Agressie treft één op vijf homo's BINNENLAND TNO-detector tegen biologische aanval Zoeken naar dodelijke speld in hooiberg Minister komt afspraken over woningisolatie na ingcentra raf geeist rikt ex-leraar we vinding ichtenergie (je Groningen ^vervallen op ilikken geen baar feit 37* tie in beroep :|,"ak - Spooren bod nodig op encastratie' lerp ii miljoen I4» voor Darfur Geen last van hoogtevrees Foto bejaarde 'verdachte' leidt tot rechtszaak Warmlopen in de grachten Geweld verschilt per regio Schrik over verdrinken van asielzoekers Kosten files te laag ingeschat 'Cabinepersoneel huiverig om geweld aan te melden' donderdag 5 AUGUSTUS 2004 M - De Inspectie voor zorg doet onderzoek jelijke misstanden in culiere opvangcentrum ie in Haaksbergen. Het ►k richt zich op verha- pgevangen kinderen er or^er zouden worden ge- te weinig eten zouden i nh het tv-programma d aeiste regeringspartij ht^ren dat het kabinet er^trole uitoefent op par- ouopvanghuizen. liet rr, - Tegen een voormali- ni-van de Berger Scho- ka^nschap in Bergen is ln<twaalf maanden voor- jke celstraf geëist we- byucht met twee minder- an irlingen. Ook eiste offi- iustitie J. Louman 240 straf, dadertherapie en intrekking van de les- heid. Met een van de ïad de man een relatie. =vas sprake van seksue- lingen die steeds ver in. hij had ook ge- tap met een 14-jarige De oud-leraar beken- eschuldigingen. E - Onderzoekers van ^rsiteit Twente, prof. dr. i dr. P. Lodahl, zijn er &n in geslaagd licht- ast te houden en los te het moment dat zij dat lierover publiceren ze J in het toonaangevende Sonale wetenschapstijd- JJature'. Hun bevindin gen van groot belang het gebruik van zon- pf, die met de nieuwe 5 efficiënter kunnen Dok de werking van jQirlasers voor dvd-spe- ^paarlampen kan dankzij Ming worden verbeterd. |en - De politie in Gro- t met zes aanhou- lijf gewapende overval- ibben opgelost. De ver- lzijn vijf mannen in de 136 tot 50 jaar uit Iten en Venlo en een f vrouw uit Winschoten, ervallen werd gedreigd |mes of scherp voor- 'siek geweld. - Hij zocht zijn :ers zorgvuldig uit: jon- »jven, die met blote voe- Dtterdamse parken in lagen te zonnen. Op nent dat ze in slaap vie- Jpwoon even niet oplet- e :g de man toe. Hij be- "kken aan de tenen van wen. Een paar dagen "glhad de politie hem ein- pakken. Maar van het ^^r ministerie moest hij e,eer worden vrijgelaten. :en is immers geen feit. ;ste,kk, flcH - Het Openbaar Mi- Is (OM) in Den Bosch P^oger beroep tegen het 8 /an de rechtbank in Den 1 °b de strafzaak tegen de '°so)man van PSV, Fons m^i. Dat is een reactie op beroep dat de advo- Spooren deze week ingetekend. De recht- iroordeelde Spooren vo- pk tot twee jaar en drie sn gevangenisstraf. Door ïoger beroep te gaan, OM een hogere straf ei- dam - Het onverdoofd ;n van biggen moet in ropa zo snel mogelijk i verboden. Stichting Dier eiste gisteren in ef aan minister Veerman dat de bewinds- cfch aan zijn belofte houdt bij de vaiEU-lidstaten aankaart. i dm wil het onderwerp op TUQpese agenda zetten in met het rapport biggencastratie van het lent Veteriniar Comité zeiEuropese Unie. e li g a*G - De Samenwerkende deganisaties (SHO) heb- nereen maand tijd 11 mil- et liro binnengekregen op 5 voor Darfur. Particulie- dafren tot nu toe ruim 3 mil- ortat bedrag werd verdub- 93 por de Nationale Postco- naerij. Minister Van Arden- ontwikkelingssamen- iang schonk 5 miljoen euro. geijks komt volgens de zegs- og aardig wat geld bin- rijswijk/gpd - Het Prins Mau- rits Laboratorium (PML) in Rijswijk heeft een eerste versie ontwixkeld van een detector voor biologische wapens. De 'aerosol biodetector' kan in ge val van een oorlog of terroristi