L^i Utrecht bezorgt Ajax kopzorgen ugo van Duijn kan VW net niet aan Geluksmunt helpt golfer Lynn 'en Straathof uptie nooit bannen' er Del Neri !g bij Porto Ploeg legt tekortkomingen landskampioen bloot 'Aanstelling Van Basten politieke keuze' SPORT maandag 9 AUGUSTUS 2OO4 e g het 3. s-. Leidenaar Jeroen 'dtjf neemt in Athene voor - e keer deel aan de i. sche Spelen. Tijdens het lesportevenement zal hij e beantwoorden van le- 1 deze krant. Op 22 au- comt de 31-jarige baan- - tier met zijn teamgeno- ctie op de vier kilometer htervolging. Gaat alles volgen een dag later 0 ssende races. De Leide- 1 min 1994 al deel aan de pelen van Lillehammer. chaats werd hij toen ne- p de 1500 meter. In kte hij op de Paralym- 'e-t Sydney met Jan Mui goud op de tandem. Athene maakt hij een ans op een medaille, de WK werd de Neder- jquipe vierde. Wilt u een ellen aan Jeroen Straat- ier Athene, zijn voorbe de sfeer of een ander erp - dan kunt u die e- laar lactie.ld@hdc.nl. Uiter- pt u ook schriftelijk vra- len. Het adres luidt: Bactie Leidsch Dagblad, |54, 2300 AB Leiden. Corruptie is nooit in :1 uit te bannen, zelfs olympische wereld. ÏAnton Geesink, Neder- lid, in een reactie op ;ing van de van fraude te Bulgaar Ivan Slavkov. :n deel uit van een iderneming. Daarin be lt haast altijd wel een die fout handelt." )e clubleiding van Por- irie weken voor de a de competitie op zoek nieuwe trainer. De van de Champions eeft coach Luigi Del 'rdag al na twee maan- lagen. Del Neri, de af vier jaar coach van erona, verscheen vol- eiding van Porto te p zijn werk. Ook de af week nam hij weer en vrijaf. door Peter van Duyl Amsterdam - De ploeg die de Jo- han Cruijff-schaal als serieuze hoofdprijs beschouwde, mag het exemplaar van 2004 voor altijd koesteren. FC Utrecht zorgde gis teren voor een daverende verras sing door favoriet Ajax te ver slaan in het traditionele onder onsje tussen bekerwinnaar en landskampioen: 4-2. Na zeven keer PSV, viermaal Ajax en twee keer Feyenoord werd FC Utrecht de eerste 'klei ne' club die beslag legde op de Nederlandse Supercup, de prijs die sinds 1991 bestaat en vanaf 1996 Johan Cruijff-schaal heet. Bovendien was het - na PSV in 1996 - pas de vierde keer dat de bekerwinnaar tijdens de officië le seizoensopening de regerend landskampioen te slim af was. „Ik heb het lijstje bekeken en dat was toch wel erg eentonig", zei Utrecht-trainer Foeke Booy na afloop. „Ik ben trots en blij dat dit patroon eindelijk een keer doorbroken is. Voor Ajax is het anders, maar voor ons is dit echt een grote prijs. Voor Utrecht is het nu eenmaal niet elk jaar weggelegd om deze wedstrijd te spelen." De grote man bij de Utrechte naren was Hans Somers. De Belg viel zes minuten voor tijd in bij een 2-1-achterstand. Vijf klokrondjes later had Somers het duel met twee doelpunten volledig op zijn kop gezet. Somers (26) is één van de aan winsten die dit seizoen van Utrecht, de nummer tien van de vorige competitie, een beter elftal moeten maken. De mid denvelder stond jarenlang in de kaartenbak van de club, maar pas deze zomer werd zijn trans fer concreet. Na vijf jaar Lierse SK en drie jaar bij het Turkse Trabzonspor maakt Somers dit jaar zijn debuut in de Neder landse competitie. De prijs- schutter van gisteren maakte in zijn loopbaan overigens nooit meer dan acht goals in een sei zoen. De zege van FC Utrecht was over negentig minuten niet on verdiend. De ploeg van Foeke Booy verschanste zich met graagte achter de bal, maar vooral in het laatste half uur Koeman gaat Sneijder om uitleg vragen Het leven op de bank is voor een ambitieuze profvoetballer nauwelijks te verteren. Wesley Sneijder voelt dat hij in de eer ste weken van dit seizoen bij Ajax wel eens buiten de boot kan vallen en dat knaagt, zo bleek gisteren tijdens de wed strijd om de Johan Cruijff- schaal tussen Ajax en FC Utrecht (2-4). Begonnen aan de kant, maak te Sneijder