KUNST 8f CULTUUR Herdenking Stones-concert verloopt zonder wanklan Dance Valley diverser dan ooit Aardige jams met Saskia Laroo op sfeerloos 'djamfestiv! Jeugdige talenten op Rijnsburg Klassiek Tiësto weer naar Gelredome Knuffels op Lovefields Duitse film Laurel 8t Hardy Dode-Zeerollen naar Nederland Tiende editie dansfestival biedt ruimte aan alle stromingen IN MEMORIAM Rick James was allang geen Super Freak mee Dj Tiësto met een van zijn vele behaalde prijzen. Foto: ANP/Juan Vrijdag arnhem - Dj Tiësto geeft op za terdag 30 oktober voor de twee de keer een acht uur durend so lo-optreden in het Arnhemse Gelredome. Het optreden 'Tië sto in Concert' moet volgens de organisator 25.000 bezoekers trekken. Tijs Verwest, zoals de echte naam van de dj luidt, was vorig jaar de eerste diskjockey die een avondvullend solocon cert gaf. Daarmee verdiende hij ruim 70.000 euro. Het thema van dit jaar is 'Magie'. Tiësto nodigt voor het concert diverse gastartiesten uit. landgraaf - Iedere bezoeker van Lovefields in Landgraaf komt zaterdag 14 augustus ge lijk in de juiste stemming. Bij de ingang deelt een knuffelbrigade aan iedereen een dikke knuffel uit. Het festival profileert zich als het "Woodstock van de dance'Dance Valley doet dit ook, alleen het bezoekersaantal maakt het verschil. Op Dance Valley komen 50.000 mensen en de organisator van Love fields is tevreden als 5000 danceliefhebbers komen opda gen. Lovefields gaat voor inti miteit. Berlijn - Archivarissen van het filmmuseum in München heb ben in Rusland een zeldzame Duitstalige versie van een film van Laurel en Hardy ontdekt. De veertig minuten durende film, getiteld 'Spuk um Mitter- nacht' (Spook om midder nacht), is een zeldzame pro ductie, waarin de komieken Stan Laurel en Oliver Hardy Duits spreken. Nasynchronise ren was toen de geluidsfilm nog in de kinderschoenen stond erg moeilijk. Daarom werden films soms in diverse talen opgeno men. De sterren kregen hun teksten fonetisch aangeleverd. haarlem - Van 8 tot 22 septem ber komt de Dode-Zeerollen- tentoonstelling naar Nederland. Na New York, Los Angeles en Londen zijn gecertificeerde re plica's van de rollen en authen tieke gebruiksvoorwerpen van meer dan 2000 jaar oud te zien in Haarlem. De tentoonstelling is dagelijks van 14.00 tot 21.00 uur te bezichtigen in het kerk gebouw aan de Frieslandlaan 5 in Haarlem. door Joris Rietbroek noordwijk - Het begin van een nieuwe Noordwijkse traditie. Zo omschrijven organisatoren Jan en Willem Kiewiet de Jonge de zogeheten 'djamfestivals' - wat doet die 'd' voor jam? Die moeten vanaf dit jaar meerdere keren per zomer Noordwijk aan Zee cultureel verder opsieren. Het hoofdgerecht van het mu zikale menu: volledig geïmpro viseerde jamsessies door een groep samengebrachte muzi kanten. Voor de eerste editie wist de organisatie als bekende naam de Amsterdamse trom- pettiste Saskia Laroo te strik ken, die zaterdag jamde met een saxofonist, een toetsenist en een dj. Het djamfestival is een leuk ini tiatief, maar aan de uitwerking kan organisatorisch nog een hoop verbeteren. Zo staat het podium - een vrachtwagentrai ler - in een dode hoek van het toch al niet zo sfeervolle Vuur torenplein, dat omringd is door drie muren. De organisatie hoopt het festival in de toe komst ook op andere plekken te houden, zoals bij de zee, langs de boulevard of in hotels. Ho pelijk lukt dat, want het Vuurto renplein is amper zichtbaar vanaf de strandboulevard en de muziek is daar bovendien al niet meer te horen. Zo lok je moeilijk meer publiek naar je festival. En het is wellicht een kwestie van vergunningen, maar waar om spelen Saskia Laroo en kompanen vanaf het rottijdstip van 19.00 uur? Het weinige pu bliek dat je dan trekt bestaat vooral uit toevallige passanten of badgasten die van het strand komen en naar huis gaan. Voor de meeste toeristen is zeven uur sowieso nog etenstijd. De sessies met Laroo hadden later op de avond vast voor een sfeervollere, bruisende avond gezorgd. Tegen het einde van het festival gaan er pas wat meer voetjes van de vloer. In de uren daarvoor waagt slechts een dansende dame zich voor het podium. De overige bezoe kers bewaren veilig afstand. Dat betekent zeker niet dat de geïmproviseerde muziek van een belabberd niveau is. 