Grens open voor 'dure' prostituees BINNENLAND Leeftijdsgrens kinderzitje- of gordel naar 18 jaar 'We zouden ook ijsjes meenemen als dat kon' Brand in Helders duingebied Wildgroei EHBO-cursussen Veel toeristen dupe van pinpasfraude in populaire vakantieoorden 'Plop' prikt papier Asielzoekers keren steeds vaker terug Politie houdt mannen aan na fatale brand Eindhoven ,ooo euro slachtoffers I- In Duitsland is al ro ingezameld voor de i de 41-jarige Duitse |»enchauffeur die eind Ékrade een super- penreed. De families e andere slachtoffers a deel van het geld. e hoofdredacteur Vhener Zeitung be- ikt. De krant werkt «t pastoor Schumans, $ld inzamelt voor de ix de slachtoffers. |or opa ns misbruik - De rechtbank in heeft een 70-jarige itterdam tot zes jaar leeld wegens jaren- leel misbruik van drie jeindochters. De zus- 'n' 17 en 12 jaar oud, ik bij hun grootou- lat hun ouders werk- nisbniik begon al in door tot dit jaar. jeden de meisjes aan- >pa ontkent alles en >ns zijn advocaat In hoger beroep. oeker sterft rempartij Een 26-jarige asiel- Ivoorkust is zaterdag idemisch Ziekenhuis (AZG) overleden, vorige week bijna was ;n. De man, afkomstig Jelzoekerscentrum in l jpn niet zwemmen ^af zich ondanks waar- j jen toch in het diepe y de Lettelberterplas. Vervolgens kopje on- tha omstanders hem iter haalden en reani- '«uitenen >rbod partij gjj- Europees parle- jjJ Van Buitenen van 'tjansparant hoopt dat to State de politieke pierland Transparant j. j/an Buitenen zegt |aken te hebben met partij die aan alle jen in Nederland wil Europa Transparant :chter ingeschakeld uwe partij van het oneel te verwijderen, ters van Nederland nt zeggen op hun 'gr geen enkele bin- it Europa Transpa- n ontruimd tlek in tent i het centrum van het Ulrum zijn gisteren brandweer en poli woningen ontruimd dekken van een gas- let lek bevond zich in ing van een tent die len dagen het decor lestelijkheden ter ge- van de jaarmarkt, je de middag kon ie- :r naar huis. De spoot water op het het onder controle te jaar cel doden kind im - Het openbaar mi- left gisteren voor het of in Amsterdam tien af geëist tegen een 25- uit Hoorn wegens de ip zijn anderhalf jaar :oontje. De 21-jarige het jongetje hoor eisen voor medeple- iodslag. Volgens het de man op 19 novem- let kind in hun wo- dam zo zwaar mis- lat het overleed. De in Haarlem veroor- tweetal in november drie jaar cel. |9-jarigen slse les' Basisscholieren |1 in groep 5 en 6 En- sxijgen. Het kabinet nenkort met voorstel- iholieren op jongere irtrouwd te maken ldtaal nummer één. pu al een verplicht vak Sisonderwijs, maar bij holen geven de taai- is aan groep 7 en 8. De den zijn ook afge- i het niveau van de gste groepen. De rege- |kt momenteel of de 9- igen nieuw lesmateri- k; hebben. PF moet plf opheffen' - Leefbaar Rotter- lij de volgende lande- izingen meedoen met te richten rechtse Ij. Leefbaar-voorman l vindt dat de LPF zich- kt moment moet op- /uj oordeelt hard over ities van de LPF en lei- jen. „Hij is slap, veel te ben heeft zich laten loor de oude politiek." dinsdag ÏO AUGUSTUS 2004 den helder - Bij de Donkere Duinen in Den Helder heeft gistermiddag een grote bos- en duinbrand gewoed. Volgens een woordvoerder van de politie betrof het een gebied van 25 hectare. Drie brandweerkorpsen bestreden het vuur. Door de oostelijke wind, richting zee, besloot de politie het strand ter hoogte van strandafslag Donkere Duinen uit voorzorg te ontruimen. Enkele honderden mensen moesten het strand verlaten. De brand woedde in de buurt van een camping, een dierenpark en een restaurant. Die zijn volgens de politie echter geen moment in gevaar geweest. In het duingebied tussen Beverwijk en Castricum ontstond op zeven verschillende plaatsen brand. Het vermoe den bestaat dat alle branden zijn aangestoken Foto: GPD/Maurice Amoureus