Verhorei Touwbaa uitgeste!^ Meesterkok arriveert in Oude Tolhuis REGIO 'Ik heb over iedereen wat leuks te Juryleden Entente Florale zien de mooiste kantjes van Warmo Samen met de wethon wilde bloemen zaaien Brand in Voorschoten voorschoten - Bij een brand in een schuur aan de Voorscho- tense Prinses Margrietlaan zijn gistermorgen een antieke auto en een motorfiets in vlammen opgegaan. Van de schuur en de spullen die er in stonden, bleef niet veel over. Een aangrenzen de woning kon door de brand weer worden gered. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. Waarschijnlijk is het vuur ontstaan door kortsluiting in een acculader. Website over bloemencorso rijnsburg - Welke route legt het Rijnsburgs bloemencorso volgende week af? En hoeveel bloemen worden er ongeveer gebruikt? Antwoorden op vra gen als deze zijn nu op internet te vinden op www. rij nsburgscorsonl zaterdag 7 AUGUSTU, door Saskia Stoelinga warmond - Zelfs de voortreffe lijk belegde broodjes voor on derweg waren van veel groen voorzien. De Warmondse wet houder Hans van Klinken wees de tien juryleden tijdens de vaartocht door de buitengebie den daar nog even fijntjes op. „Groen behouden door groen denken", riep de wethouder met twinkelende oogjes. Hij zag dat de jury zijn grap zeker waardeerde. De gemeente Warmond heeft er gisteren alles aan gedaan om over anderhalve maand tot groenste dorp van Nederland te worden uitgeroepen. Een in drukwekkende presentatie met buitengewone natuurfoto's, een schitterende vaartocht en een aantrekkelijke fietstocht door alle lanen en dreven in en rond Warmond. Alles zat mee, zelfs het weer. Onder een strak blauwe hemel leek het groen van de recreatiegemeente nog groener, was het water diep blauw en vielen de drukke we gen niet op omdat de autobe zitter liever op de fiets zat of te voet door Warmond trok. Het was er aangenaam. Niet slecht voor de beeldvorming van de jury. De tien juryleden, van land schapsarchitect tot hovenier, waren uit alle delen van Neder land gekomen om het War- monds groen grondig onder de loep te nemen. G. de Wagt, de voorzitter van de Entente Fora- Ie, de stichting die deze verkie zingen organiseert, was de eni ge die namens de juryleden gis teren al iets mocht zeggen. Hij zei aan het eind van de dag 'een heel mooi opgebouwd gebied' te hebben gezien. Hij prees de gemeente zelfs voor de goede samenwerking met allerlei na- tuur- en landschapsorganisa ties. De rest keek, schreef of stelde heikele vragen aan Van Klinken en hoofd buitendienst Cor de Feber. Niet alleen werd er gelet op de staat van onder houd van het groen en de mooie natuur. Nee, zo'n schou wing van een dag gaat verder. Wat heeft de gemeente in het beleid zitten, op wat voor ma nier praten burgers mee en welke invloed hebben zij op het groen? Is er een hondenbeleid, wordt er geld gereserveerd voor onderhoud in parken en aan walkanten? Hoe versterk je de recreatie zonder schade te brengen aan de natuur? Waar stel je de grens voor huizen bouw? Allemaal vragen waar een mooi antwoord op moest komen. Eigenlijk lukte dat allemaal vrij aardig. Van Klinken zei heel eerlijk dat er eigenlijk nog te weinig geld wordt vrijgemaakt voor het versterken van het landschap in Warmond, maar hoopte dat in de toekomst als de samenwerking met Sassen- heim en Voorhout een feit is, dat wel tot de mogelijkheden gaat behoren. „Dan moeten we allemaal onze sterkste kanten tonen." De Feber kon zonder problemen op de boot laten zien hoe beleid in praktijk wordt gebracht. „De gemeente heeft zich het laatste jaar sterk gemaakt voor het openstellen van de poldergebieden voor fietsers en voetgangers door pontjes en wegen, zonder dat het watergebied is aangetast. Dit is het resultaat." Een zwoe gende fietser op de kant wordt vanuit de boot gevolgd. Op de fiets konden de juryleden goed bekijken hoe de tuinen deel uitmaken van de