's Mid dags verzorgt het project Wild Bill The Invisible Men een leuk optreden boordevol film achtige muziek met invloeden uit zowel country als klassiek. Helaas voor hen is het strand in de middag een populairdere plek dan het Vuurtorenplein. lei Vroeg in de avond speeltL Laroo met saxofonist Jan wiet de Jonge bij vlagen L tisch. Laroo creëert apajc; luiden met behulp van,r£ fectapparatuur op haar pet. Kiewiet de Jonge vi^j aan met een reeks virri% lo's, totdat de twee pl<ie overgaan op een luchtig», bisch getint deuntje. Op ial geven moment stappen het podium om de afstap hun publiek wat te verkl%, Jammer ook dat de van^ komstige basisbeats van wijkse dj JW nogal e^a klinken. Een enkele key( zijn cd-speler over, wat Be lijk funest is als de ritme%, sis vormen van een jarac De twee blazers laten z%; gelukkig niet door van jg, brengen. Ook toetsenist \r, Byrd uit New York laah( steken vallen door te ho| uit de maat op zijn keybjj( rammen. Ondanks de sflc heidsfouten weet het es schap drie behoorlijk lende sets te spelen. Tft Laroo eind deze maand iel geval meer de kans krij{fl< echt te schitteren op het. Rapenburg Concert, dar eerste, nogal sfeerloze dj rival. Volgende keer betel scheveningen - Precies veertig jaar na dato heeft het Kurhaus in Scheveningen gistermid dag het roemruchte concert van de Rolling Stones herdacht. De achthonderd genodig den maakten er ondanks de afwezigheid van Mick Jagger co een nostalgische middag van, deze keer zonder enige serieuze wanklank. Op 8 augustus 1964 was de sfeer een stuk minder gemoedelijk. Destijds braken de Sto nes hun eerste optreden op het Europese vas teland na amper vier liedjes af, omdat er ern stige ongeregeldheden waren uitgebroken. Relschoppers sloopten een deel van het inte rieur van de chique Kurzaal, waarop de poli tie keihard ingreep. Volgens sommige getuigen zou er die avond zelfs een agent te paard in het Kurhaus zijn geweest om de relschoppers te verjagen. W. Taal, een van de agenten die destijds de orde probeerde te herstellen, noemde dit verhaal zondagmiddag onzin. „De collega met het paard is niet verder geweest dan de draai deur, aan de buitenkant van het Kurhaus." Tijdens de feestelijke herdenkingsbijeen komst klonk vanzelfsprekend veel Stones- muziek. Radio 2 verzorgde een twee uur du rende uitzending en coverband Flip the Switch speelde een reeks klassiekers van de band, waaronder de vier liedjes die veertig jaar geleden in het Kurhaus werden gebracht door de echte Stones. In de galerij van de Kurzaal was een expositie ingericht met on der meer schilderijen van Rolling Stone Ron Wood, foto's en krantenartikelen uit 1964. Het evenement was alleen toegankelijk voor genodigden. Fans die veertig jaar geleden ook aanwezig waren, hadden bij de entree een button opgespeld gekregen met de tekst 'I was here in '64'. N. van der Zwan uit Rijswijk, een van de buttondragers, kan zich het histo rische optreden nog goed herinneren. „Ik was toen 19 en voor het eerst bezocht ik een echt concert. Achterop de Puch met een jongen naar het Kurhaus. Het was ondanks de rellen gewéldig. Een beetje een sinistere sfeer. Op het moment dat de politie ingreep met hon den, gingen de lichten uit en kon je weinig meer zien. Na afloop zat ik met een jongen in de tram die een stoelleuning uit zijn binnen zak haalde. Mijn vader was razend dat ik erbij was geweest, als dochter van een agent. Hij kon er niets aan doen, want hij lag op d ment in het ziekenhuis." Van der Zwan waardeert de muziek Stones nog altijd. „Als ze weer in Ned optreden, koop ik altijd een kaartje. Iedi denk ik dat het de laatste keer kan ziji herdenking is volgens Van der Zwan e< dig