Zes gegijzelde chauffeurs vrij i BUITENLAND 'Voor papa, die zoveel voor ons deed' Lichte aardbeving in Turkse Bodrum Ruziënde rechters onderzoek Madrid Bosbrand geblust Fotograaf van het beslissende moment Saddam wil zijn proces afwachten in Zweden Extremisten houden nog elf buitenlanders vast in Irak Feestend Gibraltar trekt zich niets aan van Spanje stockholm/anp-afp - De gewezen Iraakse dictator Saddam Hussein wil zijn proces afwachten in een gevangenis in een neutraal land, bij voorkeur Zweden. Dat berichtte de Zweed se krant Aftonbladet gisteren op gezag van een van zijn advo caten. De raadsman, Giovanni di Stefano, hield overigens vol dat er misschien niet eens een proces komt omdat Saddam Hus sein als Iraakse president immuniteit geniet. Komt het wel zover, dan zou Zweden een goed land zijn om dat proces af te wachten, vanwege het humane rechtssysteem en de com fortabele gevangenissen in het Scandinavische land, aldus Di Stefano. Amerikaanse troepen namen Saddam Hussein in december 2003 gevangen. Hij werd begin juli overgedragen aan de Iraakse overgangsregering. Hij is voor een Iraakse rechtbank aangeklaagd wegens misdaden tegen de menselijkheid. Vori ge maand gaven zijn advocaten al aan dat zij hem willen la ten overbrengen naar een neutraal land, bijvoorbeeld Zwit serland of Oostenrijk. "^stromingen in ten van India xbad - Na het oosten (ia is nu ook het westen land getroffen door ver- nde overstromingen, ledige seizoensregens I volgens de autoriteiten aat Gujarat de afgelopen tan ten minste 151 per- iet leven gekost. De au- ïn spreken van de em- Dverstromingen sinds ler 1 jte straffen 1 j iheads - Een rechtbank in de ^*he hoofdstad Moskou ster en zware straffen yr 'd aan leden van een fc»<v>kinheads. De veroor- worden verantwoorde- jeiPuden voor een golf van ch geweld in het afgelo- - ,r. Zeven skinheads kre- affen variërend van vier ttien jaar. >ntal brand ;uay loopt op n - Het officiële doden- ;volg van de verwoes- and in een supermarkt ;ion is verder opgelo- t openbaar ministerie in lstad van Paraguay isteren mee dat 426 li- zijn geborgen. In di- ikenhuizen in en rond n worden nog 512 ge- behandeld, van wie er kritieke toestand ver- 53 mensen worden ver- De politie in de Ame- staat Georgia heeft Jnermeisjes van 15 en 16 gepakt op verdenking ■ord. Beiden zouden de fiders van een van de m, -met een keukenmes i -I vermoord. De slachtof- .Gen 77 jaar oud. Het /oor de moord is ondui- bagdad/ap-rtr - Zes in Irak ge gijzelde chauffeurs zijn gisteren vrijgelaten. De vier Jordaniërs en twee Turken werkten voor bui tenlandse bedrijven. De ontvoer ders eisten dat de werkgevers van de chauffeurs zouden stop pen met hun activiteiten voor de Amerikaanse troepen in Irak. Een groepering die zich de Groep van de Dood noemt, liet de Jordaniërs gaan als blijk van waardering voor familieleden van de vier. De familieleden hadden in de Jordaanse hoofd stad Amman deelgenomen aan een optocht om hun sympathie te betuigen voor de opstande lingen in Irak. Bovendien be loofden de vier chauffeurs hun gijzelnemers beloofd nooit meer goederen voor het Ameri kaanse leger te zullen vervoe ren. De twee Turkse gijzelaars kwamen vrij nadat de firma waarvoor zij werken was ge stopt met de bevoorrading van het leger van de VS. De groep al-Tawhid wa al-Jihad van Abu Musab al-Zarqawi, die wordt beschouwd als de leider van al- Qaeda in Irak, hield de twee sinds zaterdagavond vast. Elf buitenlanders in Irak zijn nog in gijzeling. Zeven werkne mers van een Koeweits trans portbedrijf werden twee weken geleden ontvoerd door een groepering die zich Houders van de Zwarte Banieren noemt. Het ultimatum aan de werkge ver van de drie Indiërs, drie Ke- nyanen en een Egyptenaar liep zondagavond af. Het Koeweitse bedrijf liet gisteren echter we ten dat de onderhandeling over hun vrijlating, die zondagavond werd afgebroken, is hervat. Voorts hebben diverse groepe ringen nog een Syrische en twee Jordaanse vrachtwagen