den haag/gpd - Buitenlandse prostituees die meer dan 45.000 euro per jaar verdienen, hebben vanaf oktober geen werkvergun ning meer nodig. Een arbeids contract dat hen dit inkomen ga randeert volstaat voor het krij gen van een verblijfsvergunning. Dit is het gevolg van nieuwe simpeler regels waarmee het kabinet de zogeheten kennis economie wil stimuleren. Mi nister De Geus (sociale zaken) erkent in een brief die gisteren naar de Tweede Kamer is ge stuurd dat de nieuwe regelge ving niet alleen buitenlandse bollebozen vrij baan geeft, maar ook goed verdienende prostituees van buiten de Euro pese Unie. Om de immigratie van hoog opgeleide werknemers te verge makkelijken stelt het kabinet geen opleidingseisen meer, maar wordt alleen gekeken naar het inkomen. Wie meer dan an derhalf keer modaal verdient (45.000 euro) kan worden ge zien als een aanwinst voor de economie, zo is de gedachte. Het kabinet heeft de regels voor vestiging en tewerkstelling van zogeheten 'kennismigranten versoepeld om de economie te stimuleren. In Nederland is al jaren een gebrek aan compu terdeskundigen en hoog opge leide technici. Als die niet wor den toegelaten gaat Nederland achterlopen, vreest het kabinet. Nu blijkt dat buitenlandse pros tituees die voor een jaarinko men van 45.000 euro een ar beidscontract krijgen hier dus ook mogen komen werken. Voor prostituees jonger dan 30 jaar is een jaarinkomen van 32.600 euro al voldoende om zonder werkvergunning aan de slag te gaan. De Rode Draad, de belangen groep van prostituees, vreest dat vrouwen in de seksbusiness meeliften op de verruimde mo gelijkheid voor kenniswerkers om in Nederland aan de slag te gaan. Directeur Visser is bang dat kwaadwillende exploitanten onwetende vrouwen met kne velcontracten aan zich binden. Daarbij kan het loon worden af geroomd door exorbitante ver goedingen te eisen voor kost en inwoning. Volgens Visser is er nog steeds behoefte aan prosti tuees omdat de illegale vrou wen uit landen buiten de Euro pese Unie met toenemend suc ces uit de branche worden ge weerd. Directeur Van Dorst van de Vereniging van Exploitanten van Relaxbedrijven noemt de kwestie 'gespeend van werke lijkheidszin'. Hij noemt een jaarsalaris van 45.000 euro 'be lachelijk' omdat de meeste hoe ren nauwelijks 25 uur werken. Bovendien willen exploitanten noch prostituees een dienstver band. Vrouwen zouden dan na melijk de vrijheid verliezen klanten te weigeren of eigen werkuren vast te stellen. den haag/gpd - Tieners onder de 1.35 meter moeten straks tot hun 18de in een kinderzitje. Wie geen zitje heeft of dat niet prettig vindt, moet in elk geval een verstelbare kindergordel gebruiken. Dat is het gevolg van een nieuwe richtlijn van de Europese Unie (EU), die Nederland waarschijnlijk deels overneemt. Nu is een kinderstoeltje of verstelbare kindergordel in Ne derland alleen verplicht voor kinderen onder de 12 jaar en kleiner dan 1.50 meter. Het is onduidelijk hoeveel tieners straks langer achter in de auto moeten worden vastgesnoerd, maar groot is die groep niet. De gemiddelde jongen van 14 jaar meet al 1.63 meter, het gemiddelde meisje van dezelfde leef tijd is 1.58 meter. De Belangenvereniging van Kleine Mensen (BVKM) reageerde gisteren nog woedend op de nieuwe richtlijn van de EU, omdat de vereniging bang was dat ook klei ne volwassenen verplicht in een kinderzitje zouden moeten plaatsnemen. Maar de nieuwe richtlijn van de EU wordt door Nederland niet geheel overgenomen, aldus het ministerie van verkeer en waterstaat. Overi gens moet het nieuwe voorstel nog wel naar de Tweede Kamer. De EU wil met haar nieuwe richtlijn het aantal doden en gewonden in het verkeer terugdringen. Uit weten schappelijk onderzoek blijkt dat met behulp van kin derzitjes en het op de juiste wijze dragen van autogor dels jaarlijks 35 doden