LEIDE Cel geëist voor dealende familie REGIO Gek op auto's, vooral op Volkswagens Waarom zit er een bult in de Breestraat? Afghaanse jongens mogen niet bij zieke moeder op bezoek R1 Leden Leids cokenetwerk trokken elkaar mee ehne> aangifte 18 erwoudse aan Hoge lijk is nabij Leids duo organiseert bijeenkomst bij Groenoordhallen voor VW-liefhebbers LEIDSE KWESTIES Verwarde man zaait paniek aan Diamantlaan Vader en zoons gepakt na diefstal gouden ketting Goedemorgen Wat een krant. ker valt donderdag 5 AUGUSTUS 2004 cand ïvini Een re^P De politie heeft gister- vroihet Stadsbouwhuis :r zicangegracht een 41-jari- zon naar aangehouden, aner waren naar het pand ve hb nadat een beveili- plaajrijf inbraak had gecon- irkoq Een ruit was vernield, en. rof de politie de man keleag te slapen. Kennelijk een el gezocht in het pand. bureauladen stonden ivon beb- ia v^e politie heeft begin mafek een 17-jarige Zoeter- •lkeibpgepakt op verden- een valse aangifte. Zij laterdag 19 juni op de imerstraat door een on- man van haar telefoon ifd. De telefoon is iezelfde nacht gestolen bekende van haar, een jongen uit Roelof ten. Deze is ook gear- evenals een 16-jarige it Oude Wetering die ion van hem had ge- De bouw van apparte- i de Hoge Rijndijk I, ter hoogte van het centrum, begint half Daarmee verdwijnt lat ontstond na de 1 poolcentrum 't Dijkje pi 2002. De werkzaam- ongeveer een jaar b worden uitgevoerd 1 bouwbedrijf uit Stol- Jhitectenbureau Hans pit Leiden heeft het ont- naakt. leiden - Justitie eist gevangenis straffen tot vijfjaar tegen een netwerk van cocaïne verhande lende vrienden, buren en fami lieleden uit voornamelijk Leiden- Noord. De sfeer in de rechtzaal was grimmig. Buren, vrienden, familieleden: de één na de ander trokken ze elkaar mee in de illegale zaken, bleek gisteren voor de Haagse rechtbank. De gemoederen laaiden er hoog op. Rechter De Boer moest meer dan eens luid de publieke tribune tot stilte manen. Een van de kernfiguren van de groep was een 42-jarige kapper uit Leiden, die anderen gaande weg meezoog op het slechte pad. De kapper zou ruim een ton verdiend hebben aan zijn handel, maar had 'geen idee' waar het geld gebleven is. Hij was zelf in de cokehandel ver zeild geraakt nadat zijn dron ken vriend het huis kort en klein had geslagen en de kapper geld nodig had om opnieuw in te richten. Een dealende ex- werkgever adviseerde hem de cokehandel als oplossing en deed hem alvast twee klanten cadeau. De kapper benaderde op zijn beurt een vriend, een vader van twee kinderen. Deze 44-jarige Leidenaar gebruikte zelf al der tig jaar drugs. Hij was het die 'de rest van de familie in de el lende heeft gestort', hield de of ficier van justitie hem voor. „U heeft de coke en het dealen het huis in gebracht, daar waar ook twee minderjarige kinderen rondliepen." De officier eiste daarom twee maanden celstraf tegen de vader. Die bracht niet alleen zichzelf, maar ook zijn ex-vrouw, haar nieuwe vriend en zijn toen nog minderjarige dochter verder in de problemen. „Ze heeft thuis eigenlijk nooit het goede voor beeld gekregen", verzuchtte de officier over de dochter (20) uit het ontwrichte gezin. Omdat haar moeder aan straatvrees lijdt, had de dochter haar meer malen begeleid naar klanten en geholpen met inpakken van de coke. Haar moeder (42) deed de feite lijke handel. Ze haalde hun handelswaar onder andere bij een 37-jarig stel, ook uit de buurt. Bij dat stel ging ze ook wel koffie drinken met haar 50- jarige buurvrouw: ook een drugshandelaarster. De moeder en de buurvrouw hoorden on voorwaardelijke straffen van vier en vijf jaar gevangenis te gen zich eisen. De nieuwe vriend van de dea lende moeder, een 36-jarige ge meenteambtenaar, was de vol gende die zich ook niet afzijdig had weten te houden. Hij zelf houdt vol dat hij nauwelijks doorhad wat er 'achter de schuifdeuren' gebeurde bij zijn nieuwe vriendin en haar ken nissen. Maar getuigen zeggen hem met zeefjes, lepels en ver pakkingen in de weer te hebben gezien. „U bent wel erg opzich tig bezig uw rol te minimalise ren", schamperde de officier, die tegen hem en de dochter al leen taakstraf en een voorwaar delijke gevangenisstraf eiste. De rechter doet over twee we ken uitspraak. eld, mijn krant. I JJridschv 1'; Dagblad door Eric-Jan Berendsen