sche aanslag strijdmiddelen als pokken, miltvuur en de pest in de lucht signaleren. PML, het defensielaboratorium van TNO, heeft de detector ont wikkeld in opdracht van het mi nisterie van defensie. Volgens de onderzoekers bestaat er veel belangstelling uit het buiten land vQor de vinding, onder meer uit de Verenigde Staten. De toegenomen dreiging van een terroristische aanslag met biowapens door al-Qaeda of aanverwante organisaties speelt daarbij een grote rol. Volgens de onderzoekers is hun vinding betrouwbaarder, snel ler en preciezer dan de huidige detectoren. Die geven vaak vals alarm. Bovendien duurt het soms meer dan een kwartier voordat duidelijk is of er sprake is van een bio-aanval en met welk strijdmiddel. De vinding van TNO geeft vrijwel direct uit sluitsel. Met de detector moet worden voorkomen dat er enorme aan tallen slachtoffers vallen bij bio- aanslagen. Probleem van biowapens is dat de besmette slachtoffers door gaans pas op zijn vroegst na een paar dagen ziekteverschijn selen vertonen. Dan kan het te laat zijn om mensen nog te red den, terwijl een tijdige behan deling met antibiotica bij milt vuur goede kans op overleving biedt. door Ferdi Schrooten Rijswijk - In een steriele kamer op het Prins Maurits Laboratorium (PML) in Rijswijk klinkt gezoem. De 'aerosol bio detector', een geheel van lasers, buizen, computers en meetapparatuur, wacht op actie. Olaf Kievit knijpt in een blaas- balgje en spuit een pufje aminozuur in het systeem. De biodeeltjes worden in de metalen de tector beschoten door laserstralen. Het resultaat: uitslaande gele pieken op een monitor, die veel weg heeft van een hartslagmeter. „Hij heeft het aminozuur gezien," concludeert een tevreden Kie vit, die vanwege de laserstralen een spe ciale beschermende bril draagt. De veiligheidsmaatregelen op het PML zijn extreem. Hier wordt gewerkt met de gevaarlijkste chemicaliën en micro-or ganismen op aarde. Overal hangen waarschuwingstekens en borden met noodprocedures. In de gang hangen nood-douches en militaire gasmaskers, verpakt in camouflagetassen. Er zijn ook al proeven gedaan met de anthrax-bacterie, die bij de mens het le vensgevaarlijke miltvuur veroorzaakt. Elk micro-organisme vertoont op de de tector een ander profiel. Kievit: „Zo kun nen we de lucht filteren op herkenbare biowapens." Al tijdens de Golfoorlog begin jaren ne gentig droegen Amerikaanse militairen primitieve biodetectors. „Maar die wa ren veel te grof. Als er een vliegtuig over vloog of er reed een auto voorbij met uitstoot van diesel, dan ging het alarm al af', zegt Kievit. De detector van TNO moet op alle fronten beter worden. Snel ler, betrouwbaarder en preciezer. „We willen meteen weten of er gevaar is, niet pas na twintig minuten zoals nu bij sommige detectoren uit de VS", zegt Kievit. Uiteindelijk moet de vinding van TNO tien twintig biologische wapens kun nen detecteren. Dat is steeds weer zoe ken naar een speld in een hooiberg. Bii een aanslag zweeft een levensgevaarlijk micro-organisme immers tussen tal van andere onzichtbare biologische materia len, die van nature in de lucht zitten. Welke biowapens de TNO-detector alle maal kan detecteren, blijft geheim. Dr. Mathijs Leeuw, hoofd chemische en biologische bescherming van het PML: „Terroristen en andere tegenstanders le zen ook de krant." Waarschijnlijk gaat het in elk geval om de 'dirty dozen', waaronder anthrax, pokken en de pest. Het belang van de nieuwe vinding is enorm, benadrukt Leeuw. Zeker nu met het wereldwijde moslimterrorisme elk scenario denkbaar is geworden. „Vroeg tijdige detectie is van levensbelang. Bij een anthrax-besmetting is er kans op overleving, maar