GESPREK VAN DE DAG 'Van binnen voel je geen leeftijd' Likkebaarden bij shaslick- of kippenpootijs 'Echtscheiding meestal op initiatief van de vrouw' Irene van Lippe-Biesterfeld wordt vandaag 65 jaar Echtgenote inruilen voor jong ding blijkt mythe Piasdoos lucht op DONDERDAG 5 augustus Hl .C DAGELIJKS LEVEN 'IK HEB OE BOREAU OPÖERUI/^P W|£ IS ELvi^A MENSELIJK Fans van BRAD PITT kunnen zich sinds gisteren vergapen aan zijn ontblote bo venlijf. De 'Sexiest Man Alive' staat in Madame Tussauds in Amsterdam. Wie dichtbij hem gaat staan en zijn gespierde torso aanraakt, kan zijn hart horen kloppen. Bradd Pitt is het vierde beeld in de serie 'X-appeal'. Ook zangeressen Beyoncé en Jennifer Lopez en Idols-winnaar Boris maken hier deel van uit. Bij Beyoncé mogen bezoekers dansen, met J.Lo kunnen zij winkelen en met Boris een duet zingen. Het bestuur van het Frans-Poly nesische TAHITI wil het atol dat behoort tot de nalatenschap van acteur MARLON BRANDO be schermen tegen speculanten. Het atol kwam in de jaren zestig in handen van Brando, die op 1 juli op 80-jarige leeftijd over leed. Volgens de BBC hebben zich sindsdien verscheidene in vesteerders gemeld die op het atol willen bouwen om er toeris ten te kunnen ontvangen. Tahiti wil het atol een beschermde sta tus geven om de 'schoonheid en historische waarde' voor de toe komst zeker te stellen. Op het atol woonden in de 19de eeuw leden van de Tahitiaanse konink lijke familie. Presentator ADAM CURRY en zijn vrouw PATRICIA PAAY willen het Europese vasteland verlaten en in Engeland gaan wonen. Dat is de belangrijkste reden voor Curry om per 1 september te stoppen met zijn ochtendshow bij Radio Vero nica. Curry bracht zijn plannen deze week naar buiten. Het glamourstel bezit nu nog huizen in Amsterdam en België, maar die staan beide te koop. Als het huis in België is verkocht, waagt het gezin Curry de OVERSTEEK naar Engeland. „We kwamen vier jaar geleden vanuit Amerika naar Nederland met de intentie hier een halfjaar te blijven", aldus Curry. „Daarna wilden we naar Engeland gaan, maar daar konden we toen geen huisvesting vinden. Daarom zijn we hier langer gebleven. Maar nu mijn vrouw kampt met hartklachten vinden we dat we nu onze droom moeten najagen en daarom gaan we nu wel naar Engeland." De Thaise autoriteiten hebben een einde gemaakt aan omstreden kick bokswedstrijden tussen ORANG- OETANS. Dat meldde de krant Bangkok Post gisteren. Vanuit de hele wereld waren natuurbescher mers in het geweer gekomen tegen de gevechten die de beschermde mensapen in een safaripark in de hoofdstad Bangkok moesten voeren. De orang-oetans gingen in Safari World de ring in, gekleed in een KORTE BROEK en met BOK- SHANDSCHOENEN aan. Daarbij gebruikten de apen handen, voeten, knieën en ellebogen. Vrouwtjes apen, gekleed in bikini, gaven met borden aan, wanneer een nieuwe ronde begon. Het geheel werd begeleid door mu ziek uit de boksfilm 'Rocky'. Vorige week nam de Thaise politie in het park nog 110 mensapen in beslag. Ze zouden illegaal uit Indonesië en Maleisië zijn ingevoerd. J.V. Teunissen Wat vanzelf spreekt, doet dat vaak niet luid genoeg Voor echte ijsfreaks voldoet een simpel wa terijsje of een wafel met schepijs al lang niet meer. Zij zijn uitgelikt op ouderwetse smaken als vanille, citroen en aardbeien. Pas bij palingijs, rabarberijs, knoflookijs of dropijs loopt hen het water in de mond. IJsbereiders bedenken tegenwoordig de gekste combinaties. De combinatie van ijssmaken is eindeloos. „Ijs is in alle smaken te maken. Echt, je kunt het zo gek niet bedenken. De moge lijkheden zijn eindeloos", zegt George van Rossenberg. In zijn ijssalon Ijs en Co, hartje Tiel, biedt de ijsbereider en smaakkunste- naar zijn klanten naast veertien gangbare ook acht spannende ijsjes aan. Spiksplinternieuw, avontuurlijk