chauffeurs en een Libanese za kenman gegijzeld. Over hun lot en over de eisen van hun ont voerders is niets bekend. Behalve buitenlandse werkne mers, moeten ook Iraakse poli tiemensen het nog steeds ont gelden in Irak. Opstandelingen verwijten hun collaboratie met het Amerikaanse leger. In de noordelijke stad Mosul kostten diverse gevechten tussen politie en opstandelingen twaalf men sen het leven. Ten minste 46 mensen raakten gewond. Het provinciaal bestuur in Mo sul stelde om drie uur 's mid dags een uitgaansverbod in, waarna de politie en de Natio nale Garde de stad weer onder controle kregen. Een woord voerder zei tegen CNN te ver wachten dat het uitgaansver bod vandaag weer wordt opge heven. Bij de gevechten in Mo sul zou de broer van mullah Krekar zijn omgekomen. Mul lah Krekar is de oprichter van de radicale islamitische bewe ging Ansar al-Islam. Hij woont sinds 1991 als vluchteling in Noorwegen. Volgens Washing ton onderhoudt de moslimbe weging banden met het terreur netwerk van Osama bin Laden. Via zijn advocaat heeft de mul lah berichten over de dood van zijn broer tegengesproken. nezentegen Ierse troepen p |w - In de Sudanese jad Khartum zijn giste- duizenden demon- l de straat op gegaan erotesteren tegen elk tnds ingrijpen in de re- fur. De demonstranten voorbereid te zijn op d (islamitische heilige als buitenlandse troe- "%land binnentrekken. ie landen dreigen met om een einde te ma s' de dood en verderf die 1 ne milities, de lanja- fjt iet steun van het rege leer onder de Afrikaanse ^ig zaaien. jaar cel voor en pauw j - Een rechter in Myan- |ma) heeft twee man- Ieder drie jaar cel ver- cd omdat ze in een na- jc twee wilde pauwen n en opaten. Het duo /olgens het Japanse Kyodo als bouw- n de buurt van het na- k. Myanmar, waar een junta volgens mensen- M [groepen elke burgerlijke ieke vrijheid hard on- it, kent hoge straffen 1 doden van bedreigde tten. a straft grote - -lies niet af in ||So\ f De Chinese autoriteiten in hun radicale politiek ioverbevolking een raai van 180 graden ge- plaats van echtparen n voor het verwekken el kroost, wordt het van kleine gezinnen fi- aantrekkelijk gemaakt, le de krant The Straits isteren. Mensen die zich Rebben gehouden aan schriften van de familie- ij -g en die niet meer dan Shaximaal twee kinderen gunnen een financiële "fetkoming van 600 yuan (83 euro) voor de rest leven tegemoetzien. geldt alleen voor zodat het meteen zekerheid geldt. verdacht gibraltar/anp-afp - Duizenden inwoners van Gibraltar hebben gisteren een menselijke keten gevormd om te vieren dat de Britten driehonderd jaar gele den de rotspunt in het uiterste zuiden van het Iberisch schier eiland veroverden. Groot-Brit- tannië haalde zich de woede van Spanje op de hals met de aanwezigheid van minister van defensie Geoff Hoon en het hoofd van de Britse marine. De Spaanse minister van bui tenlandse zaken, Miguel Angel Moratinos, beschuldigde Groot-Brittannië van gebrek aan tact. Spanje eist de 6,5 vier kante kilometer grote rots al op sinds de Engels-Hollandse ver overing ervan op 4 augustus 1704. Gibraltar kwam in 1713 bij het Verdrag van Utrecht de finitief in handen van de Engel sen. De inwoners van de kroonkolo nie toonden hun loyaliteit aan Groot-Brittannië gisteren met T-shirts en vlaggen, na een nacht van straatfeesten, muziek en vuurwerk. Premier Peter Caruana van Gibraltar zei dat het niet de bedoeling was Span je te beledigen, maar hij voegde eraan toe dat de festiviteiten Spanje „niets aangaan". Het overgrote deel van de 30.000 inwoners van Gibraltar voelt weinig voor meer invloed van Spanje. In 2002 sprak 99 procent van de bevolking in een referendum zich uit tegen een gedeelde Brits-Spaanse soeve reiniteit istanbul/gpd - Bij een aardbe ving in de populaire toeristi sche badplaats Bodrum zijn gisteren zeker vijftien mensen licht gewond geraakt. De be ving had een kracht van 5.4 op de schaal van Richter en richtte geen grote schade aan. De be ving deed zich rond zes