direct na zijn inval beurt een felle, bijna geagi teerde indruk. Fel in de duels, soms scherp reagerend op ar bitrale beslissingen trachtte de international alsnog zijn visi tekaartje af te geven. Alle emoties kwamen naar buiten toen Sneijder Ajax in de 79ste minuut op 2-1 bracht, een doelpunt dat op dat moment nog verdacht veel op de win nende leek. In woord en gebaar maakte de middenvelder zijn onvrede aan de buitenwereld kenbaar. Wegwerpgebaren, ogenschijn lijk naar de bank, en zelfs een enkele vloek ('fiick you') rolde van zijn lippen. „Je zit je langs de kant te verbijten", zou Sneijder na afloop zeggen. „Je wilt natuurlijk graag spelen. Na die goal kwamen alle emo ties even los." Hoewel hij de schijn tegen had, zei Sneijder dat zijn reac tie niet bedoeld was voor de technische leiding van Ajax. „Nee, dit was niet gericht op leek het alsof Utrecht veel min der last van de energievretende warmte had dan Ajax. In de slotfase oogde het in elk geval een stuk frisser dan de Amster dammers. Het was niet de eerste opzet van FC Utrecht, maar de ploeg bezorgde Ajax gisteren een fikse lading kopzorgen met het oog op de eerste competitiewed strijd, volgende week bij FC Twente. Ajax heeft hogere doe len dan de Cruijff-schaal, maar trainer Ronald Koeman had wel gehoopt dat zijn elftal gisteren de trainers, meer op mezelf Ik ben wel met beide benen op de grond gezet Bk dacht dat ik vorig jaar belangrijk was ge weest, ik voel me prima in vorm en vervolgens word je gepasseerd. Koeman heeft er ook niet met me over gespro ken, daar baal ik wel van." Sneijders trainer weigerde gis teren op het incident in te gaan, maar zal de speler van daag wel op het matje roepen. Koeman was duidelijk niet blij met de reactie van Sneijder. „Ik heb net de beelden gezien en kan misschien iets opma ken uit de beweging van zijn lippen. Daar ga ik nu niet op in, dat doe ik morgen wel. Je mag blij zijn met je doelpunt, met de 2-1, maar dit..." Volgens Koeman zou Sneijder een voorbeeld moeten nemen aan anderen. „Uiteraard is hij teleurgesteld, dat moet ook", zei de oefenmeester. „Maar Escudé en Grygera zaten ook op de bank, die waren ook te leurgesteld. Wesley Sonck werd gewisseld, die was ook teleurgesteld. Maar daar zal ik het nog wel met hem over hebben." Als Sneijder volgende week te gen FC Twente weer niet speelt, zal Koeman hem wél uitleg verschaffen. „Als er knopen worden doorgehakt, is het tijd om te praten. Dat gaat dus de komende week gebeu- zou aantonen klaar te zijn voor de competitie. Niets bleek min der waar. De Amsterdammers incasseer den vier treffers, die eigenlijk alle het predikaat knullig ver dienden. Het verdedigingscen trum Heitinga-De Jong is veel belovend, maar was bij vlagen gewoon niet attent genoeg. En de eerste doelman Maarten Ste kelenburg blunderde bij de der de Utrechtse treffer opzichtig, toen hij zich in de lucht liet af troeven door Somers. In aanvallend opzicht deed Ajax Ajacied Rafael van der Vaart stuit op FC Utrecht-doelman Joost Terol. Foto: GPD/Marco Hofste akelig veel denken aan de ploeg die vorig seizoen zo veel moeite had met vrijwel elke defensief ingestelde tegenstander. Het tempo was te traag, aan de zij kanten werd veel te weinig ge vaar gesticht. Niet voor niets is de club bezig een echte rechts buiten te halen, voordat de transfermarkt op 1 september hermetisch op slot gaat. Er zijn nog wel meer proble men voor Koeman. De concur rentie bij Ajax is feller dan in ja ren het geval is geweest. Naast hem op de bank zaten gisteren drie internationals (Lobont, Grygera en Sneijder) plus Julien Escudé, die vorig seizoen zon der discussie basisspeler was. De emotionele reactie van in valler Wesley Sneijder na zijn doelpunt was het bewijs van de sluimerende frustratie, die bij wisselspelers bijna niet te voor komen is en die in een groep spelers kan gaan woekeren als een ziektekiem. Beide trainers