KUNST 8c CULTUUR 'Jubileumeditie Dance Valley de mooiste ooit' 'Wij zijn eigenlijk niet zulke beste songschrijvers' 'De gevestigde orde altijd een stap vooruit' De nieuwe Punto Young. Alles zit erin. donderdag 5 AUGUÏ Bezoekers zullen deze dag hun hele leven niet vergeten door Theo Ploeg spaarnwoude - „Eigenlijk ben ik dit hele maal niet gewend, zo buiten werken", grapt Brian Bout terwijl hij zijn blote benen laat zien. „Wit hè? Daar zie je aan dat ik normaal altijd op kantoor zit." Zo niet de laatste we ken van juli en de eerste van augustus. Dan is hij op locatie om er de opbouw van Dance Valley te coördineren. Volgens Bout hét mooiste en beste dance festival van de we reld. Natuurlijk vindt hij dat, Bout is immers alweer vijfjaar directeur van het evenement dat dit jaar zijn tiende editie viert. En wie ja rig is moet trakteren. „Het wordt een hele aparte editie. Zonder meer de mooiste ooit. We hebben echt heel veel geïnvesteerd in ambiance, special ef fects en aankleding", verklapt Bout. Con creter wil hij niet worden. Het moet im mers wel een verrassing blijven. Maar zeker weten doet hij het wel: „De mensen krijgen een dag die ze hun hele leven niet meer vergeten." Edammer - maar geboren Amsterdammer - Bout was tijdens de eerste editie in 1995 al enorm onder de indruk van het festival. „Zelf organiseerde ik al vanaf 1992 feesten voor ID&T. Op die eerste Dance Valley keek ik mijn ogen uit. Achtduizend mensen wa ren er. Het was toen al het mooiste dance- festival ter wereld." In 1999 verliet Bout ID &T om even later met zijn eigen bedrijf TNT te fuseren met de Dance Valley orga nisatie. Zo ontstond UDC dat naast Dance Valley beschikt over een eigen platenlabel, boekingskantoor en onder andere de Im- pulz en Strike One feesten organiseert. Een fusie die overigens leidde tot wrijving tus sen de oude en de nieuwe garde medewer kers. Bout: „Ik hoor mensen wel eens zeggen dat wij het gevoel voor dance niet meer heb ben. Dat is absoluut niet waar. Ik ben een enorme liefhebber, maar ik moet daarnaast ook zakenman zijn. Er werken veertig men sen bij ons op kantoor, de schoorsteen moet dus roken. Het dancehart zit bij ons midden in de organisatie. Geld verdienen is belangrijk, maar de balans ligt bij ons dich ter bij het gevoel." Peinzend: „Dat gevoel van 1995 is er nog steeds." Je kunt de ontwikkeling van een festival niet stilzetten meent Bout. „Niet alleen kre gen we na die fusie de beschikking over een grotere organisatie, Dance Valley bleef maar groeien. Dat was trouwens al vanaf het begin zo. Na die eerste keer verdubbel de het aantal bezoekers al meteen. Daar moet je toch iets mee doen. Er is niets mooier dan zoveel mensen het Dance Val ley gevoel te geven." In 2001 waren dat er zelfs 90.000, een enor me mensenmassa die met de ingezette lo gistiek niet te verwerken bleek. Voor velen eindige het festival in een urenlange voet tocht in de regen. Bout: „We zijn daarna in overleg met de gemeente Velsen terug ge gaan naar 30.000. Sindsdien bouwen we elk jaar langzaam op." Dit jaar zullen 50.000 mensen het terrein bevolken. Eigenlijk minder dan Bout begin dit jaar voor ogen stond, maar de politie gooide roet in het eten. Met het Recreatie schap Spaarnwoude was al overeengeko men om Dance Valley om te toveren in een driedaags festival met campingterrein. Een soort Lowlands van de dance zeg maar. De gemeente Velsen was echter tegen en de politie bleek op zo'n korte termijn echter niet in staat voldoende personeel vrij te maken. Geen ramp aldus Bout: „Dan komt die camping er gewoon volgend jaar. We streven dan naar 60.000 bezoekers. Dat is voor ons ook het maximum. Het moet niet te massaal worden. We moeten wel het