edicijnen i Engels jrinkwater PEP Het is officieel: Nederland heeft een hittegolf Noordwijkse strand decor voor soap Brandweerman onwel bij brand in Nieuwkoop en van Prozac aangetroffen Turkse meisjes mogelijk enkele jaren opgesloten Goedemorgen Wat een krant. Leidsch Een fiets met twee sturen rijdt heel simpel OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag lO AUGUSTUS 2004 Wondermiddel voor Zijipoortgras bestaat niet Een imposante verzameling van sieraardewerk Inge de Bruijn komt wél om te winnen Onweersbuien fl 25/27° IclIlH ZO 3-4 correspondent itink *Jln het Engelse drink- >1 sporen van Prozac ffen. De werkzame stof e in het antidepressie- door onderzoekers van Milieubureau ontdekt /ater en riviersystemen >n gebruikt voor drink- c van Prozac en an- Jicijnen die depressies jèn, is de laatste jaren in 1 razendsnel toegeno- llieudeskundigen me- het kalmeringsmiddel is, dat het via far- [che en menselijke af- rivieren terecht- H onvoldoende wordt üln het waterzuiverings- Rivierwater bevat ^voordat het wordt ge- talloze verontreinigde !Ürijven menen echter levering evenals pestici- jlie ook narcotische af- l uit het water haalt. Ie regering is het aan- ac dusdanig 'verdund' waarschijnlijk geen oebrengt aan de volks- eid, maar ze erkent dat :e ontdekking van spo- lishoudelijk water tot leeft geleid. ren geleden is al aan- dat antidepressiva de iting en het gedrag van kreeftachtigen en kan beïnvloeden. Het medicijn verstoort de zenuwac tiviteit. Zo blijkt Prozac al bij zeer geringe hoeveelheden in vloed te hebben op de uitstoot van mannelijke geslachtscellen bij mosselen. Het Britse Milieu bureau wil nu onderzoeken wat het effect van het farmaceutisch afvalmateriaal is op de mense lijke voortplanting. Milieuwoordvoerder van de Li beraal-Democraten Baker be stempelt het fenomeen als een 'verborgen massageneesmiddel voor het onwetende publiek'. „Het is alarmerend dat er geen vorm van toezicht bestaat op de intensiteit van Prozac en ande re farmaceutische residuen in ons drinkwater." Hij voegde toe dat het publiek dient te worden geïnformeerd als het onbewust drugs als Prozac binnenkrijgt. Sinds enkele jaren groeit de controverse rond het gebruik van Prozac; experts brengen de bijwerkingen van het middel in verband met agressie en zelf moord. Het medicijn wordt we reldwijd toegepast ter behande ling van gezondheidsproble men als zwaarmoedigheid, dwangstoornissen en paniek aanvallen. In Engeland is het aantal uitge schreven antidepressiva sinds 1991 met 166 procent gestegen. Nu krijgen jaarlijks 24 miljoen Britten, op een totale bevolking van zestig miljoen, het middel op recept. De vondst van Pro zac in drinkwater bevestigt de vrees dat huisartsen het medi cijn te gemakkelijk voorschrij- (advertentie) >e mee aan coach van het jaar en fel je eigen sterrenteam samen! vindt de spelregels Si oers in deze krant! COMMENTAAR VERKEERSOPVOEDING - -ts weten het als geen ^■ieef een kind bij elke wen draai om de oren en %n goede kans dat het tijd van volwassenheid id tot een schuchter ige dwarsligger. Op laat uit een menge- let goede voorbeeld ge- toedigen van gewenst een berispende cor- lementaire ook eert in het is echter vraag. Het Jle van ver slint in oktober met een m automobilisten die aan de regels hou- ^iytvoor te belonen. Zestig rs krijgen gedurende s 10 jaar een kastje in de wa- lonteerd dat registreert M^oende afstand houden lelheidslimieten respec- goede chauffeur spaart die na verloop van tijd Ven op een nog onbe- f^henk. n proef, want nog onbe- (»f het ministerie ermee t wanneer het een suc- It De proef oogt sympa- overheid profiteert nu ^middels de uitgeschre ven bonnen van ongewenst ge drag. Door in de rijksbegroting zelfs stijgende inkomsten uit bonnen in te boeken, hoopt die overheid er zelfs een beetje op dat wij ons niet aan de regels houden. Hoe vriendelijk ook, toch is de proef regelrechte onzin. Het is gewoon het testen van een tech nologisch snufje, terwijl zo'n meetkastje levensge vaarlijke overtredin gen als het mobiel bellen zonder hands- free-installatie niet eens registreert. Bo vendien is het volgen van de verkeersregels helemaal geen uitmuntend gedrag dat be loning verdient, maar elemen tair fatsoen en een bijdrage aan de verkeersveiligheid. Als de overheid echt goed verkeersge drag wil aanmoedigen, kan dat veel simpeler. Bij het justitieel