GESPREK VAN DE DAG Slakkenspuwen, bommetje Indiase wegen glad door condooms Een fiets waarmee je alle kanten op kunt Turkse uitnodiging (2) dinsdag lO AUGUSTUS h DAGELIJKS LEVEN WOU WEER^. MENSELIJK Superster MADONNA viert half sep tember het JOODS NIEUWJAAR in Israël. Dat hebben Israëlische me dia gisteren gemeld. De Amerikaan se zangeres houdt zich al enige tijd bezig met de kabbala, een mystieke joodse traditie. De popdiva is welis waar niet joods, maar ze bestudeert de kabbala met een Amerikaanse rabbijn. Madonna hoopt in Israël andere rabbijnen tegen te komen die de eeuwenoude mystieke tek sten bestuderen. De 'Material Girl' zal tijdens haar bezoek geen concert geven. Haar laatste optreden in Isra el was in 1993. Foto: AP Popster MICHAEL JACKSON schenkt zijn VADER Joseph voor diens 78ste verjaardag een PRIVÉ- CONCERT in het Picasso-museum in de Duitse stad Münster. Het feest heeft plaats op 9 september. Joseph Jackson mag gaan luisteren naar klassieke muziek uitgevoerd door onder meer de Bulgaarse violist en dirigent Martin Panteleev. Zoon Mi chael zal geen bijdrage leveren aan de uitvoering. Papa Jackson, naar verluidt een groot bewonderaar van Picasso, zal ook een privé-rondlei- ding krijgen in het museum. Juwelen van de in 1977 overleden OPERADIVA MARIA CALLAS gaan binnenkort in het Zwitserse Genève onder de hamer. De elf flonkerende robijnen, parels en diamanten moe ten in november op een VEILING circa 600.000 euro opleveren. De meeste JUWELEN kreeg de Ameri kaanse, van Griekse afkomst, van de rijke industrieel Giovanni Battista Meneghini met wie ze in 1949 trouwde. Honderden drummers in TAIWAN zijn er in geslaagd een nieuw DRUMRECORD te vestigen. De Guinness-groep die wereldrecords registreert liet afgelopen weekeinde weten dat de poging van 1899 drummers die uit het hele land bij een waren gekomen om dertig minu ten op hun trommels te slaan, was erkend. Het vorige record stond op naam van Japan. Daar sloegen vier jaar geleden 1850 drummers 25 minuten lang op hun instrument. Disney-held DONALD DUCK heeft sinds gisteren zijn eigen STER op de Hollywood Walk of Fame. De 70-ja- rige tekenfilmfiguur is de 2257ste beroemdheid die een vermelding krijgt op de bekende HOLLYWOOD BOULEVARD. De opvliegende eend is overigens niet de eerste teken filmheld met een ster. Mickey Mouse, Bugs Bunny en de Simp sons gingen hem voor. Foto: GPD Slechts een kwart van alle in India geproduceerde condooms, worden gebruikt voor seks. De overgrote meerderheid wordt gebruikt voor andere doeleinden, zoals bij de bouw van wegen en voor het op poetsen van goud. Dat blijkt uit een studie aan de universiteit van Luck- now, de hoofdstad van de Indiase deelstaat Uttar Pradesh. In stedelijke gebieden kopen aanne mers massaal condooms in en ver werken die in onder meer asfalt. Het latex zou de wegen gladder maken en er voor zorgen dat er minder scheuren in het wegoppervlakte ko men. Ook blijken de voorbe hoedsmiddelen uitermate geschikt om daken waterdicht te maken. Bill Vaughan Niemand is zieker dan de man die ziek is tijdens zijn vrije dag Verder zijn ook de producenten van met goud bestikte sari's zeer ingeno men met de voorbehoedsmiddelen. Condooms met glijmiddel maken het oppoetsen van het goud veel makkelijker. Vroeger werd het poets- werk gedaan met gesmolten was, maar dat gaat sinds een jaar of drie veel makkelijker met condooms, al dus een werknemer van een kleding zaak. Op het platteland zijn