indeling van het dorp. „Steeds meer wordt er met burgers gesproken over op welke manier hun grond aantrekkelijk kan worden gemaakt voor een groter pu bliek." Doorkijkjes, oude hek ken, lanen met bomen, immen se Rode beuken, rododendrons, hortensia's en schelpenpaden geven het dorp aanzien", sprak de wethouder ter promotie op de fiets. Voor deze nationale competitie heeft Warmond zich overigens niet zelf aangemeld. „Je wordt hiervoor gevraagd", aldus jury- n voorzitter De Wagt. eer om mee te mojn zegt Van Klinken, dije J tijd de aantekening er in de voorbereidii_ dag de nodige urenJY ten. „Maar dat is nit je zet Warmond Cj- kaart. Je denkt nog na over je beleid en j. v en dan kom ik echt r° clusie dat wij een tel? didaat voor het gro van Nederland zijm instemmend gekniij heeft zwijgplicht erfV mening. Pas op 30 s^jV bekend wie die eer tf Slenaken, Dinxperlo Oosterbeek of Warmly it et» tc door Janneke Dijke leiderdorp - De hoorzittingen van de enquêtecommissie die duidelijkheid wil krijgen over het project Touwbaan in Leiderdorp, zijn uitgesteld tot november. Er is de afgelopen tijd veel nieuwe informatie boven tafel gekomen over de kostenoverschrijding voor de verbouwing van het schoolgebouw. Het lukt de en quêtecommissie daardoor niet om de openbare verhoren eind augustus en begin september te houden. De enquêtecommissie heeft dat besluit deze week in overleg met de zes fractievoorzitters ge nomen. Het betekent dat het eindrapport met de conclusies over de budgetoverschrijding drie maanden later komt dan gepland, in januari in plaats van oktober. De commissie bestaat uit vijf Leiderdorpse raadsleden en wil ontdekken hoe het heeft kun nen gebeuren dat er 1,3 miljoen in plaats van 3,5 ton is uitgege ven aan het verbouwen van het multifunctionele schoolgebouw aan de Touwbaan. Als gevolg van deze affaire trad wethouder Roest dit voorjaar af. „Wij zijn behoorlijk aan het graven. Dan komt er nogal wat documentatie naar boven", zegt commissievoorzitter Ar nold Staal. „Het totaal aan ma teriaal is enorm gestegen terwijl een aantal mensen de afgelo pen tijd met vakantie is ge weest. We moeten de stukken zorgvuldig lezen en komen door die nieuwe informatie weer bij nieuwe mensen terecht die we op zijn minst informeel willen spreken. Dat kost tijd." De commissie heeftgn tien en twintig mens0( lijstje staan waaimeen( gesproken moet wo aantal van hen wordt baar verhoord. ie De commissie is sind het werk. Dat er nu informatie aan het licj men, betekent niet cF vankelijk documentef tergehouden op het huis, zegt Staal. De haalt ook informatie manten van buitenei meentehuis vandaanb* soms het wachten 0|n het een flinke portird waar je helemaal de moet." De commissierl ongeveer twintig uuuri kwijt aan het onderzokr De bedoeling van be zoek was dat de wdre snel mogelijk boven lag „Dit is absoluut het [lo stel dat we ons veria I zegt Staal. „Maar als ïg hoorzittingen beginm we honderd procenter heid, en geen vijfeidi De waarheid zal dait naar boven moeten k» De commissie zou ij: klaar kunnen zijn vol horen, maar die ma de raad beslissen oi pende bezuinigingen dorp. „Als je gaat hd je niets anders aan hebben. Er zitten w^ tegenover je, en die r respect behandelen.'! schuiven de verhorei maand op. De hoorzittingen wj| houden op 16, 17, 24T november in de raaj het Leiderdorpse huis. Nep-ontvoerders doen vrijwilligersf leiderdorp - De vier mannen die vorige maand voor de grap hun vriend ontvoerden bij het Rijnland Ziekenhuis in Leider dorp, hebben aangeboden vrij willigerswerk te doen in het zie kenhuis. De mannen trokken op 14 juli nylonkousen over hun hoofd en stopten, bij wijze van vrijgezellengrap, hun 24-ja- rige vriend uit Leiden in de kof ferbak, met handboeien en al. De portiers van het ziekenhuis dachten getuige te zijn van een echte ontvoering en schakelden de politie in, die veel werk aan de