dan moet je snel be ginnen met antibioticabehandeling." Bij biowapens is detectie moeilijker dan bij chemische wapens, zoals VX- of mosterdgas. Leeuw: „Bij de sarin-aan- slag in de metro van Tokio vielen de mensen al snel om. Biologische wapens hebben doorgaans een langere incuba tietijd. Bij de miltvuurbrieven in Ameri ka werden mensen pas na een paar da gen ziek." Met opdrachtgever het ministerie van defensie worden momenteel plannen ontwikkeld om de biodetector te verklei nen. De PML-onderzoekers hopen het apparaat over een jaar in te kunnen bouwen in de SpurFuchs, een verken ningsvoertuig voor nucleaire, chemische en biologische wapens. Uiteindelijk moet de biodetector in de rugzak van een militair passen. Dat lijkt onmogelijk: nu neemt het apparaat nog zo'n twee kuub in beslag. De onderzoekers wijzen echter op de computer, waarvan de eerste exempla ren ook hele zalen in beslag namen. Mo gelijk wordt de biodetector over een aantal jaren zelfs gemeengoed in de bur germaatschappij. In de toekomst wor den er wellicht ook airco's, postsorteer- machines en 'snuffelpalen mee uitge rust. Waterdichte beveiliging tegen biowa pens blijft evenwel een utopie. „Tegen standers zullen door genetische modifi catie nieuwe biowapens in elkaar sleute len, die onze detector nog niet kent." TNO werkt daarom al aan een versie die alarm slaat bij verdachte, nog onbeken de micro-organismen. Umuiden - In de haven van IJmuiden werkte de bemanning van de clipper Stad Am- vandaag vanuit Umuiden naar Stavanger om deel te nemen aan de Internationale Tall- sterdam gisteren aan het opruimen van de zeilen. Geen klus voor mannen met hoogte- ships Race. vrees, want er moet 46 meter omhoog worden geklommen. De driemaster vertrekt Foto: ANP/Olaf Kraak den haag/anp - De omwonenden van Schiphol zullen niet de dupe worden van de chaos die is ontstaan bij het isolatieproject, waarbij ongeveer 14.000 woningen in de omgeving van Schiphol beter worden beschermd tegen vliegtuiglawaai. Minister Dekker (VROM), die haar collega Peijs van verkeer wegens vakantie ver vangt, verzekerde de Tweede Kamer gisteren dat het kabinet de afspraken met bewoners zal nakomen. De Algemene Rekenkamer heeft het isolatieproject on derzocht. Uit het conceptrapport van dat onderzoek zou blijken dat er 'grove fouten' zijn gemaakt. De kos ten voor het project zijn inmiddels gestegen van de ge- raamde 230 miljoen euro naar ruim 800 miljoen euro. De Kamerfracties van SP en Groenlinks hebben staats- secreatris Schultz van Haegen (verkeer) om ophelde ring gevraagd. De SP wilde garanties dat omwonenden de isolatie van hun woning niet zullen mislopen. Groenlinks vroeg de staatssecretaris het rapport van de Rekenkamer openbaar te maken. In de brief legt Dekker uit dat het ministerie al maatre gelen heeft genomen om het isolatieproject tot een goed einde te brengen. Zo worden de gedane uitgaven amsterdam/anp - De 79-jarige bejaarde vrouw, wier foto on langs was opgehangen bij een sigarenboer in de Amsterdamse Dapperbuurt, stapt naar de rechter om rectificatie te eisen. De winkelier had eind juli een foto van de vrouw op zijn deur hangen met de tekst 'Deze vrouw heeft hier gestolen!'