'Mladic treft geen schuld Srebrenica' ur BUITENLAND Iraakse oorlogsslachtoffers leren met hun handicap leven p1 Arrestatie kopstuk klap al-Qaeda Kritiek op VS tijdens Hiroshima-herdenking Milosevic in uniek interview Nieuwe verspreking Bush Palestijnen via Rafah terug naar Gazastrook Russische gepensioneerden slaan terug Grafstenen 'getekend' Chinese Aangenaaid 9ise'- Chinese chirurgen lippen van een aangenaaid, nadat thondje die eraf had vrouw wilde de lussen, maar de 5 ,et daar niet mee ^èeft de krant South Ïiing Post gisteren familieleden van de jen veertig minuten iand® hond de lippen te VS HNasijetsjeen ^e Verenigde Staten t kopstuk uit de zelf- ^Regering van de rebellenleider As- Wdov politiek asiel [Jat meldde Illias 'minister van bui aken' van de op- jetsjenen gisteren, schuldigt Achmadov me. d ni am in '63i behandeld 87(te belangrijkste lei- 12 ^ji'itische meerder- r- grootayatollah Ali eidtrijgt in Londen een g voor zijn hartpro- 73-jarige verliet zijn op tn. Eerder werd be- In. 2 vooraanstaande Ipaproblemen heeft zaterdag 7 augustus 2004 Arts: Soms komen er meer dan veertig mensen op een dag door Luke Baker bagdad - Kapitein Said Madjid, militair in hart en nieren en geen man die zich laat kisten, vocht de afgelopen 25 jaar in drie oorlogen zonder veel meer dan een schrammetje op te lopen. Maar op 14 april van dit jaar, op een ogenschijnlijk rustige ochtend in het centrum van Bagdad, verloor hij beide benen. Hij moest naar iets verdachts gaan kijken in de buurt van een viaduct, en alles leek in orde tot hij een knal hoorde en een stekende pijn in zijn been voelde. Terwijl hij nog wankelde door de kracht waarmee de kogel hem had geraakt, zag hij een bom langs de kant van de weg liggen. En die ging af. „Ik keek omlaag, maar daar was niks meer", zegt Madjid, die nu commandant is bij de Na tionale Garde. „Mijn benen lagen naast me. Ik heb nog geprobeerd om de stukken met mijn handen bij elkaar te rapen." Drie maan den na de aanslag kan Madjid (37) zowaar weer lopen, zij het moeizaam, en met behulp van prothesen. Hij is een van de honderden Iraakse mannen, vrouwen en kinderen - volgens artsen mis schien zelfs duizenden - die ledematen heb ben verloren bij schietpartijen of zelfmoord aanslagen, clusterbommen of landmijnen. En er waren al zo'n vijftigduizend Irakezen die armen of benen waren kwijtgeraakt tij dens de achtjarige oorlog met Iran in de jaren tachting, tijdens de eerste Golfoorlog in 1991 of vorig jaar bij de Amerikaanse luchtaanval len op Bagdad. Er zijn geen betrouwbare cijfers. Saddam Hoessein zadelde zijn volk twee keer op met een oorlog waar het niet achter stond en hield wijselijk geheim hoeveel mensen gehandicapt waren geraakt. Het ministerie van volksge zondheid probeert nu samen met het Rode Kruis het aantal mensen dat één of meer le dematen moet missen in kaart te brengen, maar dat kan nog maanden duren. Volgens deskundigen is het misschien wel het grootste aantal ter wereld na Afghanistan, Cambodja en Angola. „Sinds de laatste oorlog is het aantal patiënten fors gestegen", zegt dr. Emad Khoedayer Hadi van het Centrum voor Revalidatie en Reumapatiënten in Bagdad, de grootste prothesekliniek in Irak. „Het is erger dan in de jaren tachtig of in 1991. Soms ko men er meer dan veertig mensen op een dag, terwijl we er maar drie of vier kunnen hel pen." In de kliniek werken zes dagen per week ze ventig prothesemakers en 350 artsen en ver pleegkundigen. Maar