klus had voordat ze ontdek ten dat het om een grap ging. De vier vrienden hebben in middels door met hoeveel werk ze de politie hebber deld en hebben, om hi. tonen, aangeboden P. den uit de mouwen t^?' het ziekenhuis. Daarnp ze andere grapplr. waarschuwen om noe te doen. De politie he^ ten de ontvoerders {2, op te leggen. „In de L* die wij met hen hebbta hebben zij steeds te ki geven spijt te hebben actie omdat dit onnc voor de politie tot ge;, gehad", meldt een woordvoerder. Omds zichzelf hebben aal vrijwilligerswerk te do politie het daarbij late^ hazerswou de-rijn dijk - een eenmalige kans voor inwoners van Rijnwoude. Volgende week zaterdag, 14 augustus, kunnen zij gezellig samen met wethou der Van Velzen wilde bloemen zaaien langs de Rijndijk. De gemeente roept enthousias te inwoners op om zich om 11.00 uur bij het gemeentehuis in Hazerswoude-Rijndijk te ver zamelen. Eerder riep de ge meente haar inwoners al op om zaden van wilde bloemen in te leveren. Het inzaaien van de bermen heeft een hilarische voorge schiedenis. De bermen werden aanvankelijk door Rijkswater staat keurig ingeplant met ro zen. Maar op het moment dat al tweederde van der 45.000 rozen was ge{ sloot de gemeente RE dat het onderhoud vf1 zen te duur zou worde^j Rijkswaterstaat kreeg zoek om de rozen nlia weg te halen. Zo ver i?" ter nooit gekomen. Ofi van de plaatselijke fc besloot de gemeente p1 lijk om de rozen die P* den, te laten staan. Opt ken langs de RijndijkHi alleen nog maar grd"' moeten volgend jaar kf akelei, wilde margrieto gerhoedskruid groeiel" gisch verantwoord, mooi, en een stuk goel het onderhoud. Erik Jansen: 'Ik voel me geen concurrent, ik ben een aanvulling' door Nancy Ubert oegstgeest - Een taartje van Noordzee-krab met gedroogde Jabugo-ham en gebakken Noordzee-kreeftjes. Op karkas gebakken barbarie-eend, geser veerd met onder meer gebakken eekhoorntjesbrood en groene as perges. Een sorbet van yoghurt met gemarmerde passievrucht om de smaakpapillen voor het echte dessert te neutraliseren. Een kleine greep uit het menu dat Erik Jansen, patron-cuisinier van het Tolhuysch in Oegstgeest voorbereidt. Dinsdag gaat het exclusieve restaurant open. Projectontwikkelaar Menno Smitsloo heeft het Oude Tol huis aan het Jaagpad in Oegst geest zijn glans teruggegeven. Aan de Haarlemmertrekvaart staat nu een fabelachtig monu ment. Daar zijn vriend en vij and het over eens. Niet alleen het eens zo verpauperde woon huis, waarin Smitsloo zijn be drijvengroep heeft gevestigd, staat er keurig bij. Ook de aan bouw - vroeger koeienstal - is niet langer een bouwval. Ster ker nog: Binnenin maakte Smitsloo het onderkomen hele maal af met plavuizen van ge trommeld hardsteen en een stijlvolle schouw. Tegen een sterk gereduceerde prijs ver huurt hij de ruimte aan mees terkok Erik Jansen. „Als hij de huur zou vragen die het onder komen waard is, zou ik hier be slist geen restaurant kunnen beginnen." Smitsloo is geen fi lantroop; hij koesterde een droom. Het huis moest, net als in zijn glorietijd, weer een pleis terplaats worden. Met Jansen kon hij die droom verwezenlij ken. „Ik wil het vervallen mo nument teruggeven aan de mensen die hier in de omge ving wonen", heeft Smitsloo ooit gezegd. Vanaf de Haarlemmertrekvaart (zowel het water als de gelijkna mige weg) is het Tolhuysch eenvoudig te bereiken. Met de auto rijd je de nieuw aangeleg de laan op. Om te parkeren op het terrein dat, net als de bouw werken, een verregaande meta morfose onderging. Langs het water, met aan de andere kant de boomgaard, leidt het Jaag pad naar het kantoor en naar het daaraan grenzende restau rant. Met de boot meer je aan bij één van de hardhouten stei- Meesterkok Erik Jansen (links) en gastheer Edwin Dijkstra voor het Tolhuysch. Foto: Hielco Kuipers gers die zijn aangelegd. Voor Erik Jansen kwam Smits loo eigenlijk te laat met zijn voorstel. De