. Minister Donner van Justitie stelde eerder dat het ophangen van foto's van winkeldieven in strijd is met de privacywetge ving. De vrouw lijdt aan de ziekte van Alzheimer en is zwaar demen terend, liet haar advocaat R. Korver gisteren weten. Zij kon dus nooit met opzet iets uit de winkel hebben gestolen, stelt hij. Korver zegt verklarin gen van artsen te hebben die dit ondersteunen. Korver eist maandag 16 augus tus in een kort geding bij de rechtbank in Amsterdam dat de winkelier de foto nogmaals op hangt met daarbij de vermel ding 'Ik heb deze vrouw ten on rechte beschuldigd van dief stal'. Ook wil hij dat de winkeleige naar rectificaties plaatst in het Parool en de Telegraaf. Sigarenhandelaar D. Voet zegt dat hij al afspraken gemaakt over de kwestie. jlmsterdjlm/anp Een op de vijf homo's in Nederland is de afge lopen twaalf maanden gecon fronteerd met anti-homoseksue le bedreigingen. Dit blijkt uit een onderzoek onder lezers van de Gay Krant. Agressie tegen ho mo's komt het meest voor in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Oost-Nederland. In Den Haag en Noord-Nederland worden ho mo's weinig lastiggevallen. Out Now Consulting deed on derzoek onder bijna vijfhon derd lezers van de Gay Krant. Het onderzoeksbureau deed eerder onderzoek onder ho mo's in Australië en Groot-Brit - tannië. Verbaal geweld komt het meest voor tegen homo's. Bijna twintig procent kreeg er mee te maken. Van de lezers van de Gay Krant vindt drie kwart dat de tolerantie in Ne derland afneemt. Een groot deel van hen vindt dat de ho mo-emancipatie in Nederland onder druk staat door de een wording van Europa. De Gay Krant presenteert deze week de onderzoeksresultaten die onder meer ook inzicht ge ven in de politieke voorkeur van zijn lezers en hun beste dingspatroon. De lezers van de Gay Krant blijken relatief hoog opgeleid te zijn en een goed in komen te hebben. Dat is ook de reden waarom steeds meer be drijven zich met hun adverten ties speciaal op homo's richten. Volgens socioloog prof. dr. R. Tielman kan niet worden ge concludeerd dat homo's intelli genter zijn dan heteroseksue len. „Het is voor hoogopgelei den gemakkelijker om voor hun homoseksualiteit uit te komen. Lager opgeleiden komen veel minder los van het verwach tingspatroon 'trouwen en kin deren krijgen'. Onder laagopge leiden bestaat meer verborgen homoseksualiteit", aldus Tiel man. De professor meent dan ook dat het een misverstand is dat de emancipatie van homo's is voltooid. Dit motto wordt vaak gebruikt om subsidies voor homo-orga nisaties te schrappen. „De ge schiedenis herhaalt zich, als je niet alert bent", stelt Tielman. Ook H. Krol, hoofdredacteur van de Gay Krant, wees daar gisteren op bij de presentatie van de onderzoeksresultaten in de RAI. „De ouders en leraren van nu zijn homoseksualiteit normaal gaan vinden. Zij vergeten die tolerantie over te brengen op hun kinderen, maar tolerantie is niet vanzelf sprekend." beter gecontroleerd. De serie maatregelen heeft vol gens de minister positieve invloed gehad op het pro ject. Daarbij wil het ministerie de bewoners sneller en beter te woord staan. „Ik heb de behandeling van be wonersklachten ten aanzien van de uitvoering geïnten siveerd", aldus Dekker. De SP is tevreden dat de isolatie van de woningen niet in het geding is. Ook Groenlinks is tevreden dat het project doorgaat, maar vindt dat het rapport zo spoe dig mogelijk openbaar moet worden, omdat de con clusies al op straat liggen. jlmsterdam - De hoofdstad loopt zich al weer warm voor de ING Amsterdam Marathon op zon dag 17 oktober. Het evenement wordt op een bij zondere manier onder de aandacht gebracht. Tot en met de dag van de marathon varen twee opval lende, tot loopschoenen getransformeerde boot jes, in 'looppas' door de Amsterdamse grachten. Foto: Capital Photo's/Ruud Taal den hjlag/gpd - Vier asielzoekers zijn de afgelopen maand verdronken tijdens het zwemmen. Dinsdagmiddag werd het lichaam van een 16- jarige Angolees boven water ge haald uit een meer in het Friese Elsloo en op datzelfde moment verdronken in Twente twee meisjes uit Burundi. Zweminstructeur Henny