toch kunnen ze lang niet aan de 'vraag' voldoen en niet alleen door het grote aantal patiënten. Door de plunderingen na de oorlog is een groot tekort aan materiaal voor prothesen ontstaan, en vanwege het voortdurende geweld is het moeilijk om hulp uit het buitenland te krij gen. Er zijn maar acht protheseklinieken en de meeste zijn na de oorlog leeggeroofd. De dieven vernielden de laboratoria en gingen er vandoor met kostbare materialen als hars en polypropyleen voor de kunstarmen en -be nen en de fijne onderdelen die worden ge bruikt voor de gewrichten. Een ziekenhuis werd verwoest bij de aanslag op het ernaast gelegen VN-gebouw in augus tus en wordt nu pas opgelapt. In het zieken huis, dat voorlopig nog in noodruimten is on dergebracht, worden plastic handen en voe ten of hele armen en benen gemaakt voor de patiënten, die hier ook weer leren lopen en voorwerpen vastpakken. Het Rode Kruis moest na een bomaanslag in oktober een groot deel van zijn activiteiten staken. Sindsdien kunnen de klinieken moei lijker aan de materialen komen die het Rode Kruis hielp importeren en krijgen ze minder technische hulp. Ook valt een paar keer per dag de stroom uit, zodat de speciale ovens en apparaten die nodig zijn voor het maken van prothesen niet werken. Desondanks helpen de artsen toch nog tientallen zwaar gehandi capte patiënten per dag. Recente slachtoffers, zoals kapitein Madjid, maar ook veteranen uit eerdere oorlogen met versleten prothesen en kinderen die gegroeid zijn sinds ze een arm of been hebben verloren en aan een groter kunstexemplaar toe zijn. Dr. Thamer Aziz, technisch specialist in het Centrum voor Revalidatie en Reumapatiën ten, blijft zich verbazen over de berusting waarmee de Irakezen accepteren dat ze een prothese nodig hebben. „Niemand huilt ooit, niemand wordt depressief, en ze gaan hier al lemaal lopend weg", zegt hij. „Volgens mij zijn Irakezen psychisch beter in staat om met zo'n verlies om te gaan, beter dan mensen in het Westen. Na 25 jaar oorlog en ontberingen weten ze dat ze met hun verdriet of hun pijn moeten leren leven. We kunnen mensen na tuurlijk nooit hun eigen ledematen terugge ven, maar wel hun plaats in de samenleving, door te zorgen dat ze weer kunnen werken en hun familie kunnen helpen." Kapitein Madjid en lotgenoten willen verder met hun leven. Ze weten maar al te goed dat ze blij mogen zijn dat zij al kunstledematen hebben gekregen. Madjid, die met trots het uniform van de Nationale Garde draagt, is al weer aan het werk, terwijl hij amper heeft le ren lopen op zijn slecht passende benen en nog op krukken leunt. „Ik laat me hier niet door tegenhouden", zegt hij met een gebaar naar beneden, nadat hij onder de bewonderende blikken van zijn me depatiënten moeizaam tussen de twee hou ten balken op en neer is gelopen. „Ik ben toe vallig mijn benen kwijt. Nou én? Dat weer houdt me er niet van om mijn land te die- :hte auto: ii dn Brussel i het centrum van h jistermorgen een l nrerschaos ontstaan •kking van een ver- u uig in de buurt van 1r anse ambassade. De de belangrijkste ;r rond het centrum, rzorg enkele uren no\ afgesloten. De am- 7- «rd ontruimd. De 5. hingsdienst van het 'Ul^ger heeft het voer- ocht maar geen ex- getroffen. baas op ig gevat )p terjtaliaanse politie ichjen maffiabaas Pas- 9.4po (49) in de kraag leider van de zoge- Haa)rische tak van maf- 0 neta) was al tien jaar jt voor de Italiaanse zou betrokken zijn verscheidene