en beslist tongstrelend, noemt hij zijn loganberry ijs. „Loganberry is een kruisbessoort uit Enge land. Nauwelijks bekend in Nederland. Qua smaak zit deze bes tussen de framboos en de braam. Heerlijk. Vanmorgen heb ik nog drie bolletjes verorberd", zegt de Tielenaar. Voor Japanse ijsliefhebbers is helemaal niets te dol. In Tokyo likkebaarden ze al lang niet meer bij een simpel waterijsje of schepijsje. Het water loopt de Japanners pas in de mond van palingijs, kippenpoot ijs, cactusijs, knoflookijs of zelfs paardenijs. Vegetariërs likken in het land van de rijzen de zon aan een zoet aardappelijsje. Paling ijs was twee zomers geleden ook even 'hot' in Nederland, zegt Van Rossenberg. „Nu hoor je er niets meer over." De smaakkunstenaar ziet zijn ijsjes met vreemdsoortige smaakcombinaties niet als likijsjes. Het gros van de mensen blijft zwe ren bij gewone smaken als vanille, citroen, chocolade en aardbeien. „Mijn gekke ijsjes zijn vooral bedoeld als gimmick. Luxe ijsjes dienend als bijzondere, trendy verrassing op bedrijfsfeesten. De shaslickijsjes heb ik verzonnen voor muziekzender TMF. De sambalijslollies zijn gepresenteerd op Til burg Culinair en whiskeyijs heb ik speciaal voor een jazzfestival vervaardigd." Momenteel broedt Van Rossenberg op bio logisch ijs, voor natuurvoedingswinkels. „Een zuiver ijsje dat smaakt naar honing en walnoten." Het maken van ambachtelijk ijs met de juiste smaakcombinatie vergt vakman schap en urenlang experimenteren, zegt hij. Proeven, proeven en nog eens proeven. Gelijk een wijnproever zijn zijn smaakpa pillen getraind in het keuren en onder scheiden van ijssmaken. Wim Liet, ijsbereider te Rheden, kreeg het ijs maken met de paplepel ingegoten door zijn vader Maarten, vermaard ijsbereider. In de ijssalon, vernoemd naar zijn inmid dels overleden vader, is als het gekste ijsje momenteel het redbull-ijsje erg populair. „Het geeft geen vleugels, maar oppeppend kan je het ijsje wel noemen. Het zit bar stensvol cafeïne", lacht de ijsmeester. Voor reli ;ul ;ei ikt pg< de ijsfreaks presenteert hij binnenkorper barberijs. i te Kortstondig, want door het extreem nb h voorjaar is de rabarberoogst zo goed aeis mislukt. „Ik denk dat ik dit jaar slechtje] bak of tien zal maken." Palingijs is er^trt ker, vindt ook Liet. „Maar patatijs zouop nooit maken. Daar zitten mensen niet wachten denk ik. Een nieuwe trend wordt om nieuwe ij: te vernoemen naar sterren. In Amerik| schikken hardrocker Ozzy Osboume e zijn echtgenote Sharon sinds enkele iï - den over een eigen ijsje: Ozzy"s Carni-va vorous Carrot Cake, smakend naar kapn: en worteltaart gedrenkt in een hazelntfwi keur. |ke Het ijsje van zijn vrouw heet Death byücl ron; chocolade met toffeesmaak. Dan 'tli liever een Shakira-ijsje. lus sö Henk van Gelder in hei lin lap N i< „Oud worden is een natuurlijk pro ces waaraan je je maar beter kunt overgeven. Vanzelfsprekend vind ik het niet leuk dat ik inmiddels dui zend rimpels heb. Maar ik zal me nooit vol laten spuiten met botox, want dat vind ik de decadentie ten top." Aldus Irene van Lippe-Biester- feld enkele jaren geleden. Vandaag wordt de prinses-die-geen-prinses wil zijn, 65 jaar. „Van binnen voel je geen leeftijd." „Nee, ik ben niet bang voor de dood of voor ouder worden. Doodgaan kan me helemaal niet schelen. Talloze keren heb ik mijn vader in het ziekenhuis aan 87 buisjes zien hangen. Ik geniet nog steeds van hem, maar zelf zou ik tegen een zware ziekte opzien. Dan hoeft het voor mij niet meer. Ik had dan voor de dood gekozen, omdat ik weet dat ik toch doorga naar een ander leven, waar het ook heel mooi kan zijn." Dat ze de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, zal Irene van Lip pe-Biesterfeld weinig doen. „Ik ben gewoon zoals ik ben en welke leeftijd daarbij