Verdwenen voetbal h de schijnwerpers etTTien elftallen vol geschiedenis in Olympisch Stadion Leidsch Dagblad SPORT ZATERDAG 7 AUGUSTUS 2004 SI DE OLYMPISCHE DROOM VAN JOERI VAN DIJK Vanaf half drie spelen zaterdagmiddag in het Olympisch Stadion de volgende histo rische teams tegen elkaar: 14.30 - 14.40 Holland Casino Eredivisie - Gouden Gids Eerste divisie, generatie 1954- 1964. Scheidsrechter: Lau van Ravens. Holland Casino Eredivisieteam 1954-1964 Eddy Pieters Graafland (Feyenoord), Bennie Muller (Ajax), Pons van Wissen (PSV), Kees Kuiis (NAC), Reinier Kreijennaat, Gerard Kerkum, Kees Rijvers, Guus Haak (allen Feyenoord), Karei Jansen (ADO), Gerard Bouwer (Sparta), Piet Witschge (Blauw Wit), Johan Plageman (SC Enschede), Piet Buis (Alkmaar'54). Niet spelend: Piet Fransen (GVAV), Hans Boskamp (BVC Amsterdam), Willy Duilens (Sittardia), Zef Duilens (Fortuna'54), Henk Temming (DOS), Sjef Mommertz (Rapid JC) Coach: Piet de Wolf. Gouden Gids Eerstedivisieteam 1954-1964 Piet Lagarde (DHC), Rinus Bennaars (DOSKO), Henk Nienhuis (Veendam), Thijs Libregts (Excelsior), Martin Snoeck (Xerxes) Gerard Dés ar (RBC), Hens Fischer (Roda Sport), Dobi Peters (EDO), Henk Leusink (Enschedese Boys), Bert Strating (Tubantia) Peter Hoomans (Oldenzaal), Ted Immers (VSV), Jac de Wit (De Valk). Niet spelend: Cor van der Gijp (Emma), Dirk Roelfsema (Be Quick), Joop Hellem ond (Limburgia), Giis Uittenbosch (Velox), Arie Hegemans (EBOH), Jan Outshaven (W Zeist), Jo van den Heuvel (Brabantia), Tiny van Vught (Wilhelmina), Jan Gösgens (BW) Frans van de Ven (LONGA), Jan Verkuylen sr (UVS), Jan Nijman (ONA), Heiko Wolda (Oosterparkers), Ben Zweers (Rheden), Wim Bleijenberg (Rigtersbleek). Coach: Ron Dellow. 15.00-15.10 uur. Generatie 1964-1974. Scheidsrechter: Leo van der Kroft. Holland Casino Eredivisieteam 1964-1974 Jan Jongbloed (DWS), Sjaak Swart, Theo van Duivenbode (beiden Ajax), Rinus Israel (Feyenoord), Wytse Couperus (Haarlem), Pummy Berghoiz (MW), Harry Heijnen (ADO), Chris Kronshorst (Holland Sport), Aad Kila (ADO), Sietze Veen (De Graaf schap), Gerard Somer (Go Ahead), Ben Hendriks (PEC Zwolle). Coach: Piet de Wisser. Gouden Gids Eerstedivisieteam 1964-1974 Eddy Treijtel (Xerxes), Johan Neeskens (RCH), Aady Brouwers (Baronie), Henk Evenblij (ZFC), Gerdo Hazelhekke (Wage- ningen), Henk van Latum (Elinkwijk), Leo van der Kraats (AGOW), Freek Schutte (Zwolsche Boys), Sije Visser (Hermes DVS), Cas Janssens (NOAD), Lambert Kreekels (Helmondia), Wout Bosman (SC Drenthe), Jetze Pascal (Leeuwarden). Niet spelend: Frits Soetekouw (De Volewijc- kers), Gerard Hogenbirk (Hilversum), Ton- nie Bruins Slot (FC Zaanstreek), Bas Brou wer ('t Gooi). Coach: Cor van der Hart. 15.30-15.45 uur. Generatie 1974-1984. Scheidsrechter: Bep Thomas. Holland Casino Eredivisieteam 1974-1984 Ton Verkerk (Willem II), René van de Kerk hof, Willy van de Kerkhof (beiden PSV), Hans Gilfhaus (FC Den Bosch), Ben Wijn stekers (Feyenoord), Fred André (Telstar), Wout Holverda, Miel Pijs (beiden Sparta), Leo van Veen (FC Utrecht), Jaan de Graaf (AZ), Wim Meijers (Vitesse), Dries Boszhard (FC Amsterdam). Coach: Leo Steegman. Gouden Gids Eerstedivisieteam 1974-1984 Johan Tukker (FC Groningen), Ronald Spel- bos (SC Amersfoort), Wim Koevermans (FC Vlaardingen), Keje Molenaar (Volendam), Cees Schapendonk (Eindhoven), Peter Houtman (Groningen), Graeme Rutjes (Ex celsior), Johan Derksen (Veendam), Edwin Gorter (DS'79), Rob Hutting (Fortuna SC), Cor Lems (FC Den Haag), Frank Kramer (Volendam). Coach: Barry Hughes. 