REGIO ING Bank terug naar persoonlijke aanpap Touwtrekkers Gelderswoude oppermachtig Romeinen uit Brittania bezetten Archeon 100% LEDER VOOR 55% Huis besmeurd met verfbommen IN MEMORIAM Markante hoogleraz* zonder kapsones 5 Noem 4 ijzersterke red ene* en verdien de helft van h< aankoopbedrag terug! voorschoten - Het Voorscho- tense huis van directeur Bontrop van het proefdiercen trum BPRC in Rijswijk is in de nacht van dinsdag op woens dag opnieuw besmeurd met ro de verf. De actie is opgeëist door Actiecampagne Koen. De zelfde activisten, die vinden dat het BPRC moet stoppen met dierproeven, gooiden ook in ju ni verfbommen naar het huis van de directeur en van een Leiderdorpse medewerkster. Het BPRC doet onder meer on derzoek naar aids en vormen van kanker. donderdag 5 AUGUSTU il mt door Nienke Ledegang leiderdorp - Voor het storten en opnemen van geld kunnen klanten van de ING Bank Leider dorp weer aan de oude, vertrouwde balie te recht. Volgens de ING blijkt bankieren via inter net, pinautomaat en telefoon niet zaligmakend en zijn er steeds meer klanten die ernaar terug verlangen, persoonlijk geholpen te worden. Dit voorjaar startte de ING-bank een pilot in vier kantoren in het land, waaronder dat in de Winkelhof in Leiderdorp. In het kantoor werd in maart de 'combikas' geplaatst, waar tijdens kantooruren tot 3500 euro kan worden opge nomen en tot 10.000 euro gestort. En dat alles met de persoonlijke hulp van een bankmede werker. Filiaaldirecteur Lucien van de Lisdonk: „Van af de jaren negentig was de insteek dat men sen het prettiger vonden hun bankzaken via de telefoon en het internet te doen. Nu blijkt dat de meeste mensen dat wel als makkelijk ervaren, maar niet als persoonlijk. En daar stellen ze wel prijs op. Om zich te onderschei den van andere banken, speelt de ING daar nu op in." Daarvoor haalde de bankier zelfs de slogan van voorganger NMB van stal: De ING denkt met u mee. Van Lisdonk: „De 'nieuwe oude' aanpak blijkt aan te slaan. We krijgen heel veel positieve reacties: 'Fijn dat het weer kan, makkelijker, persoonlijker'. We horen dat niet alleen van oudere mensen, die bij dit type fa ciliteiten vaak genoemd worden, maar van ie dereen. Zo krijgen we net zo goed particulie ren als ondernemers aan de balie van de combikas. Mensen vinden het prettig dat ze tegelijk bankzaken kunnen doen en advies in winnen of een babbeltje maken." Natuurlijk speelt er ook stukje eigenbelang mee, erkent Van de Lisdonk. „Je zult zien dat iemand die hier binnenloopt zegt: Goh, ik heb een kleinzoon en daar wil ik een spaarre kening voor. Dat gebeurt niet als iemand bui ten de deur blijft voor zijn bankzaken." Was de versobering van bankfilialen, eind ja ren negentig de trend bij alle Nederlandse banken, dus een inschattingsfout? „j laatst een ING-medewerker hierove beter ten halve gekeerd dan teniart dwaald. Zo letterlijk moet je dat nieddi Ik denk dat vooral de tijdgeest is vL|<a( Dit is een reactie op de jaren negeL pinnen, chippen en telebankieren komst waren." ;ve'( De proef slaat zo aan dat ING devai twee maanden nog twintig comb)en opent, waaronder in de kantoren vajn z naar en Voorschoten. door Joris Rietbroek koudekerk aan den rijn - De touwtrekkers uit het Zoeter- woudse buurtschap Gelders woude waren gisteravond op permachtig op het touwtrek- toernooi van Koudekerk aan den Rijn. Ze hadden zich opge splitst in twee teams en won nen zowel in de eerste als in de eredivisie. Het was de tiende keer dat de Trekkertrek-organi- satie een open touwtrektoer- nooi organiseerde, als een soort voorprogramma voor de Trek- kertrek familiedag op zaterdag 7 augustus. Aan de tiende edi tie, overigens de warmste ooit, den 53 teams mee. |bor een flink deel van die ns is touwtrekken niet meer dan een leuke hobby. Voor de fanatiekelingen, zoals die van Gelderswoude dus, is het echte topsport. Enkele