet dat het aan mij is om te gaan vertellen wie meneer Wachelder is. Dat moet hij zelf maar doen." Van Meeteren wil evenmin vertellen hoe de claim van 20 miljoen euro is onder bouwd. NS maakten in 2003 een winst van 81 miljoen euro. RSSS claimt een kwart van dat bedrag. Als een bedrijf als NS al bereid is zo'n enorm bedrag aan een bemiddelaar te beta len, dan moet zijn werk een wel heel serieuze invloed hebben gehad op de resultaten van het spoorbedrijf. De advocaat erkent dat 20 mil joen euro een enorm groot be drag is, maar dat doet volgens hem niets af aan de claim. „Ik kan natuurlijk niet in de keuken van NS kijken. Misschien heeft het spoorbedrijf zich wel enorm vergist toen het een contract af sloot met RSSS. Ik kan alleen zeggen dat de claim goed is on derbouwd. Neemt u maar van mij aan dat ik zo'n procedure niet aan ga als ik zeker weet dat het niks wordt." Ook bij NS is geheimzinnigheid troef. Een woordvoerster van het spoorbedrijf bevestigt dat NS een zakelijk conflict met Wachelder heeft. Maar ze wil er verder niks over kwijt. Ze zegt ook niets over de achtergron den van Wachelder te weten. „Volgens mij heeft hij in het verleden niet voor NS gewerkt." arnhem/anp - De elektriciteits voorziening heeft voorlopig geen last meer van de warmte. Netbeheerder Tennet is van daag teruggegaan naar fase 0 van het stappenplan koelwater beperking. De temperatuur van het rivierwater, dat gebruikt wordt voor de koeling van de centrales, daalt licht, is vanaf vandaag voldoende reserveca paciteit. Tennet verwacht dat fase 0 de rest van de week gehandhaafd wordt. Zondag kondigde de netbeheerder nog fase 1 af, om dat het reservevermogen was gedaald tot onder de 1400 Me gawatt. „We gaan onverwacht snel terug naar een betere situ atie", aldus een woordvoerder. Gisteren was er veel vraag naar stroom door het aflopen van de bouwvakvakantie. De reserve capaciteit van de centrales lag op 1200 megawatt (MW). Van daag zullen de reserves met 1800 MW ruim boven de vereis te 1400 MW liggen, zo heeft Tennet berekend. Stroomproducenten hebben deze zomer duidelijk meer re kening gehouden met het war me weer, constateert de netbe heerder. Zo zijn er bijvoorbeeld minder centrales in groot on,- derhoud tijdens de^zomer- maanden. „De markt neeft ger leerd van de hittegolf vorig jaar", zei de woordvoerder van Tennet. Vorig jaar zomer moest Tennet, code rood, inmiddels vervan gen door fase 2, uitroepen om dat de hoge temperatuur van het koelwater de elektriciteits centrales beperkte in hun pro ductie. Hierdoor nam het be schikbare reservevermogen snel af. De temperatuur van het water in de Rijn in Lobith kwam gisteren net onder de 26 graden uit, een halve graad lager dan zondag. Het koelwater dat de elektriciteitscentrales gebrui ken, mag bij lozing niet warmer zijn dan 30 graden Celsius. Ge middeld warmt het koelwater door gebruik in een centrale 7 graden op.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7