condooms ge signaleerd die in gebruik zijn als bal lonnen voor kinderen en als een handig meeneemzakje voor water. Volgens de universiteit zijn de bevin dingen van het onderzoek verontrus tend. Nu zou blijken waarom het aantal besmettingen met HIV-aids in India blijft stijgen, ondanks de schijnbaar succesvolle pogingen van de overheid om het gebruik van con dooms te bevorderen. Daarnaast zou er een illegale handel in de voorbe hoedsmiddelen zijn ontstaan. De overheid probeert via verscheidene organisaties condooms gratis onder de bevolking te verspreiden, maar die zouden massaal voor commerci ële doeleinden worden doorver kocht. anp Michael Killian (45) is met zijn lange grijze snor en baard een aparte verschijning. Hij doet een beetje denken aan de komiek Billy Connolly. Op zijn hoofd prijkt een fietshelm met een 'zijspiegeltje'. Zijn pinken gebruikt hij, met be hulp van rode kokertjes, als rich tingaanwijzer. Met pretoogjes vertelt hij over zijn laatste uitvinding. „De Sideways Bike is een fiets met twee sturen die je met een soort skibeweging bedient. De kleine wieltjes verho gen de wendbaarheid." Volgens Killian lijkt het moeilijker dan het is. „Het gaat eigenlijk vanzelf. Ie dereen die het heeft uitgepro beerd, kon het meteen. En er is nog niemand gevallen." De uit Boston afkomstige 'Willy Wortel' wijdt sinds een aantal ja ren zijn leven aan uitvinden. Mi chael: „Ik heb heel mijn leven al een beetje aangerommeld, maar had ook een gewone baan als in genieur. In 1998 had ik mijn eer ste echte ontwerp, een fiets die zijwaarts ging. Daaruit kwam deze fiets voort." Sindsdien heeft de trotse uitvin der een missie. „Omdat de fiets goed werkt, vind ik dat het mijn plicht is daar iets mee te doen. Het zou makkelijker zijn als het niet werkte, dan had ik er niet op uit gehoeven", lacht hij. De Sideways Bike (www.side- waysbike.com) blijkt eigenlijk heel simpel.Alle onderdelen komen van een gewone fiets. Voor 300 euro kun je ze al kopen." Vooral jongeren zullen de fiets leuk vin den, denkt Killian. „Volwassenen zien het nut er vaak niet van in. Zij zijn gewend aan het ouderwet se fietsmodel en als iets daarvan afwijkt, is het al gauw raar." Maar, zegt Killian: „Iets is pas nieuw als het raar is." De uitvinder is speciaal naar Ne derland gekomen omdat dit een fietsenland bij uitstek is. „Boven dien is het hier veiliger voor fiet sers. In Amerika zijn ze er niet zo op ingesteld. Als het hier aanslaat, wil ik dolgraag een handeltje be ginnen." Killian ziet wel waar hij strandt. „Ik zal wonen waar mijn fiets een succes wordt. Uitvinden is mijn leven, het is waar ik 's ochtends voor opsta." gpd De Sideways Bike wordt bestuurd door het voor- en achterwiel ini j wenste richting te bewegen. Foto: GPD/Frits van Someren lai =ln Wereldwijd ontstaan 'nieuwe sporten' In een zucht naar uitdagingen wor den steeds nieuwe sporten verzon nen die, soms voor slechts een paar jaar, in competitieverband dan wel tijdens Europese- of wereldkampi oenschappen worden gespeeld. Wie die nieuwe sporten analyseert, zal echter al snel concluderen dat het gaat om oude wijn in nieuwe zakken. Dwergwerpen. De omstreden competitie waarbij lilliputters zo ver mogelijk worden weggewor pen, bestaat eigenlijk alleen nog als computerspelletje. In Amerika werd het in 1989 bij wet verbo den. Nederland volgde in 1995 en in de rest van Europa - zelfs Enge land - lijkt de lol er de laatste ja ren ook definitief vanaf. Creatievelingen