leiden - Nee, het zijn geen jon gens die bij nacht en ontij met gierende banden meedoen aan straatraces. Het zijn wel jon gens die gek zijn op hun auto en dat graag aan anderen laten zien. Hoe? Door hun Volkswa gens te voorzien van luchtve- ring, gepolijste Porschevelgen, een Audi TT-interieur en hand grepen op het portier, strakke lak en verchroomde wielophan ging- Mark van den Burg (26) en de 27-jarige Emiel Kooistra uit Lei den zijn gek van Volkswagens, maar willen net even in een an dere Volkswagen rijden dan de buurman. Daartoe hebben zij de club Men In Volks Wagen (MIVW) opgericht. Deze lief hebbers van de Duitse automo bielen verfraaien hun voertui gen en trekken van stad naar stad om auto's te bekijken en bekeken te worden. Een jury looft vervolgens prijzen uit. Van den Burg rijdt in een 16 jaar oude Caddy en Kooistra in een Golf. Met behulp van zo veel mogelijk originele onder delen willen zij hun volkswa gens zo mooi mogelijk maken. Dat Kooistra autospuiter is en Van den Burg instrumentmaker is daarbij mooi meegenomen. „Omschrijf het maar als van iets ouds toch iets gaafs ma ken", aldus Van den Burg. Opvallend aan hun auto's is dat beide wagens op afstand be- dienbare luchtvering hebben. Want wil je op Volkswagen meetings in de prijzen vallen dan is het een vereiste dat de auto 'laag' staat. „En luchtve ring is erg handig bij verkeers drempels", aldus Van den Burg. „Want anders sta je elke week bij de dealer voor een nieuwe voorspoiler." Van den Burg en Kooistra trek ken geregeld met hun auto's door Nederland, België, Enge land, Duitsland en Oostenrijk. Emiel Kooistra (links) voor zijn Golf en Mark van den Burg in zijn Volkswagen Caddy. De twee organiseren zondag 15 augustus een Volkswa gen-show in Leiden. Bob Booms (rechts) is dan ook van de partij. Foto: Hielco Kuipers Ze showen hun voertuigen aan het publiek en doen zelf nieuwe ideeën op. Fameus is de jaar lijkse ontmoeting in Oostenrijk bij de Wörthersee waar 150.000 mensen op afkomen. „Vaak spreken we met andere Volks wagen-liefhebbers uit Neder land bij de grens af en rijden we gezamenlijk naar een meeting in het buitenland", aldus Kooistra. Zo ontstond een jaar of drie ge leden het idee om MTVW op te richten. En wat de leden bindt, is de liefde voor hun auto. Zo heeft de een wielen van een Porsche onder de VW en de an der een Audi TT motor onder de motorkap van een Volkswa gen. „En die wielen van de Por sche zijn door mij gepolijst maar passen natuurlijk niet meteen onder een VW", aldus Kooistra. „Gelukkig is Mark in strumentmaker en die verzint dan weer een verbindingsstuk. We doen eigenlijk alles zelf aan de auto's, behalve het bekle den." „Soms kan je wel lachen bij een stoplicht", aldus Van den Burg. „Als je daar met een voor het oog oude Golf staat te wachten en ineens wegspuit. Dan zie je andere automobilisten wel raar kijken. Maar er zijn ook mensen die hun auto opknappen, in een trailer rijden en vervolgens de shows afgaan. Een dure hobby is het wel, ge ven de twee toe. „Maar als an deren uitgaan, liggen wij in bed omdat we vaak op zondag al vroeg in de morgen wegrijden naar een meeting", aldus Van den Burg. „Dus als je het zo be kijkt, valt het met de kosten wel mee." Zondag 15 augustus spelen de twee een 'thuiswedstrijd'. Dan organiseert MIVW op het bui tenterrein van de Groenoord hallen van 10.00 tot 18.00 uur een automeeting in Leiden. Van den Burg en Kooistra rekenen op 400 tot 500 trotse eigenaars uit binnen- en buitenland die hun omgebouwde bolides ten toonstellen. Het duo laat hun eigen auto uiteraard ook zien maar dingt niet mee naar de prijzen. Zij vormen namelijk zelf de jury die de auto's beoor deelt. „En dan kijken we naar die ene auto die net even an ders is dan de rest. Daar gaat het om", aldus Kooistra. westies die als een eeu- jigteken boven de stad Is de Leidse bevolking dom? Wie kiest de lied- het carillon uit? Wie is te man van Leiden? De gLeidse Kwesties biedt voord op vragen die el- fcnaar zich wel eens stelt, ng 7: Waarom zit er een tie Breestraat? in die wel eens door de aat fietst, weet het Na- let stadhuis, dan moet je afdje terugschakelen. Ben gefadhuis voorbij, dan gaat pa|r bergaf. in de Breestraat zie je aar je voelt hem wel. ^lar weinig Leidenaars is dat het een oude vuil- die