incassobureau weten ze precies hoeveel bonnen iedereen op zijn naam heeft. De verzekerings maatschappijen kennen ieders aanrijdingen. Met behulp van die gegevens is makkelijk uit te zoeken welke voorbeeldige chauffeurs voor een cadeautje in aanmerking komen. Peter de Vries Hittegolf of niet, aan het Katwijkse strand was het gisteren met de oostenwind heel goed uit te houden. Dat er voor je badhanddoek niet veel ruimte overbleef, moest je dan maar voor lief nemen. Foto: Arie van Dijk leiden/bollenstreek - Het KNMI heeft het bevestigd: Nederland beleeft sinds gisteren 12.54 uur een landelijke hitte golf. De temperatuur bereikte in De Bilt op dat moment 30 graden. Het is de 35ste hittegolf sinds 1901, het jaar waar in het KNMI hittegolven begon te tellen. De hete dagen zullen volgens het mete orologisch instituut niet aanhouden. Voor de komende dagen worden on weersbuien voorspeld. Het blijft wel warm met temperaturen tussen 25 en 29 graden. Het KNMI spreekt in Nederland van een hittegolf, als het in De Bilt ten minste vijf dagen achtereen 25 graden of hoger is geweest, waarvan drie dagen met tem peraturen van minstens 30 graden. Vori ge week was het in De Bilt dagelijks war mer dan 25 graden en sinds zaterdag warmer dan 30 graden. Vorig jaar ging als zonnigste jaar ooit de boeken in. Het was in Nederland nog nooit zo droog geweest als in de zomer van 2003. Er werden ook nog nooit zo veel (115) dagen geteld waarop de tem peratuur boven 20 graden steeg. Niet alleen boven land is het momenteel warm. De temperatuur van het zeewater is de afgelopen dagen boven het gemid delde gestegen. Uit de etmaalstatistie ken van de metingen van het kustwater blijkt dat de gemiddelde temperatuur iets boven de 20 graden is. Rijkswater staat meldde zaterdag dat bij Noordwijk al een temperatuur van 21,6 graden werd gemeten. De gemiddelden rond deze tijd van het jaar schommelen rond de 18 graden. „De temperatuur is al be hoorlijk hoog. Het is nog geen record. De hoogste etmaalwaarde ooit gemeten was in 1994 met 22,3 graden." De Dierenbescherming draait tijdens deze warme dagen overuren. Dagelijks krijgt de organisatie veel vragen en klachten van bezorgde dierenliefhebbers binnen. De bellers maken zich zorgen om konijnen in hokken in de brandende zon, pony's in de wei zonder schaduw en water en honden die worden achter gelaten in de oververhitte auto's. In ver band met de aanhoudende hoge tempe raturen waarschuwt de Dierenbescher ming de Nederlanders de nodige voor zorgsmaatregelen voor de dieren te ne men. „Ook op de ouderen en kinderen wordt tijdens extreme warmte extra ge let. Het is een kleine moeite om ook op de dieren te letten", aldus woordvoerder M. Wermer. nieuwkoop - Tijdens een grote uitslaande brand in een loods in Nieuwkoop is gisteren een brandweerman onwel geraakt. Hij raakte bevangen door de hit te. Ter plaatse kon de man weer worden 'opgelapt', aldus de po litiewoordvoerder. Postcom- mandant Kranenburg meldde gisteravond dat het weer goed gaat met hem. De brand aan de Nieuwveense- weg ontstond rond 11.00 uur door nog onbekende oorzaak. Ruim twee uur later kon pas het sein 'brand meester' worden ge geven. Een loods van ongeveer twintig bij honderd meter is he lemaal verwoest. In de loods stond een aantal oldtimers. De brandweer van Nieuwkoop, die hulp kreeg van Liemeer, Aar- landerveen, Alphen aan den Rijn, Ter Aar en Jacobswoude, kon voorkomen dat de brand oversloeg naar een aangrenzen de woning en een museum van oldtimers achter de loods. Kra nenburg schat de schade op 'en kele tonnen'. Volgens de postcommandant is er tijdens de brand geen gevaar voor de omgeving geweest. „De wind stond gunstig, in de rich ting van de open polder." De loods met oldtimers werd door de brand helemaal verwoest. Foto: Mark Lamers den haag/gpd - De politie in Den Haag heeft een echtpaar en hun 21-jarige zoon aangehou den in verband met de opslui ting en mishandeling van twee zussen van 16 en 19 jaar oud. De Turkse meisjes zijn mogelijk enkele jaren vastgehouden en zouden worden uitgehuwelijkt. Justitie onderzoekt hoe lang de meisjes precies in hun ouderlijk huis zijn opgesloten en wil geen details prijsgeven. De ouders en hun zoon mogen geen contact met de buitenwereld hebben om het onderzoek niet te beïn vloeden. De meisjes werden be vrijd na tips over de opsluiting. 