Dance Valley gevoel bewaren." Maar wat is nou precies dat Dance Valley gevoel? Trots wijs Bout in de richting van de tenten en de installaties in aanbouw. „Een prachtige locatie en ambiance bij de enige heuvels in de buurt van Amsterdam. En het publiek! Dat maakt dit het Wood stock van de dance. Er komen alle soorten mensen, van jong tot oud. Je ziet hier ver schillende generaties rondlopen. Nog ner gens ter wereld heb ik iets gezien dat dit kan evenaren en ik ben al op heel veel in ternationale festivals geweest hoor." Nu is Nederland volgens Bout toch al toon aangevend in de wereld van de dancemu- ziek. Bout: „De dj top komt hier vandaan. Dance is gewoon een prachtig product. Ook qua festivals. We gaan Dance Valley dan ook naar het buitenland exporteren. Het festival heeft heel veel betekend voor de ontwikkeling van de dance in Neder land. Dance Valley heeft er voor gezorgd dat dance het daglicht kan verdragen." Dance Valley, 7 augustus, Recreatiegebied Spaarnwoude. Met onder andere Carl Cox, Sasha, Hybrid, Ferry Corsten, Mat thew Dekay, Paul Oakenfold, Armin van Buuren, Deep Dish, Sander Kleinenberg, Jeff Mills, Dave Clarke, Umek, Todd Terry, Kevin Saunderson, Quazar, Joost van Bel len, Miss Monica, Plump DJ's, Chicks On Speed, Rennie Pelgrim. spaarnwoude - Producers en muzikanten spreken met res pect over ze, maar voor de ge middelde muziekliefhebber is het Britse Hybrid nog een grote onbekende. Toch maken Chris Healings en Mike Truman al vanaf 1993 samen muziek. Dat de Engelsen naar Wales verkas ten om zich daar te vestigen in het provincieplaats Swansea helpt ook al niet mee. „Eigenlijk zijn we studiomensen. Daar zit- tèn we het liefst de hele dag, volkomen afgesloten van de buitenwereld", zegt Healings. Getuige het grote aantal re mixen van het tweetal de afge lopen jaren zou je ze zo gelo ven. Onder andere Radiohead, Moby, Alanis Morissette en New Order klopten bij Hybrid aan. Niet minder ambitieus zijn de twee albums die tot nu ver schenen. Op de debuutplaat Wide Angel werken Truman en Healings samen met het negen tig koppige Russische Federale orkest; op het eind vorig jaar uitgekomen Morning Sci-Fi speelt New Order-bassist Peter Het Britse Hybrid: „Eigenlijk zijn we ook echte studiomensen. Daar zitten we het liefst de hele dag." Publiciteitsfoto Hook mee. Behalve de sterk melancholische sfeer klinkt de debuutplaat veel meer pop dan Morning Sci-Fi. Dat is niet zo vreemd vindt Truman: „We zijn eigenlijk niet zulke beste song schrijvers. Daarbij worden we geholpen door de gasten met wie we op onze plaat samen werken. Onze laatste plaat is veel meer van onszelf, al heb ben we anderen wel gevraagd om bepaalde melodielijnen in te spelen." Eén van die anderen is Peter Hook. Zijn band New Order staat met het baanbrekende nummer Blue Monday mede aan de basis van house. Grote kans dat Hook zaterdag van de partij is. Healings en Truman treden namelijk aan met een li ve band. Truman: „Onze mu ziek komt dan beter tot zijn recht" Zo natuurlijk is dat niet Het ge luid van Hybrid is immers niet gemakkelijk te omschrijven en krijgt voor het gemak'het label progressive breakbeat mee. Healings: „Zolang wij de mu ziek kunnen blijven maken die wij graag maken, deert het me niet in welk hokje ze ons stop pen." Hybrid, te horen: hoofdpodi um, Recreatie Gebied Spaarn woude, Velsen. spaarnwoude - Kunstenaars, modeontwerpers, muzikanten. De drie dames van het Berlijnse Chicks On Speed zijn het allemaal. „Om eerlijk te zijn voel ik me nog het minste muzikant", zegt de in München geboren Kiki Moors verontschuldi gend. Toen ze vier jaar geleden met de Ameri kaanse Melissa Logan en de Australische Alex Murry-Leslie de