Historie van het strandleven I GESPREK VAN DE DAG natuurgebied de Camargue dagelijks levenOpwinding in Franse !gi Zee en strand plekken waar je maar beter niet kon worden gezien Mannen vallen op blond, vrouwen op zwart haar Van deadline tot deadline VRIJDAG 6 AUGUSTUS 20 naa ge Even buiten de haven van Saint- es-Marie-de-la-Mer, de hoofdstad van de Camargue, ligt een bunker in volle zee. Het schietgat is nog net te zien. De rest bevindt zich onder water. De plek van de bun ker, in opdracht van de Duitsers gebouwd om aan een geallieerde invasie het hoofd te bieden, vormt een treffende illustratie van de gulzigheid van de oprukkende Middellandse Zee die in enkele tientallen jaren zo'n tweehonderd meter land heeft ingepikt. Vorig jaar, tijdens zware overstro mingen die vooral de ten noorden van de Camargue gelegen Aries in ernstige mate troffen, begaven tal rijke dijkjes het. Andermaal laaide de discussie op hoe in de toe komst met de Camargue om te gaan. Alles op zijn beloop laten, zoals biologen en ecologen be pleiten, of extra maatregelen ne men waardoor in ieder geval de achtduizend bewoners in de 85.000 hectare grote Rhöne-delta beter worden beschermd? Die vraag heeft de afgelopen maanden een extra dimensie ge kregen door een felle discussie over de juridische en politieke status van de Camargue. De vori ge, socialistische, regering besloot drie jaar geleden de beheersstruc tuur van de delta te wijzigen. Tot dan werd de Camargue beheerd door een stichting van groot grondbezitters en enkele agrari sche bedrijven, hoewel het onder houd voor iets meer dan 90 pro cent werd betaald door de over heid: staat, regio en de enkele dorpen in het park. Die financiering hield weer ver band met de aanwijzing van de Camargue tot nationaal park. En wie betaalt is de baas, luidde kort samengevat de filosofie van 'Pa rijs'. Een standpunt dat tot op de dag van vandaag ook door de rechtse regering-Raffarin wordt gedeeld. Maar de bestuurders in het hoge noorden hebben zich verslikt in de cowboymentaliteit van de grondbezitters. Onder leiding van Alain Grossi, de voorzitter van de boerenbond, werd een venijnige tegenaanval ingezet. Hij spande een procedure aan bij de Franse Raad van State om de liquidatie van de stichting van grondbezit ters ongedaan te maken. „Als de boeren er niet waren ge weest, zou er van de Camargue niks meer zijn overgebleven. Dan was het nu één groot moeras ge- - Het ledinf (iet zi pe dal e dok *ertg< iCG-I ids lj rigen ?n du weest", luidt Grossi's voornaam ste verweer. „Tachtig procent van de grond in de Camargue is mo menteel privé-gebied. Dat laten we ons niet afpakken." De verovering van de Camargue werd in de 19de eeuw door de voorvaderen van Grossi en zijn medestanders in gang gezet. De Camargue was in die tijd inder daad 'terre sauvage', een woest moerasgebied waar de roze fla mingo's en de witte paarden de voornaamste bewoners waren. Stukje bij beetje verzamelden de welgestelden hun hectaren. Deels om er landbouwactiviteiten te ontwikkelen, deels voor privége- noegen. Maar de delta is veranderd. En de belangen zijn groter geworden. Van pretpark voor de 'happy few' is de Camargue uitgegroeid tot een gebied waar economische ac tiviteiten een steeds belangrijker rol zijn gaan spelen. De zoutwin ning biedt werkgelegenheid, er groeit rijst en zelfs is er sprake van wijnbouw alhoewel je van de meeste Camargue-wijnen vooral een rasperige keel overhoudt. Maar veel interessanter is natuur lijk het toerisme. Het verlies aan oorspronkelijke gebieden overal De halfwilde paarden in de Camargue trekken veel toeristen. Fota»||A /Henk Glimmerveen in Europa is voor de bewoners van de Rhöne-delta een geschenk uit de hemel. Steeds meer vakan tiegangers komen er hun rondje rijden over de twee wegen die de Camargue rijk is. Dat brengt geld in het laatje en veel bewoners proberen daar een graantje van mee te pikken. Tegen die achtergrond krijgt de felle polemiek over de beheers structuur van de regio een nieuwe dimensie. Iedereen wil mee be slissen, tot woede van de grond bezitters. „Een van de boeren zei op een bijeenkomst zelfs: straks hebben ook de eenden stem recht", schaterlacht een vi' café Abrivado in Saintes-ISfi - Ir de-la-Mer. 