professionele teams uit heel Nederland zijn zelfs zo fanatiek dat ze dit jaar niet naar Koudekerk komen. Die trainen hard voor het aan komende wereldkampioen schap touwtrekken, van 2 tot en met 5 september in het Ameri kaanse Rochester. „Die lui heb ben zo'n strak trainingsschema dat ze voor Koudekerk geen tijd hadden", weet Patrick van Nie- kerk. „Daarom spelen de vier prof-teams van acht personen die er wel zijn, met zes man in een eredivisie. Daar zitten ook andere goedgetrainde zestallen in. Zo hebben we in die klasse vandaag een spannende com petitie." In de Koudekerkse touwtreka rena zijn continu vijf partijen tegelijk aan de gang. Het is dui delijk te zien waar de 'echte' touwtrekkers aan de slag zijn. Ze leunen bijvoorbeeld meer naar achteren dan de amateurs. Speciale schoenen met stalen hakken eronder maken dit mo gelijk. De grond waarop de profs trekken is hierdoor bin nen de kortste keren omge ploegd. De gezichtsuitdrukkin gen zijn in het heetst van de strijd soms ronduit verbeten. Verbeten Gelderswoudse gezichten in het heetst van de touwtrekwedstrijd. Foto: Taco van der Eb Bij de hobbyisten, niet of nau welijks getrainde dames- en he renzestallen, gaat het er luchti ger aan toe. De groepsnamen zijn hiervoor al een duidelijke aanwijzing: de Knuppelrukkers, het Ffippofeest, de Rita Hovink Fanclub of de Takkewijven, ze zijn er voor het spel en niet voor de knikkers. Al doet een behoorlijk getraind team als de Sukkels zijn naam niet bepaald eer aan. Met het grootste ge mak maken de zes grote, sterke sukkels gehakt van hun lichtere tegenstanders. De coach brult zijn machteloze ploeg toe: „Neehee! Andere kant op!" Het tweede team van Attentie! Attentie! Concentratie! (AAC) heeft na een paar partijen de moed al laten zakken. De jon gens storten zich maar op het bier. „We drinken ons moed in", grijnst Michiel Kompier. „Vorig jaar hebben we een par tijtje gewonnen, dat is dit jaar tenminste ook gelukt." Het eer ste AAC-team, dat inmiddels ei genlijk De Samenwerking heet, komt ook niet verder dan de eerste ronde. Koen de Groot baalt er wel een beetje van. „Maar ja, in zo'n zware klasse hebben we nog nooit gespeeld. Pech gehad. Gelukkig hebben we toch nog drie punten ge pakt. Dankzij het team Ouwe- jans, dat kwam niet opdagen." De uitslagen: 1. Trekvee, Alphen aan den Rijn 2. Trekkerbende, Hazerswouae 3. Van der Welde, Stompwijk Heren ongetraind 1. Van Wijk-Bokma, 's Gravenzande 2. PJGU, Utrecht 3. Kuyf Tentenbouw, Nieuwkoop Heren getraind 1. Gelderswoude 2, Zoeterwoude 2. De Samenwerking 1, Hazerswoude-Rijndljk 3. Het Westlandteam, Westland Heren eredivisie: 1. Gelderswoude 1, Zoeterwoude 2. Vechtlust, Muiden 3. Veense Boys, Veenendaal door Nancy Ubert vervolg van voorpagina alphen aan den rijn - „Dex, dex, dex", dreunt de centurion. Legio Secunda Augusta mar cheert Trajectum ad Rhenum binnen. Vanaf vandaag is de Romeinse stad van het Alphen- se geschiedenispark Archeon bezet door aanvoerder Lyndsay Richardson en zijn manschap pen. Dex betekent rechts. Romeinen vergeten links (sin) liever. Want die kant heeft te maken met het slechte van de mens, met de duistere kant. „Het woord sini ster is daarvan afgeleid. We stappen ook nooit een huis bin nen met onze linkervoet. Dan zouden we onze gastheer on heil bezorgen. Met rechts stap pen we kordaat over de drem pel", legt een legionair later op de dag uit. Het tweede leger van keizer Au gustus bivakkeert in het dage lijks leven in Engeland. Nu geeft het voor het vijfde achtereen volgende jaar kleur aan het Ro meins festival dat tot en met 15 augustus in Archeon wordt ge houden. Ter ere van het lus trum zijn Roberto Liotto van de Italiaanse ambassade en Cees (advertentie) D te Ei Vi A d< A SPECTACULAIRE OPRUIMING BIJ LEDERLAND. NU EEN GROOT AANTAL SHOWROOMMODELLEN MET KORTINGEN TOT WEL 45%. Je hebt leer en je hebt leder