uur 's ochtends voor. Onder de slachtoffers zijn volgens de alarmcentrale van de ANWB geen Nederlanders. De meeste slachtoffers raakten gewond doordat ze uit ramen of van balkons sprongen. De beving in Bodrum was de vijfde en zwaarste in een serie aard schokken die de regio de afge lopen dagen trof. De schok werd ook gevoeld op het nabij gelegen Griekse eiland Kos en in de badplaats Marmaris. Tur kije wordt regelmatig getroffen door aardbevingen, er lopen veel breuklijnen onder de grond. In de omgeving van Bo drum komen echter zelden be vingen voor. De aardschok in Bodrum heeft sommige Nederlanders, die binnenkort naar de streek ver trekken voor vakantie, ongerust gemaakt „Er hebben al een paar mensen gebeld met de vraag of het wel veilig genoeg is om te gaan", zegt Pepe Fernan dez van Grand Air Tours. „We vertellen onze klanten dat er geen negatief reisadvies be staat." Volgens het reisbureau zit Bodrum propvol Nederlan ders. „Het is echt bom- en bomvol. Dit jaar is het aantal Nederlanders dat naar Turkije op vakantie gaat met 29 pro cent gestegen", aldus Fernan dez. Het Algemeen Nederlands Ver bond van Reisondernemingen schat dat in de regio ongeveer 6000 Nederlanders zitten. barcelona/gpd - Er is een knal lende ruzie ontstaan tussen de twee Spaanse onderzoeksrech ters die zich bezighouden met het onderzoek naar de aansla gen in Madrid. Het geschil is voorgelegd aan hun hoogste baas, maar die is met vakantie. Hij zal niet eerder uitspraak doen dan begin september. Meteen na de aanslagen op 11 maart werd rechter van instruc tie Juan del Olmo belast met de leiding over het onderzoek. Het spoor leidde onder meer naar de bewoners van een flat in de Madrileense wijk Leganes. Toen de politie de verdachten wilde arresteren, bliezen ze zichzelf op. Daarbij kwamen zes ver moedelijke terroristen en een politieman om het leven. Het onderzoek naar die zelf moordactie in Leganes wordt geleid door onderzoeksrechter Teresa Palacios. Zij heeft deze zaak in handen genomen om dat de wijk binnen haar ambts gebied valt. Volgens haar zijn de aanslagen op de treinen en de ontploffing in de flat twee 'verschillende en gescheiden' zaken. Daarom zijn er volgens haar ook twee aparte onderzoe ken nodig. Ze weigert met haar collega Del Olmo samen te wer ken. Deze is ervan overtuigd dat het om een en dezelfde zaak gaat. Er is al komen vast te staan dat drie van de omgeko men bewoners de uitvoerders waren van de aanslagen. Del Olmo heeft de kwestie voorgelegd aan de Strafkamer. In zijn verweer schrijft hij dat door de weigerachtigheid van zijn collega het gevaar bestaat „voor inefficiëntie, vertraging van het onderzoek en bemoei lijking bij het ophelderen van de feiten". In een verdere ver klaring zegt hij dat nog veel fei ten onopgehelderd zijn. Bij het onderzoek zijn 50 ver dachten betrokken van wie er 16 in voorarrest zitten. Het ver moedelijke brein achter de aan slagen is onlangs opgepakt in Italië. Spanje heeft om zijn uit levering gevraagd. madrid/anp-afp - De bosbrand in Zuid-Spanje die de afgelopen acht dagen meer dan 27.000 hectare bos verwoestte en twee mensenlevens eiste, is geblust. Dat meldde de Spaanse brand weer gisteren. Het was de zwaarste bosbrand in Spanje in dertien jaar. Volgens de Spaanse autoritei ten was de brand, in de aan Portugal grenzende provincie Huehra, hoogstwaarschijnlijk aangestoken. Twee personen werden vorige week verbrand in hun auto aangetroffen. On geveer duizend mensen werden geëvacueerd. De recente bosbranden in Por tugal hebben tot dusver 110.000 hectare in de as gelegd. Volgens de autoriteiten in Lissabon is dat al ruim boven het jaarlijkse gemiddelde van 90.000 hectare. Vorig jaar werd Portugal enorm hard getroffen door branden. Toen ging het om 423.000 hec tare. Henri Cartier-Bresson (1908-2004) door onze correspondente Pascale Thewissen ath - Voor de brandweerkazerne liggen bloemen, tekeningen en gedichten. Ééntje is geschreven door het zoontje van brandweer man Guy Lizon (32), vader van vier kinderen, die bij de gasramp in het Waalse Ghislenghien het leven liet. 