Kinderen drugskoeriers in de knel BINNENLAND Zondag open! van tiHiffiEK Windpark als bijverdienste vergt lange adem Kwart uitzendbureaus werkt met illegalen Amsterdamse politie lekt naar onderwereld NS loven tipgeld uit Woonhuis ingestort na gasexplosie Ross: Geen abortus meer na 21 weken urniture Proeflam gestolen en vermoedelijk opgegeten .95 IKEA Minderjarigen onwetend medeplichtig Drugs vaak gesmokkeld in luiers Last Minute Leiden 12 augustus 0paass (volksgezondheid) ird op vragen van de en jjamer geschreven. „pensen met een ver- n^je handicap ontmoe- waskinderen te nemen. twagen met mneiie gepakt gen - De nationale re- )m teeft woensdag 27 kilo Ijp^iderschept in het hetnse havengenbied. De ;n pVerstopt in een Turkse „n np die werd bestuurd luwjl9-jarige man. De 1(jei is aangehouden. De PQt; had een tip ontvan- i Eu?e vrachtwagen. 'ooit stenen Rechtbank npei Een 37-jarige woe- jjJneniër heeft gister- Ie rechtbank in Zut- Dgeld met stenen. De een verwarde indruk rilde zijn identiteit Ook had hij geen bij zich. „Ik ben al vijf derland en heb alleen v°riaken gehad met poli- JLedeitie. Nu ben ik het £ezüj. Een soMMELSDiJK - Gisternacht is na een gasexplosie een woonhuis in Sommelsdijk op Goe- ree-Overflakkee vrijwel volledig ingestort. Ook omliggende woningen zijn beschadigd door de explosie, die zich om 01.50 uur voordeed. Niemand liep enig letsel op. Uit voor zorg werden 25 omwonenden geëvacueerd. De bewoners van de woning waren op va kantie. „Het is echt een geluk bij een ongeluk dat de bewoners er niet waren," aldus een politiewoordvoerster. Foto: GPD/Wil van Balen den haag/anp - Abortusklinie ken voeren geen abortus meer uit bij vrouwen die langer dan 21 weken en enkele dagen zwanger zijn. Reden hiervoor is dat wetenschappers hebben ontdekt dat sommige foetussen al na 22 weken blijken te kun nen overleven. Dat zegt staats secretaris Ross (volksgezond heid) in antwoord op Kamer vragen. In de wet staat dat een zwangerschap alleen mag wor den afgebroken, totdat de foe tus een levensvatbare leeftijd heeft bereikt. Officieel is dat 24 weken, maar inmiddels hebben de abortusklinieken hun prak tijk al aangepast. (advertentie) ttiei oiljdS ■niture behoort tot Nederlands beste meubel- exclusieve collectie stijlmeubelen wordt hand- iffeerd met authentieke bekledingen. Een sfeervol s deze heerlijke zit- en leesbank Elpaso. utrecht/gpd - De politie is op zoek naar mensen die hebben gegeten van een ille gaal geslacht lam. Het lam was eigendom van de Faculteit Diergeneeskunde van de Universiteit Utrecht en werd met nog elf andere schapen gebruikt voor experimen teel onderzoek. De kop, huid en wat inge wanden van het gestolen dier werden don derdag gevonden in Zeist. Consumptie van het vlees zou volgens de politie gevaar voor de gezondheid op kunnen leveren, hoewel de kans daarop volgens wetenschappers klein is. Het dier werd vermoedelijk woensdag avond gestolen uit een weiland bij een proefboerderij in Utrecht en is wellicht die zelfde nacht nog opgepeuzeld. Docent pa rasitologie Eysker van de Universiteit Utrecht is leider van het onderzoek. Vol gens hem is de kans dat mensen ziek zijn geworden van het vlees klein. De schapen kregen schimmels toegediend als een nieu we vorm van wormbestrijding. De schim mels zouden voor de mens niet gevaarlijk zijn. Onderzoeksleider Eysker is 'niet blij' met het voorval en voor het onderzoek is het 'behoorlijk vervelend'. Het is volgens Eys ker wel riskant dat de schapen nooit voor menselijke consumptie zijn getest. Wie de beesten eet, weet niet wat hij voor stoffen binnen krijgt. Het staat nog niet vast wanneer het lam uit het weiland is gestolen. De verzorger van de schapen heeft donderdag de vermissing ontdekt, toen hij in het weiland een bloed spoor aantrof. Een medewerkster van proefboerderij Tolakker vermoedt dat het lam woensdagavond in het weiland de hals is doorgesneden. De politie kon het beest aan de hand van een oormerk identifice ren. „Het lijkt er vooralsnog op dat het schaap is geslacht, omdat alleen de minder smakelijke delen zijn achtergelaten", aldus een politiewoordvoerder. DESIGNCENTRUM ■BH door Rinus Antonisse kats - Windenergie kan boeren een prima nevenverdienste op leveren. In een windrijke pro vincie als Zeeland lijken ook ge noeg geschikte plaatsen voor molenparken aanwezig. De praktijk blijkt echter weerbars tig te zijn. Tot op heden is er nog geen enkel windpark verre zen. Die weerbarstigheid ervaren ook veertien Noord-Bevelandse grondeigenaren en -gebruikers, die enkele jaren geleden de be sloten vennootschap Camper- wind oprichtten. Het is vooral een kwestie van taai volhouden. „Als alles vanaf nu op z'n vlugst gaat, hopen we na de zomer van 2006 nog te kunnen draai en", zegt directeur-aandeel- houder Rinus Breure, boer op hoeve Vredehof bij Kats. Camperwind heeft het oog la ten vallen op een polder in de buurt van de stormvloedkering Oosterschelde. Het plan is daar vijf tot zeven Vestas-turbines (masthoogte 80 meter, lengte wieken 40 meter, samen 120 meter) van elk drie megawatt te bouwen. Breure vertelt dat de boeren, die worden bijgestaan door Jan Withagen van ZLTO-advies, nu zo'n zes jaar bezig zijn. Waar om begonnen ze met wind? Als boer heb je de beschikking over ruimte. Daar kun je ge bruik van maken om wat extra inkomen te verwerven. Eén van de dingen die kunnen is wind molens plaatsen", stelt Breure. Breure geeft aan dat er met mo lens meer te verdienen is dan met bijvoorbeeld een minicam- ping, een zorgboerderij of agra risch natuurbeheer (vooropge steld dat de gunstige subsidie regeling blijft bestaan). „Het is eigenlijk alleen het beschikbaar stellen van een stukje grond en zoeken naar financiering. Als de molens er eenmaal staan, hoef je er niet meer zoveel aan te doen." Zo bezien is het verwonderlijk dat er in Zeeland tot op heden nog geen enkel agrarisch wind park is venezen. Breure weet hoe dat komt. Er moet een tijd rovende planologische proce dure worden doorlopen, waar bij meestal bezwaren om de hoek komen kijken. In het geval van Camperwind is die proce dure goeddeels verlopen, mede dankzij medewerking van de gemeente Noord-Beveland en de provincie. Rinus Breure: „Een volgende (advertentie) Amsterdam Zondag 8 augustus van 10-17 uur. Het ontbijt staat klaar! Ma t/mvr 10-21 uur. Zo 9-18 uur. 0900-235 45 32 (0.10/min.) www.IKEA.nl 10-12 uur fase is de milieu- en bouwver gunningen aanvragen. Ook dat vergt al gauw een half jaar, net als het offerte vragen voor een kabel om de stroom af te voe ren. Dat moet bij Delta. Pas als dat rond is, kun je bij de finan ciers aankloppen, want die ge ven alleen geld als de vergun ningen onherroepelijk zijn. Hij noemt het 'een emmer stroop waar je doorheen moet'. Het betekent gestaag volhou den. „En dan komt er wel wat van", hoopt Breure. „Of het gaat niet door, dat kan ook. Wat we er tot nu toe aan geld inge stopt hebben, is te overzien. Als het toch niet doorgaat, kost dat ongeveer 20.000 euro de man." De Katse akkerbouwer onder streept dat Noord-Beveland wat wind betreft één van de beste locaties in Nederland is. Hij verwacht dat het maximum aantal draaiuren waarvoor de rijkssubsidie geldt (18.000 uren zogeheten vollast) vrij vlug kan worden gehaald, als het flink waait al in zes jaar. Dan zijn de molens economisch afgeschre ven. terwijl ze technisch 20 tot 25 jaar mee kunnen. Dat vindt hij geen verstandig vooruitzicht. Hij rekent op aan passing van de spelregels, waardoor de levensduur van een molen volledig kan worden benut. chrapt luchten Het openbaar minis- heeft voor de zoge- tense kuilmoord ook teroep twintig jaar cel ;n de 37-jarige ver- j Putten. De man zou zijn 36-jarige vrouw ïrmoord en haar li jeen bosgraf in Putten ggraven. sr Nico naar rechter m - De tv-klusjesman ikels stapt opnieuw ichter. Afgelopen hij al een rectificatie {vergoeding van week- j. Bij de rechtbank in m heeft hij twee nieu- idingen aangespan- 1 RTL en tegen SBS jspectievelijk een ach- I rekening en de eis Ipland programma ®r hem doorgaat. |ht: ouders indicap - De Universiteit van 1 en de Vrije Univer- 1 samen onderzoeken lagde ouders met een ■ijke handicap zijn. is om de factoren die ucces bijdragen, te ïn. Dat heeft staatsse- iD - De Antilliaanse [maatschappij Dutch 1 