hooft zegt me niets. Alleen door de reacties van andere mensen besef ik hoe oud ik ben." Veertig jaar geleden ging Irene met veel herrie weg uit Neder land. „Het was iets dat niemand van mij verwachtte. Ik heb heel bewust afstand van de opvolging gedaan en mijn vrijheid geno men", vertelde ze daarover. Na 'een weg van verbijsterende, af schuwelijke, pijnlijke, uitzichtloze, eenzame, mislukte en toch ook wel glorieuze ervaringen', zoals ze het zelf omschreef, keerde ze in 1980 weer terug. Een jaar later scheidde ze van prins Carlos Hu- go van Bourbon-Parma. Voor Carlos werd Irene in 1964 rooms-katholiek. Door hun huwe lijk dat jaar gaf ze haar aanspra ken op de troon op; haar man claimde immers de toen nog va cante Spaanse troon. „Carlos en ik wilden de wereld verbeteren, maar de tijd was niet rijp. Ons hu welijk ging er aan stuk", aldus Ire ne, die daarna haar vaders naam aannam 'om zo dichter bij de mensen te staan'. Hertrouwen sloot ze uit. „Het vraagt te veel aanpassing. Ik heb me pas echt ontplooid na mijn echtschei ding." Vriendjes zijn er overigens wel geweest; marineman Ronnie Irene van Lippe-Biesterfeld. Archieffoto: GPD Wolff, journalist Joop van Tijn en Peter Rauwerda bijvoorbeeld. De kinderen Carlos, Margarita, Jaime en Carolina - allen in Nij megen geboren -, bleven bij hun moeder, die in Wijk bij Duurstede op zoek ging naar een nieuwe in vulling van haar leven. In 1983 baarde ze opzien door te spreken bij de grote demonstratie tegen plaatsing van kruisraketten. „Ze is heel erg moedig geweest dingen te ondernemen waarvan ieder an der dacht dat het onmogelijk zou zijn", meende Margarita een paar jaar geleden. Later was ze minder positief over haar moeder. „Ze zei: Als ik jullie niet had gehad, had ik me verder kunnen ontwikkelen", aldus Mar garita in HP/De Tijd. Irene heeft tot nu toe gezwegen over de peri kelen rond Margarita, die samen met echtgenoot Edwin de Roy van Zuydewijn een bom legde onder de ogenschijnlijke rust en harmo nie van de koninklijke familie. „Het leven kan zo zwaar worden, zo vol stress", aldus de prinses vorig jaar, toen ze refereerde aan 'een dochter die ineens buitenge woon veel aandacht vraagt'. De omslag in het leven van Irene kwam begin jaren negentig. „Ik had twee banen en voedde in mijn eentje vier kinderen op. Ik was moe, verschrikkelijk moe. Ik ging rust zoeken in de bergen van Zwitserland. Door vermoeidheid liet ik mijn ikje vallen. Ik vergat mezelf. Daardoor vielen alle bar rières weg, was ik opeens in con tact met alles om me heen." Irene voelde zich één met de natuur. Die 'eenheidservaring' voerde in 1996 tot haar opmerkelijk open hartige boek 'Dialoog met de na tuur'. Ze schreef als Irene van Lippe- Biesterfeld, niet als prinses van Oranje. „Door alleen mijn vaders naam te gebruiken, maak ik een statement. Natuurlijk worden mijn boeken wel meer gelezen omdat ik een bekende Nederlan der ben. Maar ik heb mijn boek gepubliceerd ondanks dat ik van Oranje ben." Of de familie er ge lukkig mee was, maakte haar niet uit. „Of we het wel of niet eens zijn met elkaar is eigenlijk niet aan de orde. We waarderen elkaar in onze verschillen." Wie schrijft over praten met de natuur, over gesprekken met bo men, contact met dolfijnen en af spraken over wel of niet prikken met muggen, kan op afwijzing re kenen. „Ik heb mijn nek uitgesto ken door naar buiten te treden met ervaringen in de natuur die in onze cultuur curieus worden ge vonden." Het boek was een best seller en werd vorig jaar gevolgd door 'Aarde ik hou van jou', de weerslag van twaalf gesprekken met anderen. De prinses gaat haar eigen gang. Ze schuwt ondanks haar teru"^ trokken leven de media niet, breekt niet op familiefeesten.'