moor- jrootschalige afper- Zijn basis was de FVV Calabria en omge- lëil>unt van de 'Italiaan- 1 tögano werd aan de itus^ze plaats gearres- Cli wembad Aia chloorgas >m, :q(bestuur van de te Essen heeft gisteren e t^ad gesloten waar avond een flinke d chloorgas vrij- j-ncincident leidde tot e yi het buitenbad en aer evacueerde dui nhoekers, aldus de der WDR. Bijna ze- eisen raakten gewond. n9 i er naar het zieken- slachtoffers ,Derkfabriek va- Op het terrein van 19£rkfabriek aan de nee Hongaarse hoofd- Paipest, waar zich don- ,r 2 grote explosie voor den reddingswerkers istjnd de overblijfselen j fChamen gevonden, idst is het dodental :omen. Tien mensen lEfl geraakt. 2ocen in ENorida Dur" [bueen huis in Deltona 80hjn gisteren de stof- ;n van zes mensen R id gevonden. Dat lerikaanse media en 20tnroep BBC gemeld mean de politie. De po- edt dat de zes in de donderdag op vrijdag r >racht. de woordvoerder zei sltjend van een van de 0l?n personen pools- g nemen, omdat de- rijn werk was ver- let gaat om vier a twee vrouwen in de 118 tot 30. Ze waren n'nijk geen familie, at esiarnemers agio Darfur e Verenigde Naties deze week een larnemers naar de S.fegio Darfur. De acht verkers gaan vooma- mtwapening van Ara- ities controleren, n VN -woordvoerder ïkend. den haag/gpd - De Bosnisch- Servische generaal Ratko Mladic is niet verantwoordelijk voor de moord op meer dan 7000 mos lims in Srebrenica in juli 1995. Dit. zegt de vroegere president van Joegoslavië en Servië, Slobodan Milosevic, in de Franse krant Le Figaro. Milosevic zit in Scheveningen gevangen. Tegen hem loopt een proces bij het Joegoslavië Tri bunaal vanwege misdaden te gen de menselijkheid in Kroa tië, Kosovo en Bosnië Herzego vina. In het laatste geval komt daar genocide bij. Mladic wordt al jaren op last van het Tribu naal gezocht. Over Srebrenica zegt Milosevic: „Dat was een enorme fout van de Bosnische Serviërs met wie ik destijds op zeer slechte voet stond. Ik ken Mladic. Het is een soldaat. Ik kan mij niet voorstellen dat hij tot een dergelijk zaak heeft be volen, iets dat zo ingaat tegen de militaire eer van de Serviërs: het executeren van oorlogsge vangenen. Het is waar dat hij in Srebrenica was. Maar ik geloof dat hij daarna vertrokken is en het doden niet zijn zaak was. De haat tussen de strijders was enorm." Zelf ontkent Milosevic enige betrokkenheid bij de gevechten in Bosnië. Volgens de oud-pre sident had hij alleen iets in Ser vië zelf te zeggen. Verder stelt hij 'er alles aan gedaan te heb ben' vrede in Bosnië te berei ken. Hij wijst op uitspraken van de Amerikaanse oud-president Clinton die hem na het berei ken van het vredesakkoord in Dayton complimenteerde. Clin ton zei letterlijk dat er zonder de inspanningen van Milosevic nooit vrede zou zijn gekomen. Inzake Kosovo merkt Milosevic op dat die gebied een provincie van Servië is en dat er opgetre den moest worden tegen het terroristische acties van de Al banese UCK. Dat het westen uiteindelijk ingreep schrijft Milosevic toe aan de drang van de Amerikanen hun dominan tie in Europa te vergroten waar bij ze de Navo als middel ge bruikten. Dat had hij ook de Amerikaanse afgezant Hol brooke meegedeeld „en die was niet in staat dat tegen te spre ken." In Le Figaro noemt Milo sevic de rechtszaak tegen hem een „politiek proces" waarbij de rechters instructies krijgen uit de hoofdsteden van wester se landen. Wegens hoge bloed druk van Milosevic is het pro ces