Airlines (DCA) heeft ig van gisteren alle oissen Willemstad op •n Amsterdam ge- nim beide zijden van de oefin de afgelopen dagen er dj passagiers gestrand, sen fopt het bedrijf geen darter. DCA heeft dat be- kubudat het niet langer op fliegtuig beschikt. Vol- i, telinercieel manager van ral iiir Prince, is dit niet vaiivan de route. ;elui< biJ rde beroofd ).ooo euro Twee meisjes hebben pgenoemde 'babbel- 90-jarige Tilburgse 1 ruim 14.000 euro be- t duo kwam vorige de deur bij de vrouw Dodschap voor de bo- rouw achter te laten, lejaarde vrouw op naar pen en papier duo zijn slag en stal ;n een pinpas plus fl in beroep iwintig jaar schiphol/anp - De grote stroom kinderen van drugssmokkelaars op Schiphol levert acute problemen op. Een deel van die peuters belandt tijdelijk bij de ouder in de cel doordat er geen opvangplaatsen zijn. Het blijkt heel moeilijk om ze ergens an ders onder te brengen. Dit zeggen verschillende betrokkenen en dit blijkt ook uit andere bronnen. Door het dichtslibben van de opvang, komt overigens ook de opvang van kinderen met andere problemen in het gedrang. Een van de betrokkenen vertelt dat het regelmatig voorkomt dat volwassenen niet zelf smokkelen maar hun kinderen hiervoor misbruiken. „De jonge slacht offers worden dan volgeplakt met drugs, in een poging op die manier de drugs controles op Schiphol te omzeilen. Die kinderen zitten dus in een vreselijke si tuatie, hebben zo jong al veel meege maakt en vallen dan regelmatig tussen wal en schip. De drugs worden onder meer in de luiers verstopt. De kinderen die dit meemakén, moeten dan toch ook nog naar de cel waar de persoon die ze dit heeft aangedaan, zit. De situatie is echt verschrikkelijk en onaanvaard baar." Ook voorzitter H. Busker van de Mar- ver/FNV, de vakbond voor het personeel van de Koninklijke Marechaussee, is ge confronteerd met de opvangproblemen. Hij laat weten dat er leden van zijn ver eniging zijn die het heel moeilijk hebben met de ontstane situatie. De Raad voor de Kinderbescherming er kent dat het heel lastig is om snel tijde lijk een goed tehuis voor kinderen van drugskoeriers te vinden. De Raad bena drukt dat er op één geval na uiteindelijk altijd een oplossing is gevonden. „De hoeveelheid op te vangen kinderen is de laatste jaren met de strengere con troles op vluchten enorm toegenomen", zegt L. Verhoef, woordvoerster van de Raad voor de Kinderbescherming. In 2002 ging het nog om 22 kinderen, een jaar later om 58 en het eerste kwar taal van dit jaar waren het al 24 kinderen waarvoor een goed tijdelijk tehuis moest worden gezocht." Uit andere informatie blijkt dat er sinds april al bijna vijftig kinderen moesten worden onderge bracht. Verhoef zegt dat alle betrokken partijen hard bezig zijn om een oplossing te zoe ken. Deze zomer is er extra opvangruim te gevonden. De woordvoerster van de Raad meent dat er dan ook alert op de problemen is gereageerd. „Als kinderen niet ergens geplaatst kun nen worden, moeten ze op Schiphol blijven, vaak bij hun moeder die bolle tjes heeft geslikt. De marechaussee is niet toegerust om de kinderen onder te brengen", vertelt een woordvoerster van de marechaussee op Schiphol. Ook is de marechaussee volgens haar niet be voegd om kinderen bij de ouders weg te halen. zaterdag 7 augustus 2004 den haag/anp - Een kwart van de uitzendbureaus die in de af gelopen drie jaar door de Ar beidsinspectie is onderzocht, was betrokken bij illegale ar beid. Dat blijkt uit een rapport van de Arbeidsinspectie dat gis teren door het ministerie van sociale zaken werd vrijgegeven. De inspectie onderzocht samen met de Vreemdelingendienst 375 uitzendbureaus. In totaal werden 565 buitenlandse uit zendkrachten aangetroffen die illegaal aan het werk waren. Ruim vierhonderd waren ille gaal in Nederland. Het ging vooral om Polen, Bulgaren en Turken. De overigen waren weliswaar legaal in Nederland, maar hadden geen vergunning om te mogen werken. Ook bij de administratie van de uitzendbureaus is het nog lang niet altijd pluis. Bij het onder zoek onder bijna vijfhonderd uitzendbureaus werden onder meer 175 kopieën van valse of vervalste documenten