^, ne geeft regelmatig lezingen cursussen. Dat vindt ze niet a plezierig. „Ik houd er niet var het publiek op te treden. Vre^ op een podium te staan in he middelpunt van de belangste.. Ik doe dat dan ook alleen ma; ik echt iets aan anderen wil n delen." Die angst en verlegem, gaat terug tot haar jeugd. tl Toen ze in 1950 haar eerste o|_ ele steen legde, voor de Nede!® landse kerk in Londen, wist zl( zich geen raad. „Doodsangst verkeerd te doen. Paniek. Ooi; weer niemand die mij vertelt ik moet weten." Een boom 01 bouwterrein bood haar troosf rige maand keerde ze er teru^ herinnerde ze in haar toesprae'r aan die bijzondere ervaring. 1 Rotterdam heeft een nieuw succesnummer in de strijd tegen wildplassen: de piasdoos. Tijdens het afgelopen zomercarnaval heeft de vinding zich voor het eerst bewezen. „We hebben zeker 250 mannen gehad en 50 vrouwen", zegt Ruud van Daele, bewoner van de door wildplassers ge teisterde Hobokenstraat. De piasdozen zijn van een geniale eenvoud. Twee putdeksels worden uit het trottoir omhoog getild en er komen kar tonnen dozen omheen. Je kunt rechtstreeks in het riool klateren. De hoge, staande doos is de heren-wc en de met doek afgedekte lagere doos is voor hurkende dames. Foto: GPD/Jaap Rozema De meeste scheidingen na het 40ste levensjaar zijn het initiatief van de echtgenote. Tweederde van de vrouwen vroeg zelf de scheiding aan. Dit blijkt uit een uitgebreide enquête van de Ame rikaanse vereniging voor 50-plus- sers, de AARP. Het verhaal van mannen die hun vrouw inruilen voor een jong ding, blijkt een my the te zijn. De stichting onder vroeg 1147 mannen en vrouwen tussen de 40 en 79 jaar, die na hun 40ste waren gescheiden. Uit de peiling blijkt verder dat een groot deel van de mannen de scheiding niet had zien aanko men. Ruim een kwart zei volledig verrast te zijn geweest. Dat goldt slechts voor 14 procent van de vrouwen. Verder wordt duidelijk dat hoe jonger de mensen zijn bij de scheiding, hoe korter, varië rend van twee tot tien jaar, zij al over een afscheid nadenken. De zogenoemde 'baby-boomers', die nu ruim vijftig zijn, hakten de knoop sneller door dan de iets oudere generatie. Voorspelbaar genoeg zijn kinde ren de belangrijkste reden om een huwelijk langer in stand te hou den dan de echtgenoten zouden wensen. Vooral vaders (58 pro cent van de ondervraagde man nen met kinderen) noemden dit als hoofdzaak om de scheiding uit te stellen. Van de moeders noem de 37 procent de kinderen als re den om langere tijd niet aan een scheiding te denken. Mannnen vrezen veel meer dan vrouwen het contact met hun kin deren te verliezen. Volgens des kundigen is dat ook terecht. Vaak wijzen rechters de kroost aan de moeder toe en zelfs als dat niet het geval is, blijken mannen vaker dan vrouwen na een scheiding van hun kinderen te vervreem den. Toch stemt de enquête hoopvol voor de toekomst van de geschei den echtgenoten. De grote meer derheid van de respondenten, cir ca 70 procent, zegt ervan over- ef tuigd te zijn de juiste beslissiind hebben genomen. Ondanks cfch aanvankelijk sombere gemoeca toestand, blijkt 75 procent vaiE gescheiden vrouwen van in dm vijftig na het afscheid van huqp een nieuwe, langdurige liefdeia latie op te bouwen. Vaak gebe t dit al binnen twee jaar na de ie scheiding. Van de mannen zeiE zelfs 81 procent een nieuwe li te hebben gevonden. n Overigens noemt de meerderP van de gescheiden vrouwen fj ke en psychische mishandelir ontrouw en drugsverslaving au belangrijkste redenen voor derg: scheiding. De meeste manneifet houden het erop dat zij 'niet Uri ger van elkaar hielden5 Van de mensen die zeiden date trouw hun huwelijk de das orta had gedaan, beschuldigde 93 pc cent van de vrouwen hun maer van het hebben van een affair 0 terwijl 78 procent van de mang liet weten dat het hun echtgeijk was die vreemd ging. o{

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2