Leiderdorp* Meubelplein, tel: (071) 541 63 95 Rotterdam** Woonmall Alexandrium Hl, Watermanweg 101, tel: (010) 455 11 04 koopavond 'donderdag "vrijdag van der Padt van het Neder lands Bureau voor Toerisme en Congressen uitgenodigd voor de intocht van het legioen. Legio Secunda, het keizerlijk le gioen dat in de eerste en twee de eeuw in Brittania was gele gerd, is niet zonder vrouwen naar Trajectum ad Rhenum ge komen. In het badhuis heeft zich de damesgroep Domina geïnstalleerd. Met kinderen. Matrones vertellen de bezoe kers hoe het dagelijks leven van een huisvrouw er twintig eeu wen geleden uitzag. „We zijn nog lang niet compleet. We missen onze vroedvrouw nog", wordt er onder meer verteld. Niet dat in de groep elk mo ment een kleine gladiator of gladiatrix geboren kan worden, maar het is wel de bedoeling dat het gezelschap op het tien daagse festival compleet is. Met ambachtslieden zoals de moza- iekmaker, de frescoschilder en de siersmid. En de schoenma ker niet te vergeten, die zijn kunstwerken gretig voor het publiek heeft uitgestald. Bijna trendy zijn de houten buiten klompen die hij heeft gemaakt. De plateauzool zou het deze zomer nog goed doen. Vijftien jaar geleden lazen de broers David en Lyndsay Ri chardson een oproep in de plaatselijke krant. Er werden vrijwilligers gevraagd om Ro mein te spelen op een evene ment. Dat leek de twee wel aar dig. „Na die eerste keer beslo ten we ons echt te gaan verdie pen in het Romeinse leven dat voor bijna heel Europa van groot belang is geweest. We wil len geschiedgetrouw zijn, dus studeren we veel", aldus Lynds ay Richardson. In de loop der tijd sloten steeds meer mensen zich bij de broers uit Hampshi re aan. „Onze re-enactorgroep telt nu zo'n 90 leden, die uit alle delen van ons land komen." Zo'n twintig Nederlandse ge schiedenisspelers hebben een Het tweede leger van keizer Augustus bivakkeert in het dagelijks le ven in Engeland. Foto: Hielco Kuipers innige band opgebouwd met het legioen uit Engeland. Bij grote gelegenheden sluiten zij zich bij de troep aan. Dat is nu ook in Archeon het geval. Bij Legio Secunda hebben zich ver scheidene 'huurlingen' ge schaard. Fervente hobbyisten zijn ze. Volgens David Richardson, de voorzitter van de Engelse ver eniging, is het Alphense thema park met zijn nagebouwde Ro meinse dorp een ideale omge ving voor Legio Secunda. „We sparen er onze vakantiedagen voor op. Voor sommige leden is dit ook de enige vakantie die ze dit jaar houden." In de buurt van de tempel hebben soldaten hun tenten opgezet De vrou wen hebben het badhuis tot hun beschikking gekregen. De ze dinsdag is de groep al re-ac- terend vooral bezig om zich te installeren. Nog niet alle spelers zijn gearriveerd. Vanavond en morgenochtend wordt nog aanwas verwacht. Archeon-directeur Jack Veld man weet zeker dat de 'buiten landse Romeinen' extra publiek naar het themapark zullen trek ken. „Bovendien begint de Ro meinse tijd steeds meer te leven in ons land. Denk maar aan de opgravingen bij Woerden en de Leidsche Rijn. De groep die we vandaag hebben binnenge haald zijn mensen die zo be geesterd zijn geraakt van een belangrijke historische periode dat ze zich het liefst in dat tijd perk begraven. Dat enthousias me mist hier zijn uitwerking niet." Ondertussen gaat het leven in de nederzetting door. Zo leren kinderen een fibula (kleding- speld) te maken. De kleermaker legt uit dat kleren verraden hoe rijk een Romein is. „Hoe meer stof, hoe meer geld." Met de fi bula kun je de plooien vastzet ten. „Een vriendin van mijn moeder loopt altijd in wijde kle ren", peinst een meisje hardop. „Is zij dan ook rijk?" „Nee joh", klinkt haar oudere zusje. „Tan te Terry is gewoon dik, vandaar die tenten." Een soldaat geeft een groep kinderen les in marcheren, wat hilarische taferelen oplevert. Even verderop exposeren de le gionairs van overzee hun