'an a Volgens sommigen in de dlle c moet de huidige opwindiii mo het beheer van de Camarg een worden gezien als de opteborb van onvrede over een reek van andere onderwerpen, varifel aa van jagers die eerder op p$ We len dan de regering toestaficht aan bewoners die zich achnali volgens hen te lage dijken gt d< voelen tegen overstromingen t autt Henk Glimmerveen =»"l IIScHyN/ FR.\Cilu?E Te. Z-JJN» MENSELIJK De van oorsprong Hongaarse voormali ge pornoster CICCIOLINA wil burge meester van Milaan worden. Ze heeft aangekondigd mee te willen doen aan de verkiezingen voor die post in 2006. Om de Milanese kiezers voor zich te winnen, belooft ze de financiële hoofdstad opwinderderte maken. Een van de manieren waarop ze dat wil doen is door het CASTELLO SFOR- ZESCO, een van de beroemde be zienswaardigheden van Milaan, in een CASINO te veranderen. Cicciolina, wier echte naam Nona Staller is, won in 1987 een zetel in het Italiaanse parlement als afgevaardigde van de nonconformistische Radicale Partij. Meer dan door haar parlementaire werk baarde zij opzien door haar blote borsten te tonen en voor vrije seks te pleiten. De potentiepil VIAGRA blijkt een uitkomst voor bergbe klimmers die op grote hoogte last krijgen van een verhoog de en soms levensbedreigen de bloeddruk in hun longen. Ook anderen die deze aan doening (pulmonale hyper- tensie) als een chronische ziekte hebben, zijn gebaat bij de blauwe pillen, bericht te de BBC op basis van on derzoek van de Duitse uni versiteit van Geissen. De we tenschappers van dit insti tuut stuurden veertien berg beklimmers op pad, van wie de helft Viagra en de andere helft een placebo kreeg. Ze werden onderzocht op zeeniveau en op grote hoogte ergens op de Mount Everest. De Viagraslikkers zagen de bloeddruk in hun longen dalen. PULMONALE HYPERTENSIE (PH) is een zeldzame, progressieve en onge neeslijke ziekte die voornamelijk bij vrouwen voorkomt. Er zijn 100 tot 150 patiënten met pulmonale hypertensie in Nederland. Pulmonale hypertensie is een aandoening waarbij de slagaderen in de longen vernauwd zijn. Hierbij is de druk in de longslagader en de rechter hartkamer verhoogd. Volkszanger ANDRÉ HAZES heeft gro- te problemen met zijn gehoor en heeft daarom twee geplande concerten in Ahoy' afgezegd. Dat vertelde zijn ma nager gisteren. Een aantal medische specialisten buigt zich over de aard van de problemen. Binnen enkele we ken bepalen zij of er wat aan te doen is. Volgens de zegsman bleek het afge lopen halfjaar dat Hazes minder goed hoorde. Tijdens zijn ArenA-concerten bijvoorbeeld zette hij af toe de ver keerde toonhoogte in, wat voor het pu bliek duidelijk hoorbaar was. Niet al leen tijdens het zingen laten Hazes' oren hem enigszins in de steek. Als hij met een groep mensen is, is het voor hem soms moeilijk om het gesprek te volgen, als diverse mensen aan het woord zijn. De meeste mannen (33 procent) vin den vrouwen met blond haar het aantrekkelijkst. Vrouwen daarente gen waarderen mannen met donker haar het meest. Dat blijkt uit een on derzoek van het bureau Blauw Re search in opdracht van Andrélon. Voor het onderzoek zijn 535 perso nen in de leeftijd van 18 tot 55 jaar ondervraagd, 260 mannen en 275 vrouwen. Zwartharige vrouwen zijn bij man nen na de blondines het meest in trek (17 procent), gevolgd door bru nettes (14 procent) en roodharigen (9 procent). Ongeveer een kwart van de mannen geeft aan geen voorkeur te hebben. Eenderde van de dames, en daarmee een meerderheid, heeft geen voorkeur. Een kwart van de vrouwen voeft zich het meest aange- Gijs Miedema Laat de uitkomst van je dromen geen nachtmerrie zijn trokken tot mannen met zwart haar en een op de vijf prefereert bruin haar. Blond wordt gewaardeerd door 17 procent, grijs door 2 procent en slechts 1 procent valt op roodharige mannen. Volgens de onderzoekers overheerst een donkere (natuurlijke) haarkleur in Nederland. Vijfenveertig procent van de vrouwelijke bevolking is bru nette, bij de mannen heeft 41 pro cent bruin haar. Natuurlijk blond is zowel bij de vrouwen als mannen met 40 procent vertegenwoordigd. Een op de tien mannen heeft zwart haar, bij vrouwen is dat slechts 3 procent. Er zijn meer grijsharige vrouwen (6 procent) dan mannen (5 procent) en 5 procent van de vrou wen heeft rood