en honderden gewonden in Ne derland kunnen worden voorkomen. Vier van de tien jonge verkeersslachtoffers raken ge wond in de auto van hun ouders vaak omdat ze geen of op een onjuiste wijze gordels dragen. De BVKM volgt de discussie op de voet. De vereniging zegt 'blij' te zijn dat in Nederland de regels waarschijn lijk soepeler zullen worden gehanteerd. „Het is toch absurd om een kinderstoeltje mee te ne men als je net zoals ik 49 jaar bent", zegt woordvoer ster Hoeve van de vereniging. „Het is alsof mensen die niet aan het gemiddelde voldoen gewoon niet meetel len." Inmiddels spelen enkele fabrikanten wel op de nieuwe richtlijnen van de EU in door nieuwe verstelbare gor dels op de markt te brengen. Daardoor kunnen kinderen en met name tieners van 12 tot en met 17 jaar toch gewoon een gordel omdoen, zodat ze geen kinderzitje hoeven te gebruiken. Doordat de gordels verstelbaar zijn, snijden ze niet vervelend en gevaarlijk langs de hals. breda/gpd - Er is een wildgroei in het aantal EHBO-opleidingen. Om hier paal en perk aan te stellen is het Oranje Kruis, dat de kwa liteit van deze opleidingen bewaakt, in overleg met het ministerie van volksgezondheid. Het Oranje Kruis wil dat er minimale oplei dingseisen worden gesteld aan het EHBO-diploma. Op dit mo ment bestaat het gevaar dat cursisten niet hetzelfde leren, waar door kostbare tijd verloren gaat bij de hulpverlening. Volgens P. Verra van EHBO Nederland, een van de overkoepelende organisa ties, zit het probleem met name bij de bedrijfshulpverleners. „Die krijgen maar een heel klein beetje EHBO-opleiding en ze oefenen dat ook veel minder dan de echte EHBO'ers doen. Aan de andere kant hebben zij wel weer meer verstand van het ontruimen van ge bouwen en brandblusmiddelen." den haag/gpd - Nederlanders in het buitenland lopen het risico slachtoffer te worden van pin pasfraude in drukke toeristenoorden. Banken krijgen duidelijk meer meldingen van geplunder de rekeningen in populaire bestemmingen aan de Middellandse Zee en Zuid-Amerika, zo meldt Interpay. In Zuid-Europa worden onder meer passen ge kopieerd en pincodes afgekeken in Turkse bad plaatsen als Bodrum en Alanya. Ook uit plaatsen aan de Spaanse costa's, zoals Salou, komen mel dingen van gedupeerde vakantiegangers. In Italië was het afgelopen week raak in onder meer Rimini. Naar schatting tientallen Nederlan ders die daar bij een plaatselijke bank hadden ge pind, raakten duizenden euro's kwijt. Exacte cijfers worden pas later dit jaar bekend, maar alleen al in de zomermaanden juli en au gustus gaat het om enkele honderden vakantie gangers van wie de bankrekeningen in het bui tenland worden leeggehaald. Op het Zuid-Amerikaanse continent is Isla Mar garita, het toeristeneiland voor de Venezolaanse kust, berucht. Hetzelfde geldt voor badplaatsen als Recife aan de Braziliaanse kust. Ook uit de Dominicaanse Republiek krijgt de afdeling risk management van Interpay meldingen van 'skim ming'. Volgens een woordvoerder van Interpay is het lo gisch dat skimmers in deze tijd van het jaar actief zijn in populaire vakantieoorden. „Daar zijn veel mensen. Als crimineel kun je daar snel de gege vens van veel passen verzamelen en verzilveren." Extra voordeel daarbij is dat vakantiegangers voor vertrek vaak zorgen voor een goed gevulde bankrekening. Aan de geldautomaten in het buitenland is moei lijker te zien of er mee is gerommeld om passen te kunnen kopiëren, omdat de machines er vaak anders uitzien dan in Nederland. Bovendien houden toeristen in het buitenland doorgaans niet actief hun afschrijvingen bij. Interpay en de banken adviseren mensen daar om indien mogelijk via hun mobiele telefoon of door middel van intemetbankieren in cybercafés regelmatig hun afschriften te controleren op on regelmatigheden. „Dan kunnen wij de rekening zo