aange troffen en in 72 gevallen werd geen of een onjuist sofinummer vermeld. Toch is de fraude be duidend minder dan in het ver leden. Het gebruik van valse ko pieën nam met eenderde af en het gerommel met sofinum- mers is zelfs drastisch vermin derd. aldus de Arbeidsinspectie. Geheime info verkocht aan criminelen amsterdam/gpd - Politie en jus titie in Amsterdam zijn ervan overtuigd dat er binnen het op sporingsapparaat een lek zit, dat keer op keer geheim onder zoeksmateriaal doorspeelt naar zware criminelen. Het gaat daarbij steeds om vertrouwelij ke informatie over de bloedige oorlog die in de Amsterdamse onderwereld wordt uitgevoch ten. Daarbij zijn inmiddels kop stukken als Sam Klepper, Jan Femer en Willem Endstra geli quideerd. De rijksrecherche in het ressort Amsterdam en ook andere op sporingsdiensten zijn vanwege de ernst van de zaak een diep gaand onderzoek begonnen. Politie en justitie achten het vooral verontrustend dat het steeds om zogeheten afge schermde informatie gaat: in formatie die niet voor iedereen toegankelijk is, en ook niet aan derden, zoals advocaten, ter be schikking wordt gesteld. „Het is echt maar een zeer be perkt aantal mensen dat erbij kan", zegt een bron. „Als dat soort informatie dan toch bij topcriminelen terechtkomt, heb je dus een groot probleem." De verdenking is daarbij dat er door de betreffende criminelen grof geld voor dergelijk materi aal wordt betaald. Op grond van de nu beschikba re gegevens oordelen de onder zoekers dat er sprake is van een patroon. De criminelen kopen de informatie voor veel geld op, blijven zo op de hoogte van de stand van zaken in liquidatie- onderzoeken, en spelen vervol gens gedoseerd materiaal door naar de media. Dit laatste doen ze om verwarring en onrust te zaaien en om de aandacht te richten op concurrenten in 'het milieu'. Voor een dergelijke exploitatie van onderzoeksmateriaal via de media maken criminelen ge bruik van louche, bevriende 'journalisten', die de informatie weer doorsluizen naar meer se rieuze media. In het onderzoek naar de lekka ge wordt onder meer gekeken naar een obscure website op internet, waarop twee weken geleden vertrouwelijke, door de politie opgestelde, samenvat tingen werden gepubliceerd van telefoongesprekken die topcriminelen hebben gevoerd rond de moorden op Femer en Klepper in 2000. Het gaat daar bij om 'taps' waarbij onder an deren Kleppers compagnon John Mieremet in beeld komt, evenals Heineken-ontvoerder Willem Holleeder, voormalig tweede man in de Bruinsma groep Etienne Urka, voormalig Bruinsma-boekhouder Ed Sweering en hasjhandelaar Norbert Stok. Met dergelijke lekkage, zo be vestigen onderzoekers, worden willens en wetens mensenle vens op het spel gezet. Zo blijkt uit de 'taps' dat Stok al voor de moord op Klepper door een za kenrelatie zou zijn geïnfor meerd dat er 'iets' stond te ge beuren. Ook blijkt uit het mate riaal, aldus een bron, dat 'een advocaat' de politie heeft ver teld dat er voor de moord op Femer twee miljoen gulden is betaald. Dat had hij gehoord. (advertentie) Zoveel studenten, zoveel talenten Hoe verschillend ook, ze kiezen voor Leiden Nog twijfels over wat voor jou de beste opleiding is? Uitgeloot? Ontdek wat Leiden je te bieden heeft. Het is nog niet te laat om in septem ber met een studie te beginnen. Kies je nu voor Leiden dan is het ook nog mogelijk aan de introductie dagen deel te nemen. Universiteit Leiden www.studereninleiden.nl 071 527 1 11 den haag/gpd - De Nederland se Spoorwegen (NS) hebben een beloning van 5000 euro uit geloofd voor de tip die leidt tot de aanhouding van een trein reiziger die op dinsdag 13 juli een conductrice ernstig mis handelde. Een man sloeg de vrouw in de sneltrein van Am sterdam Centraal naar Den Haag-CS tussen Leiden en Den Haag op haar hoofd. Ook kneep hij haar keel dicht. Andere treinreizigers wisten de conductrice te ontzetten. De man, die in gezelschap was van een andere man, wist te ontko men door aan de noodrem te trekken. Het televisieprogram ma 'Opsporing Verzocht' be steedt maandag aandacht aan de zaak.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3