'Staken wedstrijd taak burgemeester' BINNENLAND 'We zijn de aan/uit-knop een beetje vergeten' Bedrijf eist 20 miljoen van NS Baasloze berbers naar Born erden euro's »ij overval t{ian aan de inOss e schiet in lan dood de zoon Bremers fectiemiddel iele ijsjes Fn schade bij Ten Cate man is liste Belg •lees komt ij zwemmen Dittrich: Kabinet slecht in verkopen van beleid 'Ik durf amper te slapen' Draaien met de tenen Cadeaus voor netjes rijden Heerlen veiliger door camera's Foutje UWV: Werklozen krijgen te veel vakantiegeld Nederlandsche Onthaastings Unie vindt nee zeggen een kunst Arbeidsongeschikt. Herbeoordeling? 'KI WT' 'H i'T 1 l-'"' c mCxd 20) (et Bastion hotel in aterdagmiddag over- i nog onbekende te daarbij een enkele i euro's buit. De r liep tegen half twee telreceptie, haalde r uit een tas en eiste reeg de inhoud van e. Dat stelde de man 1 teleur. Hij gaf de re- t een vuistslag en ver volgens met de buit. lolitie in Oss werd gis- enkele mensen tot maandag 9 augustus 2004 ogen, omdat er 8|id beest over straat Toen de agenten uit ipten, bleek het om 'X 70 centimeter liman te gaan. Een van ;angers, een reptie- jr, slaagde er in het igen. Waarna het lierenambulance is acht naar reptielen- ina in Vlissingen. Agenten hebben ig een 20-jarige idgeschoten in het van het Frederiks- isterdam. Zij beant- de schoten van de ip de agenten begon in toen hij ze zag aan- •e man overleed ter Ie man kwam in de n zaterdag op zondag lp het politiebureau wide praten over een g. Daar trok hij onver- vuurwapen, waarna ichter de balie De man wist toen het eau te ontvluchten. Emily Bremers is ig voor de tweede keer eworden. De ex-vrien- rins Willem-Alexander chtgenoot Rhoderick fyck kregen opnieuw tje. Zij hebben hem de ije-voomaam Maurits Het paar had al een Up. Onderzoekers van de intenbond hebben bij i vier van de veertig hte ijsjes restanten esinfectiemiddel aan- Dat blijkt uit een arti- ieuwsbrief Gezond insumentenbond. De de bevindingen aan igsdienst van Waren onderzoekers van ientenbond waren Igemeen tevreden isjes. Een grote uitslaan- heeft in de nacht van >p zondag in Nijverdal ictiehal van Koninklij- te in de as gelegd. ;n woordvoerder van /eer bedraagt de igeveer een miljoen iderd brandweerlie- le korpsen uit Nijver- idoom, Almelo, Rijs- ïngelo bestreden het de oorzaak is nog ;nd. Bij Koninklijke worden onder meer kunstgrasvezels ge- nwege de vakantie lag :tielijn stil. ht - De politie in Zuid- heeft de identiteit ld van de dode man gmiddag op het pla- ide Sint Pietersberg in iht werd gevonden. Het de 31-jarige Pierre Co- Luik die sinds 25 juli imist. Vandaag wordt kricht op het lichaam liste doodsoorzaak vast I, aldus een politie- kerder. De politie heeft li van twintig recher- !p de zaak gezet. tiN - Opnieuw is een er om het leven geko- het zwemmen. Vrijdag- verleefde een 39-jarige 6 een zwempartij met h in het Amsterdam- ^1 niet. Vorige week kg het Centraal Orgaan Asielzoekers om meer ft voor de risico's van pn. Dat was naar aan kan de verdrinkings- n twee meisje van 7 en i Burundi in Wierden. f eerder verdronk een t jongen in het Aekinga- I Appelscha en donder- mapte een 26-jarige Ler ternauwernood aan üüöngsdood in Luttel- Dnjneen). den haag/gpd - De burgemeester, niet de scheidsrechter, moet beslissen of een voetbalwedstrijd wordt gestaakt als van af de tribunes discriminerende of racisti sche spreekkoren klinken. Dat adviseert het auditteam Voetbalvandalisme, dat het afgelopen jaar de aanpak van rellen bestudeerde. In het algemeen moet er sneller en strenger worden opgetreden tegen voetbalvandalisme. Begin 2003 verdeelden gemeenten, poli tie, openbaar ministerie, voetbalvereni gingen en