tegen hem - dat in 2002 be gon - al diverse malen stilgelegd en uitgesteld. De oud-president mag op 31 augustus met zijn verdediging beginnen. Hij kan dan vier uur lang de rechters van zijn onschuld trachten te overtuigen. Daarna zal Milose vic, die zijn eigen verdediging voert, talloze getuigen oproe pen om zijn betoog te staven. Of de rechters formeel toestem ming hebben gegeven voor het interview - hetgeen zou moeten - is onduidelijk. Le Figaro ver meldt dat niet. Bij het Joegosla vië Tribunaal was niemand voor commentaar bereikbaar. Overigens zegt Milosevic in de gevangenis de eenheid en broe dersschap te hebben hervon den die zo kenmerkend was in het Joegoslavië van zijn voor ganger Tito. In Scheveningen zitten ook Kroaten, Bosniërs en andere Serviërs vast op last van het Joegoslavië Tribunaal. washington/anp - De Ame rikaanse president Bush heeft zich opnieuw bezon digd aan een pijnlijke ver spreking tijdens een open baar optreden. In een toe spraak tot medewerkers van het ministerie van defensie liet Bush gisteren weten dat „de vijanden van ons land steeds blijven denken aan nieuwe manieren om ons land en ons volk te treffen - en wij ook". Woordvoerder McClellan van het Witte Huis haastte zich te zeggen dat de uitspraak, die klinkt alsof Bush en zijn rege ring uit zijn op het schaden van de belangen van de VS, juist uitgelegd moet worden als een geruststelling. „Zelfs de meest duidelijke mensen verspreken zich wel eens", aldus McClellan, zo meldde de BBC gisteren. De Ameri kaan Jacob Weisberg heeft zich toegelegd op het verza melen van de versprekingen van Bush, de zogenoemde 'Bushisms'. Volgens Weis berg is het niet zo dat de spreekfouten van de presi dent hem veel politieke scha de toebrengen. Veel mensen zouden zich juist beter met de president kunnen identifi ceren. „Praten in het open baar is moeilijk, je maakt fou ten, en dat versterkt juist de band tussen Bush en de ge wone man",aldus Weisberg. gaza-stad/anp - Vele honderden in Egypte gestrande Palestijnen zijn gistermorgen te ruggekeerd naar hun huizen in de Gaza strook. Dat berichtten Israëlische media. De Palestijnen konden na een sluiting van bijna drie weken weer gebruik maken van de grensovergang bij Rafah in het zuiden van de Gazastrook. Israël zegt de grensovergang op 19 juli uit veiligheidsredenen te hebben gesloten. In Rafah jaagt het Israëlische leger voortdurend op extremisten die volgens Jeruzalem wa pens vanuit Egypte smokkelen. Door de slui ting waren 3500 tot 4000 Palestijnen ge strand aan de Egyptische zijde. De herope ning van de grensovergang werd donderdag avond bekendgemaakt. Foto: EPA/Apollo Images Minder doden bij brand Paraguay asuncion/anp-rtr - Het doden tal van de brand op zondag in een winkelcentrum in de Para- guayaanse hoofdstad Asuncion ligt vermoedelijk een stuk lager dan tot nu toe werd aangeno men. Dat verklaarde de politie donderdag. Er zouden volgens onderzoekers veel mensen dubbel op de lijst van slachtof fers staan. „We hebben 82 ge vallen gevonden van namen die herhaald werden aldus een woordvoerder van de politie. Sommige slachtoffers zouden zowel geregistreerd zijn onder hun achternaam van moeders kant als die van vaders kant. De politiezegsman kondigde aan dat de lijst opnieuw onder de loep genomen wordt en dat er vandaag een nieuw aangepast dodental wordt bekendge maakt. Vietnam verleent massaal amnestie hanoi/anp-afp - In Vietnam ko men binnenkort ruim 10.000 