Fietstoerist tussen vliegtuig en vrachtwagen 'Uniek dat je zo dicht bij de vliegtuigen komt' flensen smeren \t dik genoeg' NAVRAAG Nederlanders trokken afgelopen weekeinde naar ld. Velen van hen zijn ongetwijfeld huiswaarts gekeerd met ernstige zonnebrand, want het blijkt dat Nederlanders zich onvoldoende insmeren met zonwerende crèmes. Er is daardoor twijfel gerezen (waliteit van zonnebrandcrèmes, maar dat is volgens foto- loog STAN PAVEL van het Leids Universitair Medisch Cen- ,t nodig. „Alle crèmes zijn even betrouwbaar." mwbaar zijn zonnebrandcrèmes? lemaal even betrouwbaar. Dat wil zeggen dat de be- I ^jhgsfactor van het ene merk gelijk is, of althans moet zijn, van een ander. Daar zijn internationale afspraken over. ileem ligt eerder bij de mensen zelf: zij smeren de crème jenoeg op hun huid. Gemiddeld blijkt dat zij maar een- it de helft ge- van wat ali crème moe- Xensen sme- 5 10e vaak ze dat doen? p die gaan iden, moeten al dertig milli- llwel dertig ime gebrui- het hele li- persoonlijk vind ik dat toch wel weinig. Ik raad zonneba- l zich twee keer in te smeren en dus in totaal zestig gram gebruiken. De meeste bescherming ontstaat als de zon- dt zich vijftien k twintig minuten voordat hij of zij de zon ihsmeert. Dat moet dan na een half uur worden herhaald, moeten de mensen er rekening mee houden of de crè- huid blijft na een duik in het water, maar dat weten ze ioe en 'factor' eigenlijk? re<)en standaardwaarde. Dermatologen stellen de huid van W&fpersoon bloot aan ultraviolet licht en kijken bij welke tjeje stralingsintensiteit roodheid optreedt. Als een onbe- dje huid rood wordt na tien joule en een beschermde na hioule, spreken we van beschermingsfactor acht. Op het eityerkt het natuurlijk niet zo. Daar hanteren we de regel: als d aal gesproken na een half uur rood wordt en je smeert 'oe*or acht, dan duurt dat acht keer zo lang, dus vier uur. De ;rharin dat werkt is natuurlijk afhankelijk van huidtype en lopjdstip van het jaar." nailfred Simons foto: ANP de, U I T DE ARCHIEVEN OU Dinsdag 10 Augustus L. D. Brongersma, onderdirecteur, en dr. L. B. Holthuis, Hjjtor van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie te Leiden ^nenkort voor minstens een half jaar naar Nieuw Guinea voor jJsr zoölogisch onderzoek. Voor dr Brongersma is dit de voort- b^n onderzoekingen, verricht in 1952 toen hij eveneens onge- IgJhalf jaar daar verbleef, voor dr Holthuis sluit deze expeditie )e^cente studies van ongeveer een jaar in Washington, welke hij ^■Amerikaanse Office of Naval Research verrichtte. W£jeditie, tijdens welke dr. Brongersma zich in het bijzonder be at puden met het onderzoek en verzamelen van reptielen en am- en dr. Holthuis met kreeften en krabben, is mogelijk gewor- 'een belangrijke subsidie van de Stichting voor Zuiver Weten- itdijk Onderzoek. Ook van andere zijde werd medewerking ver- jjoch desondanks zullen de twee onderzoekers nog een deel psten uit eigen middelen moeten bestrijden. De ervaringen, opgedaan, wijzen er op dat het niet goed is om het ver vanger dan een jaar te maken. Indien men dan niet in steeds komt, kan zich een soort verzamelmoeheid voordoen; etlten worden dan te eentonig. )el k, (AAR - Op de camping van Duinrell in Wassenaar zijn bijzon- tjetipeerders neergestreken: een groep van 45 jongelui uit Shef- 1 ügeland, die zich verplaatsen in 20 prachtige, oude, glimmend edPtste automobielen. Morgen vertrekt de opmerkelijke kara- [eiïer naar het al even regenachtige thuisland, rejhief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer .v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van agblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad j «'Directie: B.M. Essenberg directie.hdcuz@hdc.nl isl „Idredactie: Jan Geert Majoor, ,j Adriaan Brandenburg e%mail: redactie.ld@hdc.nl IrooR ~jraat 8z' Leiden, tel. 071-5 356 356 SPostbus 54,2300 AB Leiden. j< 071-5 356415 071-5356 325 y^thten fax 023-5150 567 eall EVERKOOP m.b.t.: j-6813661 igoed: 023-515° 543 075-6813677 tallhandel: 071-5 356 300 teaus kunnen contact opnemen 813636 ••VICE i(gratis) -ofMTEN 0. ietaling (acceptgiro) '(alleen aut ine.) 