de Breestraat doet >n. Onder het asfalt ligt m(pde antiek bouwafval: Af takken en stenen. Maar il is ook opgevuld met :hoenen, mest, zaadjes, :e potscherven, botten, :s, koeienvlaaien, pel- iignes, lakenloodjes. lar niet neergesmeten gebrek aan normen en in, maar omdat afval in- nuttig werd hergebruikt -.Jen op te vullen. De eer- J hog ioging langs de Rijn was elijk om de voeten houden bij hoog wa- Een graafmachine aan het werk tijdens de blootlegging van de bult in 1981. Foto: archief archeologische begeleidingscommissie De oudste rommel dateert van de twaalfde eeuw, zegt stadshistoricus J. Droge. De in gewanden van de bult zijn in 1981 blootgelegd en de jes en zaadjes zijn toen scherf- nauw- keurig geïnventariseerd. Ook kwamen resten van een mid deleeuws riool aan het licht. De bult is hoger dan je op het gezicht zou denken: De Blauwe Steen ligt op 3 meter en 85 cen timeter boven NAP. Voor het Kort Rapenburg is het een be hoorlijke afdaling: ruim drie meter omlaag, naar een hoogte van 70 centimeter. Nogmaals: 100 op A4 Waarom mag je maar honderd rijden op de A4, terwijl je 120 mag op de smallere A44? Rijks waterstaat moest Leidse Kwes ties het antwoord deze week schuldig blijven. Gelukkig meldde zich dezelfde dag nog de consultant J. Joustra, die het antwoord wél weet Joustra was eind jaren tachtig een van de weinigen die bij het beleid be trokken waren. De dienst waar voor hij werkte is inmiddels op gegaan in Rijkswaterstaat en de betrokkenen hebben allemaal ander werk. Het verbaast hem daarom niet dat het ministerie zelf in het duister tast en van de vraag in staat van lichte paniek raakte. Volgens Joustra zit het zo: „Tot 1988 mocht je op alle Neder landse wegen maar honderd rijden; een maatregel, genomen tijdens de energiecrisis in de ja ren zeventig om benzine te spa ren. Eind jaren tachtig hebben we gekeken waar de snelheid honderd moest blijven uit oog punt van verkeersveiligheid en waar het maximum omhoog kon naar 120. Toen die verde ling gemaakt was, moesten er vanwege het milieu nog wat ex tra wegvakken worden aange wezen die honderd zouden blij ven. Verzuring en uitstoot van stikstofoxides waren toen be langrijke politieke items, van daar. Nu is de zure regen naar de achtergrond verdwenen. Maar het verklaart waarom de A4, ondanks de breedte, toch honderd bleef. We hebben ei genlijk gewoon wat zitten schuiven met trajecten om aan de goede uitstootcijfers te ko men. Eigenlijk zit er geen logica achter, het was een kwestie van sommetjes maken." Nog een oud-ambtenaar meld de zich. Wouter Leeuwenburgh bevestigt het verhaal van Jous tra. De A4 bleef destijds hon derd om milieuredenen, maar ook 'vanwege het toenmalige smalle karakter en de hoge ver keersbelasting', schrijft hij. „La ter is er overigens ook intern bij Verkeer en Waterstaat veelvul dig discussie geweest of niet de A44 in plaats van de A4 de 100 kilometer-limiet moest krij gen." Silvan Schoonhoven Zelf een kwestie indienen? Mali naar re- dactle.ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426. leiden - Een 31-jarige Leidenaar heeft gistermorgen paniek ver oorzaakt aan de Diamantlaan. Na een verontruste melding dat een vrouw met een mes werd bedreigd en het huis niet mocht verlaten, trof de politie de man op het balkon van zijn flat aan. Hij dreigde zichzelf of zijn vrouw met een mes te verwon den. Een ruzie tussen de twee vormde de aanleiding. De poli tie mocht van de man de flat niet in. Het adres was bij de agenten bekend omdat het stel vaker problemen had. Alcohol gebruik van de man zou daar de oorzaak van zijn. Een ambulance werd gisteroch tend stand-by gehouden, een onderhandelaar van de politie werd opgeroepen en een arres tatieteam van de politie was klaar om de flat binnen te val len. Nadat agenten op hem hadden ingesproken Üet de man eerst zijn vrouw onge deerd gaan en kwam hij enkele minuten later zelf naar buiten. Vervolgens werd hij afgevoerd in een politiewagen. De politie heeft hulpverlenende instanties ingeschakeld om de Leidenaar te begeleiden. Er vindt nog overleg plaats met de officier van justitie over het eventueel vervolgen van de man. door Nienke Ledegang leiden - Twee uitgeprocedeerde asielzoekers is gisteren de toe gang tot hun zieke moeder in het asielzoekerscentrum (AZQ aan