16.10-16.25 uur Generatie 1984-1994. Scheidsrechten John Blankenstein. Holland Casino Eredivisieteam 1984-1994 Hans van Breukelen (PSV), Marco van Bas ten, John van 't Schip beiden Ajax), Ton Lokhoff (NAC Breda), Richard Witschge, Ronald Koeman, Aron Winter (allen Ajax), Ruud Gullit (Feyenoord), John Bosman (AZ) Sonny Silooy (Ajax), Harry van der Laan (FC Den Haag), Marcel Brands (RKQ. Coach: Rinus Michels Gouden Gids Eerstedivisieteam 1984-1994 Wilfred Brookhuis (De Graafschap), Jan Poortvliet (VC Vlissingen), Folkert Velten (Heracles). Peter van Velzen (SW), Jay Driessen (TOP), Johan Molenaar (RBC). Re- my Reynierse (VVV), Anton Janssen (Fortu na Sittard). Chris van den Dungen (Hel mond Sport). Erik Tammer (Excelsior), Frans Janssen (NEC), Danny Hoekman (FC Den Haag). Coach: Sander Popovics 16.50-17.10 uur: Generatie 1994-2004. Scheidsrechten René Temmink. Holland Casino Eredivisieteam 1994-2004 Ruud Hesp (Fortuna Sittard), Youri Mulder (FC Twente), Danny Blind (Ajax), Eric van de Luer (Roda JC), Peter van Vossen (Ajax), Kees van Wonderen (Feyenoord), Jeffrey Talan (SC. Heerenveen), Edwin Vurens (Sparta), Johan Hansma (SC Heerenveen), Tneo Bos (Vitesse), Ruud Brood (RBC), Pe ter Remie (NAC Breda). Coach: Foppe de Haan Gouden Gids Eerstedivisieteam 1994-2004 Jan van Grinsven (Den Bosch), Michel van Oostrum (Emmen), Peter de Roo (Cam- buur), Brian Tevreden (Telstar), Fred van der Hoom (FC Den Bosch). Hans Kraay jr (Telstar), Rob Matthaei (Haarlem), Michel Langerak (Sparta), Jan Vreman (De Graaf schap), John Leeuwerik (De Graafschap), Ronald Vroomans (Eindhoven), Marcel van der Net (95 Dordrecht'90). Coach: Simon Kistemaker. iTM lei* De allereerste profwedstrijd in Nederland ging op 14 augustus 1954 tussen Alkmaar en Venlo. Foto: GPD maar nam daar de aftrap tegen Ven lo. De Nederlandse Beroepsvoetbal bond (NBVB), een 'wilde' bond, hoefde maar twee maanden te wachten tot de KNVB overstag ging en het betaalde voetbal toestond. In tussentijd waren de eerste profs voor NSB'ers uitgemaakt. De echte kiem voor het betaalde voetbal was de watersnoodwedstrijd in Parijs. Elf Nederlanders die er als profs werkten namen het op tegen Frankrijk om aandacht en geld te vragen voor de slachtoffers in Zee land. Ze wonnen met 1-2, eerder dit jaar is de wedstrijd op 31 maart her dacht met een vriendschappelijke wedstrijd tussen Nederland en Frankrijk (0-0). Het 'uitschot', zoals de profs in Ne derland door de KNVB in die dagen werden bestempeld, speelde op 12 maart 1953 betoverend in het Pare des Princes. Tien Nederlanders in Franse dienst en één, keeper Frans de Munck, in Duitse dienst bij Köln, speelden voor 8000 toegereisde Ne derlanders een wereldpot. Maar 51 jaar later vermeldt de inter netsite van de KNVB deze wedstrijd nog steeds niet als interland. For meel zal dat kloppen, omdat het een wild samengestelde ploeg was, maar gevoelsmatig moet er toch iemand opstaan om die wedstrijd er gewoon tussen te zetten. Als was het omdat Nederland er een prachtige geschie denis van 50 jaar betaald voetbal aan te danken heeft. Mijn wereld, mijn krant. gevolgd door de generaties '64/'74 en '74/'84. Leidenaar Wout Holverda, in die ja ren uitkomend voor Sparta, trekt ook de