Wat gaat er schuil achter die hoge ramen? 2y NAVRAAG Venetië, Bretagne en Compostella COLOFON 'Worden nog genoeg Leiderdorps horeca- etterbuilen gegeten een andere vergelij- Leidse synagoge opent deuren op monumentendag van joods erfgoed AANGENAAM Veel mensen gaan deze zomer op reis en gaan daarbij de grens over. Sommigen gaan naar Amerika, Azië of Austra lië, anderen blijven in Europa en nestelen zich voor een aantal weken in Frankrijk, Italië of Span je. Er zijn echter ook ge noeg mensen die in Ne derland blijven en voor hen is er goed nieuws. Verspreid door Neder land zijn er namelijk overal kleine stukjes bui tenland, in de vorm van polders, steden, dorpen, buurten, kastelen en hui zen die om de een of an dere reden zijn genoemd naar plaatsen in het bui tenland. Die kun je dus zonder paspoort bezoe ken en 's avonds ben je dan gewoon weer thuis. Venetië is zo'n buiten landse plaats die in Ne derland vaak is ver noemd. Dan bedoel ik niet in een vergelijking zoals bij Giethoorn, dat vanwege zijn waterrijke omgeving het Venetië van het Noorden wordt genoemd, maar locaties die echt Venetië heten. Zo heb je in het centrum van Alkmaar bijvoor beeld een smalle straat die het Fnidsen heet. In de veertiende eeuw wordt deze straat al ge noemd als de Venidzen- stege en later heet hij ook Fenesen, Venisse en het Veneetsche Eylant. Het was waarschijnlijk een naam die oorspronkelijk van toepassing was op het hele gebied rond het Fnidsen, dat gezien de benaming Veneetsche Ey lant misschien eerst al leen maar via het water ^ereikbaar was. Dat laatste is in elk geval de verklaring voor de Enkhuizense straatnaam Venedie. In 1518 kochten de burgemeesters van Enkhuizen namelijk een stuk grond waarop zij een ophaalbrug lieten bouwen. Met behulp van deze brug was het voort aan mogelijk om op het land te komen dat in de volksmond Venetien of Veneedje werd genoemd. We kunnen echter ook naar Bretagne. Deze naam doet ons nu bij uit stek aan Frankrijk den ken, maar ook in het Franse Bretagne is hij slechts door vernoeming terechtgekomen. In de vijfde eeuw werd deze streek namelijk bevolkt door kolonisten uit het Engelse Cornwall, die hem vernoemden naar het land waar ze vandaan kwamen: Brittannië. Om verwarring te voorkomen maakte men in de mid deleeuwen onderscheid tussen Groot Bertangen, wat hetzelfde is al het huidige Groot- Brittannië en Klein Bertangen, waarmee het huidige Bretagne werd bedoeld. Al heel vroeg kwam deze naam ook naar Neder land, waar we hem terug vinden in de Utrechtse plaatsnaam Portengen. In de twaalfde en dertiende eeuw werden in het ge bied tussen Holland en Utrecht verschillende polders drooggelegd en veel van die polders kre gen een 'buitenlandse' naam. Een van die na men was dus Portengen, wat in de dertiende eeuw als Britanien, Bertanien en Bartangen wordt ge schreven. Op dezelfde manier ontstond ook de plaatsnaam Spengen bij een polder die genoemd werd naar Spanje en dankt Demmerik zijn naam aan een polder die in de Middeleeuwen De- nemerken werd ge noemd. Het dorp Koc- kengen werd genoemd naar Luilekkerland, dat in het Frans Cocagne heet Een bekende bedevaarts plaats is Santiago de Compostella, de hoofd stad van de Spaanse,pro vincie Galicië. Volgens de overlevering spoelde hier het gebeente van de hei lige Jacobus aan, een van de apostelen van Chris tus, en naar deze heilige Jacobus Santiagois Santiago de Compostella vervolgens vernoemd. Al in de