hebben inmid dels nieuwe 'sport'-initiatieven als publiekstrekker ontplooid. Zo werd zaterdag op de Maasvlakte in Rotterdam geoefend door de nationale ploeg reddend zwem men en in Stadskanaal het kampi oenschap 'bommetje' (van de duikplank met zoveel mogelijk waterverplaatsing in het zwem bad springen) gehouden. Wie terugkijkt, zal vaststellen dat de komst van een nieuwe sport als 'bommetje' een soortgelijke voedingsbodem heeft als bijvoor beeld het mastklimmen, dat in de 15de eeuw door zeelui, uit verve ling, werd bedacht en in Friesland nog altijd fanatiek wordt beoe fend (Niek Roorda vestigde in 2000 met 3 minuten 50 seconden een record). „In ieder mens schuilt competitiezucht. Dat was al in de tijd van het steenwerpen", aldus René van der Kruit van de Stichting Traditionele Sporten en Spelen uit Delft. „De een scheert een steentje over het water en daarna wil de ander die worp ver beteren. En er zijn genoeg varianten zoals in Frankrijk het slakkenspuwen (record: 10,4 meter) en in Neder land het kersenpitspugen (13,92 meter, geen record want dat is met 21,75 meter handen van de Zwitser Thomas Steinhauer). „Het begint als een spel totdat iemand er in competitieverband mee aan de slag gaat. Dan wordt het een sport", zegt Van der Kruit. Kweekvijver in de ontwikkeling van die nieuwe bezigheden is de Nederlandse Culturele Sportbond (NCS). Ze houdt zich, in tegen stelling tot andere bonden, vooral bezig met recreatie- en breedte sport. „Onze doelstelling is het in beweging zetten van lichaam en/of geest", zegt Margriet Verde- gaal van de NCS. „Om dit te be werkstelligen bieden we vereni gingen en stichtingen (ze moeten minimaal twaalf leden tellen) on dersteuning, ook in de vorm van opleidingen. Als ze aansluiting bij ons vinden, zien ze dat veelal als een erkenning. Het betekent vaak dat ze op regionaal niveau voor vol worden aangezien. Daardoor wordt het soms gemakkelijker om een subsidie los te peuteren of een (sport) zaal te huren. Maar de NCS bemiddelt ook door mensen met eenzelfde initiatief te koppe len. Zo ontstaan landelijke competi ties en toernooien. Veel wedstrij den waaien uit andere landen over. Zoals een aantal vrijwilligers vier jaar geleden in Stadskanaal het NK-Bommetje verzon, zo werd een paar jaar terug in Australië uit een scholierengrap paintball ge boren. Ook hier ligt de oorsprong ver te rug, want het in competitiever band op elkaar schieten met gela- tinekogels met verf is terug te voe ren tot de Australische boer die zijn vee op deze manier merkte. In Amerika is het een zeer geliefde vrijetijdsbesteding. Nederlanders doen liever aan onderwaterhoc- key. Daarbij strijden twee met een loden puck op de van een zwembad om de 1 punten. Dat riiet alle nieuwe sportj nationaal doorbreken en se of wereldkampioensch^ kennen, blijkt in Groot-Bi Daar bestaat sinds 1976 h^ worstelen. In 1997 werd sche erkenning gezocht, kon echter niet beslissen voetenstrijd thuishoorde winter- of de zomerspelen Ook het kampioenschap w| verleiden ('worm charmi typisch Brits. Hierbij krijgt nemers drie vierkante met strijdveld toegewezen mei doeling er zoveel mogelijJ men uit te halen zonder ti of water te gebruiken. Recordhouder (sinds 1981 Tom Shufflebotham met hans piet In het Groningse Stadskanaal werd afgelopen zaterdag het Nederlands Kampioenschap Bommetje gehouden. Vreemde sporten zijn in opmars. Foto: GPD/Hilbrand Dijkhuizen Wij hadden beloofd langs te komen in het geboorte dorp van