cuisinier had juist in Goirle een bestaand restau rant overgenomen. „Daar ben ik ooit als afwasser begonnen." Toch kwam hij naar Oegstgeest om die 'unieke locatie' eens te bekijken. „Ik zag het plaatje, voelde de sfeer en was totaal verkocht. Ik besloot mijn res taurant in Brabant te verkopen om hier in Oegstgeest vanuit het niets iets heel bijzonders op te bouwen." Kenners weten dat Jansen geen ordinaire kok is. Vakgenoten noemen hem de beste horeca- patissier van Nederland. Op zijn curriculum vitae staan on der meer: het gastronomische restaurant van Domein Schol- teshof in het Belgische Hasselt en de Librije in Zwolle, waar hij op zijn 24-ste souschef was. Bij restaurant La Tour van Huis ter Duin heeft hij als chef-kok ge werkt. Hij zorgde ervoor dat La Tour in de toplijst van het blad Lekker (de 'Story' van de hore ca) kwam te staan. Voor Savel- berg, patron en cuisinier van het gelijknamige restaurant-ho tel in Voorburg, heeft hij meer dere keren gewerkt. „Ik heb mijn vader op jonge leeftijd ver loren. Henk Savelberg is mijn surrogaatvader. We hebben een bijzonder contact. Telkens kwam ik weer bij hem terug. Tot hij me zei dat ik klaar was voor een eigen zaak. Gastheer Edwin Dijkstra heeft ook bij Savelberg gewerkt. Jan sen kent hem daarvan. „Toen duidelijk was dat ik het Tol huysch zou beginnen, heb ik gevraagd of hij mijn maitre wil de worden. Hij heeft voor mij alles wat ik wil zien bij een mai tre." Volgens Dijkstra is een goede gastheer niet voelbaar aanwezig. „En goed luisteren naar de gasten is heel belang rijk." Ook hij wil van het Tol huysch een toprestaurant ma ken. Voordat het Tolhuysch Restau rant aanstaande dinsdag de deur opent, moet er nog heel wat gebeuren. In het restaurant is nu geen stoel te vinden. De complete inboedel moet nog worden geleverd. De inrichting wordt bijzonder, belooft Jan sen. „Stijlvol, huiselijk en warm. Ik heb speciaal een vrou welijke binnenhuisarchitect in de arm genomen omdat ik de sfeer niet te zakelijk wil laten zijn." De ruimte is beperkt. Bin nen is plaats voor veertig gas ten. „Die lunchen of dineren in een ongekende ambiance", schetst Jansen zijn idee. „De stoelen zijn van de Nederlandse ontwerper Gerard van den Berg. Mijn gasten moeten goed kunnen zitten, dus we hebben niet alleen voor mooi, maar ook voor comfortabel gekozen." De tafels krijgen één of - bij groter formaat - twee poten onder het blad. „In het midden, zodat de tafelpoot nooit iemand in de weg staat." De klimaatkast voor de wijn en de linnenkast zijn gemaakt van de houtsoort af- selia, zo vertelt Erik Jansen be geesterd door. Het wordt dui delijk dat over elk detail is na gedacht. „Wedgwoodservies van ontwerper Jasper Conran." Zelfs de toiletpot is puur de sign: een ontwerp van Philippe Starck. De keuken meet hooguit 28 vierkante meter. Dankzij de vernuftige indeling is er ruimte genoeg. Erik Jansen gaat daar onder anderen samenwerken met souschef Rudy Conings, die van restaurant Parkheuvel komt. De meesterkok roemt zijn fornuis. „Üniek. Speciaal voor mij ontworpen. Een krachtbron van de jewelste. Ko ken volgens de inductiemetho de." Hij demonstreert hoe in nog geen halve minuut water kookt. Het fornuis is naast ne gen 'pitten' voorzien van een aparte plaat. „Daarop ga ik uit sluitend vis klaarmaken." Het bereiden van vis, schaal- en schelpdieren is één van zijn grootste liefdes. „Als ik ergens voor ga doe ik dat met alle energie en overtuiging die ik in me heb. Als kind was ik al gefascineerd door dit vak. Ik richt me op exclusiviteit. In sfeer en in de keuken. Maar dat wil niet zeggen dat je je blauw betaalt als je hier komt eten. Voor 42 euro wordt een zeven gangen menu, waaronder drie amuses, geserveerd. In de maand augustus betaal je voor een arrangement inclusief wijn 50 euro. We willen niet de duurste zijn. Maar het Tol huysch moet zich wel onder scheiden