waren het erover eens dat de zege van FC Utrecht gisteren verdiend was. Bijna een uur lang leek het offi ciële openingsduel van het voetbaljaar op een sterke slaap pil. Het werd pas een beetje aardig toen Tom Soetaers na een klein uur van het veld werd gestuurd. Op dat moment was het 1-0 voor Ajax door een doelpunt van Steven Pienaar, maar Utrecht benutte de numerieke meerderheid vrijwel onmiddel lijk. Het kwam op 1-1 door Alje Schut. De beste kansen leken toch weer voor de Amsterdam mers, toen ook Joost Broerse (twee keer geel) van het veld werd gestuurd en Sneijder voor 2-1 zorgde. Twee goals van So mers en één van de bij Ajax op geleide Darl Douglas brachten de Johan Cruijff-schaal toch in Utrechtse handen. AJAX: Stekelenburg: Obodai, Heitinga, De Jong en Maxwell; Galasek, Sonck (58. Sneijder) en Van der Vaart; Pie naar (68. Grygera), Ibrahimovic (76. De Mul) en Soetaers. FC UTRECHT: Terol; Comelisse. Schut, Di Tommaso en Shew-Atjon (73. Braafheid); Douglas, De Jong (84. Somers), Broerse en Van den Bergh; Tanghe en Calabro (67. Rajcomar) door Theo Brinkman alkmaar - De aanstelling van Marco van Basten als bonds coach van het Nederlands elftal is vooral 'een politieke keuze' van de KNVB geweest. Dat vindt Co Adriaanse. De trainer van AZ zei dat zaterdagavond na de oefenwedstrijd van zijn team tegen het Engelse Aston Villa (0-1). Bij dat duel in Alkmaar waren Marco van Basten en zijn assis tent John van 't Schip aanwezig. Het duo was naar De Hout ge komen om Jan Kromkamp en Denny Landzaat aan het werk te zien. Kromkamp en Landzaat zijn opgenomen in de 'groslijst' van Oranje, die bestaat uit 25 spelers. Na afloop werd Co Adriaanse gevraagd wat hij vindt van de aanstelling van Van Basten. „Ik vind het vooral een politieke keuze. Van Basten ligt immers bij alle partijen goed. Bij de spelers, de sponsors, de oud voetballers, het publiek en bij de vrouwen. Ja, ook bij de vrou wen, want hij ziet er goed uit. Dat geldt trouwens voor de hele staf. Ze zien er alle vier goed uit." Adriaanse was enthousiast over de manier waarop Van Basten zich presenteerde bij zijn aan stelling. „Dat deed hij goed. En de manier waarop hij wil spe len, spreekt me aan. Dominant spelen, het publiek iets bieden: dat is waar ik al jarenlang naar verlang bij het Nederlands elf tal. Hij heeft dus een goede vi sie. Nu moet hij het nog waar maken in de praktijk." „Of ik daarmee ook tevreden ben over zijn aanstelling? Dat is heel wat anders. Mijn keuze zou het niet zijn geweest", zei Adriaanse. flc vind dat de bondscoach van Oranje de bes te trainer van Nederland zou moeten zijn. Een trainer die ja renlang prestaties heeft gele verd, en dan het liefst ook nog bij topclubs. Daarnaast moet die trainer zijn ploegen volgens de Nederlandse stijl laten spe len, en tot slot moet hij goed kunnen communiceren met de spelers, met het publiek en met de media." Kijkend naar het criterium van de ervaring, „kom je dan dus niet uit bij Van Basten", was de conclusie van Adriaanse. „Ik zou op Louis van Gaal uitko men. Dat is de eerste keer niet goed gegaan, maar waarom kan iemand niet een tweede kans krijgen? Dick Advocaat heeft bij Oranje ook een tweede kans ge kregen, en Louis van Gaal bij Barcelona ook, en Cruijff net zo bij Barcelona." Engelsman wint Dutch Open met nieuwe marker Reynolds zakt op slotdag ver terug door Henri van der Steen Hilversum - Een golfer die het Dutch Open wint, is geen koe kenbakker. Soms heet de win naar Dier, dan weer Struver, gisteren won de Engelsman Da vid Lynn, ook geen naam die bij veel sportliefhebbers voor op de lippen ligt. Met een totaal van -16 was Lynn niettemin een waardige winnaar. Het schijnt dat een slordige 50.000 toeschouwers Lynn op het 92 jaar oude toernooi aan het werk hebben gezien. De or ganisatie slaat er doorgaans maar een slag naar, vooral om dat men geen idee heeft hoe veel liefhebbers het toernooi