'te 0 p/j €216,90 19Pl ons een machtiging verstrekken imatlsch afschrijven van het 'tsgeld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging; 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. ©HDCMedia BV,2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. omer DINSDAG IO AUGUSTUS 2OO4 Een rondje fietsen om de luchthaven Schiphol. Het klinkt als een gruwel voor de rustzoeker en dat is het ook. Na een tocht van ruim anderhalf uur suizen de oren van het vliegtuigla waai en het gedreun van vrachtwa gens. Maar luchtvaartliefhebbers kun nen hun hart ophalen. Een knijpje in de remmen en je staat vlakbij een Boeing 747 die op vol vermogen be gint aan de start. De luchthaven probeert zoveel mo gelijk personeel op de fiets of brom fiets te krijgen. Het stelsel van rij wielpaden is in de loop der jaren flink gegroeid. Daarmee werd het ook mogelijk om een toeristisch v rondje Schiphol uit te zetten. Op de website www.schiphol.nl staat een kaartje met de route (gebruik het zoekwoord 'fietsroute' bij het hoofd stuk luchthaveninformatie). „De fietspaden zijn primair bedoeld voor woon-werkverkeer, maar we vonden het aardig om er een recrea tief tintje aan te geven", zo legt een woordvoerster van Schiphol uit. Fietsers worden overigens niet langs de Zwanenburgbaan of de verafgele gen Polderbaan gestuurd. Daardoor blijft de lengte van het rondje Schip- hol-centrum beperkt tot circa 18,5 kilometer. Het rondje Schiphol kan met de klok mee of tegen de klok in worden afge legd, waarbij de verkeerstoren res pectievelijk rechts of juist links moet blijven. Met dit honderd meter hoge baken permanent in het vizier moet je moeite doen om te verdwalen. We beginnen bij de McDonald's van Schiphol-noord. Het restaurant is populair bij vliegtuigspotters. Onder het genot van een hamburger en milkshake kun je hier de starts en landingen van luchtreuzen op de Buitenveldertbaan van nabij gade slaan. De snackgeuren worden over vleugeld door kerosinewalm, maar de ware vliegtuigfanaat vindt dat na tuurlijk heerlijk. De rood-witte luchtzakken staan strak. Rustig peddelen richting Schiphol-centrum, door een zon overgoten 'jongenslandschap' vol vliegtuigen en brandweerwagens. Dan onverwachts een mooi plekje langs het fietspad om starts vanaf de Aalsmeerbaan mee te beleven. Slechts een sloot en een hek schei den de rijwieltoerist van vliegtuigen waarvan de gashandel vol wordt opengedraaid. Ondanks de explosie van decibellen gaan meerkoeten in de sloot onver stoorbaar door met het vertroetelen van hun kroost. Ook reigers, futen en torenvalken laten zich niet af schrikken door het vlieglawaai. Hoog in de lucht klinkt zelfs het gekwinke leer van een leeuwerik. De vogel wachters van Schiphol hebben er een dagtaak aan om de gevleugelde vrienden uit de buurt van de straal motoren te houden. Echt relaxed wil de fietstocht maar niet worden. Vrachtwagens, bussen en auto's razen langs over de parallel lopende weg die regelmatig moet worden overgestoken. Het is oppas sen geblazen: de ene keer heeft de tweewieler voorrang, de andere keer niet. Fietsend omhoogkijken naar vliegtuigen is dus gevaarlijk. Verder gaat het langs de overvolle A4 en onafzienbare parkeerplaatsen met auto's. Even is er een moment van stilte in een lange fietstunnel. Na de tunnel dient zich het verleidelijke winkel-, eet- en drinkparadijs Schip hol Plaza aan. Maar de doorzetter wordt beloond: bij een vliegtuigvia duct krijg je het idee dat de vleugel tip van een passerend toestel kan worden aangeraakt. De hitte van straalmotoren waait langs. Auto's en vliegtuigen alom. Dit moet het klop pende, beukende hart van de Rand stad zijn. De economie lijkt hier méér dan 24 uur per etmaal te draaien. Zelfs fiet sers hebben haast. Het zijn dan ook geen recreanten, maar luchthaven werkers. Je gaat er zelf ook harder van fietsen. Ondertussen de afslag gemist naar de spottersplaats langs de Kaagbaan en abusievelijk doorgereden naar Schiphol-Rijk. Daar zelfs even het fietspad kwijtgeraakt, maar zigzag gend tussen geparkeerde trucks weer terug op de route. Aan de ene kant gebouwen met bordjes 'te huur", aan de andere kant akkers met aardappelen. Je zou bijna verge ten dat de Haarlemmermeer van oorsprong agrarisch is. Bij Schiphol Zuidoost lijkt