'Voor papa, die zoveel voor ons deed en die zoveel van mama hield. Je herinnering staat voor altijd in ons hart gegrift', staat in kinderhandschrift ge schreven. Het stadje Ath, waar Ghisleng hien toe behoort, is in rouw. De winkels zijn gesloten, de vlag gen hangen halfstok. Duizen den mensen hebben zich in de zonovergoten straten rondom de Saint Julienkerk verzameld om de slachtoffers van de ver woestende gasexplosie, afgelo pen vrijdag, een laatste eer te bewijzen. Het dodental is gisterochtend officieel vastgesteld op achttien. Zeven van hen krijgen een staatsbegrafenis. De nabestaan den van de andere slachtoffers, onder wie vier Fransen en drie Italianen, hebben ervoor geko zen om hun dierbaren in beslo ten kring ter aarde te bestellen. De lijkkisten worden door een erehaag van politiemensen en brandweermannen, afkomstig uit alle uithoeken van België, gedragen. Marsmuziek overstemt het ge snik van familieleden en vrien den. Om klokslag elf uur begint de brandweersirene te loeien. Overal in België wordt een mi nuut stilte in acht genomen voor de slachtoffers van de gas ramp van Ghislenghien. Het is een dag van nationale rouw, en dat is al sinds de dood van ko ning Boudewijn niet meer voor gekomen. Minister van binnenlandse za ken, Patrick Dewael, reikt pos tuum een onderscheiding uit aan Guy Lizon, Eddy Pettiaux (53), Jean-Pierre Laloy (37), Noël Merlin (56) en Pierre Diri- cq (34), alle vijf lid van de vrij willige brandweer van Ath. Het zijn helden, zegt Dewael. „Ze volgen hun roeping, ze weten dat het gevaarlijk is en toch door Patrick van den Hurk parijs - Fotograferen deed hij de laatste jaren nauwelijks meer, de maandag op 95-jarige leeftijd overleden Franse mees- terfotograaf Henri Cartier-Bres son. Hij hield zich in de nada gen van zijn leven liever bezig met de teken- en schilderkunst, en eigenlijk week die volgens hem nauwelijks af van de foto grafie. Hij beschouwde zijn ooit zo onafscheidelijke Leica-ca- mera ook als 'een schetsboek' waarin hij zijn unieke blik op de wereld vastlegde, net als hij dat later met potlood, houtskool en kwast deed. De carrière van de in 1908 ge boren Cartier-Bresson valt uit een in twee periodes: voor 1947 en daarna. Voor '47 was hij al actief als fotograaf, maar in dat jaar richtte hij samen met Da vid Seymour, de legendarische Robert Capa en George Rodger in Parijs het inmiddels wereld vermaarde foto-agentschap Magnum op. Het was niet be doeld als een 'gewoon' foto persbureau, maar als een sa menwerkingsverband van de meest getalenteerde foto-jour nalisten in de wereld, een ex clusieve club. Magnum moest zorg dragen voor de belangen van de aange sloten fotografen en voor de verheffing van de tot dan toe relatief onbeduidende journa listieke fotografie. Dat is gelukt. In de ruime halve eeuw dat Cartier-Bresson als fotojourna list actief was, heeft hij met zijn Magnum-collega's de grond slag en het aanzien van het vak zonder enige twijfel naar een hoger plan getild. Bleef journa listieke fotografie voor de oor log nog vaak 'een plaatje bij een praatje', onder de invloed van Cartier-Bresson en geestver wanten werd het een op zich zelf staande discipline, een kunstvorm op zichzelf. De jaren na de oorlog werden niet in het minst door Cartier- Bresson en zijn Magnum-colle ga's de hoogtijdagen van de journalistieke fotografie. De we reld had voor velen nog gehei men, die in beeld werden ge bracht door fotografen als die van Magnum, en afgedrukt werden door toen florerende tijdschriften als het fameuze Li fe. Ook Cartier-Bresson reisde de halve wereld af. Hij be- zochtals eerste westerse foto graaf de Sovjet-Unie. Cartier-Bresson haatte gekun stelde foto's. Manipuleren, uit vergroten, weglaten; het hoorde er voor hem niet bij. Hij drukte pas af als hij in de zoeker van zijn camera het beeld zag dat hij wilde hebben. Waar oorlogs fotograaf Capa