Seltsjuk, onze pizzaman. Zijn vrouw en dochters kenden we, net als de hoofdlijnen van de Turks-Islamitische omgangsvormen. Een cultuurschok zou het niet worden, maar wat wèl? Onze gastheer kwam ons, met dochter, opzoeken aan de kust, waar we eerst wat strandgëbeuren tot ons wilden nemen. Di rect bleek dat Seltsjuk andere ideeën had over wat goe de accommodatie was. Het moest full-service, met gra tis eten en drinken. Dus niet het appartementje met keukentje dat wij uitgezocht haddenIs te begrijpen: als je dag en nacht slooft in je eigen zaak, wil je op va kantie venvend worden. Maar wij peinsden er niet over met een roze armbandje te moeten rondlopen en elke dag voor 90 euro (vooruitbetaald) te eten en te drinken. Vanaf dat moment werden wij van onze vriend gescheiden door een ijzeren hek. Aan zijn luxe kant werden bingo's en Turkse avonden georganiseerd. De voertaal was Duits en schalde elke dag urenlang uit speakers. In ons appartement konden wij letterlijk de instructies voor de zwembad-aerobics verstaan. Niet alleen móchten wij onze Turkse vriend niet bezoeken (zonder armbandje geen entree), onze trots verbood ons daar ooit een stap te zetten. Maar ook hij had na tuurlijk zijn trots en begreep bovendien niets van onze vreemde zuinigheid en gebrek aan gezonde eetlust. Vanaf ons balkon zagen we hem, permanent uitbui- kend, urenlang in zijn ligstoel aan het zwembad lig gen. Af en toe troffen wij elkaar aan op het neutrale strand of bij ons zwembadje. Onze vriend wilde perse dat ook wij naar zijn luidruchtige resort zouden ver huizen, roemde het eten en de luxe, maar wij gaven geen krimp. Nog geen twee dagen samen op reis, en nu al verzeild in een patstelling, gescheiden door een hek en een muur van normen en waarden. Het was Selt sjuk zèlfdie met een oplossing kwam waarbij geen van de partijen gezichtsverlies zou lijden: om te beginnen zouden wij allen van Antalya verhuizen naar Alanya. Morgen al. Want niet alleen was het strand daar beter, ook moest onze vriend daar zijn neef ophalen. Die was trouwens al naar Alanya onderweg, met de nachtbus vanuit Ankara. Bovendien, niet zomaar een neef: de zoon van een broer waar het om allerlei redenen niet mee boterde. De ontmoeting met neef had, wij wisten het, een veel groter belang dan vakantiepret. Dus mor genochtend inpakken en naar Alanya, zo luidde het voorstel. Niet een voorstel waar wij 'nee' op konden ■zeggen. Voor ik te ironisch ga klinken: mijn Turkse vriend is mijn vriend, ik respecteer hem en ik hoop dat hij dit nooit te lezen krijgt. Ja, inderdaad een dub bele houding. Maar van alle kanten is en was onze verhouding dubbel. Terwijl ik weet en be grijp hoe cruciaal een goede verhouding met de familie voor mijn Turkse vriend is, denk ik te gelijk man, maak je niet zo druk'. En wat moest Seltsjuk weer denken van twee rijke Nederlanders, die gereformeerd en uit de hoogte gaan doen overfull-service hotels met armbandjes? Enfin, licht mokkend aanvaardden wij de tocht naar Alanya, waar inderdaad neef bij het bus station stond. De zoon van een imam. Dat klopte: geen moment keek hij Wimie aan. Geen hand, niet voorstellen. Nee, dat is juist beschaafd gedrag en de gepaste af stand. Tegelijk wilden we hem vloe kend op zijn nummer zetten. Maar we vonden een hotel dat op het gemid delde van onze verwachtingen zat. Neef ontspande en bleek verrassend geestig te zijn. Nog steeds geen rampen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2