de aarde door een reuzenmol omgewoeld voor alweer een bedrijventerrein. Verder langs de oostzijde van Schip hol via Oude Meer, waar de over blijfselen van de Fokkerfabriek zijn omgevormd tot het Anthony Fokker Business Park. Op de Ringvaart blij ken recreanten te spelevaren. Er hoeft dus niet alleen maar gejakkerd en gehaast te worden. Bijna aan het einde van het rondje dient het Amsterdamse Bos zich aan als een welkome groene oase. De verleiding is groot om even op een bankje uit te puffen. De oren tuiten van de herrie en de longen zijn er niet bepaald schoner op geworden. Een vogeltje fluit in het lover, maar de bosidylle is niet van lange duur. Over de boomtoppen scheert een vliegtuig dat zich opmaakt voor de landing. Schiphol is hier echt overal. Richard Mooyman Tijdens een mooie zomerdag leunen mensen over de balustrade van het panoramaterras om naar de vliegtuigen bij de gate te kijken. Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer Anderhalf miljoen mensen bezoeken jaarlijks panoramaterras van Schiphol Opa en oma lopen er rond met hun kleinkinderen, een vliegtuigspotter schrijft er typenummers in zijn agen da en een gezin onderweg naar zijn vakantiebestemming doodt er de tijd van de vertraging. Het panoramater ras van Schiphol is een attractie op de luchthaven waar, sinds de heropening in 2000, jaarlijks één tot anderhalf miljoen mensen naartoe komen. Vliegtuigen kijken blijft voor veel mensen een leuk dagje uit. Sinds de acties van Milieudefensie in 1998 zijn de veiligheidsmaatregelen wel strenger geworden. „We willen geen mensen op het idee brengen op een vliegtuig te klimmen", aldus voor lichter De Bie van de Schiphol Group. Verder gaat het terras eigen lijk alleen dicht wanneer er een hevi ge storm woedt. Tijdens een mooie zomerdag slenteren er al gauw een paar honderd mensen over het pa- 'noramaterras. Voor Hans Janssen is het terras een mooie plek om de tijd door te bren gen terwijl hij op zijn familie wacht die voor een korte vakantie naar Ne derland komt. „Ik woon in de buurt van Oxford en we gaan nu een paar dagen op familiebezoek. Mijn gezin komt met het vliegtuig en ik ben met de auto vooruit gereden." Het pano ramaterras van Schiphol is volgens hem uniek. „Voor mijn werk reis ik de hele wereld over, maar dit is één van de weinige luchthavens waar je zo dicht bij de vliegtuigen kunt ko men." Iets verderop, achter de hekken van het terras, zit een man op een bank je. Hij kijkt geconcentreerd door zijn verrekijker en houdt in zijn agenda bij welke vliegtuigen hij heeft gezien. „Ik ben vanmorgen met een vriend vanuit de omgeving van Gouda hier naartoe gefietst. We hebben onder weg vogels gekeken en we zijn via Schiphol Oost naar het panorama terras gefietst. Het is toch een stukje wereld waar je normaal niet zo dichtbij komt." Hij wijst in de verte op een Boeing. Het toestel is duide lijk herkenbaar als een vliegtuig van de KLM. „Kijk, dat toestel daar, dat gaat nu niet meer de lucht in. Het wordt opgeknapt om in het Aviodo- me bij Lelystad te worden tentoon gesteld." Hij noemt zich geen fana tieke vliegtuigspotter, hij gaat ge woon een paar keer per jaar een dagje vliegtuigen kijken. „Het leuke daaraan is, dat je in de loop van een paar jaar de veranderingen in de luchtvaart kunt zien. De nieuwe kleuren van de maatschappijen, nieuwe types vliegtuigen die je steeds vaker bij de gate ziet staan." Luchtvaartpersoneel lijkt daarvoor op het terras minder oog te hebben. Her en der verspreid zitten stewar dessen en piloten op de banken te genieten van hun pauze. Ze eten een broodje, drinken wat en sturen sms- 'jes naar het thuisfront, maar laten de vliegtuigen even voor wat ze zijn. De balustrade waar de dagjesmen sen naar de vliegtuigen bij de gate staan te kijken hebben voor hen minder aantrekkingskracht. Een kleuter van een jaar of vijf klimt te gen een van de verrekijkers op. Hij is nog te klein om er doorheen te kun nen kijken. Iets verderop tilt een va der zijn zoon op om een vliegtuig te zien opstijgen. Dat blijkt nog moei lijk, want het jongetje tuurt in de verte maar ziet in eerste instantie niets. „Het is toch jammer dat je de vliegtuigen niet kunt zien opstijgen", verzucht