gevangenen vrij als gevolg van een landelijke amnestieregeling om de nationale feestdag op 2 september luister bij te zetten. Dat meldden de Vietnamese staatsmedia gisteren. President Tran Due Luong heeft de lokale autoriteiten opdracht gegeven om lijsten op te stellen met na men van mensen die in aan merking komen voor de amnes tie. Dat zijn alleen gevangenen die tweederde van hun straf hebben uitgezeten en zich tij dens hun detentie goed hebben gedragen. Eind april werden in Vietnam al bijna 12.000 gevan genen vrijgelaten of kregen een lagere straf om het einde van de Vietnam-oorlog te vieren. door onze correspondent Remco Reiding moskou - Wat hebben een appeldief, een techni cus die stroom afsluit, een slachter van een ge stolen koe en iemand die aardappelen steelt met elkaar gemeen? Alle vier wilden ze iets afpakken van een Russische gepensioneerde. Ze moesten het met de dood bekopen. In een voorstadje van Moskou ontdekte de politie het stoffelijk over schot van een technicus, hangend aan een elek- triciteitspaal. Volgens het persbureau Interfax was de man door een schot in zijn hoofd gedood, nadat hij had geprobeerd de stroom af te sluiten van het huis van een gepensioneerde. Die is ge arresteerd op verdenking van moord. Een 64-jari- ge gepensioneerde in Volgograd, ten zuiden van Moskou, miste eerder dlze week een koe. In een ravijn nabij zijn huis zag hij drie mannen die het dier hadden geslacht. De eigenaar schoot op het drietal en trof één van hen dodelijk. In de Oeral schoot een oudere man een jongen dood, omdat die appels uit zijn boomgaard stal. Een gepensio neerde in zuid-Siberië sloeg onlangs een aardap- peldief dood met zijn spade. Hij brak zijn schedel en ribben. De politie oordeelde dat de man uit zelfverdediging handelde en ondernam geen ac tie. Het Russische parlement ging deze week ak koord met een grootscheepse verandering van het sociale zekerheidsstelsel. Gepensioneerden raken diverse voorrechten kwijt, zoals gratis openbaar vervoer en medicijnen. Daarvoor in de plaats krijgen zij een som geld ter vrije besteding. Veel ouderen vrezen dat ze er op achteruit gaan. Ouderen hebben het over het algemeen niet zo goed in Rusland. Wat ze hebben beschermen ze met lijf en leden. Tot de dood erop volgt, zo bleek. straatsburg - Een lid van de moslimgemeenschap kijkt vol ontzet ting naar de besmeurde grafstenen van moslims op de militaire be graafplaats in het Franse Straatsburg. Onbekende vandalen hebben gisteren op zo'n vijftien van die stenen hakenkruizen gekalkt. Foto EPA/Christian Hartmann hiroshima/anp - De burge meester van de Japanse stad Hiroshima heeft de Verenigde Staten gisteren „egocentrisch" genoemd, omdat het land kern wapens blijft ontwikkelen. Dat berichtte het Japanse persbu reau Kyodo. Hij sprak tijdens een ceremonie ter nagedachte nis aan de explosie van de eer ste atoombom, vrijdag 59 jaar geleden. De Amerikanen doodden circa 160.000 mensen in Hiroshima. Op 9 augustus 1945 volgde een tweede atoombom op de stad Nagasaki waardoor nog eens tienduizenden mensen omkwa men. In de jaren daarna overle den nog vele duizenden men sen aan de gevolgen van de straling die destijds vrijkwam. Volgens het stadsbestuur van Hiroshima zijn uiteindelijk 237.062 mensen direct of indi rect overleden als gevolg van de explosie van de atoombom bo ven de stad. De lijst met slacht offers wordt nog elk jaar aange past. De ceremonie werd gisteren bijgewoond door circa 