haar tegen 3 procent van de mannelijke bevolking. Mannen zijn over het algemeen te vreden over hun haarkleur (88 pro cent), terwijl iets meer dan de helft van de vrouwen toch een andere kleur zou willen hebben. De associa tie dat vrouwen met blond haar dom zijn, gaat volgens de onderzoekers niet op. Uit de onderzoeksresultaten bleek dat 11 procent van de onder vraagde blonde vrouwen een univer sitaire opleiding volgt of heeft ge volgd, tegenover 7 procent van de niet-blonde vrouwei^ Strandleven. Tegenwoordig bete kent dat lekker bakken in de zon en ter afwisseling een koele versnape ring. Vroeger was dat wel anders. In de 19de eeuw waren vissers heer en meester op het strand. Het strandleven ontwikkelde zich veel later. Het boek Strandleven laat dat zien aan de hand van schilderijen Lange tijd golden zee en strand als gevaarlijke gebieden waar monsters heersten en je beter maar niet kon worden gezien. Pas onder invloed van theologen werd in de 17e eeuw het strand veilig verklaard. Toen vatte het idee post dat de natuur een door God geschreven boek was en dus vol maakt. Er werd sindsdien dan ook gevist dat het een lieve lust was en later ontdekte de gegoede burgerij de heilzame werking van zon, zee en zout en ontstond er een zeker badleven. Het vissers- en badle-1 ven werd door diverse schilders in olieverf vastgelegd. Deze ontwik keling stopte onder druk van de tijdgeest in de 18de eeuw toen schilders niet lan ger het strand leven op zochten omdat vast te leg gen, maar boeren en herderin- I netjes schilder den. P Dat duurde i ook al gauw honderd jaar totdat in de e eeuw Kinderen der Zee, ca. 1872, geschilderd door Jozef Israëls. Foto uit Strandleven gedurende de Romantiek het ac cent weer werd gelegd op het strand en alles wat daarbij hoor de. De schilders van toen keken aanvankelijk naar hun vakbroe ders uit de 17de eeuw die ze min of meer kopiëerden. Een van hen was Andreas Schelf hout die evenals de collega's uit de 17de eeuw vissers vereeuwigde die bezig waren met hun dagelijk se werkzaamheden. In de tweede helft van de 19de eeuw ontstond er meer eigen werk van schilders die behoorden tot de Haagse School en voornamelijk het Sche- veningse strandleven als onder werp kozen. Het ging hen niet zo zeer om de werkelijke weergave van een tafereel als wel om de stemming die dat opriep weer te geven. Jozef Israëls zette de trend met zijn verbeelding van een vis ser die bij thuiskomst wel een ba by maar niet zijn echtgenote aan treft. Deze is vermoedelijk gestor ven in het kraambed. Eind 19de eeuw was ook Hendrik Willem Mesdag actief. Hij was niet zozeer een vastlegger van het strandleven maar een zeeschilder die een voorkeur had voor sche pen. Zijn beroemdste werk is het Panorama van Mesdag waarop hij het strand en het dorp Schevenin- gen vastlegde. De vissers liet hij echter schilderen door Israëls. Het waren Mesdag en zijn vrouw, de kunstenares Sientje van Hou ten, die meer dan 350 schilderijen van Franse en Nederlandse schil ders uit de 19de eeuw verzamel den. Een deel hiervan is geselec teerd en is onderwerp van de ex positie 'Strandleven' die tot en met 26 september is te bezichti gen. De basis voor het moderne strandleven met flanerende (ge goede) burgers werd in 1818 ge legd toen op de plek waar nu het Kurhaus staat een badhuis werd gesticht. Daar kon de burgerij af geschermd van het gewone volk een bad nemen en zich op het privéterras laven aan de zilte zee lucht. De betrokken ondernemer liet vanaf het badhuis ook koetsen rijden naar het strand waar de luxe-gasten door een werknemer drie keer in zee werden onderge dompeld. De gemeente Den Haag zag het toenemende succes van hl^ huis, besloot met de trend liften en stichtte in 1828 ze:a( badhuis dat werd uitgebrer )ej voorzieningen!