Zeven dierentuinen in top-20 GESPREK VAN DE DAG Honderd deelnemers naar EK Rubiks Cube p Uitvindingen in Zweden M 'Aantrekkingskracht groter dan Discovery Channel of National Geographic' DAGELIJKS LEVEN In Zweden overkwam mij het volgende: bij een pompstation tankte een bediende per abuis benzine in mijn dieselauto. Ik had het pas in de gaten toen er al acht liter in zat. Had zelf natuurlijk ook staan sla pen. Lichte paniek. Gauw een andere slang gepakt en zesenveertig liter diesel later reed ik gelukkig toch vlot weg met mijn karretje. Wat een aardig volk zijn die Zweden! Ik was daar op vakantie. Heren in het verkeer, niet gestresst, behulp zaam. Dat is misschien al te begrijpen als je de kaart van Zweden ziet. Veel ruimte en weinig mensen, le ven en laten leven. De enige ietivat onvriendelijke op merking die ik daar in tivee weken gehoord heb, kwam van een heer uit Norrköping. Ik liep toevallig gelijk met hem op over een golfbaan. Toen hij mij voor de zoveelste maal in het gras zag meppen, zei hij: „Wat u doet, noemen wij hier geen golf. Wij noe men het landbouw. Twee dingen zag ik die ik nooit eerder gezien heb. In de supermarkt kreeg je het papieren wisselgeld terug van de caissière. Maar het muntgeld toverde zij door een druk op de knop tevoorschijn in een bakje. Als iets 89,11 kronen kostte en je betaalde met een briefje van honderd dan kreeg je een briefje van 10 kronen terug van de juffrouw en 89 Zweedse centen rinkel den in het bakje. Handig, snel en nooit vroeg ie mand: „Hebt u misschien 11 centen bij?" Volgend nieuwtje: bij sommige pompstations had je over de slang waarmee je tankte, eigenlijk over de greep van die slang, een soort wasemkap waardoor je niet die stank van benzineen diesel in je snuit kreeg. Met die blunder aan de Zweedse pomp in gedachten brengt dit mij, gemankeerde uitvinder die ik ben, tot drie verbeteringen aan onze benzinepomp. Om te beginnen die Zweedse kap dus. Vervolgens zou bij pompsta tions de tuit die je in de tank van je die selauto stopt niet mogen passen in tanks van benzi- ne-auto's. En vice versa. Nu ben je toch iedere keer bang dat je de verkeerde slang pakt. Lastig te realise ren natuurlijk want in iedere auto zou de opening van de tank gestandariseerd moeten worden. Maar mijn laatste vondst is even eenvoudig als bril jant. Als je tijdens het tanken wilt weten hoeveel li ter je getankt hebt en/of voor hoeveel geld, moet je je vaak in de raarste bochten wringen om de me terstand van de pomp te kunnen zien. Vooral om dat je altijd enigszins gebukt staat te tanken. Vondst: de teller van de pomp moet niet op ooghoogte zitten maar vlak boven de grond en iets naast de pomp. Zodat je alleen je hoofd maar een kivartslag hoeft te draaien om op de hoogte te blijven. Begrijp niet i dat niemand eerder op dit idee is geko- I men. Zo, dat zijn een paar vondsten die mijn verblijf in Zweden me opgeleverd hebben. Rechten voorbehouden. Nog twee losse opmerkingen. Ik zag daar re gelmatig mannen pruimtabak kauwen. Wist niet dat het nog bestond. En dan nog dit: men bejegende mij dus buitengewoon vriendelijk. Maar ik steeg zeer in aanzien toen ik terloops vertelde dat ik ooit met Cor- nelis Vreeswijk had opgetreden. OAh.J MAAIZ- TÖE> Or- MOE.T IK Pf\T ZS/E.M V0Ü!3-_3E DOEM MENSELIJK „Een jaar cel, omdat ik mijn ex-vriendin heb gestalkt met 1500 SMS'JES? Dat is toch niet normaal. Mijn vader kreeg