Vakbonden dreigen Staat aan te klagen ECONOMIE Winst Randstad groeit dit jaar spectaculair NS willen kaartje ruim 3 procent duurder maken Duitse werkloosheid in juli nog nooit zo hoog Oad: Topjaar ondanks malaise in reisbranche Versatel: flink groeien v 'Kabinet tast CAO-beleid aan' Bouwplaats vaak onveilig Vroege bolchrysanten ICT-sector vernieuwt niet en verliest daardoor de slag -a- randstad owinst Clubtenue aan gevel start ist icrosoft begint vol- zijn eerste gratis ist. De proeftuin waar het software- een jaar tijd een mil- :ers wil binnenha- Iggen is erg populair Voor de meeste :t het dienst als iOtitieboekje of soci- lelplaats. Met de inst voert Microsoft jntie met de zoek- joogle verder op. ïigenaar van het po- )gger. Microsoft lan- Iangs al een nieuwe ine die moet kunnen ;n met de tot dusver technologie van zijn donderdag 5 augustus 2oo4 |vraag naar snmepper' De vele wespen de- ijn een zegen voor ier Wiep van der Harlingen. Hij ver- lar al 400.000 elektri- nmeppers in Neder- ië en Duitsland. Van introduceerde het ;et' vorig jaar onder 'oetsie'. Het in China ipen is eigenlijk niet ior de relatief zware 'en, erkent de impor- ^vliegjes en muggen n door elektrokutie in fte wesp legt na tien 'het loodje. iconcept lutofabriek let Duits-Amerikaan- icem DaimlerChrys- 'ïien met enkele toele- 1 een nieuwe fabriek Jouwen. Met de inves- 12 miljard dollar (1 Iro) gemoeid. Leve- Vagen 300 miljoen zo meldde The Wall mal gisteren. In de briek gaat Daimler- wee nieuwe jeepmo- ïwen. Volgens de za- ^s het concept hoogst ■telijk in de auto-indu- k rijs weer ~"r omhoog De prijzen van ruwe isteren verder geste- lieuwe hoogtepunten. ,te elektronische han- Imerikaanse olie werd ran 44,28 dollar geno- een vat van 159 liter, Uarcenten meer dan Hhhoogte die dinsdag Later op de dag «rotering van Brent- Noordzee op 40,96 i hoogste peil in bijna uisdag sloot Brent ing in september op imarkt in Londen op ar. De vorige piek van j-olie, 40,95 dollar, fikt op 10 oktober n waren de oliemark- ban van de crisis, ont- ir de Iraakse inval in ice verdient ^oo euro n - Tegelijk met de be ing dat Eric Meurice s topman bij ASML :rd gisteren bekendge- t de Fransman een ba- van 600.000 euro gaat i. Dat is net zoveel als janger Doug Dunn, ijgt hij direct 125.000 kan hij nog allerlei i verdienen. Als Meuri- opstapt dan na vier I hij een gouden hand den van een jaarsalaris. ®er baantjes vakantie iM - Volgens MKB Ne- ijn deze zomer akantiewerkers aan de rocent minder dan in 1001 waren nog jakantiekrachten aan Ze komen dit jaar r aan de bak en wer- Siinder lang. In 2002 pen gemiddeld 5,9 n de slag. Deze zomer I tot 5,6 weken. In de Ldienstverlening en de I idel is de vraag in twee aid met respectievelijk j 39.000 hulpen. In de |en 19.000 vakantie- I meer werken. Solbeleid bij bedrijven I - Het aantal bedrijven lcoholbeleid heeft, is 12 toegenomen van 22 )cent. Dat zegt het Na- istituut voor Gezond- ordering en Ziektepre- -mIGZ) na een onderzoek -vijaar onder 1102 werk- qrf. 837 werknemers, j end op het werk wordt ronken, meestal op het irrein. De topdrie van j in dat opzicht zijn de J procent), de horeca *$nt) en de overheid (33 In de gezondheids- Ie transportsector wor- __ininst geborreld. amsterdam/anp - De vakcentra les FNV, CNV en MHP dreigen de Staat aan te klagen bij de Raad van Europa en de internationale