supportersclubs de verant woordelijkheden rondom voetbalwed strijden. Een 'auditteam' onder leiding van oud-staatssecretaris van sport Vlie- genthart controleerde het afgelopen voetbalseizoen of dit werkte. De commissie is voorzichtig positief over de huidige aanpak, omdat het aan tal ernstige incidenten en rellen het af gelopen jaar meeviel. Ze beveelt niette min aan sneller en harder op te treden bij ongeregeldheden. Vliegenthart: „Men laat dingen, zoals spreekkoren, toch gebeuren, staat het overtreden van de wet soms nog oogluikend toe. Mis schien is dat een soort gewenning aan wat je hoort en ziet binnen stadions, misschien is dat ook angst: 'stel dat we ingrijpen, wat gebeurt er dan Vooral over de aanpak van spreekkoren moet volgens het onderzoeksteam meer duidelijkheid komen. Nu beslist de scheidsrechter of een wedstrijd wordt gestaakt als vanaf de tribunes wordt ge scholden. Bij discriminerende of racisti sche teksten zou de burgemeester dat moeten doen. Vliegenthart: „Er ligt nu een druk bij de scheidsrechter die eigen lijk bij de burgemeester hoort. Als een spreekkoor in strijd is met de wet moet de burgemeester ingrijpen." Gemeenten en voetbalclubs moeten vol gens de commissie sneller ingrijpen te gen voetbalvandalen. De regels voor de bestrijding van voetbalvandalisme zijn de afgelopen tijd weliswaar verbeterd, maar het schort nog aan de uitvoering. Het lijkt er bovendien op dat de rel schoppers zich steeds meer buiten de stadions roeren. „Mensen zonder kaartjes, die toch rich ting stadion komen", zegt Vliegenthart. „Vaak zijn dit bekenden van de politie, die vaak ook nog weet of ze iets van plan zijn. Van die kennis moet meer gebruik worden gemaakt." De commissie wil bovendien dat het gemakkelijker wordt om stadionverboden op te leggen. Het valt de commissie op dat veel wed strijden het predikaat 'zeer risicovol' krijgen, zonder dat de daarbij behoren de veiligheidsmaatregelen worden geno men, zoals alcoholverboden en vol doende politie. „Dat haalt het draagvlak onderuit. Dan zeggen supporters tegen de gemeenten die het wél goed doen: 'jullie zijn veel strenger dan die andere stad'." Het korpsbeheerdersberaad kon giste ren namens de burgemeesters nog niet reageren. Het team gaat op verzoek van minister Remkes (binnenlandse zaken) nog even door met de studie. den haag/anp - Het kabinet van CDA, WD en D66 verkoopt zijn beleid niet goed. Tot die conclusie kwam D66-fractie- voorzitter Dittrich zaterdag in een interview. „Het grote ver haal wordt niet gebracht. Daar spreek ik alle ministers op aan", aldus Dittrich. Hij vindt dat er door het kabi net op zich verstandige beslis singen worden genomen over de hervormingen van de eco nomie en de sociale zekerheid. „Maar in de beeldvorming lijkt het alsof het kabinet voortdü- rend doelbewust bezig is men sen te pesten", aldus de fractie leider van D66. Hij zegt dat het veranderingsgezinde elan dat Pim Fortuyn in 2002 bracht, wegebt. „Er ontstaat een sfeer van zo dat hebben we gehad. Terug naar business as usual. Ik zie minder gedrevenheid om zaken echt te veranderen." Diitrich bekritiseert ook zijn ei gen minister De Graaf die ver antwoordelijk is voor bestuur lijke vernieuwing. „Het gaat bij zijn onderwerpen te weinig over de vraag wat we willen be reiken en te vaak over de mo dellen. Het grote verhaal, de vraag wat de burger ermee op schiet, is helemaal uit beeld verdwenen." De fractievoorzitter vreest dat als de 'lessen van Pim' worden verwaarloosd, in het land weer een enorme desinteresse ont staat over de politiek. Dan wordt in zijn ogen de politiek weer afgeschilderd als een pot nat. „Het risico bestaat dat er buiten de gevestigde