Middeleeuwen trokken pelgrims uit heel Europa hierheen om ver geving voor hun zonden af te smeken. Langs de route vonden zij speciale huizen waar ze voedsel kregen en konden over nachten. Ook in Leiden was zo'n Sint-Jacobsgasthuis, gele gen aan het Steenschuur. Hier werden overigens niet alleen pelgrims op weg naar Santiago de Compostella opgevan gen, maar verleende men ook hulp en zorg aan de inwoners van Leiden die daar behoefte aan had den. De in de buurt van dit gasthuis gelegen gracht werd vervolgens Sint-Jacobsgracht ge noemd en de omliggende buurten kregen ook een naam die met de heilige Jacobus verband hield. De ene buurt werd na melijk Galissien ge noemd, naar d«£paanse provincie Galiae, en de andere Compostelle, naar de hoofdstad van die provincie Santiago de Compostella. Hoewel een wandeling door deze buurten waar schijnlijk niet eenzelfde aflaat oplevert als een pelgrimstocht naar San tiago de Compostella zelf, is het misschien toch een aantrekkelijk alternatief voor deze zomer. Je hoeft er in elk geval niet ver voor de deur uit. Reacties en tips voor deze rubriek naar 'Aange naam',Postbus 54, 2300 AB Leiden. E-mailen naar de auteur kan ook: schoonheim@inLnl Tanneke Schoonheim 979, donderdag 9 augustus |RP - In tegenstelling tot de afgelopen dagen bleek de be- illing voor de vakantieactiviteiten in de Sjelter in Leiderdorp tend erg groot. Ongeveer honderd kinderen genoten yan de activiteiten. Vooral het handarbeiden bleek erg in trek te zijn. hutten bouwen was minder aanlokkelijk vanwege het slechte tioto: archief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (afdruk van.13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermei w ilad, ANNO tLd(datum van plaatsing) of door contante b van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. et d. 1 Directie: B.M. Essenberg tstiuil: directie.hdcuz@hdc.nl (e»fdredactie: Jan Geert Majoor, fd Adriaan Brandenburg iHE-mall: redactie.ld@hdc.nl [jgiraai 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 - -iPostbus 54,2300 AB Leiden. >071-5 356415 'Je fax 071-5 356 325 hten fax 023-5150 567 1KOOP is m.b.t.: li 3661 II goed: 023-5150 543 75-6813677 'el: 071-5 356 300 s kunnen contact opnemen 113636 Leidsch Dagblad J (gratis) y-5196800 taling (acceptgiro) (alleen aut ine.) p/j €216,90 ie ons een machtiging verstrekken matisch afschrijven van het geld ontvangen €0,50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr. 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u da^jaten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezé> iservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. MAANDAG Q AUGUSTUS omer irtie bitterballen (zes stuks) kost op een Leids terras gemiddeld >0. Daarmee is Leiden een van de duurdere steden, blijkt uit J onderzoek van een j&. 7 77 0 <-> adviesbureau. Om t king te maken: voor 5 |de geld koopje in een snackbar 15 bitterballen, of in de super- I'90, die je dan wel nog zelf even moet bakken. Maar volgens |*D VAN LEEUWEN, directeur van onder meer Stadscafé Van DjSrff en café/restaufant City Hall, kun je prijzen niet op deze cer vergelijken. cent voor één bitterbal, dat is nogal wat _Üie berichtgeving is weer ongenuanceerd. Je hebt zóveel ver ende soorten bitterballen. En de ene kost misschien een dub- Jnkoop, de andere ■tcent. Ik weet niet in hoofd wat ze bij Ijst en, maar ik /el dat het Van ;n bitterballen 3iiet 25 procent eijees." ?ii icuw klanten zich ^*van de bitterbal? Tgüat gaat nog pri- toworden nog bit zien genoeg gege- repewel de consu- jok kritischer is den. Mensen wil- loienwoordig vaker Ie hapjes, dimsummetjes en dergelijke. Maar dat neemt niet 'e|t een goeie bitterbal, met de nadruk op goeie, niet is te ver- n letten misschien ook meer op de bierprijs? ajdaad. En die is al twee jaar niet verhoogd. Maar dat geldt l|or onze huur, heffingen verzekeringspremies en de energie- tifig. Alles wordt maar duurder. Jullie krant is ook duurder ihee jaar geleden. En waar nou ook eens aandacht voor zou h<n zijn, is dat de inkoopsprijs van bier voor de horeca bijna l^eer zo hoog is als voor de supermarkt. Dat heeft te maken macht van de grote brouwerijen en de grote inkooporgani- gfyan supermarkten." 01 riit ook cafés die op vrijdagmiddag de bitterballen gewoon Dat zijn dus hele dure geschenken? ahoor. Uiteindelijk betaalt de consument dat natuurlijk ge- Jitelf. En dat is inderdaad normaal, in de horeca. Bij ons nhok wel eens iets uitgedeeld." >li nlob de Kruiff foto: Hans van Weel ^1954, Maandag 9 Augustus - De uitzonderlijk slechte weersomstandigheden waren "Jbetreuren, want het bloemencorso op zichzelf was bijzonder yi welverzorgd. Dit Rijnsburgse corso, georganiseerd als reclame en toeristische attractie voor de badgasten uit alle '9er wereld, is de jongste loot uit de bloemrijke stam van traditio- welke na de oorlog is gegroeid: het voorjaarscorso in de het hoofdstedelijke corso van Aalsmeer, het sprookje van Zundert, etc. Reeds vorig jaar, de eerste maal dat dit corso ge- Piwerd, bleek Rijnsburg zich reeds van een eigen stijl meester te gemaakt, welke stijl ook dit jaar weer sterk sprak: niet de mas- ndoch de sierlijke verfijning, niet het grootse doch élégance efde hoofdtoon. Nauw hiermede houdt verband, dat verhoudings- 'fjneer personenauto in het corso meereden dan gebruikelijk. De 'Hitooi van een personenauto vereist meer zorg voor het detail als s%el van een harmonieus geheel dan dat van een praalwagen, n de grote lijn en de sprekendste kleurcombinaties het grootste tin de schaal leggen. De synagoge is ook te zien op een tekening van het Levendaal die J.E. Kikkert in 1918 maakte. Foto: Leids Gemeentearchief door Nienke Ledegang Het gebeurt Malka Polak maar al te vaak. Als de Leidse, die lid is van de Joodse Gemeente in de stad, vertelt over de synago ge aan het Levendaal, krijgt ze regelmatig te horen: goh, ik heb me zo vaak afgevraagd wat er toch achter die hoge ra men schuilgaat. „Weinig men sen weten dat Leiden over zo'n bijzondere en oude synagoge beschikt", zegt Polak. Toch ligt de synagoge niet heel verborgen, daar aan het Levendaal met uitzicht op de Garenmarkt. Het is meer dat je op die plek, pal tegenover de Hoogvliet en op kruipaf- stand van snackbar en seks shop, niet zo'n pareltje ver wacht. Hoeveel lawaai er bui ten op straat ook is, binnen in de neoklassieke synagoge uit 1762 heerst altijd een serene rust. Gelukkig stelt de kleine Joodse Gemeente in Leiden het monument graag open voor geïnteresseerden. Regel matig worden rondleidingen gegeven in het gebouw. Daarom ook is het zo verwon derlijk dat de synagoge, net als trouwens tien andere nog functionerende, monumenta le synagogen in Nederland, nu pas voor het eerst deel neemt aan de Europese dag van het joodse erfgoed op zondag 5 september. In ande re Europese landen bestaat het al jaren, deze 'open mo numentendag' van het joodse erfgoed. Dat