arbeidsorganisatie ILO van de Verenigde Naties. Het kabinet tast volgens de vakcentrales de onderhandelingsvrijheid van werkgevers en bonden aan, als het zijn plannen doorzet om col lectieve arbeidsovereenkomsten (CAO's) selectief en naar politiek inzicht niet meer algemeen ver bindend te verklaren. Dat liet de vakbeweging giste ren weten in een brief aan mi nister De Geus (sociale zaken). Het kabinet besloot dit voorjaar na een conflict met de bonden over het prepensioen bedrijfs- tak-CAO's niet meer aan alle ondernemingen in een sector op te leggen, als daardoor de loonkosten te hard stijgen. Ook wil het geen CAO's meer alge meen verbindend verklaren, als daarin afspraken staan over aanvulling van het salaris na een ziekte van meer dan een jaar. De Geus heeft de werkgevers- en werknemersorganisaties om een reactie gevraagd op dit be leid. Vorige maand hebben VNO-NCW en MKB-Nederland de minister al geschreven dat het maken van CAO-afspraken een verantwoordelijkheid is van werkgevers en vakbonden. Net als de vakbeweging vinden de ondernemers het daarom on wenselijk dat het kabinet in grijpt in CAO-afspraken, omdat de regering vreest dat de loon kosten de pan uitrijzen. De ondernemers gaan ervan uit dat met de bonden nog steeds verantwoorde loonafspraken te maken zijn, ondanks de weige ring van de vakbeweging om de lonen te bevriezen. „Als dat la ter anders blijkt te zijn en het algemeen belang in het geding is, kan er altijd nog worden in gegrepen", stelde directeur so ciale zaken Van den Braak van VNO-NCW. Volgens de FNV, CNV en MHP geelt het kabinet blijk van 'mis plaatst wantrouwen en van wanbegrip' door impliciet er van uit te gaan dat CAO-partij- en de zorgelijke toestand van de economie en werkgelegen heid miskennen. Daarbij wijzen de vakcentrales erop dat Neder land zich verbonden heeft aan het Europees Sociaal Handvest en diverse verdragen van VN- organisatie ILO, die de Staat er toe verplichten onderhandelin gen over collectieve arbeids voorwaarden te respecteren en te bevorderen. utrecht/anp - De Nederlandse Spoorwe gen Willen volgend jaar de treinkaartjes 3,25 procent duurder maken. Dat bleek gis teren uit de adviesaanvraag die de vervoer der bij de consumentenorganisaties heeft ingediend. NS mogen volgens het vervoers- contract met de overheid de tarieven jaar lijks één keer verhogen. Deze stijging, die altijd op 1 januari ingaat, mag maximaal de inflatie plus 2 procent bedragen. NS willen deze ruimte maximaal benutten, omdat het bedrijf er naar eigen zeggen fi nancieel nog steeds niet goed voorstaat. Bovendien is de tariefstij ging nodig om de kwaliteit van de dienstverlening te verbete ren, aldus het bedrijf. Consumentenorgani saties als Rover, de ANWB en de Consu mentenbond, moeten een advies uitbren gen over het voornemen van de NS. Op 1 oktober maakt de vervoerder zijn besluit bekend. De Consumentenbond liet gisteren al we ten teleurgesteld te zijn over de voorgeno men prijsstijging. De organisatie voelt meer voor een tariefstijging met alleen de inflatie omdat de kwaliteit bij de NS achterblijft. Een woordvoerster zei echter wel dat de NS het advies van de consumentenorganisa ties gewoon naast zich neer kan leggen. Dit jaar bedroeg de reguliere verhoging 4 procent. Daar kwam echter op 1 juli nog een extra prijsstijging van iets meer dan 2 procent bovenop. NS spraken eerder