Tudheden' ii financiële Problemen smsnvcx MWB nSSZ^SI cnxn&j NO 'Ik kan nu net zo goed naar Noordwijk rijden' Remkes geeft geheime diensten meer ruimte Zonnig scteur beticht van wanbeleid Rare jongens, die Romeinen 'Vliegverbod agressieve passagiers' Steun voor moslimpartij Goedemorgen Wat een krant. Badgasten klagen steen en been over betaald parkeren in Katwijk DONDERDAG 5 AUGUSTUS 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Prinses die geen prinses wil zijn wordt 65 jaar Koeman vindt kritiek Advocaat kinderachtig 125/27° J2/3 Ondeugende Canal Parade in Amsterdam i van Kaam - Een aantal werknemers Rijksmuseum van Oud- heeft het vertrouwen in lur Renée Magendans op- I. Ze doen dit in een ano- jbrlef, gericht aan deze Knoniem, omdat ze bang pr disciplinaire maatrege- or ontslag. edewerkers betichten de Meur onder meer van fi- ^^el wanbeleid, van het on- hoog opvoeren van de ruk, van het systematisch ■ftveren en manipuleren ;nsen en van het vakkun- 'Otmaken van het muse- 'e directeur', zo schrijven weer op vakantie. Wat itreft mag ze wegblijven. |n het zat!' De directeur, gt vandaag overigens ge- jfe aan het werk te zijn - zij Kders - wenst inhoudelijk tl te gaan op de brief. Wél ze dat het museum in fi- ile moeilijkheden ver- llaniel werknemers van het issede brief hebben onder- 3 gr'en, is niet bekend. Hij is -lekend door 'een aantal Qtruste medewerkers'. De £$>rief is gesteld op offici- pier van het museum. Als Bn is een aantal vertrou- stukken toegevoegd. Daarbij ook de uitsluitend voor intern gebruik bedoelde notu len van een info-uurtje op 24 juni van dit jaar. Tijdens dat ge sprek gaat directeur Magen dans in op vragen van het per soneel over het tekort op de jaarrekening 2003 van 542.000 euro. Het nadelig saldo is mede het gevolg van tegenvallende of verkeerd begrote cijfers rond de tentoonstelling 'Bronnen van inspiratie uit het oude Syrië' en de kosten van het pre-pensi- oen. De directeur kondigt voor de resterende maanden van 2004 een vacaturestop en drie bezuinigingsronden aan. Zelfs het schoonmaken van het kan toor staat op de tocht. Een doorn in het oog van de verontruste personeelsleden is de voortdurende afwezigheid van de directeur. 'Mensen in het museum werden ziek door de hoge werkdruk. Maar zij ging drie maanden met betaald verlof. En dat terwijl we geen geld meer hebben. Ze is name lijk al jaren verantwoordelijk voor structurele tekorten van 200.000 euro op de begroting. Ook dit jaar is ze al weer diverse malen met vakantie geweest', zo uiten de briefschrijvers hun grieven. Pagina R5: 'Er zijn mensen die mij wél vertrouwen' (advertentie) ipaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op sén of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Mijn wereld, mijn krant. LeidschiOi Dagblad COMMENTAAR EUROCOMMISSARIS alphen aan den run - Romeinen, die kennen veel jon geren uit de strips van Asterix en Obeiix. Maar als een le vensechte soldaatje opeens een kus wil geven, is dat toch even schrikken. 'Rare jongens, die Romeinen', om met Obelix te spreken. Het Alphense themapark Archeon kreeg gisteren te maken met de intocht van het leger, dat kleur geeft aan het Romeins festival dat tot en met 15 augustus in Archeon wordt gehouden. Kinderen kre gen gisteren van de soldaten onder meer les in marche ren. Pagina R2: Romeinen uit Brittania bezetten Archeon. Foto: Hielco Kuipers. door Coen Polack schiphol/den haag - Alle Ne derlandse luchtvaartmaat schappijen moeten zwarte lijs ten invoeren om gewelddadige passagiers buiten hun vliegtui gen te houden. Verder moeten luchtvaartmaatschappijen het taboe op melden van geweld in vliegtuigen doorbreken. Dat zegt PvdA-Kamerlid Peter van Heemst. Het Kamerlid stelt ook voor om gegevens van agressieve passa giers en passagiers die zich an derszins 'hufterig gedragen' met andere Europese lucht vaartmaatschappijen te delen. KLM werkt met een eigen zwar te lijst van agressieve passa giers, maar lang niet alle maat schappijen werken met zo'n systeem. Van Heemst: „Daar door blijven er voor notoire herrieschoppers genoeg 'vluchtwegen' over. Met de koppeling van de verschillende bestanden kun je de hufters de pas afsnijden." Het plan voor de zwarte lijst is een nieuw element in de cam pagne die de PvdA zegt te voe ren tegen hufterig gedrag. „Op alle plaatsen waar mensen zich ernstig misdragen, moet kei hard duidelijk gemaakt worden dat we dat niet tolereren. Pagina Binnenland: 'Cabinepersoneel huiverig geweld aan te geven' (advertentie) DOE MEE AAN COACH VAN HET JAAR EN STEL JE EIGEN STERRENTEAM SAMEN! JE VINDT DE SPELREGELS ELDERS IN DEZE KRANT! Speel mee met Coach