met een vrij kaartje bezoeken. De spelers deden trouwens vaak ook maar een slag, vol strekt in het ongewisse welke buts het balletje nu weer zou maken op de uitgedroogde, knalharde ondergrond. Niet voor niets kwamen relatief weinig spelers met een score onder par binnen na vier zware ronden. De baan was extra moeilijk gemaakt, als par-70, twee slagen minder dan nor maal. David Lynn had donder dag bij het inleveren van zijn kaart pas in de gaten dat hij geen par-72 had gespeeld, zoals normaal is. Zijn fijnste moment kwam gis teren op de veertiende hole, toen hij een birdie maakte, te genover een par voor de Au straliër Richard Green, zijn enig overgebleven concurrent. Lynn redde vervolgens een par op de vijftiende en sloeg op de vol gende tee zijn bal wild de rough in. Met een lang ijzer probeerde hij alsnog de green te bereiken, wat hem niet lukte; een par werd het wel. Green daarente gen miste zijn par-putt op een centimeter, stond er ineens twee achter en was gezien. Lynn (30) won op kwaliteit, Mark Reynolds heeft zijn posi tie in de middenmoot van het Dutch Open niet kunnen handhaven. De Engelsman die in Noordwijkerhout woont en les geeft op het Golf Centrum Noordwijk sloot de laatste dag op de Hilversumsche Golf baan af met een ronde van 75 slagen, vijf boven par. De debutant had op zaterdag nog een goede uitgangspositie toen hij gelijk bleef aan het ge middelde aan de baan. Rey nolds hield zijn totaal na drie dagen daardoor op -1. Tegen over vier bogey's zette hij vier moed en enkele staaltjes van extreem goed putten op de eer ste dag, toen hij een 63 scoorde. Die score droeg hij op aan zijn vader, die hem vorige week een nieuwe marker had gegeven, het ding dat je op de green legt als je de bal wilt schoonmaken. Lynn gebruikte tien jaar lang een Wedgewood-marker, uit de fabriek in zijn woonplaats Sto ke. Die marker raakte hij vorige week op het Scandinavisch Open kwijt, waarna hij van zijn vader, een muntenverzamelaar, een nieuwe kreeg: een prachtig, handgeschilderd muntstuk met de beeltenis van koningin Vic toria. Dat leverde hem misschien wel zijn eerste zege op als prof. Hij verdiende er 200.000 euro mee. Binnen acht dagen liep Lynn dus lekker binnen; de zesde plaats in Zweden was vorige week goed voor 56.000 euro. Tot dit jaar had Lynn al ruim birdies, goed voor een gedeel de 38ste plaats. Gisteren raakte de Noordwij- kerhouter het spoor enigszins bijster. Hij startte met twee bogey's en had vervolgens op nog eens zeven holes een slag teveel nodig. De vier birdies waren onvoldoende om dat verlies te compenseren, waar door hij afsloot met een ronde van 75 slagen. Zijn totaalscore kwam daarmee op 284 slagen (+4). De gedeelde 66ste plaats was toch nog .goed voor een cheque van ruim tweeduizend euro. 1,6 miljoen euro bij elkaar ge slagen. Geen koekenbakker dus. Een groot sportheld jal Lynn niet snel worden. Zijnxnarisma is beperkt, ondanks de lange blonde lokken die hem iets van een rocker geven. Erg vreugde vol juichte hij echter gisteren niet na zijn laatste putt. Op de persconferentie gebruikte hij zelfs de nogal koele woorden „I finished the job off" („Ik heb het karwei afgemaakt") voor een prestatie waarbij je toch een zekere emotie zou mogen verwachten. Het profgolf is ook wel een typi sche industrie, vol uitstekende spelers die elke week maar weer moeten afwachten of het bal letje wil vallen. In Hilversum kwamen gisteren slechts 21 van de 64 spelers onder par binnen, daarentegen was een zeldzame triple-bogey (drie boven par) het slechtste wat te zien was. 6 man vertolkt hoofdrol in bekerduel met Venlose profploeg lem Spierdijk - Meer kans in de bekerloterij is er voor de _clubs dit seizoen. Het poulesysteem in de Am- is dit seizoen afgeschaft, het oude vertrouwde eem is weer terug in het bekertoernooi. Rijns- -loys had thuis best mogelijkheden op een ver tegen VW, maar de Rijnsburgers ontbeerden ie mazzel dat nodig is voor een stunt: 1-2. mateurwereld was er langer kritiek te horen op «systeem in de beker. Meestal kwamen er twee Bclubs terecht in een poule met twee profclubs. 