sloffen weer eens aan. Fred André is er namens Telstar, Ronald Spelbos namens toenmalig eerstedivisionist SC Amersfoort en Wim Koevermans namens FC Vlaardingen. De twee laatste decennia worden vertegenwoordigd door spelers die ook bij jongeren nog steeds tot de verbeelding spreken. In de teams '84/'94 staan Ronald Koeman, Hans van Breukelen, Richar d Witschge, Ruud Gullit, Hugo Hovenkamp en John Bosman bij de eredivisie, Folk ert Velten, Remy Reynierse en Erik Tammer bij de eerstedivisionisten. In de teams '94/'04 staan zelfs spe lers die enkele maanden geleden pas hun schoenen aan de (prof)wilgen hingen: Peter van Vossen, Brian Te vreden, Michel Langerak, Hans Kraay jr., Katwijker Jeffrey Talan, Kees van Wonderen, Youri Mulder en Eric van der Luer. Tussen de 'wedstrijden' door zullen de beste bestuurder, speler en trai ner worden gekozen. Bij de spelers valt op dat er niemand ouder dan de generatie van eind jaren '60 tussen staat. Faas Wilkes is vandaag - net als Johan Cruijff - wel eregast in het Olympisch Stadion. De namen Abe Lenstra of Kick Smit komen bij de kanshebbers niet voor. Op 14 augustus is het vijftig jaar ge leden dat in Nederland voor het eerst betaald tegen een bal werd ge trapt. Henk van der Sluis van Alk- iedere ochtend het laatste nieuws over de Olympische Spelen oor slechts niet zelden geheel teloor gegaan, ge fuseerd of nog immer zieltogend ballend in de derde, vierde, mis schien wel vijfde klasse van de KNVB-amateurs. Naast vele tiental len roemruchte spelers uit de ge schiedenis van het Nederlands elftal en de nog steeds bestaande prof clubs, komen in het Olympisch Sta dion in Amsterdam ook de vergeten representanten van de verdwenen clubs in het veld, eerste divisie tegen eredivisie. De generatie '54/'64 vermeldt in de opstelling van de eerstedivisionisten Gerard Désar namens RBC, waar 'mister UVS' inderdaad een korte tijd profvoetballer was. Hij staat in het team naast Piet Lagarde namens DHC uit Delft en Dirk Roelfsema na mens Be Quick uit Groningen, hoe wel die niet zal spelen, wellicht we gens een opspelende hamstring waarvan ze in die dagen nog nooit hadden gehoord. En Henk Leusink van Enschedese Boys is er, samen met Ted Immers van VSV uit Velsen, ooit trainer van FC Lisse. Leidenaar Jan Verkuylen senior, UVS-aanvaller uit de toptijd van de club, is wel aan wezig maar hoeft zijn schoenen niet mee te nemen. Twee teams uit die generatie nemen het, tien minuten, tegen elkaar op, ste alsns Leber an, komt weer even tot ;n inmiddag om half drie, in het zvVh Stadion van Amsterdam. jtrijd rond vijftig jaar eredivi- uit het betaald voetbal van i%den trekken de kicksen weer e"ilers van clubs die allang uit finale voetbalbeeld zijn ver- e nu ergens in de lagere ama- wgen rondhangen. Maar ook de ,rcty die nog steeds topclub zijn 1 eJiun vertegenwoordigers. D( roiegio in Nederland kent wel zork: een vergaan stadionnetje, ag-iollen overwoekeren de te- bij de tribunes, de houten ban- voorgoed vermolmd. Ooit er de kelen schor ge- iwd voor volle tribunes in het e voetbal, vandaag de dag ko- anderhalve man en Irdenkop op zondagmiddag [overgebleven amateurafde len. komt vanaf half drie in Am- de geschiedenis weer even Namens al die vergeten al die vergeten profclubs, Een aantal sporters uit de Leidse regio ziet in Athene een droom in vervulling gaan. Zij mogen zich tijdens de Olympische