snel mogelijk blokkeren om meer schade te voorkomen", aldus de woordvoerder van Inter- pay. Afgelopen weekend bleek dat de banken duizen den keren per jaar bankrekeningen blokkeren als met een pas is gepind bij een pinautomaat waar skimmers actief zijn geweest. Zo wordt voorkomen dat de klant tientallen tot duizenden euro's kwijt raakt. breda - In opdracht van de Stichting Nederland Schoon houden in totaal 250 werkzoekenden, met rode kabourtermuts op, parkeerplaatsen langs Nederlandse snelwegen schoon. In kleine teams bezoeken ze elke parkeerplaats drie keer per week. De actie duurt tot 8 oktober. Daarna krijgen de deelnemers een certificaat en regelt de stichting op verzoek een sollicitatiegesprek. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/anp - Steeds meer asielzoekers keren terug naar hun land van herkomst. Vorige maand ging het om 353 asiel zoekers. Sinds begin dit jaar zijn al 2011 mensen terugge gaan. Dat blijkt uit cijfers van de Internationale Organisatie voor Migratie (IOM). Het aantal terugkeerders zal dit jaar de 2912 van vorig jaar overtreffen. IOM-directeur De Dyker stelt in een reactie dat het beleid van minister Verdonk (vreemdelin genzaken en integratie) 'kenne lijk succes heeft', al is het vol gens hem nog te vroeg voor een definitief oordeel. De Dyker denkt dat veel asielzoekers 'eie ren voor hun geld kiezen'. Een woordvoerster van Ver donk laat weten dat veel asiel zoekers inzien dat blijven geen zin heeft. Met de terugkeerpre- mie kunnen ze 'met opgeheven hoofd terugkeren'. Korps breidt rechercheteam uit eindhoven/ANP - De politie heeft zondagavond twee man nen aangehouden op verden king van betrokkenheid bij de brand in een woning waarbij twee kinderen omkwamen. De brand woedde in de nacht van zaterdag op zondag in Eindho ven. Een jongen van 8 en een van 14 jaar kwamen in de vuurzee om. De vader en moeder van de kinderen raakten gewond en liggen nog in het ziekenhuis. De verdachten zijn 23 en 31 jaar oud en komen beiden uit Eind hoven. Over een eventuele be kentenis wilde de politie giste ren niets zeggen. Het is ook nog onbekend wanneer de mannen worden voorgeleid aan de rech- ter-commissaris. Het getroffen gezin is van Turk se afkomst. De politie houdt nog alle mogelijke motieven open, ook racistische. De poli tie heeft het rechercheteam dat de zaak onderzoekt, uitgebreid van 15 naar 25 personen. Uit onderzoek werd duidelijk dat de brand is aangestoken, al dus een politiewoordvoerder gisteren. Later op de dag maak te de politie bekend dat de wo ning is aangestoken met hulp van een brandbare vloeistof, vermoedelijk benzine, die door de brievenbus het huis is bin nengegooid. Hulpverleners hadden geen schijn van kans om de kinderen te redden, verklaarde een brandweerwoordvoerder. Om 1.40 uur in de nacht van zater dag op zondag kwam de mel ding van de brand binnen, vijf minuten later arriveerden de eerste brandweerlieden. De kinderen waren toen waar schijnlijk al overleden. De directeur van De Kameleon, de school waar de kinderen op zaten, kondigde vandaag aan dat er morgen om 15.00 uur een stille tocht plaatsvindt. Die vertrekt vanaf het schoolplein. den haag/gpd - Alleen al aan de entree- kaarten van een pretpark betaal je je blauw. Voor De Efteling bijvoorbeeld geldt in het hoogseizoen een entreeprijs van 25 euro per persoon vanaf vier jaar. Eenmaal binnen moet er natuurlijk ook worden gedronken en gegeten. Een hele dag snacken in het pretpark is een aan slag op de portemonnee. Daarom gaan velen gewapend met een koelbox richting attracties. „Als we ook ijsjes konden mee nemen zouden we dat doen." „Wij zijn met z'n tweeën naast de entree zeker 50 euro kwijt aan eten en drin ken." Yvonne Kremers uit Amsterdam geniet in De Efteling op een bankje in de schaduw met haar dochter Kelly van een bakje