maar vijftien maanden voor poging tot doodslag." Een 22-jarige man uit Beesel stuurde zijn ex in negen dagen tijd 1500 sms-berichten. Tegelijkertijd kregen ook drie mensen in de nabije omge ving van de ex-vriendin sms'jes. Honderden sms'jes. „Ik wilde mijn vriendin, haar vrienden en familie niet bang maken", liet de man gisteren weten. „Kijk maar naar de tekst van de berichten. Daarin vraag ik alleen of ze contact met mij willen opnemen. Maar niemand belde terug. Zo kreeg ik nooit de kans de spullen terug te vragen. Die zijn bij mijn ex blijven liggen, toen ik met hulp van de politie uit het huis ben gezet. Ook wilde ik haar vragen hoe het met ons zoon tje ging." RECHTER RUTTEN slikte het verhaal van de man niet zonder meer. „1500 berichten in negen dagen. Die telefoon moet bijna elke minuut zijn over gegaan. U zegt dat u een normaal mens bent. Nou, ik ben blij dat niet alle nor male mensen dit doen." Naast de twaalf maanden cel wil de officier van justitie ook dat de man aan drie van zijn slachtoffers een schadevergoeding betaalt van 1000 euro per persoon. Uitspraak volgt op 18 augustus. De Britse acteur RALPH Fl EN- NES zal in de vierde Harry Pot- terfilm de rol van de slechte Lord Voldemort spelen. De 41-jarige Fiennes is bekend van films als Schindler's List en Red Dragon. Harry Potter and the Goblet of Fi re wordt geregisseerd door Mike Newell (Mona Lisa Smile) en moet november 2005 in premiè re gaan. Daniel Radcliffe zal op nieuw in de huid kruipen van to venaarsleerling Harry Potter. Hij wordt bijgestaan door Rupert Grint en Emma Watson in de rol len van respectievelijk Ron Weasley en Hermione Granger. De videoclip DOODSBEDREIGING van cabaretier THEO MAASSEN is vol gende week 'must see' op de muziekzender MTV. Dat betekent dat de nieuwe clip nagenoeg elk uur wordt vertoond. In een week tijd zal Maas- sen TACHTIG keer langskomen met zijn hit. Theo Maassen schreef Doods bedreiging naar aanleiding van de aanhouding van de leden van de Haag se hiphopgroep DHC. Justitie pakte de rappers op omdat ze in hun rap het Tweede-Kamerlid Hirsi Ali met de dood zouden hebben bedreigd. De vi deoclip is morgen voor het eerst te zien op MTV tussen 19.00 en 20.00 uur. Jean de Boisson Een agnosticus is een man die weigert God het voordeel van de twijfel te geven Het Amerikaanse amusements concern WALT DISNEY heeft in New York een computer gepre senteerd speciaal voor kinderen. Het blauw met wat geel gekleur de exemplaar kan worden ge kocht met een plat beeldscherm waaraan speakers zijn gemon teerd die lijken op de karakteris tieke oren van MICKEY MOUSE. De combinatie kost net geen 900 dollar. io - tuss Dit weekeinde vindt in Amster dam het EK Rubiks Cube plaats. Bij Rubiks Cube, ook wel speed- cubing genoemd, gaat het om het zo snel mogelijk oplossen van de gekleurde, drie bij drie bij drie draaipuzzel in de vorm van een kubus. De helft van de honderd deelne mers - uit zestien landen - aan het EK is jonger dan 18 jaar. Zij heb ben de Rubiks Cube-rage in de ja ren '80 dus niet meegemaakt. Vanwaar dan toch deze interesse? Ron van Bruchem (37), Neder lands kampioen speedcubing, snapt het wel. „Deze nieuwe ge neratie vindt de kubus terug in een oude kast bij hun ouders." Met alle gevolgen van dien. Tij dens het EK moet Van Bruchem onder andere concurreren met de allerjongste deelnemer: de 7-jari- ge Poolse Wiktoria Zborowska. Van Bruchem