Spelen van 13 tot en met 29 augustus meten met de beste atleten. In een serie voorafgaande aan het grootste sportevenement ter wereld praten de deelnemers onder meer over hun route naar Athene, hun kansen in Griekenland en het topsportklimaat in Nederland. Vandaag windsurfer Joeri van Dijk. 4n: Joeri van Dijk. efüjd: 21 jaar. ilaats: Ter Aar. lilen. ie: Mistral-klasse, lent: Van Dijk zeilt van 15 tot en j augustus op de oneven dagen. In ïlf races waarbij de surfers hun te resultaat mogen laten vervallen. op voorgaande Olympische geen. 4 i Olympische Spelen altijd een _1 voor je geweest? lak voor Sydney 2000 gingen de iische Spelen bij mij leven. Daarvoor (gewoon lekker bezig, deed mee aan 1 WK's. Toen duidelijk was dat geen surfer naar Sydney zou gaan, kwam )ach met het idee om mij te sturen, nge jongen die daar ervaring op kan n dan op latere Spelen kan knallen', n gedachte. Ik voldeed echter niet eisen. NOCNSF maakte ook geen deringen en terecht. Op het moment Spelen in Sydney was ik 17 jaar. Ik bij de jeugd en moest de grote over- j^ar de senioren nog maken. In de ,nS' daarop kreeg ik door dat Athene wel Jar moest zijn. Ik werd wereldkampi- 'J de junioren." ï- eer wist je dat die droom reëel was? ns de Spa Regatta in 2001. Ik won en rijg je het gevoel dat je tijdens de Spe- jep alles meezit, voorin moet kunnen jien. Op het EK - elfde - en het WK - pende - ging het dat jaar al aardig. n,eb je nog drie jaar de tijd om aan je iglcomingen te werken. Het jaar erop klik echter nauwelijks in actie omdat ens funboarden in Zuid-Afrika mijn brak. De concurrentie werd onder- sterker. Tijdens het EK en de Spa ta van 2003 miste ik nipt een nomina- Dr Athene. Bij het WK lukte het met egende plaats wel." e lang in onzekerheid verkeerd of je gpu gaan? aar moest ik nog wel vormbehoud to- krijg en een stipendium heb van achthon derd euro. Daar kun je het als sporter mee redden. Een zeiler met de B-status krijgt slechts honderd euro onkostenvergoeding. Rijd je twee keer op en neer naar Medem- blik dan is dat geld op. En dan zit je bij de top. Voor de jeugd is er niet zo veel. Zij zijn afhankelijk van de steun van hun ouders. De weg naar de top is dus enorm zwaar. Je moet veel investeren en dan is het nog maar de vraag of je het gaat halen. Er vallen er dan ook veel af." Is deelnemen belangrijker dan winnen? „Meedoen is heel leuk, maar winnen nog veel leuker. Het is een mooie ervaring, ik probeer er dan ook van te genieten. Ik weet wat ik kan en wat ik in mijn macht heb en probeer daar het maximale mee te berei ken. Als sporter moet je zo'n evenement met een goed gevoel afsluiten. Word ik achtste terwijl ik er alles aan heb gedaan, dan weet ik dat er nog werk aan de winkel is. En dat is beter dan dat je vijfde wordt in de wetenschap dat je twee plaatsen hoger had kunnen eindigen. Eind juli heb ik mijn kledingpakket gekregen en dan besef je dat de Spelen naderen. Zo'n groot evenement maken niet veel mensen mee. Dat ik daar aan mag proeven, is toch een kroontje op mijnwerk." Heb je al eens aan Peking 2008 gedacht? „Ja, maar het is niet zo makkelijk om me daar nu al op te focussen. Er zijn plannen om het olympische board aan te passen. Wat er precies gaat veranderen weet nog niemand. De Mistral One, waarmee in Athene wordt gezeild, heeft een lang bord, een zwaard en een wat kleiner zeil. Met die plank kun je bij