scor- pio, een gevaarlijk schietwerk tuig op wielen. Soldaten bewa ken het geschut alsof hun eigen leven ervan afhangt. Gewoon lijk worden met de scorpio pij len afgeschoten, maar deze da gen wordt het voor de veilig heid bij appels en uien gehou den. Plotseling roept de cen turion zijn leger bijeen. De gla diatoren zijn een gevecht aan het voorbereiden. Wie wil dat nu missen? tjel bht len "rlijk Twee dagen voor zijn 72ste ver jaardag is in zijn woonplaats Leiderdorp Jan Hekkelman overleden. Hekkelman was be kend als hoogleraar, gedepu teerde, raadslid en dijkgraaf en was onder andere bestuurder van verpleeghuis Leythenrode in Leiderdorp, het Diacones- senhuis in Leiden en Water sportvereniging Doeshaven in zijn woonplaats. Hekkelman is op 1 augustus overleden aan de gevolgen van darmkanker. De functie waarmee hij door ging tot zijn lichaam dat ver hinderde, was die van voorzit ter van Watersportvereniging Doeshaven in Leiderdorp. De onderhandelingen met de ge meente over de verplaatsing van de jachtha ven kostten hem veel tijd. „Toen ik twee weken geleden bij hem op be zoek was, was hij nog buiten gewoon helder en geïnteres seerd in de wa tersport", ver telt vice-voor- zitter G. van Unnik. „Won derlijk hoe je in het zicht van de dood zo kunt zijn." Hekkel man kreeg drie maanden gele den te horen dat hij nog twee weken te leven had. „Ge lukkig heeft hij nog drie maan den een goede tijd gehad. Al leen de laatste week was on draaglijk", zegt Van Unnik. Van Unnik vraagt zich af of het bestuur van de jachthaven een opvolger van het kaliber Hek kelman kan vinden. „Het was een markante vent die tegen stellingen kon overbruggen. Verder roem ik zijn bescheiden heid." Hekkelman had geen kapsones. „Je hebt genoeg ex- hoogleraren die zich professor laten noemen, maar de meeste bestuursleden hier wisten niet eens dat hij dat was. Zo'n voor zitter vinden wij niet zo snel meer terug." Hekkelman ging in 1958 aan de slag op het laboratorium voor celbiologie en histologie, on derdeel van de faculteit genees kunde van de Leidse universi teit. In de jaren zeventig werd hij lector, van 1980 tot en met 1988 was hij hoogleraar. Hek kelman onderzocht onder an- Kir Mjt sti bas dere hoe menselijke wlJ® gevormd worden. Daa^ gaf hij les aan studenti hij een aantal promov^ was een fantastische c^ vertelt zijn collega J. twee verloren het cont^g, „Ik ben tien dagen vocje overlijden nog aan zijr^' geweest. Hij was toen yj{ maal niet in zichzelf te trokken." Twee jaar nadat Hekk«s titel professor kreeg, k^re van de universiteit de ^0] ling om zich aan zijn v^g gedeputeerde voor de lse Zuid-Holland te wijdeL„, 1982 tot 1987 was hij het CDA verantwoord^ het milieubeleid. Gediv Jan Hekkelman 1932 - 2004 still" wat1' bedrijf De Rijnstreek e- graaf van waterschap J22 welanden. Van 1988 tc6' 2004 was hij lid van d^v toezicht van het Diaco huis in Leiden, en van 2001 voorzitter van deg toezicht van verpleeg!® thenrode in LeiderdorP was hij van 2001 tot 2(M trictsgouvemeur van <e] waarbij hij voor alle 7 J( clubs in Zuid-Holland" moest houden met Ro temational. In 1998 wi onderscheiden als offi Orde van Oranje-Nass De afscheidsdienst is augustus om 10 uur ir Dorpskerk in Leiderdc sluitend heeft de begr familiekring plaats in gen. Ri Janneke Dijke d t I _h (advertentie) "Ik kies voor een Hastens omdat ik van de natuurt' L' Slapen wordt genieten in een Hastens, elke nacht weer. Nu zekj( als Hastens-koper doet u automatisch mee met de Koopvrat 4 ijzersterke redenen om een Hastens te kiezen. Uw prijs: de t het aankoopbedrag retour. Een voordeel da; de papieren kan gaan lopen en u van f 1 augustus 2004 in de schoot kan vallei Hastens Store Den Haag Plaats 24 - Den Haag - tel. 070 3631600 Hastens Store Noordwijk aan Zee Hoofdstraat 12 - Noordwijk aan Zee - tel. 071 3614

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14