van het Jaar! Schrijf je nu in via www.leidschdagblad.nl/coachvanhetjaar. den haag/gpd - De Nederland se inlichtingendiensten moeten voortaan kunnen snuffelen in de persoonsgegevens van alle burgers die in de computers van overheidsorganisaties staan. Dat is nodig om terroris ten effectief te kunnen bestrij den, meldt minister Remkes van binnenlandse zaken de Ka mer in een brief. De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en de Militaire Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (MIVD) hebben sinds de aanslagen in New York al een flink pakket extra be voegdheden gekregen. Boven dien besloot het kabinet de mankracht van de diensten flink op te voeren met ruim 150 extra personeelsleden. Naar aanleiding van de aanslagen in maart in Madrid stelt Remkes nu aanvullende maatregelen in het vooruitzicht. Zo moeten de computerbestan den van de politiekorpsen rechtstreeks voor AIVD en MIVD bereikbaar worden. Dat geldt ook voor andere over heidsinstellingen, die nu alleen op vrijwillige basis meewerken. Als het aan Remkes ligt krijgt de samenwerking straks een ver plichtend karakter, die hij on der meer wil regelen in de Wet Politiegegevens. Als het aan Remkes ligt krijgen de inlichtingendiensten ook de vrijheid terroristische activitei ten flink in de war te sturen. Na de noodzakelijke wetswijzigin gen kunnen 'geheim agenten' straks eigenhandig ingrijpen als in geval van nood de tijd ont breekt om de reguliere hulp diensten te alarmeren. den haag/gpd - Een nieuwe, democratische moslimpartij kan onder Turken en Marokka nen in de vier grote steden op veel steun rekenen. In Utrecht, Rotterdam, Amsterdam en Den Haag zegt een op de vijf zeker op zo'n partij te zullen stem men bij de gemeenteraadsver kiezingen. De Arabisch Europe se Liga (AEL) wil in de grote ste den met een democratische moslimpartij aan de komende gemeenteraadsverkiezingen meedoen. De cijfers komen uit onderzoek van bureau MCA Communica tie, dat sinds 2002 de bekend heid en populariteit van de AEL meet onder Turken en Marok kanen van 15 jaar en ouder in de vier grote steden. In totaal is een representatieve groep van 470 mensen door enquêteurs ondervraagd. Ongeveer een kwart stemt op een bestaande 'Nederlandse' partij. In de vier steden is ongeveer twaalf procent van de kiezers van Turkse of Marokkaanse af komst. Het draagvlak voor een nieuwe moslimpartij is het grootst onder jonge kiezers. Zo'n partij kan bij een goede opkomst op zeker 2,5 procent van de raadszetels rekenen en mogelijk zelfs op zeven pro cent. Het opkomstpercentage is onder allochtonen vaak lager dan onder autochtonen en ver schilt sterk per stad. De AEL kondigde eerder dit jaar aan in de vier grote steden met de gemeenteraadsverkiezingen in 2006 mee te doen. De üga heeft nog geen partijprogram ma opgesteld en de kandidaten zijn nog niet bekend. Volgens Cees van Eijk, directeur van MCA Communicatie, hangt het daadwerkelijke succes bij de verkiezingen sterk daarvan af. „De AEL doet het tot nu toe op haar naam. Straks moeten de kandidaten het doen. Men vindt het belangrijk om te kie zen voor een Turks of Marok kaans poppetje. Dat weegt zwaarder dan de politieke stro ming." Berlijn - Een Duitse verpleeg kundige, die de moord op tien bejaarde patiënten in een zie kenhuis in Beieren heeft be kend, heeft misschien veel meer doden op zijn naam staan. „Het kan om wel tachtig patiënten gaan", meldde het openbaar ministerie van Kemp ten gisteren. De 25-jarige Duit ser heeft toegegeven tien oude re patiënten, zes vrouwen en vier mannen tussen 60 en 89 jaar, in een ziekenhuis in Sont- hofen met overdoses pijnstillers en kalmerende middelen te hebben omgebracht. Beer hapt arm jongetje af kiev - Een 10-jarig Oekraïens jongetje heeft tijdens een be zoek aan een dierentuin zijn arm verloren toen de beer die hij aan het voeren was hem aanviel. Het kind was met zijn moeder in de dierentuin in Dn- jepropetrovsk. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9.75 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend 1 Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! J Naam: Dm V i. bezorgcontrole) Geboortedatum Stuur deze bon op in een ongef ran keerde envelop naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan oók 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl (Deze aanbieding la geldig tot 31 december 2004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidschl& Dagblad door Jan Preenen katwijk - Verschrikkelijk, vindt Lucie Mattie het. Zo verschrikkelijk dat de 68-jarige Leidse erover heeft ge dacht naar de gemeente Katwijk te schrijven. Zijn ze nou helemaal gek geworden? Maar