'Aanslag al-Oaeda met helikopters' Washington - Het terreurnet werk al-Qaeda heeft overwogen helikopters met toeristen aan boord te gebruiken voor het ple gen van aanslagen in New York. De Pakistaanse autoriteiten heb ben dat Amerikaanse functiona rissen laten weten, aldus The New York Times. Volgens de Amerikaanse functionarissen worden deze week nog nieuwe veiligheidsmaatregelen in New York genomen voor het vervoer van toeristen met helikopters. Grote vechtpartij op Dance Valley VELSEN-zuiD - Een omvangrijke knokpartij tussen Haagse en Amsterdamse voetbalsuppor ters, afgelopen zaterdag tijdens Dance Valley, heeft festivalor ganisator UDC bewust bin nenskamers proberen te hou den. Over de vechtpartij wordt uitgebreid bericht op de sup porterssites van ADO en Ajax op het internet. Volgens getui gen ging het in totaal om zo'n honderd festivalgangers. De vechtpartij werd pas beëindigd toen de de relschoppers van Ajaxzijde wegvluchtten in de mensenmassa. Twee uur in auto boven afgrond arrone - Een Italiaanse auto mobilist heeft twee uur lang zijn voet op het rempedaal ge houden om te voorkomen dat zijn auto in een vijf meter diepe afgrond zou vallen. De 20-jarige man reed met zijn auto in de buurt van de Umbrische stad Arrone een doodlopende weg in en kon op het laatste nipper tje voorkomen dat hij de af grond in reed. De helft van zijn auto hing boven de afgrond, waardoor hij zijn voet ononder broken op het rempedaal moest houden. Olieprijs weer op een record londen - De olie heeft gisteren weer recordprijzen bereikt. Op de olietermijnmarkt van Lon den piekte de notering voor een vat (159 liter) Brent-oüe uit de Noordzee op 41,65 dollar. Ame rikaanse olie kwam ook op een recordprijs. Tijdens de handel noteerde een vat olie 44,98 dol lar om uiteindelijk te sluiten op 44,84 dollar. De oorzaak van het pieken van de olieprijs lag in Irak. Dit land besloot gister middag te stoppen met de pro ductie van olie in het zuiden. Vlag Ceausescu wappert per abuis Rotterdam - Op de Rotterdamse Boompjes is gisteren een Roe meense vlag met het logo van de communistische oud-dictator Ceausescu verwijderd. Recente lijk verving de Stichting Vlaggen- museum Rotterdam de vlaggen van de internationale vlaggen- parade aan de Maas, waarbij per ongeluk de oude Roemeense vlag werd opgehangen. NOORDWUK/VALKENBURG - Vijf jongeren ra ken per ongeluk betrokken bij een ontvoe ring. Ze stuiten op aanwijzingen, maar gaan niet naar de politie, uit angst het ontvoerde meisje in gevaar te brengen. Nee, de vijf vrienden proberen het meisje zelf te redden. Dit avontuur speelt zich af in Noordwijker- hout en Noordwijk. De jongeren zijn echter niet uit die buurt afkomstig. Het zijn acteurs die deze week op het strand, de boulevard en in discotheek De Bob meewerken aan opnames van de soap 'Do not disturb'. De 'zus van het ontvoerde meisje' woont wel in de Duin-en Bollenstreek. De Valken- burgse Esther Hooymans meldde zich naar aanleiding van een advertentie aan voor een rol in de soap. Uit alle reacties op inter net werd ze uitgekozen om auditie te doen, en met succes. De kersverse soap-actrice denkt dat ze dit te danken heeft aan de ervaring die ze op deed bij een toneelvereniging in Katwijk, waar ze vijfjaar speelde. Haar woonplaats is toeval. „Mijn medespelers zijn uit het he le land afkomstig, zelfs uit Zuid-Limburg. Ik haal er een aantal op van het station om samen naar de kust te rijden." Daar was het wel zweten vrijdag, toen een stuk strand werd afgezet voor opnames. „Gelukkig is vandaag discotheek De Bob het decor", zegt Esther opgelucht: „Daar hebben ze airco." Vanaf oktober kan iedereen, waar ook ter wereld, haar 24 uur per dag bewonderen. 'Do not disturb' is namelijk een internet- soap en verschijnt ook op dvd. Nu krijgt ze al reacties, want als een echte soapie stond ze vorige week al in het blad Party. Toch verwacht de 22-jarige Valkenburgse dat ac teren voorlopig een hobby blijft. In sep tember begint ze een opleiding aan de Pa bo, niet aan de toneelschool. Proef nn Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 Vfja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Adres: Postcode Plaats Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, T.a.v. Afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127^ 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £3; Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1