|almsnip :rdwijnt |egin 2005 rg Vaker agressie tegen burgemeesters en wethouders De bitterbal wordt duur betaaldop het Leidse terras Geblesseerde Verkerk niet naar Athene te garing 325 miljoen euro 150 padvinders leid door virusinfectie Goedemorgen Wat een krant. 'Eindelijk rust' in Baby Garden Kijk voor meer informatie op www.leidschdagblad.nl Giedo van der Garde racetalent van het kaliber Verstappen l-'iS/ig" l 25/27° Veel zon GESPREK Het strandleven vroeger en nu in boekvorm Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 door Rody van der Pols leiden - Met een gemiddelde prijs van 12 euro voor een rondje dat bestaat uit twee biertjes, twee Spa rood en twee gla zen rosé bekleedt Leiden een 'midden positie' als het om drankprijzen op ter rassen gaat. Een portie bitterballen is in Leiden opvallend prijzig: gemiddeld 3,65 euro voor zes stuks. Dat blijkt uit een terrassenonderzoek in 21 steden van het horeca-adviesbureau Van Spronsen Partners uit Leiderdorp. Voor het onder zoek werden in Leiden de terrassen van Annie's Verjaardag, De Poort van Ley- den, Stadscafé Van der Werff en Scarlatti bezocht. De onderzoekers bezochten in iedere stad vier terrassen, gelegen op een po pulaire plek in de stad. Daaruit komt naar voren dat je in Amsterdam het diepst in de buidel tast voor een rondje: gemiddeld 13,50 euro. Rotterdam volgt direct met een rondje van gemiddeld 13,40 euro. In Nijmegen en Dordrecht is de terrasganger het goedkoopst uit met gemiddelde prijzen tussen de 11 en 12 euro. De gemiddelde prijs voor een por tie bitterballen in de Randstad is 2,97 euro. In het zuiden van het land betaal je voor een dergelijke snack maar 2,52 euro. De onderzoekers keken niet alleen naar de absolute drank- en snackprijzen, maar relateerden deze bedragen ook aan het gemiddeld besteedbaar inko men van de inwoners. In dat geval blijkt Zoetermeer de meest gunstige terrasstad van Nederland te zijn, waar inwoners zo'n dertien rondjes per week kunnen betalen. Wel tekenen de onderzoekers aan dat het de stad ontbreekt aan 'uit straling en gezellige drukte'. Leidenaars volgen op de voet met twaalf rondjes per week. Rotterdammers zijn het slechtst af. Bij hen is na tien rondjes in één week de portemonnee leeg. Ook keken de onderzoekers naar wat horeca-exploitanten kwijt zijn aan ter rasvergunningen en precariorechten in de diverse steden. Dat bedrag blijkt ste vig uiteen te lopen. De gemeenten Am sterdam en 's-Hertogenbosch spannen de kroon: hier moet ruim 2000 euro per jaar worden neergeteld voor een terras van 25 vierkante meter. In Zoetermeer betaalt een ondernemer daarentegen slechts 135 euro. Ook Leiden behoort met zo'n 500 euro tot de goedkopere ge meenten. Ondanks dat de precariorechten het af gelopen jaar met zo'n twaalf procent zijn verhoogd, hebben de horeca-exploi tanten dit niet doorberekend in de drankprijzen, stellen de onderzoekers. De cafébazen durven dit niet, gezien 'de vele negatieve publiciteit over het prijs niveau van de horeca'. Omdat de toele veranciers wel hun prijzen hebben ver hoogd, worden de marges voor de on dernemers steeds kleiner, aldus het on derzoeksbureau. Olieprijien weer op recordhoogte londen - De olieprijzen zijn gis teravond na een kleine adem pauze weer op recordhoogte beland. Handelaren betaalden voor een vat Noordzee-olie (van 159 liter) 41,30 dollar. Het oude record van Noordzee-olie stond op 40,99 dollar, een stand die woensdagavond was bereikt. Amerikaanse olie kwam weer boven de 44 dollar uit en piekte op 44,40. Beide oliesoorten gin gen ruimschoots 1 dollar in prijs omhoog. Geliefden lijmen handen aan elkaar Leidenaar René van Rossenberg breidt Tolkienimperium uit Nederland is in de ban van vliegend, geelzwart monster ;/anp - De eenmalige ^van 45,38 euro van ge- Haan gezinnen ver- Het ingang van volgend wabinet schaft de zoge- Zalmsnip' samen met likersdeel van de onroe- kbelasting af. Dat blijkt letsvoorstel dat minis- es van binnenlandse za- de Tweede Kamer heeft regelen waren al in het Tcoord aangekondigd, [snip van toen honderd erd in 1998 ingevoerd, htig procent van de ge- I gaf het geld terug aan /jnen, zes procent van Meenten keerde zelfs Een kleine groep he chter zeer tegen de zin abinet inkomenspoli- |e. Zij gebruikten het r gericht minimabeleid. Jhet kabinet betekent fr dat wanneer mensen 1 vinden, ze het voor deeltje mislopen. Op die ma nier loont werken niet meer, een verschijnsel dat aan het Binnenhof de 'armoedeval' wordt genoemd. Begin vorige maand tikte Remkes daarom nog de gemeenten Ameland, Delft en Boskoop op de vingers. De Zalmsnip was bedoeld om gezinnen jaarlijks een belas tingvoordeel van 100 gulden (nu 45,38 euro) te geven via een verlaging van de onroerende- zaakbelasting (ozb). Het schrappen van het voordeeltje valt samen met het plan van het kabinet de onroerendezaakbe- lasting af te schaffen. Bij de Raad van State ligt een wets voorstel om het gebruikersdeel van deze belasting per 1 januari 2005 te laten vervallen. Door het opdoeken van de Zalmsnip bespaart het kabinet 325 miljoen euro. De gedeelte lijke afschaffing van de ozb voor bewoners van huizen zou ten koste gaan van de gemeen telijke begrotingen. fjgpd-anp - Tijdens de Jamboree in het Bra- liempde bij Boxtel zijn open week 150 jonge lek geworden. De pad- aakten besmet met het Ie ziektegevallen deden voor het weekeinde de scoutinggroep Am- laastricht. De GGD ver lat de Limburgers het K>ben meegesleept naar jamboree-terrein in lip. Ze kwamen van een loutingkamp. inder invloed van het Jïveer greep het besmet- 6 11 ns snel om zich heen. ,/jptomen waren bij alle 1 jietzelfde: koorts, over- •n diarree. Volgens de het virus zeker niet le- Ireigend. „Meestal ben 1 een paar dagen weer Het is overigens niet hoeveel scouts er pre cies ziek zijn. Velen zijn al weer thuis of op vakantie. Aanvankelijk legde de kamplei ding de zieken aan het infuus in de ziekentent op het Jamboree terrein. „Maar die tent raakte snel vol", zegt woordvoerder J. Kunne van Scouting Nederland. In overleg met de GGD werd daarom besloten 35 scouts over te brengen naar het ziekenhuis. Onder de 17 scouts die gister avond nog in het ziekenhuis la gen, waren vijftien kinderen van een Griekse scoutinggroep. „Zij pakken morgen het vlieg tuig naar huis. De andere twee zijn leidinggevenden, die kun nen ook naar huis", weet Kun ne. Alle deelnemers aan de Na tionale Jamboree, waaraan 4500 scouts en hun leiders deelnamen, hebben bij de af sluiting een brief meegekregen. Daarin staan onder meer in structies van de GGD voor het geval iemand nog ziek wordt. COMMENTAAR BETABONUS itudies, zoals wiskunde, of scheikunde, zijn niet eeds minder studenten versiteiten en hogescho- en voor bètavakken. In gde nog 6,6 procent van inten een exacte studie. :ls is dat percentage ge- 6,1. In geen enkel Euro- d is de populariteit van :he beroepen zo bedroe- Os in Neder- Ss' worden Schaarser en Bit bedrijven ^iderzoeksin- o£n voor grote n. De veertienduizend ,l<en die jaarlijks afstude- loen bij lange na niet iag, waardoor een flink onderzoekers is ont- iteeds meer universitei ten hun personeel daar- Idgedwongen uit het bui- begrijpelijk dat minister J" Hoeven van onderwijs Bs bedenkt om de belang- voor exacte studies te en. Zij hecht terecht gro- irde aan het stimuleren t in het jargon de kennis- lïie heet. Dat wil zeggen Herland - om zijn wel vaart te behouden - zich moet toeleggen op de ontwikkeling van technisch hoogwaardige producten