2dat de amateurs de volgende ronde haalden in em, was minimaal. Het gebeurde dan ook zel- gse Boys kon nog niet profiteren van het nieu- ïem. Tegenstander VW was al vijf weken in "en had al een paar aardige resultaten geboekt Z verloor de ploeg van trainer Adri Koster met _egen Willem II had VW met 0-0 gelijkgespeeld n ze grote delen van de wedstrijd beter ge liet veel reden dus voor de Limburgers om de -i tegen Rijnsburgse Boys met zorgen tegemoet ploeg uit Venlo had zich ongetwijfeld een ge- -ker karwei voorgesteld op sportpark De Krom. I werd op het terrein van w Katwijk gespeeld 1 Rijnsburg nog wordt gewerkt aan de nieuwe Op het veld van de buren werd Rijnsburgse het eerste kwartier min of meer van het peeld. Vooral de Venlose buitenspelers Bas Ja- c Bernard Hofstede liepen hun directe tegen- .d, Mike Vermolen en Dennis Groot (op links) ,gj)t gemak voorbij. VW kreeg wel een paar aar dden, maar scoorde daaruit niet. Voor Rijns- loys kreeg Berry Charité vlak voor rust ook een erbie kans, maar hij schoot tegen de keeper op. jrtier na de pauze scoorde VW dat ene doel- at meestal genoeg is om dit soort wedstrijden :rpn. Het gebeurde net nadat de spelmaker van jn van Loenhout, het veld verlaten had omdat op het punt van bevallen stond. Uit een j-ige kopte Jacobs in. Na de gelijkmaker van in- 3nk Zinhagel, was het na een paar minuten al 4. Na een paar mooie reddingen van keeper n Duijn kwam de bal bij Jacobs, die in een leeg i schieten. De thuisploeg vond dat het buiten- 1 scheidsrechter Liesveld niet. Duijn is de opvallendste man bij Rijnsburgse De doelman stond jaren bij w Katwijk i lat, maar kwam de laatste twee jaar wegens s Duderblessure niet meer in actie. Van Duijn trieizoen veldspeler worden in het vierde van w Op een veteranentoemooitje werd hij min of Joost Kuhlmann schermt de bal af voor WV-verdediger Mohammed Allach. Foto: Taco van der Eb meer als geintje door de Rijnsburgse assistent-trainer Dick Heemskerk gevraagd om naar Rijnsburgse Boys te komen. „Ik heb een gesprek gehad met de mensen in Rijnsburg en ik had er meteen een goed gevoel bij", vertélt Van Duijn. „Bij w Katwijk waren ze al voorzien van keepers en ik vond het vervelend om er nu weer ie mand uit te spelen. Bovendien leek het me goed om eens bij een andere club te kijken, ik heb 25 jaar bij w Katwijk gespeeld." Veel sneller dan verwacht moest Van Duijn aan de bak bij Rijnsburgse Boys. Eerste doelman Maurice Lang straat is geblesseerd en trainer Ted Verdonkschot van Rijnsburgse Boys had meer vertrouwen in de Katwijkse routinier dan de derde doelman in de selectie Arjan van Iterson. Dat Van Duijn pas drie weken in training is maakte hemzelf ook niet uit. „Ik ben nooit bang om op m'n bek te gaan. Ik ben ervan overtuigd dat wan neer je met je hart speelt, het altijd wel goed komt." Verdonkschot is natuurlijk gelukkig met de komst van Van Duijn. „Het is een jongen die altijd wil winnen, ook op de trainingen. Daar houd ik van." De trainer uit Haarlem zal verder vooral gelukkig zijn met het optre den van nieuwkomer Justin Stuy en van middenvelder Raymond Kolder. Verdonkschot hield zich op de vlak te. „Ik denk dat we een veel bredere selectie hebben gekregen in vergelijking met vorig seizoen. En ik ben blij dat de ploeg mentaal goed in elkaar lijkt te steken. Want iedere speler heeft er keihard voor gewerkt." Rijnsburgse Boys - VW 1-2 (0-0) 60. Jacobs 0-1, 67. Zinhagel 1-1, 71. Jacobs 1-2. Scheidsrechter Liesveld. Toeschouwers: 700. Rijnsburgse Boys: Van Duijn; Vermolen, Van Wijk (70. Freke), On- dervvaater, De Groot; Schnater, Stuy, Kolder; Kuhlmann (80. Ajar), Charité, Aboikoni (65. Zinhagel).

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13