Beek- wilder: .Asielzoekers die hier zo maar het water in gaan, zijn ten dode opgeschreven." Het Cen traal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) is 'zeer geschrok ken' van de recente ongevallen. Drie weken geleden verdronk al een 8-jarig Armeens meisje tij dens een zwempartij in het Groningse Musselkanaal en vrijdag kon een 17-jarige asiel zoeker net op tijd worden gered uit het Aekingameer in Fries land. Het COA heeft gisteren de medewerkers in de asielzoe kerscentra opgeroepen om nog eens nadrukkelijk de gevaren van het zwemmen onder de aandacht te brengen. De mees te asielzoekers kunnen niet zwemmen als ze in Nederland aankomen en hebben geen geld voor zwemles. Hun veiligheid in het water is een groot pro bleem, bevestigt ook koepelor ganisatie Reddingsbrigades Ne derland. den haag/gpd - De economi sche schade door files is jaren lang is waarschijnlijk twee keer zo hoog als gedacht. De Advies dienst Verkeer en Vervoer (AW) becijferde jarenlang de schade door te meten of te schatten hoeveel auto's er in de file staan en hoe lang. Mede met behulp van enquêtes is dan de econo mische waarde van het tijdsver- lies te bepalen. Hoogleraar C. Koopmans (UvA) en directeur E. Kroes van on derzoeksbureau Rand Europe uit Leiden stellen dat het uit- daarbij buiten be schouwing is gebleven. Automobilisten vermijden na melijk veel files door eerder of later in hun wagen te stappen, rijden om, kiezen een ander vervoermiddel of een andere bestemming. Die kosten heb ben de onderzoekers over 1997 in beeld gebracht. „Om een goed beeld te krijgen, dien je deze zaken mee te nemen", al dus Kroes. De onderzoekers ko men voor 1997 op een schade post van 1,5 miljard euro, de AW op 800 miljoen. De AW onderschrijft de uit komsten van het onderzoek. De dienst berekende de filekosten voor het ministerie van Verkeer en Waterstaat, maar stopte daarmee in 1998 vanwege 'de te grote foutmarge van de uitkom sten'. Binnenkort begint de AW weer met het becijferen van het 'financiële fileleed'. „De schade door uitwijkgedrag maakt on derdeel uit van de nieuwe re kenmodellen. Noem het voort schrijdend inzicht. We zijn nu eeq slag verder en beter in staat de schade in te schatten." Vervolg voorpagina Schiphol - De Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel (VNC) ijvert eveneens voor kop peling van gegevens van ver schillende maatschappijen. „Maar je loopt dan al snel tegen privacywetgeving aan, zowel in Nederland als in Europa", zegt VNC-woordvoerder Matthijs Wilmink. „Terwijl de koppeling zou helpen om allerlei moeilij ke situaties aan boord van vliegtuigen te voorkomen." Volgens Wilmink is er in de luchtvaart, net als in de rest van de samenleving, steeds meer geweld. „Het is zaak om zoveel mogelijk te doen om dat geweld buiten de vliegtuigen te hou den. Zodra je eenmaal in de lucht bent, moet je het onder ling oplossen. Je kimt niet als in een kroeg een deur opentrek- aar bui te ten. Verder is cabinepersoneel vaak huiverig om het geweld naar buiten te melden, want het schaadt het imago van de maatschappij al snel. Proble men met veiligheid, maar ook het hard ertegen optreden, schrikken af." Bij de mare chaussee op Schiphol zijn in de eerste helft van het jaar veertien aangiften van geweld aan boord van vliegtuigen gedaan. In 2003 waren dat er zestien gedurende het hele jaar. Volgens mare- chausse-woordvoerder Rob Stenacker is de toename van het aantal aangiften vooral te danken aan de versimpeling van de procedure daarvoor. We hebben daarom formulieren gemaakt, waarmee de aangifte na afloop van de vlucht in en kele minuten geregeld is."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3