izenden inkpassen ïblokkeerd 'Strijders al-Sadr geven zich deels over' Ketchup op de muren en etensresten op de grond Tenenlikken strafbaar maken Buffelen in de branding van OERLE Geopend I0 augustus Goedemorgen Wat een krant. zaterdag 7 AUGUSTUS 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad agblad Üfö, Dierentuinen blijven top-20 attracties chdagblao.nl KUNST Kunstenares bouwt met wilgentenen in Kinderdijk De olympische droom van Joeri van Dijk Dapper zijn is het devies van Riek Bakker atmfegel tegen fraude succesvol 2222 t/m vrf 2100hrOOten 'gpd - De banken t afgelopen jaar uit izenden passen ge- tegen fraude. Daar in de banken ten »n 'skim'-bendes, die 1 met gekopieerde en bijbehorende pin- deren. li gaan over tot 'pre- Dkkeren' zodra blijkt S bij een geld- of be- jaat passen hebben ofwel 'geskimd'. Ifien (letterlijk: afro oien criminelen met 1 kopieerapparatuur Jpasgleuf is geplaatst, $ns op de bankpas minuscule camera T de pincode. Met na passen wordt vervol- rekening leeggetrok- ikkeren nu acuut de van iedereen die Fde tijd bij een 'ge- itomaat zijn pinpas ^^fcruikt. De houder van bericht en ont- len een aantal dagen ve pas. Hoewel dit en soms lastige situ- vert als ze opeens ïikbare pas zitten, is ren beter dan ze als- advertentie) aar met Leidsch Dagblad voor superkorting op n of beide Johnson Bros. ontbij t serviezen p vandaag laarzegel uit deze Tot het eind van het Jaar Leidsch Dagblad spareu beide Johnson Bros. se de merken van de Wedgw< Knip de zegel uit dese kran kidsehdagblad.nl voor de spelregels Intbijttafel so snel met een nieuw Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad COMMENTAAR KINKHOEST id nieuwe meldingen ind juli heeft Neder- ieel met een heuse n kinkhoest te Het aantal ziektege- nog niet heel groot, er sprake is van een 'an kinkhoest is zor- epidemie is het recht- evolg van het feit dat inder ou- kinderen iten. Deze moeders armee on- irde risi- is er een groep, die ïfsovertuiging (God schikt), afziet van het ken van hun kroost ctes als kinkhoest en statistieken laten ech- at ook niet-christelij- hun kinderen niet la- en. Zij hebben geen bezwaren, maar la- Iiatie uit argeloosheid e. Hoewel ouders een verantwoordelijkheid eeft minister Hooger- /olksgezondheid deze ding enigszins in de De minister heeft aangekondigd dat er begin volgend jaar een nieuw vaccin tegen kinkhoest vergoed wordt, dat iets minder nare bijwerkingen heeft dan het huidige middel. Doordat dit vac cin nu nog niet gratis beschik baar is, stellen ouders de inen ting van hun kinderen uit. Daar door stijgt het aantal ziektege vallen, terwijl het hui dige vaccin net zo ef fectief is als het nieu we. Deskundigen advise ren ouders geen enkel risico te nemen. Kink hoest is een zeer besmettelijke ziekte die dodelijk kan zijn. De ziekte komt in Nederland sinds de jaren vijftig niet meer op gro te schaal voor. Ook daardoor er varen ouders niet meer de ur gentie hun kinderen in te enten. Kinkhoest is ten dele uitgeroeid dankzij een intensief inentings programma. Dat het vaccin nare bijwerkingen kan hebben, is vervelend, maar dat bezwaar weegt niet op tegen de mogelij ke gevolgen van een kinkhoest- infectie. Hugo Schneider Polen reageren zich af op failliet uitzendbureau in Motel Meeuwenoord nog de dupe te laten worden van skimmers, zegt Marcel Woutersen van Interpay Neder land. Een aantal banken, zoals de Rabobank, gaat bij gebleken activiteiten van skimmers stan daard over tot grootschalig pre ventief blokkeren. De Postbank neemt evenmin ri sico's. „We voorkomen zo scha des van tientallen tot duizen den euro's per klant", aldus een woordvoerder. Volgens hem gaat het jaarlijks alleen al bij de Postbank om tussen de drie h vierduizend preventief geblok keerde rekeningen Volgens de banken neemt het aantal meldingen van skimmers de laatste weken voor het eerst duidelijk af. Daarvoor was nog sprake van een forse toename in Nederland, met 'enkele hon derden' per jaar. Rondreizende skimbendes, veelal Roemenen, zijn volgens ingewijden uitge weken naar omringende lan den. Banken en Interpay denken dat dit het gevolg is van het 'pre ventief blokkeren' en de extra beveiliging van automaten in Nederland. Alle 7.500 geldauto maten worden deze maanden voorzien van extra 'voorzet- mondjes', waardoor skimmers moeilijker pasjes kunnen klo- Zie ook het bijvoegsel Erbij door Jan Preenen noordwijk - De appartementen zien er uit alsof er weken niet in is gewoond. Ketchup op de muren, etensresten op de grond, meubels die schots en scheef liggen, een plafond dat gedeeltelijk naar