met de consumentenorganisaties af dat het be drijf de prijs van de kaartjes mocht verho gen als gfenoeg treinen op tijd reden. Over een periode van twaalf maanden moest 84,4 procent van de treinen volgens de dienstregeling rijden. In juni maakten NS bekend precies aan die eis te voldoen. Het bedrijf mag de kaartjes nog eens ruim 2 procent duurder maken, als over een perio de van twaalf maanden 86,8 procent van de treinen op tijd rijdt NS verwachten dat dit jaar niet aan deze eis wordt voldaan. Val van steiger groot gevaar den haag/anp - Veel bouw plaatsen in Nederland zijn on veilig. Bouwvakkers lopen voor al het risico te vallen, meldde de Arbeidsinspectie gisteren. De inspectie bezocht onlangs 347 bouwplaatsen en op twee derde daarvan werden overtre dingen geconstateerd. In 162 gevallen was de situatie zo ge vaarlijk dat het werk werd stil gelegd. „Elk moment kon er ie mand doodvallen", zei een woordvoerster van de inspectie. Bijna 68 procent van de over tredingen had te maken met het gevaar te vallen. Er zijn 85 boetes uitgedeeld. Bouwbedrij ven moeten 2250 euro betalen als er sprake is van valgevaar. Slechts weinig bouwbedrijven hadden maatregelen genomen om vallen te voorkomen, aldus de Arbeidsinspectie. Zo hadden veel ondernemingen bijvoor beeld geen reling aangebracht op daken waar bouwvakkers werkten. Of ze dekten gaten in de vloer, waar later trappen ko men, niet af. De controles maaktep deel uit van een grootscheepse Europe se inspectie in de bouw. Jaar lijks komen in de Europese Unie ongeveer 1300 bouwvak kers om door een val op het werk. In Nederland zijn dat er volgens de inspectiedienst twintig. De resultaten van het Europese onderzoek zijn nog niet be kend. Bij het onderzoek van vo rig jaar kwam Nederland wat veiligheid op de bouwplaatsen betreft in de middenmoot te recht. Vergeleken met de ons omringende landen brengen bedrijven de risico's van het v/erken in de bouw minder goed in kaart. De zuidelijke lan den scoorden het slechtst, de bouwplaatsen in de Scandina vische landen waren het vei- ligst. Vergeleken met de ons omrin gende landen brengen bouw bedrijven de risico's van de ge varen op de bouwplaats minder goed in kaart. In totaal heeft de inspectie vorig jaar 32.000 bouwplaatsen bezocht en ruim 82.000 overtredingen geconsta teerd. In 3155 gevallen werd het werk stilgelegd. AFM pakt valse aanprijzing aan amsterdam/anp - Beurs- waakhond AFM gaat bedrij ven aanpakken die beleg gingen onder misleidende namen verkopen. De toe zichthouder wil niet dat fi nanciële bedrijven de risi co's van beleggingen weg moffelen door ze als een spaarproduct aan te prijzen. Consumenten worden hier door op het verkeerde been gezet, aldus de AFM. Bedrij ven mogen volgens wet- en regelgeving geen beleg- gings- of verzekeringspro ducten verkopen waarbij in de naam het woord sparen wordt gebruikt. De beurs- waakhond heeft gemerkt dat dat toch gebeurt. In het verleden werden al beleg gingen verkocht onder na men als All Round Sparen en Kinder-Spaarlease. Zulke namen suggereren dat con sumenten hun geld via deze producten veilig wegzetten. Feitelijk wordt er echter in beleggingen geïnvesteerd, wat veel meer risico mee brengt. est - De bolchrysant heet een echte herfstplant te zijn, maar wordt bij een temperatuur van bijna 30 graden celcius nu al geoogst. Om de groei af te remmen worden