debuutplaat 'Will Save Us All' opnam kon ze zelfs geen noot zingen. Net als de andere dames trouwens. Daar ging het ook hele maal niet om. Moors: „We wilden onze stem la ten horen. Tegen de consumptiemaatschappij, tegen de misstanden in de wereld en tegen de starre kunst- en modewereld." Die stem werd gehoord. Sterker nog, Chicks On Speed nam hip Duitsland op sleeptouw en dook zonder schroom de wereld in die zij verachten. Niets mis mee vindt Moors. Alleen op die manier kun je dingen echt veranderen. „Wij willen de wereld veranderen, maar niet op die punkmanier. Hét heeft geen zin om overal maar tegen te zijn en overal tegenaan te schoppen. Wij spelen het spel gewoon mee en trekken het in het extreme. We vergroten alles uit waardoor het absurd wordt. Die knipoog is erg belangrijk om mensen te laten zien hoe de regels werken." Muziek maken gaat ze inmiddels een stuk beter af. Op het podium houden de dames - gehuld in zelf ontworpen extravagante creaties - zelfs een gitaar vast. Zonder die overigens te bespelen. Het eind vorig jaar verschenen '99 Cents' is een vrolij ke plaat vol electropop met harde gitaren en op ruiende teksten. Wanneer het om mode gaat zijn de dames echter behoorlijk mild. Zo fluisteren ze TVat trekken we vanavond toch eens aan?' op de laatste plaat van technoproducer Dave Clarke, werken ze samen* met mode-ikonen als Jermey Scott en Karl Lagerfeld en zijn ze altijd te vinden op de feestjes van Hugo Boss. Opgeslokt door de modewereld? „Integendeel", briest Moors: „Wij zijn de gevestigde orde altijd een stap vooruit, daar maak ik me dus geen zorgen om." Chicks On Speed, te horen 7 augustus, Electro- nation Tent, Recreatie Gebied Spaarnwoude, Velsen. Brian Bout: „Er is niets mooier dan mensen het Dance Valley gevoel te geven." Foto: United Photos De Boer/Michel Schnater (advertentie) Op het podium zijn de dames van Chicks on Speed gehuld in zelf ont worpen extravagante creaties. Publiciteitsfoto Een auto die slechts 12.595,- kost en tóch alles heeft, kan dat? Jazeker, want Fiat introduceert de Punto Young. Een buitengewoon luxe versie, voor maar heel weinig geld. Fraai zijn bijvoorbeeld de lichtmetalen 15"-velgen met brede banden. En dan de binnenkant! Een druk op de afstandsbediening van de centrale vergrendeling opent de deur naar een rijk uitgerust interieur. Airconditioning is standaard. Net als de radio/cd-speler, 6 speakers, het lederen stuur en ABS. De Young is leverbaar met 2 verschiller^tt( motoren. Een vlotte en zuinige 1.2 60 pk (44 kW) verte •rtif en een 1.4 16v met 95 pk (70 kW) voor het snellere we vat idr Kies je voor deze 1.4-versie, dan krijg je voor duizend eujpD meer er ook nog cruise control en elektrisch bedienb^" spiegels in de kleur van de carrosserie bij. En wat dachtiet van tijdelijk 1.000,- inruilpremie bovenop de ANWB koerlij|f^ Kom snel langs, een proefrit zegt alles. Punto Young: vanaf 12.595,- of 149,- p.m. Punto 1.416vYoung €14.057,20 Ind. afleverkosten Prijs inclusief BTW/BPM. exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. Wijzigingen voorbehouden. Gemiddeld brandstofverbruik volgens EU 1999/100-norm: 4.5 - 8,3 1/100 km (12,0 - 22,2 km/I). C02-emissie 119 - 197 gram/km Financiering via Fidis Nederland, aangesloten bij BKR te Leaseprijs v a 310.- p m. bij 48 maanden/20.000 km p.j. Aanbiedingen gelden uitsluitend voor particuliere en kleinzakelijke aankopen. Uiterste registratiedatum 30 september 21 LEIDERDORP: AUTO BOOT B.V., WEVERSBAAN 12, TEL. 071 - 5898900 HILLEGOM: AUTOBEDRIJF B. JOREN, ARN0UDSTRAAT 1, TEL. 0252 - 414839 NOORDWIJK: B00T-RIALT0 N00RDWIJK B.V., VAN BERCKELWEG 34, TEL. 071 - 3640040

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16