elke windkracht varen. Daarnaast heb je de Formula-klasse, met een korter en veel breder bord, een groter zeil en een vin in plaats van een zwaard. Deze surfplank komt het best tot zijn recht bij windkracht drie tot zeven. Ik denk dat ze voor de volgende Spelen iets er tussenin zoeken, een korter board, maar met een zwaard. Een heel andere discipline dus en het is maar de vraag of ik dat leuk vind. Voel ik me daarop thuis dan ga ik zeker door. Ik denk alleen dat de nieuwe plank voor Peking een probleem wordt. Begin au gustus staat daar meestal windkracht twee en dan komt een Mistral One toch het bes te tot zijn recht." Wanneer is Athene voor jou geslaagd? „Haal ik een medaille, dan zijn de Spelen zeer geslaagd. In mijn achterhoofd speelt die gedachte wel, je hebt nu eenmaal me daillewinnaars en dan de rest. Het zal heel zwaar worden. Er zijn acht tot tien kans hebbers en daar reken ik mezelf ook toe, maar dan moet alles wel van een leien dak je gaan. Van de elf races mag je je slechtste resultaat aftrekken. Je wilt dus voorkomen dat je een protest aan de broek krijgt of een keer te vroeg van start gaat, want breekt dan een keer de giek dan kun je meteen in pakken. Ik ga dan ook niet als een jonge hond varen. Een aantal eerste plekken is wel leuk, maar als je die afwisselt met twee vijftiende plekken dan schiet het niet op. Dan kim je beter drie keer vierde worden." Gaat er familie mee naar Athene? „Mijn vader, moeder en zus gaan mee, al was het moeilijk om een plek te vinden. Ze verblijven bij een Nederlands gezin op veertig kilometer afstand van cjjjhaven. Ze kunnen daar hun tent opzetten onder de amandelbomen. Ik vind het leuk dat ze er zijn. We hebben met elkaar hard gewerkt om de klus te klaren." Ga je nog iemand om een handtekening vragen? „Nee, zo zit ik niet in elkaar. Ik heb veel respect voor de sporters die er zijn, maar ik ben niet iemand die handtekeningen gaat verzamelen. Dat ik af een toe een praatje met hen kan maken, vind ik al leuk genoeg. Wat neem je mee ter ontspanning? „Ik heb net een nieuwe laptop, dus ik neem wel wat cd'tjes mee. Ik hou van veel genres: Lenny Kravitz, Lionel Richie of Creedence Clearwater Revival. Wat ik uiteindelijk op zet, hangt van mijn stemming af." Peter van der Hulst nen. Gelukkig lukte dat meteen bij het WK, anders blijf je toch lang in onzekerheid zit ten en moet je je maar weer tijdens een vol gende wedstrijd zien te plaatsen. Nu kon ik Hyères laten schieten. In die periode heb ik veel getraind en materiaal getest. Ik schreef de Spa Regatta op mijn naam, maar tijdens het EK dat daarop volgde was de batterij leeg. De afgelopen maand ben ik al twee keer in Athene geweest voor een trainings sessie. Vorige week woensdag zijn we voor goed weggegaan en we blijven tot eind au gustus in Griekenland. Op 4 augustus moest ik het materiaal waarmee ik in Athe ne ga zeilen al laten registreren." Heerst er een topsportklimaat in Neder land? „Elk land heeft wel mensen die vol voor hun sport gaan, alleen is die groep niet heel breed. De zorg die ze in Nederland aan topsporters besteden, is prima, maar als ik kijk naar het Koninklijk Nederlands Water sport Verbond dan denk ik dat hun financi ële mogelijkheden niet groot zijn. Ik heb de A-status. Dat betekent dat ik vierhonderd euro per maand aan onkostenvergoeding

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17