partijen weer iemand opstaat die de he le politiek op een hoop gooit en heel veel mensen achter zich krijgt. Elke verkiezing kan weer een aardverschuiving beteke- eindhoven/gpd - Ontdaan en in stilte staarden zaterdagnacht tientallen omstanders naar huis nummer acht van de Jan Hol landerstraat in Eindhoven. Het is kwart over twee, en de brand die een halfuur geleden nog woedde is alweer geblust. In het donker is aan de buiten kant van het huis zelfs nauwe lijks af te zien dat er een brand is geweest, laat staan dat zich binnen een gruwelijk drama heeft afgespeeld. Bij de huur panden brandt het licht zelfs nog. Agenten proberen enkele fami lieleden en vrienden van het getroffen gezin van het huis weg te houden. Die lopen ge ëmotioneerd rond, maken dui delijk dat ze naar binnen willen, en helpen. Maar dat mag niet Binnen is het nog bloedheet en gevaarlijk. Sectorhoofd Tromp van de brandweer gaat later deze nacht wel naar binnen, en ziet hoe het drama zich heeft afge speeld. „De kinderen zijn nog wel uit bed gekomen, maar ze hebben de deur van de slaapka mer niet eens meer bereikt." De brandweermensen staan er verslagen bij. Ze zijn er niet in geslaagd om de kinderen te redden, ook al waren ze binnen vijf minuten na de brandmel ding ter plaatse. „Dat is voor hen een enorme teleurstelling", zegt Tromp. Enkele overburen zitten op straat Ze zijn geschokt. „Dit is afschuwelijk. Hele aardige mensen zijn het Onze kinderen speelden bij hen, en andersom gebeurde hetzelfde", vertellen ze. Maar ze zijn ook angstig, omdat de brand zo snel en he vig toesloeg. En omdat het de tweede brand in ruim een jaar is in de straat. De huizen hier zijn klein. „Boven zit veel hout en piepdunne gipsplaten wandjes. En er zit niet eens een aardlekschakelaar in de meter kast. Ik durf amper te gaan sla pen", zucht een vrouw. Amsterdam - Een deelnemer aan het EK Cubing draait de kubus van Rubik met zijn voeten. Het was een van de onderdelen van het EK in het Amsterdamse wetenschapsmuseum NEMO. Honderd mensen uit zestien landen, die de rage uit de jaren tachtig niet los kunnen laten of juist herontdekt hebben, deden mee. Foto: ANP/Robbert Vos heerlen/gpd - De Heerlense fir ma Rolling Stock Supply Servi ces (RSSS) eist een schadever goeding van twintig miljoen eu ro van de Nederlandse Spoor wegen. RSSS wil dat geld heb ben voor de bemiddeling bij de aanschaf van goedkope trein- onderdelen uit China. De NS vindt dat het gevraagde bedrag alle proporties te buiten gaan. Het conflict is inmiddels zo hoog opgelopen dat RSSS be slag heeft laten leggen op de re keningen van NS-onderhouds- bedrijf Nedtrain. RSSS was dit weekeinde niet voor commen taar bereikbaar, maar directeur J. Wachelder liet eerder weten dat zijn firma recht heeft op commissie. „We hebben de NS aan een besparing van tiental len procenten geholpen en ver volgens schenden ze de afspra ken", aldus Wachelder. Een woordvoerder van de NS bevestigt dat er sprake is van een juridisch geschil met de Heerlense onderneming. Hij zegt dat rechter zich nu maar over de zaak moet buigen. Vol gens hem heeft de NS in China slechts één keer draaistellen be steld. „Die kostten aanzienlijk minder dan de twintig miljoen euro die RSSS nu eist. De be dragen staan in geen enkele verhouding tot elkaar", zegt de NS-woordvoerder. De door het bedrijf ingediende claim is even hoog als een kwart van de winst die de NS vorig jaar maakte. RSSS bracht de NS twee jaar ge leden in contact met de leve rancier in China. Later besloot de NS zelf rechtstreeks zaken met de Chinezen te doen en werd het bedrijf uit Heerlen aan de kant geschoven. RSSS ont ving uiteindelijk een commissie van 46.000 