kibbeling. „We eten een frietje, een ijsje, avondeten en een tussendoor tje." Kremers heeft geen koelbox naar het sprookjespark meegenomen. „Ik heb geen zin om met die spullen rond te sjouwen. We geven wel veel geld uit aan snacks, maar we zijn vandaag een dagje uit. Er zit 100 euro in mijn portemonnee en als dat op is, is het op. Maar we zou den ook zo 300 euro uit kunnen geven." Mien Daniël uit Reussel heeft wel haar eigen eten en drinken bij zich. Ze duwt een bolderkar vooruit. Daarin staat een grote rode koelbox vol broodjes, fris drank, koeken en snoep. Samen met haar kinderen en kleinkinderen bezoekt ze het park één keer per jaar. „Met onze box besparen we zeker 100 euro aan eten en drinken." In alle pretparken in Nederland is het toegestaan om zelf blikjes en broodjes mee te nemen. „In een land met zoveel verboden en geboden willen wij niet ook nog eens verbieden dat mensen hun ei gen koek en zopie meebrengen", zegt Peter Wijnen van Duinrell. Ook De Efte ling wil haar bezoekers de kans geven hun eigen eten en drinken te nuttigen. Een woordvoerster: „We hebben een picknickweide waar vooral grote groe pen hun meegenomen broodjes binnen consumeren. Grote koelboxen worden niet zo vaak meegenomen. Soms door gezinnen die het niet zo breed hebben. Maar zij moeten nu eenmaal ook de kans hebben om naar De Efteling te gaan." Koelboxen komen bij Sixflags niet naar binnen. Ze moeten bij de toegangspoort worden ingeleverd. Broodjes en blikjes in de tas mogen wel mee naar binnen, maar dan kan de limonade dus niet koud blijven. Een woordvoerster van Six Flags: „We hebben geen plek in het park waar mensen uitgebreid hun eigen voedsel kunnen eten. De terrassen zijn gereserveerd voor de bezoekers die daar een drankje of een hapje nuttigen." Toen Euro Disney in Parijs in 1992 open ging was het daar verboden om eten en drinken mee te nemen. Een woordvoer ster: „We waren bang dat mensen met grote koelboxen het park zouden over stromen." Dit beleid is wel veranderd. „Mensen nemen toch wel hun eigen eten en drinken mee. We hebben daar voor nu speciale picknickplekken. Toch zien wij niet veel mensen met een koel box. Volgens mij is dat sowieso een Ne derlands ding." Catharine McCartney, Rose Wood en Louise Barber uit Engeland genieten rond het middaguur van hun kipnuggets op een terras in De Efteling. „We heb ben helemaal geen eigen eten en drin ken meegenomen. We zijn hier om te genieten en dan letten we dus ook niet op ons geld." Ook de familie Asabdoun uit België vindt het leuker en fijner om gewoon in het park te eten. Moeder Asabdoun: „Die ene keer dat je een dag je uit gaat mag je daar wel van genie ten." Op zich zijn de prijzen van de snacks en drankjes in het pretpark niet uitzonder lijk duur. De prijs van een frietje in Hel- lendoom of De Efteling is te vergelijken met een bakje patat uit de snackbar. „In de stad betaal je op het terras ojpeveer dezelfde prijzen als hier in De Efteling", zegt Peter van der Burght uit Maastricht, terwijl hij op zijn vrouw en kinderen wacht die in de Python-achtbaan zitten. Het enige verschil is dat je op het terras hooguit een uurtje zit en hier de hele dag rondloopt. Op ongeveer iedere hoek staat wel een eetkraampje en dan wordt de verleiding groot. Als je hier een hele dag eet en drinkt, schrik je 's avonds wel als je in je portemonnee kijkt. Het Nibud, Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting, geeft pretparkbe zoekers tips om de kosten zo laag moge lijk te houden. Haal zelf de avond van tevoren broodjes en drinken in de su permarkt. Een woordvoerster: .Avondeten is wat moeilijker om mee te nemen, maar eet dan toch maar brood. Daar kun je op een creatieve manier mee omgaan. Doe bijvoorbeeld een gekookt eitje of een knakworst op brood."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3