altijd riep dat de fotograaf niet dichtbij genoeg was geweest als zijn foto niet deugde, zei Cartier-Bresson dat de fotograaf dan net op het ver keerde moment had afgedrukt. Hij introduceerde zo zijn later in een boek vastgelegde theorie van 'het beslissende moment'. „Fotograferen", aldus Carrier Bresson, „betekent het onmid dellijk en in een fractie van een seconde herkennen van én de gebeurtenis zelf, én de strak ge organiseerde visuele vormen die de gebeurtenis zijn beteke nis geven. Je hoofd, je oog en je hart moeten op één lijn zitten." Dat leidde in zijn geval tot schijnbaar georganiseerde, strak gestructureerde foto's, die inderdaad vaak maar geduren de een fractie van een seconde konden worden genomen. Een blik, een lach, een beweging, een kus; hij legde het allemaal feilloos vast. vrijwel altijd geka derd in een bijna geometrische omgeving. Hij maakte volgens velen 'klassieke foto's' volgens de regels van de schilderkunst. Cartier-Bresson was vanwege zijn unieke blik waarschijnlijk ook de meest bewonderde en vaakst geïmiteerde fotografen ter wereld. Hij lag er niet wak ker van, zo schreef hij ooit. „Fo tografie is er niet om je eigen originaliteit te bevestigen of te bewijzen. Het is een manier van schreeuwen, van zelfbevrijding. Het is een manier van leven." België begraaft slachtoffers verwoestende gasexplosie stellen ze hun moed in dienst van het leven van anderen." Ook politie-inspecteur Pierre Dubois (47) en Michel Lambrix (50), werknemer van het ener giebedrijf, overleefden de ramp niet. Ook zij krijgen het 'burger lijk kruis 1ste klasse voor daden van moed en zelfopoffering'. De Saint Julienkerk puilt uit. Premier Guy Verhofstadt en kroonprins Filip zitten vooraan. Het gros van de belangstellen den moet de dienst echter bui ten op een videoscherm of op televisie volgen. De bisschop van Doornik spreekt de nabestaanden en de vele gewonden die nog steeds met zware brandwonden in het ziekenhuis liggen, moed in. Burgemeester Bruno Van Groo- tenbrulle van Ath geeft de over heid een veeg uit de pan. Die heeft in zijn ogen de nabe staanden veel te lang in het on gewisse gelaten. Zij kregen pas maandag officieel te horen of hun dierbaren al dan niet wa ren omgekomen. Iets verderop, in Ghislenghien zelf, is enkele uren eerder het herstel van de gasleiding, die Noors aardgas van de haven van Zeebrugge naar Noord- Frankrijk transporteert, begon nen, ook al blijft het nog gissen naar de oorzaak van de ramp. Werd de pijplijn lek geslagen bij de aanleg van een weg op het industrieterrein? In een stuk pijp, dat op tweehonderd meter van de ramp werd teruggevon den, zijn sporen van een graaf machine aangetroffen. Zijn de veiligheidsvoorschriften gene geerd, zoals een anonieme aan nemer beweert? Dirk Decoster van de brand weer van Overijsse schudt het hoofd. Nee, hij wil niet specule ren over de oorzaak van de ramp. Hij is naar Ath gekomen om zijn gesneuvelde collega's een laatste eer te bewijzen. „Indrukwekkend", zegt hij, als de met bloemen versierde brandweerwagens voorbij trek ken. Hij was met stomheid ge slagen toen hij vrijdag hoorde over het ongeluk. „Natuurlijk vraagje je af hoe zoiets in gods naam kan gebeuren. Maar ook wij moeten, net als iedereen, de uitkomsten van het gerechtelijk onderzoek afwachten." Belgische brandweermannen dragen de kist van een omgekomen collega tijdens de herdenkingsdienst die gisteren in Ath is gehouden. Foto: Reuters Parijs, Place de l'Europe (1932). Foto: Henri Cartier-Bresson/Magnum Photos est tegen >raat Poetin IjRG - Enkele tientallen iren aan de universiteit buitse stad Hamburg een petitie onderte ken toekenning van een Joraat in de economi- jgtenschappen aan de pe president Poetin. I' M. Greven, hoogleraar ogie en initiatiefnemer ctie, is Rusland onder neer en meer autocra- Bn het worden. Ook he aven de oorlog in Tsje- jin de onderdrukking jiisenrechtenorganisaties He onafhankelijke me-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5