euro. almere/anp - Een groep van negen berberapen heeft sinds kort een nieuw tehuis. De door hun vorige eigenaren ernstig verwaarloosde beschermde die ren hebben onderdak gekregen in kasteelpark Bom in Limburg. Dat meldde Stichting AAP za terdag. De stichting die zich inzet voor opvang van uitheemse dieren spreekt van een unieke gebeur tenis. Volgens hen gebeurt het hoogst zelden dat een dermate grote groep apen in een keer wordt herplaatst. Kasteelpark Bom is een klein dierenpark dat is gevestigd in het centrum van de plaats Bom. Het park is opgebouwd in de tuinen rond de ruïne van het in 1930 door brand verwoeste kasteel. De berberapen zitten al enkele dagen in het binnenverblijf van het dierenpark. Vandaag gaan ze voor het eerst naar buiten, waar ze kennis maken met Bay- ke, het tot voor kort enige ber beraapje van het park. Voor de dierverzorgers wordt dat een spannend moment, omdat het onzeker is hoe de dieren op el kaar gaan reageren. proef krijgen zestig automobi listen van het bedrijf Leaseplan een kastje in hun voertuig dat de snelheid en afstand tot de voorgangers meet. Chauffeurs die zich aan de regels houden, sparen punten die ze kunnen omzetten in een beloning. Wat die beloning inhoudt, wil het ministerie nog niet bekendma ken. Het ministerie weet nog niet of de proef, mocht deze succesvol verlopen, een vervolg krijgt. „We moeten eerst de resultaten maar eens afwachten", aldus de woordvoerder. den haag/anp - Automobilisten die zich keurig aan de maxi mumsnelheid houden en vol doende afstand van hun voor gangers houden, moeten wor den beloond met cadeaus. Dat is de inzet van een proef waar mee het ministerie van verkeer en waterstaat in oktober begint. „In de wereld van het verkeer is het gangbaar om het gedrag van verkeersdeelnemers te be ïnvloeden door straf', zo stelt het ministerie. „In deze proef wordt gekeken of het omge keerde werkt. Voor de zes maanden durende heerlen/anp - Het aantal straatroven, inbraken in auto's en de drugsoverlast in het centrum van Heerlen is drastisch afgenomen sinds de gemeente in dat gebied camera's heeft opgehangen. Heerlen voerde op 15 december cameratoezicht in. 130 Camera's registreren alle bewegingen in de binnenstad en de omgeving van het station. Sindsdien is het aantal aanhoudingen voor drugshan del, in vergelijking met de eerste helft van vorig jaar, gestegen van 95 naar 214. Het aantal aangiftes van auto-inbraken daalde van 126 naar 46. Het aantal straatroven werd ruimschoots gehalveerd van 30 naar 12. Het aantal klachten over drank- en drugsoverlast daalde van 1151 naar 483. voor. Maar voor mensen die verplicht zijn jaarlijks opgave van de inkomstenbelasting te doen kan deze misser van het UWV vervelende gevolgen heb ben als ze met de fiscus moeten afrekenen." Het UWV bevestigt het verhaal en zegt dat het in totaal om zo n 24.000 mensen met een WW-uitkering gaat. „De fout is gemaakt toen dossiers van cli ënten van de voormalige uitke ringsinstelling Cadans zijn overgeheveld naar een nieuw computersysteem van het UWV. Hoeveel geld er in totaal mee gemoeid is, weten we niet", aldus een woordvoerster van de uitkeringsinstantie in Amsterdam. „We zijn in overleg met de Belastingdienst om een oplossing te zoeken voor het probleem." Volgens haar zijn de betrokken cliënten bewust nog niet inge licht door het UWV. „We willen niet alleen het probleem signa leren maar de mensen ook met een een oplossing aanbieden." alkmaar/gpd Duizenden mensen met een WW-uitkering wacht komend najaar mogelijk een onaangename verrassing. Uitkeringsinstantie UWV heeft bij velen verzuimd over het va kantiegeld dat in april werd uit gekeerd de loonheffing in te houden. Dat