de Rijnsburgerweg gewei gerd. De Afghaanse familie is zeer gekwetst door de gang van zaken. Het COA blijft erbij dat de mannen een centrumverbod hebben. De twee mannen, van 19 en 34 jaar, meldden zich gisteren bij de receptie van het AZC. Zij wa ren na hun uitzetting, enkele maanden geleden, naar Noor wegen gegaan, maar daar weer teruggestuurd naar Nederland. In afwachting van de behande ling van hun tweede asielaan vraag, wilden de twee op be zoek bij hun moeder, zus en broertjes in het AZC. De moe der van de twee broers heeft zeer recent een hersenbloeding gehad en is daar nog niet van hersteld. De twee meldden zich bij de balie en kregen daar te horen dat ze niet naar binnen moch ten vanwege een centrumver bod. Het 18-jarige zusje van de twee broers: „Mijn moeder is hier heel erg kapot van. We hebben een papier van het zie kenhuis waarop staat dat het beter voor haar is dat al haar kinderen bij haar zijn. Ze heeft een vreselijk moeilijke tijd ach ter de rug. Die hersenbloeding komt door de stress. Ook heb ben we de politie gevraagd of mijn broers op bezoek mochten komen. Volgens hen kon dat. Wij weten niets van een cen trumverbod." Een woordvoerster van het COA heeft over een brief van het zie kenhuis niets gehoord. „Daar ga ik achteraan. Wel is er van daag contact geweest met de politie. Die hebben wij een uit brander gegeven, want zij heeft niet de bevoegdheid centrum verboden uit te delen of onge daan te maken. Ik snap dat als de politie iets zegt dat autoriteit heeft, maar in dit geval zat zij er helaas naast. Deze jongens hebben een centrumverbod omdat ze uitgeprocedeerd en uit dit AZC ontruimd zijn. Het zou toch raar zijn als we die mensen vervolgens weer ge woon zouden binnenlaten." De 18-jarige zus snapt niet waarom dat een probleem is. „Ze willen alleen overdag ko men. Hun asielaanvraag wordt in september behandeld, hun moeder is ernstig ziek, moeten ze al die tijd maar niets doen?" De woordvoerster sluit niet uit dat voor de mannen alsnog een uitzondering wordt gemaakt. „Het klinkt nu alsof wij die jon gens hebben willen dwarszit ten, maar dat is niet zo. Het is gewoon vervelend als mensen zich heel bewust niet aan de re gels houden. Inderdaad hebben zij zich eerst netjes gemeld bij de receptie, maar ze hebben daarna wel behoorlijke stampei gemaakt. We zullen kijken of er toch nog een oplossing is. Ik denk wel dat het goed komt." leiden - De politie heeft eerder deze week een 45-jarige Leide naar en zijn twee zoons van 16 en 17 aangehouden op verden king van diefstal van een gou den ketting en een poging om deze te verkopen. De twee zoons waren maandag 26 juli op bezoek bij de 19-jari- ge Leidse eigenaar van de ket ting. Twee dagen later, op woensdag 28 juli, werd de eige naar gebeld door een Leidse ju welier die de ketting voor hem had gemaakt. Deze vertelde dat een man en een jongen met een soortgelijke ketting in zijn winkel waren geweest. Hierop ontdekte de eigenaar dat zijn ketting zich niet meer in zijn huis bevond. De jongen in de juwelierszaak bleek de 16-jarige Leidenaar te zijn die bij hem op bezoek was geweest; de man bleek zijn vader te zijn. Toen het huis van de verdach ten werd doorzocht, vond de politie ook twee gestolen bui tenboordmotoren. De her komst van twee andere buiten boordmotoren en twee rubber boten wordt nog onderzocht. De 17-jarige zoon is inmiddels in vrijheid gesteld. De vader en de andere zoon worden van daag voorgeleid. Lees nu Leidscli Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! /ja, lk neem een vmst kwartaalabonnement en ontvang de eerste i 1 2 weken gratie! Bovendien spaar Ik als vaste abonnee makkelijk (en I j snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontfcttteervles! j üJfo) I M DV Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro H Adres. Poetcode Plaats Geboortedatum Bank-/giro rekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij sutomatiaohe incasso. b Stuur deze bon op in een ongefrankocrde envelop, ns&r Leldach Dagblad, T.a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratia) of surf naar www.leidschdagblad.nl (Deze aanbieding ia geldig tot 31 december 2004). st persoongegevens In het oolofon van Mijn wereld, mijn krant. LeidschÖf Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13