beneden is gekomen. En stank. Een doordringende, misselijkmakende lucht. Zowel binnen als buiten op het parkeer terrein, waar uitpuilende containers staan. Motel Meeuwenoord aan de Toekomst straat in Noordwijk lijkt te zijn gekraakt door zwervers. Alleen zijn die nergens te vinden. Zoals niemand nog 'woont' in de verpauperde resten van wat eens een chic onderkomen moet zijn geweest. De ongeveer honderd Polen die er door het uitzendbureau AB Euro uit Almere begin vorig jaar in zijn gezet, zijn weg. AB Euro heeft opgehouden te bestaan. De Polen zijn vertrokken naar Rotterdam, Zwijn- drecht, Schagen, Hillegom en Lisse. Volgens manager E. Hartgers van AB Eu ro hebben de Polen zich in Meeuwen oord afgereageerd op de uitzendorgani satie toen zij hoorden dat ze weg moes ten. In het voormalige badmotel aan de De Ruyterstraat, waar ook zo'n negentig Polen van AB Euro zaten, is van een wraakactie nauwelijks sprake. De verkla ring daarvoor zou zijn dat daar inmid dels Polen zijn ondergebracht van Otto, het grootste uitzendbureau voor Polen in Nederland en waarschijnlijk de nieu we huurder van het badmotel en Meeu wenoord. De Polen zijn onder meer af komstig van het voormalige hotel Duin en Dal aan de Rembrandtweg in Noord- wijk, dat plaatsmaakt voor villa's. Als Hartgers omwonenden een 'rondlei ding' geeft door Meeuwenoord stelt hij vast dat hij zich niet geroepen voelt om de puinhoop op te ruimen. „Mijn werk zit er op. Ook ik sta nu op straat. De huismeester zit ziek thuis en de eigena ren leven met elkaar in onmin. De een is overspannen, de ander is in het buiten land. Daarom is het bedrijf nu over de kop." Op het hoofdkantoor in Almere zijn de telefoons afgesloten. Dus blijft alleen de eigenaar van de pan den, R&R/Ruizendaal Beheer in Soest, over voor de schoonmaak. Als directeur P. Ruizendaal zich na alarmerende be richten van AB Euro en bewoners in de Toekomststraat meldt, schrikt ook zij van de 'vreselijke puinhoop'. Ook zij gaat er vanuit dat boze Polen zich heb ben afgereageerd op AB Euro. Gisteren zette zij een uit Polen bestaande schoonmaakploeg aan het werk. Tot op luchting van de buurt. katwijk - Touwtrekken is geen bijzonderheid meer. In elk dorp is deze periode van zomer- en najaarsfeesten wel een wedstrijdje. Maar als touwtrekken plaatsheeft in de branding, is dat wel opmerkelijk. Gisteravond, in het kader van het NoordzeeZomerfestivai in Katwijk, traden de krachtpatsers tegen elkaar in het strijdperk. De orga nisatoren plakten er direct maar het etiket 'NK Touw trekken in de Branding' op. Hoe dan ook, het werd een bezienswaardigheid op het druk bezette strand. De festi viteiten duren de hele week. De reddingsdemonstratie van de KNRM, KRB en Marine is daar ook een onderdeel van. Foto: Mark Lamers Driehonderd doden na twee dagen strijd (advertentie) bagdad/anp-rtr - Meer dan 1200 leden van de militie van de radicale geestelijke al- Sadr hebben zich gisteren overgegeven aan Iraakse troepen. Dit meldde de Iraakse po litie. De overgave had plaats na hevige ge vechten die voor de tweede achtereenvol gende dag woedden in en rond Najaf tus sen aanhangers van al-Sadr en Iraakse en Amerikaanse troepen. Volgens de verklaring van de politie waren de meeste strijders die zich overgaven, mis dadigers die vorig jaar uit gevangenissen waren vrijgelaten door voormalig president Saddam Hussein. Bij de strijd van de afgelopen twee dagen zijn volgens het Amerikaanse leger alleen al in de stad Najaf driehonderd aanhangers van al-Sadr gedood. Aan Amerikaanse zijde vielen drie slachtoffers. Een woordvoerder van al-Sadr ontkende het hoge aantal doden onder de sji'itische milities. Volgens hem zijn in heel Irak niet meer dan 36 strijders omgekomen. Behalve in Najaf en de hoofdstad Bagdad waren de milities ook in de aanval in de zuidelijke steden Basra, Amara en Nasiriyah. Ze lever den daar strijd met de Britse en Italiaanse troepen. Het geweld in Najaf was het hevigst in de sji'itische heilige stad sinds de opstand van al-Sadrs aanhang in april en mei van dit jaar. Met de nieuwe strijd schendt al-Sadr de wapenstilstand die hij in juni overeen kwam met de coalitietroepen. Volgens de woordvoerder van de geestelijk leider zijn echter de Iraakse politie en het Amerikaan se leger begonnen met schieten. Volgens Amerikaanse functionarissen zijn er aanwijzingen dat buitenlandse strijders zich hebben aangesloten bij de sji'itische milities. Zo zouden tachtig Iraniërs mee vechten. De gouverneur van de provincie Najaf heeft alle militieleden gisteren een ultimatum ge steld. Hij gaf de opstandelingen 24 uur de tijd om de heilige stad te verlaten. Doen ze dat niet, dan wacht de strijders een aan houdend offensief van Amerikaanse mili tairen. Secretaris-generaal Annan van de Verenig de Naties voelt voorlopig niets voor een grotere inzet van VN-personeel in Irak, om dat hij de situatie in het land te gevaarlijk vindt. Zijn woordvoerder liet dat gisteren in New York weten. Veiligheidsdeskundigen van de VN hebben de risico's in Irak als hoog ingeschat. Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 Verdachte Zuuk eist vergoeding Hilversum - De vrouw die heeft vastgezeten in verband met de zaak-Zuuk, eist van justitie een schadevergoeding. 61 overleg met haar advocaat denkt ze aan een bedrag van 25.000 euro. De 54-jarige Fenny van L. uit Epe heeft vijf dagen vastgezeten. Het dorp Zuuk wordt sinds 1998 geteisterd door brand stichting en bedreigingen. Alle acties zijn gericht tegen perso nen, verenigingen en bedrijven die contact hadden met een in woner van Zuuk. Aanleiding was een relatie van de man met een minderjarig meisje. Vier Libanese chauffeurs gepakt beiroet - Vier vrachtwagen- chauffers uit Libanon zijn in Irak gegijzeld. Dat heeft een bron in het Libanese ministerie van buitenlandse zaken gezegd. Ze zijn ontvoerd, toen ze tussen Bagdad en Ramadi reden, in een regio waar het verzet tegen de aanwezigheid van buiten landers groot is. Verscheidene Libanezen zijn de afgelopen maanden in Irak gegijzeld en later vrijgelaten. In juni is een Libanese gijzelaar vermoord. Van der Valk wil tweede hotel A4 Haarlemmermeer - Het Van der Valk-concem wil bij het Brug- restaurant over de A4 een twee de hotel met vergaderruimte neerzetten. Het hotel moet ko men ten westen van de A4. Van der Valk kan niet bouwen direct naast het restaurant, omdat on dernemer Rinus Beusenberg deze grond in handen heeft. Hij wil hier het 'sekspaleis' City of Love realiseren, met onder meer driehonderd hotelkamers. Vliegtuig terug om hond in nood oviEDO - Een passagiersvlieg tuig van de Spaanse maat schappij Iberia is twintig minu ten na het opstijgen naar het vliegveld van Mélaga terugge vlogen om het leven van de tek kel Emilio te redden. De tempe- ratuurregulatie in de bagage ruimte werkte niet, waardoor het gevaar bestond dat Emilio zou doodvriezen. Veel mensen maakten zich zorgen om Emi lio, die niets bleek te mankeren. Kankerpatiënte wint jackpot londen - Een Noord-Ierse huis vrouw is de winnares geworden van een van de grootste loterij- jackpots in de Britse geschiede nis. De 58-jarige Iris Jeffrey, die momenteel wordt behandeld wegens slokdarmkanker, won een bedrag van 20,1 miljoen pond, ruim 31 miljoen euro. Jeffrey kocht haar lot drie we ken geleden en realiseerde zich pas na een herhaalde oproep van de loterij dat zij de gelukki ge winnaar was. (advertentie) vanaf 071-3013787 jaagpad I Oegstgeest den haag/anp - Ongewenst tenenlikken en ge lijksoortig wangedrag moet kunnen worden be straft. De fractie van de PvdA in de Tweede Ka mer vindt dat de aanpak van dergelijk "onsmake lijk gedrag" via het wetboek van strafrecht moge lijk moet zijn. Deze week hield de politie in Rot terdam een man aan, omdat hij voeten van vrou wen die in een park liggen te zonnen, op een on verhoeds moment begint te likken. De man is vrijgelaten, omdat zijn gedrag wettelijk gezien niet strafbaar is. „Het is een inbreuk op iemands privacy en licha melijke integriteit", zei PvdA-Kamerlid Van Heemst gisteren. Dat iemand die een sigaretten peuk of blikje weggooit wél strafrechtelijk ver volgd kan worden, kan hij hiermee niet rijmen. Wangedrag als het ongewenst tenenlikken of bil- lenknijpen wordt wat Van Heemst en zijn partij genoot Wolfsen betreft, strafbaar. „De norm daarbij is dat niemand aan je lichaam hoort te komen als je daar niet om gevraagd hebt." PvdA- Kamerleden Van Heemst en Wolfson hebben de zaak bij minister Donner van justitie aangekaart. De Rotterdamse advocaat F. van Ardenne meent dat het wetboek van strafrecht wél ruimte biedt om tenenlikken te bestraffen. Hij wijst op artikel 239, dat over schennis van de eerbaarheid gaat. Bij overtreding van dit artikel gaat het „om han delingen die onder de omstandigheden waaron der zij worden verricht, oneerbaar zijn". Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9,75 2fja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Postcode Plaats Geboortedatum e-mailadres: Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. I8OO VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch &t Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1