nu een journalist haar wil aanhoren, gaat ze er vanuit dat de klacht ook zo wel overkomt „Je kunt in Katwijk nergens meer gra tis je auto neerzetten. Elke plek kostje veel geld. Ne gentig cent per uur. Schandalig toch?" Ze is bepaald niet de enige die woensdagmiddag op het terrein Noorddduinen in Katwijk protesteert tegen de uitbreiding van het betaald-parkerengebied. Vanaf 22 mei tot oktober zijn ook de parkeerplaatsen aan de Sportlaan, Boulevard-zuid, de Seinpoststraat en de Noordduinen met uitzondering van de zondag niet langer gratis. Het tarief is negentig cent per uur. Van tien tot zes uur. In de parkeergarages Tramstraat en Princehaven kost parkeren zestig cent. Laura Dobbe uit Ter Aar noemt de verandering een forse tegenvaller. „Ik kwam hier altijd graag, maar nu kan ik net zo goed naar Noordwijk rijden." Michel de Zwart uit Wassenaar was het parkeerterrein Noorddui nen al opgereden toen hij er plotseling achter kwam dat ook hier moet worden betaald. „Ik betaal al genoeg aan mijn gemeente. Uit principe zet ik m'n auto hier niet neer. Schandalig dat je overal voor moet betalen. In Wassenaar ben je vierenhalve euro per dag kwijt. Hier is het nog meer als je de hele dag blijft. Nou, mij niet gezien. Ik heb m'n auto tien minuten verderop neergezet. Bij die flats. Gratis. Ze bekijken het maar." Niet iedereen denkt er overigens zo over. Het is opval lend dat er meer begrip is voor de beslissing van de ge meente naarmate de bezoekers verder weg wonen. Zo als Paula en Huub Souren uit het Limburgse Wïjnands- rade. „We komen hier al langer, omdat onze zoon in Amsterdam woont. We verbaasden ons er over dat Kat wijk al die jaren hier geen geld voor het parkeren vroeg. Het is toch terecht dat je moet betalen? In veel andere plaatsen is het veel duurder." Op de Leidse Lucie Mattie maakt dat geen indruk: „Ze zullen me hier niet zo vaak meer zien." Cartier-Bresson overleden parijs - De beroemde Franse fotograaf Henri Cartier-Bres son, die wel wordt beschouwd als een van de invloedrijkste fo tografen van de vorige eeuw, is maandag op 95-jarige leeftijd gestorven. Cartier-Bresson was een van de oprichters van het internationale fotoagentschap Magnum in 1947. Cartier-Bres son werd in 1908 geboren in Chanteloupe. Pagina Buitenland VN roepen op tot wapenstilstand athene - De Verenigde Naties hebben ruim een week voor het begin van de Olympische Spe len in Athene een oproep aan de wereld gedaan om alle vijan delijkheden te staken. De VN hopen dat in elk geval tijdens de duur van de Zomerspelen (13-29 augustus) een traditio nele wapenstilstand in acht wordt genomen. „Als we ten minste vrede zouden kunnen hebben voor zestien dagen, dan kunnen we misschien, heel misschien, ook vrede voor altijd bewerkstelligen", aldus de VN in een verklaring. 'Verpleger doodde tientallen mensen' iryfee Neelie Kroes krijgt post in de nieuwe Eu- Commissie, die op 1 no- aan de slag gaat. Welke ze precies krijgt is nog lekend. Premier Balkenen- kent op een economische feuille, maar zolang dat ieker is valt moeilijk te zeg- if Kroes de meest geschikte idaat is voor de functie van ogX)mmissaris. Voor andere i38 igrijke posten, zoals land- iiif en financiën met de CDA- feerman en Ru- ook stevige kan en beschikbaar. Kroes kan Neder- overigens best de dag komen. Ze heeft een e staat van dienst als Ka- Id, staatssecretaris en mi- r van verkeer en waterstaat n haar politieke contacten gepokt en gemazeld in het jfsleven en in het hoger on- Ijs. Hoewel ze met haar 63 d een tijdje uit de politieke «verpers was verdwenen, de WD-top zich zeer sterk akt voor haar kandidatuur. Ite hebben WD-fractielei- ran Aartsen en vice-premier Zalm het CDA geen andere keu ze gegeven dan haar als euro commissaris voor te dragen. De christen-democraten zijn met NAVO-secretaris De Hoop Schef- fer en VN-commissaris Lubbers puik vertegenwoordigd op het internationale podium. Boven dien is premier Balkenende, ge ëscorteerd door partijgenoot Bot van Buitenlandse Zaken, het komend half jaar voorzitter van de Europese Unie. Voor de WD stond het buiten kijf dat zij de opvolger van eurocommissaris Bol- kestein zou mogen le veren. Kroes heeft verder de mazzel dat de voorzitter van de Europese Commissie, de Portugees Barroso, in zijn nieu we ploeg nog een vrouw miste. In mil voor het leveren van een goede vrouwelijke kandidaat lijkt Nederland nu ook een zwa re post te krijgen. Dat is belang rijk omdat met de toename van het aantal Europese lidstaten de kans op een prestigieuze functie er in de toekomst alleen maar kleiner op wordt Hugo Schneider

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1