schat dat 90 pro cent van de deelnemers voor de hoofdprijs van 2500 euro gaat. De rest doet mee voor de lol. Wie denkt dat speedcubing alleen maar aan een kubus draaien is, heeft het mis. Tijdens het EK strij den de Europese topspelers om de titel 'snelste cuber'. Daarbij gaat het om een combinatie van snel denken en vliegensvlugge vingers. Het record bij een groot officieel toernooi staat met 12,11 seconden op naam van de 14-jari ge Japanner Shotade Makisumi. Van Bruchem lost een kubus in gemiddeld 15 seconden met 54 draaien op. Zijn persoonlijk re cord staat echter op 10,88 secon den. Wie speedcubing niet fascinerend genoeg vindt, kan tijdens het EK een stap verder gaan. Sommige deelnemers bestuderen een door de jury in de war gedraaide ku bus, om die vervolgens geblind doekt op te lossen. Maar het kan nog moeilijker. Bij de competitie one hand cubing is het de bedoeling de puzzel zo snel mogelijk met één hand op te los sen. En in de strijd om de titel in het footcubing moet de kubus met de voeten zo snel mogelijk worden opgelost. Van Bruchem heeft, als mede-or- ganisator van het EK, nitfi b veel tijd gehad om te oefin d Normaliter lost hij per di pa deld honderd kubussen |op zijn huis wemelt het darter, de rondslingerende kubiida draai de kubus als ik op fliej onder de douche sta, telflie nou ja, eigenlijk overal irir F Dit tot grote ergernis vaflvar vrouw. Zij haat het geluit Bruchem: „Je hoort bij een tik, vandaar. Hilde Breunissen Tw Het Duitse model CLAUDIA SCHIFFER mag geen reclamespotje opnemen op de hoogste berg van Duitsland, de ZUGSPITZE. Dat maakten de Beierse autoritei ten bekend. Zij vinden dat de opname van het reclamefilmpje de berg te schan de maakt. De 33-jarige Schiffer zou op de 2962 meter hoge Alpentop een post orderbedrijf aanprijzen, geflankeerd door twee reusachtige opblaasbare catalo gi. De langbenige blondine, inmiddels zwanger van haar tweede kind, zoekt het nu lagerop. Het spotje wordt thans opgenomen bij een lager gelegen kabelbaan station. De dierentuin is onverwoestbaar populair. Zeven van de twintig toe ristische topattracties in Nederland zijn dierentuinen. Ons land telt er ongekend veel en samen zijn ze goed voor jaarlijks ruim tien mil joen bezoekers. b Met ruim 1,5 miljoen bezoekers stond Diergaarde Blijdorp voij^ de derde plaats in de top-20 van toeristische attracties in Nede^ Bovenaan heersen onveranderlijk De Efteling (3,2 miljoen bez^ en de rondvaarten in Amsterdam (2,7 miljoen bezoekers). Een vierde plaats wordt ingenomen door Dierenpark Emmen en B Zoo in Arnhem met elk 1,5 miljoen bezoekers. Artis daalde vaiF vende naar de elfde plaats. Twee jaar geleden telde de Amsterc dierentuin ruim 1,2 miljoen bezoekers. Op de dertiende plaats Ouwehands Dierenpark in Rhenen (825.000 bezoekers), gevolj§ Dierenpark Amersfoort (680.000 bezoekers). Op plaats achttiei. topattracties staat Safaripark Beekse Bergen met een half miljc' zoekers. De familie Van Otten uit Hengelo vermaakt zich bij de pinguïns in Artis. Dochter Sanne vindt die het leukst. „Het is belangrijk dat kin deren met dieren opgroeien", vindt haar vader. Thuis houden ze er ook een kleine dierentuin op na: honden, duiven, konijnen, kippen, vogels en een paard. Hoe belangrijk het is een band te hebben met dieren, weet ook Man-ya Kniese, die even verderop met haar twee kinderen bij de giraffen staat. „Soms kun je ook contact met