de planten als het kan afgedekt zodat ze minder zonuren krijgen. Plantenkweker Van de Berg uit het Gel derse Est brengt op dit ogenblik zo'n 20.000 'bollen' per week naar de veiling. Foto: GPD/William Hoogteyling neurenberg/anp-dpa-afp - De werkloosheid in Duitsland is vorige maand flink toegeno men. Doordat schoolverlaters in groten getale op de arbeids markt verschenen, steeg het aantal werklozen met 126.500 tot bijna 4,36 miljoen. Dat heeft het Duitse federale arbeidsbu reau gisteren bekendgemaakt. Nog nooit was de werkloosheid in Duitsland in juli zo hoog. In totaal zat 10,5 procent van de beroepsbevolking zonder werk tegen 10,2 procent in juni. Volgens het arbeidsbureau blijkt uit de cijfers dat het aan trekken van de economie nog geen banen oplevert. Ook ex clusief seizoensinvloeden was er sprake van een toename van de werkloosheid. Deze stijging, met 11.000 tot 4,386 miljoen, was groter dan economen had den verwacht. Analisten wijten het uitblijven van herstel op de arbeidsmarkt aan voorzichtigheid van het be drijfsleven om te investeren in nieuw personeel. De Duitse economie laat wel de sterkste groei in drie jaar zien, maar er is nog te weinig vertrouwen dat die blijvend is. De export is vooral de kurk waarop de grootste economie van Europa drijft. De binnenlandse beste dingen blijven achter. De Duit se werkgevers spraken van 'een droevig record'i. De oppositie verklaarde dat bondskanselier Schroder van vakantie moet terugkeren. „Het is afschuwelijk dat miljoenen mensen werkloos zijn, terwijl de kanselier op het strand ligt", aldus Söder van de conservatie ve volkspartij CSU in Beieren. holten/anp - De Oad Groep noemt 2004 een topjaar on danks de prijzenoorlog in de reisbranche. Commercieel di recteur Ter Haar van de op twee na grootste reisorganisatie van Nederland zei gisteren te verwachten 4 procent meer passagiers te vervoeren dan in 2003. Toen verzorgde het Hol- tense bedrijfvoor 702.000 men sen de vakantie. Doordat de njarges in de reis sector zwaar onder druk staan, verwacht Oad dat de winst on geveer gelijk zal zijn aan die van vorig boekjaar, ofwel 1 tot 2 procent van de omzet. De om zet stijgt het lopende boekjaar (1 november 2003 tot en met 31 oktober 2004) fors van 645 naar ongeveer 740 miljoen euro. De ze toename is voor een belang rijk deel toe te schrijven aan de overname van 75_ Rabobank- reisbureaus met een gezamen lijke omzet van 77 miljoen euro. Ter Haar schat in dat de prij zenoorlog in de reisbranche niet lang meer vol te houden is. „Uiteindelijk moet er toch geld verdiend worden en kun je niet reizen van 99 euro naar Turkije blijven aanbieden." De Oad-directeur wijst erop dat vele vakantiegangers die dach ten dit jaar last-minute goed koop een reis te boeken, toch teleurgesteld zullen zijn over hun vakantie. „Op het laatste moment blijkt vaak je eerste keus niet beschikbaar." Hij stelt dat veel reisorganisaties door de hausse aan boekingen na het EK voetbal snel door hun overcapaciteit heen waren. „Na drie tot vier weken waren er bij na geen last-minuteaanbiedin- gen meer te krijgen." Turkije is dit jaar de grootste vechtmarkt. Inmiddels zijn twee Duits-Turkse reisgiganten, öger Tours en DTI, toegetreden op de Nederlandse markt. Oad zegt nog steeds marktleider voor Turkije te zijn en dit jaar 140.000 tot 150.000 reizen naar dat land te verkopen. Rotterdam - Aan de gevel van het hoofdkantoor van Nedlloyd in Rotterdam hangt een maxi-uitvoering van het nieuwe clubtenue van voetbalclub Feyenoord voor het komende seizoen. Sponsor Fortis wenst supporters van de Rotterdamse club tegelijkertijd een 'fantastisch seizoen' toe. Foto: ANP/Robin Utrecht amsterdam/anp - Versatel denkt de komende jaren flink te kunnen doorgroeien. Het ka- bel- en telecombedrijf hoopt over zeven tot tien jaar in Ne derland een marktaandeel te hebben van 10 procent. Dat is nu 2 procent. Voor Duitsland geldt een nagenoeg zelfde ver haal. Financiële middelen zijn voldoende aanwezig. Een oor logskas is er van 50 tot 75 mil joen euro, aldus financieel top man Lazar gisteren bij de pre sentatie van de cijfers. Versatel boekte in het tweede kwartaal een omzet van 144 miljoen euro. Dat is 20 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar en 6 procent meer dan in het voorgaande kwar taal. Het nettoverlies liep terug van 11,5 miljoen vorig jaar naar 4,1 miljoen over de afgelopen drie maanden. In het eerste kwartaal bedroeg het verlies 7,3 miljoen euro. Sinds de oprich ting van het kabel- en telecom bedrijf in 1995 is er slechts een maal een nettowinst geboekt. Versatel rekent dit jaar op een omzet van 570 miljoen tot 590 miljoen euro. Vorig jaar was het 462 miljoen euro. Het operatio nele resultaat gaat volgens Ver satel uitkomen tussen 110 mil joen en 120 miljoen euro. In 2003 was er een verlies van 44,7 miljoen euro. Op geruchten dat deze aan de vooravond staat van een grote concentratiebeweging, wilde topman Raj Raithatha gisteren niet ingaan. „We moeten ge woon deze tent runnen." Over het eerste halfjaar komt Versatel op een omzet van 280 miljoen euro. Dat was in dezelf de periode van 2003 207 mil joen euro. Het nettoverlies liep op van 10,5 naar 11,4 miljoen. De omzet steeg in het tweede kwartaal vooral door de groei van het aantal breedbandklan- ten in Nederland, Duitsland en België. In Nederland groeide de omzet met 12,3 miljoen euro naar 66,3 miljoen. In Duitsland ging hij van 53,7 miljoen naar 62,9 miljoen en in België be droegen de inkomsten 14,8 mil joen (vorig jaar 12,4 miljoen). diemen/anp - De nettowinst van het uitzendconcern Randstad is in het tweede kwartaal van dit jaar met 183 procent gestegen tot 37,1 miljoen euro. De omzet kwam ging van 1,3 naar 1,4 mil jard euro ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar. Rand stad-topman Noteboom toonde zich gisteren danook erg tevre den over de cijfers. „We hebben onze winstgevend heid weten te verdrievoudigen. Bovendien zijn we harder ge groeid dan de markt in vrijwel alle regio's", liet hij in een schriftelijke verklaring weten. Over de eerste zes maanden van dit jaar kwam de nettowinst uit op 52,5 miljoen euro. Dit betekent een toename van 436 procent vergeleken met dezelf de periode vorig jaar. De omzet steeg van 2,5 miljard naar 2,7 miljard euro. Randstad pres teerde het tweede kwartaal vooral goed in Italië, Spanje en België. De omzetgroei was daar Resultaten Randstad netto-omzet naar regio in miljoenen euro 2e kwartaal 2003 2004 Nederland 506,4 516,2 +2% Duitsland 127,4 144,7 +14% België/Luxemburg. 