en diensten. Daar voor zijn meer hoog opgeleide technici nodig. Het plan van Van der Hoeven om studenten van bètastudies een bonus van 1500 euro te ge ven als zij op tijd klaar zijn is sympathiek, maar ook naïef. Uit onderzoek blijkt dat studenten zich door een dergelijk bedrag niet op andere ge dachten laten bren gen. Ook een eerdere maatregel, waarbij de studiebeurs werd verlengd, had geen effect Er is meer nodig om het imago van exacte vakken te verbeteren. Wat het ei van Columbus is, valt moeilijk te zeggen. Technische opleidingen zullen in ieder geval hun onderwijsklimaat moeten verbeteren. Maar het bedrijfsle ven zal ook betere voorlichting moeten geven over de carrière kansen in technische beroepen. Het vooruitzicht van een goed betaalde baan zet meer zoden aan de dijk dan een eenmalige bonus van 1500 euro. Hugo Schneider Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9,75 den haag/anp - Burgemeesters en wet houders krijgen steeds vaker te maken met agressie van burgers. Uit een onder zoek van vakbond CNV Publieke Zaak is gisteren gebleken dat een op de drie ge meentebesturen al eens geconfronteerd is met agressie. Burgemeesters zijn daar bij vaker slachtoffer dan wethouders. Het gaat meestal om mondelinge agres sie, maar ook schriftelijke en fysieke be dreigingen komen voor. Het onderzoek is gehouden naar aanleiding van het af treden van een wethouder in Goirle die dat onlangs deed wegens bedreigingen aan zijn adres. Er namen 180 lokale poli tici deel aan de enquête. De Haarlemse burgemeester Jaap Pop toont zich niet geschokt door de uit komsten van het agressieonderzoek. „Het is geen diepgravend onderzoek ge weest", aldus Pop, tevens voorzitter van het Nederlands Genootschap van Bur gemeesters. „Bovendien kan er behoorlijk wat ver schil zitten tussen geconfronteerd wor den met agressie, bijvoorbeeld in een boze brief, en je daadwerkelijk bedreigd voelen. Volgens het CNV bevestigt het onder zoek een trend die eerder al was gecon stateerd bij andere beroepen, zoals brandweermannen en verzorgers in de zorg. „Veel burgemeesters en wethou ders zien een verschuiving naar meer agressie. De burger is mondiger gewor den en daarbij lijkt agressie te horen", zegt CNV-bestuurder Van der Wind. De vakbond wil zijn zorgen snel aan de or de stellen in een overleg met minister Remkes van binnenlandse zaken. Houdster pension Anjum vrij van tbs Leeuwarden - De rechtbank in Leeuwarden heeft de tbs van de vrouw die in 1997 twee mannen vermoordde in haar 'horror- pension' in Anjum, niet ver lengd. Het openbaar ministerie gaat tegen de beslissing in be roep. De lijken werden tijdens de kerst gevonden. In 1998 ver oordeelde het hof haar tot zes jaar cel en tbs. Liverpool - Vijftig babylijkjes, van wie de identiteit onbekend is, werden gisteren in een bijzondere graftuin in het Engelse Liverpool ter aarde besteld. Het was de eerste groep van duizend baby's die twintig jaar lang zonder wetenschap van hun ouders be waard waren door een universiteit en een ziekenhuis. Voor wetenschappelijke doelein den. Het werd een hartverscheurend afscheid. De begrafenisondernemer liep met elk kistje via een ladder het graf in, omdat ze te klein waren om afzonderlijk de bodem in te laten zakken. Pagina Buitenland: Bisschop van Liverpool neemt afscheid van vijftig baby's. Foto: GPD/Colin Lane Madrid - Een Duitse man die door Spanje aan zijn vaderland moest worden uitgeleverd, heeft zich vastgelijmd aan zijn vriendin om uitzetting te voor komen. De 39-jarige Duitser maakte gebruik van het mo ment waarop zijn vriendin bij hem in de gevangenis op be zoek kwam en lijmde hun han den samen met een product dat gebruikt wordt in de auto-indu strie. Artsen in het ziekenhuis hopen nu een oplosmiddel voor de lijm te vinden, anders is een operatieve ingreep noodza kelijk. 