betekent dat de ontvangers meer geld hebben gekregen dan waarop ze eigen lijk recht hadden. Het gaat om bedragen van 400 tot 500 euro per gezin. Een inwoner van de Zaan streek, die om privacyredenen anoniem wil blijven, kaartte de kwestie onlangs aan bij het UWV-kantoor in Amsterdam. De 58-jarige man, sinds sep tember vorig jaar werkloos na veertig jaar in de detailhandel te hebben gewerkt, bevreemd de het dat uitkeringsinstantie de betrokken cliënten niet in lichtte. „Het UWV gaf toe dat er een computerfout was gemaakt, maar kon de zaak niet meer te rugdraaien. Daar heb ik begrip (advertentie) door Marloes de Koning breda - Onthaasten begint bij dagdromen, vindt jonkheer Mat thias Snoeck, directeur van de vorige week opgerichte Neder landsche Onthaastings Unie (NOU). „Mensen die dromen voelen geen stress." Door 'ont- haastingsproducten en - dien sten' aan te bieden hoopt hij zelf financieel het hoofd boven wa ter te houden én de mensheid een stukje ontspannener te ma ken. Nee zeggen is een kunst die vol gens Snoeck meer mensen zou den moeten beheersen. Nee zeggen tegen dingen die eigen lijk helemaal niet leuk of nodig zijn en in de tijd die dan over blijft een beetje dagdromen. Zelf is de kersverse oprichter van de NOU daar een kei in. Hij neemt de tijd om een beetje weg te soezen en gedachten in zijn hoofd te laten rijpen. Dat kunnen ideeën zijn voor nieu we kunstwerken, gebruiksvoor werpen of slogans voor NOU. Zijn woning in de Bredase nieuwbouwwijk Haagse Beem den is h'iis en 'doorzonatelier' tegelijk.'Op iedere vrije centi- Tnnrf pi muur staan op- j* Jonkheer Matthias Snoeck. Foto: GPD/Johan van Gurp reedschappen en gevonden voorwerpen. Andermans afdan- kers zijn voor Snoeck materiaal om mee te werken. Hij is van oorsprong productontwerper. „Ik houd van hele praktische en duidelijke dingen. Dus heb ik een forrtule bedacht om met mijn manier van werken en J&taHgÜüiiUHrib Het is ook een beetje noodzaak, voegt hij er onmiddellijk aan toe. „Ik zit vanaf 15 september zonder werk en ik wil wel mijn huur betalen." De 'producten en diensten die leiden tot een betere onthaasting in het alge meen' kciten dus wel geld. Het eerste 'onthaastingspro- iÉÉtÉÉMMttUÉWMttlÉÉÉÉita 'nou nee' en een gebruiksaan wijzing. Bedoelt voor mensen die moeite hebben 'nee' te zeg gen. „Je kunt ervoor in dure therapie, je kunt ook bij mij een shirt bestellen." Wie dat doet moet geen haast hebben. Com- municaD gaat uitsluitend schriftelijk, via een postbus. ■Haaaa Snoeck een 'onthaastingskoffer' zitten schetsen op een stukje papier. Wat erin moet weet hij nog niet precies. Idee drie is een bank die zo lekker en diep zit dat het moeilijk is er ooit nog uit op te staan. Het liefst zou de ondernemer met een huiskamer op wielen langs be drijven trekken om gestresste werknemers met een goed ge sprek weer eens te laten dag dromen. Vierhonderd euwper ochtend lijkt hem redelijk. „Haast is een gevoel", zegt Snoeck. „Mensen gaan ervan uit dat van ze verwacht wordt dat ze 'ja' zeggen." Waar dat idee vandaan komt weet hij nog niet. „Misschien het enorme aanbod", gist hij. „Mensen overzien het niet meer." Hij wil niet terug naar de middeleeu wen, benadrukt Snoeck. „Ik ben gek van bijvoorbeeld digi tale apparatuur. We zijn de aan/uitknop alleen een beetje vergeten." De eerste reacties zijn inmid dels binnen. Snoeck laat een stapel post zien van mensen die zich in zijn verhaal herkennen. Een psychiater in ruste die al jarenlang 'rust in de bovenka mer' zegt te bepleiten, biedt zijn hulp aan. Relaxte kaart hé? Si .ïrijft een vrouw achterop efn ansicht van een man die door

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3