^ cl el allerlei luxe een biljartkamer en een bi theek. Rondom werden ve gens door wakkere onderr toen ook hotels gebouwd was het Scheveningse badL. een feit. Later werden nog wandelpier en de Kurzaal j a seerd. L Strandleven. Samenstelling tje de Haan. Uitgever TerrMl 90 58 97183. Prijs 14,95 en Hennie Talens Wat wil je worden als je later groot bent? Het was een altijd terugkomende vraag in de vriendinnenboekjes die op school van hand tot hand gingen. Ik zei dan vaak: kraamverzorgster of filmster. Soms week ik wat af, als ik toevallig een term had gehoord die indruk maakte, maar meestal was het nieuwtje daar al snel weer af en kwam ik weer terug op iets met baby'tjes, gewoon voor de lief, of iets in de spotlights, groots en meeslepend, met onbeperkte vrijheid en liever niet te serieus. Stiekem wilde ik natuurlijk het liefst gewoon rijk en beroemd worden zonder al te veel moeite, graag met veel vrije tijd om van het leven te genieten. Dat is een gedachte die struikelt op weg naar de pu berteit. Dan nog mank strompelend hardnekkig mee- kruipt richting de twintig, maar eigenlijk al weet dat het de eindsprint naar maatschappelijke zekerheid niet gaat halen en een treurige dood sterft op de laat ste helling als een hoopje ellende, een herinnering die door de rest van het hard lopende peloton van moetjes en ambities achteloos wordt vertrapt. Het besef van 'spek en bonen' is voor de kindenvens de uiteindelijke ondergang. Dat die finish steeds dichterbij komt, is mijn grootste angst. Meerdere keren van route wisselen, zoals ik heb gedaan, gaat dat niet tegen. Ik heb omwegen gemaakt van hier tot Tokio. Dacht zelfs een tijdje serieus dat dokter worden mijn roeping was, of kunstenaar, psy choloog, socioloog. Ik heb met veel verschillende ogen gekeken, maar heb niet gezien dat ik al die tijd nog steeds dezelfde route liep. Strompelend, hollend, ach terstevoren of geblinddoekt. Vallen, opstaan, stilstaan en \ueer doorgaan. Er is maar één weg... en dat is r' ei nooit die van de minste weerstand. Alle toekomstkeuzes maakte ik door er voor te kiezen, terwijl de eigenlijke keus al eerder was gemaakt. Waar precies en waarom, dat zal ik nooit met goede argu menten kunnen uitleggen. Het is ook niet nodig. Waarom wil ik geen verpleegster worden, accountant, DJ of binnenhuisarchitect? Nee, ik wil schrijven. Met alles wat daarbij hoort. Al had ik, drie turf es hoog, nooit kunnen bedenken dat ik zou kiezen voor een vak dat stilte, discipline en een zame opsluiting vereist. Het kan ook op een andere manier. De commerciële manier. Teksten schrijven die marketingtechnisch als een zoet broodje smaken en financieel daarom ook meer opleveren dan bruin brood. Het 'sobere' leven van een schrijver kan soms tenslotte wel wat onder steuning gebruiken. En dus ben ik nu ook copywriter, althans dat staat in mijn functieomschrijving. Echt onder de knie heb ik het nog niet. Het hebben van een kantoorbaan eveneens niet. Een hele leuke, een hele flexibele, desalniettemin word ik op maandagmorgen uit bed gebeld omdat de weekbespreking gaat begin nen. En dus schuif ik niet veel later als opgezwollen marmot aan tafel, in plaats van strak getrokken wor king girl in onberispelijke kledij. Ben ik bovendien de benodigde papieren vergeten in mijn haast om te doen alsof ik op het punt stond te vertrekken. Het is even wennen. Kantoorbaan. Het klinkt ook meteen zo officieel, alsof ik onwillekeurig de laatste stap heb gezet. De volwas sen wereld die achter de finish ligt. Het tegendeel is waar. Ik heb nu de mogelijkheid om al werkend te le ren. Niet in het minst veel over mezelf. Dat ik gebrek aan discipline heb, onzorgvuldig ben en een niet voor de hand liggend bioritme als normaal ben gaan be schouwen. Thuis achter de computer, maakt het niet uit dat ik om drie uur s' nachts een betere schrijf-vi be heb dan om tien uur s'ochtends en dat mijn schrijven onderdeel is van mijn gemoedstoe stand. Leermomenten dienen zich aan en het be gint er op te lijken dat ik niet langer als een kip zonder kop rondjes ren, dat ik snap dat ik op de juiste leerweg zit en mijn kansen moet grijpen. Ik heb alleen nog niet helemaal door dat de weg die ik ben ingeslagen geen snelweg is maar meer een route die de techniek van hordelopen vereist. Iedere deadline ver eist een aanloop, een sprint en met alle kracht een sprong. Tussen die onvermurwbare overeind staande hindernissen, ligt een vrije baan. En het is daar waar mijn kinderlijke wens de vrijheid heeft en ruimte krijgt om mee te spelen. De ideale, maar soms verwarrende afwisseling. Doen wat ik moet doen om te doen wat ik wil doen. A fine line and it's mine... Reageren? column@hotmail.com

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2