'Niet zwichten voor gijzelingen' Washington - De Verenigde Staten hebben gisteren namens de 32 landen van de multinatio nale troepenmacht in Irak - in clusief Nederland - verklaard dat ze geen enkele concessie zullen doen aan Iraakse mili tanten die gijzelaars hebben ge maakt. Geen van de landen zal zwichten voor terreur, zo luidde de boodschap. Het Koeweits bedrijf waarvan zeven chauf feurs worden gegijzeld in Irak, zou daarentegen wel bereid zijn losgeld te betalen. Volgens het Franse persbureau AFP gaat het om een bedrag van 'miljoenen dollars'. Brand Paraguay door kortsluiting Asuncion - De verwoestende brand in een winkelcentrum in de Paraguayaanse hoofdstad Asuncion die afgelopen zondag meer dan vierhonderd mensen levens eiste, is waarschijnlijk veroorzaakt door kortsluiting. Dat verklaarde president Duar- te gisteren. Het hoge dodental is volgens het staatshoofd voor namelijk te wijten aan het feit dat veel uitgangen op slot zaten en dat het complex veel te wei nig uitgangen telde. door Gertjan van Geen alphen aan den run - De voor bereiding was in orde, de vorm goed, maar een borstspierbles sure voorkomt een optreden van Martin Verkerk op de Olympische Spelen. De 25-jari- ge Alphenaar besloot gisteren, in overleg met zijn coach Nick Carr, dat hij niet naar Athene afreist. „Het zou dom zijn", zei Carr gisteravond. „We kunnen niet verwachten dat hij over twee weken volledig hersteld is." Verkerk liep de blessure op in de finale van de Dutch Open, twee weken geleden in Amers foort. Hij speelde de eindstrijd tegen de Chileen Fernando Gonzalez gewoon uit en won zijn tweede ATP-titel. Twee da gen later kwam hij uit in het challenger-toernooi van Hilver sum om zich 24 uur later terug te trekken. Vorige week vrijdag werd bij een mri-scan een Martin Verkerk. Foto: ANP scheurtje geconstateerd. Ver kerk hoopte met rust, fitness en fysiotherapie op een spoedig herstel. Een nieuwe mri-scan afgelopen dinsdag wees uit dat er nog steeds vochtophoping en een klein scheurtje zat. Na een lichte training woensdag hakte het duo de knoop door. Carr: „Als hij op 70 of 80 pro cent had kunnen serveren, had ik het aangedurfd. Hij is fitter dan ooit. Maar in dit geval ko men de Spelen gewoon te vroeg. Martin was er redelijk door geraakt. Meedoen aan de Olympische Spelen betekende veel voor hem." Het is een forse tegenvaller voor Verkerk, die zijn toemooische- ma volledig had afgestemd op Athene. De tennisser uit Alphen aan den Rijn toonde zich zwaar ontstemd over het feit dat NOC *NSF begin juli meende dat hij geen vormbehoud had ge toond, waardoor deelname in gevaar kwam. De finalist van Roland Garros in 2003 bereikte in het lopende seizoen een fi nale, een halve finale en twee kwartfinales op de ATP Tour. Dat bleek niet genoeg. Drie da gen voor zijn toernooiwinst in Amersfoort mocht Verkerk als nog, tevergeefs, zijn olympische koffer met toebehoren ophalen. Door het afhaken van Verkerk ontbreekt Nederland op het olympische tennistoernooi. BJJa, ik ontvang graag 4 weken lang iedere oqbtend 1 Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen J 0,41 per dag! J Naam: DM V J Adres: J Postcode/Plaats: J Ttelefoon: (Lm bezorgcontrole) I Geboortedatum: I e-mailadres: BVP3 Mo Vm vr Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop J naar Leidsch Dagblad, Ta v Afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar I www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig I tot 31 december 2004) I I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon- I gegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. J Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1