45.000 mensen. Onder de aanwezigen was premier Koizumi. Die werd overigens kritisch ontvangen door het publiek omdat hij overweegt de grondwet aan te passen. De Japanse 'pacifisti sche' constitutie, opgesteld na de oorlog door de Amerikanen, legt elke vorm van Japanse mili taire activiteiten aan banden. De strekking van de grondwet is ter discussie gesteld door de in Japan omstreden inzet van Ja panse militairen in Irak. Velen vinden dat Koizumi de grond wet met voeten treedt door in Irak mee te doen. De premier stelt dat de troepen alleen een humanitaire taak hebben en geen strikt militaire. washington-londen/anp - Abu Issa (Eisa) al-Hindi, een van de twaalf mannen die eerder deze week in Groot-Brittannië werd opgepakt op verdenking van terrorisme, lijkt een sleutelfi guur te zijn geweest binnen het al-Qaedanetwerk van Osama bin Laden. Zowel Amerikaanse als Britse kranten stelden giste ren op gezag van bronnen bij inlichtingendiensten dat met de arrestatie van al-Hindi een gro te slag is geslagen. Al-Hindi, die ook bekend is onder andere na men zoals 'Bilal', werd dinsdag in de kraag gevat in het noord westen van Londen. De man werd al enige tijd in de gaten gehouden, maar een tip uit Pa kistan bespoedigde volgens The New York Times zijn aanhou ding. The Daily Telegraph om schreef al-Hindi donderdag al als de „chef voor Britse opera ties van al-Qaeda", maar zijn werkgebied besloeg waarschijn lijk ook de Verenigde Staten, al dus mediaberichten van giste ren. De nationaliteit van al- Hindi is niet duidelijk. Hij zou volgens sommige bronnen van Zuid-Afrikaanse afkomst zijn. De verdachte zou in nauw con tact hebben gestaan met de al- Qaeda computerexpert Khan die vorige maand in Pakistan werd gegrepen met onder meer gedetailleerde beschrijvingen van gebouwen van financiële instellingen in de VS op zijn computer. Volgens de Pakis taanse autoriteiten kwam de in formatie die leidde tot de arres taties van de afgelopen dagen in Groot-Brittannië van zijn pc. Khan, die zou reizen met een vals Canadees paspoort, zou na zijn aanvankelijk geheim ge houden arrestatie zijn gedwon gen om contact op te nemen met zijn partners in Groot-Brit tannië om ze zo uit de tent te lokken. Een bron bij de Britse inlichtingendiensten stelde gis teren in The Guardian dat al- Hindi „een leidende figuur is binnen een organisatie die het westen ernstige schade wil toe brengen". Een andere anonie me bron verzekert dat met de arrestatie een belangrijke inter nationale bedreiging is wegge nomen. De aangetroffen be schrijvingen van Amerikaanse financiële instellingen in de computer van Khan leidden af gelopen weekeinde mede tot het verhogen van terreuralarm in de VS. De aangetroffen be schrijvingen van observaties van panden zijn wAwaar al ja ren oud, maar volgens het Witte Huis zijn de surveillance-ver slagen van de vermeende terro risten nog recent aangepast. The New York Times schreef gistermorgen dat al-Hindi in 2000 en 2001 de „regie voerde" over de observaties van Ameri kaanse financiële instellingen als potentiële doelen voor ter roristische aanslagen. Hij was waarschijnlijk ook de auteur van de verslagen die weer op de computer van Khan werden aangetroffen. Mogelijk was al- Hindi persoonlijk betrokken bij de observatie van onder meer het gebouw van de effecten beurs in New York. het Ci- tigroup-pand in New York en dat van Prudential in Newark.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5