dieren hebben. Als kind zat ik op een school vlakbij Artis en kwam hier dus vaak. Vroeger had je nog Siberische tij gers. Ik had een bijzonder contact met het vrouwtje. Als ze haar kop op een speciale manier bij de tra hes hield, kon ik haar in de nek kriebelen." Een dagje dierentuin is nog steeds immens populair. Tot de twintig toeristische topattracties in Ne derland behoren maar liefst zeven dierentuinen. Vorig jaar waren die samen goed voor ruim 7,4 miljoen bezoekers, blijkt uit deze week ge publiceerde cijfers van het Neder lands Bureau voor Toerisme Congressen. De verklaring voor die populari teit heeft volgens adjunct-direc teur Hans van Weerd van Artis waarschijnlijk te maken met het zien, horen en ruiken van dieren. „Dat heeft een geweldige aantrek kingskracht op mensen, meer dan Discovery Channel of National Geographic", vermoedt hij. „Dat dierentuinen zo aantrekke- Leila en Brigitta zijn beren met een verleden. Leila danste in Moskou en Brigitta is een weesje uit Slovenië. Achter een glazen wand komt de ijsbeer op aanraakafstand. Foto's: GPD/Roland de Bruin ..&^vombb üjk zijn, verbaast ons niets. We bieden mensen een rustpunt en een belangrijk verhaal. Namelijk het bewust maken van het feit dat de wereld leefwaardig moet zijn. Dat zie je door de gedragingen van dieren te tonen in een zo na tuurlijk mogeüjke omgeving. Er zit een verhaal achter. Verder is het ook een herkenning. Vooral bij aap-achtigen krijgen mensen een spiegel voorgezet. Kijkje naar het seksueel gedrag en imponeren van dieren, dan ligt dat dicht bij dat van mensen." Volgens directeur Koen Brouwer van de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen (NVD) heeft de aantrekkingskracht ook te maken met het oerinstinct„Mensen houden zelf huisdieren, spelen er mee of verzamelen van alles over dieren. Er bestaat een grote inte resse in alles wat leeft." Bij de NVD zijn de twaalf grootste dierentuinen aangesloten. Samen zijn die goed voor jaarlijks tien miljoen bezoekers. Worden ook kleinere dierentuintjes meegeteld, dan komt Nederland op een aan tal van veertig. Dat er zoveel in Nederland kunnen bestaan, heeft volgens de NVD vooral te maken met de grote diversiteit die zij bie den. Brouwer: „Ze zijn compact en daardoor gedwongen diversi teit en een eigen identiteit te to nen. In elke tuin kunnen mensen weer iets anders vinden. Veel mensen bezoeken dan ook vaak meerdere tuinen." Volgens de vereniging behoren Nederlandse dierentuinen tot de modernste ter wereld. Vaak lopen ze voorop in het tonen van dieren in natuurlijke groepen en verblij ven. „Nergens in Europa 3S op zo'n klein stukje land !rc versiteit. De laatste tien jf^ ben de tuinen massaal geie teerd in nieuwe dierenvel? en stijlen. Het gevolg was enorme groei in het aant; kers", aldus Brouwer. t1 Hoewel de dierentuinen i geen concurrenten van efl' zijn, bestaat er een sterke titie om te overleven. Een" tuin pur sang is daarom tei woordig niet meer voldof11 Veel tuinen proberen hetns boven water te houden rfe lei nieuwe attracties en nP. viteiten. Zo opende Ouwtv Dierenpark dit jaar ondei mer RavotAapia de groot?' dekte speeljungle van Eur€ tis beschikt sinds kort ovt Pampa met Zuid-Amerikf I diersoorten. Het Dierenp.^ men heeft plannen voor tl ping en het Rotterdamse organiseert zomerkamp© kinderen, met overnacht^ Thea van Beek

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2