initiatief, hoewel ze niet te nostalgi: overkomen. „Ik ben meegegaan met en vind de muziek van nu leuker. Ik m. dezelfde muziek als mijn dochter f. zijn ook mensen die zijn blijven hange die houding houd ik niet zo." door Theo Ploeg spaarnwoude - Gestoken in veelkleurige zelfgemaakte crea ties en met de haren rechtover eind, springen de drie meiden van Chicks On Speed wild op en neer. Voor dansen is geen ruimte op het veel te kleine podium. Voor het bespelen van de lucht gitaar wel. De stilte die valt na elk nummer heffen ze op met een druk op de knop. Gevolgd door nog meer gespring en ge schreeuw. Vals, maar in de maat. Het publiek in de Electronation tent kijkt er eerst vol ongeloof naar, maar geeft zich over wan neer de gortdroge technobeat van 'Fashion Rules!' klinkt. Dat kennen ze. Even later schreeuwt iedereen met de Chicks mee. Nog nooit in de geschiedenis van Dance Valley was de muzi kale diversiteit zo groot als op de tiende editie die zaterdag in recreatiegebied Spaarnwoude plaatsvond. Neem nou Chicks On Speed. Oké, echt live kun je het natuurlijk moeilijk noemen. Toch lijkt het optreden op dat van een bandje, een rockband- je. Dat is voor Dance Valley be hoorlijk nieuw. Niet dat er nog nooit live muzikanten optra den. Dat rockgevoel, dét is nieuw. Het brengt nieuwe mu ziek met zich mee en nieuwe bezoekers. Zoals die jongens en meisjes met identieke, hippe kapsels: bovenop heel kort, in de nek een lange mat. Uitgela ten dansen ze op de trage elec tro van David Carretta die ook al zingt, maar wel zelf zijn mu ziek erbij maakt. Uit hun dak gaan ze bij Dave Clarke die met twee heel ver schillende sets bewijst model te staan voor de nieuwe generatie dance-dj's. Een generatie die zich niets gelegen laat aan hok jes. Laat in de middag draait hij een spannende mix van techno en electro mét punkattitude. Hoewel de Brit onlangs nog liet weten over te zullen stappen op het draaien van cd's, legt hij op Dance Valley nog ouderwets platen op. Zijn keuze is breed en apart. Het resultaat klinkt als een donkere trip door een de solate stad. Agressief en com promisloos. Zijn technoset later op de avond is al even indruk wekkend. Clarke staat voor de nieuwe koers die Dance Valley op is ge gaan. Niet voor niets wil direc teur Brian Bout dat het festival aan alle soorten dance én haar rafelranden de ruimte biedt. Behalve hardstyie dan. De im mens populaire aan gabber ver- Een van de 50.000 bezoekers van Dance Valley gaat volledig op in de muziek. Foto: ANP/Robin Utrecht wante stijl is de grote afwezige. Al gaat het er op het HQ podi um - dat er uitziet als een gi gantische stalen fabriekterrein - niet bepaald zacht aan toe. Toch wordt er daar niet alleen gebeukt. Steve Hill bijvoorbeeld mixt op subtiele wijze progres sive elementen in zijn harde techno. Een stijl die op dat moment ook het hoofdpodium in zijn greep heeft. Topdj's Sasha en John Digweed leggen er een klankta pijt van atmosferische melodie- en over hun redelijk trage beat die soms omslaat in breakbeat. Behoorlijk geestverruimende muziek die bij Brit Sasha een hoogtepunt bereikt. Eerder mislukt dat bij Hybrid jammer lijk. Het tweetal treedt tegen de verwachting in niet aan met een live band, maar kruipt ach ter de draaitafels. Nee, dan San- der Kleinenberg. In de Yoshfto- shi-tent draait hij sterk aan pro gressive verwante deephouse. Het verschil zit 'm in de beats die bij Kleinenberg dominanter en harder zijn. Daardoor wordt de trance bij hem niet opge wekt door de uitwaaierende melodieën, maar door de kracht van repetitie. Deephouse en progressive mo gen internationaal dan steeds populairder worden, in ons land bevinden ze zich nog steeds in de marge. Zo niet ur ban, dat inmiddels het tover woord is geworden van hip randstedelijk Nederland. Dat de Timeless-tent alleen aardig ge vuld is wanneer meisjes in biki ni wild op de stellages dansen is vreemd, maar getuige de mu ziek niet verrassend. Saaie club house verleidt