van elk ander restau rant in de regio. Ik voel me geen concurrent van de keukens die hier in de omgeving al zijn ge vestigd. Ik ben een aanvulling." Tolhuysch Restaurant, tele foon: 071-3013787, fax 071- 3013789, website (in de maak): www. tolhuysch- restaurant, nl VOORTREKKERS koudekerk - Ruim 150 tractoren in en om Rijnwoude zijn ver zwaard en opgevoerd. Geen twij fel mogelijk: de Koudekerkse Trekkertrek komt eraan. Van daag staat Koudekerk aan den Rijn in het teken van de jaarlijkse trekkertrekwedstrijd. Het Leidsch Dagblad laat in de rubriek 'Voor trekkers' de echte trekkertrek- adepten aan het woord. Van daag zet voorzitter, wedstrijdlei der en commentator Hans van Leeuwen de puntjes op de i. Hans van Leeuwen heeft het loeidruk hririe aanloop naar de Trekkertrek familiedag. Hij is niet alleen wedstrijdleider en commentator van het spekta kel, ook is hij dit jaar als voor zitter tijdelijk op zijn oude nest teruggekeerd nadat Jack van der Salm ermee stopte. Is het allemaal wel te combineren? „Joh, van moeheid merk je niks, gewoon rustig doorgaan." Met Jack van der Salm, oud voorzitter van de Trekkertrek, gaat het naar omstandigheden goed, weet Van Leeuwen. De oud-voorzitter ondergaat mo menteel een bestralingskuur in verband met een hersentumor. „Hij liep hier gistermiddag rond om te helpen en vandaag hoopt hij er ook bij te zijn. Hij doet het werk dat hij aankan en moet natuurlijk genoeg rust houden. Hij voelt zelf goed ge noeg aan wat hij kan doen." Van Leeuwen heeft bewonde ring voor de Koudekerkse meis jes die vanwege Van der Salms ziekte deze week geld inzamel den voor de Kankerbestrijding, het goede doel dat de Trekker trek ook steunt. „Ze hebben ruim 100 euro ingezameld. Dat stoppen ze vandaag in onze in- zamelbus." De middag voor de Trekkertrek is Van Leeuwen met zijn vrijwil ligers op het terrein bezig met de laatste voorbereidingen. Een uit zich zelf rijdende tractor rijdt oefenrondjes over de wed strijdbaan. De Trekkertrek zou de Trekkertrek namelijk niet zijn zonder een spectaculaire opening. In het verleden wer den hiervoor olifanten en para chutisten opgetrommeld, dit jaar verricht een GPS gestuurde tractor om een uur of tien de officiële opening. GPS staat voor Global Position System, een satellietsysteem dat plaats bepaling op aarde registreert. Met behulp van een GPS-ont- vanger kan de computerge stuurde tractor uit zichzelf rij den. „Het is weer eens wat an ders hè", merkt Van Leeuwen droog op. „Ik zag in Duitsland een demonstratie van dit nieu we systeem en ik dacht: Dit moeten we ook hebben." Hoe houdt hij het toch vol, de urendurende trekwedstrijd op een komische manier aan el kaar praten? „Ach, weet je, op de dag zelf heb ik bijna niets anders te doen. Daarom geef ik de hele dag het commentaar, van half negen 's ochtends tot half zes 's middags. De meeste deelnemers ken ik trouwens wel een beetje. Uiteindelijk heb ik over iedereen wat leuks te vertellen. Ik hoef iemand maar te zien en er schiet me wel een sappige anekdote te binnen. Of ik mijn stem kwijt ben aan het eind van de dag? Welnee, ge woon veel blijven drinken. Een mix van water en jus d'orange werkt het beste. Ik denk dat ik het commentaar wel goed ver zorg en ik blijf het zeker doen. Als iemand het beter kan, moet die maar naar me toe komen, heb ik altijd gezegd. Tot nu toe heeft nog niemand zich ge meld." Hoe lang hij nog Trekkertrek- voorzitter blijft, weet hij niet. En dan is het ook nog de vraag of er volgend jaar wederom een Midwinter-trekkertrek komt. Van Leeuwen blijft er nuchter onder en ziet het allemaal wel. „Ik heb er allemaal nog geen idee van. Laten we het gewoon afwachten." Joris Rietbroek Trekkertrek-voorzitter Hans van Leeuwen houdt de GPS-tractor op de wedstrijdbaan goed in de gaten. „Van moeheid merkje deze dagen niks.' Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10