Nederland nu pas mee doet kan Leo Levie, die behal ve secretaris van de Joodse Gemeente in Leiden, ook me de-organisator van de erf goeddag in Nederland is, wel verklaren. Net als waarom op 5 september slechts elf syna gogen open huis houden, ter wijl ons land zoveel schatten herbergt. „Wij zijn nu een- te horen dat rond 1700 de eer ste joden al naar Leiden kwa men. Eigenlijk zijn we een groep allochtonen die goed geïntegreerd is, zeg ik dan. Dat vinden ze bijzonder. Laatst zei een leerling tegen mij: leuk om eens een joodse vrouw in het echt te zien." Levie hoopt dat mensen op 5 september iets leren over wie de Joodse Gemeente is en wat zij doet. „Ook wil ik graag dat de mensen weten dat in de ja ren zeventig is voorgesteld om de synagoge te slopen. Geluk kig is dat niet gebeurd. Ik vind dat er soms heel onvoorzich tig met cultuur en geschiede nis wordt omgesprongen." Wat Levie betreft krijgt de Eu ropese dag van het joodse erf goed een vervolg. „Dat hoeft niet per se één keer per jaar op de erfgoeddag te zijn, dat kan ook op andere momen ten. Het zou goed zijn als we het breder trekken." Mogelijkheden genoeg, want de regio beschikt over wel meer joods erfgoed dan de sy nagoge alleen. In Katwijk is er de joodse begraafplaats, waar bijvoorbeeld joodse hooglera ren zijn begraven. Ook bij molen De Valk in Leiden was ooit een joodse begraafplaats. En het joodse weeshuis aan de Roodenburgerstraat, waar voorheen de GGD huisde, is ook zo'n pand dat iets vertelt over het joodse leven in de stad. In de voordeur is nog een herdenkingsplaatje met een davidsster. Polak: „Er wo nen al zo verschrikkelijk lang joden in Nederland, ze maken een groot deel van de cultuur uit. Weinig Leidenaren vragen zich af wat daar nu eigenlijk achter zit. Het is goed dat die cultuur nu eens onder de aandacht wordt gebracht" Europese dag van het joodse erfgoed, zondag 5 september van 11.00 uur tot 16.00 uur, synagoge aan het Levendaal 14, Leiden. De synagoge aan het Levendaal neemt op 5 september deel aan de 'open monumentendag' van het joodse erfgoed. Rechts de ge velsteen. Foto's: Hielco Kuipers maal wat calvinistisch. Wij houden er niet van groots uit te pakken. Bovendien is de Joodse gemeenschap in Ne derland maar klein (voor de oorlog woonden in Leiden 341 joden, nu zijn dat er rond de negentig). Dan kun je niet in één keer alles openstellen." De geschiedenis van de syna goge in Leiden is roemrucht. Zo werd het gebouw bij de buskruitramp in 1807 half verwoest, maar ook weer her steld. Ook in de Tweede We reldoorlog raakte de synagoge zwaar beschadigd en werd er geplunderd. Dankzij verschil lende restauraties is nog altijd de arke van begin negentien de eeuw te bewonderen en de aparte vrouwengalerij. Op de Europese dag van het joodse erfgoed is er in de Leidse synagoge elk uur een rondleiding. Malka Polak is één van de drie vrijwilligers die de rondleiding verzorgen. „Ik geef wel vaker rondleidin gen in de synagoge, meestal aan kinderen. Er is genoeg om te laten zien. Heel bijzonder is onze collectie voorhangen, 'parochot'. Dat is echt ons stokpaardje." Parochot zijn een soort kleden die de schei ding vormen tussen het heili ge en het allerheiligste deel in de synagoge. In de Leidse sy nagoge is een verzameling pa rochot uit het hele land. Polak krijgt altijd goede reac ties op haar rondleidingen. „Kinderen zijn verbaasd om

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9