alleen een stel blanke meiden tot wat voor zichtige danspasjes. Sierlijke, donkergebruinde lichamen dansen een aantal tenten ver derop. In die van Ultimate breaks om precies te zijn waar eerst (Mad) Ed en later Aquasky vs Masterblaster iedereen op de kleine dansvloer krijgen. Het terrein rond de toren - toe passelijk The Magic Circle ge noemd - lijkt wel een apart fes tival. Hier draait alles om mar ginale muziekstromingen en underground. Met dito publiek. Niet iedereen is zo avontuurlijk. Met meer dan 170 artiesten ver spreid over vijftien podia is het toch al moeilijk om van alle aanwezige stromingen meer dan een glimp op te vangen. De bezoeker van het eerste uur blijft hangen bij het hoofdpodi um of bij de tenten met de ou dere dancevarianten. De nieu were bezoeker struint van tent naar tent en mijdt juist het hoofdpodium waar de gevestig de orde - Carl Cox die voor de negende maal aanwezig is - het festival in stijl afsluit. Van het gedroomde Woodstock gevoel is niet echt sprake. Dance is ge ïnstitutionaliseerd, vormt niet meer één front tegen de boze buitenwereld en de gevestigde orde. Mede dankzij Dance Valley zelf overigens. Anno 2004 genieten 50.000 mensen een volle dag van kwalitatief goede dancemu- ziek, waarvan - en dat mag ook wel een keer gezegd - de meeste dat doen zonder drugs. Daarin maakt de tiende editie van Dance Valley ondanks enkele smetten - zoals de massale vechtpartij bij het HQ podium en het ontbreken van gratis drinkwater - haar naam meer dan waar. Buiten de Verenigde Staten is de vrijdagmorgen op 56-jarige leeftijd in zijn slaap overleden Rick James altijd vooral de zan ger van 'Super Freak' gebleven. Voor de doorsnee Amerikaan echter was de man die de titel van zijn grootste hit jarenlang uitbundig naleefde, een veelzij- diger fenomeen.Als ik door ie mand ben beïnvloed, dan is hij het wel", heeft de niet minder excentrieke Prince zich wel eens laten ontvallen. Het begin van diens op mars, eerste helft jaren tachtig, viel grofweg sa men met de neergang van Rick James als toonaange vende funk- propagandist. Zijn extrava gante levens stijl had er al les mee van doen. Nadat hij was ge kroond tot 'King of Punk pj-L, Funk' dankzij o voornoemde 194" klapper uit 1981, kende zijn genotzucht amper nog grenzen. Met als gevolg allerlei spraakmakende problemen door drugsgebruik, waaronder ook aanklachten wegens mis handeling van vrouwen die hem zelfs in de gevangenis de den belanden. Wonderwel ging Rick James nooit helemaal voorgoed kopje onder: in 1997 keerde hij zelfs, na negen jaar radiostilte, 'als herboren' terug aan het pop front met het album 'Urban Rapsody" waaraan bewonde raars als Snoop Doggy Dogg en Bobby Womack maar wat graag hun steentje bijdroegen. Deze doorstart sloot aan op zijn nieuwe kijk op het leven die werd gekenmerkt door sober heid. „De tijd van alleen maar seks en drugs is voorbij. Ik ga nu braaf om elf uur 's avonds naar bed en sta gewoon om ze ven uur op, net als iedereen", aldus James, inmiddels voor zien van een pacemaker en ge trouwd met de danseres Tanya Hijazi. Naast een nieuw album voor dit najaar had Rick James nog di verse autobiografische produc ties op stapel staan. Zoals zijn boek 'Confessions of a Su j Freak' en een televisiefiln y dien de waarheid gehanti L zullen deze releases straks? nog best wat stof doen op en en tegelijkertijd een in santé brok muziekgeschia weergeven. Want de als J< Johnson Jr. geboren 'funk heeft op zijn pad menig c van naam gekruist. Zo speelde James, zelf eer van M£°l Frankli The Ta tions (e daardo vertrou met enl MotoW* zijneer bandjen Mynarfer samennd Neil Yo) 7 en Golj Mejohi ter StejPc wolf). \ge gens w)ed zeven jj lang d< man bluesL, The M#d; ne, dief den al; id< James - 2004- valsba$r had. }P Daam?n' James pas echt in de voetfe ren van James Brown, Sly00 en George Clinton op basf01 een eigen hard core funkre cept, dat hem onmiddelliF1 gewenste roem en rijkdorr{ zorgde. James werkte (alslet