zijn moeder. Daar moet binnenkort verandering in komen. Zodra de uitbreiding van lounge 1 is afgerond, krijgt het panoramaterras uitbreiding in zuidelijke richting, waardoor er een beter zicht komt op de startbaan. Voor een wat oudere Engelsman maakt dat niet uit. „Ik kom gemid deld twee keer per jaar op Schiphol om vliegtuigen te kijken. Het is dan een korte vakantie. Later dit jaar ga ik naar Singapore en Australië om daar naar vliegtuigen te kijken. Op een luchthaven in een cinder land starten en landen vliegtuigen van andere maatschappijen, die je hier in Europa niet zo gauw zult zien." Hij heeft alle types vliegtuigen al een keer gezien, maar hij denkt met heimwee terug aan de Concorde. „Dat was toch iets speciaals, maar misschien dat er over een paar jaar een nieuwe versie van komt. Ik zal er zelf wel nooit in zitten, want dat is toch te duur." Het type vliegtuig maakt een familie uit Limburg niet eens zo veel meer uit. Ze willen gewoon onderweg naar him vakantieoord op Rhodos. „We hebben gehoord dat we al zes uur vertraging hebben. We gaan pas rond tien uur vanavond de lucht in. Daardoor missen we toch een halve dag van onze vakantie en we gaan maar een kleine week weg." Ze staan met hun karretje met drie grote kof fers op het terras. De mcinnelijke le den leunen over de balustrade om een goed zicht te hebben op het platform. Moeder en twee dochters blijven daar even achter. „Het is voor ons de eerste keer dat we op Schiphol zijn. Er is genoeg te zien en dat is leuk, want het wordt onze eer ste vliegreis en zo kunnen we ons een beetje voorbereiden." De man achter het drinkstalletje ziet het allemaal met plezier aan. Hij ver koopt aardig en heeft zelfs tijd om naar de bezoekers te kijken. „Het is mooi weer en een dagje Schiphol is toch iets dat je doet als het mooi weer is. Ik zie hier soms mensen een hele dag doorbrengen. Tijdens de schoolvakanties en in het weekend is het eigenlijk altijd druk. Maar met regen zie je hier niemand." Annemieke Windt DE FAVORIETE VA KANTIESTEK VAN Jade Krul (21), eigenaar van lunch room Global Impressions in Lisse „Eigenlijk zijn er verschillende plaat sen die ik geweldig vind. In Turkije vond ik Maimaris en omgeving zo ontzettend mooi. Of Istrië, de boule vard en de knusse straatjes. Als je daar loopt lijkt het net een sprookje! Wel jammer dat een land als Turkije meteen zo toeristisch wordt. Nu gaat iedereen er heen en zie je er een Ne derlandse snackbar, net als in Lloret. Daar hou ik echt niet van. Ik vind het juist belangrijk dat je iets van de cul tuur kunt proeven. Met mijn vriend heb ik bewust Turkse buurten opge zocht. En als je gewoon een stuk gaat wandelen, loop je plotseling te gen een mooie moskee aan. Neder landers zijn vaak zo bekrompen. Waarom zou je op vakantie niet eens wat rondkijken? Je kunt er veel van leren. Op mijn verlanglijstje staan nog heel wat lcinden. Ik zou graag naar Tune sië gaan en Bali moet echt super zijn. Thailand lijkt me heel bijzon der, mysterieus. De kloostergemeen schappen daar trekken me aan, ik heb ook al veel gemediteerd. Ik vind het geweldig om me te ver diepen in andere gewoonten en wat ze daar eten. Als ik aan het reizen ben kom ik ook vaak op ideeën voor mijn winkel, waar we elke maand een land als thema hebben. Maar daarbij is het geen voorwaarde dat ik er zelf geweest ben. Deze maand heb ik voor Griekenland gekozen, terwijl ik maEir even op een Grieks eiland ben geweest vanuit Turkije. Ik ben gewoon hier in Nederland op zoek gegaan naar recepten. Mensen komen ook met ideeën, zoals bij de thema-maand Zuid-Afrika. Sommi gen hebben hier gerechten gemaakt, anderen hebben beelden neergezet voor de juiste sfeer. Waar we dit jaar heen gaan op va kantie, weet ik nog niet. Ik mag de bestemming uitkiezen vanwege de winkel. We gaan in oktober, vóór de kerstdrukte. Nu is het ook behoorlijk druk, maar veel Lissenaren zijn weg. Daarom denk ik dat ik nog even wacht met een nieuw thema. In plaats van chocola serveren we b<ik- lava bij de koffie. "Wat is dat?', vra gen sommige klanten. Vervolgens blijken ze het erg lekker te vinden." tekst: Annelieke Slappendel archieffoto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11