136,8 161,8 +18% Frankrijk 90,1 100,4 +11% Spanje 75,5 98,8 +31% Ver. Koninkrijk 35,2 40,3 +14% Italië 28,0 39,8 +42% Overig Europa 16,2 19,4 +20% Noord-Amerika 26,10 281,8 +8% Totaal 1.276,6 1.403,2 +10% iljoenen euro Sifcfiiy 2e kwartaal 37,1 13,1 behoorlijk. Ook in Nederland ging het goed. Voor het eerst in vier jaar behaalde het concern in ons land een bescheiden omzetgroei, namelijk 2 procent. De economie van de Verenigde Staten laat volgens Randstad te kenen van herstel zien. De vooruitzichten van het uitzend concern in Noord-Amerika worden dan ook beter. Het af gelopen kwartaal lieten vooral de industriële en administratie ve sectoren groei zien. Randstad is inmiddels begon nen met uitbreiding in de nieu we Europese lidstaten. In Polen zijn de eerste flexwerkers uitge zonden. Binnenkort begint Randstad in Hongarije. Daar naast bekijkt de onderneming de uitbreidingsmogelijkheden in Azië. Vooral Japan is interes sant, omdat dit land sinds kort toelaat dat meer uitzendwer- kers aan de slag gaan. Randstad verwacht daarom dat Japan binnenkort na de Verenigde Staten de grootste markt voor uitzendkrachten wordt. Wegens de grote cultuurverschillen wil Randstad geen eigen onderne ming in Japan starten, maar een bestaande uitzendonderne ming in het land kopen. Sinds kort helpt Randstad be- anp - bron: Randstad drijven in Nederland en België niet alleen aan uitzendkrach ten. Het op drie na grootste uit zendconcern van de wereld werft en selecteert in deze lan den ook vaste medewerkers. Op dit moment maken dertig on dernemingen gebruik van deze service. „Dit is de aanzet tot een nieuwe poot in ons be drijf', aldus topnan Noten boom. den haag/gpd - Nederlandse ICT-bedrijven vernieuwen nau welijks en hebben te weinig oog voor de klant. Daardoor dreigt de sector steeds verder achter op te raken bij buitenlandse concurrenten. Dat blijkt uit de ICT Barometer van onderzoeks bureau Ernst Young. Het on derzoek is uitgevoerd onder 620 directeuren, managers en pro fessionals. Volgens onderzoeker Verschuur verkeren veel Nederlandse ICT- bedrijven nog steeds in een shocktoestand. „In de topjaren 2000 en 2001 behaalden deze bedrijven winsten van dubbele cijfers; het kon niet op. Daarna werden het plotseling dubbel- cijferige verliezen. Klanten za gen plotseling hun kans om de ICT'ers de duimschroeven aan te draaien en sindsdien is het credo vooral: overleven." Hoewel de ICT-sector wereld wijd niet ontkwam aan bezuini gingen en ontslagen, is er vol gens Verschuur veel meer ge kort op onderzoek en ontwikke ling dan in andere landen. „Daarmee samenhangend is het gebrek aan klantgericht heid. In bijvoorbeeld de VS zijn hele teams enkel en alleen be zig met kijken wat de klant wil. Dat gebeurt in ons land nauwe lijks." Verschuur waarscnuwt ook voor de agressiviteit en asserti viteit van veel Aziatische ICT- ondernemingen. En steeds meer bedrijven kondigen aan dat ze automatiseringswerk, ook hooggeschoold, willen ver plaatsen naar landen als India, China en Maleisië waar de lo nen een stuk lager liggen. In Nederland werken zo'n 140.000 ICT'ers. Automatiseer der Logica CMG heeft inmid- "dels 700 functies naar India ver huisd en verwacht dat er in 2005 nog eens 2.500 volgen. Maar ook banken als ABN Am- ro en ING willen duizenden ba- 5 nen op hun eigen ICT-afdelin- J gen verplaatsen naar Azië. Ernst Young voorspelt dit jaar een verlies van 15.000 banen. Fortis wenst het legioen een fantastisch seizoen Archieffoto: ANP/Marcel Antonisse

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7