schrijver, arrangeur, prod™ samen met onder andere:ac die Murphy, Mary Jane G?11 The Temptations, Teenal en Smokey Robinson. OvF= adoptie van zijn liedjes dt hiphoppers had hij eerst twijfels. Totdat (in 1990) Hammer zijn 'Super Frea vervormd tot de giga-hit Can't Touch This' en zijn rekening dankzij de royaln I werd gespekt. Later zoudi Mary J. Blige, LL Cool J, Jio and Jennifer Lopez hem cn manier veel wijzer makerni Tijdens de uitreiking vanin Black Entertainment Telwc Awards vorige maand zoï g James nog zijn (Amerikaadf hit 'Fire Desire' met Tei Marie. Naast echtgenote le laat James drie zoons en Ir s kleindochters na. po ia Louis Du Moulin lei Foto: Reuters/Fred Prousesc muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Denise Lukkenaer en Ike Zwaan (harp), Yuri Bakker (piano), Feriel Moualhi met Edzo Bos (sopraan en piano). Gehoord: 7/8, gemeentehuis, Rijnsburg. Het lijkt erop dat Rijnsburg een eigen serie 'Klassiek' krijgt. Ook dit jaar, nu als begin van de se rie, is er weer een zomerconcert waar voornamelijk jong talent optreedt. En wat nu zo leuk is, elk (koffie)concert in deze serie zal beginnen met jeugdige Rijnsburgse of regionale talen ten, die het conservatorium nog niet ambiëren, maar het voorlo pig bij een intens beoefende hobby houden. Zo bijten twee meiden uit Rijnsburg en Katwijk het spits af. Beiden gaan voor de harp waarop eerst een solo, vervol gens een duet gespeeld wordt. Ike Zwaan heeft nog wat moeite om zich muzikaal te geven in 'Memories' uit de musical Cats. Dynamisch loopt het wel goed, maar haar spel is nog te weinig expressief. Denise Lukkenaer let meer op timing en frasering, heeft in 'Pistache' nét wat meer durf. En in het duet 'Otro Car- navalito' van Alfredo Ortiz zijn de harpistes behoorlijk aan el kaar gewaagd in leuke naaperij- tjes in het voorspel en sjeuïg 'gitaar'spel in het vervolg. De twaalfjarige Yuri Bakker neemt als een kleine professio nal plaats achter de vleugel. Zijn spel is opvallend transpa rant met een minimum aan pe- daalgebruik. Op een kleine ver speling na in het Intermezzo van Brahms gooit hij technisch al hoge ogen. Ook hij zal nog moeten werken aan diepgang en de hoogst persoonlijke noot die het stuk doet uitstijgen bo ven een andere interpretatie. Daar heeft hij gelukkig nog ja ren de tijd voor. In 'La Cathé- drale engloutie' van Claude De bussy probeert hij door een streng gedoseerde dynamiek de spanning al mooi op te bouwen en heel serieus sfeer te schep pen. Yuri won een eerste prijs in de finale van het Prinses Christina Concours in Rotter dam en staat niet voor niets al ingeschreven bij het Rotter dams conservatorium. De sopraan Feriel Moualhi en Edzo Bos aan de vleugel zijr. al het meest gevormd, een al be hoorlijk professioneel en op el kaar ingespeeld duo. Bos, twee dejaars student aan het Gro nings conservatorium, bege leidt uitgesproken muzikaal, weet uitstekend zijn plaats als deel van een geheel. Zo blijft hij voorbeeldig op de achtergrond in het lyrische 'Intomo all'idol mio' van de 17de-eeuwse Vene- tiaan Marc'Antonio Cesti. En gooit hij zich functioneel, zeer alert en puntig spelend in drie van de zeven Canciones van Manuel de Falla, waarin Feriel Moualhi zich kranig weert met haar glasheldere, hoge stem die zich soepel wendt en keert. Een opmerkelijk minpuntje is haar vage articulatie bij alle ta len waarin ze zingt. Vooral het Italiaans blijft onder de maat, is niet of nauwelijks te verstaan. Ook in 'Piercing Eyes' uit Haydns Lieder moet je reuze je best doen om de tekst te kun nen volgen. Feriel zal een mooie liedzangeres kunnen worden als zij blijft zingen néóst haar studie Romaanse Talen. Maar haar stem is niet geschikt voor warmbloedige zwoele songs als 'Summertime' uit Gershwins Porgy and Bess. Zo'n lied moet bestoven zijn met doezelige warmte en on derhuidse zindering. Saskia Laroo probeert het Noordwijkse publiek op te zwepen. Foto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10